$LM£LGAT tiéy.MiL$TAD Rijnstreek Overgangexamen R*K* Lyceum St* Bonaventura Bevorderingen Sfed. Gymnasium Klein Artis naar Leiden MAANDAG 11 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 H.B.S. AFDELING A. Bevorderd van de 4e naar de 5e klas: F. Beeren, Sj. de Bruin, P. Buy- sen, T. Detrie (met lof), H. v. Dongen, W. Houtzager, J. Jeurissen, K. v. Kampen, H. Kortekaas, W. v. Lam meren, H. Peek, P. v. Rhijn (met lof), W. de Vroomen, K. Wagenaar, P. v. d. Weijden, J. de Kleermaec^gr, J. de Wit. H.B.S. AFDELING B. Bevorderd van de 4e naar de 5e klas: J. Arts, J. de Back, H. v. d. Berg, H. v. Duynhoven, P. Hoogkamer, T. Kruyf, B. Lagerweij, J. Mol, G. Niehe, F. Schlatmann, J. Vermeulen, J. Blom K. v. Niekerk, G. v. d. Werf. H.B.S. AFDELING A. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas: A. Heemskerk, A. Steger, W. v. Rhijn, D. v. d. Eerden, J. Koevoets, P. de Kousemaeker, L. v. Lennep, N. v. Vliet, K. v. d. Voorn, Cl. Souren, K. Jansen, H. Sollewijn-Gelpke. H.B.S. AFDELING B. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas: J. Brouwer, P. Edelaar, P. v. Lammeren, P. Mijnders, W. Olijsla- gers, B. Oude-Alink, L. Rijsbergen, A. Schenk, W. Steijn, K. v. d. Werf, J. Westgeest, C. Schrama, A. Zuyder- vliet, J. v. d. Born, W. de Brabander, J. Broeke, H. Dieben, J. Elderhorst, F. Coutier, J. v. d. Kamp, W. de Ro- mijn, J. Stierum, D. v. d. Voort, K. Willemsen, J. van Zanten. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas: L.Bosman, F. Cortenbach, H. Dieben, W. Dusée, C. v. d. Geest, L. Groenewegen, A. Heuzen, S. v. Kes- teren, A. Leijen, W. Mieremet, A. Ruigrok, J. Smit, P. Verhoef, P. Bou- man, T. v. Brussel, H. Fles, R. Groe newegen, P. Hoogduin, D. Houthoff, K. Janson, P. Kempen, J. v. d. Kooy, E. Kustnér, G. v. Niekerk, K. Paauw, G. Schavemaker, B. Schimdt, L. Sitee, B. Walenkamp L. Menken, H. Nipper, F. Eckhart, A. Hermans, P. de Jong, T. v. Kesteren, E. de Keuning, J. Monod de Froideville, N. v. Ouden hoven, F. Prangers, N. Schoonder- woerd, L. Senne, W. Verberg, Th. Ver- steegen, H. Vlaming, T. Vollebregt, J. Zonneveld, J. Blom. Bevorderd van de le naar de 2e. klas: W. Adriaanse, W. Duynisveld, P. Mingers, A. Pieterse, S. v. Ruiten, D. v. Schie, H. Vogelaar, J. Wassing, R. Monfils, R. Barendsen, R. v. Bas ten, P. Brandsma, H. Gubbens, G. Hoogeveen, P. Moons, N. v. d. Vaart, H. v. Veldhoven, R. Vogelaar, J. Vreeswijk, P. Witteman, W. Driessen, E. 't Hart, K. Heemskerk, G. Hotze, P. Kerckhoff, A. Knijnenburg, T. Kooien, A. v. d. Kraan, H. de Rooy, B. Schenk, B. Sleumer, H. Ransdorp, H. Alkemade, G. D. Dubbelden, H. Jansen, F. Lardenoye, N. Meiman, C. Overdevest, H. Pont, F. Remmerswael, G. Zandbergen, H. v. Eisen, J. v. d. Brink. GYMNASIUM AFDELING A. Bevorderd van de 5e naar de 6e klas: J. v. d. Hoorn, G. v. Leeuwen, J. Mooy, J. v. d. Westen. GYMNASIUM AFDELING B. Bevorderd van de 5e naar de 6e klas: T. v. d. Berg, W. v. Dongen, Th. Opdam, P. v. d. Voort, H. de Vrind, F. v. Wijk, W. de Meijer. GYMNASIUM AFDELING A. Bevorderd van de 4e naar de 5e klas: F. Fornara (met lof), A. Gillis- Agenda Leiden DINSDAG: Verkeerstelling in Leiden. WOENSDAG: Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk. Advieszitting St. Antonius. St. Ant. Clubhuis 4—6 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons" (t.m. 2 Oct.) Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur v.m.5 uur nam. (tot 15 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling moderne Eelgische Beeldende Kunst. (Tot 18 Juli). Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 9 Juli 13 uur tot Zaterdag 16 Juli 8 uur waargenomen door: de Apo- heek Herding Blanken, Hogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor deze week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt ge keurd: Casino: „Bekentenis ener liefde", 18. jaar. Lido: „Rob Roy", ,14 jaar. Luxor: „Les impures" strikt vol wassenen. Trianon: „Obsession", 18 jaar. Rex: „Dit gebeurde op 20 Juli 1944", 14 jaar. sen, A. v. Groningen, K. Prins, J. van Aalzum, W. v. Appel, W. v. Beek, F. Bloem, P. Geraedts, H. Hermans, K. Janson, D. de Jong, A. v. Keulen, J. Klink, H. Meijer, T. Peters, G. Ragas, W. Steenbergen, E. v. d. Werf, B. Zonneveld, P. v. Dorp, A. Eibers, P. Eibers, P. v. d. Geest, L. Hogervorst, J. Kok, L. v. Leeuwen (met lof), J. v. d. Putten (met lof), H. Pijnacker, F. Tonino, L. v. Ulden, A. Urban, N. Vink, J. Vreeburg, F. v. d. Zon. Van de le naar de 2e klas: H. Blom W. Blom, W. Flapper, R. Klerks, H. Kortekaas, P. Kroft, W. Rosdorff, H. v. d. Spek, K. v. d. Bosch," K. Frijters, P. v. d. Lans, A. v. d. Meer (met lof), K. Pinxsteren, A. Rotteveel, H. van Rijn (met lof), S. Stolwijk, H. Kagie, T. Kohlbeck, J. v. d. Geest, E. Hes- lenfeld, T. Kret, F. Meijer, P. Rotte veel, G. Zwartelé (met lof), P. van Blerck, A. Dames, W. Hartog, L. Hoogeveen, T. Korenhoff, K. H. de Ruyter (met lof), F. Tonino, F. Wa lenkamp, P. Walenkamp, K. v. d. GYMNASIUM AFDELING B. Bevorderd van de 4e naar de 5e klas: P. Alkemade, A. Blom, H. Bon net, F. de Graaf, L. de Jong (met lof), P. de Jong, A. v. d. Kleij, M. Kramp, H. Lagas, W. Runderkamp, H. Scheerder, J. Simonis, L. Voer- mans, K. Warnau, P. van Wiechen (met lof). Van de 3e naar de 4e klas: H. Al- lart, I. Conradi, S. Dofferhoff, H. Heeman, P. Janson, R. Janson, A. Koelemeij, W. Koelemeij, H. v. d. Laan, H. v. d. Lans (met lof), S. Lee- nen, B. Louwe, W. v. d. Meel (met lof), K. v. d. Poel, T. v. d. Futten, T. v. d. Staak, H. Tielemans, B. Top per, J. Vioen, P. v. d. Voort, H. Wa lenkamp, J. de Wit, C. Zuydervliet (met lof), F. Zwartjes (met lof). Van de 2de naar de 3e klas: H. v.Zalm. Bevorderd tot de tweede klasse: iHanneke Blindenbach, Marijke Bosch, Rinske Boumarn. Jan Brou wer, Hetty de Bruijne, Gege Callen- bach, Wim Huizinga, Alida de Jong, Eveline Kleyngeld, Rose Koningsber ger, Wybo Oosterhoff, Rik Meyer, Lenie Mussert, Jikke Schouten, Han Tesselaar, Greetje Werner, Ansje de Wilde, Niek de Wolf, Jaap van der Sande, Kees Berg, Govert Deketh, Margreetje van Dorp, Dorine Duy- verman, Floris Van Gimkel, Wietske Haarsma, Hans Hers, Adri Hoelen, Annem ar greet de Jong, Marijke de Jong, Ineke de Knecht, Henk Nije- boer, Jan Oosterhoff, Beatrix Schef- fer, Peter Schoonheim, Nelleke Tu- rion, Jon Ubbink, Annemarie Uhlen- beck, Suur Verhoekx, Ria Verhoogt, Herman vani Zwieten. 1 Herexamen. 