Nederlandse roeikampioenschappen brachten overwinningen voor Leythe-Vier en Vliet-Acht Aegir (Groningen) behaalde de meeste successen bij de heren Nederlandse ploegen op de Goede athletiekprestaties op de Nenyto bij Pro Patria Louise Brough versloeg mevr. Beverly-Fleitz in twee sets MAANDAG 4 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Groningse studentenroeivereni ging „Aegir" heeft tijdens de Neder - dandse roeikampioenschappen op de Bosbaan de meeste en ook meest im ponerende successen geboekt. „Aegir" won in drie nummers, waarvan een maal in combinatie met „De Hunze". Geen enkele andere vereniging Ibracht het verder dan één kampioen schap. Hoewel in verschillende num mers betere tijden werden gemaakt dan verleden jaar (mede tengevolge van de wind, die de roeiers mee had den) werden geen illusies geboren ten aanzien van de naderende Euro pese kampioenschappen te Gent. Ook het roeipeil kwam in het algemeen niet op grote hoogte. Wat de zuivere snelheid betreft kwamen Zondag al leen de dames met (twee) baanre cords voor Nederlandse roeisters uit de bus. Hoewel het prachtig weer was, mochten de nationale kampioen schappen zich wederom niet in een ruime belangstelling verheugen. 'Voor het grote publiek was er trou wens ook niet veel „vuurwerk" te aanschouwen. Het merendeel van de races werd namelijk onbedreigd en soms met een „straatlengte" door de favorieten gewonnen. Spanning was er eigenlijk alleen in de strijd van de heren-achten; en dan ook volop. Het werd een impo sante start. Vier ploegen raasden vrijwel tegelijk weg om in een tempo, variërend van 35 tot 38, zo snel mo gelijk „op volle kracht" te komen. Eerst nam Njord, daarna Laga enke le decimeters winst. Bij de 500 meter laaide het strijdvuur al zo hoog op, dat de riemen van deze equipe's el kaar gevaarlijk dicht naderden. Knap werk van de zich herstellende stuur lieden voorkwam echter een aanva ring. Nog voor een kilometer was afge legd, hadden de mannen van Nereus hun boot gelijk met de beide andere gerukt. Verder dan een voorsprong van een halve meter kwamen de Am sterdammers evenwel niet, en Laga vocht zich met grote felheid op nieuw naar de leidende positie, ter wijl Njord iets afzakte, met Aegir niet meer dan een halve meter daar achter Op de vierde plaats. Aegir had echter zijn reserves nog niet ver bruikt. Terwijl aan de kop de situa tie voor de zoveelste maal ten gun ste van Nereus veranderde, sleurden de krachtige Groningers hun acht voorbij die van Njord, dat met een inzinking kampte en passeerden ver- Die Leythe naar Boekai est Het bestuur van de Nederlandse roeibond heeft besloten de Twee zon der stuurman van het Haarlemse „Het Spaarne" (met de roeiers S. L. Blom en R. Gitz) of te vaardigen naar de Europese roei-kampioenschappen, die van 25 tot en met 28 Augustus te Gent zullen worden gehouden. Aan de Twee met Stuurman van het Amsterdamse Willem in is ver zocht, deel te nemen aan een trial, welke op 16 en 17 Juli te Essen zal worden gehouden. Aan de hand van de daar behaalde resultaten zal wor den uitgemaakt of ook deze uloeg voor uitzending naar Gent in aanmerking komt. De ploeg van Willem Hl be staat uit de roeiers C. H. M. van den Brekel en A den Hartog en stuur man D. Loek. Wat de Europese dameskampioen schappen in Boekarest op 7 Augustus betreft, is besloten, dat. de Vier met stuurvrouw van „Die Leythe" (Lei den) daar heen zal gaan. Deze ploeg bestaat uit de roeisters A. Lefeber, M. van Lith, A. de Mey en B. Voch- feloo en stuuryrouw L. de Wit. De Nederlandse skif-kampioene. Agnes Reuter van „Nautlius" uit Rotterdam, zal Zondag, 10 Juli, deel nemen aan internationale wedstrij den te Bied in Joego-Slavië. Mocht zij daar een sprekend succes boeken, dan zal het bestuur van de N.R.B. nader overwegen, ook mej. Reuter naar Boekarest af te vaardigen. Op