Met waie avtfiaat van Jttiikkekeen DE IJZEREN SCHELVIS VROUWEN VRIJDAG 8 JULI 1955 DE LEIDSE CUU TWEEDE BLAD PAGINA 3 7 Ton voor maatschappelijk werk Binnenkort zullen in de Staatscou rant de richtlijnen verschijnen voor de subsidiëring van het maatschap pelijk werk. Aan deze subsidie, die een terugwerkende kracht heeft tot 1 Januari van dit jaar, zal het minis terie van Maatschappelijk Werk, aan genomen, dat het zijn begroting in deze nakomt, waarschijnlijk een be drag van 720.000 gulden worden be steed. De richtlijnen, die een bevorde ring beogen van de coördinatie in het maatschappelijk werk, evenals een bijdrage in de salariëring van des kundige en assisterende werkkrach ten en in de bureaukosten van de on derscheiden instellingen, zijn slechts voorlopig. Zij hebben een geldig heidsduur tot 1 Januari 1957, de da tum, waarop een definitieve regeling zal ingaan. De sudsidiëring, die Maatschappe lijk Werk denkt te verstrekken, zal ten, goede komen aan de instanties, die op levensbeschouwelijke en alge mene grondslag de samenwerking in het maatschappelijk werk bevorderen en aan het uitvoerend algemeen maat schappelijk werk. De landelijke in- tanties, die voor de subsidie in aan merking komen, zijn: het Commissa riaat voor Cultuur en Maatschappelijk Werk van Hervormde Kerk het (katholiek) Landelijk Sociaal Chari tatief Centrum, de Raad voor Gere formeerde Sociale Arbeid, de stichting Joods Maatschappelijk Werk, de stich ting Vrijzinnige Protestantse Centrale voor Maatschappelijk Werk en de Humanitas. De subsidieregeling is gebaseerd op de salarissen van de deskundigen en hulpkrachten, die een taak in het maatschappelijk werk verrichten. De hoofden van de provinciale bureau's van het ministerie bereiden reeds de subsidies voor, die provinciaal en ge meentelijk kunnen worden verstrekt. In overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, wil de minister voor de gemeentelijke sub sidies in contact treden met de ge meentebesturen. (Volkskrant). PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR JOURNALIST. Tot» Ridder in de Orde van H. Gregorius de Grote is benoemd de heer A. Laudy, thans te Maastricht. De heer Laudy is oud-hoofdredac teur van „De Tijd" en waarnemend hoofdredacteur van de „Gazet van Limburg". De heer Laudy werd on langs 80 jaar. Ondanks zijn hoge leef tijd is de heer Laudy nog steeds in de katholieke journalistiek werk zaam. STREMMING TREINVERKEER DORDRECHT—LAGE ZWALUWE. De werkzaamheden aan de spoor brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk maken het noodzakelijk het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe wederom stil te leg gen. De stremming zal Zondag 10 Juli zijn en wel van half drie 's nachts tot kwart over twee 's middags (14.15 uur). Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. Deze ver trekken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over ieder heel en tien minuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Met dient rekening te houden met vertraging van een half uur. De internationale treinen Amster damParijs, Rheingold, Loreley en Austria v.v. zullen voor de duur van de stremming over Utrecht en 's-Her- togenbosch worden geleid. 5 Communisten bij Fokker ontslagen Vijf arbeiders bij de Fokkerfabrie ken, die bekend staan om hun com munistische sympathieën hebben gis teren op staande voet ontslag gekre gen, omdat de directie in overleg met het Ministerie van Soc. Zaken en het Gewsstelijk Arbeidsbureau meende, dat de veiligheid van het bedrijf deze maatregel noodzakelijk maakte. De Fokkerfabrieken hebben de li centie weten te bemachtigen voor de bouw van Engelse Hunter-straalja- gers. Daar de Engelse fabrieken zelf zeer scherp toezien, dat alleen poli tiek betrouwbare elementen bij haar deze oorlogsstraaljagers bouwen, stel len zij dezelfde eisen aan de fabrie ken, die onder licentie deze vlieg tuigen vervaardigen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 12 Juli geen audiëntie verlenen. Stafoefening „Alea begonnen Jacta" Vannacht om drie uur is in de om geving van Weert de stafoefening van het eerste legercorps, genaamd „Alea Jacta" begonnen, de twintigste oefe ning sinds 1951 en tevens de grootste in Nederland sinds 1954 die te velde is gehouden. De oefening is verdeeld in twee fa sen, de eerste duurt tot Zaterdag 10 Juli om 10.00 uur, de tweede begint in de nacht van Zondag op Maandag om 1.00 uur en duurt tot Dinsdag 12 Juli op een nader te bepalen uur. In totaal nemen 7.000 man aan deze oefening deel, verdeeld over staven van het eerste legercorpsen daaronder de staven van de vierde, vijfde en achtste divisie, met verbindingscom pagnieën en voorts een aantal staven van de legercorpstroepen. Binnenkort product schap voor zuivel? In tegenstelling tot de mening van de regering, heeft de commissie, die zich beziggehouden heeft met een onderzoek van de uitbetaling van melk naar hygiënische kwaliteit, als haar mening uitgesproken, dat bij de opstelling van een desbetreffende wettelijke bepaling geen te vormen productschap van zuivel ingescha keld moet worden, daar de commis sie meent, dat de urgentie van het vraagstuk het wachten op een der gelijk productschap niet verantwoord acht. De minister heeft inmiddels ech ter een voorstel tot het instellen van een productschap voor zuivel bij de Tweede Kamer ingediend en wil eerst de reacties van de Kamer op dit voorstel afwachten, voor hij zijn standpunt ter zake nader zal bepa len. ZUIVELFABRIEK STICHT PRIESTERSTUDIEFONDS. Op de jaarvergadering van de Coö peratieve Zuivelfabriek Venray, die dit jaar 50 jaar bestaat, is besloten het gouden jubileum op bescheiden wijze te vieren en in plaats van uit gebreide feestelijkheden een bedrag van 35.000,af te zonderen voor de stichting van een priesterstudiefonds. Ongeveer de helft van de theologi sche studenten in Limburg komt uit gezinnen, die financiële bijstand voor deze studie nodig hebben. Het fonds kreeg de naam Deken-Berdenfonds naar de onlangs met emeritaat ge- gane hoogbejaarde deken W. Berden van Venray. GROOT VERLOF PERSONEEL KONINKLIJKE LUCHTMACHT. De dienstplichtigen behorende tot de eerste, tweede, derde en vierde ploeg van de lichting 1954 van de luchtmacht gullen voor zover zij de eerste oefening in de eerste maand van eèn kwartaal hebben aangevan gen met groot verlof vertrekken uiterlijk op voor de verschillende groepen de data 30 Sept. '55, 31 Dec. '55, 31 Maart, 30 Juni en 30 Sept. 1956. De dienstplichtigen behorende tot deze ploegen, die in de tweede, res pectievelijk derde maand van een kwartaal de eerste oefening hebben aangevangen, zullen uiterlijk een, respectievelijk twee maanden later met groot verlof vertrekken. De dienstplichtigen, die in oplei ding zijn genomen tot reserve-offi cier komen voor groot verlof in aan merking met ingang van de datum, waarop zij in totaal 24 maanden wer. kelijke dienst voor eerste oefening zullen hebben volbracht. Dit geldt ook voor de reserve-officieren van het dienstvak der militaire admi nistratie, die hun eerste oefening heb ben aangevangen bij de koninklijke luchtmacht. Van deze regeling is een aantal dienstplichtigen uitgezonderd. BIJ A.S. VERKOOP VOOR DE STAATSLOTERIJ GEEN GROTER AANTAL LOTEN. Gebleken is, dat velen die staats loten wensen te kopen, ten onrechte van mening zijn, dat bij de op 11 Juli e.k. aanvangende verkoop een -groter aantal loten dan tot dusver beschikbaar zal zijn. Het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet, dat er toe strekt de mogelijkheid te openen meer loten uit te geven, is echter nog in behan deling bij de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. De directie is dus nog gebonden aan het maximum van vier series, het aantal, dat ook in de vo rige loterijen is uitgegeven. MET PLAATJES VAN JOOP KOEVOETS Maar plots zei één der piccadores „Ik leer die stier wel even mores", Hij zwaaide met zijn rode doek En dreef het dier ver in een hoek. Toen kwam de matador er aan, Die ging stoer voor het stierbeest staan, Maakte hem wild met zijn gebaren En bleef hem in zijn ogen staren. De stier die boog zijn kop omlaag En zijn gebrul leek op geklaag, Hij was vermoeid, 't was haast gebeurd, Maar ik heb daarom niet getreurd. Men stak hem dood, daar lag het