lilereide faifarevereniiingen brai ziclizell een muzikale liulde J L{UTÜGATJ tiéymasTAD BIOSCOPEN Oprichting Kath. school voor individueel onderwijs belicht TYPEN STENO Met recht Roomse Blijdschap p UG4\,(L ZATERDAG 2 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Taptoe op Stadhuisplein Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare Verenigingen, op 10 Juli a.s., werd gisteravond door de muziekgezelschappen De Post, de Politie, K. en G., T. en D., Concordia, Muzen op de Mare De laatste jaren is het een goede gewoonte geworden, dat eens per jaar de drumband „St. Franciscus" een grote show geeft voor haar le den, donateurs en genodigden. En dit jaar viert de Drumband haar 10- jarig bestaan, waardoor deze show een zeer bijzonder karakter gekre gen heeft. Vanavond om 8 uur zal het St. An- toniusclubhuis aan de Mare bezocht worden door de trouwe Muzen, die reeds in de grijze oudheid de schoon heid naar de wereld brachten en op de hoge Olympus hun kunst voor bereiden, de mensheid tot genoegen. Wij weten niet of daarboven op de Olympus ooit marsen van een drum band geboren zijn, maar we twijfe len er niet aan, of Euterpe, Clio, Thalia en haar bekoorlijke zusjes zullen zich vanavond op de Mare op hun gemak voelen, want het pro gramma is veelbelovend en de ,.St. Franciscusband" heeft per slot een naam op te houden. Leidse Universiteit Leerkrachten G.L-0.-scholen bijeen Geen beperking voor voortzetting studie Geslaagd voor het doctoraal exa men geneskunde II mej. J. M. Ocke- loen te Leidenen de heren A. A. Cirillo (USA), O. M. Cupédo te Lei den en M. Prins van Wijngaarden te Oegstgeest. Geslaagd voor het semi-arts exa men mej. J. C. Klein te Sneek, mej. M. E. Reuvers te Oegstgeest en de heren M. W. v. d. Geld te Paramari bo, J. Nijman te Voorburg en E. Scheffer te Den Haag. Geslaagd voor 't arts-examen mej. E. M. Staab te Rotterdam en de heren P. J. M. van Heijst te Roermond, C. G. B. Hölscher te Leiden, R. Karto- dirdjo te Den Haag en J. P. Vrolijk te Den Haag. Geslaagd voor het candidaats ex. theologie mej. M. A. Klomp te Laren en de heer D. A. de Haan te R'dam. Geslaagd voor het propaedeutisch ex. theologie de heren M. Jansen te Geleen, A. N. Doornheim te Doeti- chem en H. H. Nieuwenhuizen te Den Haag Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren J. W. E. Moret te Den Haag, A. de Groot te Leiden en A. F. Verbist te Den Haag. Dinsdag 5 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. J. P. Coops geboren te Nieuwediep (Den Helder) en thans wonende te Laag Keppel, aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de rechtsge leerdheid. Woensdag 6 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat prof. dr. H. Bre mekamp, geboren te Dordrecht en thans wonende te Delft, aan de Leid se Universiteit promoveerde tot doc tor in de Wis- en Natuurkunde. Agenda Leiden ZATERDAG: Gidsenbeweging Leiden. H. Mis St. Petruskerk. 6.30 uur v.m. Bandshow St. Franciscus-drumband St. Ant. Clubhuis, 8 uur n.m. Franse smalfilms. Lakenhal, 8 uur n.m. WOENSDAG: St. Petruskerk, Rozenkranskruis tocht. Leidse Kunstkring „Voor Allen", 8 u namiddag, Ledenvergadering In den Vergulden Turk. Shakespeare Memorial Theatre: „Much ado about Nothing". (In het kader Leidse kunstmanifestaties) 8 u. nam. Den Haag (Kon. Schouwburg). DONDERDAG: R.K. Onderwijzersdag. Stadsge hoorzaal, 10 uur v.m. opening ten toonstelling, 10.30 opening morgen- blK?en°0.Sexcursie naar beeldhouw- stige.belemmering betekenen bij het Werkmans Wilskracht en de R.K. Leidse Harmoniekapel een taptoe