Koningin voer van IJmuiden naar Scheveningen met nieuwe „Hoop" V,V,D* verlaat de zaal Burgemeester schoot uit zijn slof Welbespraakte stakingsleider verdedigde zich voor rechter Op 17 Juli in Den Bosch B.B. ZATERDAG 9 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 In de haven van IJmuiden heeft H.M. Koningin Juliana Vrijdagmiddag o.m. het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop", dat onlangs door een Zaandamse scheepswerf werd opgeleverd, in dienst gesteld. De foto laat zien hoe H.M. a£|n boord van de nieuwe „De Hoop" de hand drukt van „Ome" Jan van Zutphen, die bij deze indienststeïling een gewaardeerde gast was. Monument voor omgekomen vissers onthuld De koningin heeft gistermiddag een 1 bestaanden, zij sprak woorden van bezoek aan IJmuiden en Schevenin- troost en 'bemoediging, alvorens zij gen gebracht. Tussen deze twee be- zich, toegejuicht.door duizenden naar zoeken lag een tocht met het nieuwe I het schip „De Hoop" begaf, hospitaal-kerkschip De Hoop over een tamelijk woelige zee. Eerst was de koningin in IJmuiden, waar zij het ernstig deel van haar programma volbracht. In IJmuiden n.l. onthulde de koniging het monu ment, dat gewijd is aan de vissers, die nimmer van zee weerkeerden. Het beeld stelt voor een visser, die met de benen wijduit stevig op het dek van zijn schip de gevaren tegemoet ziet. Onder de vele belangstellenden, die deze plechtige onthulling gade sloegen waren vijftig nabestaanden van de sedert Kerstmis 1951 omge komen vissers, die uit IJmuiden af komstig waren. De burgemeester, mr. M. M. Kwint, heette de yorstin tegen 12 uur bij haar aankomst in IJmuiden welkom. Hij sprak namens de weduwen en wezen van de visser, die op zee zijn omgekomen. „De visser kent de zee in haar schoonheid", zei hij, „maar ook als de onberekenbare, de vijandige, ja als de onzegbaar wrede zee'. Het was een ontroerend moment, toen daarop de landsvrouwe het omhullende doek van het monument wegnam. Het vastberaden gelaat van de vis ser kwam het eerst vrij. Een gelaat, dat onverschrokken over de zee uit- staart. Van nu af aan zal het beeld op het voetstuk van bazaltblokken de dodenwacht houden over de vissers, die de haven uitvaren en nimmer terugkeren De IJmuider Harmonie speelde het Wilhelmus en de .oud-katholieke pas toor hield een korte wijdingsdienst. De vorstin legde vervolgens een krans van witte margrieten aan de voet van het monurhent. Een half uur vertoef de de koningin temidden van de na- j Over zee Aan boord was Jan van Zutphen-, I de man van de leus: „De Hoop moet varen". Er volgde een hartelijke 'be groeting. Ome Jan is vroeger al eens aan de koningin voorgesteld. Ook mi nister Mansholt en echtgenote bevon den zich aan boord van het schip. „We kunnen met recht van De Hoop spreken als van een nationaal schip", zei de heer Van Hal. Meer. dan een half millioen Nederlanders heb ben hun geld of een deel van hun werkkracht voor de bouw van dit schip afgestaan. De koningin hees vervolgens de grote H.K.S.-vlag, die in de stevige bries, breed-uit wapperde. Ver over j twee viel eerst liet besluit om ondanks de stijve Noorderbries de tocht naar Scheveningen te wagen. In de kerk- zaai aan boord van het schip werd te gen drie uur nog een kerkdienst ge houden, waarin de koningin psalm teksten voorlas. In Scheveningen Scheveningen was een en al fees telijkheid, toen het schip „De Hoop" met de landsvrouwe aan boord in de have arriveerde. Duizenden waren naar de haven uitgelopen, alle sche pen waren gepavoiseerd. De lucht was wat grauw, maar het kleurig tafereel van een visserstad, die zo schoon mogelijk haar vorstin wenst te ontvangen vergoedde veel. De vis sersvrouwen vormden de ere-h; in de Seheveningse klederdracht. Burgemeester Schokking begroette de