Tony Trabert, winnaar van Wimbledon C Engelse zege in damesdubbel Michelangelo tot El Greco in Amsterdam s Rijksmuseum VROUWEN zonder'VREES ZATERDAG 2 JULI 1955 DE LEIDSB COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Ook Kurt Nielsen verslagen Tony Trabert, de 24-jarige jongeman uit Cincinnati heeft in 1 uur en 13 min. de finale van het herenenkelspel op Wimbledon gewonnen: met 6—3, 75, 61 stuurde hij de andere finalist, de Deen Kurt Nielsen naar de kleedkamer. Trabert heeft een prachtige demonstra tie gegeven van wat kracht en nauw keurig plaatsen in een belangrijke match kan betekenen. Met gemak slaagde hij er in de eigen service op hoog niveau te houden en om tevens die van Nielsen te breken. Het is niet onaardig om even na te gaan hoe beide finalisten in dit tournooi hebben gevaren. Met de finale mee, won Trabert 21 sets, hij verloor er geen een, hij sloeg verder 131 games bij elkaar en behoefde er slechts 60 af te staan. Nielsen nam 18 sets voor zijn rekening, verloor er 8, won 144 games en moest er 112 aan de verschillende tegenstanders af staan. Deze cijfers van Trabert betekenen inderdaad een record en men moet tot 1938 teruggaan om een overeenkomstige prestatie uit de ge schiedenis van Wimbledon te kunnen releveren, n.l. die van zijn landgenoot Donald Budge. Trabert heeft het enkel spel gewonnen na achtereenvolgens An derson (Australië), Fancutt (Z. Afr.), Stewart (V. S.), Kumar (India), Drob- ny (Egypte) en Nielsen (Denemarken) te hebben verslagen. Beide spelers waren exponenten van het krachtspel, van de keiharde service en van de goed geplaatste volley, maar Trabert bleek meer controle over zijn slagen te hebben dan zijn tegenstander en dit had tot gevolg, dat er wel fou tieve slagen van het racket van de Deen moesten komen. In 1953 heeft Nielsen ook de finale verloren, ook toen wérd hij door een Amerikaan verslagen (Vix Seixas) eveneens in straight sets. En het merkwaardige feit doet zich voor, dat hij evenals dit jaar ook in 1953 geen „geplaatste" speler was. Het centre court was geheel uitver kocht en onder de gasten zagen wij prinses Margaret en de hertogin van Kent.'Van Nielsen moet worden gezegd, dat hij gedurende een uur en een kwar tier gevochten heeft om de kans te doen keren, maar Trabert bleek een groot meester in het volleren te zijn en er waren perioden, dat er eigenlijk maar één speler op het grastapijt stond en dat was de Amerikaan. Tony Trabert was nog zo fris als een hoentje na zijn overwinning. Hij had het kostbare kleinood, hem overhandigd door de hertogin van Kent, in zijn han den. Toen men hem vroeg, of hij nu professional zou worden ging hij op deze vraag niet in. Hij vertelde, dat hij Zondag in Noordwijk aan Zee zou spe len en daarna onmiddellijk naar de Verenigde Staten zou terugvliegen ten einde ?ich voor.te bereiden op de Ame rikaanse kampioenschappen- En vervol gens zou "hij zijn best doen in de Chal lenge Round voor de Davisbeker, opdat zijn land de beker zou kunnen behou den. En wat daarna zou gebeuren, ja, dat wist hij eigenlijk niet. Te Noordwijk zijn de wedstrijden om de nationale studentenkampioenschap pen tennis beëindigd. De eindstrijd in het herenenkelspel afdeling A leverde een overwinning op voor Goris, die zijn tegenstander Karamoy in twee sets ver sloeg: 60, 63. In de afdeling B hadden Baard en Goslings de eindstrijd bereikt. Baard doordat hij in de halve finales met 63, 36, 62 gewonnen had van S. M. La- lisan en Goslings omdat hij de Brey had uitgeschakeld met 64, 810, 86. In de eindstrijd behaalde Baard de overwinning. Hij zeg"»' itide met 61, 6—3 over Goslings. De titel in het herendubbelspel ging naar Goris en Groeneveld, die met 62, 75 Karamoy en Kruil de baas bleven. De tweede halve male van het da- /resenkelspe- afdeling A, werd gewon nen door mej. L. Elshorrt. die met 97, 62 mej. R Berlage