De hulpverlening langs de weg behoeft dringend verbetering Plannen worden ontworpen Staatsschuld daalde in 1954 met f2.189 millioen 3£et me aexkaat aan Jlnifofie&een STRANDKLEDING TERUG NAAR 1920 Suóóen patten en pannen Made-gva&pje ap WimOledan 1 ZATERDAG 2 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De hulpverlening bij ongelukken langs de weg behoeft dringend ver betering. Het aantal waarschuwings- posten blijkt te gering, evenals het aantal Rode Kruisposten. Deze ont breken langs sommige nieuwe rijks wegen geheel of vrijwel geheel. Het waarschuwingssysteem bij ongeval len dient gecentraliseerd te worden. En voorts zal het zeker niet meer mogen voorkomen, dat de hulp van ambulances niet of te laat komt op dagen. Daarvoor moet een doeltref fende oplossing gevonden worden. Tot deze conclusie zijn de directies van het Ned. Rode Kruis en van de ANWB, de secretaris van de KNAC, de secretarissen van de bond voor bedrijfsautoverkeer BBN, van de fe deratie van organisaties van perso- nenvervoerders FNOP, van de Ne derlandse Ver. van Transportonder nemers NVTO en de voorzitter en secretaris van de NOB-wegtransport eensluidend gekomen. Sommigen wezen op het particu liere werk, dat in dit opzicht reeds verricht is. Er zijn 839 Rode Kruis posten en 600 ANWB-telefoonposten langs de Nederlandse wegen, zoveel mogelijk om de 5 kilometer en voor een deel gecombineerd. Voorts telt men 160 mobiele Rode Kruisposten bij de wegenwacht. In dit opzicht is ook de KNAC reeds jarenlang actief met zijn SOS- dienst. Maar niemand is echter met deze aantallen tevreden, gezien het aantal niet tijdig geholpen slachtof fers. Anderen noemden het ontbre ken van voldoende telefoon en hulp en het soms traag komen van zieken wagens rondweg een nationale schande. Alle vervoers- en verkeers- bonden en het Rode Kruis zijn teza men van mening, dat snel en afdoen de raad geschaft moet worden. Men is bereid daartoe de hoofden bij el kaar te steken op basis van een voor lopige opzet, die tijdens de bespre kingen gegroeid is. Ambulances. Het licht van de publiciteit is on langs enige keren scherp gericht ge weest op het niet of te laat komen van ambulances. Een reeks grote ge meenten en streekziekenhuizen be schikt over eigen ziekentransport wagens maar veelal echter zijn de ambulances in particuliere exploita tie. Ons land telt ongeveer 150 par ticuliere exploitanten van ambulan ces met ruim 200 wagens. Hoeveel ambulances in handen van gemeen telijke diensten en van ziekenhuizen zijn valt niet bij benadering te zeg gen. In tegenstelling tot andere vormen van beroepsvervoer is voor het ex ploiteren van ambulances geen ver gunning nodig. Iedereen kan er dus aan beginnen. Vanzelfsprekend zal een particulier alleen dan een ambu lance gaan exploiteren, indien hij er bestaansmogelijkheden in ziet. Vele ambulancehouders hebben contracten met gemeenten, zieken fondsen of ziekenhuizen voor het vervoer van patiënten. Vaak zijn dit I exclusieve contracten, zodat een „concurrent" niet aan dat vervoer mag komen. Het komt zelfs voor dat, indien een niet-contractant een i spoedvervoer verzorgt, hij de groot-1 ste moeite heeft om aan zijn geld te j komen. Er zijn gemeenten in Neder-1 land, die hun contractanten niet toe- j staan slachtoffers van ongelukken van over de gemeentegrenzen te ver voeren, anders dan op eigen risico. De ambulancehouder weet nooit of hü buiten zijn contracten om verricht vervoer betaald zal