eigen initiatief zal de Neder landse kampioen-acht van Nereus (Amsterdam) a.s. Zondag starten op internationale wedstrijden te Luzern. volgens ook Laga. Toen hadden zij nog bijna een lengte achterstand op de zeer homogene ploeg van Nereus, die met een harde haal een constant tempo van 35 handhaafde. De Noor derlingen brachten in het zicht van de finish met een tempo van 37 nog een uiterste inspanning op, maar verder dan op een halve lengte van Nereus kwamen zij toch niet. Laga, de kampioen van vorig jaar, werd derde op bijna 2 lengten ach ter de winnaars; Njord bezette de vierde plaats. In het nummer Skif was Neu meier, de winnaar van de invitatie^ wedstrijd van Zaterdag (waarin hij een nieuwe baanrecord vestigde) geen schaduw van de vorige dag. En ook het roeien van zijn tegenstan der van Mesdag had een verandering ondergaan, maar juist in gunstige zin, waarbij de Hilversummer goed profiteerde van het boeivoordeel, dat hem Zaterdag had ontbroken. Van Mesdag deed nog zijn best, het baan record van zijn rivaal op zijn beurt te verbeteren, maar hij bleef er 1.6 sec. boven. Zijn derde kampioen schap in successie kon hem een troost zijn. De dames-wedstrijden. Het eerste damesnummer, de dub bel vier, leverde al meteen een ver betering van het baanrecord (voor Nederlandse roeisters) op voor de kranige ploeg van Willem IH. Viking dat technisch aanmerklijk verzorg der roeide, bleef nu in tempo 'beter bij dan Zaterdag en wist, dank zij De dames-vier met stuurvrouw van „Die Leythe" uit Leiden, welke een nieuw Nederlandse record wist te vestigen. Van rechts naar links in de vierriemsgiek „De Vecht" E. Lafeber, M. van Lith, A. de Mey, B. Vochteloo en L. de Wit. een vinnige laatste honderd meter, de achterstand beperkt te houden tot driekwart lengte. Een tweede baanrecord liet de vier met stuurvrouw van „Die Leythe" sneuvelen. Ook dit ploegje roeide verre van feilloos, maar wél uiter mate fel. Die Leythe startte sterk fa voriet en schudde inderdaad het concurrerende RIC op de helft van de race zonder veel omhaal van zich af. De voorsprong op de Amster damsen bedroeg vier lengten. Haar vijfde kampioenschap. Dat Agnes Reuter voor de vijfde achtereenvolgende maal het dames skif-kampioenschap zou behalen, was aan geen twijfel onderhevig. Zij had haar enige rivale, de Delftse mej. Muskens, Zaterdag gedecideerd ver slagen. Ook Zondag was het verschil weer groot. Agnes Reuter is in ons land nu eenmaal zonder concurrentie. Men kon bewondering hebben voor de wijze waarop mej. Muskens haar partij gaf; iets, waarvoor verder schijnbaar niemand iets gevoelt. Vijfenveertig dames in vijf achten hebben een spectaculaire en kleur rijke strijd te zien gegeven, waarin de Vliet de kleine, kort na de start De dames-acht van de Leldse Vrou welijke Studenten Roeivereniging „De Vliet" die winnaar werd in het nummer Achten. INVITATIE-ROEIWEDSTRIJD OP DE BOSBAAN Als „proloog" van de Nederlandse roeikampioenschappen, die gistermid dag werden betwist, werden Zater dag op de Bosbaan nationale invita tie-wedstrijden gehouden. Hiervoor kwamen practische dezelfde ploegen aan de start als die, welke voor gis teren hadden ingeschreven. De races van Zaterdag stonden los van de nationale kampioenschappen, doch de prestaties golden wel voor de pun ten telling in verband met de selectie voor de Europese kampioenschappen. Wat dit laatste betreft verraste de skiffeur Tom Neumeier met een uit stekende verrichting. Hij verbeterde het baanrecord voor Nederlandse roeiers, dat sinds 1953 op naam stond van Van Mesdag van Cornelis Tromp, met 7 min. 20.2 sec. Neumeier bracht het Nederlandse baanrecord nu op 7.16.2. Spannende race der Achten De spannendste race van de mid dag was die der heren-Achten. Het veld van vier boten bleef van start tot finish dicht bijeen, in een felle strijd, waarbij