had verslagen. In de finale moest mej. Elshorst het on derspit delven tegen mej. M. Diemer Kool, die met de score 26, 61, 62 de baan verliet. De tweede halve eindstrijd van het damesdubbelspel wonnen mej. -L. A. van Heijst en mej. R. Vleugels—Schut ter. Zij verwezen hun tegenstandsters mej. L. Ley en en mej. P. Klinkenberg met 62, 64 naar de kleedkamers. De combinatie mej. N. Diemer Kool en mej. M. Heering zegevierden echter in de eindstrijd over mej. L. A. van Heijst en mej. R. Vleugels Schutter: 3—6, 8—6, 6—4. De uitslagen van het gemengd dubbel luiden: Finale: mevr. Th. Kruytzer Nooteboom en A. Lim versl. mej. N. Diemer Kool en.Krull: 64, 6—2. Shirley Bloomer en Pat Ward scha kelden de Amerikaan,e combinatie van Darlene Hard en mevrouw Beverly Fleitz met 63, 97 uit. En aangezien Angela Mortimer en Ann Shilcock het jeugdige Australische paar Fay Muller en mevrouw Lew Hoad met 62. 61 versloegen komen dus hedenmiddag twee Engelse damesdubbels in de finale. Voor de eerste keer na 19 jaar zal dus de titel in het damesdubbelspel in En gels bezit komen, wel een historisch moment in de geschiedenis van Wim bledon. ATHLETIEK INTERREGIONALE WEDSTRIJDEN Als morgenmiddag om 12 uur op de sintelbann van het sportpark aan de Leidse Hout het eerste startschot valt, dan is daarmede het begin gemaakt ZEILEN DE RACE OM DE BEKER VAN DE KONING VAN ZWEDEN De zeven jachten, die deelnemen aan de Transatlantische race om de beker van de Koning van Zweden, waren Vrij dagmorgen nog slechts enkele mijlen ^Üderd van de vuurtoren van Mar- strand, het eindpunt van de tocht, die 11 Juni j.l. bij Brenton Reef niet ver van Newport, Rhode Island, begonnen was. De vuurtoren is gebouwd op een klip, ongeveer een halve mijl buiten de kust van Marstrand, dat in de buurt van Goteborg is gelegen. De zeven jachten, die een tocht van 3450 zeemijlen achter de rug hadden, arriveerden een dag eerder in het Ska- gerak dan verwacht werd, maar werden bijna in zicht van de finish opgehouden door windstilte en mist. Het waren vier jachten uit West-Duitsland, twee - uit Amerika en een uit Noorwegen. De race is georganiseerd door de Kon. Zweedse Yacht club, waarvan Koning Gustaaf Adolf beschermheer is, in sa menwerking met de New York'se Yacht club. De uitslag wordt berekend niet in achtneming van de lengte van de jachten en het zeiloppervlak. Het jacht dat het eerst door de finish gaat, behoeft dus niet de winnaar van de race om de be ker van de Zweedse koning te zijn. Maar wel krijgt de eerst aankomende een speciale zilveren beker, beschikbaar ge steld door sir Thomas Lipton, de be kende Engelse „theemagnaat" die eer groot liefhebber is van zeilen. Harde wind kenmerkte de laatste dag Preken is moeilijker dan voetballen Uit Padua wordt gemeld: Don Vittorlo Godini. een vroegere voet baller die onlangs tot katholiek priester gewijd is, heeft gisteren voor de eerste maal een Mis opge dragen. In zijn preek tot de gelovigen, bij wie zich zijn vroegere ploegmaats bevonden, zeide hij o.m.: „Ik moet tot mijn spijt bekennen, dat ik het preken nog niet helemaal onder de knie heb. Daarvoor bied ik mijn verontschuldigingen aan. Maar deze kunst is dan ook heel wat moeilij ker dan het trappen van een bal op een voetbalveld". wedstrijd een grote deelname te zijn, waarbij vooral veel nieuwelingen aai start komen. De wedstrijden zijn ------ --- --- - hoofdzaak bestemd voor C- en D-klassers yan de internationalesharpie wedstrijden doch er zijn verschillende A- en B-klas- j in Engeland. Voor Hollandse begrippen sers, die op andere nummers uitkomen. I was de zee zo hol, dat het haast onver- Zoals réeds medegedeeld, vormen twee 1 antwoordelijk leek de sharpies te laten wisselprijzen van de heer E. Castelein I starten, maar op het startschot gingen er de inzet voor deze wedstrijd. Verleden toch 21 boten weg, die een hard gevecht