beest, Voor het publiek was dit een feest, MaarKnikkebeen zijn maag deed raar. Komaan, vergeet die stieren maar. FILIAALHOUDER AFBETALINGS- BEDRIJF AANGEHOUDEN. De Haagse politie heeft de 49-ja rige koopman A. A. S. uit den Haag aangehouden. S. was filiaalhouder van een afbetalingsbedrijf. In de loop der jaren was zijn administratie der mate onoverzichtelijk geworden, dat het hoofdkantoor hem al eens gelasl had orde op zaken te stellen. Toen deze administratie eens gron dig onderzocht werd'bleek er een te kort van 20 000 te zijn. S. bekent 10.000 te hebben verduisterd. Hij had zijn eigen kas en die van het be drijf dooreengehaald. Het geld is op. S. was nog niet met de politie in aan raking geweest. Het 1-jarig zoontje van de fami lie Tillo te Amsterdam, is gisteren in een onbewaakt ogenblik in een teil wasgoed gevallen; toen de moeder het knaapje vond, waren de levens-1 jes beneden 19 jaar nam met bijna geesten reeds geweken. 11100 toe. Het aantal werkloze mannen nam in de loop van de maand Juni af van 26.722 tot 23.297, terwijl de bezetting van de aanvullende werken vermin derde van 12.948 tot 10.742, zodat het aanbod van arbeidskrachten in to taal met 5631 terugliep. De algemene grote bedrijvigheid en het gunstige seizoen waren de oorzaak van deze daling van het werkloosheidscijfer. In Juni vorig jaar verminderde de geregistreerde arbeidsreserve welis waar met rond 10.000, maar gezien het lagere werkloosheidsniveau, is de huidige daling toch vrij aanzien lijk. In vergelijking immers met vo rig jaar lag de omvang van de ge registreerde arbeidsreserve op 30 Juni j.l. ruim 15.500 lager. Het aanbod van bouwvakarbeiders daalde van 4524 tot 3841, metaalar beiders van 1725 tot 1628, landarbei ders van 9836, tot 7904, handelsperso. neel van 1864 tot 1695, transportper- soneel van 1953 tot 1651, kantoorper soneel van 2902 tot 2749 en losse ar beiders van 9122 tot 7713. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 54.452 tot 63. 556. Het aantal als werkloos, geregis treerde vrouwen bleef vrijwel gelijk en bedroeg eind Mei 3053. De gere gistreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 33.955 tot 34.953. Het aantal aanvragen voor meis (93) MILITAIR-GEPENSIONNEERDEN ACHTERGESTELD. De militair-gepensionneerden, ge organiseerd in diverse bonden en or ganisaties, voelen zich zeer tenaeh- tergesteld wat betreft de grootte van hun pensioenen. Dit is gisteren op de jaarvergadering van de „algemene militaire pensioenbond" die in Apel doorn werd gehouden en die vandaag wordt voortgezet, tot uitdrukking gebracht. Nieuwe kans gemist 8ste Maal voor rechter Een 29-jarige Groninger, die reeds zeven maal veroordeeld was, werd na zijn laatste straf met veel moeite door de reclassering geplaatst als pomp bediende bij een Groninger benzine station. De man besloot de kans, die hem weer geboden werd, niet te gebruiken er ging er op zekere dag met de kaf ervan door. Nadat hij het geld in Am sterdam opgemaakt had, keerde hij naar Groningen terug en brak in bij het kantoor van het benzinestation. Toen de buit van deze braak even eens in Amsterdam verdwenen was, ging hij nogmaals naar zijn vroegere werkgever terug en plunderde nu het benzinestation, waar hij vroeger werkzaam geweest was. Gisteren verscheen hij voor de Gro ninger arrondissenmentsrechtbank, want hoewel hij gepoogd had naar Frankrijk uit te wijken om in het legioen onder te duiken, was hij zelfs daar niet aanvaard, omdat de politie heon zocht. De officier van Justitie vertelde, dat de man nog meer delicten na zijn laatste straf bedreven had, zo had hij ook nog ingebroken bij zijn eigen ouders Over 8 dagen zal de rechtbank be slissen over de eis van de officier, die 2 jaar gevangenisstraf vroeg. INSLUIPER IN VARKENSHOK. De Haagse politie heeft de 19-jari ge M. B. aangehouden, die verpleegd wordt in de Rekkense inrichtingen, maar daaruit kort geleden is ont snapt. Hij heeft bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan de insluipin gen in het Haagse Laakkwartier, waarbij in totaal voor honderden guldens is gestolen. Men had een signalement van B. gekregen toen hij op een nacht be trapt werd in een woning aan de Vosmaerstraat. Hij wist er zich toen uit te praten, zodat men hem liet gaan. B. heeft het geld omgezet in kle ren, een horloge enz. 