SeCeidóeGoti/to/m Geleerden waarschuwen tegen 't gevaar van atoomwapens Hittegolf in West Europa Het mensdom zou zich zelf vernietigen Einsteins allerlaatste openbare daad Nehroe optimistisch over mogelijkheden van Genève Japanse tunnel ingestort Overstroming in Bihar Katholieke Belgen protesteerden te Brussel Kunst-zee in Rusland Drie militairen gedood A MAANDAG 11 JULI 1955 m if B Ar 1 - «JA 46ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 speelt de mensheid met haar leven? Door de aanleg van een grote wa terkrachtcentrale bij de Russische stad Koeibisjef zal binnenkort de grootste „kunstmatige zee" in de Sowjet-Unie ontstaan. Dit nieuwe stuwmeer zal zeshonderd kilometer lang zijn en veertig kilometer breed. Tientallen plaatsen, waaronder de oude Wolgastad Stawropol, heeft men moeten ontruimen en elders herbou wen. Dit nieuwe stuwmeer zal „de zee van Koeibisjef' worden genoèmd. Tragische afloop van vacantie Voor een echtpaar uit Rotterdam is een vacantie in Tilburg wel zeer tragisch geëindigd. Op de laatste dag werd de 63-jarige man namelijk dood in de heuvels bij Kaatsheuvel aangetroffen. In -gezelschap van zijn vrouw was de man in de morgenuren vanuit Tilburg naar Kaatsheuvel gefietst. Op de terugweg merkte de vrouw, dat zij haar tasje in een café vlak voor Kaatsheuvel had laten liggen. De man aanvaardde de weg terug, zodat zijn vrouw door kon rijden naar Udenhout waar zij bij familie op hem zou wachten. Laat in de middag was de man echter nog niet teruggekeerd. Tele fonisch werd geprobeerd zijn ver blijfplaats te weten te komen en la ter in de middag ging de rijkspolitie met radiowagen en speurhonden het gebied afstropen. De andere morgen om vijf uur werd de man gevonden. Hij lag dood op anderhalve kilometer afstand van zijn fiets: waarschijnlijk door een hartverlamming getroffen. Poolse vrouw door regering uitgewezen De vreemdelingendienst van de Haagse politie heeft op last van het ministerie van Buitenlandse Zaken het paspoort ingetrokken van een 33-jarige met een Pool getrouwde vrouw. Men heeft haar asyl gewei gerd ën bevolen zich hedenmorgen op het Haagse Station voor trans port naar haar tweede vaderland te melden. De vrouw was naar Nederland ge komen om nog eenmaal haar ster vende vader in Den Haag te zien. De Nederlandse regering motiveert haar uitspraak met de overweging dat de vrouw bij haar man en vier kinderen hoort, die zjj in Polen heeft achtergelaten. De vrouw is sinds gis teren spoorloos. VERLICHTING KWAM NA 56 JAAR.... In 1899 is aan het gemeentebestuur van Oude Pekela vergunning ver leend voor het aanleggen van een straatverlichting en pas Donderdag avond heeft dit Groningse dorp de begeerde verlichting gekregen. De burgemeester, mr. dr. A. A. H. Stolk, drukte in het transformatorhuis een knop in en op heizelfde ogenblik baadden alle straten in de gemeente in helder licht. De burgemeester zei, dat de vergunning van 1899 van wei nig betekenis was, omdat de naburi ge gemeente niet toestond dat er pa len in haar gronden werden ge plaatst. Ook later is om verschillen de redenen de straatverlichting steeds een wens gebleven. Boven West-Europa heerst thans een hittegolf. In Denemarken zijn twee Denen door zonnesteek om het leven gekomen. Zweden beleefde het warmste weekeinde van het jaar. Ook in Frankrijk, West-Duitsland en Groot- Brittannië was het warm en zonnig weer. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandavond tot Dinsdagavond. Dpgemaakt te 2 10 uur). j AANHOUDEND WARM. 2 Warm en overwegend zonnig S maar voornamelijk in het bin- nenland enkele onweerbuien, j Zwakke tot matige wind, in 2 hoofdzaak tussen Noord en Oost. 12 Juli zon op 4.35, onder 20.59. maan op 23.27, onder 13.05. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 12 Juli v.m. 7.40; n.m. 20. Het weer in Europa STOCKHOLM onbew. 29 C. OSLO onbew. 30 KOPENHAGEN half bew. 24 AMSTERDAM onbewolkt 24 LONDEN geh. bewv 26 LUXEMBURG licht bew. 25 PARIJS onbew. 28 BORDEAUX nevel 27 GRENOBLE geh. bew. 27 NICE lichtbew. 24 GENEVE nével 23 ZURICH mist 22 LOCARNO regen 28 BERLIJN half bew. 26 FRANKFORT nevel 26 MUNCHEN mist 20 WENEN half bew. 22 INNSBRUCK zw. bew. 18 ROME onbew. 28 AJACCTO onbew. 28 MALLORCA onbew. 26 Korreltje De tragedie van de ouderdom is niet dat mén oud is, doch dat men jong is. De Britse filosoof Earl Bertrand Russell heeft Zaterdag op een perscon ferentie een oproep van wijlen prof. Albert Einstein en nog zeven geleerden uitgegeven, waarin gewaarschuwd wordt voor de gevaren, die de wereld bedreigen als gevolg van de ontwikkeling van de atoomwapens en de mening wordt uitgesproken, dat de atoom-geleerden dienen samen te komen ter bespreking van deze gevaren. In aansluiting hierop heeft de wereldvereniging van parlementariërs voor een wereldregering bekendgemaakt, dal op 3 Augustus in Londen een conferentie van drie dagen zal beginnen, waarop geleerden uit de gehele wereld het atoomvraagstuk zullen bespreken. De organisatoren van de con ferentie deelden Zaterdagavond desgevraagd mede, dat nog geen geleerden uit communistische landen hebben toegezegd aan de conferentie te zullen deelnemen. ONTWERP-RESOLUTIE. De verklaring, die Russell Zaterdag uitgaf, omvat de volgende ontwerp resolutie: „Gezien het feit, dat in elke toe komstige wereldoorlog zeker atoom wapens zullen worden gebruikt, en dat deze wapens het voortbestaan van de mensheid bedreigen, dringen wij er bij de regeringen in de wereld op aan, te beseffen en openlijk te erkennen, dat haar doelen niet na derbij gebracht kunnen worden door een wereldoorlog, en wij dringen er bijgevolg op aan, dat de regeringen zullen trachten vreedzame middelen te vincfen voor de regeling van alle bestaande geschillen". Russell verklaarde, dat afschriften van deze verklaring Zaterdag zijn toegezonden aan de staatshoofden Etna heeft nieuwe krater Europa's grootste werkende vul kaan, de Etna, heeft in zes dagen van „beperkte activiteit" een nieuwe krater gevormd, aldus werd Zondag uit Catania gemeld. Vulcanologen deelden mede, dat door de jongste werking twee sple ten op de Noord-westelijke helling zijn opengebroken. Deze spleten heb ben zich langzamerhand1 verenigd tot een nieuwe krater met een straal van bijna dertig meter. Volgens de deskundigen levert de huidige uitbarsting geen gevaar op voor de dorpen, die op de hellingen van de berg liggen. Mevr. Sispera wint De regering van Tsjecho-Slowakije heeft er in toegestemd dat mevrouw Sispera met haar kinderen Tsjecho- Slowakije zal verlaten. Men ver wacht dat mevrouw Sispera binnen enkele dagen met haar kinderen per vliegtuig naar Londen zal reizen. Mevrouw Sispera is zoals men weet van geboorte een Britse. Zij is in de oorlog in Engeland gehuwd met een Tsjechoslo waakse vlieger. Haar man, Sispera, werd later in Tsjecho-Slo- wakije veroordeeld tot elf jaar ge vangenisstraf, omdat hij in 1950 had gepoogd met zijn gezin de grens over te komen. Zijn vrouw kreeg een straf van 18 maanden. Zij scheidde van hem onder druk van de Tsjechoslo- waakse autoriteiten. Engeland had Tsjeciho-Slowakije gewaarschuwd, dat de betrekkingen tussen beide landen benadeeld zou den wOrden als mevrouw Sispera niet naar Engeland mocht terugke ren. van de grote mogendheden, de Sow- jet-Unie, de Ver. Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, China en Canada. De verklaring, die er op wijst, dat de vrees bestaat, dat bij het gebruik van veel waterstofbommen in een eventuele nieuwe wereldoorlog de mensheid zal worden uitgeroeid, de minderheid plotseling, doch de meerderheid in een langzame marte ling van ziekte en ontbinding gaat uit van Einstein. Russell, die aan Einstein had voor gesteld, dat de geleerden een waar schuwing moesten uitgeven, had op 18 April, de sterfdag van Einstein, diens instemming met de verklaring ontvangen. „Het was mogelijk Ein steins allerlaatste openbare hande ling" zo verklaarde Russell Zaterdag op zijn persconferentie. Weinig commentaar. In Britse regeringskringen in Lon den is de oproep van Einstein en an dere atoomgeleerden met warme sympathie ontvangen. In diplomatieke kringen meent men echter, dat de geleerden met hun conferentie wellicht beter kon- den wachten op de resultaten van i het onderzoek, dat het Britsé en Amerikaanse medische genootschap bezig zijn in te stellen naar de even tuele gevolgen van een atoomoorlog. Officiële woordvoerders in Was hington hebben nog geen commen taar willen leveren. Aanvaardbaar compromis? Premier Nehroe van India heeft' gisteravond bij zijn vertrek uit Lon den de overtuiging uitgesproken, dat de wereld van een koude oorlog een tijdperk van vrede binnengaat. Maar hij waarschuwde, dat men niet moest denken dat een duurzame vrede plot seling komt, bijvoorbeeld na afloop van de komende conferentie van de Grote Vier in Genève. „Het ziet er naar uit, dat wij ons niet alleen in Europa, maar misschien zelfs in de hele wereld, op een zeer psychologisch moment van de histo rie bevinden, een keerpunt, wanneer men het zo noemen wil", zei Nehroe. „Plotseling keren wij ons af van de spanningen der koude oorlog naar een tijdperk van vrede", Nehroe verklaarde verder, vorige maand in Rusland de indruk te heb ben gekregen, dat de Russen bereid zullen zijn, problemen van het Verre Oosten te bespreken op de conferen tie van Genève. „Misschien geven zij er de voorkeur aan, over het Verre Oosten informeel te praten", zei de Indiase premier. Nehroe werd uitgeleide gedaan door de Britse premier Eden. Compromis over Duitslands hereniging? In diplomatieke kringen te Bonn is Zondag vernomen, dat de Westelijke mogendheden bereid zijn op de aan staande conferentie van regeringslei ders te Genève een compromisoplos sing voor het probleem van Duits lands hereniging te aanvaarden. Volgens dit plan zou een herenigd Duitsland deel moeten blijven uit maken van de Westelijke verdediging, echter de toepassing in het gebied, dat nu de Sowjet-zóne is, zou beperkt zijn. Deze concessies wil het Westen doen in ruil voor Russische instem ming met hereniging van Duitsland in alle vier zones. Het geheel zou deel moeten uitmaken van een alge meen Europees beveiligingsstelsel. De Westelijke zouden bijvoorbeeld, aldus werd in genoemde kringen vernomen, er mede kunnen instem men geen troepen ten Oosten van de huidige grens tussen Oost- en West- Duitsland te legeren. Zij zouden er echter op staan, dat Oost-Duitsland in hun radarnet wordt opgenomen. Ook zijn afspraken mogelijk over beperking van de Duitse strijdkrach ten tot de twaalf divisies, die West- Duitsland thans op de been. brengt. In Westduitse regeringskringen achtte men het mogelijk, dat de Sow jet-Unie met een dergelijk voorstel zal instemmen. Nog niet rustig in Buenos Aires Verscheidene honderden Katholie ken hebben Zondag na de H. Mis in de kathedraal van Buenos Aires een betoging gehouden op de Plaza de Mayo, die geleid heeft tot onregel matigheden. De betogers zongen het Argentijn se volkslied en riepen „Vrijheid" en „Leve Argentinië". De menigte werd verspreid door de politie, die traangasbommen wierp, en de brandweer, die waterstralen op de betogers richtte. Enkele groepen