3)e £aid6e6oti/fca/rit Zuidslavië voelt iets voor Raad v. Europa Lastige gasten in de Beierse hoofdstad Het Vaticaan komt Peron tegemoet Soekarno ter beevaart IJzeren Gordijn-tragedie „King George V' voor zes weken uit de mottenzak Vete tussen emigranten Mode-koningen varen en demonstreren op de Maas De Etna VRIJDAG 8 JULI 1955 46ste JAARGANG No. 13544 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Onder toezichtsstelling artikel over de kwestie van de adoptie, welke op initiatief van mi nister Donker door de Tweede Ka mer werd geregeld, deze bewinds man heeft nog éen wetsontwerp toe gevoegd aan de lijst van wetsont werpen, die tijdens zijn bewind van het departement van Justitie zijn losgekomen. Wij hebben namelijk op het oog een ander wetsontwerp, dat de ver houding van ouders tot kinderen raakt en dat óók kort geleden een onderwerp van bespreking in het parlement is geweest. Het betrof hier een wijziging van enkele bepalingen van het Burger lijk Wetboek en van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering be treffende de ondertoezichtstelling van kinderen. Te dien aanzien heeft zich name lijk een praktijk ontwikkeld, welke eigenlijk buiten de wet viel, maar die door de rechtspraak werd ge sanctioneerd. Buiten de plaatsing immers van een kind in een obser vatiehuis of in een inrichtnig wat alleen geschieden kan bij beschik king van de kinderrechter, terwijl de duur dan nog aan maximumter mijnen is gebonden heeft zich de praktijk ontwikkeld van plaa/tsing buiten het gezin, een mogelijkheid zoals gezegd, die door de recht spraak is gesanctioneerd, terwijl hier de duur ervan feitelijk onge limiteerd is. En in de praktijk is het intussen zo geworden, dat 28 van de ondertoezichtstellingen reeds plaatsingen buiten het gezin betrof fen, wat dan tenslotte ook aanlei ding werd om de verhouding van de ondertoezichtstelling tot de onthef fing en ontzetting uit de ouderlijke macht opnieuw onder de loupe te nemen. Minister Donker is daarbij van het standpunt uitgegaan, dat men bij een plaatsing buitenshuis voor de duur van meer dan twee jaren op het terrein komt van een per manente opvoeding en dat men dan dus zou moeten overgaan tot ont heffing of tot ontzetting uit de ou derlijke macht. Het bezwaar hiertegen is, dat het initiatief over de te nemen maat regelen geheel aan de ouders wordt ontnomen. Het is goed, dat hiertegen is ge waakt en dat indien tot buitenshuis plaatsing wordt overgegaan op ini tiatief van de ouders met goedvin den van de gezinsvoogd de zaak ook aan de ouders wordt overgela ten met voorbijgaan van de kinder rechter. Het ministrieel bezwaar hiertegen was, dat het verschil tussen het ini tiatief uitgaande van de gezinsvoogd en het initiatief van de ouders te subtiel was om daarmee in de prak tijk te kunnen werken, maar ook dat dit te gevaarlijk is, omdat het de huidige praktijk van een buiten huisplaatsing voor een termijn, wel ke aan een permanente opvoeding doet denken, weer door de achter deur zou binnenlaten en de rechter, die nu juist in deze praktijk zou worden ingeschakeld, er weer uit zou zetten. Wij menen, dat dit bezwaar niet opgaat, omdat een natuurlijke rege ling, die uitgaat van de ouders zelf altijd beter is dan een soort ingrij pen van bovenaf, al geschiedt die dan ook in het belang van het kind. En dit geldt te meer, omdat de ge zinsvoogd hierbij ook altijd nog een stem in het kapittel heeft. Het ver hoogt bovendien het gevoel van ver antwoordelijkheid bij de ouders en daarmee is de kinderbescherming 't meest gediend. SPREEKT MEN "OVER EEN NA TUURLIJKE regeling in 'n kwes tie als deze dan komt men vanzelf op de taak der voogdij verenigingen Inzake de kinderbescherming is het particulier initiatief een zaak van de eerste orde, omdat daarbij facto ren een rol spelen, die ook door een objectieve rechter niet altijd naar waarde kunnen worden beoordeeld. Het