„Welvaart is als mest: nuttig mits uitgespreid" Honderdduizend gelovigen bij de opening van de Maastrichter Heiligdomsvaart DE IJZEREN SCHELVIS VERBONDSVERGADERING VAN K.A.B. Pleidooi voor loonvorming in de bedrijfstakken Welvaart en winstdeling Kard. Frings en 9 bisschoppen aanwezig Geluidsgolven kloppen, vegen en zuigen onderdelen van de motor MAANDAG 11 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De Katholieke Arbeidersbeweging I vanochtend zijn tweedaagse ver- londsvergadering begonnen. De voor- litter van de K.AR. de heer J. A. Middelhuis begon zijn openingsrede net te vermelden, dat de K.A.B. van Januari 1954 af met rond 23.500 pieuwe leden gestegen is tot een edenaantal van rond 380.000. De tweede ronde van de actie naar Ie 400. 000 gaat per 1 September be ginnen. VERKILLING IN P.B.O. Reeds vijf jaren is nu aldus jpr. een wet op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Deze wet beoogt o.m. de' medeverantwoordelijk- ïeid en dus ook de medezeggenschap van de arbeid uit te breiden, ook tot economische aangelegenheden. Daarmede wordt in vele bedrijfs takken getreuzeld. Met alle gevolgen van dien. Want de doorsnee-werk- ïemer moge dan al moeilijk tot een jprecht geloof in het perfectionisme van de cijfers en statistieken zijn te lekeren, hij heeft meestal een ver assend zuiver gevoel voor de feiten ;n omstandigheden. Die feiten zijn dat er nu, na tien jaren, waarin ongetwijfeld vrucht- jaar werd samengewerkt om onze irmoede te boven te komen, bij gro- ere welvaart een verkilling is ge- tomen in die sfeer van samenwer king. De werknemers voelen het wel lan, dat het in de feitelijke omstan digheden niet meer zo goed klopt. De heer Middelhuis noemde hiervan enkele voorbeelden: vijf jaar nadat Ie wet op de P.B.O. in werking trad in nog geen enjcele grote industriële iedrijfstak, behoudens in de mijn industrie, een publiekrechtelijke or- ;aan is tot stand gekomen, om van Ie aarzelende en twijfelachtige vér- laringen in dit opzicht nog maar té jwijgen. Dat ondermijnt z.i. niet al leen het vertrouwen van de werk- r lemerswereld in de gezindheid van de werkgevers, maar ook in de doel treffendheid en juistheid van de door de vakbeweging gevoerde politiek. Dan is daar punt zeven van het urgentieprogramma in 19'45 van de Stichting van de Abeid over de herziening van lonen en prijzen ter verbetering van het levenspeil, aldus huidige toestand naast. De loonrege ling onder toezicht van de regering gebleven. Doch de prijsbezetting door de overheid heeft plaats ge maakt voor een zwak soort prijsbe- waking achteraf en voor een toe nemende invioed van voornamelijk op particuliere belangen afgestemde prijskartels. Hij achtte het begrijpelijk en ver klaarbaar, dat we met de geleide loonpolitiek hoe langer hoe meer [dreigen vast te lopen. Bovendien be ginnen zich nog de nadelen van de verbroken samenwerking - tussen de drie vakcentralen af te tekenen. Wan neer zij gescheiden optrekken wordt het veel moeilijker een gezamenlijke gedragslijn te vinden. RECHTVAARDIGE WELV AARTS VERDELING Het is nu tien maanden geleden, aldus de heer Middelhuis, dat de z.g. welvaartsloonronde is ingeleid, doch het blijkt moeilijk, vooral voor de laagstbetaalde loontrekkenden een groter stukje mee te krijgen van de beschikbare welvaart. Door het grote aantal orders in de industrie en de nog steeds toenemende vraag uit het buitenland is er een streven naar handhaving van bestaande hoge prij zen. Het streven van de K.A.B. was sinds de 6 procent loonsverhoging er op gericht te voorkomen, dat via prijsstijging de reeele betekenis van de 6 procent voor een onverantwoord groot deel zou verloren gaan. In het begin van dit jaar werden wij even- Wel onaangenaam verrast door een aantal "prijsstijgingen. Bovendien is door de Kabinetscri sis het gevaar ontstaan, dat het psy chologische klimaat, dat