Gunstige statistieken detailhandel tonen 'n stijging over gehele linie Met mate aethaal JCnihke&een Kruidendokter onttrok patiënten aan nodige medische behandeling Te goeder trouw Meeste ondernemers zijn 40 tot 55 jaar oud Ongewenste inwoning Textiel-branche is ontsteld over publicatie van belastingverlaging VROUWEN zonder) vrees WOENSDAG 8 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Ten opzichte van Maart 1955 en April '54 bleek April 1955 een goede maand te zijn Uit de door het economisch insti tuut voor de middenstand gepubli ceerde indexcijfers inzake het omzet- verloop in het midden- en kleinbe drijf, gedurende April 1955 blijkt, dat de geldomzetten in vrijwel alle branches aanzienlijk groter waren dan in de overeenkomstige maand van 1954. Voor een deel moet de om zetstijging aan prijsstijgingen worden toegeschreven, terwijl het bovendien voor vele branches van belang was, dat April dit jaar 5 Zaterdagen telde tegen 4 in 1954 De omzetten ontwik kelen zich reeds verscheidene maan den in gunstige zin. In de voedingsmiddelenhandel deed zich de grootste stijging, nl. met 16% voor in het bakkers- en slagersbe- drijf; hierbij bleven evenwel de de tailhandel in aardappelen, groenten en fruit met 15% en de melk- en zui velhandel met een stijging van 14% slechts weinig ten achter. Ook in het kruideniersbedrijf valt een steeds toenemende stijging t.o.v. de overeen komstige maanden van het vorige jaar waar te nemen (Januari 3%, Februari 7%, Maart 8J4). Boekhandel minder gunstig Bij de duurzame concumptiegoede- ren deden zich soortgelijke omzet stijgingen voor, afgezien van de ont wikkeling der omzetten in de boek handel en de kantoorboekhandel, waarbij de toeneming tot resp 3 en 4% beperkt bleef Gunstig is verder de vooruitgang in de detailhandel in glas, aardewerk, porselein en huis houdelijke artikelen en in meubelen en aanverwante artikelen te noemen, die beide een stijging met 13% te zien geven Een grotere stijging werd evenwel bereikt in de detailhandel in textiel (17%) en in schoeisel (15%), vooral voor laatstgenoemde branche, waarvan het beschikbare cijfermate riaal ook op een toeneming van het aantal verkochte paren wijst, is dit verheugend te noemen, daar hier de omzetten in Februari en Maart van dit jaar minder bevredigend waren. Grote stijging genotsartikelen Met betrekking tot het omzetver- loop in de handel in genotsmiddelen kan worden opgemerkt, dat b;i al coholhoudende en alcoholvrije dran ken een toeneming met 18% werd genoteerd; bij de detailhandel in ta baksfabrikaten en de banketbakke rijen bedroeg de stijging to.v. April 1954 resp. 11 en 10%. Voor optiëns bedroeg de omzet stijging 28%; voor het kappers- en drogistenbedryf beide 13%. Bij de vergelijking van de indexcijfers van April met die van Maart dient wel te worden bedacht, dat een aanzienlij ke toeneming van Maart op April een normaal seizoen verschijnsel is. In de detailhandel in voedings- en ge notmiddelen spelen de aankopen voor de feestdagen een belangrijke LANDBOUWPRIJZEN IN CIJFERS UITGEDRUKT Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het prijsindex cijfer voor landbouwproducten (ba sis 1949/'501952/'53 100) in April 98.2 tegen 102.1 in Maart 3.8 Het prijsindexcijfer voor akker bouwproducten bleef nagenoeg ge lijk aan dat voor Maart (98.8 tegen 98.9). Bij de veehouderij producten ver toonden de prijzen voor rundvlees, schapen en eieren een stijging; de in vloed