S)e £d<ióe(Sou/fcatit Diplomatieke betrekkinnen tussen Turkije en de H. Stoel De Angiikaanse Kerk nam verdragende beslissing Dogma opgeofferd aan het oecumenisch ideaal Rode aanval in Laos Voedselcrisis in Hongarije Nog niet naar Mekka Enkele dagen warm weer ZATERDAG 9 JULI 1955 46ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Gevolgen voor Kath. Kerk? Een beslissing van de Synode van de Engelse Staatskerk om officieel de verbondenheid te erkennen van de Angiikaanse Kerk met de Kerk van Zuid-India, welke een federatie is van Anglikanen en van de z.g. Vrije Kerken, heeft in Engeland een hefti ge opwinding veroorzaakt, die zich voortzet in de gehele Engels spreken de wereld. De beslissing der Synode steunt op oecumenische overwegin gen, die door een aanzienlijk deel van de Angiikaanse clerus niet ge deeld wordt. Vooral de naar het ka- KERKENBOUW- ZONDAG IN DEZE TUD SPREEKT IEDEREEN Over de komende huurverhoging, over belastingverlaging, oudedags- pensioen vóór iedereen enz. Niet alles levért voor iedereen direct voordeel op, maar door de band profiteert ieder op zijn beurt van deze maat regelen, want zij zijn een weerspie geling van de stijgende welvaart, waarin ons volk zich mag verheugen. Morgen is het Kerkenbouw-Zondag. Laat ook het fonds, dat de bis schop van Haarlem in staat moet stel len te voorzien in de grote nood aan kerkgebouwen in dit diocees, deel hebben aan deze gestegen welvaart. Wij hebben Donderdagavond, een overzicht gegeven van het aantal kerken, dat alleen in de provincies Noord- en Zuid-Holland in de eerst volgende 15 jaren gebouwd moet worden. Een góede 60 kerken is broodnodig om de bevolkingsaanwas op te vangen. „Achterstand in kerkenbouw bete kent dreigende geloofsverflauwing en geloofsafval van grote groepen, die in geestelijk opzicht schrikkelijk veel te kort komen, omdat er voor hen geen parochiekerk en bijgevolg geen voldoende zielzorg is", heeft de bisschop zelfs reeds herhaaldelijk met klem betoogd. In dit overzicht zijn ook de cijfers genoemd van hetgeen voor die ker kenbouw nodig is. Als de inkomsten van de collecte „Voor de bijzondere noden" blijven, zoals ze zijn, kan niet meer dan de helft gebouwd worden van de kerken, welke op het program staan. Wat dus dringend nodig is: is verdubbeling van de offervaardig heid der gelovigen. Is dat mogelijk? Een verdubbe ling? Wie de cijfers ziet, welke de sta tistiek geeft van de percentages, welke door de bevolking worden uit gegeven aan ontspanning, lectuur en godsdienst, krijgt een kleur van schaamte. Alleen aan ontspanning wordt vijfmaal zoveel uitgegeven als voor godsdienstige doeleinden. Vooral de jongeren, op wier schou- ders nog niet de last van een gezin drukt, kunnen zonder schade voor hun ontspanning die verhouding van 5 1 heel gemakkelijk wijzigen i: minder beschamende cijfers. Laten wp eerlijk zijn tegenover onszelf en tegenover God. tholicisme neigende groep van Angii kaanse geestelijken van de High Church verzet zich krachtig. Ver wacht wordt, aldus schrijft de K. N.P., dat tengevolge van het com promis tussen de Angiikaanse Kerk en de federatie van Zuid-Indiase ker ken ten koste van apostolische suc cessie en dogma, een aanzienlijke groep van Katholiserende Angiikaan se geestelijken de Engelse Staatskerk zullen verlaten om zich bij de Katho lieke Kerk aan te sluiten. De moeilijkheden begonnen onge veer twee jaar geleden, toen er een initiatief genomen werd om de En gelse Staatskerk en de federatie van Protestantse Kerken in Zuid-India onder één dak te bren/gen. De Zuid- Indiase federatie accepteerde als com promis het bisschoppelijke bestuur. Van de andere