koninklijke bezoekster en stelde verschillende autoriteiten aan haar voor. Het waren bestuursleden van iScheveningse verenigingen, schippers en de completen bemanning van de reddingsboot Arthur. De vorstin nam vervolgens plaats in haar auto en maakte luidde toe gejuicht door de bevolking een rondtoer door de plaats. VISSERSGEDENKTEKEN Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de belasting, en huur-ontwerpen voortgezet. Toen een amendement van de heer Van Leeuwen (V.V.D.) door de an dere partijen niet werd ondersteund, verklaarde de heer OUD (V.V.D.dat zijn fractie zich niet langer opgewekt voelt aan de beraadslaging deel te nemen, omdat zij begrijpt, dat deze openbare beraadslaging geen beteke nis meer heeft. De vier regeringspar tijen hebben haar besluiten genomen. Wij hebben het gevoel er bij te zitten voor spek en bonen. Daar hebben wij geen zin in en wij zullen de vergade ring verlaten. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Oud het woord heeft gekregen een korte verklaring vóór de stemming over het amendement. Zijn verklaring stond daar echter buiten. De heer OUD (V.V.D.) verklaart daarop, dat zijn fractie niet aan de stemming over het amendement zal deelnemen. De leden van de V.V.D. verlieten de zaal. Enige amendementen van de heer Gortzak werden verworpen. De wetsontwerpen tot wijziging van de inkomstenbelasting, de loonbelas ting en van de vennootschapsbelas ting werden daarna z.h.s. aangeno men. Koninklijk Paar in Oct. naar De West Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden hebben, zoals be kend is, het voornemen in het na jaar een officieel bezoek te bren gen aan Suriname en de Neder landse Antillen. Volgens het voor lopige reisplan zullen Hare Majes teit en Zijne Koninklijke Hoogheid op 18 October a.s. in Willemstad (Curacao) aankomen. Na een ver blijf van drie dagen op Curacao zullen Aruba en Bonaire worden be zocht; vervolgens gaat de reis naar St. Maarten, vanwaar uit ook St. Eustatius en Saba bezocht zullen worden. Op 27 October hoopt het Konink lijk paar te Paramaribo aan te ko men voor het bezoek aan Suriname. Gedurende dit verblijf zullen alle districten worden bezocht. De terugreis naar Nederland zal 6 November worden aanvaard. Verpleegster in Alpen verongelukt Het stoffelijk overschot van de se dert 3 Juli vermiste 30-jarige Neder-' landse verpleegster, mej. M. van der Weg uit Bakkum is gisteren in het gebied van de 1949 meter hoge Huet- tenkopf in de Allgauer Alpen ten zui den van Oberstorf bij de Oostenrijk se grens gevonden. Een reddingsploeg heeft het lijk in de stromende regen naar het dal gebracht. De plaats, waar het stoffelijk over schot werd gevonden, bevindt zich niet in het gebied, dat door een hel derziende was aangegeven. Men ver moedt, dat de verpleegster bij een poging om over een steile bergkam te klimmen is verongelukt. I(OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO) Bolsward, de stad in het vrije Friesland die enkele maanden ge leden voor aansluiting by het ene Europa stemde, bezit een burge meester die gisteren jarig was. Op zich zelf is een dergelijk bezit reeds genoeg om minder bevoorrechte andere steden de ogen uit te steken, maar deze burgemeester heeft nog meer hoedanigheden die hem hoog boven zijn Hollandse collega's verheffen. Zo zal hij vandaag een helicoptervlucht over het oude heitelan mogen maken om de burgemeesters van andere steden in Friesland uit te nodigen voor de komende feestelijkheden. De tocht moest natuurlijk voorbereid worden en daarom werd de dikke lucht boven het Friese stadje reeds gisteravond verscheurd door de wentelwieken van een uitgezocht exemplaar. Terwijl het geval overwentelde stond de burgemeester op zijn duivenplatje: het oog omhoog gericht. Enkele