noodzakelijk is voor het welslagen van de kartel- politiek van minister Zijlstra en voor de doorwerking van de verlaging van de indirecte belastingen in de prij zen, minder gunstig gaat worden. Wij staan dus weer opnieuw voor de noodzaak onze houding m.b.t. de rechtvaardige verdeling van de na tionale welvaart te bepalen, aldus spreker. Vanuit een oogpunt van rechtvaar dige inkomensverdeling zou het zet ten van een dergelijke stap z.i. alles zins zijn toe te juichen, maar indien geen zekerheid bestaat, dat na het zetten van een dergelijke stap de prijsontwikkeling in de hand kan worden gehouden, en indien reeds bij voorbaat zou vaststaan, dat een der gelijke loon-aanpassing gevolgen zou hebben voor vele prijzen dan rijst er toch wel twijfel, of wij een dergelijke stap kunnen aanbevelen. Het is daarom naar sprekers me ning hoog tijd een andere weg in te slaan. Een weg, die gekenmerkt wordt door een verschuiving van het actieve beleid inzake de loonvorming van de centralen naar de bonden met in achtneming van het behoud van de coördinerende taak dezer centralen en voorts een meer soepele toepas sing op centraal niveau van de richt lijnen. De heer Middelhuis meende deze weg in dit stadium te moeten aan bevelen, niet alleen omdat deze meer overeenkomst vertoont met zijn visie op de maatschappij, maar ook om practische redenen. „Wij willen deze weg in, omdat wij de vrees koesteren, dat een alge mene loonsverhoging, die als het ware gerealiseerd wordt op een mo ment, in de huidige tijd van super hoog-conjunctuur gepaard gaande met sterke prijsbewegingen en der halve onze werknemersgezinnen niet zal helpen aan een rechtvaardig aan deel in de gestegen welvaart. Wij menen daarom in dit stadium aan be- drijfstakgewijze te nemen loonmaat regelen de voorkeur te moeten geven boven een algemene loonronde. Daar komt bij, dat wij onze liefde voor de vergeten groepen niet alleen met de mond maar ook metterdaad zullen moeten belijden, aldus de K.A.B. voorzitter. DE ANDERE WEG Deze andere weg houdt volgens spreker in, dat het in de eerste plaats de organisaties van werkgevers en Niet minder noodzakelijk zal het z.i. zijn er voor te waken, dat men met zijn looneisen in het algemeen niet verder gaat dan het huidige prijs niveau kan dragen. Wat de prijspolitiek betreft zou spr. een dringend beroep op de regering in het algemeen en op minister Zijl stra in het bijzonder willen doen, voort te gaan met de pogingen de huidige prijs verstarring te doorbre ken. Mogen zowel de ondernemers als de regering in elk geval beseffen, dat het ons bittere ernst is met het recht vaardig deel van de werknemers in de beschikbare welvaart, zo zei de heer Middelhuis. OUDERDOMSVOORZIENING. Het verheugt spreker in het bijzon der, dat de minister bij zijn wets voorstel algemene ouderdomsverze- kering het SER-advies heeft gevolgd. Dit advies had de volle instemming van de K.A.B. Spreker is er niet rou. wig om, dat de minister ten aanzien van de voorgestelde overgangsrege ling, het SER-advies niet heeft ge volgd. Onze bejaarden kunnen niet gauw genoeg van de volledige uit kering profiteren. Te lang reeds heb ben zij moeten wachten op een be hoorlijke basis-voorziening, terwijl daarnaast een einde kan worden ge maakt aan de hinderlijke en vaak pijnlijke aftrekregeling in de bestaan de noodwet ouderdomsvoorziening. Bij de verwachting, dat de nieuwe ouderdomswet per 1 Januari 1957 in werking zal kunnen treden, zou spre ker een vraag willen plaatsen. Kun nen regering en parlement, in samen spel met de organen, welke met de uitvoering zullen worden belast, het ders zijn, die deze kop zullen moeten ontberen. Moeten deze bejaarden een aanvulling vinden via armenzorg of op de komende wet maatschappelijke zorg? vroeg de heer Middelhuis. Het is immers bekend, dat vele huidige noodwettrekkers nog zijn aangewe zen op aanvullingen uit de particu liere weldadigheid of overheidszorg. Hij neemt aan, dat dit punt de aan dacht heeft van de SER-commissie vergeten groepen. Nog meer gaat zijn bezorgdheid uit naar de weduwen en wezen. Het is weer bijna een jaar geleden, dat de Katholieke Volkspartij voor deze vergeten groep een voorstel deed voor het treffen van een noodrege- ling. Dit voorstel was gebaèeerd op de bestaande nood en in afwachting van een definitieve regeling, welke bij de SER is studie is. De betrokken SER-commissie heeft in verband met het K.V.P.