krijgen. En daarbij komt, dat door het ont breken van een centraal waarschu wingssysteem nog al eens ritten voor niets worden worden gedaan. Nu kan men stellen, dat de ambu lancehouders die risico's maar moe ten nemen uit menslievend oogpunt, doch zakelijk bezien wordt de mees te vooraanstaande figuren in het ver keer en vervoer en van het Rode Kruis dit standpunt niet houdbaar geacht. Voor deze aangelegenheid dient een zakelijke oplossing te wor den gevonden. Daarvoor is echter in de eerste plaats een centraal waar schuwingssysteem nodig. Waarschuwingssysteem. Beziet men de oude rijkswegen, dan vindt men er op plm. 5 kilome ter afstand borden van telefoon- en rode kruisposten, vooral daar, waar lintbebouwing is toegepast. Langs de vooroorlogse autosnelwegen is het vaak zo, dat men een afrit langs moet om op een neven- of zijweg een te lefoonpost te vinden. Bij ongelukken worden veelal ver scheidene waarschuwingen door hulpvaardige passanten gegeven. Zulks leidt tot verwarring, waardoor óf te veel óf te weinig hulp wordt ge boden. Ambulancehouders bijvoor beeld zijn schichtig voor waarschu wingen, omdat zij vrij vaak voor niets uitrukken. Ernstiger is de situatie bijvoor beeld langs nieuwe rijkswegen, zoals die van Utrecht naar Amsterdam. Langs deze weg zijn slechts twee benzinestations, die daarenboven des nachts gesloten zijn. De dorpen zijn alleen langs kilometers lange omwe gen te bereiken, zodat bij ongevallen hulp wel lang uit moet blijven. Langs de afsluitdijk is het nu eindelijk na acht of negen jaar zo ver, dat de AN WB toestemming beeft gekregen om er vier telefoonposten voor eigen re kening (een bedrag van plm. 8 mille) te bouwen. Deze posten geven direct aansluiting op de stations van de rijkspolitie aan heide einden van de dijk. Van die stations uit wordt dan hulp georganiseerd. Indien men bedenkt, dat deskun digen een telefoonsysteem langs de weg UtrechtAmsterdam op plm. 50.000 gulden schatten, dan achten velen door het A.N.P. geraadpleegden het een raadsel, waarom dit systeem bij dit project van vele millioenen niet dadelijk is aangebracht. De „Strassenmeisterei" van de Duitse autosnelwegen projecteert om de twee kilometer een telefoon, die direct verbinding heeft met centra le punten, waar onmiddellijk hulp van artsen, ambulances, verpleegsters en kraanwagens kan worden georga niseerd. Ook Zwitserland heeft een dergelijk systeem. Daarheen moet het, naar het oordeel van alle ge noemden, ook in ons land. De Koninklijke Nederlandse Auto mobielclub dringt reeds enige jaren op een uniform telefoon-waarschu wingssysteem aan. Een eenvoudig telefoonnummer voor de centrale waarschuwingspost zou overal in den lande zeer aanbevelenswaard zijn. Dit nummer zou buiten de gemeen ten met gemeentepolitie aan de rijks politie gegeven dienen te worden. Het denkbeeld, dat organisatie van de hulpverlening bij ongelukken langs de weg bij uitsluiting zou ko men te liggen in handen van de rijks- en gemeentepolitie, die in nau we samenwerking een prompte en doeltreffende hulpverlening zou kun nen organiseren, is dus niet nieuw. Eén centraal telefoonnummer voor waarschuwing voor ongelukken buiten de bebouwde kommen dus en daardoor slechts één instantie in be paalde streken of op bepaalde tra jecten, die de hulp organiseert. Daartoe is nauwe samenwerking ook met en tussen de gemeenten en de provincies nodig, over de gemeen te- en provinciegrenzen heen. Er zijn voorbeelden te