Belastingen en huurverhoging everden nu geen moeilijkheden op! Ingangsdatum zou wellicht met 1 jaar vervroegd kunnen worden Brabantse vader van 8 kinderen ontving f 700,- „kinderbijslag" Herrie in Rotterdamse nachtclub kost politieman een zijner ogen De loterij-auto is terecht •RIJDAG 8 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER Kalm debat Dê Tweede Kamer nam gisteren in •handeling de Wetsontwerpen: Wij- ging van de Huurwet, de Gemeente- et en de wet van 8 Januari 1955 treffende de financiële verhouding Óssen het rijk en de gemeenten jor de jaren 1953 tot en met 1957, ijziging van de bij de wet op de Om- tbelasting behorende tabellen II en I, alsmede over de nota inzake het elastingjaar 1955 in verband met :n algemene huurverhoging. heer VAN DEN HEUVEL AR.) meent, dat een groter bedrag bor belastingverlaging beschikbaar ou zijn geweest, al wil hij zich nu el neerleggen bij het inzicht van de fegering. Ook zal hij niet nader in- jaan op het feit, dat de regering af wijzend blijft als het gaat om bij de inkomstenbelasting rekening te hou- Jen met de ongelijke druk ten aan- tien van mensen met een wisselend inkomen. De heer Van den Heuvel meent, dat de belastingheffing ten aanzien van ongehuwden vaak zeer Onbillijk is. De heer VAN DE WETERING C.H.U.) zegt, dat hij aan de kabi- etscrisis geen behoefte had. Over eze misstap van de parlementaire emocratie zal het oordeel van de ge- ?hiedenis niet gering zijn. Spr. ziet ook lelijke plekken in de plossing van het huurvraagstuk. iet binnenhalen vafi een pikante aak als de onderhoudsplicht in onze etgeving zal onder andere voor de emeentebesturen zeer veel narigheid neebrengen. De prijs van de onder- loudsplicht voor de oplossing van de abinetscrisis kan nog wel eens-1 als en boemerang werken. Ten aanzien van het weeldetarief zegt de C.H.U.-spreker, dat onmoge lijk waar te maken is, dat het kopen en houden van een auto thans nog ;luxe is. Hetzelfde geldt voor brand- i kasten. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) :egt, dat het enige goede van deze ;ewijzigde voorstellen is, dat we nu f zijn van de kreupele huurverho- ;ing en dat de hatelijke Duitse op enten van de grondbelasting ver wenen zijn. Voor het overige had dë ieer Van Leeuwen liever de oude ichótel gehad, zonder misbaksel. De huurvei-hoging van vijf procent il nauwelijks een stap betekenen aar de oplossing van het huurpro- ileem. Het was hem liever geweest, .Is de huurverhoging maar geheel ichterwegen was gebleven. De on derhoudsplicht -wekt illusies en zal teleurstelling brengen. De heer HOFSTRA (P.v.d.A.) acht dit bereikte compromis niet oneer vol. Hij wenst geen procédé van aan- uitkleden van dit compromis toe passen. Hij acht dit compromis voor zijn fractie aanvaardbaar. De gewijzigde plannen blijven binnen de grenzen, die aanvankelijk waren ge- trókken. Al hebben anderen wel van verruiming gesproken, de nuch tere cijfers geven alleen maar een erschuiving binnen het beschikbare bedrag te zien. Het compromis heeft dus iedereen tevreden gesteld. De motie, die hij heeft ingediend, past niet meer in het kader van dit complex voorstellen, waarin al aan zoveel van zijn verlangens is tege moet gekomen. Hij Is dan ook bereid om deze motie in te trekken. De heer LUCAS (K.V.P.) zegt, dat dOor de kabinetscrisis onder andere de contribuabelen enige maanden la- verlichting van de belastingen zien optreden. Dit is een noodwendig gevolg van de verwerping van de huurwet door de meerderheid van deze Kamer. De Kamer heeft echter zoveel mogelijk gedaan om de nade lige gevolgen te voorkomen. Hij heeft geen bezwaar tegen deze verdere ver laging van de totale belastingdruk. Hij begrijpt, dat de verlaging tot on geveer 560 millioen gulden een zelf overwinning hèeft betekend. Spr. acht het een speelse fantasie, om dit te beperken tot 16 maanden. Wie ge looft