Hoogtepunten uit het K.R.O. -programma Duitse dame werd te Scheveningen door helicoptère van dood gered Onderwijzers ontevreden over trage gang van zaken bij departement Wiel brak en trein ontspoorde Zaterdag bij Haarlen Genie hielp Bergen en werkte 10 dagen aan uitbreidingsplan H.K.W. boekt 20.000ste lid MAANDAG 11 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 HET WATER IS WEER GEVAARLIJK Ernstige waarschuwing De stralende zonnestralen, die gis teren Nederland op vurige wijze ge koesterd hebben, lokten duizenden stedelingen naar Neerlands blonde stranden, maar, zoals ieder jaar, bleek de aantrekkingskracht van de zee voor velen een groot gevaar. Te Scheveningen moesten niet min der dan 11 mensen door politie en reddingsbrigade uit zee gered wor den en een van de reddingen was zeer spectaculair, want een helicop ter voorkwam hierbij, dat de be trokken Duitse dame de dood in het water vond. De Duitse dame was door een ster ke stroom 200 meter in zee getrokken en op het moment, dat zij de uit putting nabij was, daalde een recla- me-helicoptere naast haar op de gol ven. Ongedeerd op het strand. De reclameborden werden aan de golven prijs gegeven en een sleep werd uitgegooid, waaraan de dame zich kon vastklampen. Toen taxiede het kleine vliegtuigje naar het strand, waar bereidwillige handen klaar waren om de dame over te nemen; in een badstoel be kwam de Duitse van het avontuur Zij bleek geen letsel opgelopen te hebben. De helicoptere verdween weer in de lucht om op haar basis nieuwe reclameborden op te halen, want die waren een buit voor het water geworden. Moeilijker redding. Moeizamer verliep de redding van een Zweed, die eveneens afgedreven was en op het punt stond in de diepte te verdwijnen; een agent van politie begaf zich te water en wist met ge vaar voor eigen leven de man op het droge te brengen; hij zelf liep daarbij enkele diepe schaafwonden op. Niet overal was de eindbalans zo gunstig als aan het Scheveningse strand. Slachtoffers. Zo verdronk de 26-jarige H. Sjerps in het Vughtse zwembad „De ijzeren man", hetgeen men ontdekte, toen men na sluitingstijd een stel kleding overhield en onder de gemeente Mau- rik verdronk de 22-jarige C. v. IJzen- doorn uit Tiel, die in de Rijn was gaan zwemmen. Met nadruk wijst de Scheveningse reddingsbrigade op het gevaar, dat ook een kalme zee kan geven. Zij dringt er bij de badgasten op aan de aanwijzingen van politie en red dingsbrigade stipt op te volgen en uit de buurt van de golfbrekers te blijven. Tevens wordt een beroep op de ouders gedaan om een nauwkeurig toezicht op hun kinderen te houden. GRANAAT TUSSEN SCHROOT. In Utrecht vonden arbeiders van een ijzerhandelaar tussen het schroot dat zij voor verwerking onder han den hadden een brisantgranaat van 10 kilo. Het voorwerp is door de mi litaire hulpdienst Barneveld onscha delijk gemaakt. Nachtwaker beschoten Toen de nachtwaker van een Haag se verzekeringsmaatschappij Zater dagnacht omstreeks vier zijn ronde door het gebouw maakte, ontdekte hij in de kelder een man, die pogin gen deed om het traliehek, dat de kluizen afsluit, te forceren. De onbekende was kennelijk niet op de belangstelling van de nacht waker gesteld, want hij ontving de man met een pistoolschot en toen de ontstelde nachtwaker ongedeerd van deze sensatie bekomen was, zag hij hoe de schuitter met nog een tweede man ijlings door een raam naar bui ten kroop. Een onderzoek wees uit, dat zij via hetzelfde raam de kelder binnenge komen waren, maar tot nu toe heeft het onderzoek geen ander gegeven aan het licht gebracht. Wanverhouding salarissen LEVENS VERZEKERINGS PREMIES 1 AUG. VERHOOGD EN VERLAAGD. Daar