dagen tevoren had hij zich namelijk tussen neus en lippen door laten ontvallen dat het wel aardig zou zijn als de helicopter een slof sigaretten zou afwer pen als verjaardagsgeschenk. Nu had de burgemeester weliswaar weinig hoop dat zijn woorden bewaard en uitgebroed zouden wor den maar toch.... je kunt niet weten. De helicopter draaide voor zichtig een rondje, kwam laag aanvliegen, schommelde even heen en weer als een dronken man op weg naar het vibreerputje en liet plotseling een pakje vallen precies in de tuin van de burgemeester. De vroede vader naar beneden en zonder duffeltje en met het blote hoofd de tuin in. Prachtig opgebaard in een bed met rozen lag daar een slof met sigaretten. Geen slof echter in de zin zoals de burge meester had bedoeld had met vijftig pakjes, maar een slof waarin men geld bewaart of die men desnoods aan heeft, met een onnozel pakje sigaretten als inhoud. IN NEDERLAND: Ruim een millioen kippen minder In de te Utrecht gehouden alge mene vergadering van de Ned. pluim veeteeltorganisatie zei de voorzitter, de heer J. Vergaay, dat de Neder landse pluimveestapel met ruim een millioen kippen verminderd is. Ook in het buitenland, aldus de heer Ver gaay, neemt het aantal dieren af. De consumptie van eieren loopt echter niet achteruit. De vooruitzichten noemde de heer Vergaay niet ongunstig. Dit is vnl. te danken aan het op tijd selecteren van de dieren. Uit het jaarverslag bleek dat een actie wordt gevoerd om de binnenlandse consumptie van slacht- pluimvee uit te breiden. Iedere poging tot samenwerking tussen vermeerde raars en kuikenbroeders is tot.nu toe mislukt, terwijl ook de samenwerking tussen fokkers en vermeerderaars nog niet zo is als deze zijn moet. Weer bus in brand Even buiten Zwolle bij de Ber- kumerbrug op de grote verkeersweg naar Meppel is vanochtend de' mo tor van een autobus in brand ge vlogen. Het betrof hier een bus van de Eerste Drentse Stoomtram maat schappij van de lijn Dedemsvaart Zwolle. De 17 passagiers konden tij dig de auto verlaten. Pogingen om de brand in de motor met het in de bus aanwezige brandblusap paraat te blussen, mocht niet meer baten, ook met zand konden de vlammen niet worden gedoofd. Ten slotte slaagde de brandweer er in met wa ter de brand te blussen. Er is een aanzienlijke schade aangericht aan het voorste gedeelte van de autobus, waar de motor zich bevindt. De oorzaak van de brand is niet bekend. In Umuiden heeft H. M. Koningin Juliana Vrijdagmiddag achtereenvol gens het vissersgedenkteken aan de haven van de grootste vissershaven van Nederland, ter ere van alles vis sers, die in de loop van de tijd de Nederlandse kust achter zich lieten en daar nimmer terugkeerden, ont huld en het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" voor hulp aan zeevarenden van alle naties- en gezindten, dat op een werf in Zaandam werd gebouwd, in dienst gesteld. Een foto van het beeld. Aan dek van het Hospitaalkerkschip „De Hoop" op de eerste tocht van het nieuwe schip: sloepenrol binnen de pieren van IJmuiden. We zien op deze foto HJVL de Koningin in gesprek met de minister van landbouw en visserij van India, Z.E. P. G. Deshmukh (midden) en diens Nederlandse ambts genoot, de heer S. L. Mansholt. Het comité „Dieren in het wegver keer", dat indertijd door de Neder landse Vereniging tot Bescherming van dieren is opgericht ter 'bestude ring van de problemen rond het dier in het verkeer, heeft zich op nieuw tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het ver zoek in het wegenverkeersreglement een bepaling op te nemen waarbij hondenbezitters verplicht worden' op voorrangswegen hun honden aan de lijn te houden, daarbij nogmaals wij zende op de resultaten van een on derzoek waaruit bleek dat ca. 1 y2% van de