jaar werden deze beide gewonnen door I met de elementen hebben geleverd, aldus Holland, Haarlem. Ook de Haarlemmers met een zeer grote ploeg naar Leiden en de kans dat zij weer op beide prijzen beslag leggen, is groot. De wedstrijd begint met de horden nummers. Dit belooft reeds direct een interessante opening te worden. Verder komen de korte afstandnummers, t.w. 60, 80 en 100 m. voor de diverse groepen aan de orde. Voorts zullen worden gelopen de 400 m., 800 m., 1500 m., en 3000 m. Van de veldnummers noemen we de grote bezetting op het verspringen, ter wijl ook de animo voor het hoogsprin gen en discuswerpen groot is. Een reeks estafettenummers zal deze middag be sluiten en ongetwijfeld zullen dan vele deelnemers weer een aangename herin nering aan deze wedstrijd hebben. De 23-jarige Fin Pentti Karvonen heeft in Helsinki het wereldrecord van de Hongaar Rosznyani op de 3000 meter hindernis verbeterd met 1,8 seconde. Hij legde de afstand af in 8 min. 47,8 sec. Na Pentti Karvonen kwam zijn broer Reino binnen in de tijd van 9.0,8 gevolgd door de Amerikaan Reisen in 9.12,4. VÖLLEYBAL De strijd om twee plaatsen in de nieu we volleybal hoofdklasse is gisteravond tot een beslissing gekomen met de drie laatste wedstrijden in het Leids Gym nasium, waarbij Prof. wijk haar twee wedstrijden wist te winnen. Tegen Rotterdam Zuid won Prof. wijk met 20, waarna HVL tegen de Rotterdammers uitkwam. De Leidenaars boden hierbij aanvankelijk heel weinig tegenstand, hetgeen onsportief aandeed. Met 152 wonnen de Rotterdammers de eerste game. In de tweede werd het 1614. Daarna kwam Prof. wijk tegen Sleutelring en ook deze wedstrijd werd met 2—0 gewonnen, zodat Prof. wijk deel gaat uitmaken van de hoofdklasse. komen meldt het „Algemeen Dagblad". De Hollanders waren deze laatste dag niet zo overwegend sterk. Bij de eerste boei had Kraan wel de leiding, maar vlak achter hem zat de Engelsman At kins; deze werd later voorbijgelopen door Verhagen en Boeschoten, maar deze waren te vroeg gestart 'en daar hier de gewoonte geldt, dat er niet wordt terug geroepen, werden zij later gedisqualifi- ceerd. Hierdoor kwam de Engelsman Garnham op de tweede plaats, met daar achter Guldemond, Currey en Blackall. Dc Engelsman Currey won door dit re sultaat opnieuw het Engelse kampioen schap. 1. Kraan (Nederland); 2. Garnham (Engeland)3 .Guldemond (Nederland) 4. Currey (Engeland)5. Blackall (Eng.) DE WESTEINDER ZEILWEDSTRIJDEN VERPLAATST NAAR DE EEUWFEESTEN IN ENKHUIZEN Volgens traditie, worden in het laatste weekeind van Augustus op de Westein der zeilwedstrijden georganiseerd voor ronde en platbodem jachten en de RORC klasse. Hiervoor bestaat een commissie uit 6 zeilverenigingen te Amsterdam en Aalsmeer. Dit jaar vallen deze wedstrijden samen met een reünie van de Stichting Stam boek ronde en platbodem jachten, die tij dens de feesten ter herdenking van het 600-jarig bestaan van Enkhuizen daar gehouden wordt. Na een sportieve bespreking met alle betrokken instanties is thans besloten gezamenlijk een groot watersportevene- mènt te organiseren op het water voor de historische Zuiderzeestad Enkhuizen. De Enkhuizer watersportvereniging Almere organiseert in samenwerking met de „Stichting Enkhuizen 600 jaar stad" een herdenkingstocht voor alle jachten, die Enkhuizen aandoen in de feestweek van 20 t.m. 28 Augustus. Deelneming wordt niet alleen ver wacht uit Holland en Friesland, doch men verwacht, dat ook Belgische en En gelse jachten, die de internationale Dra ken-wedstrijden te Muiden in de voor- afagande week bezocht hebben, het eve nement te Enkhuizen zullen willen mee maken. VOETBALVER HOUDINGEN IN NEDERLAND Deze kaart geeft eeft duidelijk o\ zicht van de huidige voetbalkracht van het Zuiden van ons land. Indien wij de landskampioenen sedert 1947 nagaan zoals de linkerhelft van de kaart laat zien dan