Dravers van internationale éliteklasse op Duindigt Eerste diploma-uitreiking van de R.K. Midd. Handelsavondschool Alle candidaten kregen diploma Rotterdams avontuur Werkstertje met motoren-passie kon door sterke arm niet geremd worden ZATERDAG 9 JULI 1955 DE LEIDSE- COURANT DERDE BLAD - PAGINA '1 Om de Grote Prijs der Lage Landen Neerlands prachtige drafsport plaatst aanstaande Zondag een mijl paal langs haar victorieuze weg naar algeheel herstel en Europees aanzien! Op het schitterend gelegen „Duin digt" zal op die dag de Grote Prijs der Laghe Landen worden bevochten door dravers der internationale élite klasse. Frankrijk, België, Zweden, Duitsland en 'Nederland schreven hunne grote cracks inhet bedrag an 17.000 gulden, dat in deze mach tige course wordt uitgeloofd is dan ook niet mis! Natuurlijk is dit be duidend minder dan in sommige an dere landen wordt uitgeloofd in de grote nummers, maar het kan en mag zeer zeker méér dan gezien worden, evenals onze dravers alle respect verdienen en een keurcorps uit nun midden zich een internationale naam heeft verworven. Won nog niet on langs onze snelste hengst, de schone, edele MacKinley verschillende grote courses in Duitsland en Zweden een prestatie waaraan ons dravers materiaal een tiental jaren geleden eenvoudig niet kon tippen? De reha bilitatie van de toto bracht enorme vérbeteringen teweeg en hoewel het fokken van dravers vooralsnog een kwestie is van twijfelachtige lucra- tiviteit, is (het niet meer zo'n luxe- geval als voor de oorlog en geduren de de eerste jaren daarna. Neder land echter moet nosg vrij wat meer „drafsport-minded" wordenhet oude, onplezierige vooroordeel zit nu eenmaal diep en wat men voorheen ook zou kunnen aanvoeren ter recht vaardiging daarvan, tegenwoordig heeft het géén recht van bestaan meer. De leidinggevende figuren der Nederlandse Stichting Draf- en Ren sport brachten een grondige reorga nisatie en zuivering teweeg.en houden de teugels strak! Discipline is rigide, de controle wordt zéér scherp gehoudenhet publiek mag dan overtuigd zijn van „fair play", van géve sport. Nederland en met name Fries land is het moederland der draf- sport. Reeds in de 17e en 18e eeuw genoot de „Hollandse Harddraver" een grote reputatie in Europaen de eerste Nederlandse kolonisten, die zich in Amerika vestigden, namen Friese en „Hollandse Harddravefs" mee over de Oceaan. Nog vandaag de dag worden exemplaren van het be roemde Ras der Amerikaanse Hard dravers (snelste ter wereld) geboren, die onmiskenbaar het Friese element in hun achtergrond vertonen. En de stichter van dat andere nobele Ras van Dravers, graaf Alexey Orloff Tschmensky (het Ras der Orloffs genoemd) voerde in 1777 Friese dra vers in, kruiste deze met de Arabi sche zilverschimmel Smetanka, en mocht het genoegen smaken een dra verras te scheppen, dat qua adel en kracht, zijn weerga niet kan vinden. En ook het derde grote draverras, het Franse, dankt zijn ontstaan mede aan onze vaderlandse dravers uit da gen lang geleden En wanneer derhalve morgenmiddag een élite-veld van Europese cracks zich zal stellen ander de bevelen van de starter, zal enkele ogenblikken later een course worden bevochten, zó snel en verbeten, zó groots van aanblik en kwaliteit als ook de meest verwende liefhebber zich maar kan wensen. Van Nederlandse zijde zul len de