gegeven op het Stadhuisplein, die op het bordes van het Stadhuis werd aangehoord door loco-burgemeester Van Schaik en wethouder Menken, de commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer en talrijke afgevaardig den van verenigingen. Met een tussenpauze van twee en een halve minuut waren de muziek gezelschappen om half negen afge marcheerd van de Hooglandse Kerk- gracht, waar vandaan zij via Middel weg, Karnemelksbrug en Botermarkt het Stadhuisplein bereikten. Onder de uitgevoerde muzieknum mers was o.a. ook een mars van on ze stadgenoot Herman Stenz, .Hoera ae muziek", welke voor het eerst in het openbaar ten gehore werd ge bracht. Na de laptoe werd nog ge speeld Psalm 150 „Wilt heden nu treden", enkele marsen, terwijl dit muziekfestijn besloten werd met het Wilhelmus. Met machtige armen zwaaide de voorzitter van de „zilve ren" bond, de heer J. G. Walcka over dit alles de scepter. Ontvangst Stadhuis. Aan de taptoe was voorafgegaan een ontvangst van het bestuur van de jubilerende bond en een groot aantal genodigden door het gemeentebe stuur in de koffiekamer van het Stadhuis. GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat de Blauwpoortsbrug van 6 tot en met 11 Juli a.s. in verband met het uitvoeren van herstelwerkzaamheden voor het verkeer met alle voertui gen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen is gesloten ver klaard en dat de Turfmarktsbrug ge durende deze periode gesloten is ver klaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting van de Turfmarkt. De gedurende deze stremming door het verkeer te volgen route wordt ter plaatse met borden en pijlen aangegeven. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat op de secretarie dier gemeente, kamer 125, ter lezing voor een ieder, gedurende drie maanden, ■is nedergelegd de Verordening, als bedoeld in artikel 11, 2e lid, van de Winkelsluitingswet 1951 (Verorde ning op de Winkelsluiting 1953 II), welke is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 15 Juni 1955, no. 28. De verordening betreft de verkoop van levend visaas op Zondag, de ver koop van kokswaren, alsmede de uit oefening van de straathandel in bloe men en geringe eetwaren. De verordening is in werking ge treden op 28 Juni 1955. STREMMING SCHEEPVAARTVERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter openbare kennis, dat de Blauwpoortsbrug in de ge meente Leiden op 9, 10 en 11 Juli 1955, in verband met het uitvoeren van herstelwerkzaamheden, voor het scheepvaartverkeer zal zijn gesloten. In de bovenzaal van Café Restau rant „In de Vergulden Turk" had Donderdagavond een bijeenkomst plaats van hoofden van scholen en leerkrachten, waarbij drs. H. W. Broeren, inspecteur van het B.O. een nadere uiteenzetting gaf van de in op richting zijne Katholieke School voor individueel onderwijs. Bij de opening wees de voorzitter, rector Bernefeld, er op, dat dit nieu we schooltype een belangrijke bijdra ge betekent voor het werk van de geestelijke gezondheid. Een speciaal welkomstwoord werd gericht tot drs. H. W. Broeren, de heer Zwanenburg, gemeente-inspec teur en de heer De Wit, bestuurslid van de H. Cunerastichting. Niet voldoende aangepast. De heer Broeren wees er in zijn uiteenzetting op, dat men makke lijk geneigd is het kind, voor wie het volgen van g.l.o. moeilijk is, mini- der begaafd te noemen. Dit is echter lang niet altijd juist. Een groot deel vr de moeilijkhe den vloeien voort uit het feit, dat het huidige g.l.o. niet voldoende is aan gepast aan de psyche van het kind. Bovendien vormen de