blijkt slechts 3 Westelijke clubs (Ajax. RCH en SW)het na de oorlog tot landskam pioen hebben kunnen brengen, 't Zuiden telt reeds 5 landskampioenen, terwijl dit seizoen, zoals bekend, alle candidaten voor de titel uit Brabant komen. Het Oosten en Noorden kon geen enkele keer sedert 1947, de hoogste voetbaltitel be machtigen. Indien we nu middels de rechterhelft van de kaart de toekomstige hoofdklas sers bezien, dan valt op dat het Oosten en Noorden slechts 5 hoofdklassers op leveren. Het Westen is, gezien de gro tere bevolkingscentra weliswaar nume riek in de meerderheid ten opzichte van het Zuiden, doch kwalitatief is het Zui den sterker, afgaande tenminste de rang orde van de geëindigde competitie 1954— 1955. ZWEMMEN ADSPIRANTENFEEST VAN „DE ZIJL" De Leidse Zwem- en Polovereniging „De Zijl" organiseerde gisteravond in het zwembad De Zijl, een adspiranten- feest, dat gezien opkomst en deelname volkomen is geslaagd. De uitslagen zijn: 25 m. schoolslag meisjes 8 t.m. 10 jaar: 1. A. Lindenhof 30.7; 2. J. Onderwater 31.1; 3. J. Dool 31.5. 25 m. schoolslag meisjes 11 t.m. 13 jaar 1. W. Teyn 26.6; 2. Fia Veen 27.9; 3. Roos Kok 28.6. 25 m, schoolslag jongens 10 t.m. 12 jaar: 1. G. Mulder 27.8; 2. P. Barendse 29.5; 3. J. v. Poelgeest 29.9. 25 m. rugslag meisjes 10 t.m. 12 jaar: 1. Joke de Fey 24.5; 2. H. Seelbach 26.9; 3. Ineke van Oosten 27.-. 25 m. rugslag jongens 10 t.m. 12 jaar: 1. A. Janssen 32.2; 2. H. Meershoek 38.2. 25 m. vrije slag meisjes 12 t.m. 14 jaar: 1. W. Teyn 19.9; 2. Tiny Kok 24.2. 25 m. vrije slag jongens 12 t.m. 14 jaar: 1. A. Janssen 25.-; 2. B. Stoof 25.2; 3. W. Ouwerkerk 27.1. Recordpoging 4 x 50 m. wisselslag es tafette meisjes (clubrecord 2 min. 55.2 sec.). Door de dames G. Mieremet, Heemskerk, Ag Menijn en Ad Menijn werd het gebracht op 2.50.5. Het record 4 x 50 m. wisselslag est. jongens (2 min. 39.6 sec.) werd echter niet verbeterd. De tijden waren nu resp. 2.42.- en 2.42.4. Na een geslaagd komisch nummer volgden nog: 50 m. schoolslag meisjes 12 t.m. 14 jaar: 1. Janny Brouwer 50.1; 2. Anny Koore man 51.3; 3. Ineke v. Oosten 51.7. 50' m. schoolslag jongens 14 t.m. 16 jaar: 1. J. v. Heek 42.6; 2. L. van Kam pen 44.6. 50 m. rugslag meisjes 14 t.m. 16 jaar: 1. J. Benvenuti 41.3; 2. Ag Menijn 43.5; 3. G. Mieremet 43.6. 50 m. rugslag jongens 14 t.m. 16 jaar: 1. J. van Heek 51.8; 2. A. Janssen 51.8. 50 m. vrije slag meisjes 14 t.m. 16 jaar: 1. Ad Menijn 35.4; 2. W. Teyn 35.7. 50 m. vrije slag jongens 14 t.m. 16 jaar: 1. H. van Tol 36.2; 2. J. van Kampen 37.7. JEUGDTOURNOOI TE DEN HAAG De Leidse Golfbrekers zullen morgen middag in Den Haag deenemen aan het. jeugdzwemtournooi om de In memoir mevr. Kemper-bekër voor dames en de Van den BergMaasbeker \oor heren. Andere deelnemers aan het tournooi zijn: AZPC, DJK, RDZ, Zwemclub Rotterdam, ODZ, SZC, DZV. HZ en PC, Die Haghe, SNA, ZIAN en ZIOS. WATERPOLO ZCR—LGB (DAMES) 1—6 Opnieuw hebben de dames van de Leidse Golfbrekers een prachtig succes geboekt en bleef LGB ongeslagen. De doelpunten werden gemaakt door A. Epskamp (3x), T. Verver (2x) en L. Zandvliet (lx). LWV—ZIOS (DAMES) 5—0 Reeds bij- rust wisten de Leidse dames een verdiende 20 voorsprong te beha len, terwijl in de tweede helft de stand tot 50 werd opgevoerd. J. Lambooy, R. Heus. W. v. d. Wilk en T. Lambooy (2x) zorgden hier voor de doelpunten. LWVZwip (adspiranten) 61. HANDBAL OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Nederland reeds uitgeschakeld zegevierden de Zuidslaviërs, na met rust reeds een 13—2 voorsprong te hebben verkregen. Met deze tweede overwinning plaatste Zuidslavië zich uit groep 6 in het eindtournooi van het wereldkam pioenschap en is Nederland reeds uit geschakeld. VOETBAL SPELERS VAN BRABANTIA NAAR BETAALD VOETBAL De Eindhovense vereniging Brabantia heeft uit geldnood besloten om tot de afdeling amateurvoetbal