moet dus ook zo worden, dat de taak van de kinderrechter zal moeten overgaan naar de voogdij- verenigingen, indien deze tot vol ledige ontwikkeling zullen zijn ge komen. Dit is bij de behandeling in de Kamer wel erkend en wel in die zin, dat de taak van de kinder rechter minder zal kunnen worden naarmate de voogdij verenigingen beter geëquipeerd zullen zijn. Ook minister Donker heeft erkend, dat het die kant uit moet en dat het particulier initiatief moet worden gebracht op de plaats, welke het op 't terrein van de kinderbescherming volgens de communis opinio behoort te hebben. Als het inzicht groeiende is, dat de wettelijke positie van de voogdijverenigingen onaantastbaar is wat het overleg met de ouders be treft, kan de kinderbescherming daarbij alleen maar welvaren. Paus ontvangt Nehroe Z. H. de Paus heeft Vrijdagochtend de Indische premier Nehroe, diens dochter en gevolg en de Indische ge zant bij de Heilige Stoel, Metha, in audiëntie ontvangen. De Paus onderhield zich met Nehroe in de particuliere bibliotheek van zijn ambtsverblijf op de tweede etage van het Vaticaan. Straatsburg Ales Bebler, de Zuidslavische ge zant in Frankrijk, heeft gisteren ge zegd dat Zuidslavië eens lid zal wor den van de Raad van Europa. Be bler, tot voor kort minister van Bui tenlandse zaken, verklaarde dat Zuidslavië belangstelling heeft voor het leggen van een band met de Raad en voegde hieraan toe: „Ik denk dat wij tenslotte lid van de Raad zullen worden". Bebler voerde gisteren besprekin gen over een Zuidslavische deelne ming aan het werk van de Raad, met de secretaris-generaal van de Raad van Europa, Leon Marechal, en met de voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Euro pa, Guy Mollet. Bebler was officieel naar Straatsburg gekomen om een tentoonstelling van middeleeuwse Zuidslavische kunst te openen. In Straatsburg verwacht men dat Zuidslavië binnenkort bij de Raad van Europa vertegenwoordigd zal worden door een waarnemer. De Fransman. Francois de Men thon heeft intussen een motie bij de raadgevende commissie ingediend, waarin de commissie voor algemene Het Vaticaan heeft president Peron een telegram gezonden, waarin de dank van het Vaticaan wordt uitge sproken voor een telegram dat de pre sident op 24 Juni ter gelegenheid van het feest van Petrus en Paulus naar Rome had gezonden. In het antwoord van het Vaticaan werd gezegd: „Wij bidden dat God uw hart zal verlichten en beroeren, zodat uw geliefde volk opnieuw in vrijheid zijn katholieke tradities zal kunnen 'beleven". Aan de Argentijnse geestelijken is Woensdag een herderlijk schrijven van de kardinaal-primaat van Argen tinië, mgr. Copello, gezonden, dat Zon dag in alle kerken zal worden voorge lezen. In deze boodschap wordt her innerd aan een vroeger herderlijk schrijven waarin werd verklaard, dat Rooms-Katholieken geen functies met een religieus karakter mogen aan vaarden zonder machtiging van de R.K. autoriteiten. De zaak-Jungschlager De zaak-Jungslager is vandaag te Djakarta voortgezet met het horen van de 24-jaar oude getuige Ukar bin Sukarta, die thans arbeider is op een onderneming nabij Bogor. De verdedigster, mevrouw Bouman, constateerde vele tegenstrijdigheden in diens verklaring. Ukar verklaarde hierop, dat hij tijdens het vooronder zoek bang is geweest, maar dat nu niet meer is. Hij zou Jungslager op de onderne ming Dramaga ontmoet hebben. De heer Jungslager verklaarde nooit op de onderneming Dramaga geweest te zijn. stappen, te voor de uitbreiding van de raad. De Menthon noemde Zuid slavië, Spanje, Portugal, Oostenrijk en Zwitserland als mogelijkheden, maar schakelde ook de oostelijke landen niet uit. Volgens het statuut van de Raad moeten zowel volledige leden als leden met beperkte rechten een par lementair stelsel naar westelijk mo del hebben en een wet betreffende de rechten van de mens in acht ne men. De Menthon zei dat een