-voorstel haar werkzaam heden wat opgeschoven, terwijl de voorgestelde noodregeling bij het de partement in studie is. Het verontrust spr., dat er rondom deze weduwen- en wezenvoorzienin; een stilte gevallen is. Hij vroeg zich af of er op dit toch niet ingewikkelde voorstel zo zwaar gestudeerd moet worden. Of is men ten departemente bezig met een ontwerp-noodwet, welke bin nen afzienbare tijd voor advies zal worden voorgelegd aan de Sociaal Economische Raad? Bekend is im mers, dat de minister aan de SER-ad vies zal vragen. Spr. hoopt hier over binnenkort iets meer te zullen vernemen, want de nood onder de weduwen en wezen is intussen niet opgelost. Spreker heeft Ook zorg en bijzon dere belangstelling voor de invali den, en onder hen vooral de invali den, die uitsluitend zijn aangewezen op een invaliditeitsrente ingevolge de invaliditeitswet. Het is bekend, dat de SER-commissie herziening invali diteitswet gestaag voortwerkt, doch de materie is dermate moeilijk en in gewikkeld, dat het eindrapport van deze commissie nog wel even zal du ren. In dit verband rijst bij hem de vraag, of het niet noodzakelijk zal zijn, dat onze ongevallenwetten ge- gelijktijdig worden herzien. Beide zaken samen gezien doen spr. vermoeden, dat een en ander toch een vertragende invloed zal heb ben op de herziening van de invalidi teitswet. Omdat hij de samenhang van een en ander ziet ook als noodzaak bij de studie, is hij geneigd in een noodvoorziening voor invaliden een zij het tijdelijke oplossing zien. Met spanning ziet spr. uit naar het geen de Sociaal-Economische Raad gaat adviseren met betrekking tot de vergeten groepen. Wij kunnen noch mogen in deze i tijd van welvaart de vergeten groe pen maar laten aantobben. Mogelijk treft ons het verwijt, dat we veel eisend zijn en rekening moeten hou den met de economische mogelijkhe den. In dat geval is ons antwoord: „Kom, weer niet zo benauwd". En met een variant zouden we willen zeggen: Welvaart is als mest, zij is heel nuttig, mits goed verspreid". De vergeten groepen zullen, het vast niet te weelderig krijgen", aldus spreker. Kleurrijke stoet trok door zonnig Den Bosch Plechtige omgang Ook dit jaar weer trokken duizen den Brabanders naar Den Bosch, waar zij onder het feestelijk gelui van de St. Jansklokjten hun plaatsje zochten langs de route, welke de plechtige omgang ter ere van de Zoe te Moeder van Den Bosch sedert 1380 reeds neemt. Een stralende zon ver hoogde de frisheid van de herboren stoet en de hulde, die deze processie wil brengen aan Maria. Als kijkspel leverde de omgang talrijke verrassingen aan ideeëen en kleuren. In het eerste deel werden de glorietitels van Maria uitgebeeld: Een min of meer abstracte opgave, waarvoor de ontwerpen van Marius de Leeuw zich door het mystieke soms in zijn kleurenkeuze bijzonder goed leenden. Het tweede deel beeldt de geschiedenis uit van het wonder beeld van de Zoete Lieve Vrouwe; in dit tweede deel is de hand van de meer volkse en traditionele Luc van Hoek duidelijk kenbaar. In de derde en laatste groep- is de rituele processie opgenomen, waar in het wonderbeeld wordt meegedra gen en waaraan talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten deelna men. Gezeten voor het bisschoppelijk paleis sloeg de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, omringd door zijn voornaamste medewerkers, de stoet gade. Het warme weer speel de sommige toeschouwers parten, zo dat de katholieke E.H.B.O.