DE STER VAN DE WEEK In Oost-Flevoland graaft men drie kanalen onder het water Meinacht inspireerde 'n Haagse zeeman tot drie autodiefstallen Voor ZATERDAG 9 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Heiligdomsvaart te Maastricht geopend Aan de vooravond van de officiële opening der heiligdomsvaart te Maas. tricht, die vandaag geschiedt met de ontvangst van Josef, kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, en vele andere geestelijke en wereldlij ke autoriteiten, is Vrijdagavond te Maastricht een indrukwekkende plechtigheid gehouden: uit alle 21 parochies van de stad trokken groe pen gelovigen in processie naar het Vrijthof. Daar heeft de Maastrichtse missie bisschop, mgr. H. Paulissen, oud-bis schop van Kumasi (Afrika) na een toespraak van de deken der stad, mgr. P. J. M. Jenneskens aan de pastoors der stad relieken van de stadspatroon van Maastricht, St. Ser- vatius uitgereikt. Op het Vrijthof wa ren toen zeker 10.000 processiegan gen uit heel Maastricht samen geko men met het gemeentebestuur en tal van andere besturen van verenigin gen. Na de uitreiking der relieken, welke in speciaal voor deze gelegen heid vervaardigde reliekhouders wa ren gevat, trokken de stoeten met hun pastoor, die de ieliek droeg, naar de parochiekerken terug, waar tot besluit van dit religieuse stadsfeest avondmissen of andere kerkelijke ce remonieën werden gehouden. GELEGENHEIDSSTEMPEL Ter gelegenheid van de „Heilig domsvaart 1955" te Maastricht zal daar van 924 Juli, in de gangen van de Sint Servaaskerk, een tijdelijk bijkantoor der PTT worden gevestigd. De in dit bijkantoor ter verzending aangenomen gewone en aangetekende stukken zullen van een afdruk van een bijzondere rubberstempel wor den voorzien. In 1956 droog? Wanneer alles volgens wens ver loopt, zal 's werelds grootste polder het 56.000 ha. groot Oostelijk Flevo land, eind volgend jaar droog komen te liggen en dan zal er reeds een grote structuur en indeling op het droogvallende land kenbaar zijn, want thans nu het land nog on der water ligt houdt men zich al bezig met het graven van kanalen en het uitdiepen en ophogen van de diverse markante punten. De vorige week werd zonder enig uiterlijk vertoon de Knardijk ge opend en het volgend jaar zal de dijk gereed komen, waarna de drie gema len met de zuigwerkzaamheden be ginnen zullen. Wanneer dan de polder droog Een van de vijf bruggen over de Zoom tussen Bergen op Zoom en de Belgische grens, die door oorlogshan delingen zijn verwoest, zal weer wor den herbouwd. Tot nu toe heeft men zich met een houten noodbrug moe ten behelpen. Gisteren heeft het gemeentebestuur van Bergen op Zoom de aanbesteding gehouden, waarbij bleek, dat de hoogste inschrijver niet minder dan tweemaal zo hoog was als de laagste inschrijver. Deze laatste was Chr. Vi deier uit Bergen op Zoom met 14.434, terwijl de hoogste inschrijf- ster een firma uit Hoeven was met 32.500.—. „Joy-riding"? De officier van justitie bij de recht, bank te Dordrecht heeft gisteren een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan acht maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, geëist tegen een 18-jarige Haagse derde machinist op een kustvaarder, die in een nacht in Mei drie maal een auto had ontvreemd en bovendien benzine uit een benzinepomp had gestolen. De jongen was indertijd in een café enigszins beschonken geraakt, waarna hij uit een Rotterdamse garage een Chevrolet had weggenomen. Toen hij deze kapot had gereden, had hij, eveneens in Rotterdam, een Opel ge stolen, die hij in Dordrecht had ver- verlaten om over te stappen in een Vokswagen. Met deze laatste was hij naar Dubbeldam gereden, waar hij kans had gezien uit een benzinepomp benzine te