SABOR Koningin juliana opende grootse tentoonstellingin Haarlemmermeer Hoeve „Nooitgedacht' was karakteristiek van dr* Drees Thomas Mann in Ned* onderscheiden de raarste klant in feestend Hoofddorp Ideëen-bus werd omgekeerd ZATERDAG 2 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Het eeuwfeest is begonnen Jlafrot Saüat tpxak uawtin tae Zonder iets af te willen doen van de overige attracties, durven we met een gerust hart te voorspellen, dat allen, die in de komende weken een bezoek gaan brengen aan de jubilerende Haarlemmermeer het meest geïm poneerd zullen worden door de werkelijk gigantische tentoonstelling, welke in Hoofddorp is ingericht. Men vindt er zeer veel originele dingen en ook de opening, die hedenmorgen om elf uur door Koningin Juliana werd ver richt, kan men moeilijk traditioneel noemen. Er was geen kleurig lint, dat doorgeknipt moest worden, en er was geen meisje, dat de noodzakelijke schaar op een kussen droeg. Er stond alleen een oerdegelijk boerenhek, met prikkeldraad, dat de koningin openzwaaide onder luid gejuich van duizenden Haarlemmermeerders. En direct daarop volgde er iets, dat de organisatoren van de feestelijkheden met recht als een wereldprimeur had den aangekondigd. Toen Koningin Juliana het tentoonstellingsplein betrad, ging de deur van een der hallen open en kwam Sabor, de Zwitserse robot te voorschijn. Hij liep op de landsvrouwe toe en richtte zich tot verba zing van alle niet-ingewijden in een keurige toespraak tot de koningin, die hij in het Nederlands hartelijk welkom heette. Het was een alleraardigst schouwspel, dat in de annalen van de Haarlemmermeer zeker om in krantentermen te spreken een kadertje zal krijgen. Koningin Juliana toonde zeer veel (belangstelling voor de expositie en ihet tijdschema kwam danig in het nauw. Verwondering behoeft dit niet te wekken, want het geheel heeft iets weg van een kleine E 55, waar men best enkele uren voor kan uittrekken. De grote moeite, die het comité van voorbereiding zich reeds meer dan een jaar heeft getroost, is beloond geworden. Men wilde iets heel bijzonders brengen en dat voor nemen is ondanks vele en grote moeilijkheden onder de deskun dige leiding van de heer Vermeulen, die o.a. de Flora in Heemstede tot een succes maakte, verwezenlijkt. Historische afdeling. De tentoonstelling bestaat uit vel schillende afdelingen, waarvan de historische het meest interessant is. Bij het betreden van deze afdeling ziet men een peilschaal, die aangeeft, ■hoe hoog het water in 1840 stond op de plaats, waar men zich bevindt. Met een beetje fantasie kan men er ach ter komen, dat men op zijn hoofd nog een meter of vijf water heeft staan. Na deze inleiding vindt men een 6 tuk je moeras met een uitgebreide plantengroei, dat er aan herinnert, hoe er gezwoegd is alvorens het rui send graan kon worden binnenge haald. Het departement van verkeer en waterstaat lieeft een zeer grote stand met betrekking tot drooglegging en kolonisatie. Een prachtige maquette, welke vervaardigd werd door de leer lingen van de technische school laat de ontwikkeling van de gemalen wind, stoom en electriciteit en het gehele ingewikkelde afwateringssys teem zien. Extra aandacht verdient voorts de stand, waarin het verschil in werk wijze bij de drooglegging van de Haarlemmermeer en de Zuiderzee werken wordt aangegeven. Men be grijpt dan de enorme pioniersarbeid, welke destijds werd verricht, en de grote lering, welke men er uit heeft kunnen trekken. Verschillende plaatsen getuigen ook van hun dankbaarheid. Aals meer, dat zonder de drooglegging met stukken en brokken in het wa ter verdwenen zou zijn, heeft met zijn sierteeltproducten een schitte rende