van „licht" tussen de boten geen sprake was en de kansen herhaaldelijk wisselden. Laga nam aanvankelijk de leiding, maar moest die later afstaan aan Aegir, dat een halve lengte nam op de boord-aan- boord roeiende concurrenten. Gedu rende de laatste 250 meter sloeg Njord een formidabele spurt, technisch verre van volmaakt (er was ook 'n „snoek" 'bij), maar toch zeer productief. Aan de finish was er zo weinig verschil, dat velen aan de overzijde van de finish-toren dachten, dat Aegir had gewonnen. Het puntje van de Njord-acht was echter een fractie van een seconde eerder over de eindstreep gegaan. La ga en Nereus werden met een zeer gering onderling verschil, resp. derde en vierde. Hoe moeilijk ook het roeien met ongestuurde vieren is, bleek nog eens door een incident in de wedstrijd voor. De boten Aegir en Willem n waren in een zo fel duel gewikkeld, dat de roeiers niet merkten, dat zij steeds dichter bij elkaar kwamen. Even raakten de riemen van beide boten elkaar. Aegir appelleerde, „snoekte" en was verloren, ondanks een furieuze eindspurt. Bij de Nederlandse jeugdkampioen schappen Stijlroeien meisjes 1718 jaar Overnaadse Vier was de uitslag: 1. de Hoop (Amsterdam) 90 pnt; 2. die Leythe (Leiden) 86 punten. Dee uitslagen der dameswedstrij den waren: Vier met Stuurman: 1. die Leythe 3.54.1; 2. Ric. 3.54.8. Achten: 1. de Laak 3.21.6; 2. de Vliet 3.26.1; 3. Nautilus 3.27.5; 4. het Spaarne 3.33.9; 5. Nereus 3.35.1. genomen voorsprong slechts moei zaam kon handhaven en tenslotte vergroten tot driekwart lengte op het Rotterdamse Nautlilus, dat scherpe aanvallen .van de Laak had moeten afslaan. De Vliet-ploeg 'bestond uit de da mes v. d. Meulen, de Boer, Bijleveld, ten Bokkel Huinink, Kloosterman, is, Terluin, Gelderman en van Houten (st.vrouw). Corrie Huygen verbeterde het Nederlands record discuswerpen voor de derde maal Twee uitstekende prestaties vielen er te noteren bij de internationale atle tiekwedstrijden, welke ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van Pro Patria op de Nenijto-baan te Rotterdam wer den gehouden. Corrie Huygen verbeterde voor de derde maal dit seizoen het Ne derlandse record discuswerpen voor da mes en Visser bleef bij het verspringen met 7,47 meter niet ver van zijn Neder landse record. Dit record had hij in 1953 op 7,52^'j meter gebracht, doch het vorig jaar was h(j niet boven de 7,42 meter ge komen, terwijl hij dit seizoen de 7 me ter nog niet had gehaald. Met zijn pres tatie van 7.47 meter, reeds bij de tweede sprong behaald, toonde de AAC-man, dat hij weer in uitstekende vorm is en dat er wellicht in de toekomst een nieuw record mogelijk is. Corrie Huygen (Hollandia) liet zich evenmin onbetuigd. Een maand geleden was men het er niet over eens of haar prestatie van 43,94 meter bij het discus werpen voor erkenning als nieuw Neder lands record in aanmerking kwam, om dat de ring niet aan de voorgeschreven eisen voldeed. Thans wierp zij de schijf 44,70 meter, waarmede zij ruim twee meter boven het officiële Nederlandse record kwam. dat sedert 15 Mei 1955 op haar naam staat met 42,495 meter. Op 19 Juni, dus na haar in twijfel getrokken prestatie van 43.94 meter, had zij dit re cord met 5'/5 cm. verbeterd en op 42,55 meter gebracht. De Engelsman Kane won op gemak kelijke wijze de 400 meter horden in 55,1 sec. Rustig liep hij dit nummer en in weerwil van het feft, dat hij soms tus- senpasjes moest maken om bij de horden goed uit te komen, behoefde hij zijn Ne- derlandse tegenstanders niet te vrezen. Vlamings. die de tweede plaats bezette, deed er bijna 2 seconden langer over en noteerde een tijd van 57,2 sec., zijn beste prestatie van dit jaar en een evenaring van zijn persoonlijk record van 1952. Even weinig moeite had Wheeler (En geland) op de 400 m., welke hij in 48,7 sec. won voor Steger (AV '23) die 49,4 sec. noteerde, en De Kroon (Trekvogels) met 50 sec. In het daaropvolgende internationale nummer, de 800 meter, waaraan de Duit ser Dettmann en de Engelsman Beesley deelnamen, gaven de beide buitenlanders onze Nederlandse athleten een lesje. De Duitser nam onmiddellijk de leiding, ge volgd door Steylen (Shell), die trachtte 't tempo bij te houden maar zijn krach ten overschatte en toen hij door Beesley werd ingehaald, ver terugviel om ten slotte als een van de laatsten te eindigen. Beesley toonde een uitstekende techniek in de bochten, waarin hij zijn achter stand op de Duitser verkleinde. Deze had echter reeds een te grote voorsprong zodat Beesley geen kans meer op de overwinning kreeg. Volkomen leeggelo pen eindigde Dettmann in de tijd van 1 min. 54,4 sc. met Beesley op de tweede plaats in 1 min. 55,1 en Groen (DOS) als derde met 1 min. 55,4 sec. De Engelsman Foord, die dit seizoen op de 5000 meter reeds een tijd had laten noteren van 14 min. 25 sec., liep deze- afstand te Rotterdam als een eenzame figuur. Al spoedig was het veld verdeeld met Foord vooraan, gevolgd door Keesom (AV *23) en op enige afstand eerv groep met Fekkes aan kop. Met nog 8" ronden voor de boeg moest Keesom reeds "lossen waarop hij door Fekkes', die zich had los gewerkt van de overige athleten, werd ingehaald. Keesom viel geheel terug, ter wijl de Engelsman zijn voorsprong steeds meer verhoogde. In een prachtig regel matig tempo liep hij ronde na ronde, zonder teken van vermoeidheid. Fekkes, die bijna een halve baan had achterge legen. verhoogde in de laatste ronde het tempo iets, waardoor het verschil wat kleiner werd, maar toch niet zo, dat hij de Engelsman ook maar enigszins kon bedreigen. In de tijd van 14 min. 42,5 sec. ging Foord ver voor de anderen over de eindstreep nadat hij in zijn laat ste ronde nog de beide Nederlanders Maliepaard (Thor) en Broekhuyzen (AV '40) had gelapt. Fekkes werd tweede met WIMBLEDON TEN EINDE Herendubbel voor Australië, damesdubbel voor Engeland belspel. Ditmaal klopten zij de Ar gentijn Enrique Morea en Louise Brough, waarvoor zij drie sets nodig hadden: 86 26 63. Een daarmee eindigde het tournooi te Wimbledon, waaraan meer dan 250 spelers en speelsters uit 35 landen heben deelgenomen, dat meer dan 270.000 toeschouwers uit alle delen van de wereld trok enwaarbij ongeveer 11.000 tennisballen ver bruikt werden. De 32-jarige Louise Brough heeft voor de vierde maal het dames enkel spel te Wimbledon op haar naam ge schreven door haar landgenote Bever ly Fleitz, die vijf lentes minder telt maar de eerste moeder is, die sinds jaar de eindstrijd bereikt heeft, in twee sets te verslaan. Louise en Beverly gaven een prach tige demonstratie van beheerst tennis en na afloop van een van de beste en hardste finales dames enkelspel sinds mensengeheugenis, mochten zij een daverende ovatie van de 17.000 toe schouwers in ontvangst nemen. Louise Brough behaalde een ver diende overwinning, nadat men haar op grond van haar huidige vorm slechts weinig kans had gegeven. Halverwege de eerste set vreesde men voor haar een inzinking, toen mevr. Fleitz een achterstand van 13 in een 43 voorsprong omzette. Maar mej. Brough hield grimmig vol, vond het juiste tegenspel tegen de vinnige, zuiver geplaatste drives van mevr. Fleitz en kwam in de meerderheid omdat zij over een ietsje meer erva ring en listigheid beschikte. In een dramatische tweede set na men de twee om beurten de leiding. Maar telkens wanneer Louise Brough door de service van haar opponente heen brak en op weg scheen naar de zege, had Beverly de repliek klaar en 'brak zij op haar beurt door de service van Louise. Aan weerszijden werden slechts zeer weinig fouten gemaakt, alhoewel een warrelwind de controle van de slagen bemoeilijkte. Na de 14e game leidde mej. Brough met 