de premies voor levensverze keringen met een rente na een be paalde leeftijd, afgesteld zijn op de gemiddelde leeftijd van 65 jaar en daar de wiskundige uitgerekend heb ben, dat de gemiddelde levensduur van Nederlanders momenteel 71 jaar bedraagt, is men besloten om per 1 Augustus a.s. de bedoelde premies te verhogen met 3%. Om dezelfde re den zullen de premies, die een be paalde uitkering verzekering, wan neer men vóór een bepaalde leeftijd sterft met 1020% verlaagd worden. De nieuwe premies zullen betrek king hebben op verzekeringen, die na 1 Augustus afgesloten worden. BEDEVAART ISSOUDUN 1955. Onder leiding van de Missionaris sen van het H. Hart wordt van 5 tot en met 10 September een Nederland se bedevaart gehouden naar Issou- dun het genadeoord van O.L. Vrouw van het Heilig Hart. O.L. Vrouw van het Heilig Hart is dn Nederland bekend door de gelijk namige basiliek van Sittard en het bedevaartsoord in het Loo bij Dui ven (Gld.), waar zij eveneens als „Hoop der Hopelozen" aangeroepen wordt. De Nederlandse bedevaart naar Is- soudun, is verleden jaar sinds 58 ja ren in ere hersteld. Tijdens de reis zullen de deelnemers Lisieux bezoe ken, waar de kleine Teresia begraven ligt en Nevers, waar het ongeschon den lichaam van Bernadette Soubi- rous bewaard wordt. Op de terug tocht doen de pelgrim Parijs aan, waar oefeningen worden gehouden in de Basiliek van het H. Hart op Montmartre. Men kan zich opgeven Bredaseweg 204 te Tilburg. Ned. bankiersweduwe erft filmrechten Bernard Shaw De Amsterdamse bankier Speel man, die het grootste deel van zijn leven in Shanghai doorbracht, huw de daar op hog eleeftijd een Chinese, en na de oorlog stierf de bankier, die tot de rijksten uit Shanghai behoor de, in Amerika, waar sindsdien zijn weduwe, mevrouw Speelman-King- Ma verblijf houdt. Deze dame ontving op 22 Februari 1954 een brief van de Britse film- produces Gabriel Pascal, die in 1946 alle filmrechten van de stukken van Bernard Shaw ontving, waarin deze haar mededeelde, dat hij haar in zijn testament tot universeel erfgename benoemd had. De heer Pascal schreef in de brief: „Ik sta op het punt om een reis naar India te maken en als ik onderweg mocht sterven, bent U mijn enige erfgename". De filmproducer ging echter niet op reis, want hij werd ziek en op 6 Juli 1954 gaf hij de geest. De zin uit de brief als ik op reis sterf.werd voor de familie van de filmproducer aanleiding om mevrouw Speelman-Kinge-Ma de er fenis te betwisten, maar een recht bank te New York heeft thans eer- beslissing ten gunste van de weduwe genomen, die daardoor alle filmrech ten van Bernard Shaws stukken erft. Zaterdag vergaderde te Utrecht het verbondsbestuur van het Katholieke Onderwijzersverbond. In zijn ope ningsrede wees voorzitter Joh. H. M. Derksen er op, dat nog verscheidene dringende punten op afdoening wach ten. Hij noemde de trage gang van zaken bij het departement van O., K. en W. uitermate teleurstellend. Als voorbeelden noemde spreker onder meer de leerschoolmarge, waar voor alleen nog maar en voorschot regeling is getroffen. Verder is er nog geen enkele regeling voor de wachtgeld en werkloosheidsregeling, evenmin voor wat betreft de vacantie voor tijdelijke leerkrachten. De reeds lang toegezegde regeling voor stu diekostenvergoeding voor leerkrach ten laat nog steeds op zich wachten, terwijl dit eveneens geldt voor de vergoeding voor docenten der kweeksohooleursussen die opleiden voor bepaalde akten, ofschoon deze cursussen reeds een jaar aan de gang zijn. ■geen bezwaar tegen een normale doorstroming, maar deze abnormaal grote overgang is een ramp voor het Ulo, dat toch reeds te kampen