overvolle klas sen een grote belemmering voor vruchtbaar onderwijs. Ook al zou ech ter het onderwijs aangepast zijn aan de psychische behoeften van het kind, dan nog zullen er kinderen zijn voor wie het volgen van g.l.o. weinig vruchtdragend is. Op de eerste plaats stelde de heer Broeren uitdrukkelijk vast, dat het z.g. zwakzinnige kind, het zwak be gaafde en zeer moeilijk opvoedbare kind, niet thuis hoort op de school voor individueel onderwijs. Daarna gaf spreker een uiteenzet ting van de moeilijkheden, die voor een normaal begaafd of zelfs meer dan normaal begaafd kind een ern- tentoonstelling in Arnhem, 7.30 uur voorm. Stadhuisplein. Gala-première ,La Strada" in kader Holland Festival, 8.30 uur nam. Lido- theater. TENTOONSTELLINGEN. Boerhaave-zalen: Tentoonstelling Leids Kunstcentrum, 2—5 en 79 uur nam.; des Zondags. 25 uur nam. (Tot 2 Juli). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons" (t.m. 2 Oct.) Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur v.m.—5 uur nam. (tot 15 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling moderne Eelgische Beeldende Kunst. (Tot 18 Juli). Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 3 Juli zal de dienst worden waargenomen door: dr. Van Bockel, Kors, Kortmann, Langezaal, Masenbroek, Veldhuijzen. Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De dienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Van Glabbeek. klassikale onderwijs. Deze kunnen zijn: een vertraagde psychische ontwikkeling van het kind; een sterk verhoogde nervositeit, waardoor het kind zich niet kan con centreren op het werk. Verder noemde hij: het zeer be weeglijke, motorisch ongeremde kind, het neurotische kind, het kind met sterk vertraagd tempo. Tenslotte het kind met een par tieel defect. Het kind dat b.v. uit- 25 JAAR BIJ DE LICHTFABRIEKEN Bij ontstentenis van de directeur werd de jubilaris ontvangen in de directiekamer door de adj. directeur ir. F. Stokhuyzen. Deze schetste in sympathieke bewoordingen de ver diensten van monteur Koeken, die op verschillende afdelingen werk zaam is geweest, laatstelijk in de montagewerkplaats. Ook overige su perieuren en de vertegenwoordigers der personeelsvereniging sloten zich daarbij aan. Hem werd door de direc tie de gebruikelijke oorkonde en gra tificatie overhandigd. Namens de per soneelsvereniging werd de heer Koe ken een toepasselijk geschenk aange boden. In de can tine werd hij- door de chef der werkplaats en collega's toegespro ken, eveneens onder aanbieding van een geschenk. zonderlijke moeilijkheden heeft, het zij met lezen, hetzij met rekenen, terwijl het verstandelijk normaal be- Samenwerking psycholog en leerkrachten. De toelating tot de nieuwe school kan slechts geschieden na een psycho logisch onderzoek, waarvan rapport wordt uitgebracht aan de toelatings commissie bestaande uit: psycholoog, psychiater, en hoofd der schooL Een nauwe samenwerking tussen psycholoog en leerkrachten is een van de eerste vereisten, die aan dit onderwijs worden gesteld. De leerkrachten zullen tot taak hebben de wetenschap in contact te brengen met de ervaring van iedere dag. Drs. Broeren besloot zijn uiteen zetting met een beroep op de aanwe zigen, om die leerlingen voor wie specialistische hulp dringend wenst is, op te geven. Voorafgaand overleg met de ouders zal zeker noodzakelijk zijn alvorens tot een onderzoek kan worden overgegaan. In het hierna volgende debat kwam sterk tot uiting, dat de school voor individueel onderwijs geen beperking betekent voor het volgen van welke vorm van voortgezet onderwijs dan ook. De mogelijkheid tot volgen van middelbaar onderwijs, zowel als van ULO en ambachtschool staat dus open. 