-ers een drukke dag hadden. werknemers in de desbetreffende be- niet zo sohikken, dat de datum van drijfstakken zijn, die bij het aflopen - van de contracten tezamen zullen moeten nagaan of het op grond van de gedurende de laatste jaren behaal de bedrijfsresultaten wel verant woord is de lonen op het oude niveau te handhaven. Op deze wijze vermijdt men z.i. niet alleen, dat het hele loongebouw als het ware inééns in beweging komt met alle gevolgen van dien waar onder met name ook die van psycho logische aard voor het prijsniveau, maar tevens wordt in een dergelijk systeem wederom waarde toegekend aan het nu eenmaal niet te loochenen feit, dat alle Nederlandse onderne mingen en bedrijfstakken niet over dezelfde economische kam kunnen worden geschoren. Men zal zich herinneren, aldus spr. dat dit pleidooi voor een meer ge differentieerde loonpolitiek van KAB- zijde thans niet voor de eerste maal wordt gevoerd. Wij zullen er ernstig naar moeten streven haar maar nu te gaan toepassen. DE WINSTDELING Als ondedeel voor een- dergelijke gedifferentieerde loonpolitiek zou hij met nadruk willen noemen: de winst deling. Juist in de winstdeling is naar zijn overtuiging in deze tijd van hoog conjunctuur e enmiddel gelegen om, zonder kostprijsverhogende werking, de werknemers een rechtvaardig deel te geven in de stijgende welvaart. Bovendien schept dit systeem moge lijkheden voor de rendabele onder nemingen in die bedrijfstakken, waar in de algemene bedrijfstaksituatie misschien geen loonsverhoging toe staat. Een dergelijke politiek zal uiteraard met wijs beleid en groot verant woordelijkheidsgevoel dienen te wor den gevoerd. inwerkingtreding kan worden ver vroegd? Spreker neemt aan, dat de bereidheid hiertoe ten volle aanwe zig is. Bij de richtlijn van de S.E.R. inzake aanpassing aan de bestaande pen sioenregeling plaatste de heer Mid delhuis enkele suggesties: Kunnen vrijkomende reserves of eventuele premieverlagingen niet aangewend worden voor de parti culiere invaliditeitsvoorzieningen en weduwen- en wezenvoorzieningen? Op dit stuk is er z.i. wel enige ver betering mogelijk, om niet te zeggen noodzakelijk. Kan de invoering van de nieuwe wet geen prachtige impuls zijn voor het treffen van nieuwe onderne- mings- of bedrijfspensioenregelingen ofwel voor verbeteringen in de be staande regelingen. Er ligt naar zijn mening hier nog een groot terrein braak, waarvan de bewerking nu een bepaalde aantrekkelijkheid gaat krij gen. Er wordt nu immers een basis gelegd door de komende ouderdoms wet, terwijl de onaantrekkelijkheid van aftrek wordt weggenomena. DE VERGETEN GROEPEN. In een beschouwing over de ouder domsvoorziening en de vergeten groe pen is z.i. plaats voor ernstige be zorgdheid. Bij de komende ouderdomswet zul len er massa's bejaarden zijn, die geen last zullen hebben van aanpas^- singsproblemen, omdat er voor hen in het verleden geen voorzieningen werden getroffen. Zij zullen uitslui tend aangewezen zijn op de uitkerin gen krachtens de nieuwe wet. Doch de nieuwe wet zal, terecht overigens, een bodemvoorziening zijn, waarop spr. verdere voorziening denkt door middel van de onderne- mings- en bedrijfspensioenregelingen. Doch er zullen vele oudere arbei Op de eerste Zondag van de Heiligdomsvaart te Maastricht is gistermid dag de grote reliekenstoet door de stad getrokken, waarvoor naar schatting wel een honderdduizend belangstellenden uit Maastricht en wijde omgeving aanwezig waren. Omstreeks drie uur is deze stoet, welke een lengte van ongeveer vier kilometer had en waaraan ruim 3000 personen deelnamen, uitgetrokken. De reliekenstoet, waarin talloze kostbare relieken uit de Sint Servaaskerk en de O.L. Vrouwebasiliek werden meegedragen een