verkeersongevallen op de openbare wegen in ons land moet worden toegeschreven aan loslopende dieren. Het comité staat in deze wens niet alleen, want ook het medisch psycho logisch verkeerstechnisch college en het juridisch economisch verkeers technisch college van de K.N.A.C. hebben destijds een soortgelijk ver zoek tot wijziging gedaan. De colleges van Gedeputeerde Sta ten van negen, van de elf provincies aan wie dit vraagstuk tevens is voor gelegd stemmen in principe in met het voorstel van het comité, zo deelt de K.N.A.'C. mee. De meerderheid blijkt van mening te zijn, dat een des betreffende bepaling in het wegen verkeersreglement zou moeten wor den opgenomen. Een centrale rege ling dus. Inderdaad bestaan er in vele gemeenten verordeningen, maar deze zijn niet alleen gericht op het ver keer, maar op de algemene veilig heid. v, v „Geen beslisiing genomen' In de reeks van ontslagen gemeen te-ambtenaren, die in de laatste we ken langs het ambtenarengerecht te Amsterdam zijn getrokken om beroep aan te tekenen tegen hun ontslag in verband met de Maart-staking, ver scheen gisteren de wel zeer bijzon der strijdvaardige tramconducteur G. de Vente, die tijdens de staking in het stakingscomité gekozen werd en als een der aanstokers door B. en W. van Amsterdam ontslagen werd. De nacht voor de staking bevond De Vente zich in een vergadering en nam als rnan-uit-de-zaal eenmaal het woord. Omdat hij zo welbe spraakt was, werd hij prompt in het actie-comité gekozen, hoewel hij niet tot staking opriep, doch 'slechts ver klaarde, dat meni niet langer op de vakbonden moest steunen en dat men een beslissing diende te nemen. Gisteren verklaarde hij voor het gerecht, dat dit altijd zijn tactiek was geweest: hij zette een toestand uit een en liet aan de vergadering zelf de beslissing. Geen politiek. Het gerecht sprak als zijn mening uit, dat De Vente gepoogd had de staking in het politieke vlak te trek ken, maar dit werd door de conduc teur met de meeste felheid bestre den. Hij gaf toe, dat hij met com munistische leiders 'had onderhandeld maar toen hij eens op uitnodiging in Rotterdam een vergadering bezócht en tot de ontdekking kwam, dat deze onder communistische leiding stond, was hij stom verbaasd geweest en noemde deze ontdekking gister voor het gerecht onaangenaam. Vadermoord! De advocaat, die voor het gerecht gisteren het standpunt van de ge meente verdedigde, meende op een i i gegeven moment uit een krantenver. slag de communistische gezindheid van De Vente te kunnen distilleren, maar Vente wuifde dit bewijs kalm weg: Krantenverslagen zijn geen be wijzen; er is een krant, die mij een waardeloos figuur noemde en 7 da gen later een geniaal agitator. De verdediger van de ontslagen conducteur legde de nadruk op de toestanden bij het Amsterdams ver voer en het personeelsbeleid door de vroegere directeur en het bestuurs college. De vertegenwoordiger van B. en W. vond de gang van zaken maar uiterst matig en riep tenslotte uit: Wanneer is een ontslag dan gerecht vaardigd? Moet men dan beslist zijn vader en moeder vermoord hebben voor men ontslagen kan worden?", hetgeen doet denken aan een oud sol datenliedje, maar weinig overtui gingskracht bezit voor een recht bank. „Waarschuwing". Conducteur De Vente zelf kreeg het laatste woord. „Wanneer twee kijven hebben er twee schuld", begon hij. „Ik geloof wel, dat het hele Nederlandse volk weet, hoe B. en W. in hun beleid ge faald hebben. Ik heb de staking niet in een politiek vlak proberen te drij ven, dat staat voor mijn eer en ge weten zo vast, dat ik er hier niet eens meer verder over wil praten. Ik laat aan u gaarne over een beslissing te treffen en vraag niet eens, dat u daarbij enig sentiment zult laten meespreken. Voor mij is ontslag he