15 Afgewezen. Bevorderd tot de derde klasse: Eric Binsbergen, Nico Booij, Jet Bosch, Tilly Dinger, Marian Flim, Elsemarijke Gaastra (voorw.), Leen Guyt, Marijke Haantjes, Ad Harteveld, Arend Huussen, Ilonka Kruts, Gijs Kuenen, Sietse Lefeber, Deetje van Leeuwen, Mimi van Luyn,, Werner StaVërman, Mieke Verhey van Wijk, Aline van Wieringen, Jip van der Wind, Resy Bogaars, Henk Eikerhout, Jan Casper Hartman, Anna van dei- Hoeven. Laura Huizinga, Joost Kui per, Ko de Meyere, Jan Nicaise, Jan Kees Prins, Bart Punt, Conny Saris. 1 Herexamen. 11 Afgewezen. Bevorderd tot de vierde klasse: Marijke Assink, Manon van Caspel Niek van Ginkel, Maarten Hofstede, Kiki Huijding, Ingrid Kakebeeke, Sander Kreukniet, Elly Leenen, Caty Nap, Ulrika Oosterhoff, Mare Spij ker, Dini Vijlbrief, Nico Volkers, Eindexamens Meisjes H.B.S. afd. M M S. zijn: A. P. Admiraal, Katwijk aan Zee, E. van Baaren, Lei den, A. Boeré, Oegstgeest, T. Bos, Wassenaar, H. Brandts Buys, Leiden, A. van Ees, Leiden, O. Groenenwoud, Rijnsburg, R. L- Haanstra, Voorscho ten, E. C. Hermsen, Leiden, I. Kool, Wassenaar, S. L. van der Mark, Lei den, I. A. C. Moerman, Voorschoten, D. Monasch (Debora), Wassenaar, A. H. H. Munting, Leiden, A. Niemeyer, Noord wijk, J. P. Post, Leiden, M. Rügebregt, Oegstgeest, Y. L. Sam- som, Alphen a- d. Rijn, A. S. Sölner, Oegstgeest, I. Verbeek, Leiden, G. J. Zweers, Leiden, M. J. C. van Burink, Leiderdorp, T. S. J. Dronkers, Lei den, A. J. Drost, Voorburg, B. E. M. Gravesteyn, Leidschendam, E. L. Janse, Wassenaar, H. E. N- Kamsteeg, Oegstgeest, E. van Kerkhof, Leiden, B. v. d. Lecq, Voorschoten, P. A. van der Marei Valkenburg (Z.H.), H. van de Moortel, Leiden, C. M. S. van Regteren Altena, Oegstgeest, E. van Rhijn, Leiden, D. Rijnsburger, Lei derdorp, T. Tijmstra, Leiden, T. H. A Witte, Voorhout, J. D. Young, Voorschoten. TIEN JAAR „RONDOM DE HAVEN" De buurtvereniging „Rondom de Haven", die als een der eerste buurt verenigingen na de bevrijding opge richt werd, vierde Zaterdagavond in het St. Antoniusclubhuis haar 10- jarig bestaan. Nadat er vele waarde rende woorden .aan de vereniging ge wijd waren en de voorzitter een over zicht van de voornaamste gebeurte nissen gegeven had, betrad Geraldini het podium om op zijn bekende wijze het publiek te amuseren. Zijn cabaret .bfcstond dit keer uit vooraanstaande krachten als Toby Rix, André Meurs en Gary en Merrion, die met hun zeer veelzijdige hoedanigheden de vreugde in de zaal compleet maak ten. Een familiefeest onder leiding van Geraldini besloot de geslaagde avond. LEIDSE SPAARBANK IN JUNI. In de maand Juni 1955 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 1.054.038,53 en terugbet. 806.969.18 Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 323 en eht aantal afgehaalde boekjes 210. Op 5760 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst v/erd 118.900.75 bijgeschreven. Er wer den 558 busjes ter lediging aangebo den met een gezamenlijke inhoud van 10.344,15. Het tegoed der 35.447 inleggers ƒ23.882.314.56. Loesje Bakx, Juliana Boeke, Trijntje Brouwer, Hans Dresden, Emmy Fi scher, Gerard de Groot, Annemarie Haantjes, Hanny Haantjes, Jan Kars-1 tens, Marijke Kok, Lydia Versteeg, Rob van der Plas. 2 Herexamen. 5 Afgewezen. Bevorderd tot de vijfde klasse: Ida van Regteren Altena, Tineke Blom, Cees Fasseur, Ineke van Heer- de, Jaap Hoogerwerf, Wus Kloeke, Loekje von Liebenstein, Wim Lo cher, Carla Pieper, Anneke de Ko ning, Ed Kuypers, Adri Majolée, Ed van Ooy, Tonny Tieleman, Duco van Weerlee, Gerhard Cadée. 