hiervan op het prijsindexcijfer der veehouderijproducten werd ech ter overtroffen door de lagere prij zen voor varkensvlees, paarden en melk, waardoor het groepsindexcij- fer uiteindelijk terugliep van 103.0 in Maart tot 98.0 in April 4.9%). Onder invloed van de lagere prij zen voederstoffen en kunstmeststof fen geeft het indexcijfer van het to taal der productiekosten in de land bouw een geringe daling te zien van 118.1 in Maart tot 117.5 in April 0.5%). rol; in de handel in duurzame ge bruiksgoederen zijn het de voorjaars aankopen dan wel de aanvullingen ter gelegenheid van de schoonmaak, die de vergrote activiteit in de klein handel verklaren. Gunstig t.o.v. April 1954 In de voedigsmiddelenbranches deed zich bij de groentenhandel een omzetstijging voor van 5%, terwijl bij de kruideniers bedrijven en de sla gerijen de stijging resp. 8% en 11% bedroeg en zowel by de broodbakke rijen als bij de zuivelhandel 12%. In de handel in duurzame concumptie- goederen liepen de geldomzetten van de boek- en kantoorboekhandel met resp 17 en 14% terug. De schoenhan- oel daarentegen Zdg haar geldomzet met 68% toenemen, de detailhandel in textiel met 36%. Bij de meubel- handel en de detailhandel in huis houdelijke artikelen was de stijging resp. 27 en 13 ten aanzien van het omzetverloop in genotmiddelen kan worden geconstateerd, dat van Maart op April jl. de grootste stijging voor kwam bij dc banker bakkerij en (22 Jk) in de slijterijen en de siga renwinkels bedroeg de toeneming resp. 12 en 8% Belangrijke echter dan de grootte van de verandering t.o.v. de vorige maand is het antwoord op de vraag, in welke branches de stijging van Maart op April in 1955 merkbaar gro ter was dan in 1954; in dit verband mogen worden genoemd de bakke rij, de slagerij en de zuivelhandel, de detailhandel in schoenen, textiel en meubelen en de detailhandel in alcoholhoudende- en alcoholvrije dranken. De kantonrechter te Harderwijk heeft gisteren een boete van 500, subsidiair 20 dagen hechtenis opge legd aan de kruidkundige S. uit Put ten, die volgens de dagvaarding zon der noodzaak en als onbevoegde ge neeskunst had beoefend, door na urine-onderzoek een diagnose te stel len zulks tegen betaling met ver strekking van medicijnen. Op 4 Maart 1952 was verdachte al voor eenzelfde delict veroordeeld. Een getuige a charge verklaarde ter zitting van heden dat hij nu niet meer met zekerheid kon zeggen hoe in zyn geval de zaak zich had toe gedragen: of hij eerst zijn kwaal had genoemd dan wel of verd. die na urine-oderzoek had gecnostateerd of bevestigd. Geen diagnose gesteld. In zijn requisitoir stelde de amb tenaar van het openbaar ministerie Maak zill dit strandpakje volgens onze wereldvermaarde Bntterick-I patronen. I Wat leuk voor Uw vacantie! I Gronheid v.h.B.RIPPE Botermarkt 18 vast, dat verdachte de geneeskunst onbevoegd heeft uitgeoefend. Hij noemde twee elementen: ten eerste het stellen van de diagnose, ten tweede het uitoefenen van medische practijk door het voorschrijven dieet en medicijnen. Verdachte heeft sterk ontkend de diagnose te stellen, maar bij de rechter-commissaris hebben verscheidene personen ver klaard, dat hij dit bij herhaling had gedaan. De ambtenaar van het openbaar ministerie constateerde voorts aanwezigheid van een kaartsysteem, dat typisch het karakter van een me dische practijk vertoont, terwijl ook een spreekkamer en laboratorium aanwezig zijn en bepaalde spreek uren gelden. Al