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) Ook Juli en Augustus. Kon. Eric. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden ▼oor Burgerlijke Stand Geboren: Antonius Bastiaan zn van A. B. Schreiner en J. Vermont; Dési- rée Emanuelle Clarissa dr van A. Krouwel en J. M. Hogewoning; Jan zn van H. de Rijk en J. v. Steenwijk; Elisabeth Johanna dr van O. H. Brou wer en A. C. Lieuwen; Lewina Ca- tharina dr van N. Noort en L. C. Zijl stra. Wilhelmina dr van J. Uithol en J. Koelewijn; Willem zn van A. van Duijvenboden en E. v. Duijvenvoorde; Piëta Duifje dr van W. Paauw en D. van Egmond; Johanna Geertruida dr van K. B. Siera en C. v. d. Heyden; Franciscus zn van G. J. den Dubbel den en M. van Helden. Overleden: A. Kooien, man 55 jr.; H. de la Court huisvr. van Marcelis 80 jr. H. Krikke wel. van Doorn 88 jr A. G. v. Musscher, wednr 81 jr. heeft men in breder kring zijn mening gezegd over de ,0 '56" en hoe prettig was het te constateren, dat het Katholieke Volksdeel van Nederland geen behoefte gevoelde om zijn mening onder stoelen of banken te steken. Naast jubeltonen, die vertelden, dat de P. v. d. A. nu eindelijk eens een geharnaste K.V.P. te zien kreeg, zijn er gematigder stemmen opgegaan, die het pamflet minder geslaagd vonden, omdat de schoonheidszin, de naasten liefde en de doeltreffendheid minder goed tot hun recht gekomen waren. Hoe het zij, een gehele week heeft Nederland stof gehad om te praten en deze gelegenheid is dankbaar aangegrepen. Maar tussen deze drukke discussies mag men niet vergeten, dat het pam flet alleen maar een middel is geweest om tot een doel te geraken. En hoe men ook over het pamflet mag denken, enkele maanden geleden heeft het katholieke volksdeel duidelijk laten zien, hoe het over het eigen lijke doel denkt: de groei van de K.V.P. en een zegevierende stembusuitslag bij de Kamerverkiezingen van het volgend jaar. En voor dit doel is de veel omstreden „O '56" op de markt gekomen. Voor dit doel is de gehele week actie gevoerd via de K.R.O. Voor dit doel zijn er duizendgulden-prijzen beschikbaar gesteld. En voor dit doel zullen morgen tientallen verwachtingsvolle collectanten en collectrices aan de kerkdeuren staan. Uw mening over de „O' 56" is tolvrij, maar voor de komende verkiezings campagne, die door alle partijen met bijzondere felheid gevoerd zal worden zult U een tol moeten betalen. En deze tol kunt U morgen voldoen in de collectebus; de vrijheid, die de afgelopen week de K.V.P. gekenmerkt heeft, zal morgen ook weer duidelijk gedemonstreerd worden. Uw bijdrage stort U in volledige vrijheid en desnoods kunt U een knoop in de collectebus laten glijden. Maar de katholieken zullen morgen ongetwijfeld demonstreren, dat zij niet slechts gul zijn met critiek, maar dat zij eenzelfde gulheid weten te tonen, wanneer het belang van hun eenheidspartij dit vraagt. Morgenochtend aan de kerkdeur! GEEN VUILTJE AAN DE LUCHT. Wij hebben van vanmorgen vier af op ons duivenplatje tevergeefs op de strooibiljetten van de Rheuma-be- strijding zitten wachten. Drie uur lang geen vuiltje laat staan dus een pamflet aan de lucht. De kansen die volgens het bericht van gisteren maar voor het oprapen zouden liggen hebben we dus niet te pakken kun nen krijgen wel een verkoudheid, maar daar hoef je tenslotte in dit klimaat niet vroeg voor op te staan. Waarschijnlijk heeft het winderige weer de vliegtuigen parten gespeeld en werd