had met een tekort aan bevoegde leer krachten. Door een verbetering van de Ulo-salarissen alleen zou een breuk ontstaan in de verhoudingen tussen deze salarissen en die van het overige lager onderwijs. Daarom moet er een algehele herziening van alle onderwijzerssalarissen tot stand komen en wel ten spoedigste. Zaterdagavond is de trein van Uitgeest naar Haarlem even voor het station ontspoord. Vier rijtuigen van electrische trein raakten uit de rails, waardoor materiële schade werd veroorzaakt. De foto toont een d| ontspoorde rijtuigen, tijdens de opruimingswerkzaamheden. Die-van-Bemmel hebben het niet op zich laten zitten en hoewel zij het lijk van Cladius Civilus nog niet terug hebben, nadat die-van-Nij- megen het de vorige week stalen, zijn zij tot een tegenactie besloten en om dat Nijmegen op het Lodewijksplein een standbeeld van Trajanus opge richt hebben, zal zeer binnenkort aan de andere zijde van de Waal een standbeeld van Cladius Civilus ver rijzen. Noodzakelijke en nuttige De genie is op de gelukkige g.e-r dachten gekomen, om het noodzake lijke met het nuttige te verenigen, want toen enkele weken geleden 60 Het verbondsbestuur besprak uit- vcerig de personeelssutiatie. Het is veteranen voor herhaling onder de uitermate dringend, dat zeer spoedig een verbetering van de salarissen •van het gehele onderwijzerscorps tot stand komt. Door de verhoging van de salarissen der onderwijsge venden onderling. Een bewijs hier voor vormt de massale overgang van Ulo-leerkrachten, die in het be zit zijn van een middelbare bevoegd heid, naar het middelbaar- en het kweékschoolonderwijs. Er bestaat wapenen moesten komen, besloot men een practische oefening uit te schrijven, die de gemeenschap ,ten goede zou komen. De gemeente Bergen (L.) heeft zoals iedere ordentelijke gemeente een uitbreidingsplan, maar het lasti ge was. dat daartoe een lap grond be hoorde, die veel weg had van een ouderwetse wildernis. In de afgelopen tien dagen nu heb ben de genie-soldaten bij wijze van oefening met bulldozers, een trax ca- vatir, een dragline en enige „gra ders" (wegschaven) een terrein van ongeveer 20 ha. aan de rijksweg te Bergen (L.) geëgaliseerd en er de beddingen voor een tiental aan te leggen wegen gegraven. Door deze oefening, waaraan het zagen var dennebos met door compressors aan gedreven .stoffen voorafging, is het terrein voor Bergen op even drasti sche als. voordelige wijze tot bouw rijpe grond gemaakt. Bij de voltooiing van het werk heeft de burgemeester een dank woord tot de mannen gesproken en hun namens de gemeente enige ver versingen aangeboden. TT-races in Assen Een der oudste KRO-tradities zal Zaterdag 16 Juli a.s. worden voort gezet, als Pieter Nortier voor de KRO-microfoon verslag geeft van de TT-races te Assen. De reportages zul len de start en de finish der verschil lende klassen omvatten. Opstelwedstrijd „E-55" In samenwerking met het bestuur van de „E 55"-tentoonstelling heeft de KRO-schoolradio een opstelwed strijd uitgeschreven, waaraan de leer lingen der bij de KRO-schoolradio aangesloten scholen individueel kun nen deelnemen. De opdracht is het schrijven van een opstel, zo mogelijk verlucht met tekeningen en foto's, naar aanleiding van een persoonlijk of in klasse-verband gebracht bezoek aan de „E 55". De opstellen moeten vóór 1 Augustus a.s. in het bezit zijn van de KRO-schoolradio. De prijzen, verbonden aan de vijf beste opstel len, zullen worden uitgereikt bij een hernieuwd bezoek aan de „E 55", dit keer op uitnodiging van het „E 55"- bestuur. Holland Festival In de komende week zendt de KRO drie concreten uit, gegeven als onder deel van het Holland