Korte uitslaande brand verwoestte 2 etages van perceel aan Lammermarkt Engelse Shakespeare-vertoikers brachten de Koninklijke Schouwburg in verrukking „Much ado about nothing" Leidse avond in Holland Festival DONDERDAG 7 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Ifoouut kteeg dtandende aetma&óa (met kleding. Water keerde zich tegen het publiek Een vlam in een pan met vet heeft gisteravond omstreeks kwart voor zeven een uitslaande brand veroor zaakt in het perceel Lammermarkt 5. De twee bovenste etages van het huis brandden totaal uit, terwijl een huis vrouw brandwondpn aan de beide benen opliep. Het vuur ontstond in de keuken, waar een pan met vet plotseling vlam vatte. De 50-jarige mevrouw De Jonge poogde het vuur te blus sen, doch stootte in haar nervositeit de pan om, waardoor zij de branden de massa over Kaar benén kreeg. •Haar kleren vatten vlam en in doods angst rende de vrouw naar de huis kamer. Haar echtgenoot, die zich in dit vertrek bevond, snelde te hulp en wist met behulp van een kleed de kleren te blussen. Hij kon echter niet beletten dat het vuur oversloeg op de inboedel van de kamer. Weldra was de gehele verdieping in vlam men gehuld en moesten de inwoners een goed heenkomen zoeken. Totaal uitgebrand. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer verscheen binnen enkele minuten ter plaatse en pakte het vuur met vijf stralen aan. Een kwar tier hadden de brandwerelieden no dig om de naar buiten lekkende vlammen tot in hun as terug te drin gen- Omstreeks kwart over zeven kon met de nablussing begonnen worden. De étage van het echtpaar De Jon ge en de daarbovengelegen kamers van twee damesstudenten brandden echter volkomen uit. Van een belen dend perceel werden een hoeveel heid wasgoed en een jaloezie tot as verteerd. Een begin van brand in een muurkast kon tijdig bezworen worden. Schade 20.000 gulden. De schade, die ruim twintig dui zend gulden bedraagt, wordt door de verzekering gedekt. De benedenver dieping van het uitgebrande pand, waar het café „De Koophandel" ge vestigd is kreeg slechts onbetekenen de waterschade. De verwondingen van mevr. De Jonge zijn niet van ernstige aard. In memoriam zuster Hermana Wij maakten reeds melding van het overlijden van zuster Hermana in Tilburg. Thans ontvingen wij uit Sassenheim dit schrijven: Wy vernamen dat de goede zuster Hermana op 83-jarige leeftijd is overleden. Zij was 55 jaar in de Meisjesschool Pelikaanstraat bij het onderwijs werkzaam, waar zij een grote bekendheid heeft verworven. Bij haar gouden feest te Leiden werd zij door de wethouder gehul digd daar zij op een leeftijd van ruim 75 jaren nog practisoh dienst deed ten behoeve van het onderwijs. Meerdere malen had zij zitting in examencommissies voor stenografie, typen, handelscorrespondentie enz. Veel huismoeders zullen zich die goede zuster nog herinneren. Op haar gouden feest kwam het voor,, dat moeders, grootmoeders en klein dochters tesamen haar kwamen ge lukwensen Laten wij hopen dat haar nage dachtenis 'n lichtend voorbeeld zal blijven. Zij werd op 't Kloosterkerk hof te Tilburg vandaag ter aarde be steld, de uitvaartdienst werd ge houden door haar neef, pater H. Ter Meer Sal. De toeschouwers bij deze brand deden een minder prettige ervaring op, toen bij het bluswerk plotseling een slang van de kraan afschoot en het stuurloze water de