Straatsburg moet ook open staan voor Oost-Europa Europa's parlement niet bang voor nieuwe ideeën „Te Genève zal Europa niet verkocht worden naar Rio Malta wil geen kolonie zijn Dodelijk gewond kind op dijk gevonden DONDERDAG 7 JULI 1955 46ste JAARGANG No. 13543 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hooldredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 12.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 ADOPTIE WERLEDEN week heeft de Tweede Kamer een wetsontwerp aan vaard, waardoor het mogelijk wordt (gemaakt een kind van andere ouders geheel als eigen kind aan te nemen. Deze nieuwe wet, de adoptie be treffende, is niet geheel geworden wat minister Donker zich in de aan vang daarvan had voorgesteld, maar toch wel voor zulk een groot deel, dat hij met de aanneming daarvan zichzelf geluk kan wensen. In de huidige situatie is adoptie in ons land immers onmogelijk wat in de practijk tot allerlei ongewenste toestanden heeft geleid. Er zijn echt paren geweest, die zelf geen kinde ren kregen en een kind wilden aan nemen. Als zij dat kind dan geheel hadden opgevoed en als hun eigen kind hadden leren beschouwen, kon den de natuurlijke ouders, als dat kind eenmaal een goede opvoeding had gehad en deze opvoeding gelde lijke baten zou gaan afwerpen, al leen met het oog daarop het kind te rugeisen. Nu de adoptiewet door de Tweede Kamer is aanvaard, zullen de ouders een kind geheel' als een eigen kind kunnen aannemen en dan zal de over heid slechts in hoogst zeldzame ge vallen toestaan, dat zulk een aange nomen kind de officiële relaties met de nieuwe ouders weer verbreekt. IJET oorspronkelijk voorstel van minister Donker was echter om dit in geen enkel geval toe te staan.. Hierbij zijn echter de meest funda mentele banden der samenleving in het geding namelijk de band tussen oudere kinderen, waarover voor het leven zou worden beslist zonder dat het kind, zelfs als het meerderjarig is geworden, daarop enige invloed zou kunnen uitoefenen. Dit is voor de minister aanlei ding geworden om deze veiligheids klep in zijn ontwerp aan te bren gen, dat er een kleine mogelijkheid tot herroeping zou komen, waarover de rechter tenslotte zou beslissen. Principieel gedacht is dat natuurlijk eigenlijk niet voldoende, want ook zo wordt er over deze allerbelangrijk ste' levensvraag beslist zonder dat de anens wie het betreft zelf kan beslis sen. Dat gaf de katholieke heer Van Rijokevorsel de gedachte in om de herroeping van de adoptie voor één jaar in handen te leggen van de ge adopteerde zelf en wel tussen van zijn 23ste tot zijn 24ste levensjaar. Het is er niet van gekomen en wij achten dat met alle zuiver principiële bedenkingen, die hiertegen gemaakt kunnen worden, toch alleszins begrij pelijk. Wat kan er immers in de practijk niet allemaal gebeuren, indien de ge adopteerde deze mogelijkheid voor zich zou zien? Kinderen opvoeden is nu eenmaal een moeilijke zaak, waarbij zich tal van moeilijkheden kunnen voordoen. De geadopteerde kinderen zouden in dat ene jaar uit allerlei louter materiële en onedele motieven, zoals het binnenhalen van een erfenis, de banden met de nieu we ouders, die zich vele opofferin gen hebben getroost, kunnen verbre ken. Het zou moeilijkheden kunnen geven bij de opvoeding zelf, indien de kinderen hun zin zouden trachten te krijgen met de bedreiging, dat zij op 23-jarige leeftijd hun nieuwe ouders de rug zullen toekeren. Het zou allerminst 'bevorderlijk zijn voor de sfeer en de rust in de opvoeding, welke juist in dit wetsontwerp werd j nagestreefd. Het grote bezwaar van de heer van Rijckevorsel was, dat er bij de ge adopteerde een andere onrust ont staat door de wetenschap, dat er zon der hem over zijn lot is beslist. Dit is o.i. niet helemaal juist. Want nu kan een jongen of een meisje op 23-1 jarige leeftijd bij de rechtbank een! verzoek indienen om de adoptie on- gedaan te maken. Toen het kind minderjarig was, was het ook de rech