stelen, terwijl een land- bouwerknecht, die zat te melken, rustig toekeek: de man had zijn koe niet in de steek willen laten en had daarom maar niemand gealar meerd. Hierdoor had de jongen kans ge zien de Belgische grens te passeren. In Luik was hij tot bezinning ge komen; hij had daar de wagen in de steek gelaten, waarna hij naar Aken was gelift. Vervolgens was hij naar Keulen getrokken, waar hij zich bij de politie had aangegeven; de Keul se politie had hem op transport ge steld naar Nederland. Nadat de officier van justitie de jongen schuldig aan diefstal had ge noemd en zijn eis had uitgesproken, verklaarde de verdediger, dat er, be halve wat de benzine betrof, geen sprake van diefstal was, doch van de minder ernstige „joy-riding". De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. NIEUWE C.A.O. VOOR HET GRAFISCHE BEDRIJF. Naar ons van de zijde van het Cen traal Bureau voor de Grafische Be drijven wordt medegedeeld is thans overeenstemming met het college van rijksbemiddelaars over een aan tal wijzigingen in de C.A.O. voor het grafische bedrijf bereikt. De onder handelaars van werkgevers en werk nemers zullen thans hun leden van het bereikte resultaat op de hoogte stellen, die zich dan in hun onder scheidene beslissende instanties over de uiteindelijke aanvaarding zullen hebben uit te spreken. Het ligt in de bedoeling aan het overeengekomene terugwerkende kracht te verlenen tot 30 Mei jongst leden. I komt, zullen drie kanalen onmiddel lijk in gebruik kunnen worden ge nomen, want reeds nu, nu de polder nog onder water staat, is men bezig met het „graven" van deze kanalen. Men heeft op het wateroppervlak de lijn bepaald, die de toekomstige ka nalen moeten hebben en bagger machines graven langs deze lijn de toekomstige kanalen uit tot ongeveer 5 meter beneden de bodem. tya ruim 100 jaar verlaten zusters Amsterdamse Piusschool Gisterochtend hebben de Zusters van Liefde uit Tilburg, die langer dan een eeuw werkzaam zijn geweest bij het katholiek onderwijs van de Vereniging tot Weldadigheid van de Allerheiligste Verlosser in de bin nenstad van Amsterdam, officieel af scheid genomen van de vereniging, omdat zij zich in de toekomst gaan bezighouden met het onderwijs aan de armen in de Jordaan. De reli gieuzen zullen ook het Piusgesticht in de Kerkstraat gaan verlaten; voor haar zal een nieuw klooster aan de rand van de Jordaan worden ge bouwd. Met ingang van 1 September is het gesticht voor vijf jaar verhuurd aan de broeders van Maastricht, die in het gebouw een kweekschool voor jongens zullen vestigen. In de toekomst wordt de Pius school ondergebracht in een nog op te richten gebouw in Nieuw-West, waar lekenleerkrachten het werk van de zusters zullen overnemen. Het officiële afscheid werd bijge woond door mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, mgr. G. P. J. van der Burg, deken van Amsterdam en mej. A. Luns, katholiek raadslid namens de gemeente. Op deze bijeen komst werden veel waarderende toe spraken tot de zusters gericht. Gisteravond boden de lekenleer krachten de religieuzen een feest avond aan. Rector B. J. Voets deelde mede, dat zuster Bertha, die 39 jaar aan de Mulo-school verbonden is ge weest, en mej. A. M. Croin, een oud- onderwijzeres, die 33 jaar haar beste krachten gaf aan de Piusscholen, door de Paus zijn onderscheiden met het gouden erekruis „Pro Ecclesia-et Pontifice". Mevrouw de ReeCrutzen uit Heer bij Maastricht heeft gistermorgen om kwart over elf, in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht het leven ge schonken aan een drieling, twee meis jes en een jongen. De kinderen, die Annie, Nettie en Cor heten, wogen bij de geboorte resp. 17 ons, 15 H ons en 16 ons. Zowel de 24-jarige moeder