1 Herexa men. 11 Afgewezen. Bevorderd tot de zesde klasse: Erna Berg, Nelleke Blok, Jos van Dam (voorw.), Maarten Ermans, Daan den Heyer, Myrna Huizer, Hilde Kole, Frans Merkelijn, Hannie Meu- lendijk, Mary de Meyere, Dieter van der Schilden, Henri Bentfort van Valkenburg, Lydia van der Vlerk, Suus Berg, Aarnout Coster, Meinard van Dun/né, Ronald Feitkamp, Jan Geelkerken, Thomas Hoogendoorn, Annelies Kreukniet, Renée Lahr, Herman Maaskant, Martien Planje, Huib Poortman, Marleen de Priester, Chris Siemons, René Taselaar, Wiep- ko Terpstra, Jan van Weizen, Ronald Winckler, Theo Ykema, Hilke van der Zee. 1 Herexamen. 7 Afgewezen. MULO-EXAMEN. Diploma A: W. C. M. Mechelse, Voorschoten; M. G. v. d. Meij, Val kenburg (Z.H.); J. K. O. v. d. Graaf, Voorschoten; P. Oppelaar, Hazers- woude; S. Voets, Hazerswoude; A. E. Verbiest, Leiden; G. Tegelaar, Lei den; N. Verloop, Noordwijk Zee; J. de Best, Rijnsburg; D. P. Brussee, Oegstgeest; J. Jansen, Bodegraven; P. K. Jansen, Bodegraven; E. P. Y. Kooy, Alphen a. d. Rijn; G. de Korte Bodegraven; J. Mokkenstorm, Oegst geest; J. M. Boerma, Katwijk Zee; Y. L. v. Rooijen, Voorschoten; D. Vree ken, Oudewetering; A. L. Verhard, Voorschoten; R. Terpstra, Leiden; J. Stekelee, Noordwijk; F. M. Koning, Bodegraven; G. L. Terlouw, Bode graven. ST. ANTONIUS' UITGAANSDAG. De Ned. Kath. Bond van Hotel-, café-restaurant geëmpl. St. Antonius afdeling Leiden, organiseert in sa menwerking met het comité „Kin dervreugde" Leiden een uitgaansdag voor de kinderen van haar leden. Deze uitgaansdag zal worden een autorit over Utrecht via Bussum door het Gooi naar Leiden, met bezoek van speeltuinen, bos en heide en wel op Woensdag 10 Augustus a.s.; ver trek 's morgens- 8.30 uur, thuiskomst 19 uur. De leden worden dringend verzocht spoedig schriftelijk opgave te doen voor deelname van hun kin deren aan het secretariaat Maresin- gel 48. Deelname wordt opengesteld voor alle jongens en meisjes van 6 tot en met 11 jaar. Opgaven na Woensdag 3 Augustus a-s. worden niet meer aangenomen. Op Woensdag 13 en 20 Juli wórdt een advieszitting gehouden in de foyer van het Clubhuis tussen 46 uur n.m. ingang Caeciliastraat 2 x bellen. 25 Jaar Natuurvriend Liefhebberij werd tot een „kunde" Op 11 Juli 1940 werd te Leiden opgericht de aquarium- en terra- riumhoudersvereniginig „De Natuur in huis". Voor de oprichting waren er reeds aquariumliefhebbers, die er een stukje tropisch natuur in huis op na hielden, doch hun aantal was ge ring. Enkelen van hen, kwamen door eigen waarneming en na vele teleur stellingen, tot zeer goede resultaten. Vandaag 25 jaar geleden werd met een klein clubje van aquariumhou ders begonnen, dat in de loop der ja ren uitgroeide tot het ledental van 260. Hierdoor werd het mogelyk ge maakt om ervaringen uit te wisselen en ideeën naar voren te brengen. Zo doende werd het „aquariumhouden" van vroeger gebracht tot een „aqua- riumkunde" van nu! Zoals alle verenigingen, heeft ook „De Natuur in huis", welke eerst in 1936 fusieerde met de vereniging „Scatophagus Argus" en in 1946 met „Natuurgenot", waarbij de vereniging haar