D&ój maGAT (L LWaSTAD „Peerke Donders" bracht hulde aan leraren en leerlingen Australië een klimaat vol verrassingen Collard niet populair in Brussel GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN PTVT' G 12 JULI 1955 EERSTE BLAD - PAGINA 2 Verkeerstelling in Leidse straten Op vouwstoeltjes of op stoepranden hebben zich hedenmorgen een aantal Leidse jongens en meisjes geïnstalleerd, die ingeschakeld zijn bij een ver keerstelling. Op de foto:een aantal padvinders hebben het zich bij de Zijlpoort gemakkelijk gémaakt. Nogmaals Klein Artis Het is goed toeven in Klein Artis. Niet alleen wordt het oog er bezig gehouden door de sporen die het mensenras op zijn trektocht door de eeuwen heeft nagelaten, maar vendien is de temperatuur, die in het diepliggende museumschip door het omringende water geregeld wordt, er bijzonder aangenaam. Er zijn inderdaad in dit schip tien tallen dingen en dieren te zien; die men in Leiden niet iedere dag tegen komt. Zo zagen wij het skelet van een Cnristusvis, dat in de Zuid- Amerikaanse huiskame als crucifix wordt gebruikt en twee levende aap jes die bij elkaar nog geen vier pond gewicht in de schaal te leg gen hebben. In een hokje in het mid den van de kajuit zit een apenecht- paar, waarvan het mannetje zich hoofdzakelijk bezig houdt met het inzamelen van voedsel dat voor zijn vrouwtje bestemd is. Het leven krijgt hierdoor voor de eohtelieden iets ge varieerds, want beide echtelieden hebben handen en voeten nodig om in het leven te blijven. De dames zullen in de onsympathieke houding van dit aapje ongetwijfeld stof vin den om enige misprijzende woorden aan de mannen in het algemeen te wyden. Agenda Leiden DINSDAG: Verkeerstelling in Leiden. WOENSDAG: Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk. Advieszitting St. Antonius. St. Ant. Clubhuis 4—6 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zy ons" It.m. 2 Oct.) Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur v.m.—5 uur nam. (tot 15 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling moderne Belgische Beeldende Kunst. (Tot 18 Juli). Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 9 Juli 13 uur tot Zaterdag 16 Juli 8 uur waargenomen door: de Apo- heek Herding Blanken, Hogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor deze week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt ge keurd: Casino: „Bekentenis ener liefde", 18 jaar. Lido: „Rob Roy", 14 jaar. Luxor: „Les impures" .strikt vol wassenen. Trianon: „Obsession", 18 jaar. Rex: „Dit gebeurde op 20 Juli 1944", 14 jaar. Aardig cabaret In het Leonardushuis aan de Haag- weg werd gisteravond hulde ge bracht aan de leerlingen van de E.H. B.O.-cursus van „Peerke Donders", die er in geslaagd zijn het eenheids diploma te behalen. De uitreiking van de dipdoma's kon nog niet plaats vinden, omdat deze waardepapieren zich nog in staat van wording be vonden. Als pleister op de wonde kregen de gediplomeerden echter een cabaret-programma voorgezet, waar in bewezen werd dat de lach nog steeds het beste geneesmiddel is te gen kwalen die niet met spalk en zwachtel afgedaan kunnen worden. De voorzitter van de afdeling, dok ter H. Donders, sprak alvorens tot een symbolische overhandiging van de diploma's over te gaan de geluk kigen hartelijk toe. Spreker wekte hen op door verder studie de oplei ding te voltooien. De geslaagden zijn: de dames A. Cieval-Reizevoort, M. T. Juffermans, F. A. Koek-Boon, G. M. Marwijk- Castelein, J. Melet, G. P. M. Opdam, L. van Item, E. P. van der Meer en de heren H. de Bruin, N. van Haar lem, A. M. Juffer mans, P. P. Pee lers, J. A. J. Thijse, W. Vrouwen- velder, N. van der Voort, J. G. de Winter, A. J. van der Wortel, A. Z. J. Vermeij, J. J. van Dijk. Van de afdeling Zoeterwoude H.R.