de strooiactie tot vanmid dag verschoven. Dus toch nog maar even het oog omhoog gericht en op passen dat u niet onder een fiets loopt. Zo juist vernemen wij echter dat in' de wijken achter de gasfabriek enkele pamfletten gevonden zijn. Speelgoedbranche. Onze stadgenote mevr. L. v. Brus selVan der Zeeuw slaagde voor de diploma's Schuco- en jambospelen en dit alles binnen het kader van de speelgoedbranche. Retraiteclub. De dames die Dinsdag a.s. deel nemen aan de retraite in Noordwij- kerhout worden verzocht 's middags om 5.30 bij de bushalte aan de Boer- haavelaan aanwezig te zijn. Oproep. De kerkzangers van Leiden kun nen Maandagmorgen 10 uur mede werking verlenen bij een plechtige JAARVERGADERING KLAVERJAS De Federatie van Klaver jas vereni gingen Leiden en Omstreken hield haar jaarlijkse Alg. Ledenvergadering die onder leiding stond van de heer 1. Duivenstein. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen, zodat het de volgende gezichten toont, J. G. Dui venstein, A. v. Heurden. L. Goddijn, C. Kluts, J. v. d. Blom, J. de Bruijn, M. Seraken en C. J. Keepke. Voorts werd een regelement Com missie benoemd bestaande uit de he ren A. d. Wagenaar, C. W. Pouw en J. Bij. Een der belangrijkste punten was wel de contributieverlaging, die natuurlijk algemene instemming vond. Toegetreden zijn de Klaver jas vereni gingen 't Centrum Cranenburg en Heringa (v. Wijk). gezongen Huwelijksmis in de kerk aan de Herensingel. Hun komst is zelfs beleefd doch dringend gewenst. Chocolade en wisselbekers. Twee knaapjes van negen jaar hebben gisteren ingebroken in de cantine van de voetbalclub L.F.C. aan de Haagweg. Zij moesten maar liefst vijf ramen inslaan voordat het hebben en houen van de club pluk- rijp onder hun grage blikken lag. De jongens waren echter nog op een leeftijd dat het zilver van de bekers minder begerenswaardig voorkwam dan de in zilverpapier gestoken cho coladerepen die dan ook voor het grijpen lagen. Na zich eens flink ver wend te hebben braken ze weer en liepen vervolgens in de armen van een politie-agent die de knaapjes op het bureau gelegenheid gaf de zaak no geens te herkouwen. Collecte voor T.B.C.-patiënten. In de week van 4 t/m 9 Juli zul len de twee oi-ganisaties die de be langen van de R.K. t.b.c.-patiënten behartigen Santos en Herwonnen Levenskracht een huis aan huis col lecte houden die wij bijzonder in de aandacht van onze lezers aanbevelen. DWARSKIJKER. Wat lezers schrijven ANTI-LAWAAI CAMPAGNE. Een vei'geten zaak zouden we haar kunnen noemen, de „anti-lawaai- campagne". Wanneer men in de binnenstad woont, wordt hier men maar al te zéér aan herinnerd. Met name Körevaarstraat is wel één van straten waar het lawaai practisch niet meer te overtreffen is. De tram van en naar Den Haag raast hier voorbij en al maar fluitend voor de kruispunten met Leven daal, Hoefstraat, Jan v. Houtkade, Zoeterwoudse Singel. Fluiten, fluiten, fluiten, tot zelfs de laatste tram uit Den Haag plm. kwart over één 's nachts, fluiten, fluiten, fluiten. En dan komen daarbij de brom fietsen, bromcarriers, bromtandems. Hadden we vroeger een lek in de uitlaat van een motor, kwamen we op de bon. Nu vliegt alles desnoods zónder uitlaat door de stad en men gaat er nog prat op. Overdreven? Komt U eens een uurtje op visite en U loopt weg. Abonné Körevaarstraat IN DE LEIDSE Casino. Er zijn tegen de Ame- kanen ongetwijfeld talloze bezwaren te noemen, die de afstand tussen hen en het goede oude Europa op méér dan een oceaan tussenruimte bren gen. Eén ding echter kunnen wij hen toch van