De Tour de middelpunt France weer in het der belangstelling CexMe étappe teuade een *zeqe umx de Spxmjawtd 9U>Met op. Tijdrit te Dieppe werd fraaie zege voor de Nederlandse ploeg VRIJDAG 8 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De bank volgt de Tourrenners op de band Dieppe 7 Juli. (Van een speciale ANP- Verslaggever). Het spektakel is losge barsten. De tour is gestart met de ge- I bruikelijke schetterende fanfares uit de een lichte, maar nog al lange klim pompeuze voertuigen van de reclame-ka- nabiJ Goderville op 21 km.-van Le Ha- ravaan, die de renners ver vooruit gaat en die de toch al enorme belangstelling het Normandische publiek nog fel heeft aangewakkerd. Van de 160.000 in woners van Le Havre was zeker de helft uitgelopen om de „kermesse" van vre, kwam een zestal renners ongeveer 200 meter voor. Het waren de Belgen Impanis en Debruine, Dupré, van de Zuid-West-ploeg, Hassenforder van de Noord Oost Centraalploeg, de achtervol gingskampioen van Frankrijk Le Ber en Ronde te zien voorbijtrekken en om de de Italiaan Bruno Monti Tijdens de al- favoriete renners, vooral natuurlijk de daling namen deze vluchtelmgen een - halve minuut winst op het m gesloten gelederen volgende peloton. In de boch tige straatjes van de juichende Benedic tine-stad Fécamps, 34 km. van Le Havre, die vlak aan de Kanaalkust verscholen ligt tussen de heuvels, was de voorsprong aangegroeid tot 45 seconden. Zes km. voorbij Fécamp bedroeg de voorsprong 40 sec. Onafgebroken stijgend en dalend bleven de wegen in de Valaise zich slin geren tussen de rijpende korenvelden, tussen de bossen en de heuvels. In het peloton hadden de grote mannen inmid dels het sein tot de aanval gegeven en even over de helft van het traject, bij Cany-Barville op 54 km. van de start, bijna onwerkelijk populaire Louison Bo- bet, te kunnen bejubelen. Bobet als win naar van de vorige tour, mocht in deze eerste etappe van de 42ste Ronde van Frankrijk natuurlijk de gele leiderstrui dragen, die hij om gedeeltelijk nog aan een andere traditie te kunnen vol doen had laten versieren met een ceintuur in de kleuren van de Regen boog. Hij is immers ook wereldkam pioen 1954 op de weg! De mooie knalgele trui zou hij gister middag niet meer mogen dragen. Want hij heeft de eerste etappe van Le Ha vre naar Dieppe niet gewonnen. Deze etappe, die nog gevolgd zal worden door bedroeg de winst van de zes vluchtelin- een ploegentijdrit, ging'slechts over 102 gen nog slechts 25 sec. En tien km. voor km., de kortste etappe van de tour, maar j het pitoreske haven- en vissersplaatsje het ritje was niet gemakkelijk, want er j Saint-Valéry en Caux werden zij inge- zaten. althans voor de eerste dag, enke- haald. In Saint Valéry, nog slechts 36 km. le pittige hellingen in, met een snelle afdaling kort voor de finish. Nadat in Le Havre zelf op de Boule vard Albert Premier de openingscere monie was gehouden en de ploegen als in een parade de symbolische start wa ren gepasseerd, werden de 130 renners 9 km. buiten de havenstad in La Brè- gue, om elf uur officieel weggeschoten. Bij de dagen lang geconcentreerde deel nemers kon de spanning zich eindelijk ontladen. Bijna begerig stortten allt renners, die er niets voor gevoelden, ook maar een seconde te verliezen. Bo vendien hadden allen voldoende mond voorraad en drank uit Le Havre meege nomen. In Dieppe zou iedereen immers tenminste VA uur de tijd hebben om wat de inwendige mens betreft weer op zijn verhaal te komen, alvorens de eerste ploeg voor de tijdrit moest ver trekken. Twee gele truien Twee gele truien draaiden er in de ploegentijdrit op het Boulevard circuit van Dieppe mee. Miguel Po- blet had dit kledingstuk voor de eerste maal in de Spaanse wieler- historie veroverd, na de etappe van - Le Havre naar Dieppe, en Louison Bobet had blijkbaar tussen de aan komst te Dieppe en het uur, waar op zijn ploeg voor de tijdrit moest aantreden, geen gelegenheid gevon den om zijn gele trui, waarmede hij als winnaar van 1954 uit Le Havre