25 Jaar fietsenherder op de Breestraat Grote stroom bezoekers trekt naar het feestende Hoofddorp SABOR" DANST DE SAMBA Auto- en Motorrijschool „Dama" Ook in het leven van een waker komen spannende momenten voor Zo begon grootvader Bosch VRIJDAG 8 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT ft De gehele Haarlemmermeer gonst van de feestvreugde en vooral de doorgaans zeer rustige „hoofdstad" Hoofddorp kent men nauwelijks te rug. Als men nog tussen de weelde rige akkers rijdt, treft men reeds gele pijlen aan, die naar plekjes wij zen, waar auto's geparkeerd kunnen worden. En dat is geen overbodige luxe! Ontelbare auto's snellen in deze dagen door De Meer en in de omgeving van het vermaakcentrum staan er vaak duizenden geparkeerd. Deze grote belangstelling, dikwijls van vei- buiten de streek, behoeft geen verwondering te wekken. Men heeft bij de opzet van de eeuwfeest viering durf getoond en deze wordt thans beloond. Het enorme complex met tentoonstellingshallen, water orgel, Liliputstad, landbouwexposi- tie en Lunapark bieden zoveel aar dige en gevarieerde attracties, dat men er gerust een middag of avond aan kan wagen. Sabor in trek. Vooral Sabor, de mechanische mens, is bijzonder in trek. Ieder uur toont hij zijn kunsten in een eigen afdeling en telkens stromen er weer honderden belangstellenden toe, on der wie een zeer groot aantal kinde ren. Het is vooral de jeugd, die de ge legenheid aangrijpt om een praatje met Sabor te maken. En in dit op zicht is hij een gewillige jongen. Op de raarste vragen geeft hij antwoord en iedere jongen in Hoofddorp heeft uitgebreide informaties over zijn ge wicht, zijn lengte en zijn maat schoe nen77! Het is een merkwaardi ge ervaring, om deze klant aan het babbelen te horen. Maar dat is nog maar een inleiding! Hij rookt ook een sigaretje en laat de rook in sier lijke wolkjes uit zijn neus komen. Het hoogtepunt van dit optreden is een dansje. Er wordt een dame uit genodigd om op de „dansvloer" te verschijnen. Meestal is er wel enige tijd voor nodig voor zij het grieze lige van de toestand te boven is, maar dan als zij haar partner om armd heef kan men genieten van een heerlijke samba. i Alles van 't vliegtuig. Interessant ook, speciaal voor de jongere garde, is de afdeling op de tentoonstelling, die alles vertelt over het vliegen. Schiphol is een deel van de Haarlemmermeer- In 1920 startte er het eerste vliegtuig van de lijn dienst op Londen en sindsdien is het bescheiden „weilandje'* uitgegroeid tot een luchthaven van wereldfor maat. We hebben een bewoner van de Haarlemmermeer wel eens horen spreker over ,,de grondvreter", maar in de practijk blijkt de Holle Bolle Gijs-mentaliteit van Schiphol toch minder te zijn dan beweerd wordt. Twee-derde van de totale oppervlak te van de luchthaven en dat zijn honderden hectaren is* agrarisch ir. gebruik. Men vindt er vele pacht- boerderijen en ieder jaar wordt er een rijke oogst binnengehaald. Nu zal een dergelijke bijzonder heid de jeugd niet zo sterk boeien, maar de cockpit met een volledig in strumentarium wel. Telkens hoort men er de man van de verkeerstoren aanwijzingen geven voor landingen en ook de antwoorden van de piloot kan men er volgen. Een andere installatie brengt m beeld, hoe de vliegtuigen bij slecht weer worden binnengeloodst en ten slotte kan men er alles vernemen, wat verband houdt met de bepaling van de weersomstandigheden en het lezen van weerkaarten. Prikkermonument. Aan Vijfhuizen is thans ook het monument geschonken, dat het reeds lang verdiende. Dit dorp heeft enige tijd op de no minatie gestaan om te verdwijnen. De wegen waren er slecht en bijna onbegaanbaar. Vooral in de winter dag was het één grote modderpoel. Een zekere heer, die zich verschool achter