Se£eidóe(Sou^atit Luchtvaartramp in Portugal Legerkwestie spookt nog door Indonesië Feldgrau is nog niet erg in trek Doe mee met de K.S*G. De spanning in Buenos Aires mindert merkbaar Broederschap van Emmaus Kort maar duur ZATERDAG 2 JULI 1955 46ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Acht straaljagers verongelukt De „Dag van de Portugese Lucht macht" vond gisteren een abrupt en dramatisch einde, toen niet minder dan acht straaljagers verongelukten, waarvan alle piloten omkwamen. De toestellen waren opgestegen voor een demonstratievlucht. Nadat ccij enige tijd spoorloos waren, wer den zij in een bergachtige streek na bij de stad Coimbra teruggevonden: één grote hoop wrakstukken, waar tussen de onherkenbaar verminkte lichamen der bestuurders. De toestellen hebben dicht bij el kaar gevlogen, zodat wordt aangeno men, dat zij, als gevolg van mist, vrij wel op hetzelfde ogenblik tegen een heuvel en op elkaar zijn gebotst. Het is de grootste ramp, die de Portugese luchtmacht ooit heeft ge troffen. De enige getuige van de ramp was de kleine schapenhoedster Maria de Jesus Victorino, die haar schapen hoedde op de 1300 meter hoge Car- valho-berg, zo meldt AP. „De berg lag in de mist gehuld. Ik hoopte, dat de zon de wolken zou verdrijven", vertelde zij, toen zij een gesis en gegrom boven haar hoofd hoorde. Dat waren de vier Thunder- jets die neerstortten. „Toen dacht ik, dat de berg bene den mij ontploft was en in brand stond. Rook en brokstukken vlogen in alle richtingen. Vele pijnbomen vatten vlam en anderen werden weg gemaaid. Ik begreep niet wat er ge beurde, het was verschrikkelijk. Maar de stilte, die daarna volgde was nog erger. De vogels zongen niet meer en velen waren omgekomen. Engeland heeft besloten mede te werken met de zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap bij de bestudering van plannen voor het ontwikkelen van atoomenergie en andere industriële bronnen. De zes landen van de K.S.G. had den Engeland uitgenodigd deel te ne men aan de voorbereiding van een uitgebreid nieuw programma voor industriële en economische samen werking. Het programma beoogt de geza menlijke ontwikkeling, onder een internationaal gezagorgaan, van atoomenergie voor /reedzaam ge bruik, transport, brandstof en elec- triciteit en handelsmarkten. De Britse beslissing zich aan te sluiten bij een gedetailleerde bestu dering van het programma betekent niet dat Engeland volledig lid zal worden van de een of andere ge meenschap die hieruit zou kunnen voortkomen. Pas uren later hoorde Maria de Jesus, dat het de acht Thunder jets waren. De wrakstukken van de toestellen lagen verspreid over een gebied van ruim twee vierkante kilometer. De verbrande stoffelijke overschotten van de piloten werden vervoerd naar de nabijgelegen kapel van het dorp Carvalhinhos. Op enige afstand van de plaats des onheils werden drie onbeschadigde parachutes gevonden, waarvan een wijd open. Dit is een van de mysteries waarmee het offi ciële onderzoek zich zal moeten be zighouden. Als de stakers ook maar willen De leiders van de stakende Britse havenarbeiders hebben Vrijdag: beslo ten hun ledèn te verzoeken Maandag het werk te hervatten. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat meer dan de helft van de 18.000 stakers aan deze oproep gehoor zullen geven. Verwacht wordt, dat de stakende havenarbeiders uit het gebied van Londen aan het werk zullen gaan, maar dat vele anderen in de vijf an dere havens de staking zpllen voort zetten. Zij staken voor erkenning van hun vakvereniging, de „Natio nal Amalagmated Stevedores i and Dockers Union" bij onderhandèliiigen over lonen en arbeidsvoorwaarden. In de Londense haven is de Nasou thans als zodanig erkend, in de an dere havens nog niet. Brand te Goor liet slechts geraamte van autobus achter Rio de Janeiro is niet zó ver weg Door de jongste tegemoetkomingen van de Argentijnse regering is de spanning tussen Kerk en staat in Ar gentinië snel verminderd. Alle hoofd kwartieren en verenigingsgebouwen van de Katholieke Actie, die 15 Juni op bevel van Peron werden gesloten, werden gisteren vrijgegeven en her opend. Deze organisatie heeft een aanhang van 200.000 leden. Het mi nisterie voor kunsten en weten schappen heeft het verbod aan de katholieke scholen om examens af te nemen en diploma's uit te reiken ongedaan gemaakt. Dit verbod was in Maart dit jaar opgelegd. Te Rome ,in het Vaticaan, worden deze nieuwe ontwikkelingen in Ar gentinië op de voet gevolgd. Men be gint weer wat optimistischer te wor den over de kwesties van de betrek kingen tussen de Kerk en de Argen tijnse regering. In Rome wordt het mogelijk geacht, dat