uitbeelding van de eerste eeuwen van het Christendom en de groei en de bloei van de kerk in de loop der eeuwen was verdeeld in negen delen. In elk deel van deze uitgebeelde historie reed een praalwagen mee, waarin op zeer kunstzinnige wijze het uit te beelden stukje historie werd aan gegeven. Vele verenigingen en groeperingen van de bevolking hebben aan deze stoet, welke in deze vorm vrijwel uniek in de historie van Maastricht genoemd kan worden, deelgenomen. Officiële belangstelling Op de eretribune welke aan een der hoofdstraten in de stad was opgesla gen hebben Zijne Eminente Joseph, kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen met negen andere bisschop pen, mgr. dr. J. B. Theunissen S.M.M., mgr. C. Kramer O.F.M., de Maas trichtse missiebisschop mgr. H. Pau- lissen, de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink, mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond en zijn coadjutor mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, de missiebisschop mgr. E. Lebouille en de gemijterde abten H. Beieringe, abt van Lilbosch- Echt en dom A. van der Laart te Te- gelen de stoet gadeslagen. Naast deze geestelijke hoogwaardig heidsbekleders waren aanwezig, mi nister L. J. M. Beel, verschillende Limburgse Kamerleden, de gouver neur van Belgisch Limburg, dr. L. Roppe en mr. dr. F. Houben, commis saris der koningin alsmede de Malthe- zer ridders, prof. mr. S. F. L. baron Van Wijnbergen en jh. R. M. J. F. L. van Grotenhuis, welke laatste in hun scharlaken rode gala-uniform een kleurige noot gaven aan dit gezel schap. De bisschoppen, die de stoet gade sloegen in hun volledig ornaat met myter en staf hebben het laatste gedeelte van de reliekenstoet te voet gevolgd. Op het Vrijthof werd tot be sluit van de plechtigheid door alle aanwezigen het Credo gezongen. De voornaamste genoemde autori teiten zijn na de reliekenstoet op het stadhuis officieel ontvangen door het gemeentebestuur. De ochtend was ingezet met een Pontifitale Hoogmis in de St. Servaas- (95) Ni hun eerste nederlaag zin ze opqeite)Hls z'iöe Baracuda verlaten, gen, hebben hun bathmaaf herstelder km dat zii voer ons in en zin tewq gekomen!' kerk, gecelebreerd door kardinaal Frings, waarbij verschillende bis schoppen en dr. Beel aanwezig waren. PLECHTIG BEGIN De plechtigheden waren Zaterdag middag begonnen, toen kardinaal Frings door verscheidene autoriteiten officieel werd ontvangen. In een feest stoet reden de kardinaal, de bisschop pen met de wereldlijke autoriteiten naar de St. Servaaskerk, waar de plechtige opening der Heiligdoms vaart werd gevierd met de overbren ging van de relieken uit de schatka mers naar de kerk, waar op het pries terkoor in de komende weken dage lijks deze relieken getoond zullen worden naar een traditie van eeuwen her. 's Avonds namen de kardinaal en de bisschoppen met de commissaris der koningin, het gemeentebestuur en andere autoriteiten deel aan een mas sale bidweg van vele duizenden Maastrichtenaren; het genadebeeld van de Sterre der Zee werd in deze indrukwekkende bidweg meegedra gen. De kardinaal, de bisschoppen en vele gewestelijke en stedelijke autori- teien woonden daarna in het Staar- gebouw het tweede deel, bij van een galaconcert, gegeven door het M.S.O. Na een nieuw geschreven werk van Marius Monnikendam symphonische variaties op het „Merck toch hoe sterk", voerde het M.S.O. met solis ten en uitgebreide koren van bijna 300 vocalisten, het Te Deum van Die- penbrock uit. Zaterdagmorgen is tevens in de kloostergangen van de O. L. Vrouwe basiliek een tentoonstelling van he dendaagse religieuze kunst geopend. „Vrouwe van alle volkeren" Verklaring van de Bisschop van Haarlem Dat de H. Maagd vereerd mag wor den als de Medeverlosseres en Mid delares van alle genaden en dat Zij de Koningin is van Hemel en Aarde en dus ook van alle volkeren, zal geen