immers, dat in 1957 cle omzet belasting op suiker en textiel weer Omhoog zal gaan? Spr. heeft er begrip voor, dat men niet fiscaal exact de huurverhoging kan compenseren. Maar het is toch wel ernstig, dat erkend moet worden, dat de compensatie niet voldoende is voor de ouden van dagen. Men mag zo niet doorgaan, wat betreft de be lastingdruk voor de middelbare en hogere inkomens. Ten aanzien van de vrijgezellen kan bijna gesproken wor den van een schreiend onrecht, nu voor deze groep niets beschikbaar is. Hij troost zich, dat bij latere moge lijkheden ook aandacht zal worden geschonken aan het vrijgezellentarief. De heer BOMMER (P.v.d.A.) zegt, dat niet van een brede oplossing kan worden gesproken, nu de „kreupele" huurverhoging is veranderd in een „kleuterige" huurverhoging. Zijn fractie heeft echter in het compro mis toe kunnen stemmen, omdat de ze voorstellen een aantal winstpun ten bevatten ten opzichte van het eerste voorstel. De heer STAPELKAMP (A.R.) acht het ook juist, dat de onder houdsplicht weer voor rekening komt van de verhuurder, nu we langzaam bezig zijn de oude huren aan te passen. Wie echter kennis heeft van de kosten van onderhoud, beseft, dat de dreiging van 't niet doorgaan der 5 percent huurverho ging slechts weinig zal kunnen prik kelen. De heer VAN VLIET (K.V.P.) zegt, ook de mogelijkheid te willen openen om voor bedrijfspanden een huurverhoging van vijf percent te krijgen. Hij heeft daartoe een amen dement ingediend, dat de belemme ringen daartoe wil wegnemen. Ho pelijk zal de regering het kunnen aanvaarden. Wat de onbewoonbaar verklaring van woningen betreft, meent hij dat de beslissing bij B. en W. gelegd moet worden, met de mo gelijkheid van beroep op de minister of een landelijke beroepsorgaan. Men zal, wat de onderhoudsplicht betreft niet meer kunnen volhouden, dat de woningpolitiek van de rege ring dit onderhoud onmogelijk maakt. Hier is een groot volksbelang in het geding, waarover de overheid heeft te waken. De conclusie moet zijn, dat de huiseigenaren die vroeger hun plichten negeerden, geen recht heb ben op een huurverhoging, als ze hun plicht niet beter nakomen. De K.V. P.-woordvoerder gaat er mee accoord, dat vooralsnog de niet ernstige geval len buiten de sanctie vallen, nu dd huurverhoging zo gering is. De heer Van Vliet meent, dat men ten aan zien van de contróle mee" zal kun nen bereiken met de huuradviescom missies dan met nieuwe huurcommis- sies. Kan de regering al iets meedelen over een verbeterde uitkeringsrege ling voor weduwe en wezen waar voor de K.V.P. een concept-oplossing heeft opgesteld? De heer GORTZAK (C.P.N.) zegt, dat uit de sprekers vanmiddag bleek, dat het een tevreden stel kla verjassers bij elkaar waren. De kabi netscrisis leek een doorgestoken kaart. Het optreden van de P.v.d.A.- fractie vanmiddag gaf er blijk van, de zij bereid is, de inzichten van prof. Romme door dik en dun te vol gen. Wie moet het gelag betalen? Het zijn de arbeiders, die minder verla ging van de loonbelasting krijgen. De heer WELTER fK.N.P.) zegt, dat dit debat hem doet denken aan een stuk van Shakespeare „Much ado about nothing". Dit hele debat had rustg achterwege kunnen blijven en men had, desnoods met zitten en op staan, over deze voorstellen kunnen stemmen. Hier ziet men, waartoe de parlementaire democratie is verval len door de brede basis-politiek, die echter niet tot een brede, maar tot een smalle politiek leidt. Spr. hoopt, dat na de verkiezingen een frissere wind zal gaan waaien door het departement van de schat kist, waar nu om enkele millioenen wordt geschipperd. Al jaren lang overtreffen de ramingen van dit de partement de opbrengsten van de be lastingen mét millioenen. De heef VAN DIS (S.G.P.) zegt, dat deze voorstellen een teleurstel ling voor hem betekenen, nu zij geen ingrijpende belastingverlaging hebben gebracht. Hij bepleit maatregelen ten gunste van de bejaarden en onge huwden en heeft ernstige bezwaren tegen de onderhoudsplicht. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting., de heer WITTE, stelt, dat het niet onrechtvaardig is als niet alle huren met hetzelfde per centage en op hetzelfde tijdstip zou den worden verhoogd. Het probleem van de huren van zakenpand^n besprekend zegt hij dat de verhoging niet dwingend wordt voorgeschreven. Men kan daarover overleggen. Correctie van moeilijkhe den, die uit het bestaan van con tracten zouden kunnen voortvloeien, kan geschieden door het besluit bij zondere huurprijzen. De maatstaven voor woningen, die niet onbewoonbaar zijn, maar toch niet aan redelijke eisen van bewoon baarheid voldoen, zullen bij algeme ne maatregel van bestuur worden vastgesteld. Een afbitraire uitspraak zal steeds nodig zijn. Over deze maatregel van bestuur hoopt spr. nog contact te hebben met de vaste Ka mercommissie. De.heer Van Leeuwen had de ver hoging niet voldoende voor onder houd geacht, maar door de verho ging van 5 pet. komt men tot een ni veau van 148 pet. tegen 160 in 1940. Hierin zit een marge Voor redelijk onderhoud. Men kan niet doorgaan met unifor me huurverhogingen over de gehele lijn, verklaart spr. Er is alle aanlei ding om te -zien of men niet tot een zekeredifferentiatie kan komen. De eerste stap daartoe is de verhoging in samenhang met het onderhoud. Spr. meent, dat de pressie van het ont houden der verhoging te gering zal blijken voor een goed onderhoud. Maar de eigenaar zal zich ervan be wust zijn, dat onderhoud in zijn eigen belang is. Er zullen meer huurverho gingen moeten volgen en dan wordt de sanctie steeds sterker. Inschakeling van de huuradvies commissies acht spr. niet mogelijk. Ze hebben een geheel ander taak. Bovendien zijn er slechts 62 derge lijke commissies. De in de wet beoog de commissies moeten lokale kennis hebben. De minister van Financiën, de heer VAN DE KIEFT, verklaart zich er kentelijk voor de instemming, welke de belastingvoorstellen vrij alge meen hebben gevonden. Hij bestrijdt het betoog van de heer Weiter waar deze stelt, dat maar steeds te hoge belastingen zijn geheven. Er zijn na de oorlog grote bedragen aan rente en aflossingen van schulden betaald. Dat was een gezond financieel beleid. Men kan toch niet verdedigen het la ten voortbestaan van die schuldenlast. Er is een heel goed gebruik gemaakt van de overschotten, die men niet ge heel heeft kunnen voorzien en dit heeft bijgedragen tot de huidige gunstige situatie. Dê minister merkt op dat niet al leen de Kamer, maar ook de regering concessies heeft gedaan om tot een oplossing te komen. Men moet deze zien als ene van beperkte tijdsduur. De staatssecretaris van Financiën, de heer VAN DEN BERGE, merkt op, dat het belastlrfêplan is gewijzigd, omdat het huur-ontwerp grondig is veranderd. De wijziging is verant woord. Het is wel goed dit voor ogen te houden. Er is een intensivering gehouden van het verband tussen het huuront- werp en het belastingplan; dat heeft naar de mening van de staatssecreta ris bezwaren. De compensatie b.v. kan niet exact zijn. Maar dan moet men niet zeggen, dat speciaal de kleintjes worden getroffen. Als men de tabellen -van de inkomstenbelas ting nagaat ervaart men dat rekening is gehouden met de kleine inkomens. Het totale offer is versohoven van de directe naar de indirecte belastin gen. De teneur daarvan is, dat het offer niet wordt gebracht ten nadele van de kleintjes. Spr. erkent, dat de compensatie vóór de ouden van dagen niet steeds volledig is. Maar een belastingwet moet nu eenmaal met gemiddelden werken. De staatssecretaris verklaart, dat na de tegemoetkomingen in de ge wijzigde voorstellen de regering uit geput is met compensaties. Hij kan er geen meer vinden, omdat ze er niet zijn. Dat er verschil gemaakt wordt tus sen gehuwden en