Rika Hopper nam temidden van de R*K* onderwijzers definitief afscheid Sprankelende conference besloot slotopvoering van „Anastasia" Filmvertoning „La Strada" trok een vol Lido-theater B. B. Eigenaardig verhaal van geheimzinnige duikboot VRIJDAG 8 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Grandioos besluit van feestelijke dag De katholieke onderwijzers uit Leiden en omgeving hebben gistermiddag de eer genoten mevrouw Rika Hopper voor de laatste maal in haar ruim zestig-jarige toneelcarrière op de planken te zien. Een Stadszaal, die bijna net zo vol was als een hedendaagse klas, heeft de 77-jarige actrice opge togen gedankt voor het sublieme spel dat zij geassisteerd door de leden van de toneelgroep Theater in „Anastasia" te genieten gaf. Ontroerd èn opgetogen luisterde men naar de sprankelende conference, welke de scheidende actrice richtte tot de zaal en tot haar medespelers, die haar voor een deel bij de 163 opvoeringen van Anastasia terzijde stonden. Moedig en zonder een, overigens begrijpelijke, spoor van aandoening, nam zij afscheid van haar publiek dat haar zal missen als een groot actrice en als een beminnelijk mens. QNDER DE VELE GENODIGDEN bevonden zich de dekens van Noordwijk en Alphen en talloze an dere geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Bij de afscheidsvoorstel- ling, die Rika Hopper enkele maan den geleden in de Leidse Schouw burg gaf, hebben wij reeds een uit gebreide beschouwing aan stuk en spel gewijd. Gisteren konden wij echter constateren hoe onze oude trouwe schouwburg wat acoustiek en sfear betreft ver te verkiezen valt boven de Stadszaal. Een complete batterij luidsprekers en de rommelige sfeer, die door een zaal met losse stoelen geschapen werd, maakte het spelen voor de acteurs nu bepaald niet tot een onverdeeld genoegen. Verschillende spelers hadden ken nelijk moeite om aan de microfoons te wennen, die als verstopte paas eieren over het toneel verspreid la gen. Dat er desondanks voortreffe lijk spel te zien werd gegeven pleit voor het aanpassingsvermogen en de talenten van Rika Hopper en haar secondanten. IJ ET TEKENT DE MOED en de be- scheidenheid van mevr. Hopper, dat zij zich in dit romantische spel, dat haar afscheid moest bezegelen omringde met spelers van zeer grote capaciteiten. Het stuk Anastasia bezit, zoals wij reeds eerder schreven, alle charmes en zwakheden van een sterk gero mantiseerde historie. Het is geba seerd op een episode in de geschie denis, die terwille van damesbladen zo nu en dan weer eens uit de kam- ferballen wordt gehaald. Het al of niet verdwijnen van de derde doch ter van de laatste Czaar van Rusland is immers nieuws waarvan een even tuele oorlog warm noch koud zal worden. Het stuk stelt aan zijn ver tolkers zware eisen, die voor Rika Hopper en de leden van Theater ech ter geen enkele moeilijkheid oplever den. De rol van „Anastasia" werd ditmaal bijzonder knap door Annie de Lange gespeeld. 1UA DE OVERWELDIGENDE ovatie die een verrukte zaal Rika Hop per bracht richtte de heer S. W. Neefjes het woord tot haar. Spre ker noemde het besluit van deze on derwijzersdag de meest grandioze uit de geschiedenis van de vereni ging en bood mevr. Hopper een prachtige bloemenhulde aan. In haar dankwoord nodigde de actrice de he ren Van Veldhoven en Neefjes uit om naast haar plaats te nemen. Met dit gebaar wist Rika Hopper de of ficiële sfeer van dit afscheid te door breken en kreeg de plechtigheid het karakter van een intieme bijeen- Agenda Le'^en DONDERDAG: ZATERDAG: Jeugdleiders-cursus Leidse Jeugd- actie, 8 uur nam. Slotbijeenkomst Leidse Volkshuis. Kindertoneel Sjors en Sjimmie, 2 u. nam. Stadszaal. Feestavond Geraldini's Cabaret- variété, 8 uur nam. St. Antonius Club huis. Trekvlietweg 7, Officiële opening Carrosseriefabriek Deckers en Zonen, 10.45 uur. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons" (t.m. 2 Oct.) Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur v.m.5 uur nam. (tot 15 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling moderne Belgische Beeldende Kunst. (Tot 18 Juli). Dienst deT"" Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Bekentenis ener liefde", 18 jaar. Lido: „Rob Roy", 14 jaar. Luxor: „Les impures" .strikt vol wassenen. Trianon: „Obsession", 18 jaar. Rex: „Dit gebeurde op 20 Juli 1944", 14 jaar. komst, waarbij de scheidende een „van ons" is. Mevrouw Hopper dankte vervolgens directie en leden van „Theater" voor de entourage die haar afscheidstourneée tot een on vergetelijke hebben gemaakt. Voor elk der leden was er een persoonlijk woord en een aardig geschenk. Richard Flink dankte namens de ac teurs Rika Hopper voor de steun en de raad die zij van haar genoten heb ben en nog zullen genieten. IN EEN SPRANKELENDE CONFE- RENCE tot het publiek haalde de actrice enkele anecdoten op uit haar afscheidstournée, die haar de over tuiging hadden gegeven dat vooral de jeugd stuk en spel op hoge prijs had den gesteld. Onder grote hilariteit vertelde zij, dat zij zich in de loop van de 163 voorstellingen zo in haar rol van kei zerin-moeder had ingeleefd, dat zij zich er menig maal op betrapte een taxi te bestellen, waar zij vroeger de benenwagen gebruikt had. Een bijzonder woord richtte mevr. Hopper tot prof. Cleveringa, die op haar verzoek de voorstelling bijge woond had. Zijn tegenwoordigheid, aldus spreekster, had haar de kracht gegeven sterk en moedig deze laat ste voorstelling uit te spelen. Nadat het doek voor de laatste maal gevallen was sprak de heer Neefjes en dankwoord tot de heer en mevr. Veldhoven, die een groot deel van de organisatie van de dag voor hun rekening hadden genomen. „Kunstmanifestaties 1955" Leiden SPEL VAN HET LEVEN EN DE MENS WERD MET AANDACHT GEVOLGD Met de vertoning van de bekende Italiaanse film „La Strada" heeft het comité „Kunstmanifestaties 1955" Leiden voorzeker een goede greep gedaan. Deze film wordt terecht beschouwd als een meesterwerk der cinemato grafie, een kunstwerk, dat tevens een acte van liefde werd voor het Leven en de Mens. De regisseur Frederico Fellini heeft hier geen groots verhaal ont worpen, maar samen met Tullio Pinelli het leven uitgebeeld van enkele personen: Zampanó en Gelso- mina: de brute kracht tegenover het hunkerende, fragiele figuurtje, het grote en zuivere contrast tussen kracht en sentiment, dat over de ge hele film domineert. In dit gegeven vindt men de ondergrond van het nomadenleven, zoals het zich af speelt op „La Strada", de grote weg, die overal heenvoert en altijd een doel vindt. In deze bijzonder goed getroffen uitbeelding vindt men de tragiek van de morele wanorde en de materiële nood, het ruige, ellendige leven van het laagste niveau. Maar iii het onbegrepen lijden, dat geacci denteerd wordt door naamloze hef tigheid, is een wonderlijk verlangen verborgen, dat gevoed wordt door gevoelens van hoop en liefde. Er ligt veel in deze film wat niet begrepen zal worden. Het is een lij densweg van twee mensen, die zich voortslepen door het leven, dat ge kenmerkt wordt door ellende van begin tot einde. Het is een complex van onbegrepen menselijke reflexen, aan het einde waarvan men zich Kosten Leids uien- centrum f 350.000 De raming van de kosten van het uiencentrum, dat binnenkort op het terrein van de Leidse veiling ge sticht zal worden, bedraagt ruim 350.000 gulden. Dit deelde de voor zitter van de Leidse veiling, de heer Van Vliet, gisteravond mede op een vergadering van uienkwekers, die in Benthuizen gehouden werd. Door investering van deze som zal de oprichting