van de KNVB terug te keren. Voor enkele spelers is dit besluit een aanleiding geworden om van vereniging te veranderen. Weenink heeft een contract met „Amsterdam" aange gaan, Van Elderen voormalig speler van het Nederlands jeugdelftal, gaat naar Willem II, en stopper Jo van der Heuvel ging een verbintenis aan met de Bossche vereniging Wilhelmina, die ook tot be taald voetbal is overgegaan. SCHAKEN DE LANDENWEDSTRIJD RUSLAND—VERENIGDE STATEN Ook in de tweede ronde van de schaak landenwedstrijd tussen Rusland en de Verenigde Staten werd verbeten gestre den om de punten. Aan bord vijf speelde Keres nu met wit tegen Ronald Byrne. Het werd een Siciliaanse partij en op de negende zet verdwenen de koninginnen van het bord. Op het oog zag de stelling er zeer eenvoudig uit. Maar Keres gaf blijk een dergelijke stelling uitstekend te kunnen analyseren en met enkele fijne zetjes versterkte hij zijn positie. Byrne dacht niet minder dan 1 uur en 20 mi nuten over zijn 14e zet na, waarschijnlijk een record in de klasse der grootmees ters. Met slechts vier minuten voor 24 zetten was het Byrne niet mogelijk de dreigingen af te wenden. Keres won twee pionnen en bij de 30ste zet overschreed Byrne dc tijdlimiet. Bisgnier, met wit spelend tegen Smys lov. maakte er een zeer interessante partij van. Het werd een Slavische ver dediging. Smyslov offerde, tijdelijk zijn koningin en met een prachtige combine tie slaagde hij er in een pion te winnen. In het verdere verloop van de partij bracht Smyslov een pion naar de tweede lov de partij gewonnen. In een Ruy Lopozopening paste Evans aan bord drie. met zwart spelend tegen Bronstein, de Tschigorin-verdediging toe. De Amerikaan was niet altijd gelukkig met zijn zetten en langzaam maar zeker ondermijnde Bronstein de stelling van zijn tegenstander. Evans kon niet meer rocheren. zijn koning wa6 gedwongen oen veilige plaats in het centrum in te nemen en hoewel Bronstein in tijdnood geraakte wist hij toch steeds de juiste voortzetting te kiezen. Hij verkreeg ma terieel voordeel en na 44 zetten gaf Evans de partij op. In de eerste ronde was deze partij in remise geëindigd. Petrosyan aan bord zes won van Ho rowitz. De drie resterende partijen wer den afgebroken. Kotov aan bord acht, met zwart spelend, is positioneel in het voordeel in zijn partij tegen Steiner. Gelier staat twee pionnen over tegen Donald Byrne aan bord vier. En de partij tussen Taimanov met wit spelend tegen Kashdan werd afgebroken in een ingewikkelde stelling. Het resultaat van de tweede ronde luidt: Rusland 4y7 puntVerenigde Sta ten Y-, punt, drie partijen afgebroken. De stand na twee ronden luidt: Rus land 9V-, pntVer. Staten 2y2 pnt, vier partyen in totaal afgebroken/ De partij uit de eerste ronde tussen Botwinnik en Reshevsky is door Reshev- sky gewonnen. PAARDENSPORT HET INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE HOOFDDORP Een jury bestaande uit overste b. d. T. A. Camerling Helmont uit Ubbergen en de heer L. M. Miermond uit Drei- schor heeft in de manege van de Ko ninklijke Federatie van landelijke Rij- verenigingen, de volgende equipe sa mengesteld, die ons land zal vertegen woordigen op het internationale con- cours-hippique te Hoofddorp op 6 en: 7 Juli t.g.v. het „Eeuwfeest Haarlemmer meer': D. J. Mellema van F.E.O. (Rei- derholderpolder) Groningen, op „Ge rard, H. v. d. Wal van Blauwe Ruiters (Haren, Groningen) op „Black", J. van Merle van Rijvereniging Olst op „Kort- haan", T. Ruiterkamp van rijvereniging Gorssel (Ter Wolde Gelderland) op „Silverking", H. ter Agter (Hameland- se ruiters, Borculo) op „Krilly", G. Kraai (Apeldoornse ruiterclub) op „Ja- walisa", mej. R. v. d. Top van „De Schaffelaar" (Barneveld) op „Lady", W. C. van Dam van „De Batavieren" (Lienden) op „Sunlight' en J. Knoop van Venneper Ruiters (Nieuw Vennep) op „Theo". Chef d'equipe