ongehuwden is niet onjuist. Het onjuiste is dat het ver schil te groot is. Het ligt voor de hand dit in de toekomst kleiner te maken. Dan is het ook niet nodig differentia ties tot stand te brengen. De regering is van oordeel, dat be lastingverlaging over de hele lijn noodzakelijk is. Zij wenst niet be paalde groepen uit te sluiten. Het probleem van de wisselende in komens zal bezien worden bij de technische herziening, waaraan spr. bezig is. Te ruim half een vangen de replie ken aan, nadat de heer GORTZAK (C.P.N.) er tegen geprotesteerd heeft dit nog hedennacht te doen. Hij krijgt daarop gelegenheid hedenmiddag te repliceren. Nadat de heer VAN LEEUWEN (V. V.D.) en BOMMER (P.v.d.A.) het woord gevoerd hadden, werd de ver gadering te kwart vóór een geschorst tot hedenmiddag een uur. K.V.P.-Kamerlid over Alg. Ouderdomsverzekering Grote voldoening Op 29 Juni 1955 is als een rijpe vrucht het wetsontwerp op de alge mene ouderdomsverzekering bij de Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal ingediend. Laat ik er maar met een aan toevoegen, dat voor wat dit wetsontwerp betreft, men geen spijt behoeft te hebben over het behoud van de oogsttijd voor dit kabinet. Naar mijn mening mag van een goe de vrucht worden gesproken. In slechts 64 artikelen wordt de alge mene ouderdomsverzekering in grote lijnen althans op alleszins bevredi gende wijze opgebouwd. In deze bewoordingen drukt dr. W. L. P. M. de Kort, lid van de KVP- Iractie der Tweede Kamer in de „Ópmars" van 8 Juli de tevredenheid tuit, welke in katholieke kringen heerst over het nieuwe wetsont werp. Nadat hij in het kort de hoofdpunten van de nieuwe wet heeft nagegaan en de beginselen hééft uiteengezet, die er aan ten grondslag liggen, zegt hij; Ik meen, dat wij' hier inderdaad te doen heb ben met een sociale verzekering, zo als die in onze katholieke kringen van Aalberse tot Rómme loopt. Waarlijk de grote lijn in de .gedachte onzer sociale voormannen van voor heen en thans is in dit wetsontwerp behouden". Weduwen, wezen en invaliden. „Deze twee gedachten, aldus dr De Kort, te weten zekerheid op de ouden dag door koopkrachtsvast pen sioen en medegenieten op de ouden dag in de resultaten, waarvoor men in de jongere jaren zoveel heeft ge presteerd, zijn wel de grondgedach ten geweest, waardoor onze grote ka tholieke sociale voormannen in het verleden werden bezield. Het leefde in hun begrippen van rechtvaardig loon en rechtvaardig in komen. Moge voor onze weduwen en wezen en voor onze invaliden een Lager collegegeld ingaande 1 September 1954? De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft gister middag in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat voor 20 September a.s. de indiening van het wetsontwerp tot verlaging van de collegegelden en tot wijziging van de subsidiewet op het bijzonder hoger onderwijs kan wor den tegemoet gezien, £>e minister be treurde het dat het in de practijk niet meer mogelijk zal zijn de verlaging van de collegegelden met terugwer kende kracht te verlenen tot 1 Sep tember 1953. Wel zal dit wellicht mo gelijk zijn tot 1 September 1954. Kreeg Ned. order voor bouw van 2000schepen? De Britse scheepsbouwers blijken geen mogelijkheid te zien om met hun prijzen enigszins te concurreren ten opzichte van de markt op het vaste land van Europa. Een gevolg hiervan is, dat de Britse reders hoe langer hoe meer hun orders in het buitenland plaatsen en naast de Duit se werven, pikt ook de Nederlandse scheepsbouwer zo nu en dan een aardig graantje mee. Zo vertelt „Trouw" van een buiten lands persbureau vernomen te heb ben, dat de Nederlandse scheepsbouw een order van 200 vissersboten voor de Goudkust heeft ontvangen, wel ke opdracht werk zou kunnen ver schaften voor enkele jaren aan de kleinere Nederlandse werven, daar de grote zich uitsluitend met de bouw van grote vaartuigen belas- -ten. De juistheid van dit bericht kon in. Nederland van geen enkele Officiële zijde bevestigd worden. soortgelijke oplossing in het niet meer al te verre verschiet liggen". Tenslotte uit het Kamerlid een wens, die hij namens K.V.P.