eer en de glorie worden ver dedigd door Mac. Kinley, Qui Hol- landia, G. Nellie Gregor (die Zondag j.l. kampioene van Nederland werd!) een trio dat in Nederland werd ge fokt. Andere namen die voor Neder land uitkomen zijn: Brin d'Amour, IV, Double Six M en Forgeszij werden geïmporteerd en vormen aanwinsten die er mogen zijn. Frank rijk komt met de fameuze Cancan- nière, victorieus in zo menige zeer grote internationale course in Frank Cancamiére, de beroemde Franse draafster, die morgen ook op Duindigt aan de start verschijnt, ziet men hier. onder als winnaar van de Grote Prijs der Naties op San Siro, de baan te Milaan. rijk, Italië, Duitsland. Onze in Frank- i wij de achttien namen beschouwen. *-"i- f01"1 in aanmerking nemen de prestaties door deze pracht-dravers in de laat ste tijd getoond, dan gaat ons groot ste vertrouwen uit naar MacKinley, hèt parade-paard van Neerlands dra verfokkerij. Maar verrassingen zijn nu eenmaal zeer wel mogelijk; niet alleen de mensen hebben de gewoon te elkaar voor verrassingen te zet ten. Maar het echte drafsportbloed kruipt nu eenmaal waar het niet kan gaan.... van harte gunnen wij de zege aan wie het snelste zal blijken te zijn, maar bovenal aan MacKinley! rv^t. op Duinciigt! DIJSTRA. rijk gevestigde trainer-rijder, Jan Kruithof komt met de uiterst snelle Festival II en Due d'Arnas. De Bel gische toppaarden, Iris Volo en In suline zullen aan de start verschij nen, evenals de winnaar van de Grand Prix d'Hiver, Ifille. Kortom, het evenement van grootse allure. en het oude, vertrouwde Duindigt, met zijn brede aanleg, prettige sfeer en ongekend enthousiasme, zal de adem inhouden wanneer, na het dé filé, de starter zal zeggen: „Klaar makenop uw plaatsen.... één, twee, drieèf!" Tienduizend paar j Tot ziens ogen zullen ze volgen, de razend snelle, ranke, vierbenige edellieden, door meesterhanden geleid, die in faire strijd hun alleruiterste zullen bridge geven om de zegepalm te verwerven. Wie zal winnen J DE europese kampioenschappen MacKinley is in topvormZon- j De uitslagen van de 10e ronde van dag j.l. nog won de brave hengst het i het tournooi om het Europees kam- zware „Elite-rennen" in Gelsenkir-Pioenschap bridge (heren) lulden: En- chen, Duitsland, waar "hij de besten klopte en notabene over 2000 meter een tijd toonde van 1.20.4! Hiermee vestigde hij een nieuw record. Can- cannière, beroemde Frangaise, is fan tastisch snel, maar wij geloven toch niet dat zij MacKinley zal kunnen kloppen, die eigenlijk op „eigen" baan loopt. Quick Hollandia G is een bijzonder snelle Nederlandse draver, maar hij is z'n wilde haren nog niet kwijteen moeilijk paard en meester-driver Geersen zal de han den vol aan (hem hebben. Wanneer ATHLÏTIEK DE BATAVEN NAAR OISTERWIJK. Morgen organiseert de KAV de Ba taven het hoogtepunt van het vereni gingsjaar 1955..Een gezelschap van 75 Bataven vertrekt morgen met 2 auto bussen naar Oisterwijk bij Tilburg om aldaar deel te nemen aan een 4 ver enigingskamp. De Wedstrijd wordt ge organiseerd door de RKAV Taxandria. Verder nemen deel DJA uit Breda, DONK uit Gouda en de Bataven. Morgenochtend wordt allereerst ge zamenlijk dé H. Mis bijgewoond, welke om 8 uur in de St. Petruskerk wordt op gedragen tot intentie van de Bataven. Onmiddellijk daarna zal het vertrek plaats vinden vanaf de Koninginne- laan. Na de