verkeerde kant opspoot. De nieuwsgierigen op de eerste rijen, die begrijpelijkerwijs bet oog omhoog gericht hadden, kre gen volkomen onverwacht een koude douche te verwerken, welke krachtig was dat enkele personen bun evenwicht verloren en tegen de grond sloegen. Kletsnat moesten zij het strijdtoneel verlaten, om hun nieuwsgierigheid waarschijnlijk eerst -net dit krantenbericht volledig U kunnen bevredigen. Een beeld van de viering van de Dag van de Luchtvaart op het Toesjing-vliegveld in Rusland: parachutisten dalen tijdens een massale demonstratie. De viering werd door alle Russische leiders bijgewoond; hoewel de vliegtuigen, die deze dag te zien waren wel bekend waren, waren zij nog nooit in zo'n groot aantal tegelijk gezien. Hedenmorgen vond in de parochie kerk v. d. H. Petrus de uitvaartdienst plaats voor de heer Johan v. Deven ter, die dezer dagen na een langdurige ziekte op 60-jarige leeftijd overleed. De H. Mis van Requiem werd opge dragen door kapelaan J. F. Franse. e overledene bekleedde bij van Gend en Loos alhier de functie van hoofdbesteller. Bovendien was hij ere-lid van de R.K. V. V. „Docos". Onder de aanwezigen op de R.K. Begraafplaats bevonden zich o.m.: het bestuur, leden, donateurs van de Mijnhardl's tabletten ZENUW- HOOFDPIJN-LAXEER (Advertentie) R.K. V. V. „Docos", directie en per soneel van Van Gend en Loos. Een achttal personeelsleden fungeerden als slippendragers. De absoute werd verricht door kapelaan J. W. M. de Jong van de Petruskerk. Een zoon van de overledene sprak een danktwoord. SPEARE 'n kleine 4 eeuwen later geleefd zou hebben en met zijn „Much ado about nothing" Veel herrie om niets in deze tijd zijn debuut ge maakt zou heibben, betwijfelen wij of hij een onverdeeld „goede pers" ge had zou hebben. De kranten zouden geschreven hebben, dat zijn gegeven niet origineel, dat zijn intrige gezocht en dat zijn climax psychologisch-niet- verantwoord is; de arme William zou wellicht zijn gaan wanhopen ooit een goed toneelschrijver te worden! Maar zelfs de meest onbarmhartige criticus zou in dezelfde recensie ge schreven hebben, dat de taal, waarin het „niemandalletje" gegoten is, sprankelt als schuimende champagne en diepte kent, zoals men deze bij een stilstaand meer ook slechts kan be vroeden; men zou gedwongen zijn te schrijven, dat William Shakespeare een dialoog weet op te bouwen, die" de toehoorder de adem soms beneemt en die gedachten weergeeft, welke men onmogelijk in de flits van het gesproken woord op hun zuivere waarde kan peilen. Dus zou men geneigd zijn te me nen, dat de vele Leidenaars, die gis teravond de Koninklijke Schouwburg in Den Haag bevolkten, een „lees stuk" aangeboden kregen in het ka der van het „Holland Festival"; dat dit niet het geval was, dat men een theater en dramatiek zag, zoals Ne derland slechts zelden te genieten geeft, is te danken aan the Shake speare Memorial Theatre „Statford- on-Avon", het Engelse toneelgezel schap, dat zich volledig aan de Sha- kespeareaanse kunst wijdt en dat de werken van de „Europese Prins der Poesie" met zoveel élan en met zo veel begrip weet te brengen, dat mo gelijk de auteur zelf zich erover ver baasd zou hebben. ZOALS WE SCHREVEN is hét ge geven vrij simpel: De jonge krijgsman, Claudio, van het slagveld teruggekeerd, wordt verliefd op de aanminnige Hero, de dochter van Messina's stedehouder. Zijn