betogers begaven zich naar de marineclub, waar zij de vloot hulde brachten, die op 16 Juni in opstand kwam. De politie werd hier met stenen bekogeld. Volgens een bekendmaking van het hoofdbureau van politie werden bij deze ongeregeldheden in totaal veertien politiemannen en brand weerlieden gewond. Vijftien Japanse arbeiders zijn be dolven door instorting van een tun nel, die deel uitmaakt van een water krachtcentrale te Otoe, nabij Kioto. Een honderdtal personen werden aan het werk gezet om te trachten de slachtoffers te redden, maar men had weinig hoop, één van de vijftien mannen levend aan te treffen. Ruim 40.000 inwoners van Noord- Bihar, 300 kilometer ten Noordwes ten van Calcutta, hebben hun wonin gen moeten ontruimen wegens over stromingen van de rivier de Kosi, al dus werd Zondag uit Calcutta verno men. t Tachtig dorpen staan reeds in het water. Een vloot van 200 vaartuigen neemt deel aan de redding en de bevoor- van de getroffenen. Tegen schoolpolitiek Zondag is Brussel onder de voet gelopen door 250.000 Katholieke Bel gen uit alle gewesten van het land, die deelnamen aan de nationale be toging tegen de schoolpolitiek van de linkse regering. De gehele namid dag door daverde Brussel van het ge roep en gefluit aan het adres van de socialistisch-liberale regering. De naam Collard werd in alle toonaar den uitgejouwd. De deelneming der Brusselse be volking aan de betoging was verras send groot. Om 17.15 uur begon op het Beursplein de meeting, waar de betogers werd toegesproken door Lefèvre, voorzitter der Christelijke Volkspartij, door Pierre Harmei, oud- op grondslag van vrije verkiezingen minister van onderwijs en door 3\CCeuvtiffoe stoet tiak doat zmnig. MettaggtiOasch August Cool, voorzitter van het Al gemeen Christelijk Vakverbond in België. Het verkeer in het centrum van Brussel was de gehele middag volkomen lamgelegd. Van het station Noord tot aan station Zuid zag men slechts „één" mensenmassa. Theo Lefèvre gaf als ordewoord: de voortzetting van de strijd tegen de regering en onder meer op finan- tieel gebied door het afnemen van tegoeden van banken en giro-reke ningen en door het weigeren in te schrijven op nationale leningen. Hij maakte vervolgens de uitslag bekend van de landelijke petitie aan koning Boudewijn. Zaterdag was deze peti tie aan de Belgische koning overhan digd. In totaal hebben 2.197.209 Bel gen hun handtekening op de irfteken- lijsten geplaatst. Deze handtekenin gen vertegenwoordigen 3.414.913 Bel gen. Dit betekent meer stemmen dan de C.V.P. bij de jongste verkiezingen behaalde toen 2.100.000 Belgen op de C.V.P. stemden Sndiaie p.>ietnieï dool de ?mu& ontu-anyeti Bij twee ongelukken dn de gemeen te Maarheeze (Noord-Brabant) zijn Zondag drie militairen om het leven gekomen. Bij een kruispunt te Maarheeze bot ste een jeep met drie militairen te gen een geluidswagen van het leger. Van de inzittenden van de jeep kwa men twee om het leven en werd de derde zwaar gewond. In het raam van zijn reis door Europa, heeft de Indiase premier een twee daags bezoek aan Rome gebracht. Paus Pius XH heeft premier Pandit Nehru en de afgevaardigde bij de Heilige Stoel van India, dr. Mohan Sinha Mehta, in audiëntie ontvangen. De foto toont v.l.n.r. Pandit Nehru, Paus Pius XII en de afgevaardigde bij de Heilige Stoel van India, dr. Mohan Sinha Mehta. ,Te Soerendonk viel een militair, die op de bumper van een auto was gezeten, van het voertuig; hij werd door een andere wagen overreden en ikwam om het leven. Zondagmiddag is in Den Bosch de jaarlijkse Plechtige Omgang gehouden. De plechtige omgang is bedoeld als een hulde aan Maria, als dankbetuiging aan de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1