over, dat een ambu lance van de ene gemeente, in de on middellijke omgeving van het onge luk, niet verschijnt omdat het slacht offer juist binnen de grens van een andere gemeente op straat ligt, hoe wel de ambulance van die andere gemeente veel verder verwijderd is. Men denke maar eens aan de si tuatie tussen Den Haag en Rijswijk en aan die van Bussum en Naarden. Nog niet lang geleden is een veron gelukte man op 2 kilometer afstand van een ziekenhuis gestorven, omdat hij door de ambulance van een aan grenzende gemeente moest worden opgehaald. Hij lag ruim een uur in modder en sneeuw tussen Naarden en Bussum. Het waarschuwingssys teem is dus gebrekkig. De hulp van ambulances mede daardoor én door allerlei controversen, vaak traag en onvoldoende. Hieraan kan een einde gemaakt worden, indien grootscheeps wordt aangepakt. Daarvoor is echter geld nodig. Nationaal fonds voor hulp verlening langs de weg. De ANWB, de KNAC en het Rode Kruis zijn vastbesloten door te gaan met het vestigen van telefoon- en hulpposten, zolang dit hun financieel mogelijk is. Vooral de nieuwe rijks wegen echter werpen financiële pro blemen op, die steeds moeilijker op te lossen zijn. Daarom dienen de handen ineen geslagen te worden, door alle orga nisaties, instanties, en eventueel be drijven, die er, ongerekend het slachtoffer, belang bij hebben, dat een gewonde snel verzorgd en ver voerd wordt. Zij zouden een fonds moeten vormen, een „nationaal fonds voor hulpverlening langs de weg", dat ongeacht het vraagstuk „wie uit- De staatsschuld heeft in 1954 een f vermindering ondergaan van 2.189 j imillioen, nadat de schuld in 1953 was verminderd met 700 millioen. Bo- vendien is de lopende schuld in kwa- I liteit verbeterd omdat er naar verhou- j ding meer op lange termijn is geleend dan voorheen. De gevestigde binnen- •landse schuld beloopt nu 50 pet. van de totale verplichtingen, terwijl de vlottende schuld 39 pet. bedraagt. De gevestigde buitenlandse schuld en lang lopende credieten belopen 11 ipct. van het totaal. Aan het einde van 1953 waren de percentages resp. 38, 50 en 12. De gevestigde binnenlandse schuld bedroeg op 31 December jl. 10.286 imillioen tegen ƒ8.785 millioen aan het einde van 1953, een vermeerde ring derhalve van 1.501 millioen. De vlottendeschuld bedroeg ƒ8.189 imillioen tegen 11.372 millioen, een vermindering tonende van 3.183 millioen. De gevestigde schuld aan het buitenland was 2.286 millioen tegen 2.790 millioen, of 504 mil- dioen minder. De vlottende schuld aan het buitenland, die aan het ein de van 1953 nog 3 millioen beliep, is thans geheel verdwenen. De schuld aan het buitenland is daarmede ver minderd met 507 millioen, van 2.793 millioen tot 2.286 millioen. De totale nationale schuld bedraagt nu ƒ20.761 millioen tegen ƒ22.950 imillioen per ultimo 1953. De staats schuld had de grootste hoogte be reikt aan het einde van 1949, toen zij in totaal ƒ27.471 millioen bedroeg, waarvan 3.373 millioen aan het bui tenland. De binnenlandse vlottende schuld ad 8.198 millioen bestond op 31 December j.l. uit ƒ2870 (3625) mil lioen aan schatkistbiljetten ƒ316 (980) millioen aan schatkistpromes sen, ƒ360 (517) millioen promessen ibij de Ned. Bank, 300 (700) mil lioen aan boekschuld aan de Ned. Bank en ƒ4343 5550) millioen ove rige binnenlandse vlottende schuld inclusief oorlogsschade en waters- noodschade. DODELIJKE KLIMPARTIJ. De zevenjarige W. Craje, gewoond hebbend in een woonschip te