-kringen uitspreekt en waarin hij na zijn spijt erover te hebben uitgedrukt, dat het plan bestaat de wet eerst op 1 Jan. 1957 in te voeren, zegt: „Wij menen, dat technisch heel weinig in de weg staat om het nu althans per 1 Juli (1966 te doen geschieden. Dat de Tweede Kamer en de Eerste Kamer haast zullen maken is wel zeker. Waarschijnlijk krijgt de minister dus nog zijn kans." De „Q'56" en zijn prijzenlawine Vele prijzen wachten nog Gisteren stapte een enigszins ze nuwachtige sigarenmaker uit Reusel (N.B.) het Haagse K.V.P.-kantoor binnen met een „O '56" in zijn hand, die een handreiking liet zien tussen de dame op het middenblad en de col lectant van de achterpagina. Daar het trouwboekje van de man 8 nakomelingen liet zien, maakt een vlotte berekening uit, dat hij met 1.700.huiswaarts kon keren en de jonge Haagse, die te zamen met haar echtgenoot naar het bureau ge togen was en vertelde, dat zij in blij de verwachting was, kreeg de „kin derbijslag" al bij voorbaat uitge keerd, zodat zij met f 1050.het kan toor verliet. Bloemige reclame „Zeg het met bloemen", moge een versleten uitdrukking zijn, een Am sterdamse slager bleek gisteren echter besloten te hebben, het nogmaals in practijk te brengen en zo kregen win kelende huismoeders gistermorgen op de Middenweg en wijde omgeving allen een bos bloemen aangeboden door werkstudenten, die met manden door de straten zwierven. Aan de bloemenvrachten zaten kaartjes, waarop de verraste huis moeders konden lezen: „Mo^en wij U deze fleurige attentie aanbieden ter gelegenheid van de heropening van ons geheel gemoderniseerde bedrijf". Geen enkele huismoeder maakte daar gezwaar tegen en de slager zal vandaag weer een bloemenweelde de straten opsturen, terwijl (hij tevens de gulden stelregel: „Wie de jeudg heeft, heeft de toekomst" wil beproe ven door met een ongelovclijk aantal ballonnetjes in de openbaarheid te verschijnen. Arts voor rechter De Rotterdamse rechtbank kreeg gistermiddag een zeer onverkwikke lijke zaak te behandelen over een vechtpartij in een sociëteit te Rotter dam, waarbij een jonge agent zodanig aan het oog vewond werd, dat hij thans hét gezichtsvermogen over dat oog verloren heeft en waarbij een arts als verdachte voor de balie moest verschijnen. De sociëteit was een besloten club en een der leden, een kunstsphilder, had van het bestuur de aanzegging gekregen, dat zijn bezoek niet langer op prijs werd gesteld. De kunstschilder was in de n&cnt van 24 op 25 April toch weer in ae sociëteit verschehen en de gérant was naar hem toegegaan om hen te ver tellen, dat hij beter kon vertrekken. Toen de kunstschilder hiertoe weinig animo bleek te bezitten, had de gé rant de politie opgebeld, die vrij spoedig ter plaatse verscheen. Tragische interventie. De politie had de kunstschilder, die beschonken was, het gebouw uit willen brengen, maar de arts was tussenbeide gekomen en had voorge steld, dat hij met de kunstschilder •zou praten,, zodat politiedwang niet nodig zou zijn. De politie bleek van dergelijke hulp niet gediend en schoof de arts ter zijde. Tot zover gingen de verklaringen van getuigen en verdachte parallel, maar wat in de enkele minuten ge beurde, die daarop volgden, werd niet erg duidelijk. De arts verklaarde, dat de politie hardhandig tegen hem opgetreden is, zodat de cognac uit het glas, dat hij in de hand had, viel; vervolgens zou hij van een der agenten een klap ge kregen hebben, waarop hij boos werd en de agent het glas naar het hoofd wierp. Naderhand zou hij toen gehoord hebben, dat het glas in het oog van de agent gedrongen was, met de nood lottige gevolgen van dien. Geen klaarheid. Het