het pseudoniem „Prikker", heeft zich beijverd om Vijfhuizen te behouden en er de toestanden te ver beteren. Hij heeft zich blauw ge schreven aan ingezonden stukken en het slot van deze arbeid is geweest, dat het gemeentebestuur van Haar lemmermeer beloofde om het dorp te sparen. Vandaag aan de dag is Vijfhuizen vrij van modderpoelen en het is zelfs een zeer aantrekkelijk dorp geworden, waar zich vele fo rensen vestigen. Dat is allemaal aan „Prikker" te danken. Voor het nageslacht is de naam van deze heer thans vastgelegd. Men heeft in het dorp een Prikker-monu ment opgericht. Opa Van Ophem, de oudste inwo ner, die zijn 95ste verjaardag reeds achter de rug heeft, verrichtte de onthulling. Met een kapwagen werd hij van huis gehaald en naar het feestterrein gereden, waar „Prikker" thans iedere bezoeker op het nut van ingezonden stukken wijst- Bijzondere ambtsketen. Het zou ondoenlijk zijn een opsom ming te geven van de geschenken, die het gemeentebestuur van Haar- Het hoogtepunt uit het optreden van Sabor: Een samba met een dame uit het publiek. (Foto: v. d. Horst). lemmermeer in deze feestdagen heeft ontvangen. Er is echter een ge schenk, dat bijzondere aandacht ver dient. De burgemeesters van de elf omliggende gemeenten hebben bur gemeester Jansonius een nieuwe ambtsketen aangeboden met elf schildjes, waarop de wapens van de betreffende gemeenten voorkomen. Dit geschenk werd aangeboden door de grootste buurman, burge meester d'Ailly van Amsterdam, die in een geestig toespraakje wees op het sterk bastion, waarmede de Haar lemmermeer zich heeft omgeven. Op Schiphol doelend zei de heer d'Ailly: Wij moeten onze veroveringen via de lucht doen. En tenslotte moeten we nog even de aandacht vestigen op Holle Bolle Gijs, het openluchtspel van dr. Schrö- der, waarin de moeilijkheden rond de drooglegging en het uiteindelijke succes worden verbeeld. Door techni sche moeilijkheden werd de eerste opvoering onder regie van Kommer Kleyn in zekere zin een mislukking. Vanavond wordt het spel nogmaals opgevoerd en dan zal men wel zor gen, dat de geluidsinstallatie in orde is. We hopen, dat ook dit onderdeel van het uitgebreide programma, dat met zo'n grote toewijding werd voor bereid, een volledig succes zal wor den. De cockpit met volledige apparatuur, gemaakt door de jongens van de tech nische school in Hoofddorp, geniet grote belangstelling bij de jeugd. Vooral de verbinding met de ver keerstoren van Schiphol is iets, om nooit te vergeten. (Foto: v. d. Horst). GNEPHOEK 5 ALPHEN AAN DEN RIJN. Erkend en gediplomeerd instructeur en instructrice. GRATIS THEORETISCHE LESSEN BEL 2997 EN U KRIJGT GEHEEL VRIJBLIJVEND ALLE GEWENSTE INLICHTINGEN. (Advertentie) ZQETERWOUBE Fancy-Fair. Zaterdagavond 9 Juli 's avonds 8 uur vindt de opening plaats van de fancy-fair ten bate v. h. jeugdwerk in de parochie van de H. Kruisverheffing. Deze fancy-fair zal geopend zijn Zaterdagavond 9 Juli van 811 uur, Zondag 10 Juli 's middags van 14.30 18 uur en des avonds van 811 u. en Maandagavond eveneens van 811 uur, waarbij gelijktijdig de trekking der grote verloting zal plaats vin den. Elke avond is er volop gelegenheid tot dansen en Zondagmiddag poppen kast voor de kinderen. Voorts volle dig buffet, vele attracties, theesohen- kerij enz., kortom een feest waar ieder zich van harte kan vermaken tot voordeel van de kath. jeugd van de parochie. VOORSCHOTEN G. J. BOOM BENOEMD TOT NOTARIS. De heer G. J. Boom, sinds 1933 can- didaat-notaris op het kantoor van notaris W. A. Caron en sinds het over lijden van laatstgenoemde belast met de waarneming, is 'benoemd tot no taris te Voorschoten. ROELOFARENDSVEEN SPORTDAG N.K.J.B. EN L.T.J. Zoals ieder jaar organiseert de L.T.J. in het district Leiden weer een sportdag. Vorig