- Leiderdorp zijn geslaagd mej. A. M. J. Straman en de heren W. P. Zwet sloot, J. Wesseling, G. A. M. van Wetten, J. Verhaar en A. Straathof. Aardige entourage. Een van de cursisten de heer Van Haarlem richtte een dankwoord tot de leiders van de cursus en overhan digde mevr. Van Dam als bewijs van erkentelijkheid voor haar steun een schemerlampje. De voorzitter van de afdeling Meerburg sprak namens de leden een woord van dank tot de cursuslei ders. Morgen legt het schip de loop plank uit vOor de nieuwsgierigen die iets meer over geschiedenis en na tuur. te weten willen komen. Vacantiebezigheden. Ondanks dat de spaartijd voor de R.K. Vacantiebezigheden op de scho len reeds afgelopen is, bestaat er voor de kinderen, die niet gespaard hebben en toch mee willen doen ge legenheid zich op te geven. Dit kan gebeuren bij de parochiële leidster: Petrus- en Lodewijkcparochie Van der Veer, Rijnstraat 10, tel. 20437, St. Josephparochie mevr. Van Dam, Ire- nestraat 14. Hartebrugpar. mevr. Col- la Mare 51, tel. 20986 en voor de Leo- narduspar. bij mevr. Devilee, Da Cos- tastraat 50 tel. 20135. Op Zaterdag 23 Juli zal er een straatcollecte gehouden worden ten bate van de vacantiebezigheden. De genen die voor ait goede doel met de collectebus willen rondgaan kun nen zich opgeven bij de bovenge noemde parochiële leidsters. Examen. Geslaagd voor het examen werk tuigkundig ingenieur aan de Techn. Hogeschool te Delft onze stadge noot Th. van den Honert. Telegram aan de Eerste Kamer. De ongeveer zeshonderd midden standers, die georganiseerd zijn bij de Leidse middenstandscentrales hebben een telegram aan de Eerste Kamer gezonden, waarin met klem wordt aangedrongen op aanneming van de wet op het cadeaustelsel. DWARSKIJKER. Hengelsport. De Gu-Vo hield haar tweede wedstrijd van dit sei zoen op de Kaag. De vangst was dit keer matig. Uitslag na tweede wedstrijd: 1. L. Disseveld 4 pnt.; 2. J. Hartevelt; 3. H. Janzen 6 p.; 4. T. Stoof 8 p.; 5. A. Janse 9 p.; 6. G. C. Kok 11 p.; 7. G. Haarland 13 p.; 8. A. Faas 15 p.; 9. J. N- Hartevelt 18 p. Dit officiële gedeelte werd gekruid met pianospel en de opvoering van een aardig blijspel „De dubbelgan gers". Een gezellig samenzijn met muzikale medewerking van de Sky- liners besloot de avond. Burgerlijke Stand Geboren: Laurens Johannes Fre- derik zn van L. Guldemond en S. Seriier; Johanna Jannie Laurina dr van G. A. Lotte en T. Vos; Hans zn van C. F. Verschoor en G. Wiekhart; Robert Alexander Frederik zn van J. v. d. Mark en C. Wallaart; Leen- dert zn van L. v. d. Velden en J. Versteeg; Maria Cornelia Jannetje dr van L. v- d. Velden en J. Versteeg; Ermina Adriana Maria dr van F. H. v. d. Poel en J. C. Kok; Maria Cor nelia dr van A. C. Groothoff en J. A. (Advertentie) en A. Jonker; Huibert zn van H. de Best en A. Jonker; Laurens Marcel Lucas zn van J. Bakker en L. B. P. Compter; Cornells zn van T- W. Pet