ter, die vast stelde of het door andere ouders mocht worden aangenomen. Hij moest nagaan of aan de strenge voorwaarden, welke aan adoptie wor den gesteld, was voldaan. Zo mag nu een rechter een adoptie pas herroepen als andere voorwaar- den zijn vervuld, namelijk als de her- roeping redelijk genoemd kan wor den en als de belangen van het ge adopteerde kind kennelijk inwilli ging van het verzoek eisen. Er wordt dus niet geheel zonder het kind over 't kind beslist. Het kan zelf dit ver- zoek indienen en de argumenten j voor dit verzoek naar voren bren gen, welke dan alleen door een ob jectieve instantie worden beoordeeld wat altijd nog een betrouwbaarder effect zal kunnen hebben dan een be slissing door de betrokkene zelf, die zich veel eerder dan de rechter zal laten leiden door een emotionele op welling of een ogenblikkelijke situatie. Wij geloven daarom, dat hier het juiste midden is gevonden en dat men om de onrust en de narigheid, wel ke zouden kunnen ontstaan, indien met de beslissing al was het maar ook voor één jaar, in handen van de be trokkenen zou leggen, zich alleen mag laten iciaen door de overweging welke zich in feite tegen iedere echte adoptie richt. Prinses Beatrix bezocht met school „E'55" MacMillan en Pinay, de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk, hebben er gisteren te Straatsburg op aangedrongen de Raad van Europa uit te breiden met landen van achter het IJzeren Gordijn. Zij boden het stelsel der Westeuropese Unie voor gecontroleerde en beperkte bewapening aan als een patroon voor een Europees veiligheidsstelsel met de Russen. In het Europese „parlement" de raadgevende vergadering te Straats burg zei MacMillan, dat het Westen soepel moet blijven en niet bevreesd moet zijn voor nieuwe gedachten. Daarmee liet hij doorschemeren, dat een uitbreiding van de Raad van Europa één van de Westelijke voorstellen voor de komende conferentie met Rusland in Genève zal zijn. Zowel MacMillan als Pinay zullen in Genève een belangrijke rol spelen. basis kunnen de weg ontsluiten voor accoorden op interregionale basis met gelijke verplichtingen en dezelfde zekerheid van waarborgen". De minister zei, dat indien West- Europa zijn eenheid handhaaft, be reid blijft met het Oosten te onder handelen en stoutmoedige plannen aandurft, 't mogelijk zal zijn Duits- DEUREN OPEN De Franse minister sloot zich bij zijn Brits ambtgenoot aan. Hij ver klaarde dat West-Europa een ontwik keling, als door MacMillan bepleit een herziening van het statuut van de Raad om zijn deuren te openen voor alle landen van Europa niet be hoefde-te vrezen. Pinay herinnerde er aan, dat de Raad open blijft voor alle andere Europese landen die aan de huidige vereisten voor toelating voldoen en zei: „Onze accoorden op regionale Om de werkweek van vijf dagen Meer dan 640.000 Katholieke arbei ders, die zijn aangesloten bij het Bel gische Verbond van Christelijke Vak verenigingen, zullen iedere Zaterdag met ingang van deze week in staking gaan ter ondersteuning van hun eis voor een werkweek van vijf dagen. De staking, die Dinsdagavond te Brussel is afgekondigd door het con gres van het Verbond, is ook gericht op het verkrijgen van een gegaran deerd minimumloon van 20 frank per uur. Verscheidene particuliere onderne mingen en gemeentelijke diensten hebben onlangs een dergelijke werk week aanvaard. land te herenigen. Pinay verzekerde dat de Grote Vier bij de besprekin gen van Genéve de Europese eenheid niet zullen verkopen. „Wij gaan im mers niet als kooplieden naar Genéve. In Genéve zal Europa niet verkocht worden en evenmin zullen er buiten Europa om verkopen plaats vinden. Gewend aan ijzige Oostenwind. De Britse minister MacMillan ver klaarde dat het Westen moet waken tegen een „voortijdige ontspanning" in zijn betrekkingen met de commu nistische wereld. „We zijn gewend geraakt aan de ijzige wind uit het Oosten, maar we moeten er voor op passen niet te gemakkelijk te smel ten als het klimaat plotseling warmer wordt", zei hij. De Westduitse regering heeft het voorstel gedaan een Europese atoom gemeenschap op te richten. Het voor stel werd in de raadgevende verga dering gedaan door de nieuwe West duitse minister van Buitenlandse Za ken, Heinrich von Brentano. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, sprak over de pogingen van de Euro pese regeringen tot economische een heid te komen. Hij bracht uitvoerig verslag uit over de conferentie van de zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, enige tijd ge leden in Messina gehouden. Na langdurige onderhandelingen is de Katholieke Actie van Argentinië erin geslaagd een vergunning te ver krijgen tot de deelneming aan het in ternationale Eucharistische Congres te Rio de Janeiro, dat op 17 Juli be gint. De aartsbisschop van Buenos Aires, kardinaal Copello en de aartsbisschop van Rosario, mgr. Caggiano, zullen meegaan met het schip, dat de pel grims van Buenos Aires naar Rio zal brengen. Het Ar gentijnse# ministerie van (buitenlandse zaken heeft toege zegd, dat de uitreisvisa der pelgrims met voorrang zullen worden behan deld. Het staat bovendien vast, dat de De Britse premier Eden zal nog deze zomer een ronde-tafelconferentie ir^* alle politieke partijen van Malta bij eenroepen om een voorstel van de premier van Malta te bespreken, dat Malta vertegenwoordigers naar het Britse Lagerhuis zal* zenden. Als dit voorstel wordt aangenomen, zal Malta in feite een deel van het Verenigde Koninkrijk worden en een zelfde status hebben als Noord-Ier- land, met dit verschil, dat Malta 1.344 mijl van Londen is verwijderd, tegen Ierland slechts 137. Groot-Brittannië zal hiermede een ommekeer in zijn houding ten aanzien van een kolonie inluiden. Edens mededeling werd in het Huis Vaticaan. beide Argentijnse prelaten zullen j warm toegejuicht. Ook de oppositie- deelnemen aan de conferentie tussen j leider Attlee sprak zich voor het voor de Zuid-Amerikaanse bisschoppen en j stel uit. Het grootste vraagstuk van de hoge vertegenwoordigers van het i Malta is armoede. Het eiland is te "*i:klein om voor zijn 331.000 bewoners een goede levensstandaard te schep pen. De hoofdbron van inkomsten is het geld dat de Britse vloot uitgeeft voor het in stand houden van de grote bases. De Maltese premier Dom Minthoff heeft de afgelopen twee weken in Londen gesproken met Britse autori teiten. Woensdag hebben leerlingen van het Baarns Lyceum onder leiding van de Rectrix, mej. dr. S. Ramond, een bezoek aan de „E 55" gebracht. Onder hen bevonden zich ook de prinsessen Beatrix en Irene. Op de foto zien we Prinses Irene met een schoolvriendin in het kabelbaantje. Eisenhowers oprechte bedoelingen In antwoord op hetgeen NitikS Kroesjtjef, de leider van de Russische communistische partij, enige dagen geleden heeft gezegd („Wij gaan niet naar Genève omdat wij zwak zijn, maar juist omdat wij ons sterk ge voelen") heeft president Eisenhower gisteren gezegd bij zijn weten nooit een Amerikaanse politicus heeft ge zegd dat de Russen naar Genève gaan omdat zij zich daartoe door zwakte gedwongen zien. „Natuurlijk erkennen wij de grote militaire kracht van de Sowj et-unie", zei de Amerikaanse president op zijn wekelijkse persconferentie. „Wij gaan naar Genève met de oprechte bedoe ling om onze zaak op verzoenende en vriendschappelijke wijze te bepleiten. Wij gaan met goed hoop, maar hoop heeft meer voedsel nodig voor het gaat lijken op verwachting". Weer uitstel voor Chessmann Caryl Chessman, de man die in Amerika reeds zeven jaar geleden ter dood werd veroordeeld en sindsdien door tal van juridische manoeuvres stee<|s uitstel van executie heeft we ten te verkrijgen, is er, tegen alle verwachtingen in, opnieuw in ge slaagd voorlopig aan zijn terechtstel ling te ontkomen. Hij zou 15 Juli terecht worden ge teld in de gaskamer van San Quentin. Ditmaal heeft hij uitstel gekregen l doordat opperechter Clark besloot na te