jaar werd deze met groot succes gehouden te Roe- lofarendsveen. Thans is de beurt aan Zoeterwoude en wel op Zondag 17 Juli a.s. In verband hiermede zal te Roelof arendsveen op Zondag 10 Juli in samenwerking met de beide parochies een plaatselijke sportdag worden gehouden, om aan de hand hiervan de sterkste spelers voor de afvaardiging naar Zoeterwoude aan te wijzen. In de voorronde volley bal wist Roelofarendsveen een 30 overwinning te behalen op Rijpwe- tering. Als de Veenders nu ook nog weten te winnen van Hazerswoude (Groenendijk) zullen zij hierdoor de finale bereiken. Het programma van Zondag a.s. op het D.O.S.R.-terrein vermeldt o.a. 400 m. hardlopen, 100 meter en 1500 meter hardlopen, touwtrekken, hoogspringen, voetbal wedstrijd en volleybalwedstrijd. De wedstrijden beginnen te 2 uur. W0UBRUGGE De heer H. Boer, behaalde te Leiden het einddiploma MULO. Grootvader Bosch begon met een rekje 1 Augustus a.s. viert een bekende Leidenaar zijn zilveren jubileum. De heer Johan Bosch (47), fietsenbewa- ker vóór het Postkantoor aan de, Breestraat, heeft 25 jaar lang zijn kudde fietsen als een goede herder bewaakt. Er is nooit één verloren schaap geweest. In die kwart eeuw is nog nooit een fiets in verkeerde handen terecht gekomen. Eén keer heeft het weinig ge scheeld. Oplichter gegrepen. Dat gebeurde zo: Een dame komt met een fiets naar hem toe. Bewaker, zegt ze let er goed op, er zitten een paar nieuwe banden op, die mijn zoon uit Engeland gestuurd heeft; ik zou me geen raad weten, als de fiets gestolen werd. Johan Bosch stelde haar gerust. Vijf minuten later kwam er een jongetje van een jaar of tien met het nummertje van deze fiets. Ik stond er al mee in mijn hand, maar ineens dacht ik aan de woorden van de dame. Die fiets is van een dame, zei de heer Bosch. Nee, die is van een heer, zei het jongetje; hij heeft mij het nummer gegeven, omdat hij de trein nog moet halen. In „De Harmonie" werd de man door de politie gegrepen. De recherche nam een tas met nummertjes in beslag. De jubilaris met zijn negotie, die op wielen gaat. Soms heeft hij wel eens plaats moeten maken voor de meisjesstudenten, die in de ontgroe- ningstijd als taak moesten uitvoeren: het zelfstandig bewaken van fietsen. Maar Jan Bosch bleef toch steeds een oogje in het zeil houden. (Foto: „De Leidse Courant"). Deze zwijntjesjager zocht op vele plaatsen in Nederland de beste fiet sen uit en vond dan in een voorraad bonnetjes, die hij in zijn bezit had, het overeenkomstige nummer. De oplichter had op deze manier al 4fl fietsen gestolen. Het kwam hem op twee jaar te staan. Eén maand, nadat hij uit gevangenschap ontsla gen was, had hij al weer negen fiet sen gestolen. Een onverbeterlijk geval. De heer Bosch schudt zijn hoofd, 50 Jaar Bosch-bewakers". Tja, 25 jaar staat hij nu al in de Breestraat en het is alsof hij giste ren dit fietsenpatronaat van zijn va der, die na 3H jaar er omwille van zijn gezondheid mee moest uitschei den, overnam. We wagen de gissing, dat alle fietsen, die door zijn handen zijn gegaan, achter elkaar wel de we. reld'bol zullen omspannen. Hij belooft daar eens over na te denken. Eén fiets meneer. Dank u wel, •onderbreekt de bewaker het gesprek. Het bedrijf gaat intussen gewoon door, terwijl wij ijverig notities ma ken. Grootvader Bosch was ook als fiet- senbewaker op deze plaats. Maar die stonid 2VA jaar lang in de openlucht. Vader Bosch kwam op het idee een klein schuilhutje te plaatsen. B. en W. moesten daarvoor toe stemming geven, maar zij gaven het grif, want het college heeft oog voor noodzakelijke voorzieningen in de stad, of het nu een gebouw van 8 millioen of 80 gulden betreft. Op feestdag met vacantie. Johan Bosch is getrouwd, hij heeft een dochter van 24 en een zoon