als de drie kinderen, die voorlopig nog in de couveuse blij ven omdat zij een maand te vroeg zijn geboren, maken het goed. De vader, j A. de Ree is 25 jaar oud en is in dienst van een Coöperatie. De drieling ontving in de couveuse een nooddoopsel. Over een maand zullen de kleintjes in de kapel van het ziekenhuis worden gedoopt. VENLO HEEFT 50.000 INWONERS Bij de burgerlijke stand der ge meente Venlo is gistermorgen Anna Maria Francisca Edith Stoks, het vierde kind in het gezin E. Stoks-Hen- drikx, als 50.000ste inwoner Van de gemeente ingeschreven. De vader is werkzaam als secre taris bij de coöperatie van zuivel fabrieken in Noord-Limburg. Bur gemeester dr. Charles van Rooy sprak de heer Stoks toe en overhandigde hem namens de gemeente een spaar bankboekje op naam van zijn dochter met een bedrag van 100. Van particuliere zijde zijn er zo veel aanbiedingen van geschenken voor de 50.000ste geweest, dat het bureau van de VW hier coördine rend is opgetreden om al te veel doublures te voorkomen. VONDST OP STRAND VAN SCHIERMONNIKOOG Op het strand van Schiermonnikoog bij paal 10 is gisteren een voorwerp aangetroffen, dat ongeveer 1.50 meter lang was bij een middellijn van circa 50 cm. Bij nader onderzoek bleek het een luchtkamer van een torpedo te zijn. Manschappen van het marine- duikbedrijf uit Den Helder, onder lei ding van luitenant ter zee Jursema, hebben het ding met behulp van springstof omstreeks vier uur gister middag laten exploderen. RADIOLUISTERAARS IN NEDERLAND. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg .per 1 Juli 1955 2.027.843 tegen 2.017.404 op 1 Juni 1955. Op 1 Juni 1955 waren er 514.993 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 513.751 op 1 Mei 1955. AANTAL TREKHONDEN. Het aantal trekhonden in Neder land is in 1954 met meer dan 200 ge daald. Het bedroeg per 31 December 1954 nog 471. De Anti-trekhonden- bond, die dit in zijn jaarverslag me dedeelt, zal zich nu speciaal gaan toe leggen op de verbetering van het lot der kettinghonden. De bond is van mening dat zijn taak ten aanzien van de afschaffing van de trekhond bin nen afzienbare tijd als geëindigd kan worden beschouwd. De vermindering van het aantal trekhonden is de laat. ste jaren in snel tempo gegaan. In 1940 waren er nog bijna 7000, in 1947 nog 2800 en begin 1953 nog ruim dui zend. jfmiMa Zpmiebruin - Lrème en oli* Hier in Nederland is alles vrij aardig geregeld en daarom zal het hier niet zo heel erg vlug gebeuren, dat een gezin de nacht in de open lucht moet doorbren gen, omdat het geen huis heeft. Wanneer dat zou gebeuren, zouden de kranten er grote stuk ken over schrijven, de gemeente raad zou vlug bij elkaar komen en tientallen ander bureaux zou den zich met het geval gaan be moeien, totdat er een oplossing gevonden zou zijn. In andere landen is de toestand echter lang zo rooskleurig niet en zo is het b.v. in Frankrijk heel gewoon, dat een gezin op straat wordt gezet, zonder dat het een nieuw onderdak heeft. Wanneer dit zomers gebeurt, is het nog niet zo heel erg, maar wanneer het winter is en bar koud, weten de mensen soms van wanhoop geen raad. Nu leefde er vóór de oorlog in Zuid-Frankrijk de zoon van een rijke koopman, die priester ge worden was. Pierre Grouès was pastoor, maar tijdens de oorlog vocht hij tegen de bezetter en na de oor log werd hij gekozen tot Kamer lid. Hij moest nu in Parijs gaan wonen en daar maakte hij ken nis met de ellende, die er in deze grote stad heerst, want er waren b.v. lang geen huizen ge noeg en abbé Pierre moest zelf lang zoeken, voordat hij een on derdak gevonden had. Tenslotte kon hij aan de rand van de stad een vervallen huis kopen, waarin niemand meer wilde wonen, omdat het bijna in stortte. Abbé