is de heer Mellema en instrulteur P. A. Voorsluis van het Fe deratie-centrum. WIELRENNEN Maandagavond a.s. om half 8 worden de baankampioenschappen van Nederland in het Olympisch Stadion besloten met vijf finales. De titel sprintkampioen amateurs gaat tussen Captein en Mahn, de finalisten sprint profs zijn Derksen en Van Vliet. Voor de halve finales ach tervolging: Van HeusdenBraat en Van 't HofVan Houwelingen, profs: Van Est—A. Voorting en G. Voorting—De Groot. Het kampioenschap 100 km achter grote motoren: Pronk, Wagtmans. Van Est. Bijster, Bakker, Koch, Kunst, Van der Kamp en Wierstra. Swift-Combinatle Bij do gehouden 5 clubontmoeting te Rijswijk wist C. Plasmeijer de 4e plaats te bezetten. H. v. Gent, die als enige nieuweling deze wedstrijd meereed, werd 6e, H. Hooge- veen 9e. Hoewel Swift niet met zijn sterkste renners kon uitkomen was dit resultaat voldoende om de 2e elubprijs te veroveren achter Westland Wil Voor uit. Zondag worden de volgende trainings- ritten gereden: A en B klasse 80 km.. C-klasse 60 km,, en D-klassc 30 km. Vertrek 9.30 uur. Binda, ploegleider van Italië voor de Ronde van Frankrijk heeft medegedeeld, dat de Italiaanse ploeg definitief zal bestaan uit Asrtua, Barozzi, Benedetti, Bartoglio, Agostino Coletto, Fantini, Fornara, Giudici, Monti en Pezzi. In het Rijksmuseum te Amsterdam werd gistermiddag de grote zomer- tentoonstelling: „De triomf van het manierisme de Europese stijl van Michelangelo tot El Greco" ge opend. Het is de tweede tentoonstelling, die met morele en financiële steun van de Raad van Europa werd geor ganiseerd. Andere tentoonstellingen zullen met een tussenpoos van tel kens een jaar in de verschillende bij de Raad aangesloten landen worden gehouden. Deze reeks manifestaties bedoelt te tonen hoe door de eeuwen heen, ondanks de politieke verdeeld heid, in de Europese landen steeds een eenheid van stijl of gedachte be stond. Met exposities als deze wordt gestreefd een nauwer verband te leg gen tussen de leden, teneinde de idealen en de beginselen, die hun ge meenschappelijk erfgoed zijn, te be schermen en te bevorderen. De tentoonstelling is geopend tot 16 October a.s. Mr BENNO STOKVIS NAAR PARTIJ VAN DE ARBEID. Het vroegere communistische lid van de Tweede Kamer mr dr Benno Stokvis te Amsterdam heeft zich aangemeld als lid van de Partij van de Arbeid. De 54-jarige mr Stokvis die op 7 October 1952 met een ecn-regelige brief afscheid nam van de CPN (na dat hij in Juni van dat jaar zijn Ka merzetel had verloren), heeft zijn gang naar de PvdA gemotiveerd met een uitvoerige verklaring, waarin hij tevens zijn afkeer van de communis tische partij verklaart. Mr Stokvis schrijft onder meer: „Met reden verweet men mij indi vidualistische drang naar zelfstan digheid. Met reden verweet men mij gemis aan enthousiasme voor politie ke axioma's, waarvan ik de onjuist heid met open ogen zag en waarvan ik wist, dat ze morgen als onwaar en ketters zouden verworpen zijn. Ik kon het niet opbrengen het parle ment te zien als niet meer dan een forum voor het produceren van ge forceerde partij-propaganda. Ik heb een afkeer van dictatoren in de fabriek, in een politieke partij- formatie, in het landsbewind. Ik heb een afkeer van de kronkelwegen van het opportunisme als allesbeheersend moment in het leven van de particu lier en in de politiek. Ik heb een af keer van het systematisch verwrin gen van de politieke realiteit ter be vordering van partij-doeleinden. Ik kan mij niet vinden in het principieel aan elke tegenstander ontzeggen van het recht op een eigen oordeel, van eerbaarheid en goede trouw, in het a priori brandmerken van ieder an dersdenkende als schavuit en „klas sevijand" in het methodisch modder- spuiten op de persoon van de politie ke antagonist om dienst partij te treffen, in een altijd negatief afbre,- ken zonder zelf te