zijn volgens het ge rechtelijk laboratorium te Den Haag de kruiden ongevaarlijk van samen stelling, toch meende de ambtenaar er een gevaar in te moeten zien, dat de patiënten, die verdere medische behandeling nodig hebben, bij S. blijven hangen. Geen bedrieger. De ambtenaar is er echter van overtuigd, dat verdachte te goeder trouw is en geen bedrieger. Hij wilde daarom geen hechtenis eisen; hij eis te 2.000.boete, subsidiair vijftig dagen hechtenis, en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen me dicijnen en urine en teruggave van de in beslag genomen administratie. De verdediger meent, dat S. de gemeenschap door zijn werkzaam heid grote diensten bewees en atten deerde de kantonrechter op de in de laatste tijd zeer gewijzigde houding in de rechtspraak ten aanzien van onbevoegden. De kantonrechter meende de straf te moeten bepalen op 500 boete, subsidiair twintig dagen hechtenis verbeurdverklaring van de in beslag genomen urine en kruiden en terug gave van de administratie. Spoorwegplan Delft Voorbereidingen begonnen Er wordt met spoed gewerkt aan de technische voorbereiding van het Delftse spoorwegplan, dat bestaat uit dc bouw van drie kruisingvrije onderdoorgangen. Aanvankelijk had men gemeend dat deze voorbereidin gen bij het begin van het voorjaar van 1955 voltooid zouden zijn. Dezer dagen is begonnen met de grondbo ringen en alle grondaankopen voor de uitvoering van de plannen zijn de gemeenteraad gepasseerd. Binnenkort kan 't uitbreidingsplan Zuid-West tegemoet worden gezien. Hierin is ook een deel van het spoor wegplan opgenomen. Zodra dit is vastgesteld, zal wor den begonnen met de aanleg van de weg, die van de Buitenwatersloot naar de toekomstige tunnel bij de Engelsestraat zal lopen. KUNSTSCHILDER VERMIST. De 45-jarige kunstschilder L. Schol- berg uit Maastricht is Maandagmor gen van huis gegaan om in België aan het Albertkanaal te gaan schilderen. Hij keerde echter niet terug. Tegen de avond hebben voorbijgangers kle ren gevonden op het pad langs het kanaal. Bij onderzoek is gebleken dat de kleren van de schilder zijn. Ver moed wordt, dat hij tijdens het zwemmen is verdronken. Dinsdag avond had het dreggen nog geen re sultaat opgeleverd. B ioscoopbezoekers gaven ruim 1 ton aan 40- 45 Een vertegenwoordiging van het bestuur van de Ned. Bioscoopbond heeft op het hoofdbureau van de stichting 19401945 in de vorm van een cheque de opbrengst overgedra gen van de bioscoopcollecten, onder deel van de laatste openbare inzame ling ten bate van genoemde stichting. De cheque is groot: 100.420,38. Aan een autobuschauffeur uit Hulshorst, gemeente Ermelo, is in eerste instantie ten laste gelegd, dat hij op 12 Februari 1954 onder de ge meente Harderwijk, als bestuurder van een autobus, hoogst onvoorzich tig een onbewaakte overweg van de spoorlijn ZwolleAmersfoort is overgereden, terwijl een sneltrein, komende uit Zwolle, naderde. Eén daardoor ontstane botsing kostte aan drie kinderen het leven. In hoger beroep legde het gerechts hof te Arnhem de chauffeur een maand hechtenis op. De veroordeelde kwam van dit arrest in cassatie, doch de hoge raad heeft gisteren dit be roep verworpen. Enquête onder middenstanders: Loodgietersvak niet meer in trek De bakkerij is de enige branche in ambacht en detailhandel welke geen veroudering te zien geeft. Ook in dc slagerij is de leeftijdopbouw gunstig. Daarentegen vormen de loodgieters het ambacht met de meest ongun