was vertrokken, met het nationale tricot te verwisselen. De Nederlandse ploeg heeft de tijdrit En was er niet een Nederlandse ver- op de Boulevard van Dieppe gistermid- slaggever geweest, die met hem de stou- dag op overtuigende en zeer fraaie wijze te weddenschap had aangegaan, dat ook gewonnen: met een tijd van 49 min. 15 dit keer de Nederlandse ploeg niet tot de bovenste vijf in de uitslag zou doordrin gen? Die weddenschap betekende voor de ploegleider een uitdaging! Tot ver rassing van de organisatoren en verder van iedereen verscheen Pellenaars niet in de witte volgwagen. noch in het klei ne grijze liaisonautotje, bestuurd door Joosen. Als er banden sprongen, dan zouden Montillot en Gommans wel kun nen helpen en Joosen zou in de buurt van de eventuele achterblijvers rijden. Vijf ronden van 2,5 km. moest elke Een tevreden Kees Pellenaars keerde pi0eg afleggen, in totaal 12,5 km. Op de Na een felle eindsprint van twaalf Donderdagavond, nadat de Luxemburgse boulevard van Dieppe stond een stevig man heeft de Spanjaard Miquel Poblet ploeg tezamen met de Zuid Oost Franse Noord-ooster briesje, dat de renners voor jttj gfggjjjf nI u"* 1 de helft tegen hadden en, na de lus, in zich in het avontuur, dat 22 wedstrijtida- gen zal duren, en dat hen over 4470 km. door het golvende Franse land zal voe- ren, een land, waarin op hetzelfde ogen- sec. (de tijden van de drie beste ren- blik. dat in La Brègue het startschot ners werden getotaliseerd) bezette de klonk, alom de vlam sloeg van de tour- j ploeg van Wout Wagtmans, Wim van Est, koorts, de tour-waan en een beetje ook i Gerrit Voorting en de anderen de eerste de tour-waanzin(plaats van het .klassement, terwijl Wout Het werd een zeer snelle start, waarin Wagtmans de derde plaats veroverde in ledereen probeerde zo ganw mogelijk uit het alle(m=™ klassement, dat volgens de het gedrang weg te komen om meteen al ?amaaktS tuden wordt samengesteld, met zijn kansen op de zege in deze zo korte seconden achterstand op de Spanjaard - - 6 Poblet en slechts 1 seconde achterstand j om de Franse regionaal Caput. rit voor te bereiden. op het circuit van Dieppe het eerste ploeg in de laatste serie van de tijdrit gedeelte van de eerste étappe van de had gereden, hotelwaarts. Een overwin- Tour de France 1955, van Le Havre naar ning in de ploegentijdrit, dat deed hem, Dieppe, gewonnen. Een foto van Poblet, Pellenaars. deugd. Want hadden de jour- die in het begin van dit jaar o.m. nog nalisten in de laatste jaren niet gezegd, lauweren oogstte door het negende crl- dat de Nederlandse renners geen goede terium van Oran te winnen. i race tegen het uurwerk konden rijden? de rug. Pellenaars ging op ongeveer twee kilometer van de finish langs de kant van de weg staan om zijn ploeg aanwij zingen te geven over de rondetijden. Want hij wist immers de tijden van 9 teams, welke vóór de Nederlandse ploeg waren gestart, van België bijvoorbeeld, van Italië, dat lange tijd met 50 min. 9 sec. de leiding had gehad, van de Franse nationale ploeg met de gele truidrager Bobet in zijn midden, die in de vooraf gaande serie de fantastische tijd min. 30 sec. voor de drie best had laten afdrukken, hetgeen een ge- j middelde van 45.45 km. in het uur had i betekend. Met staande start werd ver trokken en de Nederlandse ploeg noteer- de na de eerste ronde een tijd van 3 min. 22 sec. even snel als de overeen- j komstige tijd van de Frans-nationalen. En waarschijnlijk zouden Wagtmans en de zijnen reeds toen enkele seconden Op de Boulevard Albert Premier in Le Havre begon Donderdagochtend om één minuut over tien precies de Tour de France 1955 met de eerste étappe naar Dieppe, welke behoudens de klassements rit, in een overwinning voor de Span jaard Poblet eindigde. Deze telefoto geeft een algemeen overzicht van de start. winst hebben genomen, indien Piet Haan j aan de overkant van de eindstreep de j kop op de juiste wijze van Gerrit Voor- i ting, die er heel hard aan trok, had over- 1 genomen. Nu was er even een