kant stemde de Angiikaanse Kerk erin toe, dat de geestelijken in Zuid-India, al dan niet gewijd door een bisschop, de zelfde status zouden hebben. De le den der verschillende protestantse kerken in Zuid-India verkregen auto matisch de rechten van de gelovigen der Angiikaanse Kerk. Dit houdt b.v. in, dat een lid van de Quakers in een Angiikaanse Kerk kan communice ren, terwijl hij volgens zijn geloof de sacramenten afwijst. Een geestelijke van deze protestantse secte verkrijgt het recht de Sacrament n toe te die nen, ofschoon hij het bestaan ervan ontkent. Aanval op de Kerk. Ofschoon de Katholieke Kerk eigen- Jij k geheel buiten deze kwestie staat, is zij er toch in betrokken door de heftige aanval, die de Angiikaanse Aartsbisschop, dr. Fisher, tegen haar In de provincie Sam Neua van Laos hebben verscheidene bataljons communistische troepen bondgeno ten van de Vietminh een aanval uitgevoerd in het berggebied van Moeong Peun, waarbij zij een voor uitgeschoven stelling der regerings troepen wisten te veroveren. De regering van Laos heeft in een .bekendmaking medegedeeld, dat de .aanval de heftigste is, die sinds het sluiten van het Indochinese bestand werd uitgevoerd. De aanval bete kent een schending van de overeen komsten van Genève en van de op 9 Maart 1955 uitgegeven gemeenschap pelijke verklaring, waarin partijen plechtig beloofden een einde te zul len maken aan alle uitdagende acties en vijandige daden. Sinds het sluiten van de Indochine se wapenstilstandsóvereenkomst heb ben zich van tijd tot tijd schermut selingen voorgedaan tussen Phatet Lao-eenheden en militairen van het nationale leger van Laos. Vrijdag zijn deze schermutselingen dus uitgelopen op een grote aanval door verscheidene Plha4et-bataljons op door de regeringstroepen bezette stellingen. heeft gericht onmiddellijk nadat de Synode haar goedkeuring aan de eenheid had gehecht. Dr. Fisher verweet de Katholieke Kerk, dat zij een politiek van apart heid voert en dat haar houding te genover de Kerk van Engeland en de Protestantse godsdienstgenoot schappen „wellicht de grootste hin derpaal is voor de komst van het Ko ninkrijk Gods onder de mensen". Doelend op de Zuid-Indiase proble men verweet dr. Fisher de Katholie ke Kerk, dat zij er reeds op uit is misbruik te maken van onenigheid, die van tijd tot tijd oprijst als ge volg van de protestantse vrijheid. Van katholieke kerkelijke zijde is tot dusver een „liefdevol stilzwij gen" bewaard. Het katholieke week blad „The Universe" wijst alleen op hetgeen kardinaal Griffin nog zeer onlangs gezegd heeft. Met het oog op de protestantse oecumenische -bewe ging verklaarde kardinaal Grif fin: „Wij nemen vast als een door God geopenbaarde waarheid aan, dat de Rooms Katholieke en Apostolische Kerk het enige door onze Heer en Verlosser Jezus Christus gegeven middel is om Zijn verlossingswerk in de wereld tot aan het einde der tijden voort te zetten". De kardinaal wees er verder op, dat geen enkele andere Kerk de goddelijke sanctie heeft. Als katholieken, voegde hij er aan tóe, kunnen wij niet vaag zijn in zake de katholieke leer, noch kunnen wij water bij de wijn doen om an dere te gerieven, ook al ontsaan daar door moeilijkheden. De Hongaarse regering heeft be paald dat de boeren voortaan hun hele graanoogst aan de regering moe ten leveren. Tot dusver moesten de .boeren slechts een bepaalde hoeveel heid leveren. De rest mochten zij op de vrije markt verkopen. De nieuwe maatregel moet dienen „om de broodvoorraden te kunnen waarborgen". In Wenen beschouwd men de. maatregel als een bewijs dat er op het ogenblik in Hongarije een ernstige voedselcrisis