afdeling gemaakt. Ook Am sterdam heeft een steentje bijgedra gen onder het motto „Eerst water wolf thans vriend", waarbij erkente lijkheid tot uitdrukking wordt ge bracht voor dp gastvrenheid, welke Schiphol in „de Meer" geniet. Met Schiphol heeft het vliegtuig zijn stempel gedrukt op de Haarlem mermeer en daarom kan men op deze tentoonstelling ook zijn licht opste ken over de luchtvaart. De techni sche school van Hoofddorp heeft een cockpit gebouwd met alle instrumen ten, die in een echt vliegtuig voorko men. Het aardige is, dat men ver binding heeft met de verkeerstoren van Schiphol. Het werk van het K.N.M.I. op de vliegvelden wordt eveneens op een aantrekkelijke wijze uiteengezet en verder kan men er alles vinden, wat in verband staat met landingen, zo wel bij helder weer als bij mist. Waterorgel. Nadat de koningin zich op de his torische tentoonstelling uitvoerig had •laten inlichten, werd een bezoek ge bracht aan de tent, die heel toe passelijk bij dit jubileum een wa terorgel herbergt. De organist was geheel in stijl, toen hij „Het land der zee ontrukt" en een oogstlied je speelde, waarvan de teksten door een kinderkoor werden gezongen. Na dit intermezzo wandelde de koningin langs de stands van de za- •kenbeurs, om vervolgens een bezoek te brengen bij de jonge boeren en boerinnen, van wie de eerste groep zijn deskundigheid op het gebied van landbouw en veeteelt toonde, ter wijl de meisjes haar bekwaamheden in de keuken demonstreerden. Hiermede had de vorstin de bin- nententoonstelling in haar geheel ge zien. In de openlucht is echter nog een twee hectaren groot terrein, dat gewoon bezaaid is met landbouw werktuigen. De animo om hier te ex poseren was zó groot, dat verschil lende firma's teleurgesteld moesten worden. Volledigheidshalve moeten we nog vermelden, dat zich op het tentoon stellingsterrein nog een flink restau rant bevindt en een Lunapark met zeer veel grote attracties. Koningin Juliana begaf zich na de rondleiding naar de bestuurskamer op het sportveld, waar de koffie ge bruikt werd. Óm ongeveer twaalf uur keerde zij naar Soestdijk terug. Duitsland bouwde een moderne zeppelin voor 300 passagiers In Duitsland, de bakermat der „Zeppelins", is een nieuw model ontworpen door de architect Gerhard Gembe. Het luchtschip wijkt uiterlijk niet zo veel af van de oude modellen; alleen is de vorm iets „afgeplat" en zijn de motoren 16 diesels van 4500 pk elk! inwendig aangebracht. In de neus zit een gat waardoor de lucht naar binnen kan, terwijl de uitlaatgassen aan de achter kant kunnen ontwijken. 300 passagiers en 1785 ton goederen kunnen met een snelheid van 400 km/u ver voerd worden. De afmetingen zijn: lang 335 m., hoog 71,5 m., breed 110 m. Totale capaciteit van de gaskamers 1.700.000 m3. Een tochtje met de „GL-03A" van Frank fort naar New York zal slechts 385 gulden kosten.Op de foto zien we ontwerper Gembe met een model van de Zeppelin. De feestelijkheden werden vanmor gen geopend met een samenkomst in de gereformeerde kerk te Hoofd dorp, die werd bijgewoond door ko ningin Juliana, minister-president dr Drees en de ministers Beel, Algera en Mansholt. De burgemeester van de Haarlem mermeer, mr J. F. Jansonius, zeide in zijn openingswoord o.m., dat ten tijde van de droogmaking het con signe was met zo weinig mogelijk kosten de grimmige Waterwolf te be dwingen. „Door het gemis van elk planologisch inzicht zijn toen situaties ontstaan, die tegenwoordig aan het gemeentebestuur grote zorgen geven, de beste dienst, die de geschiedenis van deze droogmaking aan de latere regeerders heeft kunnen bewijzen is, dat zij bjj de inpoldering van de Zuiderzee als afschrikwekkend voor beeld Iheeft