grote meerderheid in de vergadering zich zou verzetten tegen iedere verzwak- knig van de vereisten voor het vol ledige lidmaatschapschap, maar de eisen voor beperkte leden zouden volgens hem misschien minder streng kunnen worden. President Soekarno wil ter beevaart naar Mekka, een begrijpelijk ver langen, dat iedere Mohammedaan heeft. Niemand heeft daar iets op tegen, maar wel heeft men in Djakar ta scherpe critiek op het grote gevolg, dat met de president mee wil. Eén van de leiders van de Masjoemi eiste, dat het uitgezochte escorte van 29 man drastisch zou worden ingekort. Bovendien bevind zich een commu nistische verslaggever onder hen en dat wordt in strijd geacht met de reli gieuze beginselen en de ethische nor men ten aanzien van de Indonesische betrekkingen met Saoedi Arabië. Soe karno heeft de datum van zijn vertrek twee dagen vervroegd (hij vertrekt nu Dinsdag a.s.) om een dag in Bang kok en in Bagdad te kunnen blijven. Hij zal voorts een dag in Rangoon zijn, een dag in New Delhi, drie dagen in Karatsji en vier dagen in Cairo. Soekarno's eerste vrouw, Fatmawati, die aanvankelijk de reis naar Mekka zou meemaken, heeft „om persoon lijke redenen" van deze reis afge^ zien. Mevrouw Phylis Sispera, een En gelse, die in de oorlog met een Tsje chische piloot trouwde, en die thans tracht met haar drie kinderen Tsje- choslowakije te verlaten, heeft een Tjechisch aanbod om haar man in vrijheid te stellen, als zij er in toe stemt bij hem te blijven, afgeslagen. Mevrouw Sispera verwierp het aanbod in aanwezigheid van haar echtgenoot, die veroordeeld is tot elf jaar gevangenisstraf nadat hij werd gegrepen bij een poging om uit het land te ontvluchten. De Tsjechi sche politie had haar Dinsdag van huis gehaald, waarna zij 48 uur van huis bleef. Later bleek dat de politie haar naar haar kinderen had ge bracht en met haar echtgenoot had samengebracht waarop het aanbod volgde. Het/weerzien van haar man en haar kinderen had mevrouw Sis pera zeer aangegrepen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft inmiddels een no ta uitgegeven, waarin de Tsjechische regering wordt gewaarschuwd me vrouw Sispera niet in hechtenis te nemen, aangezien dat de betrekkin- Stil, maar niettemin nog zeer dreigend, zijn^de tien 14 inch kanonnen, die tijdens de tweede wereldoorlog Enge- lands zware slagschip, de „King George V" op de Atlantische Oceaan en in de Pacific een angstwekkende reputatie verleenden. Het 35.000 ton zware oorlogsschip ligt op het ogenblik in het Gladstone Graving-dok te Liverpool voor inspectie van de romp beneden de waterlijn. Na het onderzoek, dat een week of zes zal duren, zal de zware bodem, die vrijwel geheel in een plastic kapsel zit, weer terug naar de Clyde worden gesleept om haar plaats weer in te nemen in de Britse „mottenballenvloot". De „King George V" had een belangrijk aandeel in de strijd tegen de Duitse zeemacht, achtervolgde o.m. de „Bismarck" en nam later deel aan de strijd tegen de Japanse marine. De moord op de Slowaakse emi grantenleider Cernak gepleegd door middel van een bom in een postpakket te München heeft in Beieren een fel verzet wakker ge roepen tegen de talrijke emigranten- organisaties, die daar zijn gehuis vest. Deze organisaties hebben zich voor een groot deel niet alleen tot spionnage-centra ontwikkeld, maar voeren daarbij onderling nog strijd. Men neemt aan, dat de moord op Cernak het gevolg is geweest van zo'n vete tussen de emigrantengroe- pen. De Beierse premier Wilhelm Hoegner, heeft het nodig geacht een dringende waarschuwing aan emigranten te richten dat zij de hun gen tussen Engeland en Tsjechoslo- wakije ernstig zou schaden. De Tsje chische ambassadeur werd gistermid dag op het ministerie ontboden, waar hem dit werd medegedeeld. verleende gastvrijheid niet moeten misbruiken. Hij kondigde een scher pe controle op de emigranten aan. Zo nodig zal de regering tot ontbin ding van gevaarlijk geachte groepen overgaan. München wordt aangeduid als het voornaamste spionnagefront van de emigranten. 