Spaarn- dam is Donderdag in het IJ verdron ken. Hij wilde op de leuning van de boezembrug klimmen doch viel in het water. De 78-jarige heer Roza die het ongeluk zag gebeuren is met een roeibootje het water opgegaan en heeft het knaapje op het droge ge bracht; het was toen echter reeds overleden. Met Rinus en Tinus het zeehondenpaar Was ik elke morgen al heel vlug klaar, Want over deze kale alen Behoefde ik geen kam te halen. Ze kwamen op hun buiken schuiven En aan mijn handen brullend snuiven Of ik al vis in 't mandje had: 'k Wou dat je zag, hoe dat stel at. En als ze in de piste kwamen En ballen op hun snuiten namen Dan stuiterden die heen en weer Van d'ene neus op d'andre neer. Dan was 't publiek zo opgetogen Dan schitterden een ieders ogen En klaterde 't applaus luidop En stond de tent haast op zijn kop. eindelijk betalen zal" garandeert, dat bij ongevallen geboden hulp wordt betaald. Dit fonds zou dus in de eerste plaats aan ambulancehoudérs, die op waarschuwing van een te scheppen centrale instantie uitrijden, moeten garanderen, dat die ritten betaald worden, indien zij bij verzekeraars, gemeenten of particulieren geen ver haal kunnen vinden. Daarnevens zou dit fonds de ANWB, de KNAC en het Rode Kruis in samenwerking met de Rijkswaterstaat in staat kunnen stellen met het vestigen van posten verder te gaan en wellicht ook kun nen bijdragen tot de organisatie van het noodzakelijke, afdoende en snel werkende waarschuwingsapparaat met centrale telefoonnummers per streek of weggedeelte. Voor de garantie zal misschien tienduizend gulden per jaar nodig zijn. De andere projecten zullen wel licht enige tonnen vergen, welke be dragen in een zo gering aantal jaren bijeen zouden moeten worden ge bracht, wil men de groeiende geva ren van de onstuimige aanzwellende verkeersstroom op de juiste mens lievende wijze het hoofd kunnen bie den. KVP-Collecte Zondag 3 Juli Voskuil tot Vermeer: „O, Evert, die rare Roomsen! Ze geven nu zelf* extra!" - (Advertentie) voor het goede badpak en voor het elegante strandensemble niet te vervangen. In Italië en in Amerika zyn de lichte kleuren het meest gewild. De sweaters, badpakken en shorts zijn gemaakt van wollen pope- line, wollen mousseline en be drukte wollen fantasiestoffen. Frankrijk prefereert effen don kerblauwe en zwarte wollen bad pakken, die zelfs langere pijpjes en bovendien mouwtjes kregen. Ook in de strandkleding dus een teruggaan naar de jaren vóór 1920. De Duitse ontwerpers brengen zwempakken met gezellig klok kende rokjes en al of niet voor zien van flinke schouderbanden. Alleen in Amerika vindt men nog het tweedelige badpak. Over één ding blijken alle ontwerpers het echter eens te zijn: goede strandkleding moet gemaakt zijn van wollen stof, daar deze de draagsters behoedt voor kouvat ten. Het Italiaanse ontwerp op bij gaande tekening is een effen rood badpak, waarover een rood-met- wit gestreepte wollen sweater (met capuchon) wordt gedragen. De USA komt met twee ontwer pen van Gantner: n.1. een zwem pak, handgebreid van zeer fijne zephyrwol, en een strak-aanslui- tende maillot van dunne wollen jersey. In de wat klimaat betreft beter bedeelde landen als Amerika, Frankrijk, Italië en Duitsland, verandert de strandmode nog sterker dan de dagelijkse kleding, in genoemde landen is het vanaf Mei tot ver in September (en zelfs wel tot midden October) mogelijk om in de openlucht te zwemmen. Maar al is het klimaat van deze landen heel