kunnen dienen. Met val len en opstaan heeft het maatschap pelijk leven zich in de polder gelei delijk ontwikkeld en gestabiliseerd en is door de vlijt van de eerste kolo nisten en hun nazaten in het hart van Holland een agrarisch gebied tot ontwikkeling gebracht, dat heden ten dage tot de best beheerde van ons land behoort In de laatste decennia is in het zuiver agrarisch beeld van de gemeente een niet onbelangrijke wijziging gekomen door de vestiging van een forensenbevolking en niet in het minst door de sterke expansie van Schiphol en de bedrijven van de KLM en Fokker", aldus de burge meester, die aan het slot van zijn rede koningin Juliana het eerste exemplaar van het-gedenkboek van de hand van dr P. H. Schroder, aanbood. De dijkgraaf van de polder, mr K. J. G. baron van Hardenbroek, her innerde er in zijn toespraak aan, dat omstreeks 1500 het Haarlemmermeer uit vier grote eilanden bestond met EEUWFEEST VAN DE HAARLEMMERMEERPOLDER De Haarlemmermeer, die omstreeks 1500 nog maar een verzameling kleine plassen was, groeide in de loop der eeuwen uit tot een angstaan jagend grote binnenzee. Reeds in 1610 waren de dorpen Rok, Vijfhuizen en Nieuwerkerk verzwolgen door het opdringende water. In 1836 werd Leiden bedreigd, waarna in 1839 de wet tot stand kwam die de dreiging van deze watermassa voorgoed te niet zou doen. In 1848 begon het stoomgemaal de Leeghwater te werken en het jaar daarop volgden beide andere gemalen. In onze kaart geven wij naast de vergelijking tussen de Haarlemmermeer van 1550 en de huidige ringdijk tevens een overzicht van de groei van dit meer en het aantal hectaren bouwland dat na beëindiging van de werk zaamheden vrij kwam als cultuurgrond. daartussen vijf betrekkelijk kleine meren. De Waterwolf bleef steeds knagen en het kwam zo ver, dat in November 1836 de woelige plas tot de poorten van Amsterdam door drong, en met Kerstmis van dat jaar kwam zelfs de straatweg tussen Sac- senheim en Oegstgeest onder water te staan. Het doodvonnis van het meer van toen getekend. Uitvoerig ging spr. daarna op de drooglegging en alles wat er mee samenhing in. Als laatste voerde de minister pre sident Drees het woord. Hij zeide o.a. „Nederland heeft te midden van de randstad Holland, het dichtst bevolkte gedeelte van het op een na dichtst bevolkte land ter wereld, in een over wegend industriële streek, een prach tig land- en tuinbouwgebied gekre gen, dat zich uitstrekt van Amster dam tot Leiden en dat meer is gaan betekenen dan men ooit heeft kunnen voorzien. Het sterkst is dat gebleken in de donkere oorlogsjaren. Vooral in de hongerwinter toen de verbin dingen met de meeste agrarische ge bieden in ons land voor het Westen geheel of grotendeels waren afgesne den. Menigeen heeft toen zijn leven te danken gehad aan het feit, dat al thans de Haarlemmermeer voor de stedelingen in de omgeving nog de enige mogelij khheid bood", aldus de minister president. „Als wij de ontwikkeling van de polder en gemeente gedurende de 100 jaar van hun bestaan overzien, dan, wat er dan ook nog te wensen over blijft, zou hier de benaming passen: Hoeve „Nooitgedacht." De Haarlem mermeer is een bloeiend gebied met een in het algemeen welvarende be volking, die een belangrijke bijdrage levert tot de nationale productie en de nationale reputatie. Namens de regering wens ik de bevolking en de besturen van gemeente en polder van harte geluk", zo besloot dr Drees zjjn toespraak. Behoeder van Duitse Cultuur Logeert inNoordwijk De koningin heeft de 80-jarige Duitse schrijver Thomas Mann, die thans in ons land vertoeft, waar hij als onderdeel van het Holland Festi val, twee lezingen houdt over Frie- drich Schiller, wiens 