DE STER VAN DE WEEK De jeugd vond de deur wijd open, en stapte „De Instuif" binnen 3i%y.&u>caag DE STENEN SPREKEN Een Amsterdams initiatief dat aansloeg Achter ftgewoon wat amusement" kan 'n apostolaat verborgen gaan Tegemoetkoming aan de meest essentiële verlangens Een babbeltje aan de bar ZATERDAG 2 JULI 1955 DE LEIDSE COURANTVIERDE BLAD - PAGINA_1_ Eindelijk laten wU onze blikken weer eens in een horizontaal vlak glijden, we zonden anders kramp in de nek kannen krijgen. Geen to- rentje meer dus. We vonden op on ze tocht door Leiden een straatje, dat een oud en een wat nieuwer gedeelte heeft. Kent u de naam van deze straat, schrijf dan de oplossing aan de puzzle-redactie van de Leldse Courant. De vorige week Deze foto toonde het torentje van de kapel op het Kerkhof aan de Zijlpoort. Uit vele inzendingen werd geko- Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.verloot. Adresseer een kaart, brief ol de Leidse Courant, Papengracht briefje aan de puzzle-redactie van 32, Leiden. W. F. C. van Romburgh, Nieuwe Rijn 31a, Leiden. HU ontvangt een waardebon vUf gulden. moeten niet overschat worden. De staatssecretaris heeft zich bereid ver klaard tot een soepele regeling van de teruggave van de omzetbelasting over de op 1 September a.s. bij de handel aanwezige voorraden. De toe gezegde faciliteiten wettigen het ver trouwen, dat de handel niet langer zal schromen textiel goederen van de industrie af te nemen. De regering vestigt er de aandacht op, dat de verlaging van de grond belasting en de verruiming van het afschrijvingspercentage van woonhui zen, in het bijzonder ook aan vele be lastingplichtigen uit de middengroe pen ten goede zal komen. Ook de verruiming van de belastingvrije mi nima is voor de middengroepen van belang. Indien in de toekomst de fi- nancieel-economische omstandighe den van ons land opnieuw een verla ging van de belastingdruk mogelijk maken, zal echter ongetwijfeld ook de fiscale positie van de middengroe pen nader in beschouwing worden ge nomen. De regering kan niet de garantie geven, dat de prijzen van artikelen, waarin suiker is verwerkt, zich ten volle zullen aanpassen aan de af schaffing van de omzetbelasting op suiker. Daar echter de regering de prijs van consumptiesuiker in de hand heeft, is de wairborg aanwezig, dat in ieder geval het grootste ge deelte van het budgetaire offer het beoogde effect zal hebben. Bedrijfs-beroepraad gister geïnstalleerd De minister van Justitie heeft gis termorgen met het uitspreken van een redevoering het college van beroep voor het bedrijfsleven geïnstalleerd, dat een beslissende stem zal krijgen in geval van moeilijkheden, die kun nen ontstaan bij de werkzaamheden van de bedrijfsgroepen. De voorzitter van het nieuwe col lege beantwoordde de rede van de minister.- De installatie werd bijge woond door vele autoriteiten, onder welke de minister van de P.B.O., de heer A. C. de Bruyn, de voorz. van de Eerste Kamer, de president van de Hoge Raad, de voorz. van de SER. De redevoeringen van beide spre kers werden voorafgegaan door het voorlezen van de acten van beëdiging door de griffier van het college van beroep. DE EFTELING Dezer dagen vond in het Sprookjes bos van het Ontspanningspark „De Efteling" de feestelijke onthulling plaats van het zojuist gereed gekomen peperkoekhuisje, waarbij, behalve do on werper Anton Pieck, een groot aan tal genodigden aanwezig was. Dit peperkoekhuis je, dat door de fantasierijke uitbeelding van het sprookje van Hans en Grietje en de heks aller bewondering afdwong, bleek 10-tallen meters in het rond naar krakelingen en zuurstokken te ruiken. Twee fonteinen spoten fram bozenlimonade en zelfs voor Anton Pieck was het een verrassing dat de grote schuimtaarten die het luiisje flankeerden, echt eetbaar waren. Op de foto: Bij de onthulling van het peperkoekhuisje in „De Efteling" sneed Anton Pieck (links) de grote schuimtaarten aan die aan de aan- wijzige jeugd werden