mgr. Samore, een deskundige van het pauselijke staatssecretariaat, die met de delega tie van kardinalen naar het Eucharis tische Congres in Rio de Janeiro (Brazilië) gaat, na de plechtigheden misschien zal doorreizen naar Buenos Aires. Dit kan alleen gebeuren, wan neer de ontspanning daar blijft aan houden. Mgr. Manuel Tao, bisschop-coadju tor van Buenos Aires, en zijn assi- Opruiming in concentratiekampen Oostenrijkse politiefunctionnaris- sen zeggen dat het er naar uitziet, dat Zuid-Slavië „opruiming" houdt in zijn concentratiekampen. Thans is een groep van 25 Honga ren, die aan de grens waren vrij gelaten met het parool „daar is Oos tenrijk", door de Oostenrijkse poli tie aangehouden. Er was reeds een groep van 20 Roemenen over de grens gekomen, aldus Reuter. stent, mgr. Ramon Novao, zullen zich eveneens inschepen en met deze de legatie naar Rio de Janeiro gaan. Zij zullen aan het Eucharistische Con gres deelnemen als vertegenwoordi gers van de Argentijnse geestelijk heid. Deze twee Argentijnse prelaten werden, zoals bekend, op 17 Juni uit Argentinië zonder enige vorm van proces uitgewezen. Abbé Pierre, de befaamde Franse priester der armen, hoopt binnenkort een nieuwe broederschap te kunnen stichten, waarvan de regelen zullen zijn aangepast aan het leven van de tegenwoordige tijd. De broederschap zal waarschijnlijk een wereldlijke zijn. Abbé Pierre heeft zich bij een en ander vooral geïnspireerd op. de ideeën van de befaamde Père FóU- caul. In October zal het noviciaat van de nieuwe orde aanvangen. De novie ten zullen zich vestigen in een van de barakken van de Gemeenschap van Emmaüs in de omgeving van Parijs. Abbé Pierre zal binnenkort naar Rome gaan om met hoge kerkelijke autoriteiten de vraagstukken, welke zich bij de stichting van zijn broeder schap voordoen te bespreken. De stichter zelf heeft er echter nadruk op gelegd dat hij vooral wenst dat een klein aantal vrijwilligers het le ven van hen, die lijden, zal delen. Dat was, zo zeide hij, ook vroeger de functie van de monniken en het is nodig dat zij zich daarop opnieuw bezinnen. De nieuwe orde zal de Broederschap van Emmaüs heten. PLONS IN DE VRIJHEID. Zeven-en-zestig leden van het Franse vreemdelingenlegioen zijn te Port Said over boord gesprongen van het troepentransportschip „Flami- nia", dat Vrijdagochtend de Egypti sche haven met 935 legioensoldaten aan boord verliet. Onder hen bevindt zich één Ne derlander. Brandende bus bracht vernielend vuur naar Goors winkels Twee winkels in de kom van Goor zijn een prooi der vlammen geworden doordat een autobus met kinderen uit Hengelo in brand vloog. Alle inzittenden konden zonder letsel de wagen verlaten, de bus zelf en de bezittingen van de kinderen, die op een schoolreisje waren, gingen verloren. Via de zonneschermen sloeg het vuur over op de twee winkels, die in korte tijd aan de voorkant hevig brandden. Een bus met schoolkinderen uit Hengelo (O.), die gis teren een schoolreisje zouden maken, is Vrijdagmorgen in Goor in brand gevlogen. Geen der kinderen liep echter letsel op, daar allen tijdig het brandende voertuig konden verlaten. De brand sloeg echter via de zonneschermen over op twee winkels, die korte tijd daarna aan de voorzijde in brand stonden. Onze foto toont het totaal uitgebrande interieur van de autobus. NOODTOESTAND IN ECUADOR. Vrijdagavond is in Ecuador de noodtoestand afgekondigd, na een besluit van de staatsraad om presi dent Velasco Ibarra de verlangde buitengewone bevoegdheden te ver lenen teneinde het hoofd te bieden aan een spoorwegstaking. Leonhard Schlüeter, wiens benoe ming tot minister van culturele za ken in het land Nedersaksen onlangs zoveel deining in de Duitse politiek wekte, blijkt thans de duurste mi nister te zijn geweest, die de Bonds republiek tot dusver gehad heeft. Toen Schlüeter week voor de drang der publike opinie, die hem als po litiek avonturier onwaardig achtte voor het hoge ambt, was hij slechts tien dagen in functie geweest. Daar voor heeft hij een salaris van 22.231 mark opgestreken, bestaande uit drie maanden volledig salaris en drie maanden wachtgeld. De mislukte mi nister kosttte het land dus meer dan tweeduizend mark per dag. Niemand weet oplossing De legercrisis in Indonesië is in een impasse geraakt. Alle partijen hebben al druk geconfereerd en nog steeds worden besprekingen gehou den, maar niemand schijnt een op lossing gereed te hebben of wil de eerste stap doen. President Soekarno schijnt weer eens bereid geweest te zijn, het pre sidentschap neer te leggen en in Sin gapore deden Vrijdag geruchten de ronde, dat het leger het bewind in Djakarta overgenomen had, maar niets heeft