lemaal zo erg niet. Sinds de staking heb ik van alkrlei werkgevers aan biedingen gekregen. Maar ik wil nog wel zeggen, dat wanneer B. en W. hier in Amsterdam na deze staking nog op dezelfde weg voortgaan, Am sterdam ook zonder mij over enige tijd onherroepelijk opnieuw dezelfde moeilijkheden zal ondervin den". De voorzitter sloot hot onderzoek met de mededeling, dat het scheids gerecht later uitspraak zal doen. K. A J-Landjuweel De Nederlandse KAJ is 10 jaar in Nederland gevestigd, gesticht door haar voorlopers „De Jonge Werkman" en de „St. Joseph Gezellen vereni ging". Het feit van dit tweede lustrum gaat de KAJ op eigen wijze vieren en wel door een groots Nationaal Land juweel op 17 Juli a.s. in de Veemarkt hallen te 's Hertogenbosch. Op die dag zullen duizenden Kajotters met hun verloofden, vrienden en kennis sen naar Den Bosch trekken, om het feest te vieren dat maandenlang werd voorbereid in de afdelingen. In het teken van de vrijetijdsbe steding Heeft de KAJ in de laatste jaren veel aandacht geschonken aan het godsdienstige leven (Lourdesbede- vaart 11954) en de sociale vorming (Sociaal-Economisch Jeugdcongres 1955) dit was geen belemming om ook op het gebied van de besteding van de vrije tijd. initiatieven te nemen. Dit zal op het Nationaal Landju weel tot uiting worden gebracht in een sportieve kamp om het Nationaal kampioenschap op gebied van: volley bal, hardlopen, vijfkamp, tafeltennis, toneel, dans, muziek, drumbands, voordracht, zang enz. Daarnaast zullen demonstraties wor den gegeven door eigen groepen in: volksdans, boogschieten, judo, kloot schieten, vendelzwaaien enz. Na maandenlange voorbereiding in de afdelingen hebben allereerst de se lectie-wedstrijden per district plaats gevonden en daarna per diocees. De diocesane kampioenen (individueel en per groep) ontmoeten elkaar dus in de eindstrijd op het Nationaal Landjuweel. Een sportieve kamp, die door duizenden Kaj otter wordt bij gewoond in de feestelijke Veemarkt hallen en op het daarbij gelegen sportterrein. De dag wordt begonnen met een Plechtige H. Mis om 10.30 uur in een der hallen. Om 13.00 uur beginnen de diverse wedstrijden op het sport terrein en in de hallen met bijbeho rende cafés. Aan het einde van de dag, om plm. 19.00 uur, vindt de prijsuitreiking plaats met huldiging van de Nationale kampioenen. Tijdens de sluitingsplechtigheid in de avond, zal mgr. Cardijn de Kajot- ters over de'radio toespreken. Wie het feest wil bijwonen is wel kom en komt dus 17 Juli naar 's Her togenbosch. Makelaar taxeerde onzichtbare inboedel Voor de rechtbank te Dordrecht heeft gistermiddag terecht gestaan een 64-jarige makelaar en taxateur, die zich in Juni 1952 zou hebben schuldig gemaakt aan valsheid in ge schrifte door een hem voorgelegd taxatierapport van zijn stempel en zijn handtekening te voorzien, zonder dat hij de daarin genoemde land bouwwerktuigen had gezien. Korte tijd nadat de man de ver klaring, die dienst moesA doen bij het sluiten van een brandverzekering, had afgegeven verbrandden alle goe deren, die voor 124.000 waren ver zekerd. Hij verklaarde te goeder trouw te hebben gehandeld. Hij had de prij zen op de hem door een vertegen woordiger van een te goeder naam en faam bestaande firma in Greup voorgelegde tijst bekeken en in orde bevonden. Daarom had hij a raison voor een tientje zijn stempel en zijn handtekening onder het rapport ge plaatst. Daar niet kwam vast te staan of het gebruikelijk is, dat de vervan- gings- of de werkelijke waarde in een taxatierapport wordt vermeldt, besloot de rechtbank, op verzoek van de officier van justitie, de zaak te rug te wijzen naar de rechter-com- missaris. Wacht niet op Uw buurman. Doe mee aan de B.B.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12