stige leeftijdopbouw. De technische ontwikkeling van de tegenwoordige tijd doet dit ambacht op de achter- Tram reed huis binnen Maandagavond is op de lijn Nijme genHeesNeerbosch een electrische tram "uit de rails gelopen en tegen een huis gebotst. Men dacht dat het ongeluk waarbij geen persoonlij ke ongelukken gebeurd zijn - geen ernstge gevolgen had, maar bij nader onderzoek is gisteren gebleken, dat het huis (aan Den Doddendaal zo zwaar beschadigd is, dat het onbe woonbaar moest worden verklaard en moest worden gestut De oorzaak van het ongeluk moet worden geweten aan het te oude materiaal en de uitgesleten rails, op deze lijn, die binnenkort geheel zal worden opgeheven. Kopersstaking gevreesd Nu door de inmiddels weer opge loste kabinetscrisis de omzetbelas ting op textielgoederen per 1 Sep tember i.p.v. per 1 Juli zal worden afgeschaft, is er grote beroering ont staan bij de textielhandel en -indus trie. Reeds sedert Maart j.l., toen de re geringsplannen om tot verlaging van omzetbelasting over te gaan bekend werden, is het publiek zeer terug houdend met aankopen in de textiel branche geweest en nu per 1 Septem ber de algehele opheffing van de om zetbelasting op deze artikelen is gekondigd, vreest men in de textiel branche een min of meer volledige kopersstaking. In een adres aan regering en par lement hebben handel en industrie hun zorgen kenbaar gemaakt en om deze actie te onderstrepen heeft de voorzitter van de Contactcommissie van de Nederlandse Textielindustrie een telegram naar Den Haag gezon den, waarin hij naast waarderen de woorden voor de opheffing van de omzetbelasting bezwaar maakt tegen de vroegtijdige voorlichting van het publiek. grond geraken. De jongeren zien geen toekomst meer in 't loodgieters vak. Dit alles valt tet lezen in een zo juist verschenen publicatie van het Econ. Instituut voor de Middenstand over de leeftijdopbouw van de onder nemers in ambacht en detaihandel. Aan deze studie ligt een enquête van 6000 middenstanders ten grond- ag- Uit de studie blijkt, dat ook onder de kruideniers de vrees leeft, dat op den duur onvoldoende jongerén de bedrijven zullen overnemen. Hun aantal neemt regelmatig af. In de zuivelhandel en de groen tenhandel is de situatie gunstiger, maar in de tabaksdetailhandel is de veroudering zeer sterk. De zeer be perkte perspectieven oefenen op de jonge ondernemers nauwelijks enige aantrekkingskracht uit. Over de gehele middenstand geno men blijkt dat 't grootste aantal zelf standigen tussen de 40 en 55 jaar is. Dit is overeenkomstig de verwach tingen. Vermoedelijk heeft de ver oudering haar hoogste punt bereikt, al loopt het aantal jonge onderne mers waarschijnlijk nog terug, het geen o.m. wordt toegeschreven aan de moeilijkheden, die momenteel uit hoofde van vakbekwaamheid en vooral van kapitaalkracht aan de zelfstandige vestiging zijn verbonden. 1 Kilo aardbeien zal minimaal 45c. kosten In het komende seizoen zullen de aardbeien op de Nederlandse veilin gen niet beneden 45 cent per kg. wor den verkocht. Wanneer ze deze prijs niet opbren gen worden ze uit de markt geno men en de kwekers krijgen dan een vergoeding van 25 cent per kg. voor de kwaliteit 1 en 2 van de rassen „Madame Lefebre" en „Laxton", 35 cent per kg. voor de overige rassen met dop en 45 cent voor de overige rassen zonder dop. Voor de afwijken de kwaliteiten wordt steeds 0.15 per kg. vergoed. Deze minimumprijs is vastgesteld