en E. Overdijk; Jan Willem Hendrik zn van H. Matters en P. W. Haas broek; Yvonne dr van M. Vermond en E. A. Godthelp; Johannes Klaas zn van J. Selier en J. Sipkens. Gehuwd:: W. T. A. Bergers en C. P. M. Jongmans; G. Boere en L. van Slooten; H de Jong en C. B- Valint- goed. Overleden: K. de Leeuw wed. van Heemskerk, 88 j.; P. A. Verhaar man 70 j.; A. Aartssen huisvr. van Hoog kamer, 40 j. G. Bouwmeester wed. Wi -va-n v. d. Tang, 80 j.; F. de Vries man Valk; Hermanns zn van H. de Best 82 jG. Bijl wed- van Reints, 80 j. Van het ene uiterste in het andere (Van onze correspondent in Australië). Australië is een land van longont stekingen. Het behoort welhaast tot de „lo pende verhalen" omtrent personen die aan genoemde ziekte lijden, en waaraan vooral ook immigranten bloot staan. Het zo sterk wisselend klimaat, onbekendheid met de gevaren er van, soms zorgeloosheid, het zijn alle omstandigheden, welke reeds vele slachtoffers hebben gemaakt en zul len blijven maken. Australië bezit een klimaat, dat voor verrassingen zorgt en soms van het ene uiterste in het andere doet vallen. Een piloot van een K.L.M. toestel vertelde mij, dat toen hij vier dagen geleden Nederland verliet, er sneeuwbuien waren. „Maar weet U," zo sprak hij in dankbare tevredenheid: „de Zondag tevoren heb ik heerlijk in het gras al van het zonnetje zitten genieten". Ge zult het me moeten vergeven, doch ik moest in mezelf wat meelij dend lachen; dat goede Nederlandse zonnetje, hetwelk in het voorjaar je weer zo lekker kan opkikkeren na de harde wintertijd te hebben door worsteld Weet U, de Australische zon is zo heel apders. Ja, wanneer de periode van het jaar welke men hier „winter" noemt bezig is voorbij te gaan, dan kun je de eerste paar weken nog wel jezelf knus in haar stralen koesteren, doch O dat „humid"! Laat ik, teneinde deze Australische zon' recht te doen wedervaren, aan stonds vermelden dat het nog best zou gaan met die zomerse zon, dien we minder te lijden hadden van „humid". „Humid" betekent in lekentaal en kort gezegd: de vochtigheidsgraad van de lucht. Het is dan „sticky", zoals men het hier noemt, hetgeen overeenkomt wanneer men het in Nederland „stikkend" noemt. Als het kwik in de thermometer opjaagt tot rond de honderd graden Fahrenheit, kan het akelig warm zijn, doch de akeligheid ervan wordt nog sterker bepaald door de bijko mende „humid". Vandaar dat bij vermelding van de temperatuur, er altijd de humid- graad aan wordt toegevoegd. Nu zette dezer dagen een geleer de uiteen, dat bij proeven in speciale kamers genomen, een goed gezonde man die gedurende een kwartier 250 graden Fahrenheit doorstond, aan zijn gezondheid niets had ingeboet. Voorts werd tijdens die proefnemin gen te Brisbane geconstateerd, dat binnen tien minuten na het bloot stellen aan hoge en droge atmosfeer, iemands bloedstroom belangrijke wij zigingen onderging. Zonder nu verder op deze ove rigens interessante wetenschap pelijke onderzoekingen in te gaan, zij vermeld dat op hete dagen als hiervoor omschreven, een flink stuk van het openbare leven in Australië „lamgeslagen" ligt. Het dansende kwik. Het merkwaardige in Australië is, Laatste Berichten EERSTE KAMER beperh?t cadeaustelsel hedenmiddag aanvaard. De Eerste Kamer heeft hedenmid dag met 22 tegen 16 stemmen het wetsontwerp „houdende regelen tot