heerst. Massale betoging te Brussel Honderd jonge boeren te paard openen Zondag de massale betoging, die het Comité voor Vrijheid en De mocratie te Brussel organiseert ten einde te demonstreren tegen de on derwijswetten van de socialistisch-li- berale regering. De machtigste muziekkorpsen van het land zullen mede Optrekken. Al leen reeds voor de organisatie van de .betoging te Brussel zijn 782 vrijwil ligers gemobiliseerd. Zondag zal het Comité voor Vrij heid en Democratie, zo luidt haar verklaring, met tienduizenden bur gers op democratische wijze bezit nemen van de Belgische hoofdstad, teneinde aan het buitenland te tonen wat in het eigen land wordt g< geerd, namelijk dat de meerderheid der bevolking zioh verzet tegen de huidige schoolpolitiek en tegen de dictatuur. Etna ademde diep en vacantiegam ers namen de benen Dit is het kleine beetje rook, dat honderden vacantie gangers heeft doen besluiten hun koffers te pakken. De vulkaan de Etna, op het eiland Sicilië, heeft de laatste dagen kleine hoeveelheden rook en lava vrijgegeven, volgens deskundigen geen voorteken van een gevaarlijke vulkaanuitbarsting, maar de normale periode, waarin de vulkaan wat „stoom laat ontsnappen". Van Saargebied naar Marokko in Franse dienst De nieuwe Franse resident-generaal in Marokko, Gilbert Grandval (in uniform), tot voor kort hoofd van de Franse vertegenwoordiging in het Saargebied, schudt hier de hand van de Sultan van Marokko, Z.M. Moulay Ben Arafa, na zijn aankomst in Rabat, waar hij zijn nieuwe functie inmiddels heeft aanvaard. Geruchten over kard. Mindszenty De Hongaarse regering zou bereid zijn onder bepaalde voorwaarden kardinaal Mindszenty vrij te laten. Aan de 62-jarige kardinaal, die in 1949 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld op beschuldiging van spionnage en verraad, zou on langs een regeringsmemorandum imet de voorwaarden voor vrijlating overhandigd zijn door de aartsbis schop van Eger, Guyla Czapik, aldus berichten, die het Katholieke pers bureau in Wenen heeft ontvangen. Het kabinet van de president heeft Zaterdagochtend medegedeeld, dat Soekarno zijn reis naar Mekka voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld. Vrijdag was reeds bekend gewor den, dat de regering de president om uitstel van zijn reis had verzocht naar aanleiding van de legerkwestie. Reusachtig regeringsgebouw te Brussel Het Belgische kabinet heeft Vrij dag in beginsel besloten tot de bouw van 'n reusachtig regeringsgebouw in het centrum van Brussel, waarin on geveer 10 ministeries moeten worden ondergebracht. Het gebouw zal er een van 40 ver diepingen moeten worden, met een ondergrondse garage van 5.000 auto's. Vijf ha grond is er voor nodig en de kosten van het project worden ge raamd op 1.400 millioen frank. De Belgische regering wil 1.000 kamers in de wolkenkrabber bestemmen voor bezoekers van de Brusselse wereld tentoonstelling van 1958. Betrekkingen met 45 landen Voorproefjes van GENÈVE Het oude beroep van „voor proever des koni'iigs" zal in Ge nève herleven, ditmaal ter be scherming van president Eisen hower als hij in de Zwitserse stad verblijft voor de conferentie der grote vier. Bij elke maaltijd zal het voed sel, dat voor Eisenhower bestemd is, eerst worden voorgezet aan 'n niet met name genoemd lid van zijn gezelschap, melden de Ame rikaanse Scripps-Howardbladen. Toch is deze maatregel nog zwak vergeleken bij wat de Russen doen. De delegatie van het Kremlin neemt haar eigen voedsel en eigen chef-kok mee en alle maaltijden zullen worden bereid onder toezicht van de Russische geheime politie. Er bestaat een kans, dat ook Tur kije binnen