deze berichten bevestigd. Onder leiding van kolonel Loebis, de waarnemend stafchef, die zijn functie niet wil overdragen, hebben de zeven Indonesische territoriale commandanten Vrijdag opnieuw de kwestie besproken. Over de confe- Hoe word ik generaal in 4 maanden Het Destduitse ministerie van de fensie heeft bekend gemaakt dat er zich tot nu toe 143.000 Duitsers heb ben gemeld voor vrijwillige dienst neming in de nieuwe strijdkrachten. Daarvan hebben er ruim 100.000 het in het bijzonder gemunt op admi nistratieve baantjes. Van de 143.000 is maar de helft geschikt voor de militaire dienst. In totaal zijn er 500.000 man nodig. In de afgelopen weken waren er dagen dat er zich duizend man meldden een record. Onder de vrijwilligers bevinden zich zeer veel gewezen offi cieren en onderofficieren van de Wehrmacht. Er z/jn ongeveer 28.000 officieren nodig, er hebben er zich Standaardbehandeling van groenten en fruit Proeven in Poeldijk De organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking besteedt veel aandacht aan de verbetering van de afzet en aan de productiviteit in de inter-Europese groenten- en fruithan del. Als gevolg van deze bemoeiingen wordt van 1920 Juli a.s. te Poeldijk een proefneming gehouden met de verzending van tomaten per vracht auto naar Duistland. Deze tomaten zullen gestandaardiseerd, gesorteerd en verpakt zijn overeenkomstig de normen, neergelegd in het z.g. proto col van Genève. Van 7 t/m 9 Juli a.s. is er een der gelijke proefneming te Valence met een verscheping perziken van Frank rijk naar Engeland. 35.000 aangemeld, van wie de helft ongeschikt was. Men zal dus nog on geveer 10.000 officieren moeten wer ven. Slechts enkele generaals uit de vroegere legers van Hitier zullen weer in dienst kunnen treden. Er zijn in het geheel 22 generaals nodig. Het merendeel hunner zal gevonden wor den in mannen die onder Hitier ko lonel zy'n geweest. Zij zullen na een cursus van vier maanden tot generaal worden bevorderd. Storing in aantocht Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer heeft na de regen van Woensdag een onbestendig karakter behouden. In de atmosfeer heerst een krachtige Westelijke circulatie, waar mee geregeld storingen van de Oceaan naar het Noordzeegebied doordringen. Tussen de storingen in bewegen zich zwakke hogedrukge- bieden, die kortstondige weersver- beteringen veroorzaken. Een derge lijke rug van hoge druk passeerde gistermorgen ons land en gaf giste ren aanleiding tot opklaringen, waar bij de temperatuur tot omstreeks 20 graden steeg. In de afgelopen nacht trok het front van een over de Noordzee bewegende storing over ons land, waarbij in het Zuiden van het land weinig, in het Noorden wat meer regen viel. Leeuwarden meldde met 6 mm de grootste neerslaghoe- veelheid. Het storingsfront werd vandaag weer door opklaringen ge volgd, maar door de onstabiliteit van de lucht konden zich ook plaatselijk buien ontwikkelen. Voor morgen zijn de vooruitzichten helaas ook niet erg gunstig. Van de Oceaan nadert een nieuwe storing Ierland en deze zal vannacht en morgenochtend met regen over ons land trekken. Later op de dag zullen opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien, voor komen. De temperaturen zullen daar bij aan de lage kant zijn. rentie werd niets bekend gemaakt. De regering heeft nog altijd nieta tegen Loebis, die Dinsdag door haar werd geschorst maar dit besluit naast zich heeft neergelegd, ondernomen. Het Indonesische parlement heeft inmiddels besloten de motie van wantrouwen die naar aanleiding van het geschil tegen de minister van de fensie is ingediend Maandag te be handelen. De meerderheid van de Indonesische pers heeft zich achter de legerofficieren gesteld. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 J 5 uur). I ONBESTENDIG EN KOEL. X Aanvankelijk toenemende be- wolking en tijdelijk regen. Later j j opklaringen en enkele versprei- de buien. Matige tot vrij krach- i tige wind tussen Zuid en West. 5 Koel weer. 3 Juli zon op 4.27, onder 21.05; maan op 19.54, onder 2.46. 4 Juli zon op 4.27, onder 21.04; maan op 20.34, onder 3.40. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 3 Juli v.m. 2.15; n.m. 14.40. 4 Juli v.m. 2.50; n.m. 15.15; Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA geheel bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. motregen onbewolt licht bew. onbewolt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. nevel zwaar bew. nevel licht bew. nevel onbewolkt zwaar bew. 23 C. 20 19 20 18 21 25 27 27 23 26 25 27 20 22 22 23 Korreltje Vlugge sprekers zijn gewoonlijk langzame denkers.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1