katholiek betwijfelen. De af beelding van de „Vrouwe van alle Volkeren" kan goed worden ver klaard en ook het gebed kan goed worden verstaan. Daarom is de kerkelijke goedkeu ring voor privaat gebruik destijds daaraan niet geweigerd. Het staat echter in het geheel niet vast en is zelfs aan ernstige twijfel onder-hevig, dat dit gebed en deze voorstelling zouden ontstaan zijn door een wonderdadige tussenkomst van de H. Maagd zelf. Het oordeel daarover komt uitsluitend toe aan het bevoegde Kerkelijk gezag. Nu door verschillende publicaties de idee gewekt kan worden, dat de aanwezigheid van deze voorstelling in een kerk kan worden uitgelegd als een soort van goedkeuring en erken ning van een bovennatuurlijke oor sprong, bepalen wij bij deze, dat, hangende het onderzoek de afbeel ding niet ter publieke verering mag worden uitgesteld. Gegeven te Haarlem 9 Juli 1955. J. P. HUIBERS, Bisschop van Haai'lem. Doordat hij geen voorrang ver leende werd de auto, bestuur door de 60-jarige kermisexploitant P. Oude- jans uit St. Pancras Zaterdagochtend nabij Hoofddorp door een auto in volle vaarts aangereden; beide auto's vlogen in brand en de kermisexploi tant verloor bij dit ongeval het le ven. Tijdens een ongeval te Hilver sum, waarbij een wielrijdster door een aanhangwagen aangereden en le vensgevaarlijk gewond werd, stopte een Nederlandse autobus, die echter bij de komst van de politie weer ver dwenen was. De Hilversumse politie verzoekt de bestuurder van deze bus zich met hem in verbinding te stellen. Tijdrovend werk sterk vereenvoudigd Ultrasone geluidsgolven hebben be wezen, een voortreffelijk hulpmiddel te zijn bij het reinigen van oliekoelers van vliegtuigmotoren. Het reinigen van oliekoelers was een zeer tijdro vend en kostbaar werk. De technische dienst van de KLM op Schiphol heeft uitgebreide proeven genomen. Waren tot nu toe ongeveer acht uren nodig om de oliekoelers te wassen, te spoe len en te drogen, met de nieuwe me thode zijn deze vitale onderdelen van de vliegtuigmotoren in ongeveer 30 minuten geheel gereinigd. Bovendien is hiermede het lang durig weken der koelers, waarmee 12 tot 20 uren gemoeid waren, komen te vervallen. In de KLM-werkplaatsen is een eigen reinigings-installatie ontwik keld, die bestaat uit een watertank, die de grootste koeler kan bevat ten. Twee straalknoppen, die aan een wagentje, dat over de rand van de tank heen en weer rolt, zijn opgehan gen, tasten zig-zag-gewijs de gehele :oeler af. Tegelijkertijd wordt door het inwendige van de koeler een rei nigingsmiddel gepompt. De koelres- ten, loodverbindingen, olieresten enz. die de doorstromende olie op de 4000 a 7ÜC0 pijpjes van de oliekoelcr ach terlaat, zijn na 15 minuten bestralen reeds geheel verpulverd en worden door het reinigingsmiddel meegeno men en in een filter opgevangen. Kurketrekkcr en wasmachine De geluidsgolven kunnen echter niet de metaaldeeltjes, die eventueel in de koeler achterblijven, verpul veren. Bij koelers die metaaldeeltjes bevatten zal het nodig blijven een aantal pijpjes, waarvan de onderlinge afstand 1 mm bedraagt, uit de koeler te trekken, waardoor deze metaal deeltjes gemakkelijker kunnen \Vor- den verwijderd. Dit trekken van de pijpjes (circa 2000) is eveneens een tijdrovend werk, omdat net *ot voor kort niets anders dan met een snort kurketrekker kon gëschloden. Met verbeterd gereedschap is ook in dit opzicht echter reeds een bijzonder re sultaat bereikt, waardoor de totale duur van het schoonmaken van me- taalbevattende koelers is terugge bracht van gemiddeld 225 uren tot 50 a 60 uren. De KLM heeft boven dien nog een kleinere ultrasone was machine in gebruik genomen voor nuf reinigen van kleine instpumentdelen en kogellagers, welke eveneens door middel van een reinigingsmiddel in korfjes worden schoongemaakt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9