door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen en moet door alle aangesloten veilingen wor den aangehouden. Van alle aardbeien zal één cent per kg. heffing worden ingehouden voor het minimumprij- zenfonds waaruit eventuele „door draai" wordt vergoed. MET PLAATJES VAN JOOP KOEVOETS In Afrika ving eens een oom Een aapje op een vijgenboom. Hij bracht het beest van overzee Voor Knikkebeen, zijn neefje, mee. Sinds woonde 't aapje in de wagen, Keek in 't begin ietwat verslagen, Maar werd me heel gauw welgezind, Hij werd en bleef mijn beste vrind. Hij sloeg zijn krulstaart om mijn nek En grijnslachte met brede bek, Als 'k 's morgens al in 't boxje zat Deed Moeder hem nog eerst in 't bad. Dan kwam hij opgewekt en fris Bij mij in mijn gevangenis, Wij vochten zo, dat moe alras Niet wist, wie aap, wie jongen was. door NELLY GRAF 7) „Hoe laat is mijn ontmoeting met Miss Harley?" Nerine raadpleegde haar polshor loge toen zij het dessert beëindigde. „Om twee uur. We hebben nog tijd om het landen van die regerings machine waar te nemen. Ik heb al lang verlangd dat bombardements vliegtuig eens te bekijken'. Zij gingen naar het landingster rein; een employé waarschuwde hen links te houden. „Dit is op één na het grootste bom bardementsvliegtuig van de wereld", legde Ferd uit toen zij wachtten tot dat de bemanning was uitgestapt. „Drie-motorig. Snelheid 200 mijl per uurvleugelspanning 100 voet. Wist u, dat van Hutten een viermo torig vliegend fort in tekening heeft, gelijk aan die welke voor de vlucht op Buenos Aires worden gebruikt? Er zullen zes man voor nodig zyn om het te besturen". „Goede genade, wat weet u veel over vliegtuigen', zei Nerine „Ik probeer alles te leren', ant woordde Ferd, omdat ik er naar streef het eerste stratosfeervliegtuig te vliegen". Zij waren in de bommenwerper gegaan en bezichtigden het vlieg tuig van binnen. Een man stond ge bogen over een instrumentje, dat de luchtdruk controleerde. Hij ver schrok toen zij naar hem toe kwa men, ging vlug in een stoel zitten en boog het hoofd, maar Nerine had opgemerkt, dat 'net Thu. man ae Crosse was. Ferd had hem eveneens herkend „Wel, de Crosse, bonjour. Hoe voor de drommel ben jij op het veld en in deze machine gekomen?" „Ik heb een toegangsbewijs", zei de Crosse kortaf. Zijn blik ontweek die van hen. Zenuwachtig speelde hij met zijn horloge. „Ik wist niet, dat het al zo laat was. Ik moet gaan. Dit vliegtuig is iets bijzonders, niet?" Ferd knikte. „Maar er worden nog grotere en betere gebouwd. Ons land", zei hij trots, „bereidt er zich op voor als wij ons tegen een aanval van de lucht uit hebben te verdedigen" „Zeker, zeker", gaf de Crosse toe, .zulke als de Zeemeeuw van Van Hutten". „De Zeemeeuw! Ferd deed geen poging zijn verbazing en irritatie te verbergen. „De tekening ervan is nog niet eens gereed. Hoe" „Ik weet het", viel de Crosse hem kalmerend in de rede „Stella heeft het toevallig verteld. Begrijpt u, ons volgend stuk speelt zich voor een groot deel af in luchtvaartkringen. Maar werkelijk, ik moet gaan. Ik ben toch al laat voor mijn afspraak". Hij spoedde zich weg. Hij had Ne rine volkomen geïgnoreerd maar zij trok er zich niets van aan. Zij had altijd een afkeer van hem gehad. Verscheidene minuten nadat de Crosse was vertrokken bleef Ferd in gepeins verzonken staan, terwijl hij met zijn vingers op de rug van een zitplaats trommelde. „Die kerel irriteert mij. Ik begrijp niet waarom Stella en de meisjes