uitgedeeld. Drie jaar geleden wierp op een dag kapelaan B. C. Hoogeveen te Amster dam de deuren van een jeugdhuis wijd open. Iedere jonge katholiek tussen 17 en 25 jaar mag binnen, zei hij. Men vond een toepasselijke naam: „De Instuif". Thans telt ons land 70 Instuiven. Met het maandblad „De Instuif" wórden maandelijks ruim 20.000 jongere katholieken bereikt. We mogen dan ook wel voorzichtig zeggen, dat met deze Instuif waarschijnlijk „in een drin gende behoefte" werd voorzien. Wat doet deze Instuif, dat zij de katholieke jeugd zo weet te boeien? Gewoon: goed amusement aan de jongelui brengen. Dit is op de eerste plaats het doel van de instuif. Mogelijkheden. Dat hierachter een woud van mo gelijkheden oprijst, dat hier de mo gelijkheid geschapen wordt om de „ongrijpbare" jeugd in de kraag te vatten, mag niets afdoen aan de sim pele definitie van het eerste doel van deze Instuif. De praktijk heeft geleerd, dat de huidige standsorganisaties niet alléén bij machte zijn de jongelui op te van gen. Begrijpt u dit „opvangen" niet verkeerd. Het is niet de bedoeling, dat in de jeugdorganisaties een soort beschermende muur rond de jongelui wordt opgebouwd. Nu de Instuif zijn naam eer aan doet en duizenden zijn deuren bin nenstuiven, is het goed te bezinnen, wat dan wel gedaan moet worden. Rector H. M. J. Brans, diocesaan hoofdaalmoezenier van „De Instuif", heeft het opischreven. En als we dan even aan de naam vasthouden gelo ven wij, dat we zijn woorden het best aldus kunnen weergeven: de aalmoezenier van de plaatselijke In stuif heeft de taak het stuifmeel, dat binnen de Instuifmuren gerijpt is over de maatschappij terug te blazen; Het stuifmeel, dat de maatschappij met de katholieke geest moet be vruchten. Statuten. De statuten zeggen over de Instuif: .gelegenheid tot het scheppen van bijeenkomsten van de katholieke jon geren van 17 tot 25 jaar in sociëteits- verband, teneinde hun vrije tijd door het genieten van verantwoorde ont spanning in een goed milieu, te ma ken tot een positieve factor in hun opgang naar de volwassenheid". Het kenmerkende van de Instuif is: de deelname van de jongelui in vrije keuze, zo dikwijls ze maar willen (het zgn. lidmaatschap geeft toegang tot alle Instuiven, waar dan ook) zonder een beperkende voorwaarde (tenzij hun actief katholiek zijn). Een ander kenmerk is de technisch perfecte verzorging van de inhoud der bijeenkomsten. Rijke programma's. Een blik op de programma's, die geboden worden en grotendeels ver zorgd worden door een eigen impres- sariaat in Amsterdam, overtuigt van de waarheid van deze laatste zin snede. Op de lyst van artisten, die gere geld aan de Instuif-programma's in geheel het land medewerken, staan namen van Toon Hermans, Otto Ster man, Cees Laseur', Jules de Korte, Ko van Dijk etc. Men mag wel zeg gen dat de namen van alle artisten van betekenis in Nederland in de cyclus van de Instuif meedraaien. Het programma. De jeugd draait zelf een dansje als zjj op de artisten is moegekeken. De TREINEN VOOR HEIL O O OP 3 JULI In verhand met het Gouden feest van O- L. Vrouw ter Noord te Heiloo, zal de trein, die om 8.46 uur uit Amsterdam vertrekt( overstappen in Uitgeest) en de trein, die om 8.50 uur vertrekt uit Haarlem op 3 Juli stop pen aan de halteplaats bij het Gena de-oord. Degenen, die met deze trein meekomen, kunnen terug met de trein, die om 18.38 uur van de halte plaats bij het Genade-oord vertrekt. avondhebben over het algemeen een gemoedelijk en oergezellig ver loop. In het instuifprogramma wordt echter ook nog van een andere methodiek gesproken. Zo streeft men ook na de jeugd voor te lichten bij het beoordelen en kiezen uit de staalkaart van vermakelijkheden, die het moderne leven biedt. Vooral voor de grote steden is dit programmapunt van het grootst be lang. Ook tracht men allerlei activi teiten zoals gespreksavonden, spe ciale clubvorming, excursies te be vorderen, die uit de contacten van de Instuif geboren