wedstrijd, welke om half een begint, zal er een tocht door de om streken van Oisterwijk Worden ge maakt. Tijdens de terugreis zal in Oos terhout de koffietafel worden gebruikt. Het belooft morgen werkelijk een prach tige dag Voor de vereniging te worden. De in de afgelopen dagen in het Hil- versumse Marine opleidingskamp gehou den sportwedstrijden om de jaarlijkse kampioenstitels, is, wat de Helfrich- wiselbeker aangaat in een dead heat tus sen de Marinierskorpsen van Doorn en Rotterdam geëindigd. Beide korpsen be haalden na een spannende strijd 59 pun ten, terwijl Den Helder, dat vorig jaar bekerhouder was, 57 punten behaalde. De wedstrijdcommissie besloot zowel aan Doorn als Rotterdam de wisselbeker toe te kennen, elk voor een half jaar. Bij de Marva's won Den Helder met 37 punten voor Den Haag met 34 en Amsterdam met 27. De belangrijkste individuele prestaties waren: Athletiek" hepen: 200 m.: M. van Don gen, van Ghent Kazerne 24 sec. (nieuw marinerecord)400 m,: 1. G. Halderman, van Braam Houckgeestkazerne 54 sec.; 800 m.: 1. G. van der Heyden, van Ghent kazerne 2.57.2; 5000 m.: 1. A. Mol, van Ghentkazerne 15.54.2 (nieuw marinere cord). Hoogspringen: 1. E. Kamerbeek, van Ghent-kazerne 1.65 m.; hinkstap- sprong 1. E. Kamerbeek, idem 13.56 m.; kogelstoten: 1. L. Rebel, van Ghent-ka zerne 13.10 m.; 4 maal 100 m. estafette: 1. Doorn 47,1 sec. Dames: 100 m.: 1. Th. v. Maanen, Mar va, afd. Den Haag 14.4; hoogspringen: 1. Mulder, Marva Den Haag 1.15; speer werpen: 1. Th. van Maanen, Den Haag 26.17: 4 maal 100 m. estafette: 1. Den Helder 58.9. Schermen: degen, le afd. 1. ltn. R. J. Hordijk, Marine opkomst centrum, Voor schoten; 2e afd.: J. A. v. d. Schaafma rine vliegkamp Valkenburg. Sabel: le afd.: 1. f. Strates, Van Braam Hoeck- geestkazeme. na barrage met R. J. Hor dijk. 2e afd.: 1. J. H. M. Jonkers, Marine vliegkamp Valkenburg. geland—Oostenrijk 2—0 (95 matchpun- ten tegen 33 matchpunten)Frankrijk Italië 11 (3433); IerlandNederland 11 (4550)ZwedenDenemarken 02 (3566)ZwitserlandFinland 2-r-O (6346)NoorwegenBelgië 02 (39 58); Duitsland was vrij. De uitslagen van de 7e ronde van het damestournooi luiden: NoorwegenEn geland 0—2 (3360); BelgiëOostenrijk 2—0 (49—32)FrankrijkDenemarken 0—2 (45—70)Ierland—Zweden 2—0 (53—37); Finland—Nederland 1—1 (49 —46). Tijdens de wedstrijd DuitslandItalië (heren) in de 8e ronde waren de spel len West en Zuid verwisseld. Besloten is, dat 5 spellen zullen worden overge speeld. De wedstrijd begint met de score 64—59 in het voordeel van Duitsland. De uitslagen van de eerste zitting van de 11e ronde (heren) luiden: Finland Noorwbgen 1532; DenemarkenZwit serland 1844; NederlandZweden 25 28; Italië—Ierland 2620; Oostenrijk Frankrijk 23—26; DuitslandEngeland 1034; België was vrij. Voor het damestournooi werd de twee de zitting van de 6e ronde gehouden. De resultaten luiden: NederlandIerland 20 (6048); EngelandFinland 20 (101—20); BelgiëZweden 2—0 (71 35); OostenrijkFrankrijk 02 (45 63)NoorwegenDenemarken 02 (24 —75). HANDBAL MMO. Morgen wordt gespeeld de wedstrijd MMOJong Ade. Aanvang 12 uur. Bij de herstelwerkzaamheden aan. een oud kasteel aan het Vrijthof te Maastricht, bekend als „In den ouden vogel Struijs" hebben metselaars bij- het afkrabben van verf- en kalkla- gen hoog in de voorgevel een 16- eeuwse ijzeren kanonskogel ontdekt, die