beperking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van ge schenken in verband met het uitoefe nen van een bedrijf" (wet beperking cadeaustelsel) aangenomen. Alle frac ties, met uitzondering van de C.h., die tegenstemde, bleken verdeeld te zijn. al spoedig begin je die te mijden.' althans naar mijn ervaringen in dit Niet voor niets sluiten de Austra liërs practisch heel het jaar de zon buiten de kamers! De vier, vijf maanden échte zomer doen veelal verlangend uitzien naar de overige maanden, waarin de zon het in de natuur minder brandend doet zijn. land, dat men gewoonlijk één hoog stens twee opeenvolgende abnormaal hete dagen heeft, waarin zelfs de nacht geen verkoeling brengt. Dan komt veelal de andere avond een frisse bries opzetten, zonder dat er onweer op volgt. Het kan óók gebeuren, dat het des Gevestigde personen in de week van 4 tot en met 9 Juli. J. H. D. van den Bergh, 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10. G. H. Boeswinkel, ass. hfd. huish.. Mezen- straat 2. M. W. J. van der Boog, onder wijzeres. Fr. v. Mierisstr. 4. M. B. van der PlasCats. Haven 24a. G. J. Duive- steijn, tuindersknecht, Poelgeeststr. 24. H. van Es, ijzervlechter, Oude Vest 97. R. R. Forbes de Timmerman en fam.. Noordeindsplein 8a. H. Goudriaan, He rengracht 120. H. M. Ie Grand, arts v. d. Brandelerkade 3. H. de Groot, kok, Ho gewoerd 96. L. Haanstra. laborant. Ma- redijk 34a. P. M. Hage, zandstraler, Driftstr. 13a. U. Herst, matroos I KM, Noordeinde 2a. C. G. H. M. Huijsmans, verpleegster, Boerhaavelaan 4. G. M. Je- roense, J. v. Houtkade 3. A. W. Kamp, Rapenburg 4. J. Kamst en fam., werk meester textielfabr., Burggravenln 117. R. Kedde en fam.. huisbewaarder, Witte Singel 24. M. C. Kersbergen, 11. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10. C. van de Ketterij, Rijnsb.weg 117a. G. Kleiberg, verpleeg ster. Rijnsb.weg 10. M. H. van der Kleij, verpleegster, Morsweg 110. G. A. P. de Kort. Korte Mare 22. D. Langedijk, ra dar-monteur, Boerhaavelaan 21. A. M. an Leeuwen, strijkster. Huigstraat la. H. A. J. van der Linden, verpleegster, Leeuwerikstr. 6. A. BussPot, Steen- schuur 7a. S. M. Rensink, verpleegster, Rijnsb.weg 10. R. E. Rhemrev en fam., instrumentmaker, Jul. v. Stolberghof 3. V. H. J. Roose, monteur. Meidoornstr. 2. A. M. BanningDe Ruiter en fam., Jul. Stolberghof 13. F. K. W. C. E. Kloeg— Seedorf, Jul. v. Stolberghof 6; W. Sip, betonwerker. L. Zandstr. 11. E. H. A. M. Sutorius. leidster v. d. Mater Amabilis- school, Boerhaavelaan 9. A. F. G. Vasen fam. wasindustrieel, Witte Singel 15. L. T. M. Vereecken, arts, Hoge Rijn dijk 204. W. de Vlugt, echtgen. v. Schui- te en fam., Jul. v. Stolberghof 9. E. Wes- tening, 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10. M. T. KuijerWillemsen, wwkamp, Haarl. vaart; J. J. van Wijngaarde en fam., ge reedschapmaker, Ch. de Bourbonhof 44. Vertrokken personen van 4 tot en met 9 Juli. J. Baukema, Groenhazengrt 12. Leeuwarden, Nieuwekade 3. J. A. Berg mans, Groenhazengrt 12, Nieuwer Am- stel. Schipholdijk 5. W. B. S. Berkhout. H. Morsweg 36, Haamstede, Kloosterweg 12. L. W. v. d. Blij en fam., L. Morsweg 72, Hazerswoude. Burg. Wamaarkade 8. C. G. Boelaars. W. Rozenstr. 16a, Rotter dam, Mathenesserln 372b. J. A. Boumees- ter, Nwe Rijn 25, St. Michielsgestel, Ru- wenbergstr. 