bouwen, neerhalen zonder verlangen te herstellen. Het is mij onverdragelijk, dat de begrip pen „recht" en „gerechtigheid" gede natureerd worden tot speeltuig, tot politieke instrumenten in de strijd om de macht". POSTDUIVEN Fondclub Leiden en omstreken. Wedvlucht vanaf St. Vincent, afstand 1042/45 km, gelost te 10.30 uur. Deelna me 92 duiven. Zwakke Noordenwind, zeer warm. Uitslag: Zaterdag: (13.57.05 uur) Gebr. de Wit 1, 6; P. G. Borgers 2; J. Landaal 3; J. Hakhorst 4, 8, 11, 15; A. v. d. Hulst 5; H. v. Vegten 7; Fr. Hof man 9; M. F. v. Steijn 10. Verschillende dieren kwamen Zondag, een zelfs Maan dag thuis. Ons Genoegen (Kwakel). Wed vlucht vanaf Pont St Maxence met oude duiven; in concours 122 duiven. Los 6.30' u. met sterke N.N.W. wind; tijd snelste duif 786.51 m p/m., laatste 617.52 m p/m. Afstand 361 km. Uitslag: 1. 10, 21. 22, 24 Rekelhof—Zaal; 2. 7, 15 O. Cuiper; 3. 4. Bertels; 5, 18. v. Kints; 6. Winters; 8. Verhoef; 9. Janmaat. Concourscommissie Rijn en Gouwe Wedvlucht vanaf Pt St. Maxense met 303 duiven.gelost om 6.30 uur. Snelheid eer ste duif 889 m. p.m. Uitslag: W. v. d. Water (Waddinxveen) 1, 4; Gebr. Oos- terom (Aarlanderveen) 2. 3, 21; W. van Berkensteijn (Waddinxveen) 5; H. W. Martens (Alphen a. d. Rijn) 6. 15; Gebr. d. Wit (Koudekerk) 7. 11, 16. 25; G. La- moree (Boskoop) 8, 14; M. Schellinger hout (Koudekerk) 9; H. v. Vegten (Kou dekerk) 10, 20, 22. 24. Wedvlucht vanaf St. Vincent, af stand 1050 km. met 31 duiven, gelost Vrijdag te 11.30 uur. Uitslag: Gebr. de Wit (Koudekerk) 1. 4; P. G. Borgers (Alphen) 2; J. LandanI (Alphen) 3; BouwerKruiswijk (Alphen) 5, 8; Bijl- Spring in 't Veld (Nieüwveen) 6; A. T. Joha (Alphen) 9. door NELLY GRAF 28) „Het is een geschenk voor jou, Ken", Myra's stem klonk schel, hele maal anders dan gewoonlijk. „Om je te laten weten hoezeer iedereen van de luchtvaartmaatschappijvan je houdt en je zal missen". Ken's stoel vloog plotseling achter uit toen de ontslagen testpiloot over eind sprong. „Ik dank julliekraakte zijn stem. „Ik zou je graag vertellen hoe veelHij keerde zich met een ruk om en snelde de kamer uit. „Geen prettige manier om een ge schenk te aanvaarden", zei Isabel met minachting. „Ik bied u voor hem mijn verontschuldiging aan en dank u". „Ik geloof, dat dit het beste is wat hij kan doen", flapte Myra er uit. „Wanneer je je leven voor een maat schappij hebt gewaagd en die maat schappij ontslaat je dan.wel, dan zou een hamerslag tegen je hoofd nog vriendelijk zijn. Natuurlijk we ten we allemaal behalve Ken waar om de luchtvaartmaatschappij hem ontsloeg en „Koffie in de bibliotheek", onder brak Isabel haar op luide toon, „op gediend zonder drama'snaar ik hoop". Na de koffie was er gelegenheid om te dansen, te spelen en overvloe dig te drinken. Ken voegde zich weer bij het gezelschap, maar hij ging een zaam in een hoek zitten. Na enige tijd kwam Ferd bij hem zitten. Myra vertoefde aan de andere kant van het vertrek, waar zij bridge speelde. Isabel en Stella zaten in een afge zonderde hoek met Thurman de Cros- se te praten. Chuck en Vannie wandelde rond terwijl zij nu een naar het kaarten, dan naar het dansen keken. Om twaalf uur kondigde Vannie aan: „De meeste van ons zijn arme meis jes. die voor haar onderhoud moeten werken, dus willen we de heren vra gen ons naar huis te brengen. Het was een heerlijke avond, Isabel. Veel geluk in je nieuwe werk, Ken. Laten we nu allemaal vertrekken". Men groepten samen om Isabel en Ken, die nu bij elkaar stonden, om afscheid te nemen. Plotseling riep Stella Warton uit: „Iedereen zegt vanavond een vrome wens voor de Myra Ann. Vader heeft ze gekocht om ze morgen te laten vernielen". Ken, die het laatste uur weer tot bezinning was gekomen, scheen te verstijven. „Dat zou duivelswerk zijn", snauw de hij. „De Myra Ann is een goede machine. Ik ken een bende vliege niers, die ze