bij een of andere beschieting der stadi in deze imuur is blijven steken. Historici en oudheidkundigen hebben geadviseerd de kogel niet te verwij deren, maar ze op de vindplaats te laten, hetgeen gebeurd is. Het huis dat deze merkwaardige herinnering aan woelige tijden draagt, bestaat reeds sedert 1309. Aanvankelijk was het de behuizing van een ridderfa milie van Sc'honeggen. In de zestiende eeuw kreeg het huis de naam der Stroys en sedert 1825 vestigde een Luikse koopvrouw in wijnen er een café. Maastricht bezit nu drie zoge naamde huizen met een kogel. Name lijk een in d'e St. Pieterstraat, een aan het Vrijthof en een op Hoog Frankrijk. Scheepsberichten ALAMAK 8 Basrah. ALCYONE p. 8 Gibraltar n. Marseille. ALPHARD 9 te LafPalmas. CRANIA 8 v. Liverpool n. Curacao. GRAVELAND 8 Ouessant ge- pass. n. Refice. HEEMSKERK 8 Adelaide HOUTMAN p. Sabang n. Singapore. KIELDRECHT 8 v. Bombay n. Aden. LEOPOLDSKERK p. 8 Finisterre n. Ha vre. MAASDAM 9 New York. MANOE- RAN p. 8 Gibraltar n. Algiers. MARÏE- KERK 8 v. Bombay n. Colombo. NIEUW AMSTERDAM 8 Le Havre. ORANJE 8 v. Suez n. Colombo. WILLEM RUYS 8 210 m. ZO Guardefui n. Port Said. SASSENHEIM Zowel voor de leraren als voor de leerlingen van de R.K. Middelbare Handelsavondschool te Sassenheim was het gisteren een belangrijke dag. Immers voor de eerste maal konden een aantal leerlingen een diploma ontvangen. Voor deze plechtigheid was men gisteravond bijeen gekomen in het Bruine Paard. Aanwezig waren de meeste gediplomeerden met hun familie, het college van B. en W., het college van Rijksgecomiteerden, waarvan de burgemeester van Sas senheim voorzitter is en de leraren. De heer Weustin, hoofd van deze avondschool opende deze bijeenkomst. Spr. heette allereerst de aanwezigen in het bijzonder de voorzitter van de Rijksgecomiteerden "van harte wel kom. Hij was dankbaar voor het ver trouwen, dat door de centrale van j Katholiek Handelsonderwijs in hem is gesteld. Aanvankelijk was men in 1940 met deze avondschool begonnen. Naast de heer Weustin traden toen als docenten op de heren Vlaming en Bouhuis. Het toen gevolgde sys teem bleek niet te voldoen, was te veel lapwerk. In 1950 is men toen begonnen met de middelbarehandels- avondschool, die zeer goed voldeed. Spreker is er trots op thans een aan tal geslaagden te kunnen afleveren. Diploma uitreiking. Hierna neemt de voorzitter van de Rijksgecomiteerden het woord alvo rens over te gaan tot uitreiking van de diploma's. Indien s|pr. als burge meester het wóórd moest voeren zou hij moeten zeggen trots te zijn op een dergelijke school in de gemeente. Spr. staat hier echter als voorzitter van de gecomiteerden. De sfeer waar in gewerkt werd, kenschetste spr. als een bijzonder prettige. Zowel de schriftelijke als de mondelinge exa mens werden door hem meegemaakt. Het is hem bekend, dat velen zich zeer veel moeite hebben moeten ge troosten om dit diploma te halen. Het is hem dan ook een bijzonder voorrecht de diploma's te mogen uit reiken. Hij wenst het bestuur, de di rectie en de leraren oOk geluk met dit resultaat. In totaal waren 8 per sonen opgegaan voor het examen, al len konden het diploma ontvangen. De namen van de gediplomeerden zijn: A. Esseveld, Sassenheim; D. Blom, Sassenheim; A. v. d. Burg, Voorhout; B. Elferink, Sassenheim; B. Keizer, Noordwljkerhout; P. v. d. Lans, Voorhout; C. Verkley, Sassen