's Nachts had hij in een varkenshok geslapen. Een schichtig geworden stier drukte Woensdagavond de 65-jarige landbouwer Tresfontaine uit Nuth (Zuid-Limburg) in een heg langs de straatkant; de man kwam zo onge lukkig te vallen, dat hij ter plaatse overleed. Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA'S. NTS: Eurovisie: 16.5818.00 Intern. Concours Hippique. AVRO: 20.00 Gram. 20.15 Televizier. 20.30 Film- progr. 20.50 Gevar. progr. 22.00 22.15 Oude wijsjes. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Watenst.). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Accordeonork. en solist. 13.50 Gram. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Filmland. 14.45 Dansmuz. 15.15 Boek bespreking. 15.30 Kamermuz. 15.55 „Uit vroeger dagen", lezing. 16.10 Ka. merork. en sol. 17.00 Act. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.40 Hammond-orgelspel. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout", caus. 19.40 „Kerkelijk le ven in de Sovjet Unie", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 „Pot voor de.... graaf", muzikaal luister spel. 21.30 Sport. 21.40 Lichte muz. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.45 „Lessen in echtelijk geluk", hoorsp. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 K.R.O. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en litur gische kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram: 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Ballroomork. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Liechte muz. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Intern. Koorfestival 1955 te Hilversum. 14.35 Gram. 14.40 Aamateurprogr. (Tussen 15.30 en 17.30 Progr. onderbroken voor rep. Tour de France). 15.15 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd: 17.00 Accord.muz. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalis tiek weekoverz. 18.25 Rep. Tour de France. 18.35 Pari. over z. 18.45 Re- geringsuitz.: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 „Lichtbaken", caus. 19.30 Avondge bed en liturg, kal. 19.45 Radio Philh. ork. 20.35 Gram. 20.40 Act. 20.55 Gram. 21.00 Idem. 22.15 Hammond- orgelsp. 22.20 Beschouwing over Tour de France. 22.30 Musette ork. en solist. (Intermezzo: Gram.). 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Limburgs Promenade orkest. ZONDER VREES door NELLY GRAF 33) „Het is geen misverstand", zuchtte Nerine. „De kwestie is alleen, dat Ferd verliefd was op Myra Harley. En hij had waardering voor mij tot Grant". „Wel, ik heb hem daarover de volle laag willen geven, maar je hebt het niet willen hebben", zei Vannie on geduldig. „Maar als jij niet wilt, wil je niet. Dus zie ik er geen voordeel in daarover hier te zitten kwijnen. Waarom tracht je niet in plaats daar van je nuttig te maken?" „Vannie!" „Wat ik je probeer te zeggen is, dat Chuck en ik iedere avond aan die humoristische tekeningen hebben gewerkt. Wat we nodig hebben is een goede criticus". „Maar wat betreft nuttig te zijn. onderbrak Nerine. „Ben jij nu eens de criticus", ver klaarde Vannie. „Wij zijn juist op het punt gekomen, dat wij een derde persoon nodig hebben, speciaal des avonds; Chuck heeft steeds minder tijd om aan de „Deedums" te werken omdat hij zich bezig moet houden met dat bombardementsvliegtuig. de Zeemeeuw". „Is er nog nader nieuws over die spionnenaffaire?", vroeg Nerine. „Ik heb niet veel aandacht geschonken aan alles wat er de laatste tijd is ge beurd". „Er is helemaal geen nieuws. Chuck houdt er ondanks de verdenking de moed in, maar Grant ziet er elke dag slechter uit. Alice Herstrom zorgt nog steeds voor de vrolijkheid. Wer kelijk, het is om te gieren. Zij volgt detective-cursussen, leest magazins en boeken over detectivewerk. Zij besteed er al haar tijd aan. Tuss«n haakjes, wist je dat Grant verhuist is?" „Verhuist?" „Ja zeker, terug naar zijn eigen huis. En Alice kan goed met hem opschieten als zijn huishoudster. Ik