harte benijden: hun onom wonden zelf critiek. Daar waar de Europeaan te veel traditie en stand achter zich meent te hebben om het ongelijk te bekennen steekt de Ame rikaan opgewekt de hand in eigen boezem en toont vriend en vijand de modder die uit het eigen-ik opwelt. Een staaltje van die zelf critiek is de verrasseixde film „De Bron", die door grote theaters genegeerd nu op eens in Casino, opwelt. De voortref felijke film behandelt de geschiede nis van een negermeisje, dat tijdens het spelen in een put valt. Niemand merkt het ongeluk op en de ouders wachten tevergeefs op de terug komst van hun kind. Dan komt iemand melden dat het kind 't laatst in gezelschap van een blanke man is gezien. Het stadje schrikt op en de wildste geruchten doen de ronde. De negers eisen maatregelen tegen de blanke, die na gearresteerd te zijn op het bureau verhoord wordt. De eerste klappen vallen en weldra laait in de stad de rassenhaat fel op. Juist op het moment dat een bloedige pro- grom tegen de negers dreigt uit te breken, vindt men het kind, dat door iedereen reeds vergeten was. Tijdens de adembenemende activiteit om het kind uit zijn benarde positie te ver lossen wordt de rassenhaat in de ijs kast gezet en tekent men de vrede. De regisseurs Popkin en Rousse hebben van dit verhaal een zeer boeiende film gemaakt, die men niet moet verzuimen te gaan zien. Toe gankelijk boven 14 jaar. Lido. i Deze week gaat in het Lido-theater als hoofdfilm „Het schandaal", een Italiaanse film, die het leven in beeld brengt van een vrouw, die haar dochtertje van de kostschool haalt om de vacantie met haar door te brengen. Zij komt in een duur hotel terecht, geeft zich uit voor weduwe, maar ondervindt, dat de praatgrage wereld haar antece denten te weten is gekomen, waar door zij door ieder met hautain ge baar voorbij gelopen wordt.Een leven van tragiek, van moedersmart, waai'by het kind als steeds de dupe dreigt te worden. De film, die een les inhoudt voor het leven, is een bekroonde Italiaanse film van Al berto Luttuada, de regisseur van de film „Anna". De KFC heeft haar gekeurd voor volwassenen. Trianon, De film „Zolang je nog een moeder hebt" boort een tranen- bron aan, zoals de titel al doet ver moeden. Toch is dit Duitse product lang niet slecht. Het vertelt op een reële manier de geschiedenis van een weduwe, die met veel doorzet tingskracht en een onuitputtelijke liefde voor haar kinderen een toe komst voor haar spruiten opbouwt. Dat deze spruiten er niet direct aan meewerken om de moederliefde zoete moedertrots te doen keren, is ook een bewijs van de waarheids liefde van deze film. Paula Wessely speelde de hoofdrol voortreffelijk. K.F.C.-keuring: 18 jaar. Rex. Als een man terugkeert naar de plaats, waar hij vroeger in vrede en vriendschap heeft gewoond! kan het zijn, dat hij daar met open armen ontvangen wordt, maar het kan ook anders zijn. „De man met het litteken" keerde terug om af te rekenen. Hij was drie jaar geleden uit zijn woonplaats gevlucht, omdat de bewoners hem hadden willen lynchen wegens moord. Hij was ech ter onschuldig en wilde na drie een zame jaren de zaken weer eens recht zetten. Dat gelukte ook, maar er zat, zoals men begrijpen kan, heel wat aan vast. Anders was het geen span nende film geworden. Toegang bo ven 14 jaar. Luxor. Programma door de Kath. Filmcentrale afgekeurd. Diploma-uitreiking Mathesis In de Foyer van de Stadsgehoor zaal vond gisteravond de jaarlijkse vergadering en de diploma-uitrei king van het Koninklijk Genoot schap Mathesis plaats. In zijn jaarrede wees ir. M. C. A. de Jong op de steun die van over heidswege is toegezegd bij de verbe tering van het schoolgebouw. In het bestuur werden in de vaca tures van ir. Boogerd en ir. Schreu- der de heren ir. Ykerna en ir. Gail- lard gekozen. De geslaagden zijn: Voorber. cursus werkt.bouwk. 