afzienbare tijd tot de landen zal behoren, waarmee de II. Stoel diplomatieke betrekkingen on derhoudt. Op het ogenblik bevindt zich te Ankara slechts een Aposto lische Delegaat, die geen diploma tieke status bezit, ofschoon hij alle voorrechten daarvan geniet, terwijl de Turkse regering bij het Vaticaau niet vertegenwoordigd is. In Vati caanse kringen meent men echter, dat hierin binnen afzienbare tijd verandering zal komen. I Op het ogenblik zijn 29 ambassa- deurs en 16 gezanten bij het Vati- caan geaccrediteerd. Terwijl de H. Stoel dus met 45 landen diploma tieke betrekkingen onderhoudt, be droeg dit aantal slechts 37, toen Z.H. Paus Pius XII in 1939 de Pau selijke troon besteag.Hierbij waren inbegrepen tal van landen, die sindsdien als gevolg van het feit, dat zij achter het IJzeren Gordijn zijn komen te liggen, deze betrek kingen hebben verbroken. Tot het heden bij de H. Stoel ge accrediteerde corps diplomatique be horen echter toch nog vertegen woordigers van drie landen die se dert 1939 in communistische handen zijn gevallen. De Chinese gezant vertegenwoordigt de souvereine op Formosa zetelende regering van Tsjang Kai-sjek, doch de positie van de beide andere diplomaten, de Poolae ambassadeur en de gezant van Lithauen kan niet anders dan zonderling worden genoemd; zij vertegenwoordigen immers niet de regeringen hunner resp. landen, maar de aspiraties van de in het buitenland vertoevende vluchtelin gen uit deze beide landen en de ge voelens van de grote meerderheid van het in hoofdzaak katholieke Poolse en Lithause volk. Beiden zijn sedert 1939 bij de H. Stoel geaccre diteerd en sindsdien, ondanks alle omwenteüingen, die plaats hebben gegrepen, op hun post gebleven alsof er niets was gebeurd. De Poolse ambassadeur is zelfs, uit hoofde van zijn ouderdom en rang, op het ogenblik de doyen van het gehele bij de H. Stoel geaccrediteer de corps diplomatique; met het oog op zijn uitzonderlijke positie, maakt hij echter een uiterst spaarzaam ge bruik van de voorrechten welke hij als zodanig geniet. (Geldig van vanavond, tot Zondagavond. Opgemaakt om 10 uur). WARM WEER S Droog weer met slechts en- 5 kele overdrijvende wolkenvel- den. Overwegend matige Nrd. s Oostelijke wind. Warm weer. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij Zuid-Scandinavië ligt nu een krachtig hogedrukgebied. Aan de Zuidflank hiervan staan Oostelijke tot Noordoostelijke winden waarmee warme lucht uit de omgeving van de Oostzee naar ons land wordt ge voerd. Wel bevindt zich boven de Balkan een storingsgebied, dat ziji invloed tot in Duitsland uitstrekt, maar dit vormt toch geen ernstige bedreiging voor ons land. We mo gen daarom rekenen op enkele da gen warm weer, waarbij de regen kansen klein zijn. 10 Juli zon op 4.33, onder 21.01; maan op 22.47, onder 10.33. 11 Juli zon op 4.34, onder 21.00; maan op 23.06, onder 11.48. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 10 Juli v.m. 6.20; n.m. 18.40. 11 Juli v.m. 6.50; n.m. 19.20. Het weer in Europa De weerrapporten hedenochtend 7 uur luiden: weer max. temp. STOCKHOLM onbewolkt 25 C. OSLO onbewolkt 29 KOPENHAGEN licht bew. 25 AMSTERDAM onbewolkt 16 LONDEN regen 24 LUXEMBURG half bew. 19 PARIJS zwiar bew. 25 BORDEAUX onbewolkt 27 GRENOBLE onbewolkt 23 NICE .onbewolkt 25 G^NèVE zwaar bew. 22 Z?dICH geheel bew. 18 LOCARNO onbewolkt 26 BERLIJN licht bew. 24 FRANKFORT half bew. 23 MiiNCHEN geheel bew. 14 WENEN geheel bew. 17 INNSBRUCK regen 13 ROME licht bew. 26 AJACCIO onbewolkt 26 MALLORCA onbewolkt 26 Korreltje Jeugd is geen leeftijd, het is een geestestoestand.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1