zouden willen kopen". „Met andere woorden", zei Isabel, terwijl ze haar schouders ophaalde, „het breekt Ken het hart zijn vogel uit de lucht neergeschoten te zien". „Sommige mensen voelen zich met hun vliegtuig verwant", onderbrak Ferd haastig. „Zoals Wiley Post met zijn Winnie Mae. Ik wil het jouwe kopen, Ken". „Dat zul je niet", lachte Stella. „De Myra Ann wordt morgen uit elkaar genomen en vernield". „Voel je er niets voor om naar de begrafenis te gaan, lieve?", treiterde Isabel haar man. „Daar zeg je zoiets", riep Stella uit. „Laten we morgenavond bij zonson dergang bij elkaar komen en de Myra Ann een uitvaart bezorgen. Ferd kan de lijkrede houden. Ik zal een hymne zingen. We zullen bloemen meebren gen. Alles! Ik kan mijn vader wel bewegen de vernieling een dag uit te stellen". „Wel, dat is een groots idee", riep Isabel. „Wie zegt, dat er niets nieuws onder de zon is „Houd op". Ken Ruxel keek zijn vrouw met woedende ogen en vuur rood gezicht aan. „Die machine be hoort aan de hemel". Isabel had teveel gedronken en zij was hevig verstoord op Ken omdat hij zo duidelijk had laten merken een afkeer te hebben van haar plan nen met betrekking tot de kruide nierszaak. „Als zij aan de hemel behoort", lachte Isabel schril, „waarom maak je dan geen afscheidsvlucht? Wij zul len je allemaal een goede tocht wen sen; we zullen ons om de oude krat verzamelen en zingen voordat je ver trekt. Ha, dat is ook een idee. De Myra Ann is nu wel niet meer van jou, maar ik weet zeker, dat Mr. van Hutten er geen bezwaar tegen zou hebben als je met haar nog een laat ste vlucht maakte. Wat zeg ervan, Stella?" „Zeker niet. Kom, laten we nu alle maal naar het vliegtuig gaan. Laat ons die pret. „We kunnen beter nar huis en naar bed gaan", onderbrak Ferd haar kort. „Nee, Ferd", antwoordde Ken koorts achtig. „Ik een laatste vlucht maken met mijn oude luchtkameraad. Wist je dat niet?" Zijn ogen vertoonde een onnatuurlijke gloed. „Dit is toch mijn feest, nietwaar? Heb ik jullie ge schenk niet aanvaard om het in de kruidenierszaak te gebruiken? Nu zal je doen wat in zeg". „Ken!" Myra sprak met angstige verbazing. „Je schijnt niet te weten wat je zegt". „Jawel, dat weet ik heel goed. Ik ga een laatste vlucht met de Myra Ann maken". Ken scheen bij elk woord dat hij sprak meer opgewonden te geraken. „Isabel zal als de altijd plichtsgetrouwe vrouw met me mee gaan. Misschien zal zij zich laten ver murwen wanneer zij die machine zal horen zingen en haar van van Hut ten terug kopen. De Myra Ann is een goede machine. Zij lacht om lucht stromingen en danst over remous- klappen. In orde, Isabel, maak je gereed". Isabel deed verscheidene stappen achteruit, dodelijke vrees nam de plaats in van het sarcasme, dat tot- dusver haar gelaat bad gndrukt. „Ken. ik maakte slechts een grapje. Natuurlijk wil ik niet,, dat je met de Myra Ann een laatste vlucht maakt". „Maar toch ga ik het doen", lachte Ken. „Schiet op". Myra kwam naar Ken en legde haar hand op zijn arm. „Ga vannacht niet. Je hebt teveel gedronken. De Myra Ann is de laatste tijd niet meer onderzocht naar de fecten. Haar radio werkt niet. Bega geen dwaasheid". „Het is geen dwaasheid", lachte Ken. „Maar ik zal alleen gaan. Ik alleen in de Myra Ann. En nu", hij snelde naar de deur, „adieu!" Myra bereikte hem het eerst, Ferd volgd haar op de voet. „Je mag dit niet doen, Ken. Het is zelfmoord. Dat weet je". Zij nam hem stevig bij een arm vast, terwijl'Ferd de andere beet greep. Ken rukte zich los, terwijl hij hen uitdagend aankeek. „Wat", riep hij knarsetandend, „ik zeg je dat ik ga. Er is niemand die me tegen kan houden". Myra snelde hem achterna toen Ken naar zijnauto liep en sprong met hem in de wagen. Ferd hoorde haar krankzinnig gehuil toen Ken de op rijlaan afreed en op twee wielen de WM r.«rv.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7