slachtoffer zelf vertelde gis termiddag, dat de arts het glas zo danig gezwaaid had, dat het tegen de muur te pletter sloeg; het gebro ken gedeelte zou hij toen naar hem toe gegooid hebben, waardoor de agent de noodlottige verwonding op liep. De collega's van de getroffen agent konden ook geen nauwkeurige be schrijving van de gebeurtenissen geven. Zij hadden op een gegeven moment gerinkel gehoord en een kreet van pijn; daarop had een hun ner zijn gummiestok gegrepen en de arts daarmede geslagen. Verscheidene getuigen kwamen gisteren verklaren, dat de arts be kend staat als een rustig man, dat hij allerminst vechtlustig is en dat hij •werkelijk het plan had om die avond de kwestie in der minne te regelen, zodat de kunstschilder geen moeilijk heden met de politie kreeg. De verdediger achtte het verhaal van de getroffen agent op vele pun ten aanvechtbaar en gaf een lezing van het gebeurde, waardoor alles te Wijten zou zijn aan een tragische sa menloop van omstandigheden. Hij vroeg' anmiddelijke invrijheidstelling •voor zijn cliënt, doch dit werd door de rechtbank afgewezen. Over de eis van de officier 2 jaar met aftrek zal de rechter 19 Juli a.s. beslissen. Oudste inwoner van Artis is dood De Japanse reuzensalamander, de oudste inwoner van Artis te Amster dam althans de langst daar wonen de is overleden. Meer dan 50 jaar heeft hij in het aquarium geleefd, van 10 November 1903 af. Het dier heeft in het begin van deze eeuw heel wat pennen in beweging gebracht, aldus wordt van artszijde meegedeeld. Want in zijn ge boorteland Japan wist men nog maar heel weinig van dc broedverzorging dezer grote salamanders af. Toen dan ook in het jaar 1903 uit Artis het bericht kwam dat daar door een Japans salamanderpaar eieren waren gelegd, haastten zich Japanse geleerden naar Nederland om in het Amsterdamse aquarium nu eindelijk eens de bróedgewoonten van „hun" salamanders te bestuderen. Een maand daarna kropen uit de eieren een aantal jongen te voorschijn, het geen tevens de eerste en tot nu toe de enige maal was, dat Japanse reu zensalamanders zich in gevangen schap voortplanten. Enkele er van zijn aan andere aqua ria in het buitenland geschonken, an dere zijn gestorven en uiteindelijk is er slechts één voor Artis zelf over gebleven. Het verlies van deze nu werkelijk „dooie" salamanders wordt enigszins gecompenseerd door het arriveren van drie tien-armige inktvissen, die men hoopt met het voeren van porties verse garnalen langer in het leven te kunnen houden dan tot dusverre met soortgenoten het geval is geweest. Verder is Artis verrijkt met een paartje Chinchilla's, Zuid Ameri kaanse knaagdiertjes, een collectie apen, twee ratelslangen en vijf boa contrictors. BLOEMEN-MOZAIEKEN OP HET LANGE VOORHOUT. Op de eerste dag van de Haagse bloemenweek, Dinsdag 9 Augustus, zullen de kinderen van de school- en kindertuinen volgens de traditie weer een bloemenschilderij aan de bloe- nienkoningin aanbieden. Dit zal ech ter niet voor het paleis Noordeinde worden geplaatst, doch op het Lange Voorhout, vlak bij het monument van de hertog van Saksen Weim'ar. Dit bloemenschilderij zal als een soort afsluiting dienen van enkele andere mozaieken, die door de bond van volkstuinders en een aantal wijkverenigingen worden gelegd. Ongeveer duizend kinderen zullen Dinsdagmiddag in een feestelijke op tocht naar het Lange Voorhout mar cheren, terwijl elke groep een on derdeel van het schilderij zal mee dragen. Voorts melden zich nog een inwo ner van Hengelo, die het hoofd was van een gezin met vijf spruiten: 1.360.besliste de „bijslag-wiskun dige" op het K.V.P.