Festival. Zondag 10 Juli voert het Residentie-Orkest o.l.v. Alexander Krannhals, m.m.v. Geza Frid en Luctor Ponse, piano, Jane Heesen en Frits van de Kraan, slagwerk, de Symphonie no. 3 van Lex van Delden en het concert voor 2 piano's, slagwerk en orkest, van Bela Bartok uit. De symphonie no. 3 van Lex van Delden, „Facetten", is opgedragen aan het Holland Festival en zal voor het eerst door de radio worden uitgezonden- Dinsdag 12 Juli voert het Hongaars Strijkkwartet het Strijkkwartet no. 15 van Beethoven uit en tenslotte zendt de KRO op Zaterdag 16 Juli de Mis van Bruckner uit, welke door het Groot Omroeporkest en leden van het Omroepkamerorkest o.l.v. Carel Laóut in de Koninginnekerk te Rot terdam werd uitgevoerd. tus zal de vrijkomende zendtijd van de KRO-schoolradio op Donderdag en Vrijdag (om de twee weken) worden toegevoegd aan de rubriek „Moeder's wil is wet". In beide, gevallen zal dit programma dus over een uur zendtijd beschikken. Muzikale notities Het Kwartet no. 4 van Oscar van Hemel wordt uitgevoerd door het Haydnkwartet in het KRO-program- ma van 10 Juli a.s. Theo Bruins verzorgt 12 Juli a.s. een pianovoordraoht voor de KRO- microfoon. Op het programma staan de Sonate in as. gr. t. van Haydn en drie delen uit „Petrouchka" van Stra- winsky. De Bretonse zanger Yann Brieux zingt Franse volksliederen in het KRO-programma van Dinsdag 12 Juli aanstaande. De eerste organist van de St. Pieter te Rome, Feranado Germani, speelt in het KRO-programma van Vrijdag 15 Juli a.s. de Fantasie in f kl. t. van Mozart. Ziekentriduum in Bloemendaal Mgr. J. M. Groot, Vicaris-Generaal van het Bisdom Haarlem celebreerd Dinsdag a.s. de Plechtige Hoogmis bij gelegenheid van het ziekentriduum, dat in de parochiekerk van de Aller heiligste Drieeëenheid te Bloemen daal wordt gehouden. Pastoor dr. A. A. Olierook houdt de predikatie; het parochiële koor o.l.v. Kees Bornewas- ser zingt de Missa „Bonum est confi- teri Domino* van Herman Strattgier. De KRO zendt deze Hoogmis uit. Heiligdomvaart De openingsplechtigheden van de zeven jaarlijkse Heiligdomsvaart te Maastricht vormen het onderwerp van de „Kompas"-rubriek in het KRO-programma van Dinsdag 12 Juli. In dit programma komen reportages voor van de ontvangst der autoritei ten, onder wie, Z. Bm. kardinaal Frings van Keulen, en van de grote reliekenprocessie te Maastricht. De KRO-televisie brengt een film- reportage van de Heiligdomsvaart in het programma, dat zij Dinsdag -12 Tijdens de maanden Juli en Augus- Juli a.s. verzorgt Meer tijd voor Moeder's-wil Levend Land De KRO zendt Vrijdag 15 Juli a.s. een klankbeeld uit getiteld: „Levend Land", dat gewijd zal zijn aan de Noord-Oost-Polder. De samensteller van het programma, Tom Bouws, be oogt met dit klankbeeld het nieuwe land onder'de aandacht te brengen van ons eigen volk, dat nog veel te weinig beseft, welk een grootse daad hier is verricht. Represanten van de gehele polder gemeenschap zullen in dit klankbeeld vertellen over groei en ontwikkeling van dit nieuw gewonnen stukje Ne derland. Veilig brommen De tweede les in de cursus „Veilig Brommen", welke de KRO verzorgt in samenwerking met de Vereniging voor Veilig Verkeer, wordt uitge zonden op Dinsdag 12 Juli a.s. Het examen, dat na vier lessen „Veilig Brommen" wordt afgenomen op 29 Juli a.s. zal bestaan uit voor de micro foon te stellen opgaven, die schrifte lijk beantwoord moeten worden en ingezonden. Kampvuren langs de evenaar Dr. Paul Julien zet zijn lezingen cyclus over de dwergvolken van West-Equatoriaal Afrika voort in het KRO-programma van Vrijdag 15 Juli a.s. Bolsward 500 jaar Door een programma, samengesteld en uitgevoerd door