uit haar kring dat toneel van hem zo krachtig voorstaan. Maar ja, dames hebben nu eenmaal een zaak voor die langharige, kunstzinnige mannen". Nerine zei niets over de Crosse. In plaats daarvan keerde zij terug naar hun gesprek voordat zij werden ge stoord. „Vertel me eens het een en ander over het stratosfeervliegtuig, dat je wenst te vliegen". „Van Hutten maakt het. Het zal op 20.000 voet hoogte door de sub- stratosfeer vliegen, ver boven gevaar lijke bergachtige streken en storm achtige windlagen. De machine zal vier motoren hebben en kegelvormig zijn en een bemanning van vijf man krijgen; en 30 passagiers en 2 ton aan post en vracht vervoeren. De cabines zullen luchtdicht gesloten zijn. Tem peratuur- en luchtdrukinrichtingen zullen atmosferische voorwaarden scheppen gelijk aan de lagere lucht lagen. De snelheid zal ongeveer 250 mijl per uur bedragen. Van Hutten zelf zal de president van de Lucht vaartmaatschappij N.V. voorstellen het stratosfeertoestel voor zijn eerste vlucht aan my toe te vertrouwen. Dat wil zeggen, als ik een volmaakte staat van dienst als piloot bewaar. Nu begrijpt u waarom ik een eerste klas stewardess wens". „Maar ik.aarzelde Nerine. Het was heel aardig, dat iemand als Ferd zoveel vertrouwen in haar stelde maar „U zult de beste worden, welke de Luchtvaarmaatschappij ooit heeft ge had", zei Ferd met nadruk. „Is de Zeemeeuw, welke de Crosse noemde, een stratosfeervliegtuig?", veranderde Nerine van onderwerp. „Nee, dat is een bombardements vliegtuig van de regering". Ferd keek op zijn polshorloge. „Vijf over twee!", riep hij uit. „Uw ontmoeting met Miss Harley was op twee uur vastgesteld. Zij kan mensen, die niet precies zijn niet uitstaan. Wij zullen ons moeten haasten". Terwijl zij naar de deur van het vliegtuig snelden merkte Nerine op, dat deze op een kier stond. Thurman de Crosse wandelde vlug weg. „Hé, ik dacht dat die knaap haast had", zei Ferd. „Iedereen zou denken, dat hij aan het sleutelgat heeft gelui sterd. Als ik dat ook dacht zou ik hem eens geducht door elkaar ram melen". „Maar hij zou toch geen belang stellen in hetgeen wij konden zeg gen", zei Nerine op verwarde toon. „Natuurlijk niet. Alleen maar, dat ik er altijd zin in heb gehad hem door elkaar te rammelen en wacht op een gelegenheid daartoe", lachte Ferd. „Wat de Zeemeeuw betreft, zij is het bekroonde ontwerp van Chuck Appleby. Chuck zegt, dat de vleugels iets nieuws moeten zijn en ontworpen zijn naar het voorbeeld van een vlie gende zeemeeuw. Hij heeft er jaren aan gewerkt. De regering kocht het toen de zuivere draagkracht van de vleugels bewezen was. Maar met uit zondering van ons, die er financieel bij geïnteresseerd zijn, mag niemand er iets van weten. Doch we moeten voortmaken". Binnen enkele ogenblikken ston den zij voor een deur, waarop stond: „Hoofd-stewardess". Ferd wachtte even. „Wel, we zijn er". „Ik vind het heel aardig van u om dit allemaal voor mij te doen", zei Nerine. „Och, ik weet wanneer iemand be reid is over gevaarlijke opwaartse winden te vliegen en over storm- wolken te zoemen". „Dan bent u verliefd", beschuldigde Nerine welwillend. „Nee, dat ben ik niet", begon Ferd, maar hij brak zijn zin af. „Ik be doel, dat ik nooit gevlogen heb om de liefde uit de weg te gaan. Ik doe het alleen omdat ik er een afkeer van heb aan de aarde gebonden te zijn". „Maar daarboven ligt gevaai'", be gon Nerine. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6