-bureau. Van de vele honderden telefoontjes en aanmeldingen, die de K.R.O. en de K.V.P. de afgelopen dagen te ver werken kregen, waren dit tot nu toe de echte prijswinnaarsde overige duizend-guldenprijzen, eventueel ver meerderd met dc „kinderbijslag" wachten nog geduldig op hun nieu* we eigenaars. De prijs viel „alhier'' De koninklijke Nederlandse cen trale vereniging tot bestrijding der tuberculose heeft een tijdlang omhoog gezeten met een auto, de hoofdprijs in een door haar georganiseerde lote rij, die door de gelukkige winnaar maar niet werd afgehaald. Omdat dat ding op den duur een beetje in de weg stond, werd het publiek via het A.N.P. op het geval attent gemaakt en dat had tot gevolg, dat de heer R. Koopmans uit Uretrep en 39 anderen zich als rechthebbende kwamen aan- meden.^ Die 39 anderen zijn met beschaam de kaken heengezonden de mees ten hunner konden zelfs geen lot to nen, een enkele alleen een lot van een andere loterij maar R. Koop- mans uit Ureterp bleek wel degelijk de eigenaar van de splinternieuwe slee te zJjn. Waarom hij zo lang gewacht heeft met het afhalen van zijn eigendom? Dat zit zo: Hij heeft dat lot Indertijd in Leeu warden gekochten meteen de, trek- kingslijst besteld. Maar zozeer was R. Koopmans met zijn gedachten nog in Ureterp, dat hij, hoewel in Leeu warden zijnde als woonplaats noem de „alhier'. Wie daarover meewarig het hoofd wil schudden bedenke dat het ook hem zelf had kunnen gebeu ren. De koninklijke Nederlandse enz. heeft tenminste ondervonden, dat tal van landgenoten zo met hart en ziel aan de plaats hunner inwoning ge bonden zijn, dat ze, waar ook in Ne derland „alhier" als woonstede op geven. Maar vanmorgen is de heer Koop mans dan toch in Den Haag om zijn eigendom gekomen. HU is er vrolijk en dankbaar mee weggereden en wij nemen aan dat hij inmiddels „alhier" is gearriveerd. GEKLEDE EN CEREMONIëLF TENUE VOOR DE KONINKLIJKE LUCHTMACHT VASTGESTELD. De geklede en ceremoniële tenue voor de officieren van de koninklijke luchtmacht zijn bij koninklijk besluit vastgesteld. Nieuw in het geklede tenue is de sabel, de mantel en de kleur van de rangonderscheidingstekenen. De rangonderscheidingstekenen waren vroeger in blauw, en bestaan thans uit goudkleurige galons, afge biesd in» de uitmonsteringskleur. De sabel is een wandelsabel, voor alsnog is het dragen van voor 1940 bestaande model wandelsabel toege staan. De mantel is van zwart laken, met kunstzijde in de uitmonsteringskleur gevoerd en heeft een halfstaande kraag bijeengehouden door een goud- dragen worden de uiteinden» van de kraag bijegehouden door een goud kleurige metalenketting, bevestigd door een goudkleurige luchtmacht- knoop. Prins Bernhard heeft vorig jaar reeds de nieuwe tenue gedragen. NATIONALE LATHYRUS TENTOONSTELLING TE BUSSUM. Om dc lathyrus populair te ma ken is in 1927 de Nederlandse La thyrusvereniging opgericht. Deze ver eniging houdt jaarlijks een nationale of internationale tentoonstelling van lathyrus. De 19e nationale lathyrus tentoonstelling wordt thans in Bus- sum gehouden en Donderdagmiddag heeft de burgemeester van Bussum deze expositie in tegenwoordigheid van vele genodigden officieel ge opend. Op de tentoonstelling is een fraaie en grote inzending van het paleis Soestdijk te zien, die de ere prijs van de minister van Landbouw verwierf en een inzending van de buitenplaats Neerijnen te Waarden burg, die behalve vele ere-priizen de medaille van de gemeente Bussum kreeg. KWIKSTAART BROEDDE TEMIDDEN VAN BOUWWERK. Op het terrein van het gemeente lijk sportpark te Tilburg, waar ruim veertig werklieden al enkele maan den bezig zijn met de bouw van een nieuwe hoofdtribune cn waar de be tonmolens gestaag doordraaien, heeft een kwikstaarten echtpaar onder een betonnen restant van de be staande accomodatie te midden van alle onrust, rustig zijn nest ge bouwd. Dagelijks hebben de arbei ders de ontwikkeling gevolgd en de broedplaats gemeden. De kwikstaar ten legden vier eitjes, broedden deze •alle uit en gisteren heeft de laatste jeugdige kwikstaart het nest verla ten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9