1. L. Brederveld en fam., O. Rijn 7. Castricum, Duinenbosch 24. L. A. Bremer, A. v. Saksenstr. 7, 's Graven- park 5. Amsterdam, OZ Voorburgwal hage, de Bullstr. 83. R. Chaffy, Terwee- 191hs. E. G. Clarke en fam., Haagweg 43, Canada. C. C, Develing, Groenn str. 25, Noordwijk, Zwarteweg 20. A. D. Douma. Mussenbroekstr. 9a, 's Gravenhage, Koop mans v. Boekerenstr. 39. G. van Eijk, Haarl.straat 66, Koudekerk a. d. Rijn, Hogewaard 206. M. I. V. Forger, Hofln 72, Made ca, Kerkstr. 10. A. S. Freriksen, Noordeinde 2a. Bloemendaal, Bloemen- daalseweg 287. O. Frink, O. Vest 47, i Verenigde Staten v. Noord Amerika. J. j v. d. Gugten, Roodb.str. 37, Rijnsburg, Dubbele buurt 38. W. A. Hartman, Groen j hazengrt 12, Nieuwer Amstel, Schiphol- j dijk 5. J. H. Hartog, Rapenburg 131, Hoo gezand-Sappemeer, Parallelweg 11. C. Hoepel, Lijsterstr. 28, Weert, Kazerneln 101. A. E. S. Holtz, R. en Schiekade 48, Apeldoorn, Soerenseweg 106. J. L. Hüb- ner, Groenhazengrt 12, Nieuwer Amstel, SchipholdijK 5. A. Jansen en fam., Mar- nixstr. 31a. Nijmegen. N. Nonnend.weg 55a. P. M. Jansen, Fagelstr. 46, R'dam. Brederodestr. 67b. G. W. ten Kampe, W. Singel 94. Ned. Nieuw Guinea. G. J. H. Kielder en fam., W. Pyrmontstr. 62. Amersfoort, v. Almodestr. 7c. J. M. Lan- dré, Roodb.str. 34. Nieuwer Amstel, v. d. Veereln 44. A. Over de Linden. Groenha zengrt 12, Nieuwer Amstel, Schipholdijk 5. H. Martijn en fam., Munnikenstr. 92, Canada. C. J. Noll, Tib. Siegenb.str. 12, Haarlem. Adr. Loosjesstr. 47. W. H. van Ommeren, Langebrug 19, 's Gravenhagé, Fl. Grijpstr. 35. J. A. van den Oord, Ma- resingel 71, 's Gravenhage, Goudenregen- str. 230. J. A. v. d. Reijden, v. d. Werf- str. 69, Bergen op Zoom, Vijverberg 74. D. van Rhijn, Transvaalhof 20, Katwijk, Remisestr. 46. W. J. Rijpma, Oude Vest 47. Arnhem, Eusebiusbuitensingel 11. A. F. E. Salomonson. Rapenburg 103, Dor drecht, Oranjepark 3. G. W. Sandmann, Rapenburg 47, Krommenie, Weverstr. 71. M. C. Schouten, Rijnsb.weg 10, Lisse, Romijnstr. 22. F. Slot en fam., 3 October- straat 25, 's Gravenhage, Rijsenb.str. 7. H. Soegijarto. H. Rijndijk 186a, Verenig de Staten van Noord Amerika. J. de Vo gelStigter, Hogewoerd 135, Oegstgeest. Karei Doormanln 23. H. Stuart, Beschuit steeg 8, Voorschoten, Bijdorpstr. 34. P. Suzuki en fam., Suringarstr. 28, Oegst geest, Spaargarenstr. 25. M. J. de Vogel, Marisln 3. Oegstgeest. K. Doormanln 23. J. de rootWassenaar en fam., Haarl. weg 57d, 's Gravenhage, Jasmijnstr. 89. W. Weringa. Wasstr. 23, Slochteren, Hoofdweg 104. E. Zürcher en fam., Nw Rijn 89, Oegstgeest, Oude Hoflaan 3 Afgelopen Zondag zijn in Brussel honderdduizenden Rooms-Katliolieken bijeengekomen om te demonstreren tegen de nieuwe schoolwet van minister Collard. De foto toont een van de demonstranten, die een bord met het motto „Weg met Collard" voor zich uit draagt als protest tegen de hervor mingsplannen van de regering. middags om twee uur, 100 graden is, om half drie, 90, drie uur 89 en half vier weer 100. En de vochtigheidsgraad danst eenzelfde macabre dans. Want mensen met een niet te sterk hart, maken dan kwade uren mee Deze snelle wisselingen in tempe ratuur brengen gevaren voor long ontstekingen mee, hoewel daarvoor ook nog andere gevaren zijn aan te wijzen. Eén daarvan is, dat het door héél Australië tocht! Dat wil zeggen, in huizen, kantoren, winkels, trei