van een verbruiks- xuimte van 1400 m2 mogelijk zijn. De bouw van twee nieuwe loodsen de gedeeltelijke demping van een haven op het terrein aan de Zoeter- woudseweg heeft enige vertraging ondervonden, waardoor een andere oplossing gevonden moest worden. Twee tot drie loodsen kunnen ech ter worden samengetrokken, zodat de honger naar meer ruimte hierdoor gestild is. De heer Van Vliet deelde verder mede dat de Leidse veiling als enige in ons land nog geen enkele wagon spruiten aan het buitenland gele verd heeft, die afgekeurd moest wor den. slechts afvraagt: waarom toch dit 'al les? Het nomadenleven is reeds op vele wijzen uitgebeeld. Tal van kunste naars, kunstenaars met de pen en met het penseel, hebben reeds eeuwen lagn getracht dit leven te schetsen, thans voegt zich ook de cineast bij hen en hierdoor vooral krijgt men een scherp gesteld beeld van het zwerversleven, dat een zucht blijkt te zijn van de mens naar en zijn be wondering voor de (schijnbaar) on gebonden vrijheid, van het volkomen los zijn van alle banden, die de bur ger omknellen. Fellini dringt naar binnen en treedt naar buiten. Hij speelt niet de psycholoog, .maar weet toch uit elke mens, die vor hem speelt, de per soonlijkheid te halen, die hem voor ogen stond. Kortom, hij heeft deze film een ziel gegeven. In deze film treden drie mensen naar voren: Zampanö, de boeienko- ning, Gelsomina, diens assistente en II Matto, de gek. Zampanö is de ker- misathleet, een bruut, die amper het dierlijk stadium ontgroeid schijnt en zichzelf pas ontmoet na de dood van een wezen, dat hij nooit begrepen heeft; Gelsomina, het simpele vrouw tje, dat hem voor tienduizend lires verkocht wordt en hem slaafs zal volgen. Dan II Matto, de gek, de dwaas, eveneens behorende tot het uitschot van de maatschappij, maar iemand, die het leven wijsgerig ga deslaat. Over drie verworpenen werd een film gemaakt: La Strada. Het is een lied van ontroering en verlangen, gspeeld in de dageraad en de sche mering, op de lange weg, die de we reld heet. Leiden was na Arnhem de eerste stad, waar deze film als kunstmani festatie gebracht werd. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. v. Schaik, heeft zich voor de aanvang der gala-voorstelling dankbaar getoond tegenover het co mité, welke mening door de aanwe zigen met hartelijk applaus werd onderstreept. OPENBARE AANBESTEDING Hedenmorgen vond in het stadhuis de aanbesteding plaaits van riolerings- ophogings- en bestratingswerken tus sen Burggravenlaan en Kanaalweg. W. Hennipman, Leiderdorp ƒ450.000; C. A. Langeveld, Alphen ƒ440.000; Bouwbedrijf Samson, Oegstgeest ƒ440.000; A. v. Haaren, Schipluiden ƒ436.000; L. P. v. d. Geer, Leiden ƒ424.790; J. Mens, Lisse ƒ339.900; Gebr. Scholz. Leiderdorp 383.800; C. M. v. d. Helm, Den Haag 382.570. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „Incerti Panegyricus Constantino Augusto Dictus", de heer W. J. I. Lubbe, geboren te Lichten berg, Zuid-Afrika en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Voeding en voedingstoestand van het schoolkind ten plattelande", de heer C. K. J. Kaaijk, geboren te Amersfoort en thans wonende te Rid derkerk. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Phantom source experiments in auditory localization", de heer P. H. Schmidt, geboren te Kethel en Spa- land en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „The primary response of the visual cortex of the dial-anaesthetized cat upon intermittent photic stimulation of the retina", de heer M. W. v. Hof, geboren te Wilnis en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Goudafzettingen in Suri name", de heer J. W. Brinck, gebo ren te 's Gravenhage en thans wo nende te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heer A. J. van Styrum te Heemstede. Geslaagd voor het doctoraal exa men Zuid-Afrikaans recht de heer S. Postma te Potchefstroom, Z.