Pierre lapte het huis met hout en karton een beetje op, maakte een kamer bewoon baar en dacht zich aan zijn ge wone werk te kunnen wijden toen hij op zekere avond voet stappen in zijn tuintje hoorde. Door een kier in het hout keek hij naar buiten en zag daar een man met vrouw en kind door de tuin dwalen; zij vonden een oud stuk tentzeil en wilden daaron der de nacht doorbrengen, maar abbé Pierre riep hen binnen en dit was het begin van een grote Abbé Pierre gemeenschap mensen, die door het leven geslagen waren en bij abbé Pierre weer nieuwe hoop vonden. In enkele maanden was abbé Pierre bekend bij iedere dakloze in Parijs;; hij liet hen zijn huis opknappen, zodat ze daarin kon den wonen; hij liet hen andere barakken van hout bouwen voor de mensen, die in zijn eigen huis geen plaats konden vinden, kortom hij werd de vader van de mensen, die door de gemeen schap verstoten waren en niet alleen hielp hij hen aan een dak boven hun hoofd, maar ook zocht hij met hen naar een weg om een nieuw leven te beginnen. Hij deelde hen in ploegen en de ene afdeling moest lompen gaan zoeken in vuilnisbakken; de volgende ploeg moest deze lom pen sorteren en weer anderen moesten deze gesorteerde lom pen gaan verkopen. Zo kwam er geld binnen en kon de kleine gemeenschap blij ven bestaan. Maar de taak van abbé Pierre zou nog groter worden, want in de vreselijke winter van 1954 vond hij een oude vrouw en een baby op straat, die in de nacht doodgevroren waren. Nu ging abbé Pierre tot grote daden over. Hij vroeg aan een minister, of deze tezamen met hem het kindje wilde gaan be graven en het werd een grote stoet, die dwars door Parijs trok. De Parij zenaars, die nog een huis en voldoende eten hadden, zagen nu, hoe ellendig het met sommige andere burgers gesteld was en zij schaamden zich een beetje over hun eigen welstand. Abbé Pierre begreep, dat hij nu moest aanpakken: hij sprak voor de radio, hij schreef in kranten, hij hield redevoeringen in de Franse Tweede Kamer en zo wist hij het wereldgeweten wakker te schudden. In een paar weken tijds stroom den vanuit alle delen der wereld geld en goederen naar hem toe; de Franse regering begon vlug met het bouwen van een aantal barakken voor de daklozen; een bankdirecteur sloot zijn bank en meldde zich met al zijn geld bij abbé Pierre om hem te helpen. Hetzelfde deed een ingenieur, die een prachtige betrekking in Afrika had; hij gaf zijn betrek king op en ging naar Parijs, waar hij voor Abbé Pierre de huizenbouw ter hand nam. Zo vocht abbé Pierre in Parijs voor de daklozen en zo vocht hij nog dagelijks, want de nood in Parijs is nog steeds verschrik kelijk en nog iedere dag komen er mensen bij deze jonge pries ter, die uit hun huizen zijn ge zet, omdat zij de huur niet meer konden betalen en die hun laat ste hoop gesteld hebben op de vader van de^e Pariise daklozen. STERRENKIJKER. Sixeepjeó in ïDuit&Catid de gtate made De mode in materialen is even zeer aan verandering onderhevig als de mode in lijn en stijl. Even als een bepaalde lijn De Lijn van het seizoen kan worden, omdat zij door de meeste couturiers ge volgd werd, kan een bepaald materiaal hèt meest modieuze materiaal worden, wanneer ver schillende ontwerpers het iedere keer weer verwerken. Een on miskenbaar teken van de popu lariteit van een stof is, dat het gebruikt wordt in verschillend gewicht voor alle mogelijke soor ten van kleding. Wat het Duitse modebleed be treft: gestreepte wollen stoffen zijn momenteel favoriet, met ge streept flanel bovenaan. Dit ma teriaal wordt soms vervaardigd in zwarte strepen op een lichte ondergrond, dan weer zijn de strepen wit op een donkere on dergrond en soms zijn de strepen gekleurd. Ook hebben de strepen