Bolswardse krach ten, zal luisterend Nederland deelge noot worden gemaakt van de feest vreugde die in het 500-jarige Bols ward heerst. Aan dit programma werken verschillende koren en har- moniëen mee, terwijl burgemeester Bruinsma een inleiding zal spreken. De KRO zendt het programma uit op Dinsdag 12 Juli as. Musicerende dilettanten In de KRO-rubriek „Musicerende dilettanten" treden Zaterdag 16 Juli op het Velser Damerkoor o.l.v. Jan Beider en het Muziekcorp „Maurits" te Geleen o.l.v. Piet Stalmeier. Die zelfde middag komt ook het School- orkest van het St. Caniuscollege te Nijmegen o.l.v. Albert Spruyt voor de microfoon- Reizigerstrein bij Haarlem ontspoord Doordat een wiel van een wagon scheurde, waardoor het binnenwiel van de volk losraakte, brak Zaterdag avond even voor het station Haarlem de koppeling van de electrische trein, die uit Amsterdam op weg was naar Uitgeest. Vier wagens ontspoorden en strem den het gehele baanvak. Onmiddellijk poogde men de orde weer te herstellen, maar dit duurde langer, dan men. aanvankelijk ge dacht had, zodat eerst gisteravond de vertraging in het reizigersverkeer kon worden opgeheven. Ook bij Varsseveld. In de late Vrijdagavonduren zorgde een verkeerd gestelde wissel bij het station Varsseveld, dat drie wagons van een kolenitrein op de lijn Win terswijkArnhem naast de rails kwa men te staan. Doordat de met kolen beladen wagons nogal vrij diep in de grond wegzakten, duurden de oprui mingswerkzaamheden vrij lang en eerst Zaterdagmiddag kon de eerste trein weer passeren. Tot dan toe wa ren de diensten per bus onderhouden. Reünie op het Loo Op paleis Het Loo hebben oud- illegale werkers gisteren weer hun langzamerhand traditioneel gewor den reünie gehouden. H. K. H. Prin ses Wilhelmina en de burgemeester van Apeldoorn hebben op deze dag weer van hun belangstelling blijk geg.even. In haar begroetingswoord heeft mevrouw F. S. Linschoten-Ter Wen- gel haar erkentelijkheid uitgespro ken voor de gastvrijheid welke Hare Majesteit de Koningin de reünisten weer op Het Loo verleende. Prinses Wilhelmina heeft zich geruime tijd ongedwongen met de reünisten on derhouden. Namens hen werd haar door een van de organisatoren een fraai wandbord aangeboden. De jongste reuniste, de 13-jarige Han- neke Derksen uit Geldermalsen, die een baby van nauwelijks 3M maand was toen ze op Het Loo werd ver pleegd, offeerde Prinses Wilhelmina een ruiker, en de nog zeer jeugdige Ilonka Berends kwam geheel uit eigen beweging een bosje margrieten brengen voor „de oma van de prin sesjes". Bij het herdenkingsmonu ment in de Loolaan heeft een deputa tie van de reünisten een bloemstuk van witte anjers Utrecht heeft al een waier-tunnel Mobiel Amsterdam moge nog zwaar over leggen over zijn LJ-tunnel, Utrecht doet het vlugger en gisteren werden de oevers van het Amsterdam-Rijn kanaal verbonden door een mobiele tunnel, waardoor het personeel van het PEGUS-bedrijf sneller naar de uitbreiding aan de overkant van het kanaal kan komen; in de toekomst zullen ook leidingen voor stroom en heetwaterlevering door de tunnel ge leid worden. Met de werkzaamheden werd gis termorgen om drie uur een begin ge maakt. Drie sleepboten brachten het gevaarte, dat drijvende werd gehou den door in de tunnel aangebrachte buizen, die met lucht waren gevuld, boven de plaats waar de nieuwe tun nel op de bodem van het kanaal ?ou komen te rusten. Twee drijvende bokken namen de 1400 ton wegende tunnel in hun ta kels en terwijl de lucht kans kreeg te ontsnappen zonk de kolos weg on der de waterspiegel. Aan de walkant waar het bedrijf is gevestigd, is reeds een betonnen toegangstunnel gemaakt waaraan de