heim; en H. Zuilhof, Sassenheim. Veel waardering. Na deze diploma uitreiking sprak van de Centrale voor Katholiek Han dels Onderwijs. Reeds jaren heeft men van deze centrale contact met de leraren te Sassenheim. Hieruit is de oprichting van de vijfjarige mid delbare handelsavondschool tot stand gekomen. Het besituur van deze school berust bij de centrale doch gezien de rapporten zowel van het ministerie als van de inspectie is spreker van mening dat het tijd wordt dat het bestuur wordt overgedragen aan hen, die belang bij deze school hebben. Dus aan de ouders en diegenen die hun werkkrachten van deze school betrekken. Niet alleen ontvangt men onderricht op handelsgebied doch daar het een katholieke school is, wordt ook aan de godsdienst de nodi ge aandacht besteed. Dit is niet ge noeg te waarderen. Spr. dankt de heer Weustin hier vooral voor. Namens de leerlingen sprak B. Keizer. Hij dankte de leraren voor hun onderricht en spak de hoop uit, dat nog vele leer lingen deze school mogen bezoeken. Aan ieder der leraren overhandigde hij een doosje sigaren. Ton slot sprak de heer Weustin nogmaals waarbij hij zich vooral richtte tot de geslaagden. Hij wees erop, dat wat men in de jonge jaren van zichzelf maakt, men zo ook het verdere leven zal zijn. Laat dit dan iets goeds zijn. Spr. wenste hen in het verdere leven alle succes toe. Hierna werd cle vergadering geslo ten. N00RDW8JKERH0UT KNAAPJE LIEP ONDER EEN AUTO Donderdagmiddag stak het 6-ja- rige zoontje van de heer Looijestijn, uit de Emmastraat plotseling de Hee- renweg over en werd door een per sonenauto aangereden. Met een hevig bloedende hoofdwonde werd het ventje opgenomen. De dokter achtte het nodig dat hij naar het ziekenhuis werd overgebracht voor nader onder zoek. Alles schijnt goed afgelopen te zijn, want hij kon weer mee naar huis terug. Burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens reikte de diploma's uit. De Zondagsdienst wordt waarge nomen door dokter J. M. v. Nes. VOORSCHOTEN PAARD Of HOL. Gisteravond om negen uur beleef den de bewoners van de Papelaan nog een buitengewone sensatie. Een zoon van de heer P. van Vliet kwam met paard en wagen uit het dorp en stopte even op de Veurseweg bij de wagenmakerij van de Gebrs. v. d. Werf. Hij zou even in de werkplaats kijken of er iemand aanwezig was, toen plots het paard met de wagen er vandoor ging. Het beest was goed be kend in Voorschoten, zijn standplaats was de Papelaan met het gevolg, dat het beest direct vaniaf de Veurseweg de Papelaan in sloeg en in volle ga lop de gehele Papelaan afrende. Het beest was net de spoorbaan over of de bomen, gingen dicht. Het vele pu bliek, dat het beest volgde, moest daardoor wachten. Bij de oversteek plaats halverwege de Papelaan, had het beest de rijweg verlaten en het dienpad gekozen, dat loopt naar een landhek. Het landhek werd omver gelopen en hier kwam het beest tot stilstand. Zelf viel het achter het hek neer en de wagen bleef er voor. Het beest was vermoeid en had slechts een kleine schaafwond aan een poot. Van de wagen was het lemoen kapot. Op zijn route heeft het beest wonder boven wonder geen schade aange bracht. De bochtige Papelaan werd in volle galop keurig genomen. De heer P. van Vliet had het beest nog maar kort geleden overgenomen var> zijn broer, de heer Jac. van Vliet. Het beest moet bepaald van iets ge schrokken zijn, want overigens heeft het geen bepaalde kuren. 