worden en de vrije tijd van de jongeren zinvol en vruchtbaar te maken. Bezinning. Het spreekt vanzelf, dat in de loop van de ontwikkeling van het instuif- werk het woord „zinvol" niet te ver mijden was. Men is zich na een spontane geboorte gaan bezinnen op de aspecten van dit jeugdwerk. In het Bisdom hebben velen de loupe op de Instuif geplaatst en gezocht naar de positieve kanten. Men heeft er vele gevonden, zoals wij hierboven al tot uiting hebben laten komen. De Bisschop heeft onlangs na langdurig overleg zijn goedkeuring aan de statuten gehecht. Bij .de beoordeling van dit Instuif- werk zijn de beoordelaars er van uit gegaan, dat de vrijheid en de zelf standigheid van een nieuw werk een groot goed is, dat niet over- noch on derschat moet worden. Evenwicht. Een netelig punt was ongetwijfeld de verhouding instuifjeugd-stands- organisatie. Men kwam tot de overtuiging, dat een juiste verhou ding alleen te benaderen is, wanneer beide leiding uitgaan van eenzelfde verantwoordelijkheid voor de jonge lui. Een aalmoezenier zal (helaas weinige) jongeren kunnen inzetten voor het milieu- apostolaat om er in het leven velen mee te bereiken. Deze aalmoezenier heeft echter ook de taak diensten te verlenen aan de jon gelui voor de verschillende noden van het leven. In dit verband kunnen genoemd worden het verloofden' werk, de militairen-voorbereiding, de vrijetijdsbesteding enz. In deze op somming zou ook het instuifwerk ge noemd kunnen worden; het is een dienst van de verantwoordelijke mensen aan alle jongeren. De aalmoezenier van de Instuif zal een „evenwichtskunstenaar" moeten zijn. Hij zal zich steeds weer moeten afvragen of zijn Instuif aan een be hoefte, die er is, voldoet of eigenlijk nieuwe behoeften opwekt. Hij zal zich moeten wachten voor het alleen maar verzorgen van de jongelui. Wat uit de ontmoeting der jongelui in de instuif spontaan verlangd of onder nomen wordt, kan van het grootste i belang zijn. Pas op. Bij het in de verf zetten van al deze achtergronden mag men echter niet vergeten, dat deze Instuif spon taan geboren is. Met al te veel regle menteren en bespiegelen zou een al gemene Uitstuif wel eens het gevolg kunnen zijn. Een „Uitstuif" kent „De Instuif' wel maar deze beoogt de verzor ging van de vacantie van de jongelui. Wanneer mensen erg hoog ge- 1 klommen zijn op de maatschap pelijke ladder, wanneer zij lange tijd een grote macht gehad heb ben en overal bekend zijn om de vele dingen, die zij gedaan heb ben, dan breekt een moeilijk moment aan, wanneer zij tot de ontdekking komen, dat zij hun taak verricht hebben en dat zij hun werk moeten overdragen aan jongere mensen. Dikwijls zie je, dat zij dat niet kunnen, dat zij tot het uiterste door willen blijven gaan met het werk, dat zij begonnen zijn en het einde van hun leven is dan meestal „tragisch, omdat zij de nieuwe tijd niet meer zo goed be grijpen en omdat zij zo geheel anders denken, dan do tijd, waarin zij leven. Als wij een grote vrouw zoe ken in het Nederland van de laatste halve eeuw, dan ontmoe ten we prinses Wilhelmina, die Nederland heeft moeten regeren in een tijdperk, dat vol was van grote gebeurtenissen. In haar regeringsperiode ver anderde het gehele karakter van Nederland en mèt Nederland van de gehele wereld. Toen zij begon te regeren in 1898 was Nederland nog een kalm, bezadigd land, waar de mensen met hun kleine zorgjes en pleziertjes leefden, maar waar grote gebeurtenissen niet plaats vonden. Maar toen de 18-jarige konin gin 15 jaar geregeerd had, stond de wereld en vooral Europa aan de rand van de afgrond. Terwijl niemand dacht aan ge- —\3T, werd de wereld plotseling escholct door een vreselijke oor log en plotseling bleek, hoe ach ter de schijnbare rust overal felle haat geleefd had. Binnen enkele maanden laaide de oorlogsvlam over geheel Europa uit en ook Nederland werd door het vraatzuchtige vuur bedreigd. België was al ten offer geval len en verwoeste steden toonden