huidige naam „De Natuur vriend" verkreeg, ook goede en min der goede perioden gekend. Hierbij is echter steeds gestreefd naar de hoofdgedachte: de bevordering der liefhebberij. Wanneer men terug ziet op 25 jaar „aquariumkunde" in verenigingsver band in Leiden, onder een evenlange voorzitterschap van de heer W. Zwart, valt het niet te verwonderen, dat „De Natuurvriend" een eervolle plaats in de rijen der Leidse vereni gingen inneemt. Wij geloven dan ook, dat vele de gelegenheid zullen aangrijpen om de jubilerende vereniging met haar „zil veren" voorzitter op Zaterdag 16 Juli a.s. van 15.00 uur tot 16.30 uur in de Jacobazaal van Den Burcht te com plimenteren. 's Avonds om 19.45 uur wordt in dezelfde zaal aan de leden van „De Natuurvriend" een feestavond aan geboden. Slotbijeenkomst Leidse jeugdactie Diploma's uitgereikt In het Leidse Volkshuis vond Zater dag de slotavond plaats van de jeugd leiderscursussen van de Stichting Leidse Jeugd Actie. Op deze avond werden tevens de diploma's uitgereikt aan de cursisten, die met goed gevolg het examen handenarbeid voor jeugd leiders hebben afgelegd, terwijl de deelnemers (sters) van de overige cur sussen, die de lessen regelmatig heb ben gevolgd, een getuigschrift in ont vangst mochten nemen. Namens de L.J.A. heette de secre taris, de heer Steinbach, de talrijke aanwezigen de grote zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld van harte welkom. Hierna werd het woord gevoerd door de voorzitter van de L.J.A., dr. P. L. Schoonheim, die in de allereerste plaats woorden van lof richtte tot de heer Steinbach voor diens activiteit op het gebied van de j eugdont wikkeling. Hierna reikte de chef van de afde ling onderwijs, dr. J. M. Roosen- schoon, de diploma's en getuigschrif ten uit. Het landelijk diploma handenarbeid verkregen achtereenvolgens: de da mes: Th. de Bruyn, W. Th. Durmaar, A. C. Eijben, J. A. Lagendijk, M. Lan- cel, J. H. Pol, C. J. M. Schneiders, T. v. d. Veer, B. Berkhout, zr. Ilona N. de Laaf, T. v. Nieuwenhuyzen, T. Wik, R. Huyzendveld, J. T. M. Riet kerk, W. M. C. Metselaar (met lof), D. Soldaat en J. van Treuren. Namens de cursisten sprak de heer B. Rosdorff woorden van dank tot de leider van de cursus handenarbeid, de heer Kors, die tevens twee boek werken in ontvangst mocht nemen. Mevrouw Kors kreeg bovendien een fraai bouquet bloemen. Na de diploma-uitreiking voerden de cursisten van de groep creatief spelen enkele stukken op en impro viseren een fragment uit Godfried Boman's boekje „Eric." De leider, de heer J. Ch. Bartelsman, hield voor de opvoering een inleiding over het stuk. Ook de „Autorit" vormde een gewaardeerd onderdeel van het programma. De pianist Henk Franken zorgde voor een voortreffelijke muzikale omlijs ting van deze vrolijke avond. Tijdens de pauze konden vele pro ducten van de handenarbeidcursus in de benedenzaal bewonderd worden. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU V a C -tof]/™ Het museumschip Klein Artis heeft hedenmorgen een ligplaats gekozen bij de Blauwpoortsbrug. Zeven jaar zijn verlopen sinds de Leidenaars voor het laatst gelegen heid kregen een blik te slaan op de zonderlinge inventaris van dit schip. In die tijd heeft de directeur op zijn omzwervingen door ons land nog kans gezien zijn hebben en liouen belangrijk uit te breiden. Deze uitbreiding is voor wat de dieren van het schip betreft niet op de noramel wijez tot stand geko- Binnenbrand op Utrechtse Veer Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is brand uitgebroken in een per ceel aan het Utrechtse Veer 13. De brandweer, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was kon het vuur, dat in een kamertje op de tweede étage was ontstaan, met twee slangen op de nevelspuit binnen 'n kwartier mees ter worden. De brand ontstond doordat de vlam van een petroleumstel door de tocht zich aan het reservoir meedeelde. Het kamertje dat bewoond werd door mej. L. brandde volkomen uit. De beneden gelegen étages kregen slechts geringe waterschade. Leidse Universiteit Rectificatie. Op 5 Juli j.l. slaag de de heer L. H. B. Rienks cum lau- de voor het doctoraal examen Neder landse taal- en letterkunde. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Pieternella, di van B. v. d. Wilk en D. Munnik; An tonius Theodorus Maria, zn van A. M. J. v. d. Meer en T. H. M. v. d. Hoorn; Bianca Anna Jacoba dr van J. J. Scheldekens en W. F. Schroder; Hans Ton, zn van A. Verbraeck en G. Troost; Frank Willem Christiaan zn van H. C. de Loos en M. E. V. Binnerts; Bob, zn van P. Wouters en G. M. E. Teske; Johanna Maria Loui sa, dr van J. L. Gussenhoven en C. v. Hecke; Jannetje dr van C. Ros en M. v. Duijvenvoorde. Gehuwd: E. H. H. Grönset en G. W. v. Ewijk. Overleden: C. M. la Lau, huisvr. van Keereweer 32 jr; W. M. Quist, wed. van: van. Dam 79 jr. Het aanbod van geheel werkloos ingeschrevenen bleef over de perio de van 27 Juni t.m. 2 Juli 1955 vrij wel gelijk, evenals het aantal bij de aanvullende werken geplaatsten, t.w. resp. 298 geheel werklozen en 2 in aanvullende werken geplaatsten, der halve totaal geregistreerd aanbod 300. De voordelige verschillen ten aan zien van het overeenkomstige tijdstip irn 1952, 1953 en 1954 bedragen resp. 1390, 820 en 300. Hoewel dus de ver schillen geringer worden valt het nog steeds op, dat niettegenstaande de natuurlijke aanwas van de beroeps bevolking, de werkloosheid uiterma te klein is, hetgeen wel een bewijs vormt van de gunstige conjunctuur gesteldheid. Verwacht mag worden, dat het huidige beeld, dat de arbeids markt vertoont vooralsnog zal aan houden. De vraag naar arbeidskrachten. De vraag bleef zich op nagenoeg gelijk niveau bewegen en bedroeg op 2 Juli 1955 425 geregistreerde aan vragen, waarvan ongeveer 100 be trekking hebben op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). Vooral de winkel- en middenstandsbedrijven hebben mo menteel met een tekort aan jeugdig personeel te kampen. Nu de jeugd te kust en te keur arbeid kan vinden, wordt zij kieskeurig, terwijl bij hen een uitgesproken voorkeur voor de z.g. dynamische beroepen merkbaar is. Het voldoen van ingediende aan vragen levert dan ook vele proble men op welke niet dan na een uitge breid overleg op enigermate bevredi gend^ wijze opgelost kunnen worden. Bij de huidige stand van de arbeids-t markt is het evenwel uitgesloten om aan alle wensen, de aanvragen be treffende, te voldoen. Reeds hebben vrij veel jongelieden zich voor va- cantiebezigheden gemeld, hetgeen in elk geval een, zij het tijdelijk, wei- komen aanvulling van het aanbod betekent. Vrouwen. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten bleef stationair en be droeg op 2 Juli 72. De vraag even wel nam nog toe, n.l. van 325 tot 360, waarvan 95 betrekking hebben op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). Het be hoeft nu geen betoog, dat het in ver houding tot de vraag geringe aanbod een voortdurend probleem is, waar aan echter niet zo heel veel kan wor den gedaan. Intensief wordt gewerkt naar een betere harmonie tussen vraag en aanbod. Vooral het tekort aan huishoudelijk personeel is bedui- deend en kost vele hoofdbrekens. Overigens bestaat in vrijwel alle be drijfssectoren ruime tot goede plaat- ALPMEP8 AAN DEN RIJN Zaterdagmiddag reed de melkrijder H. Broekhuizen van Aarlanderveen, vanaf de Provincialeweg in de rich ting van de Hogendijk. Op zijn vrachtwagen stonden enkele bussen melk. Hij was doende om de melk hier en daar bij de veehouders op te halen. Zijn knecht, M. Prins uit Al phen aan den Rijn was hem hierbij behulpzaam, o.a. om landhekken te openen en te sluiten. Toen Prins na het sluiten van een landhek weer op de treeplank van de auto wilde springen, stapte hij mis en viel onder de auto. Hoewel de heer Broekhui zen zo snel mogelijk stopte, kon niet voorkomen worden, dat het linker achterwiel van de zwaar beladen auto over het middenlichaam van zijn knecht reed. Dr. G. G. F. Pareau du Mont, waar nemer van dr. W. v. d. Wind te Aar landerveen, die de eerste geneeskun dige hulp verleende, constateerde een bekkenfractuur en inwendige j kneuzingen. Hij liet het slachtoffer per ziekenauto overbrengen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Zondagavond was zijn toestand re delijk. Vissport. De Visvereniging „Ons Genoegen" organiseerde een viswed strijd in de Oude Rijn, nabij Zwam- merdam. Zowel opkomst als vangst is bevredigend. 1. A. C. v. d. Hoek Sr. 10 stuks; 2. D. C. v. Leeuwen 9 st.; 3. J. P. v. Veen 6 st.; 4. M. Rogge veen 5 st.; 5. L. Houweling 5 st.; 6. K. Heinen 5 st.; 7. A. C. v. d. Hoek Jr. 3 st.; 8. G. v. d. Horst 3 st.; 9. S. v. d. Hoek 3 st.; 10. J. de Jong 3 st. Prijzen bestonden uit gebruiksvoor- pen. HAZERSWOUDE ERNSTIG ONGELUK Zaterdagmiddag is er in het kan toor van De Jong's Machinefabriek een ernstig ongeluk gebeurd. Twee bedienden passeerden elkaar op het trapje naar het kantoor. Een van hen liep met een vulpen in de hand en raakte daarmede per ongeluk de man die hem passeerde. Het oog van het slachtoffer werd zeer ernstig ge kwetst. Overbrenging naar het zie kenhuis was noodzakelijk. Vermoede lijk zal het slachtoffer zijn oog moe ten missen. men, want 't moet ons van hte hart dat vele van de trouwe twee- en viervoeters de reis in opgpzette atact moesten meemaken. De le vende have van het schip schijnt ech ter enkele zeer bijzondere exempla ren te bezitten. Zo vermeldt de ca talogus een sprekende papegaai, die kan lachen, spreken, zingen, miau wen, blaffen en fluiten. De woorden, die het beest uit het hoofd geleerd heeft staan bij de kooi op een lijstje te lezen. Onparlementaire uitdruk kingen die ondanks deze lijst door de tralies komen, vallen dus buiten ver antwoording van de directie. De expositie is voor het publiek te bezichtigen