wat beter dan het onze, al komt het kwik daar wél boven de negentig gra den Fahrenheit, wol is ook daar Vers fruit bewaren Aardbeien kunnen bewaard worden bij een temp. van 01 gr.: 1 week. Appels bij 3 gr. 2 7 mnd. Kruisbessen 01 gr. 2 tot 3 weken. Rode bessen 01 gr. 2 tot 3 weken. Zwarte bes sen 01 gr. 1 tot 2 weken. Drui ven 01 gr. 3 tot 4 mnd. Fram bozen 01 gr. 1 week. Kersen 01 gr. 1 tot 2 weken. Noten 01 gr. 8 tot 12 mnd. Peren 1 gr. 1 tot 7 mnd. Perziken 01. gr. 2 tot 3 weken en pruimen bij 1 gr. 3 weken. Wij tekenen hierbij aan dat wij onder het bewaren verstaan het bewaren in een huis-koel gelegenheid, dit speciaal voor kersen, aardbeien, bessen, per ziken, frambozen en pruimen. n Plantje voor donkere plekjes In ieder huis is wel min of meer een donker plaatsje. Toch is het wel aardig ook daar een plantje te hebben. We willen daarom de aandacht wel eens Vestigen op de asparagus, ook wel sierasperges genoemd. De asparagus plumosus is een zaadplantje, maar wordt dik wijls aangekeken voor een va rentje. Het plantje is teer van uiterlijk, maar in wezen heel sterk. Het zal haar geruime tijd geen 6chade doen, als zij in 't donker blijft staan. Wel stelt zij prijs op geregeld gieten of besproeien en af en toe mest. Het plantje houdt van voed zame aarde; plaatst men het in het volle licht, dan kan het uit groeien tot een grote plant, met lange, afhangende ranken. Hetgeen wij voor blad hou den is in werkelijkheid een schijnblaadje. De gebogen tak jes zijn hiermede bezet, de ech te blaadjes liggen schubvormig tegen de stengel aan. Tomaten met kaasragout 4 grote of 8 kleine tomaten, 4 dl. melk, 30 gr. boter, 200 gr. iets belegen kaas of jonge kaas, zout, peper, aroma, boter en paneermeel. Halveer de to maten of snijd van de kleine een kapje af, hol ze uit en zet ze naast elkaar in een vuur vaste schaal met op de bodem een^ klontje boter. Maak een ragout door het smelten van de boter, voeg bloem toe en lang zaam steeds roerende melk. Laat de saus doorkoken en roer er van het vuur af de in kleine blokjes gesneden kaas door, maak de ragout op smaak af. Vul de tomaten met de ra gout, strooi er wat paneermeel op en leg op elke tomaat een klein stukje boter. Schuif de schotel gedurende 15 a 20 min. in een oven met bovenwarmte. Schuimige bessenvla 6 dl sap van verse bessen of bessensap verdund met water, 75 gr. griesmeel, 80 a 100 gram suiker, geraspte citroenschil. Breng het bessensap (met water) aan de kook, meng het griesmeel dooreen met suiker en strooi het in het sap. Onder steeds roeren aan de kook brengen en gaar laten worden (10 min.). De vla van het vuur nemen, geraspte citroenschil toevoegen en zo lang kloppen tot ze luchtig is geworden. By de vla waaierwafels presente ren. Eventueel de vla garneren met wat slagroom. r lOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOtlOIIOIIOIIOIIOllO OIIOIIOIIOIIOIIOIIO Waarom grote bedragen uitgegeven voor een nieuwe hoed, als de tassen zoveel goedkoper zijn?, dacht Mevrouw Betty de Mare uit Sevenoeks in Kent, Engeland, die dezer dagen een bezoek bracht aan de wereldkampioenschappen tennis te Wimbledon, waarbij, zoals bekend, vrijwel alles op het gebied van de mode is toegestaan En mevrouw De Mare nam een strooien boodschappentas met bamboe handvaten en zette die omgekeerd op haar hoofd het geen, zoals deze foto toont, niet eens zo'n erg vreemd gezicht opleverde....

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9