daar hoe vreselijk de oorlog was. In die dagen toonde koningin Wilhelmina haar grootheid. Met vaste hand wist zij het land te besturen; zij was uiterst voorzichtig en wist zo Nederland voor een oorlog te behoeden. Prinses Wilhc'm'na Terwijl geheel Europa ver schroeid werd door de oorlog, wist Nederland zich onder haar leiding te beveiligen en ons land kon zich ontfermen over duizen den vluchtelingen uit andere lan den, die het oorlogsleed verdre ven had. Maar ook na de oorlog zou de regering van koningin Wilhel mina niet gemakkelijk zijn; er kwam een vreselijke crisis; dui zenden mensen werden werkloos en overal heerste verschrikke lijke armoede. Maar na deze ellende kwam het ergste ogenblik in haar re geringsperiode, toen op tien Mei 1940 de Duitse legers ons land Binnenrukten en zij wist, dat thans ook de oorlog over haar eigen land gekomen was. Drie dagen later moest zij vluchten en in Londen bleef zij gedurende de gehele oorlog het land besturen, terwijl zij leed met de Nederlanders, die ver drukt in het vaderland achterge bleven waren. De zware na-oorlogse jaren vonden koningin Wilhelmina weer paraat. Nog 3 jaren bleef zij het land regeren, maar toen begreep zij, dat zij haar taak vol bracht had. Nadat zij 50 zeer moeilijke ja ren het land bestuurd had, be greep zij, dat een jonge kracht, die de geest van de tijd beter be greep, haar werk moest overne men. Zij gaf haar dochter koningin Juliana het bestuur in handen en wist zich toen ook volledig terug te trekken. Zij leeft nu stil en nog maar. zelden hoort men iets van haar. Zij heeft begrepen, dat het op een gegeven moment beter voor het lan was, dat zij haar taak overdroeg en zij heeft dit zon der morren gedaan. Dit is een grootheid, die slechts bij zeer weinig mensen gevonde.i wordt en daarom ver dient prinses Wilhelmina zeer zeker een plaats aan onze ster renhemel. STERRENKIJKER. Regering over belastingvooorstellen: Naast de artisten treden eigen In- stuivers binnen de kring van aan dachtig luisterende jongelui. Foto onder: Deze foto van de Instuif in Schiedam geeft de sfeer goed weer. Een bab beltje aan de bar kan het begin van een ernstig gesprek zijn. Thans geen verlaging voor ongehuwden Naar aanleiding v.an het verslag, dat de Tweede Kamer uitgebracht hééft over de huur- en belasting voorstellen, heeft de regering thans een nota aan de Kamer gezonden, waarin t.a.v. de nieuwe belasting voorstellen wordt opgemerkt, dat deze het resultaat zijn van een stre ven om aan de meest essentiële wen sen zoveel mogelijk tegemoet te ko men. Voor een bijzondere tariefsher ziening ten behoeve van ongehuwden is in deze voorstellen geen plaats, maar de minister en de staatssecreta ris van Financiën herhalen hun toe zegging, dat zij bij nieuwe mogelijk heden voor belastingverlaging aan herziening van het vrygezellentarief bijzondere aandacht zullen schen ken. Naast de compensatie, die gegeven wordt voor de huurverhoging vrij stelling van omzetbelasting voor textiel en suiker acht de regering een aanvullende compensatie in de fiscale sector voor ouden van dagen niet verantwoord, maar bij volgende huurverhogingen zal ernstig overwo gen worden in hoeverre deze en an dere economisch zwakke groepen te gemoet gekomen behoren te worden. De tegemoetkoming in de sector van de verbruiksbelastingen moet ge zien worden als een uitzonderlijke maatregel en daarbij kan stellig niet de eis worden gesteld dat deze voor zieningen op zichzelf genomen, exact voor iedere groepering de huurver hoging moet compenseren. De regering onderkent de moeilijk heden, die voor het bedrijfsleven ge rezen zijn door de verschuiving van het tijdstip, waarop de verlagingen van de omzetbelasting zullen ingaan, maar van het voornemen om de ver lagingen op 1 September a.s. te doen ingaan, kan bezwaarlijk voor een enkel belasting-object worden afge wezen. De moeilijkheden ih de textielsector

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11