ben er blij om, want zij zal voor Grant zorgen als een moeder". „Dan ia zij haar betrekking bij Chuck kwijt?" „Nee, nog niet. Zij blijft er nog de eerstvolgende een of twee maan den. Ik vermoed om haar detective werk voort te zetten". „Betekent Grant's terugkeer naar zijn huis, dat hij en Stella van elkaar zijn gegaan?", vroeg Nerine. „Dat niet. Stella erkent dat ten minste niet. Zij zegt, dezer dagen naar hem toe te zullen gaan en eer lijk gezegd, zij doet alsof zij het meent óók. Er is iets met Stella ge beurd. Zij is verschikkelijk ongeluk kig. Ik geloof, dat zij gevangen zit in een web dat zij zelf geweven heeft en geen kans ziet er uit te komen". „Ikik mag lijden, dat Grant en Stella hun geluk zullen vinden", zei Nerine ernstig. „Wij allebei. Ik mag die zwager wel. Hij is een kranige jongen. Zeg, willen we onze naaimandjes eens op zoeken en al onze kleren repareren? Je moest eens zien toe prachtig ik gisteravond mijn kous heb gestopt. Nerine, ik zal je altijd dankbaar zijn omdat je me geleerd hebt die dingen zelf te doen". Zij haalden hun naaimandjes te voorschijn en sloegen aan het werk. „Tussen haakjes", zei Vannie, ter wijl ze een naad critisch bekeek, „je hebt me nog niet gezegd of je ons met „Deedums" gaat helpen of niet". „Natuurlijk zal i'k dat doen", ant woordde Nerine en zij zocht een knoop in haar mandje. „Heb jij mis schien een licht-groene knoop? Ik zal morgenavond met „Deedums" be ginnen. Waarschuw Chuck, dat de grote criticus om zeven uur present zal zijn". „Geweldig", zei Vannie. „Wat is er vandaag op de luchthaven gebeurd?" Nerine vertelde van haar kans hoofd-stewardess te worden. „En je neemt het niet aan?", vroeg Vannie niet gelovend. „Nee, Grace heeft het nodig. En ik zou liever stewardess blijven. En dan.... maar denk alsjeblief niet, dat ik hopeloos ben, maar ik zal kans hebben de stewardess van Ferd Sayre te zijn". „Wat zijn wy meisjes toch dwa zen!", zei Vannie Toen de volgende morgen de sta tionchef zijn kantoor bereikte wachtte Nerine daar reeds op hem. „Ik kwam u zeggen, dat ik de be trekking van hoofd-stewardess niet aanneem", begon zij meteen. Hij deed een uitroep van ergenis en zij vervolgde haastig: „Grace Guffy heeft die positie no dig. Het betekent zoveel voor haar, dat zij ze naar mijn overtuiging beter zal vervullen dan ik zou doen. En zij verdient ze". „Is dat uw laatste woord, Miss Brill?" „Ja, behalve dat ik u wil bedanken voor het aanbod en u een gunst wil vragen". „Het spijt me, dat je tot dit besluit bent gekomen. Wat die gunst be treft. „Laat Miss Guffy nu komen. Ik weet hoe gelukkig dit haar zal maken entenslotte is er zó weinig geluk dat het iemand goed doet het bij ge legenheid te zien". Hij keek haar verrast aan maar antwoordde: „Ik zal haar meteen la ten roepen". Grace was er binnen enkele minu ten. „Ik heb zo juist Miss Brill de positie van hoofd-stewardess aangeboden", zei de stationschef. Grace werd doodsbleek, snakte naar adem en haar lippen trilden. Maar zij herstelde zich vlug, glim lachte en zei op oprechte toon: „Gefeliciteerd, Miss Brill. JJj hebt een prachtige staat van dienst en je verdient het". Met een verwijtende blik naar de stationschef zei Nerine; „Ja, hij heeft me de posttie aange boden. Maar toen we de zaak eens goed overwogen waren wij het er over eens, dat jij en niet ik de be trekking behoort te hebben. Ik hoop, dat je ze zult aannemen, Grace". „Miss Brill, je hebt toch niet ge weigerd als gevolg van hetgeen ik je gisteren heb gezegd?", schokte Grace. „Natuurlijk niet", lachte Nerine. „Jij bent nu eenmaal de meest aan gewezen persoon voor deze functie. Dat is alles". „Wij hopen, dat je de betrekking zult aannemen", onderbrak de sta tionschef. „Ze aannemen!" Tranen van vreug de rolden over het gelaat van Grace Guffy. „Wat ben i'k nu gelukkig!" Nerine glimlachte en begaf zich naar de deur. „Ongetwijfeld", zo wendde zij zich tot de chef, „hebt u met Miss Guffy een heleboel te bespreken. Daarom zal ik verdwijnen". Nerine wachtte buiten totdat Grace verscheen. Het meisje straalde van geluk. (^lordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7