-Afrika. Geslaagd voor het doctoraal exa men Klassieke taal- en letterkunde de heer H. A. van Dijk te Apeldoorn. Geslaagd voor het doctoraal exa men Franse taal- en letterkunde mej. J. van Duyn te Bergsehoek. Geslaagd voor het doctoraal exa men Engelse taal- en letterkunde mej. M. J. Veltrop te Rotterdam en de heer J. Kerkhof te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Muziekwetenschap mej. M. M. Berg te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Kunstgeschiedenis mej. G. A. Andreé Wiltens te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht de dames C. iH. Kik te Wassenaar,- D. K. M. Wils te Delft; A. J. de Lange te Velp en de heren F. van den Hoonaard te De venter; L. F. Antoniades te Amster dam; J. F. Maclaine Pont te Den Haag; Th. C. van Gelder te Den Haag; E. C. de Mooy te Den Haag; H. L. Bouman te Leiden; T. Jelsma te Irn- sen; J. L. M. Vaessen te Tilburg; F. G. van Overbeek te Rotterdam; N. J. Out te De Zilk,- J. Leefmans te Lei den; H. M. J. I. Steenbergen te 's-Hertogenbosch; Th. M. Steegmans te Rotterdam; P. A.Perridon te Geer- truidenberg en P. W. Schilham te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- imen Franse taal- en letterkunde mej. •Ch. M. Wenninck te Leiden en de heer W. Zwanenburg te Den Haag (cum laude). JAARVERGADERING LEIDSCHE TEXTIEL GEBRS VAN WIJK CO Hedenmorgen werd in het „Gul den Vlies" onder voorzitterschap van dr H. A. Zeven, die de we gens ziekte afwezige president-com missaris, de heer ir. J. S. van Nij megen Schoneyevel, verving de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Tex tielfabrieken Gebrs. v. Wijk Co. N.V., te Leiden. Vertegenwoordigd waren 6 aan deelhouders, vertegenwoordigende 1432 aandelen. Notulen en jaarstukken werden zonder enige bespreking goedge keurd, doch de voorzitter merkte naar aanleiding van een publicatie omtrent het jaarverslag van een der dagbladen op, dat zich hierbij blijk baar een misverstand heeft voorge daan. Zeer opzettelijk hebben direc tie en commissarissen in het jaar verslag willen doen uitkomen, dat het resultaat gedrukt was in ver band met de waarderingsvoorraden. Er is hierbij geen werkelijk verlies op de voorraden geleden, doch slechts een boekverlies, zoals ook in het jaarverslag staat. Dit stelde spr. met nadruk vast. De heer J. Ch. van Dijk werd hier na bij acclamatie herkozen als com missaris. Bij de rondvraag informeerde de heer Kortbergen nog af de vervan- ginsproducten als nylon geen concur rentie betekenen voor de wol, waar op de heer J. W. Heringa mededeelde, dat op 't ogenblik veel wol met ver vangingsproducten verwerkt wordt. Tot klachten heeft dit geen aanlei ding gegeven. De voorzitter wees er tenslotte op, dat de N.V. een belangrijke order van het leger toegewezen heeft gekregen, waarbij hij er met voldoening aan toevoegde, dat geen enkele de ter keuring aangeboden dekens was af- gegwezen. Op een vraag uit de vergadering deelde spr. voorts mede, dat de order tegen redelijke prijs is aan gegaan. KATWIJK AAN ZEE LOGGERSLOEP VOOR REDDINGSBRIGADE Het bestuur van de Katwijkse Red dingsbrigade werd dezer dagen ver rast door de schenking van een log- gersloep. De schenker was de heer B. G. Lammens. Begrijpelijk was het bestuur hiermede ten zeerste ingeno men en dankbaar. Bevolking. Per 1 Juli bedroeg het aantal inwoners der gemeente 26063 tegen 26036 op 1 Juni j.l. De bevolking vermeerderde door vesti ging met 122 en door geboorte met 55 zielen, terwijl door vertrek en overlijden een vermindering optrad met resp. 131 en 19 zielen. Mej. A. de Niet te Oegstgeest werd benoemd tot onderwijzeres n de school Commandeurslaan alhier. Buren