'Hier bevinden zich nog 40.000 Oosteuropese emigranten en het merendeel van de tachtig gere gistreerde groepen die in de Bonds republiek werken. Polen, Joegosla- ven, Slowaken, Tsjechen, Russen, Oekrainers, Letten, Esten en Hon garen hebben er zich genesteld. De emigranten uit de Sowjet-Unie alleen al zijn verdeeld in dertig or ganisaties. Deze bestrijden elkaar zo hevig, dat jarenlange pogingen van Alexander Kerenski om orde in de chaos te scheppen mislukt zijn. De Oekrainers houden er in München zelfs een regering op na. Cernak, de nu vermoorde oud-minister uit Slowakije, behoorde tot de groep die de Sudetenduitsers een terugkeer naar hun vroegere woonsteden had toegezegd. Hij wenste ook weer een zelfstandige Slowakije te stichten Het Beierse landsbestuur heeft lange tijd op dit alles geen invloed j kunnen doen gelden aangezien de i buitenlanders onder het directe toe zicht der Amer. bezetting ston- J den. Niet zelden werden de gevorm- i de organisaties met Amerikaans geld I gesteund. Het herstel van de Duitse j souvereiniteit heeft evenwel ook in dit opzicht evenwel de bordjes ver- De vulkaan de Etna op Sicilië blijft hete as en rotsen de lucht in- slingeren, doch volgens deskundigen bestaat er thans geen gevaar voor, dat de lava over de kraterrand langs de Noordelijke hellingen om laag zal stromen. Dit zou een gevaar betekenen voor een dorp en een stad, ongeveer 2.000 meter beneden de kraterrand gele gen. Een vulcanoloog voegde er aan toe, dat niet te zeggen is, hoe de toe stand zich in de komende dagen zal ontwikkelen. Een andere deskundige zeide, dat de huidige activiteit geen zeldzaamheid voor de vulkaan is; hij herinnerde er aan, dat een derge lijke activiteit zeven jaar lang aan gehouden heeft, van 1935 tot 1942. weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ ZONNIG Droog weer met flinke opkla- ringen. Matige, tijdelijk krach- tige Noordoostelijke wind. Iets hogere temperaturen. V**fc Vl/AAUlt tVV-HYYCl WC UVXUJCO V Cli hangen. De buitenlanders staan nu onder de Duitse wet. Het feit, dat nu voor het eerst ook Duitse burgers het slachtoffer zijn geworden van de intriges in de Bei erse emigrantenwereld zal er onge twijfeld toe leiden, dat de Duitse politie de tachtig duizend Oost-Euro peanen, die in Beieren huizen, onder scherpe controle zal stellen. Temeer omdat voormannen van de emigran ten zich in tal van gevallen hebben ontpopt als doodgewone Russische spionnen De Nederlandse Textieldrukkers ,(de Nederlandse Drukkers Conditie Conventie) hielden Donderdag een mode show aan boord van de „Erasmus" tijdens een vaart over de Maas bij Rotterdam. Er werd aan cursisten van de huishoudelijke voorlichting getoond, wat de Nederlandse industrie brengt op het gebied van bedrukt katoen, rayon, enkalon e.d. Onze fotograaf voer mee en maakte onderweg dit plaatje, waarop gratie en industrie wel zeer goed tot uitdrukking komen. COUPON VERKOOP HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 NOG NOOIT KOCHT U ZO GOEDKOOP! ZIET ONZE SPECIALE COUPON-ETALAGE. 9 Juli zon op 4.32, onder 21.01; 'maan op 22.30, onder 9.20. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 9 Juli v.m. 5.45; n.m. 18.10. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 28 C. OSLO onbewolkt 28 KOPENHAGEN onbewolkt 23 LONDEN half bewolkt 26 AMSTERDAM motregen 21 LUXEMBURG zwaar bewolkt 19 PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bewolkt 24 ortbewolkt 26 onbewolkt 22 licht bewolkt 26 zwaar bewolkt 21 geheel bewolkt 14 zwaar bewolkt 23 licht bewolkt 22 licht bewolkt 21 regen 14 regen 18 regen 16 zwaar bewolkt 28 onweer 27 Korreltje Ontvlucht een woord een mond, geen (Advertentie.) vliegtuig kan het meer halen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1