gaan of er redenen zijn voor een herziening van de zaak-Chessman. Het Opperste hof zal daarover pas deze herfst kunnen beslissen en tot dan zal Chessman zeker het leven be houden. Hij heeft grote naam gemaakt door in de gevangenis de best-seller Doden cel 3455 te schrijven. Deze maand nog komt er een nieuw boek van hem uit. Leerlingen van het Baarns Lyceum, onder wie de Prinsessen Beatrix en Irene hebben Woensdag onder leiding van Rectrix dr. S. Ramond, in klasse- verband een bezoek aan de „E 55" gebracht. We zien Prinses Beatrix hier met een schoolgenoot in het kabelbaantje. De Etna staat op overkoken Kokende lava borrelde gisteravond omhoog tot op slechts tién meter van de rand van de krater van de Etna en deskundigen begonnen te vrezen voor een werkelijke uitbarsting die een stad en een dorp, gelegen op 2000 me ter onder de top, in gevaar zou kun nen brengen. Voortdurend braakt de Etna grote rookwolken en vulkanische as naar boven. Boven de top wordt de zon er door verduisterd. De laatste grote eruptie van de Etna dateert van 1950, toen er grdte schade werd aangericht aan boerderijen en wijngaarden op de oostelijke flank van de vulkaan. DE AMBTENAREN- SALARISSEN. Naar de mening van de vaste com missie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer dient het wets ontwerp, waarbij de financiële posi tie van het rijkspersoneel wordt ver beterd, te worden aanvaard. De com missie meent verder, dat de ambtena ren gedupeerd zouden worden indien de Staten-Generaal de behandeling van het wetsontwerp zouden opschor ten, ten einde het advies van het college af te wachten. Den eventuele aanvaarding kan als een voorschot worden beschouwd op de regeling, welke te eniger tijd de definitieve zal zijn. Op de St. Antoniedijk te Oud-Gas tel is gisteravond een zesjarig meisje aangetroffen met ernstige verwon dingen aan het hoofd. Na behande ling te Oudenbosch werd het kind naar Breda gebracht, waar het nog dezelfde avond overleed. Omtrent de juiste toedracht van het gebeuren tast de politie in het duis ter. Men vermoedt dat het kind, dat ■met een autoped op de dijk aan het spelen was, door een passerende auto is aangereden. „Uitwuifgalerij" op Schiphol De gelegenheid om de scheidende luchtreiziger vaarwel te wuiven wordt op Schiphol verbeterd. Er komt nu een z.g. uitwuifgalerij, die 22 meter dichter bij het platform is dan de thans bestaande promenade. De achterblijvenden kunnen hieri „winddroog" het vertrekkende vlieg tuig nastaren. De ruimte komt naast de nieuwe cafétaria. Op het dak van beide ruimten wordt een groot terras aangelegd. Italiaanse crisis opgelost Het nieuwe kabinet van formateur Antonio Segni is gisteravond door president Gronchi beëdigd. Daarmee is er een einde gekomen aan de kabi netscrisis die veertien dagen heeft ge duurd. Voor verreweg het grootste deel bestaat de nieuwe regering uit chris ten-democraten, net als de vorige. HOE wordt weer (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 2 uur). STIJGENDE TEMPERATUUR. Overdrijvende wolkenvelden 2 en morgen voornamelijk in het binnenland perioden met zonne- S schijn. Droog weer. Zwakke tot 2 matige wind uit Noordelijke rich- tingen. Enige stijging van tem- peratuur. 8 Juli zon op 4.31, ondier 21.02; maan op 22.13, onder 8.08. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 8 Juli v.m. 5.15; n.m. 17.40. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bewolkt 25 C. OSLO licht bewolkt 24 KOPENHAGEN onbewolkt 21 AMSTERDAM regen 16 LONDEN onbewolkt 23 LUXEMBURG geheel bewolkt 17 PARIJS zwaar bewolkt 23 BORDEAUX onbewolkt 24 GRENOBLE zwaar bewolkt 20 NICE licht bewolkt 26 GENEVE half bewolkt 21 ZURICH regen 16 LOCARNO licht bewolkt 26 EERLIJN half 'bewolkt 19 MUNCHEN regen 11 WENEN zwaar bewolkt 18 INNSBRUCK motregen 14 ROME licht bewolkt 27 AJACCIO onbewolkt 24 Korreltje Alleen hij mag mensen uitlachen, die hen van harte lief heeft.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1