150ste sterfdag dit jaar wordt herdacht, benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. W. Beyen, heeft gister avond in de aula van de Amsterdamse Gemeente Universiteit, waaar Tho mas Mann zijn eerste lezing hield, hem de versierselen van deze hoge onderscheiding uitgereikt. Thomas Mann logeert thans in Noordwijk. Minister Beyen zeide o.a.: „Tho mas Mann in Nederland te kunnen Nu het feest in de Haar lemmermeer enkele uren geleden een aanvang heeft genomen, valt het nog moeilijk te voorspellen, hoeveel vreemdelingen de jubilerende polder in de komende week zullen be zoeken. Maar één vraag kan reeds beantwoord wor den: Wie zal deze week de raarste gast zijn? We kunnen man en paard noemen zonder on hoffelijk te zijn. Ongetwij feld is de heer Sabor, af komstig uit Zwitserland, niet alleen de raarste, maar ook de griezeligste gast, die zich op de jubi leum-feesten zal vertonen. Hij is een mechanische mens, eeuwenlang de droom van ingenieurs en andere mannen van de wetenschap. Sabor is ontsproten aan het brein van de Zwitserse electro-technische inge nieur Peter Steuer. En deze robot is zeer veelzijdig! Hij kan lopen en draaien, met het hoofd schudden, naar alle kanten kijken, knipoogjes gevenen zelfs schieten. Wie geen lucifer heeft of een lege aansteker kan een vuurtje bij hem krijgen en bij wijze van tegenpres tatie mag men Sabor ge rust een sigaret aanbieden, want met rokertjes kan hij evengoed overweg als een mens van vlees en bloed. Maar met al deze dingen is zijn kunnen nog niet uit geput. Sabor heeft name lijk nog één bijzonderheid, die al zijn andere presta ties met stukken slaat. Hij spreekt bijna alle talen en is in staat om zijn bezoe kers in voortreffelijk Ne derlands te woord te staan. Op velen zal dat een griezelige indruk maken, want het is iets waar je even aan wennen moet, om zo'n stalen kolos te zien rondwandelen en vragen te horen beantwoorden. Maar bij nadere overweging valt het toch mee. Men dient alleen maar even uit te zoeken, hoe vreemd Sabor in elkaar zit. Wij zijn wel niet zo erg technisch, maar we hebben toch wel begrepen, dat het doen en laten van Sabor voor een belangrijk deel verband houdt met de twee antennes op zijn hoofd. In Kopenhagen trapte hij even een muur Een mijnheer, die het „draadloze robot" dan be verder heeft gebracht dan tekent dat nog niet, dat hij de wet van de communice- geen langdradige iAgewan- rende vaten, vertelde ons. dat Sabor werkt op ultra korte golven. Hij is met geen enkel draadje aan de buitenwereld verbonden en wordt volkomen draadloos bestuurd. De man, die de Nu blijft er nog een vraag over: Gebeurt het wel eens, dat Sabor stuur loos wordt. Een jaar of twintig geleden is het eens voorgekomen, dat een ro den heeft. In zijn stalen bot in Amerika zijn eigen bastje bevinden sjch zoveel maker in de hoek sloeg. Zó draden en draadjes, dat zij bont heeft Sabor het nog aan elkaar geknoopt nooit gemaakt, maar in een lengte hebben van Kopenhagen heeft hij toch 2500. km. wel een merkwaardige Die knappe mijnheer stunt uitgehaald. Tijdens functie van „bestuurder" heeft ons nog verzekerd, een donderbui sloeg de uitoefent, zal men in geen J1jhgaf JJ velden of wegen beken nen. Al zou hij 200 kilome ter ver wee zitten dan nog zou Sabor hem prompt ge hoorzamen. Het is dus best mcjgelijk, dat die mijnheer in Amsterdam achter een kopje koffie zit te bestu ren, terwijl wij op de ten- nstelling onze ogen uit een op de bezigheden t dit kind der moderne tij"' Maar al is Sabor dat deze hoeveelheid draad absoluut nodig is, om het mechanisme van Sabor perfect 'te doen function- neren. Maar hoe Sabor precies loopt en werkt? Dat komt u niet te we ten. De