van 18. Neemt u er echter goede nota van, dat de jubilaris op zij in feestdag met vacantie is. Hij geeft niet om al die drukte. We veronderstellen, dat de verkeerspolitie met dit besluit ook wel ingenomen zal èijn. Stel je voor, dat iedereen de jubilaris in de Breestraat ging feliciteren. Receptie in de Breestraat: de stag natie zou niet te overzien zijn In de Breestraat zelf is weinig veranderd, vertelt de heer Bosch. Hij heeft de stoep voor de sociëteit Mi nerva zien verdwijnen. Het af- en aanrijden van rijtuigen voor de socië teit Minerva is er niet meer. Vroeger kwam het wel eens voor, dat Johan Bosch een paard tussen zijn rijwie len had staan. Daar plakte hij geen nummertje op, zoals we veronder stelden. Het aantal paarden bleef zó beperkt, dat er met deze viervoeters weinig kans voor verwarring was. „Mag ik mijn hond in het postkon- toor meenemen, meneer", onder breekt een dame ons interview. Johan Bosch vindt het goed. Het verhaal van zijn leven. En dan vertelt hij ons het span nendste verhaal van zijn leven. Het gebeurde in 1939. Hij zag een „verdacht persoon" voorbijlopen aarzelen en vervolgens het post kantoor binnengaan. Hoe wist u, dat het een „ver dacht persoon" was? Hij had een snorretje aange plakt. Aan een kant liet de lijm lo» en dat kon ik goed zien. Hij had ook een pruik op. Dat was duidelijk aan de haargrens op zijn achterhoofd te zien. Ik ging naar een politie-agent, vertelt de heer Bosch verder, en even later werd de man op de Breestraat aangehouden. Hij bleek een beruchte postwissel vervalser te zijn, die met een revol ver was gewapend en niet een scheermes, dat tot een scherpsnijdend aanvalswapen was omgebouwd. Een prachtig verhaal, dat goed doet uitkomen, hoe de rijwielbewaker in de loop van de tijd zijn ogen leerde gebruiken. De Breestraat zou de Breestraat niet zijn, als de bewaker Jan Bosch ontbrak:. Daarom geloven wij wel uit naam van heel fietsend Leiden i gesproken te hebben, toen wij hem een tweede 25 jaar aan de zelfkant van de Breestraat toewensten. Burgerlijke Stand Geboren: Ronald, z. v. W. J. M. Rijsbergen en T. C. Jonker; Willem," z. v. S. Nieuwen'burg en A. Bonarius; Cornelis, z. v. C. Hundersmarck en J. W. v. Leeuwen; Tjimkje, d. v. J. J. Leuering en Y. v- d. Steeg; Johan na Helena Maria, d. v. A. Toor en J. M. Verhage; Laila, d. v. E. G. Björ- newall en L. Skeisvoll; Arie Hendri- kus, z. v. A. H. Nas en J. A. v. d. Veldt; Willem, z. v. W. L. Kunst en I. A. Fokker; Aart, z. v. A. Plaisier en C. de Wit; Carla, d. v. J. P. Boom en W. de Hen; Paulus Adrianus Maria, d. v. J. van den Eijkel en M. G. Koppers. Overleden: J. Elfrink, man, 75 j.; J. W. Voogt, huivr. van: Bokma, 58 j.; J. K. Kramp, huisvr. van: v. d. Lin den, 68 jaar. MULO-EXAMENS TE LEIDEN Geslaagd voor diploma A: A. J. P. van Heeringen; N. Jansen; M. Bak ker; P. de Haas; Sj. de Mik; W. den Heeten; W. G. F. de Die; M. A. C. Boelee; Ghr. de Laaf; J. C. Nieboer en C. de Vlaming, allen te Leiden; C. Hendriks te Leiderdorp; Tj. Hei- kens en J. C. Duindam, beiden te Noord wijk aan Zee; E. Groenendijk te Noordwijk-binnen; P. Guijt te Kat wijk; P. van Unen te Oude Wetering en A. Binnendijk te Rijnsburg; voor diploma B: I. Teegelaar; J. N. Kriek; J. P. Dekker; I. W. Witoelar Kartad- dipoetra; C. J. M. Diepenbach; J. W. van Daalen en N. Kuipers, allen te Leiden; K. van der Meulen te Noord- wijk aan Zee; F. B. Lageman te Kat wijk; J. H. C. Witkamp te Leiderdorp; E. A. Meijer te Wassenaar en T. van Egmond te Oegstgeest. Het bedrijf van drie generaties Bosch: fietsen bewaken op de Breestraat, is klein begonnen. Grootvader Bosch begon met een rekje van bescheideD afmeting. Aan de muur hangt een bordje: voetpomp voorhanden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10