hebben zich het lot van de door brand getroffen familie De Jonge aan de Lammermarkt aange trokken. Evenals dat destijds na de brand in de Burchtsteeg het geval was, heeft zich spontaan een actie ontwikkeld, die tot doel heeft de bewoners van het perceel aan de Lammermarkt fi- nanciëel bij te staan. Het bedrag, dat de verzekering zal uitkeren is immers veel lager dan de werkelijke schaderekening, die 20.000 bedraagt. Met een inteken lijst zullen de bewoners van buurt huizen worden bezocht. Het adres, waar bijdragen in geld of goederen eventueel ook gebracht kunnen worden is J. C. G. verhoeven, Nieuwe Beestenmarkt 23, Leiden. Tel. 23020. Zojuist horen we, dat gisteravond de heer De Jonge door deze actie al een bedrag van 212 gulden in handen heeft gekregen. „Peerke Donders". De jeugd-E.H.B.O. in het Leonar- dushuis vond vorige week Zaterdag geen doorgang. De wedstrijd is uit gesteld tot morgenmiddag. Klassieke talen. De stadgenoot, kapelaan A. M. E. Th. Vreeburg te Wassenaar is aan de R.K. Universiteit te Nijmegen ge slaagd voor het candidaatsexamen klassieke talen. Doctoraal. Aan de economische hogeschool te Rotterdam slaagde voor het doctoraal examen de heren H. J. Bethe en Tan Tjie Soen te Leiden. Toespraak Koningin in druk. De toespraak, die de koningin in de Pieterskerk op 18 Juni j.l. heeft gehouden, is thans door een uitgave van de Nederlandse Jeugd Gemeen schap in druk verschenen. Het boekje dat typografisch uitstekend verzorgd is, telt 16 pagina's. Moeder Assisia. Het gouden professie-feest van moeder Assisia wordt op Zaterdag 16 Juli a.s. gevierd. Ongetwijfeld zullen velen de oud algemeen overste in het Elisabeth- ALPKEN AAN DEN RIJN HUWELIJK STRANDDE VOOR SPAARBANKBOEKJE Een aanstaand jong bruidje te Al phen a/d Rijn heeft de grootste te leurstelling van haar leven beleefd, toen zij tot de ontdekking moest komen, dat haar huwelijk Donderdag ten raadhui^e geen doorgang kon vinden. De bruidegom had haar steeds voorgehouden, dat hij een spaarbank boekje bezat met ongeveer 2300'. en dat zij zich dus geen zorgen be hoefde te maken voor de bruilofts- en installatiekosten. Maar deze ver klaring kon op de duur de leveran ciers niet betalen. Zij wilden geld zien. De bruidegom bleek zijn spaar bankboekje te hebben verloren. Op aanraden van het bruidje werd aan gifte gedaan bij de politie. Verder werd maar afgewacht, of dit resultaat zou opleveren. Helaas echter voor de bruidegom was de politie wel rijk aan enige ervaring op dit terrein en constateerde weldra, dat het verhaal op enkele punten niet klopte. Toen de bruidegom aan de tand werd ge voeld, viel hij spoedig door de mand en bekende het spaarbankboekje te hebben verzonnenDe bruiloft is niet doorgegaan.... 80-Jarige aangereden. Een 80-jarige heer op de fiets, die in de Pelikaanstraat te Leiden woont, werd gistermiddag om tien over zes aangereden op de Oude Vest door een auto. De grijsaard brak het rechteronder- been. De autobestuurder reed door. Wij weten van niets. Op de Mare tegenover de Mare- kerk lazen wij op het raam van een huis: Verhuurd. Daaronder stond met forse letters geschilderd: Wij weten van niets. Wij ook niet.het is een vreemd geval. SPIEKER. GESLAAGD Voor het propaedeutisch examen civiel-ingenieur is te Delft geslaagd de heer G. de Bruyn te Leiden. VALKENBURG Onderzoek naar schade. In verband met de regelmatig te rugkerende klachten van de Hoofd straatbewoners over het getril, dat wordt veroorzaakt door het verkeer, hebben 43 eigenaren van huizen langs de Hoofdstraat besloten hier tegen iets te ondernemen. Het verkeer wordt steeds drukker en het getril hinderlijker. Gevreesd wordt, dat zulks op den duur ernsti ge schade aan de huizen zal veroor zaken, beginnend bij een scheurtje, dat geleidelijk groter