leenheer, don Pedro, komt hem te hulp en alles zou een simpel verloop hebben ge had, wanneer de bastaard-broer van don Pedro, don Juan, de prille liefde niet op laaghartige wijze verstoord •had. Voordat Claudio zijn beminde Hero op het altaar ineen doet zakken door haar met bittere en onverdiende ver wijten te overladen, voordat via een paar gerechtsdienaars de valsheid van don Juan ontmaskerd wordt en een herrezen" Hero haar Claudio in de armen valt, wordt de vrouwenhater Benedick door don Pedro gekoppeld aan de nicht van de stedehouder, Bea trice, wier tong zoals Benedick het vóór de liefde uitdrukt sneller is dan zijn paard. DIT SIMPELE GEGEVEN heeft kans gezien de eeuwen te trotse ren en daarin schuilt juist de „mys tieke" kracht van Shakespeare; hij laat tussen Beatrice en Benedick een dialoog opflitsen, die de toehoorder wijze, waarop hij de gefingeerde pas sie van de zgn. verliefde Beatrice uit beeldde, was meesterlijk. Evenzo viel toen eerst het volle licht op de uit- beeldingsgave van Antony Ireland (don Pedro), die in de „misleidings scène" een mimiek demonstreerde, welke de zaal in verrukking bracht. Het verliefde paar, Hero (Judith Stott) en Claudio was o.i. in zijn geheel een weinig te simpel tot uit beelding gebracht o.m. door kle ding en grime waardoor deze rol len niet volledig tot hun recht konden komen, een euvel, waarvan vooral de rol van Hero schade ondervond. De gerechtsdienaars, George Devine- én David O'Brien kregen en gebruikten een volledige kans, zoals o.m. uit het meeleven van de zaal duidelijk bleek. Het geheel, dat als achtergrond sfeervolle decors had, verleidde de zaal na de slotscène tot een storm achtig applaus, dat tot een langdurige ovatie uitgroeide. De vrouwenhater Benedick (Joïiin Gielgud), voordat hij zijn baard en zijn hart verloor, in gesprek met don Pedro, die in „Much ado about nothing" meer een dienaar van heersten Peggy Ashcroft (Bea- a.h.w. hier zijn kans te grijpen en de Cupido dan van Mars is. doet zweven tussen verbijstering en verrukking; hij voert twee gerechts dienaars ten tonele, die nu na 400 jaren nog in staat zijn een zaal spontaan te doen lachen; hij weet een simpele scène met zo'n rijkheid van- taal en inhoud te omgeven, dat de toehoorder de gehele opzet en uitwer king van het stuk vergeet en zich laat meesleuren door een stroom van fan tasie en gedachten, die onweerstaan baar is. ALS STRALEND CENTRUM be- trice) én John Gielgud (Benedick) het toneel. Peggy Asheroft, die-met adembene mende rapheid haar vinnige critiiek over de slagvaardige Gielgud uitstort, was op het toneel een levende Bea trice geworden, het Siciliaanse meisje, dat Shakespeare zich moet hebben voorgesteld, toen hij haar rol schreef. Dit brillante tweetal vormde de ziel van het gehele spel en daardoor kre gen sommige andere rollen wellicht ietwat te weinig kans om volledig „uitgespeeld" te worden. Opmerkelijk was b.v. de „tuin- scène", waarop de hoofdrolvertolkers practisch geen invloed uitoefenen: Richard Easton (Claudio) scheen Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in d Geneeskunde op proefschrift g< titeld: „Alastrim een ziekte sui g<_ neris", de heer M. de Jong, geborer te Amsterdam en thans wonende t 's Gravenhage. Gepromoveerd doctor in de Geneeskunde op proef schrift getiteld: „Een studie van he afsluitingsmechanisme tussen