aarzeling, hetgeen kostbare tienden van seconden verlies betekende. Wim v. Est deed in de tweede ronde machtig werk en toen Ger rit Voorting aan de kop van het tiental na de tweede ronde doorkwam, wezen de chronometers 3 min. 13 sec. aan, één seconde sneller dan de tijd van de ploeg der beide Bobets en Geminiani. Snelste tijd voor de Nederlanders. Een gemurmel van verbazing gleed langs de tienduizenden toeschouwers, die langs het circuit van de boulevard met spanning en grote belangstelling deze rit tegen het uurwerk volgden. Een tijd van 3 min. 13 sec., dat wilde zeggen een ge middelde snelheid van 46,632 km. in het uur, de snelste ronde tot nu toe gereden. 1 Gerrit Voorting, die verbeten reed, waar schijnlijk in verband met de teleurstel lende pech, welke hij in de ochtenduren ondervonden had toen hij zich in de groep vluchtelingen bevond, maar we- gens een lekke band in het peloton te rugviel, trok er in de derde ronde we derom zeer hard aan en hij was het, die er voor zorgde, dat het tempo niet daal de. Toen door de luidspreker werd be kend gemaakt, dat de tijd van de Neder landse ploeg 3 min. 15 sec. had bedragen in deze derde ronde, vier seconden snel ler dan.die van de Franse ploeg en dus op dat ogenblik een winst van 5 secon den had gegrepen op Frankrijk, keken de deskundigen elkaar veelzeggend aan: zou de Nederlandse ploeg bij verrassing deze tijdrit gaan winnen? Of zou het team in de volgende ronde in elkaar storten? Inmiddels waren Jos Hinsen en Piet Haan, die geen enkele ervaring in dit werk bezaten, teruggevallen, waarbij het liaisonwagentje van Joosen een oogje in het zeil hield. In de vierde ronde was er even een misverstand tussen de ren ners, een kleine schoonheidsfout in de tot nu toe voorbeeldige samenwerking tus sen de renners. Want bij het overnemen viel er plotseling een gat tussen 6 man enJan Nolten en Daan de Groot. Tijd voor herstel was er niet, zodat de Amsterdammer en de Limburger ble ven „zwemmen" tussen Gerrit en Adri Voorting, Wout Wagtmans. Wim van Est, Wies van Dongen en Hein van Breenen, die pijlsnel doorgingen, en de twee ach terblijvers Hinsen en Haan. Met Wim van Est op kop passeerden het zestal na de vierde ronde met een tijd over de 2,5 km. van 3 min. 19 sec., twee seconden minder snel dan de ploeg van de beide Bobets. Met een voorsprong van 3 se conden op Frankrijk, ging de Nederland se ploeg de laatste ronde in. Dank zij het voortreffelijk werk van Wim Gerrit Voorting, goed Een Frans bank-concern heeft een vrachtwagen doen inrichten als mobiele bank, om daarmee de 130 renners en meer dan tweeduizend „volgelingen" van de tour, tijdens deze monsterwedstrijd overal langs de route van dienst te zijn. Het is, dat de verdiensten aan de renners na afloop van de gehele Tour worden uitbetaald, anders konden zij dagelijks aan het einde van elke étappe hun premies en verdere „zwoegersloon" naar de „achterblijvers" thuis overmaken Uitslagen en klassementen De uitslag van de etappe Le Havr< Dieppe (102 km.) luidt: 1. Poblet (Spanje) 2.39.31 (met boni ficatie 2.38.31); 2. Caput (lie de Fr.) 2.39.31 (met bon. 2.39.01); 3. Sorgeloos (België) 2.39.31; 4. Wagtmans; 5. Telotte (lie de Fr.); 6. Astrua (It.) 7. De Bruy- ne (B); 8. Robic (W. Fr.); 9. Coletto (It.)10. Schneider (gem. Lux.) allen z.t. als Sorgeloos: 11. Buitel (W. Fr.) 2.39.57; 12. Masip (Sp) 2.41.07; 13. Lampre (ZW. Fr.) 2.41.41; 14. Darrigade (Fr.) 2.41.44; 15. Bauvin (NOC)16. Hassenforder (NOC); 17. Ockers (B)18. Scodeller (NOC) 19. Benedetti (It.); 20. Kübler (Zw.); 22. Van Est; 37. Hinsen; 52. De Groot; 54. Louison Bobet (Fr.); 55. Jean Bobet (Fr.); 58. Van Breenen; 90. Nolten 91. Voorting, ale z.t. als Darrigade; 106. Van Dongen 2.42.49; 107. A. Voorting z.t. 110. Haan z.t. Het ploegenklassement van de tijdrit luidt: gesteund door l. Nederland (Gerrit Voorting, Wagtmans Wies van Dongen, Hein van Breenen en en Van Est) 49. min. 15 sec.; 2. Frankrijk Adri Voorting, waarbij Wout Wagtmans (L. en J. Bobet en Geminiani) 49.30; 