wordt en wel licht hoge herstellingskosten zal ge ven. Aan het gemeentebestuur is ver zocht als intermédiair ten 'aanzien van de te treffen maatregelen te wil len optreden. Het ligt in de bedoeling alvo rens tot definitieve stappen over te gaan een wetenschappelijk onder zoek te doen instellen naar de aan wezigheid van daadwerkelijk door het verkeer veroorzaakte schade. De uitkomsten van dat onderzoek zul len worden getoetst aan in Duitsland algemeen erkende normen, welke aangeven hoe zware trillingen de ge bouwen nog zonder gevaar of schade kunnen verdragen. Die normen be staan in Nederland nog niet. Het gemeentebestuur kan in dit stadium nog geen uitsluitsel geven omtrent de aard van de te treffen maatregelen. Veel zal van het onderzoek afhan gen en van fïe mogelijkheden, welke door de rapporteurs zullen worden aangewezen. WASSENAAR 310 VERKEERSONGEVALLEN IN EERSTE HALFJAAR 1955. Dat de verkeersonveiligheid ook in Wassenaar nog steeds toeneemt blijkt uit de cijfers van de ongevallensta tistiek over de eerste 6 maanden van 1955. Er hebben zich in dit eerste halfjaar in totaal 310 verkeersonge vallen voorgedaan, waarvan 4 met dodelijke afloop, 109 met een of meer gewonden en 197 met uitsluitend ma teriële schade. Verleden jaar werden over de eerste 6 maanden 285 onge vallen geregistreerd, waarvan geen enkele met dodelijke afloop en 102 met wondingen. De stijging ten opzichte van het vorige jaar is vooral veroorzaakt door een opvallend groot aantal aanrijdin gen in de maand Juni: 77 ongevallen werden er gemeld, waarvan 1 met dodelijke afloop, 32 met gewonden en 44 met materiële schade. Zeeslang in modern gewaad? Volgens een uit Helsinki afkomstig bericht in het Westduitse dagblad „Der Mittag" zou de procureur-gene raal Merkoerow in Leningrad onthul lingen hebben gedaan over de onder gang van een met waterstofmotoren uitgeruste Russische onderzeeër nabij de kust van Schotland in Februari j.l. Merkoerow zou een deel van de Rus sische pers toestemming hebben gege ven enkele bijzonderheden hierover te publiceren. De onderzeeër „Soeslow" zou in Fe bruari geheime proefvaarten hebben gemaakt in de wateren tussen de Ork ney- en de Shetland-eilanden ten Noorden van Schotland. Commandant Landrow had daarbij de opdracht geen gebruik te maken van zijn radio, om de aandacht van de Britse marine niet op zijn aanwezigheid te vestigen. De „Soeslow" zou, volgens het ver slag van „Der Mittag", echter op een zandbank gelopen zijn, waarna Lan drow de vrijheid had genomen van zijn instructies af te wijken en toch een radiobericht naar Leningrad te sturen. Toen even later het schip op eigen kracht vlot kwam, kreeg Landrow bevel onmiddellijk naar huis terug te keren, waar hij voor de krijgsraad zou moeten verschijnen en gedegra deerd zou worden, evenals zyn eerste officier Leonidian en zijn machinist Brokoew. Bevreesd voor een deportatie naar Siberië of een doodvonnis besloten Landrow en zijn twee officieren de „Soeslow" dan maar liever tot zin ken te brengen. De bemanning van 38 koppen verzette zich tegen dit plan, maar werden door de drie offi cieren met de wapenen in bedwang gehouden. „Der Mittag" weet danverder te melden, dat Landrow zijn bemanning op 23 Februari bij Kaap Wart in Noord-Schotland aan land gezet heeft en zijn schip in de ochtend van de 24ste tot zinken heeft gebracht in 280 meter diep water bij de -Orkney- eilanden. Vier leden van de beman ning kregen asyl in Engeland, de 34 anderen keerden naai- Rusland terug. Van hen zouden er 26 in arrest zijn en binnenkort voor de krijgsraad moeten verschijnen. In Helsinki noch in Londen schijnt iets over de gebeurtenissen, welke door „Der Mittag" worden beschre ven, bekend te zijn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2