5 A: 'L. van Aalst, L. S. Abswoude, F. Akerboom, A. A. Aldenkamp, J. R. Axkeveld, H. Bakker, F. G. J. E. van der Bel, H. van den Berg, A. F. C. M. Borsten, F. Bouter, H. Braakhek- ke, W. C. Brinkman, H. Buitendijk, H. J. Dickhoff, J. N. de l'Ecluse, R. Eichelsheim, P. Groenendijk, J. de Groot, J. A. M. Hakkaart, A. Hille- brandt, J. Hollem, A. M. van Kat wijk, N. Koning, P. J. Kwestro, J. Luyckx,* J. Maas, A. Meier, J. van Meulebrouck, A. Naves, D. J. Netto, W. J. Neuteboom, L. J. J. Olivier, S. Oostenga, M. J. du Prie, W. Roos, H. van Rijn, J. Schinkelshoek, L. Seinstra, R. van Slooten, J. Somme- ling ,J. Turenhout, J. Vei'lind, N. van der Vlist, P. S. Vos, W. de Vrind, H. N. O. Vuil, J. Willemsen, C. A. de Willigen, A. H. Zandman, G. J. Zwart, T. van Zijp. Voorber. cursus bouwk. 5B: J. J. van Blijswijk, H. A. Bonte, M. A. van Egmond, met lof, D. van Geest, W. Guyt, G. Haasnoot, J. Th. M. Heems- •ker, met lof, J. Henzen, C. v. Klink, C. Klinkenberg, P. A. van der Klugt, G. Kranenburg, J. Pannekoek, C. v. d Plas, met lof, B. Regtesehot, J. Ro man, W. de Ruiter, W. F. Taffijn, C. M. Vlasveld, P. J. M. Zandtvliet. B2: E. P. Arts, J. Bekooy, H. N. Bouter, G. M. van Dongen, P. van ■Duyvenvoorde, A. Hoogstraten, J. J. Kuivenhoven, A. van Nood, M. Ouwe hand. Vervolgscursus Electrotechniek: E3: L. Bruinsma, J. G. M.Claessen, E. Geevers, H. G. van Houten, A. H. Jansen, J. G. M. van Langen, J. J. van der Nat, P. L. van Nood, H. Schilder, W. Th. van Weeren, C. Wes- selius. Vervolgcursus W3 werkt.bouwk.: O. Beekma, A. van den Berg, J. P. N. Bodrij, H. F. G. van Deursen, A. van Dormolen, met lof, J. W. Eige- man, J. P. Heck, W H. van der Hoef, A. Langendoen, P. Sluys, J. Spruyt, met lof. Doet de TeMenaar ?ls de Z.-Afrik. Boer? Ruim een eeuw geleden zat een Engels koopman bij een Boer in Zuid Afrika voor diens huisje uit te rus ten, toen hij zag hoe het zoontje van de Boer met enkele stenen speelde, die het ventje op liet erf gevonden had. „Heb .ie hier veel van dergelijke steentjes?" informeerde de handels man langs z'n neus weg en de Boer vertelde, dat er veel van dergelijke stenen in z'n akkers zaten, hetgeen hij maar erg lastig vond. De Engelsman zei niets meer, maar kwam vrij spoedig tei-ug met een he le verzameling andere Engelsen, want het land van de Boer zat vol diamanten. Dit vormde het begin van de be ruchte „gold-rush" naar Zuid Afrika en de Boeren, die deze belangstelling eerst alleen maar lastig vonden, zijn er tenslotte aan ten gronde gegaan. Eens per jaar liggen ook onder de rook van Leiden de schatten zo voor het oprapen en tot nu toe heeft het merendeel van Leidens bevolking de ze schatten rustig laten liggen, tot dat vreemdelingen in grote getalen naar het goudveld trokken om daar de schatten op te delven. De Boer in Zuid Afrika wist niet, dat zijn veld vol diamanten lag, maar Leiden en zijn wijde omgeving is thans gewaarschuwd. Dinsdag 9 Augustus zullen de Yin- centianen van Leiden wedorom het strand voor het Noordwijkse Palace- hotel verrijken met ongekende schat ten en Dinsdag 10 Augustus om half drie zal de grote „gold-rush" in Noordwijk weer beginnen. Leiden en omgeving let op Uw saeck! Laat het goud niet aan den vreem deling.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2