3. tussen de wielen bleef zitten, gooide het ex aequo: Italië (Astrua. Barozzi en Be- zestal er nog een eindronde van 3 min. nedetti) en N.O.C. (Anzile, Bauvin en uit, twee seconden sneller dan Buchonnet) 50.09; 5. België (Adriaens- Frankrijk. En in de volgorde Gerrit sens, Brankart en Couvreur) 50.39; 6 lie Voorting. Wout Wagtmans, Wim van Est de France (Barone, Bober en Caput) Adri Voorting, Wies van Dongen en Hein i 50.42; 7. Spanje (Alomar, Botella en van Breenen gingen de Nederlanders de eindstreep, met een totaaltijd 16 min. 25 sec., 5 seconden sneller dan Frankrijk. „Bravo! Magnifique!" riep Jacques Goddet uit, die de ploeg had gevolgd. „Een verrassing!", voegde hij eraan toe, ,maar een heel prettige!" Nu bleef er alleen nog een spannend kwartier over of in de laatste serie, waar Z.O. Frankrijk en Luxemburg reden de ploegen in elke serie ver trokken met een tussenpoze van 1 min. de tijd van Nederland zou kun- ten worden verbeterd. Maar reeds na twee ronden bleek, dat hiervan geen sprake zou kunnen zijn, zodat de dappe re homogene ploeg van Pellenaars een ererondje mocht rijden als winnaar van de ploegentijdrit van de Tour de Frar.ce van dit jaar. De individuele tijden van de vier ach terblijvers waren Nolten 17 min. 16 sec. De Groot 17 min. 17 sec., Hinsen en Haan beiden 17 min 31 sec. Na de tijdrit werd de gevolgde tac tiek door de Nederlandse renners druk besproken Maar iedereen was verheugd over het succes, waarbij zij overigens financieel wél voeren, want voor de win nende ploeg was 300.000 francs uitgeloofd en hierbij zouden ook nog wel enkele ex tra premies komen. Voor ruim een kwartier rijden mocht dit bedrag een aardig sommetje worden genoemd. In de eerste etappe van de 42e Tour de France werd de Spanjaard Poblet eerste. Op de foto toont de finish te Dieppe: op de streep winnaar Poblet, daarachter Caput (De de France), Sorgeloos (Bel gië), Wagtmans (Nederland), Roel de voor de drie beste renners Bruy"e (België). Company) 50.54; 8. Frankrijk West (Bou vet. Colette en Le Ber) 50.57; 9. Ge mengde ploeg (Gaul, Gelhausen en Kemp) 51.09; 10. ex aequo: Zwitserland (Clerici. Croci Torti en Huber) en Z.W. (Agut, Bergaud en Desbats) 51.12; 12. Z.O. (Deladda, Molineris en L. Lazari- des) 51.57; 13. Engeland (Hoar, Krebs en Maitland) 52.25. Het algemeen klassement na de tijdrit luidt: 1. Poblet 2.55.55; 2. Caput 2.55.55; 3. Wagtmans 2.55.56; 4. ex aequo: Astrua en Coletto 2.56.14; 6. ex aequo: De Bruyne en Sorgeloos 2.56.24; 8. Telotte 2.56.25; 9. Robic 2.56.30; 10. Schneider 2.56.34; 11. Buitel 2. 57.44; 12. Massip 2.58.05; 13. ex aequo: G. Voorting, Van Est. Vna Bree nen 2.58.09; 16. ex aequo: L. Bobet, J. Bobet. Darrigade, Dotto, Forestier, Gau- tier, Geminiani, Mahé, Mallejac en Rol land 2.58.14. 85. Nolten 2.59.00; 86. Do Groot 2.59.01; 97. A. Voorting en Van Dongen 2.59.14; 99. Hinzen 2.59.15; 107. Haan 3.00.20. De prijs voor de meest strijdlustigste renner werd toegekend aan Le Ber met 37 punten. Bij de stemming verkregen De Bruyne en Astrua respectievelijk 20 en 18 punten. Na de eerste etappe luidt het alge meen ploegenklassement: 1. Italië 8 uur 50 min. 55 sec.; 2. Ile de France 8.50.58; 3. België 8.51.26; 4. West 8.52.09; 5. Ne derland 8.52.14; 6. Spanje 8.52.16; 7. Ge- mengle ploeg 8.54.08; 8. Frankrijk 8.54.42; 9. NOC 8.55.21; 10. Zuid West 8.56.21; 11. Zwitserland 8.56.24; 12. Zuid Oost 8.57.09; 13. Engeland 8.57.36. Mijnheer Robinson j De Engelse ploeg bezit uit de aard I der zaak geen of weinig ervaring in j deze etappewedstrijden. Toen mijn- heer Robinson tussen Le Havre en j de finish een lekke band kreeg, de- z poneerde hij zijn fiets op het mid- den van de weg, waardoor de volg- Z auto's op het toch al niet te brede J wegdek, geen gelegenheid meer kre- gen dit obstakel te passeren. Pas toen Robinson, die zich er overi- gens de tijd voor gunde, een nieuw j bandje had opgelegd, kon de stoet i van volgauto's zijn weg vervolgen, j

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5