van Woensdag 31 tot en met Maandag 25 Juli. Examens. Te Nijmegen slaagde voor het exa men psychiatrisch sociaal werkster mej. A. G. M. Goddijn. Onze stadgenoot H. J. Bethe deed in Rotterdam met goed gevolg zijn doctoraal-examen economie. Prachtig resultaat. De actie voor de bewoners van het uitgebrande perceel aan de Lam mermarkt heeft tot dusver reeds het prachtige sommetje van 1041 opge bracht. Dg actie gaat voort. Ommeletje bakken. Zeventien pakjes roomboter en 105 eieren was de buit, van de 28-jarige Leidenaar, die hedennacht zonder aangediend te zijn de melkfabriek van De Landbouw binnendrong. Veel tijd om er een ommeletje van te bakken liet de Leidse politie hem echter niet, want enkele uren later zat hij reeds op het politiebureau „de eitjes uit te broeden", zoals men daar niet zonder humor beweerde. DWARSKIJKER. Laatste Berichten ZWEMMEN TRIBUNE INGESTORT BIJ ZWEMWEDSTRIJD. Tijdens een wedstrijd op de 100 meter schoolslag te Salerno, waarin een aantal van de beste Italiaanse zwemmers uitkwam, stortte een tri bune ineen waardoor meer dan drie honderd toeschouwers in het water .terecht kwamen. Hulp werd prompt verstrekt want de wedstrijd werd na tuurlijk onderbroken en de deelne mers hielpen de drenkelingen op de kant te brengen. Vijftien personen liepen verwon dingen op en werden in een zieken huis opgenomen. Gistermiddag is tijdens het zwem men het 10-jarig dochtertje van de familie Van der Heijden, wonende op de Vlijmensedijk te Vlijmen, in het Nieuw-Kuijkse natuurbad „De Wiel" verdronken. Zeer waarschijnlijk heeft zij zich m het diepe bad begeven, terwijl zij de zwemkunst nog niet volkomen meester was. Later heeft men het stoffelijk overschot kunnen opdreggen. LEIMUIDEN NIEUWE COMMANDANT VAN BRANDWEER. Aan de heer H. Bouman is eervol ontslag verleend als commandant van de Vrijwillige Brandweer. Als opvolger is benoemd de heer H. W. v. d. Hoorn, die onder-comman dant was. WOUBRUGGE Internationaal bezoek. Het dorp Woubrugge beleefde Zondagmiddag een invasie van buitenlanders. On geveer 240 personen uit 35 verschil lende landen, allen lid van de Union Internationale des Architect, arri veerden met het fraaie motorschip Amsterdam en werden op de Com- riekade gedebarkeerd om over te stappen in bussen, die zich in de Dokter Lothiaan hadden opgesteld. Dit unieke gezelschap had een rondvaart gemaakt over de Kager- plassen en het Braassemermeer. Na een kort verblijf vertrok het gezel schap naar Scheveningen, waar deze week een internationaal congres van architecten wordt gehouden. Uiteraard trok een en ander veel belangstelling van de burgerij. Marktberichten ROTTERDAM, 11 Juli. Vee. Aan voer: 2227. vette koeien 1317; varkens 910; vette koeien 264, 278, 248, 264; 200, 218; varkens 158, 155, 150; vette koeien, even groter, handel slepend, niet geheel prijshoudend enkele pri mas boven notering; varkens, iets min der, handel kalm, wat lager in prijs zware varkens moeilijk te plaatsen. TER AAR, 9 Juli. Groente. peu len 3.90—6.10; idem B. 1.80—2.80; dop pers 3.804.10; capdoppers 3.603.70; blauwschokkers 5.40; tuinbonen 1.70 2.15 alles per 10 kg.; kassnij'bonen 1*161.25; idem B. 0.85; idem stek 0.50; augurken 0.41 per kg.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3