0EGSTGEEST Geboren: Frans Harm. z. van K. M. Wierstra en H. Hageman Francoise Maria d. van J. J. Bonnet en A. J. Duivenvoorden. Henriëtte Tjitske Christine d. van J. A. C. de Koek van Leeuwen en T. A. Mei huizen. Jacobus Mar.ius z. van P. Glasbergen en J. M. Nieuwen huijs. Getrouwd: J. F. W. Hulstra en H. P. Rooyakkers. F. K. Dekker en P. J. Luijendijk. Ondertrouwd: F. Pracht 23 j. te Leiden en L. A. van Duyn 23 j. wschreef Antoon van Duinkerken, en hij vertelde niet direct een opzienbarend nieuwtje, want de een laat zijn meis je een half uurtje in de re- ten wachten, omdat hij aan et onderhandelen is over postzegel uit de Batavie rentij d; een ander ruilt het prijswinnend lot van de staatsloterij voor een sui kerzakje uit een restaurant van Kentucky en zo had het (Rotterdamse werkster tje een zwak voor motors. Deze 22-jarige jongedame had nog wel geen rijbe^- wijs, maar dat vermocht haar passie niet aan ban den te leggen en na veel aarzelen viel haar verruk- j te oog op een tweedehands motortje, dat binnen haar financiële mogelijkheden J lag. Natuurlijk mocht ze er een proef ritje op maken, maar toen de remmen een maal los waren, was er i geen houden meer aan. De Maastunnel verween achr ter haar snorrende ban den en zij belandde in Por- tugaal, waar zij haar zus ter eens zou laten zien, wat zij wel gekocht had. De zuster van de geluk kige moest echter het mo tortje in mobiele toestand bewonderen, want de accu had een klein defecte on der egaal verlopen, dan het vertrek. Een agent die buiten Rotterdam zijn plicht aan het plegen was, vond het een merkwaardig gezicht, die werkster op de motor en hij besloot het zaakje eens vakkundig uit te zoe ken; bewust van zijn ZUS ZAG HAAR VLIEGEN derweg gekregen en daar om kon het ronkende werk stertje haar voertuig niet tot stilstand brengen. Teneinde raad besloot ze maar weer naar Rot- tei-dam terug te keren, naai de eigenaar van de motor, die haar mogelijk zou kun nen toeroepen, wat er ge beuren moest. De terugweg naar haar haardstede zou echter min- macht, stak hij de hand op, maar het werkstertje be greep, dat het gesprek zon der rijbeivijs een onplezie rig verloop moest krijgen, en zij besloot de agent dit vervelende onderhoud te besparen; met een elegante bocht reed ze om de ver baasde agent heen. De agent, die in Rotter dam stond, was minder gauw onder de indruk, ook hij gaf een stopsignaal, ook hij werd met een sierlijk bochtje gepasseerd, maar een scherp fluitsignaal waarschuwde zijn collega, die honderd meter veraer stond. Deze dappere plaatste zich midden op de weg maar het werkstertje wist van geen wijken meer. Ze sloot haar ogen en reed recht op de man af en daar deze zijn ogen duchtig openhield, kon hij zich niet alleen met een snoekduik op het allerlaatste moment in veiligheid brengen, maar zat tevens het nummer van de motor zo diep in zijn hootd geprent, dat hij het even later in zijn boekje kon opschrijven. Het werkstertje kwam veilig thuis, maar nog voor dat zij de lof van de motor volledig had kunnen be zingen, kwam een verblo- gen politieman haar halen om haar naar de officier van Justitie te brengen, waar zij gistermorgen ver scheen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9