verschillende breedtes, soms wel 2 cm. Lichtgewicht wollen serge, met een ruig oppervlak, vindt men in helgekleurde strepen op een lichte ondergrond. Fijngestreep- te mantelstoffen van een iets zwaarder gewicht, hebben dik wijls een ruw, harig oppervlak, dat de strepen een wazig effect geeft. De helder, gedurfde stre pen echter, zijn het meest gewild. Er wordt vaak gezegd, dat de materialen de mode maken. Wat de gestreepte materialen betreft: deze bieden inderdaad vele mo gelijkheden. Men kan ze horizon taal, verticaal, of tegen elkaar in, laten lopen en ook kunnen ze uitstekend gecombineerd wor den met effen stoffen. Niet alleen de Berlijnse ont werpers hebben trouwens een voorkeur voor streepjes, vele couturiers van op modegebied toonaangevende landen brengen ze ook veelvuldig dit seizoen. Bij de tekeningen: Bij deze twee Duitse ontwer pen, zien we de Parijse invloed. Een invloed, die gelukkig niet is ontaard in excessen, of domme na-aperij. De driekwart mantel van Geringer Glupp uit Ber lijn, is goed draagbaar en ver vaardigd van gestreepte wollen serge. Staebe-Seger (Berlijn), werd beïnvloed door Dior en creëerde een lunch-diner ensemble van gestreepte wollen flanel. De sportieve cocktail-japon is be doeld voor de namiddag, met jacket echter reeds bruikbaar voor de lunch. Bij t fornuis Bessensappudding 4 dl (vers) bessensap, 1 dl wa ter, citroenschil, 15 gr. gelatine (1 blaadje rode), 125 gr. suiker, De verse bessen wassen, ritsen, even opkoken met citroenschil en het sap zeven of ingemaakt bes sensap met water en citroenschil laten trekken. De gelatine we ken, suiker in geweekte gelatine in het bessensap oplossen. De massa lobbig laten worden en overdoen in een met water om spoelde vorm en nu verder laten opstijven. De pudding keren en presenteren met vanillesaus. Spinazie-omelette 4 eieren, 4 lepels melk, zout, 50 gr. gemalen belegen kaas, 1 kg. spinazie, bloem, .boter. Was de spinazie, laat ze uit lekken, breng ze aan de kook en maak ze verder zoals gebruike lijk klaar Bind ze met wat bloem. Klop de eieren met melk en zout _n bak in boter in een koekepan 4 omeletten. Vul elke omelette met een paar lepels spinazie, sla ze dicht en schik ze naast elkaar op een vuurvaste schaal. Strooi er dik geraspte kaas over en schuif de schotel in een hete oven gedurende zeer korte tijd. U kunt niet alles weten Leg uw horloge niet op een te levisietoestel. Het wordt gemag netiseerd en gaat onregelmatig lopen. Een stofzuigerzak kan men weer dicht maken door het goed aan de binnenkant in te wrijven •met paraffine. Lederen meubelen worden mooi, indien men ze wrijft met geklopt eiwit. Melkr en matglas reinigt men met warme azijn en zout. Vliegenvuil op hout kan ge makkelijk verwijderd worden met petroleum. De kersentijd is weer aange broken. Toch .heeft deze jonge dame geen echte kersen aan haar oren hangen, doch koos zij plas tic versierselen bij haar toiletje. Dit is wel een aantrekkelijke combinatie voor onze koele zo mers: een grijswollen bolero over een rose jersey pullover en een zwart rokje. De bolero komt tot leven door de patentsteek en de brede bies en de plooien van de aangebreide mouwen. Het jumpertje daaron der moet natuurlijk strak aan sluiten, liefst met een hoog staand boordje. Een andere, opvallende kleu rencombinatie, waarin dit ensem ble gedragen kan worden, is: goen rokje, witte Mouse en ma- roonkleurige bolero. Tenslotte kunt u de bolero over een gewone zomerpurk dragen. Het is een garderobestuk, dat nooit verveelt, veel afwisseling kan brengen en bij ons wisselval lig klimaat (helaas) vaak te pas komt! lOIIOIIOUOIIOIIOIIOIIOIIONOIIOIIOUOIIOIIOIIOIIOMOIIQ OllOIIOilOIIOII

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6