76. In de volgende game leidde ze met 15-0, 3015 en 40'15, maar maakte toen een double fault, zodat het 4030 werd. Na een korte rally sloeg mevr. Fleitz toen een drive in het net, waarmee een einde kwam aan deze boeiende partij. Mej. Brough zeide na afloop: „Het was een van de zwaarste partijen, die ik ooit gespeeld heb. Verleden jaar hebben Beverly en ik het elkaar ook twee keer lastig gemaakt. Ik verloor beide malen. Zij is ongetwijfeld een van de ibeste pleit-bezorgsters van het baseline-spel". Zij voegde hier nog aan toe: „Ik neem alles terug wat ik vroeger in het seizoen gezegd heb van niet meer terug te komen naar Wim bledon. Ik zou niet kunnen wegblij ven, ik houd er te veel van". De titel in het heren dubbelspel ging voor de zesde achtereenvolgende jaar naar Australië. Rex Hartwig en Lew Hoad overweldigden Ken Rose- wall en de linkshandige Neale Fraser in drie sets: 75, 64, 63. Voor de eerste maal sinds 1937, toen Dorothy Round het dames enkel spel won, viel aan Engeland een titel ten deel. Dat was die voor het dames dubbelspel. Twee Engelse paren tra den aan voor de finale, wat sinds 1929 in dit onderdeel niet meer gebeurd was. Angela Mortimer en Anne Shil- cock bleken te sterk voor Pat Ward en Shirley Bloomer en wonnen de eindstrijd in twee sets, 75 61. Tenslotte legde de Amerikaanse combinatie Vic SeixasDoris Hart voor het derde jaar in successie be slag op de titel in het gemengd dub- Te Noordwijk zijn door de Ameri kanen Seixas, Trabert, Patty, Larsen, Richardson en de Argentijn Morea enkele exhiibitiepartijen gespeeld. De uitslagen waren: enkelespel: Trabert si Patty 6—3, 9—7; Seixas sl Morea 63, 36, 86; Larsen sl Richardson 61, 62. Dubbelspel: Seixas en Richardson sl Patty en Morea 64, 63, 16, 4—6, 7—5. Even doorbijten, miss Brough! Louise Brouch, de Amerikaanse ten nisgrootheid uit de afgelopen jaren, die eigenlijk reeds te oud werd ge vonden om tijdens de wereldkam pioenschappen tennis op de Wimble don dit jaar nog tot verrassende pres taties te kunnen komen, heeft toch de titel in het dames-enkelspel in de wacht weten te slepen door een dui delijke overwinning op mevr. Bever ley Flyetz—-Baker in de finale. Op het moment, dat deze foto tijdens die finale werd genomen, zag het er voor miss Brough nog niet zo best uit en daarvan was zij zelf kennelijk ook wel overtuigd, getuige het feit, dat zij haar tanden diep in het hand vat van haar racket beet toen mevr. Fleitz door een slag juist over het net scoorde. 15 min. 2 sec., de beste tijd welke dit seizoen door een Nederlander is ge maakt. Als gewoonlijk was er ook ditmaal voor Puck van Duyne Brouwer geen ernstige concurrentie te vrezen. Dit weer hield haar niet om op de 100 meter de goede tijd van 11,9 sec. te laten afdruk ken. De 200 meter won zij in de uitste kende tijd van 24,6 sec. De sprintnummers voor heren werden door Rulander gewonnen. De V. en L.- man won de 100 meter in 10,6 sec., ter wijl hij op de 200 meter de Engelsman Fryer met 0,1 sec. versloeg. Rulander liep deze afstand in 21,8 sec., een nieuw persoonlijk record. De twee aangekondigde recordpogin gen, voor juniores, discuswerpen en 4 x 300 meter, mislukten. Kees Koch (Pro Patria) wierp de schijf 50,17 meter, waarmede hij weliswaar zijn persoonlijk, het Rotterdams en het Zuidhollandse re cord verbeterde, doch hij bleef 8 cm. beneden het nationale juniores record in 1949 door Fikkert gemaakt. Ook de estafette ploeg van AAC faalde in de poging het jongensrecord naar beneden te brengen. Het record staat op naam van de DOS-ploeg met 2 min. 25,8 sec., de AAC-ers noteerden 2 min. 28,8 sec. Een beeld van de finish van de finale van de 100 meter dames. Aan de finish v.I.n.r.: Puck van DuyneBrouwer, die eerste werd in 11,9 sec., Gré de Jong en Hllde Veth.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5