nen, autobussen enz. Practisch zomer en winter staan in laatstgenoemde vervoersmiddelen alle ramen en deuren open. Men waait door trein en bus! En dan iets, wat speciaal de vrou wen en meisjes betreft; zij leven met zorgeloze gemakkelijkheid wat de kleedij betreft. Nu ja, als het in de winter héél erg „koud" is, dan zal men een wol len vest of zo aan trekken, doch des zomers In vele „gevallen" kun je zó het aantal kledingstukken tellen dat een vrouw of meisje aan heeft. Véél zijn het er niet De practijk van de boer, die op een hete zomerdag z'n winterjas aan deed, omdat de zon dan niet op z'n lijf Icon schijnen", vindt hier geen navolging. Men zou kunnen zeggen dat je „gehard" wordt aan de omschreven „kledij", doch de vele gevallen van longontsteking maken die bewering niet te sterk. En de „nieuweling" in dit land, die het gegeven voorbeeld wil vol gen, loopt nóg grote kans het tot een slecht eind te brengen. Land van tegenstellingen. Het is niet nodig een beroep ta doen op de uitgestrektheid van dit land, teneinde over tegenstellingen te vertellen. Terwijl b.v. kort geleden rond Sydney als gevolg van de hitte en droogte de bossen in vuur en vlam stonden, slaakte men een paar hon derd kilometer „hogerop" noodkre ten vanwege de overstromingen, ge volg van de hevige regens! En nu zullen lezers met emigratie plannen mogelijk van mij willen we ten, waar het klimaat hén het minst zal deren. Wel, in de grote lijn, heeft Perth de reputatie van een „stevige" tem peratuur, gaat Melbourne er voor dóór dat het de Nederlanders het sterkst aan het Nederlandse klimaat herinnert, geeft Sydney een „tussen- temperatuur" te zien, terwijl wie het kwik hoog in de thermometer wenst, daarvoor naar Queensland moet, waar de helft van die State een tro pisch klimaat bezit. Bij dit alles speelt de persoonlijke appreciatie omtrent het begrip: „warmte" de voornaamste rol. Doch de verrassingen in het kli maat, zijn vrijwel overal gelijk. Ter wijl gisteren de hiervoor bedoelde K.L.M.-piloot, op vliegveld „Mascot" nabij Sydney stond te baden in het zweet vanweg de 85 graden en „high humidity", striemt, nu ik vandaag deze correspondentie zit te schrij ven, de felle regen over het zomerse land en heb ik vanwege de kou de ramen moeten sluiten. Mogelijk zit Zondag die piloot nu op weg naar het vaderland in het tuintje achter z'n huis aan de Weisenbruchtstraat in Den Haag, weer te genieten van de zomerse zon, en is het hier dan „sticky". Waarmee ik maar zeggen wil, dat er overal ter wereld op z'n tijd over wat „klimaat" wordt genoemd, kan kan worden geklaagd. Gelijk waarschijnlijk de Neder landse emigranten nu doen, die gis teren arriveerden, en na de sneeuw buien van vier dagen geleden hier een verfrissend bad in zee konden nemen RECHTZAKEN LEIDSE KANTONRECHTER. WEGPIRAAT VEROORDEELD. Als een gek had een Amsterdam mer in Februari het verkeer op de Leidseweg in Voorschoten onveilig gemaakt. Tenslotte was zijn auto te- f.en een tegenligger tot staan geko men. De heer Van der Akker werd bij dit ongeluk zwaar gewond. Voor de Leidse kantonrechter hoorde de wegpiraat zich tot 75,boete ver oordelen. Een Rijnsburger had uit concur- rentie-nijd het pasgezaaide land van zijn buurman met voeten betreden. 10,plus schadevergoeding.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2