Zwitserse ingenieur geeft zijn geheim niet prijs. Met de bovenstaande ge gevens moet u genoegen nemen en verder kunt u Sabor bekijken in zijn hoekje van het restaurant een of tijdens zijn wandelingen bliksem in een van zijn an tennes en daardoor raakte hij danig overstuur. In plaats van de gebruikelijke wandeling begon hij te rennen en nadat hij met zijn 500 pond enkele ma len tegen stellingen was opgelopen, trapte hij van louter misnoegen twee grote gaten in de vrij dik ke muur van het tentoon stellingsgebouw. Laten we hopen, dat hij in Hoofddorp zijn fatsoen zal houden. eren is een bijzondere gebeurtenis". Niet alleen als schrijver en schep pend kunstenaar staat gij bh on» volk in hoog aanzien. Uw betekenis is voor ons gegroeid tijdens de vre selijke tragedie van 'het Nazi-bewind. U bent in deze jaren misschien meer dan welke andere Duitse schrijver ook de drager van de Duitse cultuur en de behoeder van de Duitse geest geweest. Thomas Mann antwoordde: „Dat ik deze hoge onderscheiding imag dragen van een land, dat zoveel leed heeft moeten ondergaan zonder zich te buigen is een grote eer, die imij met gevoel van trots en vreugde altijd by zal blijven. Deze onder scheiding is voor mij een symbool van sympathie van het Nederlandse volk, die ik van ganser harte zal be antwoorden. Ik heb van Nederland van mijn jeugd af gehouden, in het bijzonder om zijn menselijke en mo rele eigenschappen, die bewaard zijn gebleven toen een verschrikkelijk en ontworteld Duitsland, waarvoor ik de naam Duitsland amper durf te gebruiken, zulk een ontzettend en moeilijk te vergeten leed over Neder land heeft gebracht. De heroïsche en niet te breken weerstand, die het Ne derlandse volk in grote saamhorig, heid heeft geboden heeft mij, gelijk de gehele wereld, bezield", zo eindig de Thomas Mann zijn dankwoord. TUSSEN HET VUURWERK SCHITTERDE GESTOLEN TRUI. In Mei werd ten nadele van een lyceumleerling een trui gestolen. Toen deze jongen Donderdagavond bij het vuurwerk op Scheveningen was, zag hh een knaap met zijn trui aan staan. Hij wees de drager van zijn rechtmatig eigendom aan twee politie-agenten aan, die de jongen meenamen. Het bleek te zijn een 16- jarige leerling-stucadoor. Deze had de trui gekregen van zijn zuster, die op het lyceum als werkster in dienst was. Rijk blies in de bus De directeur, die in de ideeën-bus niets anders vond dan voorwerpen, waarmee men zelfmoord kan plegen, zoals een stuk touw cn een pistool, zal wel niet zo tevreden geweest zijn over zijn initiatief als het Rijk, dat zelfs dezer dagen een tentoonstelling heeft geopend van de ideeën, die de ambtenaren sinds October 1954 in de bus hebben laten glijden. Dat waren er veel. Het rijk heeft echter zelf ook flink in de bus geblazen en nu al voor 1954 en '55 een bedrag aan 35.000 gulden beschikbaar gesteld. 80 Beloond. Wanneer een ambtenaar een idee heeft, dan wordt dit eerst bekeken door de commissie van zijn eigen departement en als deze commissie hier iets in ziet; wordt zijn denkbeeld voorgelegd aan de centrale ideeën buscommissie. Laatsgenoemde heeft op het ogenblik 150 ideeën bekeken en daarvan 80 beloond. Op de expositie ziet men knipsels van wat de pers over de rijks-ideeën busorganisatie heeft geschreven, als mede wat zij over de ideeënbus bij het bedrijfsleven heeft gepubliceerd. Verder liggen er ter visie beschik kingen van de departementen over binnengekomen ideeën, beschikkin gen van de centrale ideeënbus-com missie, publicaties over ideeënbussen in de Verenigde Staten enz. Interessant is een vernuftig meet apparaat om de maaswijdte van zee- visnetten vast te stellen. Een idee.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5