nieuwe bedrijfstunnel kon worden gekoppeld. Binnenkort hoopt men ook aan de andere zijde van het ka naal de toegangspoort tot deze voet gangerstunnel gereed te hebben. De werkzaamheden namen de gehele Zondag in beslag en het scheepvaart verkeer op het kanaalvak was gerui me tijd gestermd. De Katholieke bond van admini stratief, verkopend en verzekering!, personeel „St. Franciscus van Assi sie" heeft zijn maandenlange inter sieve propaganda bekroond met de ii schrijving van het 20.000ste lid, et» cijfer, dat in de bijna 50-jarige histori* van deze bij de KAB aangesloten vat organisatie nog nimmer is bereikt, j Met dit kroóngetal dat in feitj* al stevig is overschreden is het lej dencij-fer van de bond gekomen tel het dubbele van 't aantal, waarmedk de organisatie in de bezettingstijd wal ondergedoken. De voorspoedige groa had ook zijn consequenties ten aanf zien van de huisvesting van he» •bondskantoor aan de Jan Luykenl, straat te Amsterdam. Mettertijd is hel bondsapparaat dermate gegroeid, dal het ruime pand te klein is gewor* den, zodat tot verbouwing en uitbreil ding moest worden overgegaan. Dezp uitbreiding, bestaande in het optrek; ken van twee nieuwe etages, was dij) weekeinde practisch gereed gekomeii en viel aldus samen met de feestelijk-j binnenkomst van het 20.000ste lid isj de persoon van de 1'6-jarige mej. E Saaibrink uit Hilversum, "die tijdentt 't feestelijk samenzijn van de bond# raads door de bondsvoorzitter, d|| heer J. de Wit hartelijk werd verwelf komd en verrast met een Vrouw met bijl op hoofd geslagen Een vrijgezel uit Kerkrade heeft iZondag een 34-jarige ongehuwde vrouw uit Heerlen met een zwaai pakje, dat een bijl bleek te bevatten op het hoofd geslagen. De vrouw, liep zware verwondingen aan hoofd, schouders en armen op. De man werd door dë marechaus see gearresteerd. Over de redenen van zijn handelwijze wilde hij niets loslaten. Fuifnummer deed poging politie omver te rijden Zaterdagnacht zag een Rotterdamse politieagent op de Pleinweg een 41- jarige Vughtenaar uit de portier van zijn bestelwagentje hangen op een wijze, die hem deed denken aan een huishoudelijk voorwerp, dat zijn vrouw tijdens de schoonmaak veel vuldig gebruikt had. Hij stapte op de man toe en deelde hem mede, dat het gezellige avondje een einde moest vinden op het po litiebureau, omdat de man niet in staat moest worden geacht zijn auto te besturen. De Vughtenaar dacht er echter an ders over, want toen de agent met behulp van een taxichauffeur een politiewagen opgeroepen had om man en bestelwagentje over te laten brengen, sprong hij plotseling in zijn autotootje terug en verdween in de nacht. Terzelfder tijd echter verscheen de politiewagen ten tonele en een ach tervolging bracht het bestelwagentje nabij het Stadion weer in de greep van de sterke arm. De politiewagen passeerde het wa gentje en een agent sprong eruit, plaatste zich midden op de rijweg en wilde de Vughtenaar tot stilstand dwingen. De man gaf echter vol gas en de politieman moest zich met een snelle sprong in veiligheid brengen. Het nummer van de auto kon ech ter genoteerd worden en Zondagmor gen om 6 uur werd de man in Vught van zijn bed gelicht, waarna hij on der politiegeleide weer naar Rotter dam moest keren. Hier nam de Rot terdamse politie hem onder haar hoede. Een edelhert uit de bossen rond Apeldoorn stak Zaterdag de Amers- foortse weg over op het moment, dat ook een personenauto passeerde. Het hert schrok zo, dat het boven op de auto sprong en door het dak heen- zakte. De bestuurder werd niet ge raakt, de auto zwaar beschadigd en het-hert gedood.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10