slok darm en maag", de heer J. Nauta geboren te Rotterdam en thans wo nende te Leiden. De promotie ge schiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde ot j proefschrift getiteld: „Enige aspec ten van de water- en zouthuishou ding bij essentiële hypertensie", d« heer J. de Graeff, geboren te Tokic en thans wonende te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren H W. van Soest te Den Haag, P. J, Mols te Den Haag, P. Mulder te Der Haag, C. D. Ooft te Oegstgeest en J H. Huyser te Deventer. Geslaagd voor het doctoraal exa men Scheikunde mej. E. Boteren- brood te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- men F. Wis- en Natuurkunde mevr. C. A. Kerling—-Simons te Leiden en de heren E. Talman te Loosduine» en H. Das te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Klassieke taal- en letterkunde mej. A. E. Zijderveld te Den Haa? j en de heer E. D. Vermeulen, Schie dam. Geslaagd voor het candidaatsexa men Plhilosophie de heer E. E. Ch. I Roskam te Den Haag. Geslaagd voor het Propaedeutiscl examen Godgeleerdheid mej. A. A in 't Veld te Velp en de heer P. Ma- gré te Haarlem. Geslaagd voor het doctoraal exa men Pharmarie de dames Goei Kien Giok te Leiden en W. Keyser tq Wassenaar (cum laude). MULO-EXAMENS TE LEIDEN Gisteren zijn te Leiden voor het Mulo-examen geslaagd: diploma B: P. F. H. van Proosdij, Leiden; J. van der Weele, Leiden; H. Th. Grims, Lei derdorp; P. H. Admiraal, Katwijk aan Zee; M. A. Hooijkaas, Driebergen; J. H. W. Mak, Leiden; G. Kamsteeg, Oegstgeest; J. A. Hubregtse, Leiden; M. van Gorsel, Leiden en G. J. van Gaaien, Leiden; diploma A: H. A. de Haas, Leiden; B. M. F. van Bemmel, Leiden; G. Smir, Leiden; A. H. Mon-1 tanus. Leiden; M. J. Koning, Voor schoten; H. W. G. Laman, Leiden; H. van Dijkhuizen, Katwijk aan Zee; A van der Marei, Katwijk aan Zee; H W. yan der Huijzen, Leiderdorp; P. C Mol, Leiderdorp; C. F. M. Bakker, Noordwijk aan Zee; J. C. van Duin, Noordwijk aan Zee; D. Nieuwenhuis, Leiden; J. Dompeling, Katwijk; M. v. 7-gmond, Katwijk; P. W. Groen, Lei- derodrp; J. W. Wempe, Noordwijk aan Zee; H. van Schothorst, Bodegraven; A. van der Marei. Alphen aan den Rijn; A. Mülh, Bodegraven en J. Ver kerk, Bodegraven. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, z. v. H. van derl Riet en C. E. Schipper; Hendrika, d.P v. H. Singerling en J. M.Schouten;! Catharina, d. v. J. J. de Graaf en C.| M. v. d. Tuin; Paul, z. v. S. Kooijman! en C. v. d. Craats; Alida Ariëtte, d.: v. W. D. Moolenaar en S. Keijzer;® Peter Christiaan, z. v. N. J. Vavier en C. v. Kalkeren; Johanna Maria,} d. v. P. van Houten en M. G. Seriese; Catharina Adriana Agnes Maria, d.| v. J. P. Mulder en M. A. Slats; Eelke Jan, z. v. J. de Roos en J. van Hoe ven; Willem Cornelis Marinus, z. v. C. M.van Weizen en C. J. Vletter; Alida Hendrika, d. v. J. P. N. Bodrij en H. v. d. Maas; Cornelis, z. v. P. J. Mink en M. van Zeist. Getrouwd: M. J. de Vogel en J.jf Stigter; H. van Draanen en H. C.J Matthijsse; N. M. van der Poel en G.j 7an Goozen; B. Zwart en S. Hols-J wilder; I. D. de Ridder en H. A. vant der Linden; C. J. J. Boon en J. H. del Vink; J. van Kampen W. F. Groenen-,] dijk; J. Heshu'sius en C. Krom. Overledén: J. van Deventer, man 60 jaar; L. Verbeek, man 68 jaar. Rusland demonstreert zijn macht in de lucht

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10