Kamer tevreden over terugkeer kabinet-Drees Debat over de regeringsverklaring Grieks marktcentrum op het Pieterskerkhof Bouw provinciehuis in Haagse diergaarde zal 20 millioen kosten Trein tegen bus WOENSDAG 8 JUNT 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Oud dekt de P.v.d.A. Na de pauze van ruim een uur wordt de vergadering te half drie hervat. Aan de orde is de beraadsla ging over de regeringsverklaring. Grenzeloze bewondering De heer OUD (WD) merkt op, dat de Kamer precies drie weken na het begin van de kabinetscrisis weer bijeen is. Over de crisis zegt de heer Oud niet erg zenuwachtig te zijn geweest. Hij heeft echter medelijden gehad met de heer Romme, die ontzaggelijk heeft geleden om alle moeilijkheden, welke hij vreesde. Hij had zich al dat leed kunnen besparen als hij wat meer vertrouwen in mij had gehad, aldus spr. Over de afloop heeft spr. geen verbazing gehad, maar wel over de wijze van de afloop. Wat de verantwoordelijkheid voor het gebeurde aangaat, zegt spr. dat zijn partij er nog al zachtjes is afge komen. De verontwaardiging heeft zich ontlast boven de hoofden van de leden der P.v.d.A. De vraag is of een regeringspartij de regering altijd moet steunen. Dat is z.i. niet het geval. Spr. meent, dat men bij de discus sies der laatste weken de leden der P.v.d.A. niet in alle opzichten recht heeft doen wedervaren, omdat men geen oog had voor de andere aspec ten van de zaak, zoals bijv. de ver antwoordelijkheid van het, kabinet. In dit verband noemt hij de radio rede van de heer Romme, die de schuld legde bij de P.v.d.A. Dat acht spr. niet rechtvaardig. Voor spr. heeft in deze zaak de verantwoordelijkheid van het kabinet zeer zwaar gewogen. In de houding van het kabinet liggen z.i. in wezen de oorzaken van de crissis. Naar sprekers oordeel is het kabinet zelf oorzaak van de breuk geweest. De heer Oud merkt op, dat de heer Burger achteraf geslaagd is in wat hij op 17 Mei vergeefs beproefd heeft. Daarvoor brengt spr. hem hul de. Spr. verklaart grenzeloze bewon dering er voor te hebben, dat de heer Burger gelukt is, wat de heer Drees en de voorzitter niet konden berei ken. Vervolgens komt de heer Oud te spreken over de positie van het ka binet. Het wordt gebruikelijk, dat er een ministerpresident is, die niet "zelf het kabinet heeft gevormd. De heer Drees heeft vier kabinetten van an deren gekregen: van de heren Van Schaik, Romme, Staf en Burger. De drie eerste hééft hij' van vreerftdèri ontvangen, het laatste was een ca deau uit eigen familie. Dit systeem acht spr. door en door fout. Op de nu gevolgde wijze vormen de kamer fracties het kabinet en niet de for mateur. De heer WELTER (K.V.P.), herin nert aan de leus van'n Amsterdamse Oranjevereniging: „Wat ook val ik sta pal", de volksmond maakt daar van: „Voor ik val lik ik al". Deze woorden brengt hij in ver band met het kabinet. Spr. merkt op, dat het kabinet-Drees niet meer het vertrouwen van de meerderheid van de Kamer had. Constitutioneel past hierop alleen het vormen van een nieuwe regering, een andere dan die met de koppige en halsstarrige hou ding van het kabinet-Drees. Spr. betoogt, dat het kabinet po ker heeft gespeeld met de Kamer. Dat is geen regeringsstijl. Het kabi net is z.i. ervoor verantwoordelijk, dat het langs omwegen terugkeert nadat het om zijn halsstarrige hou ding was weggestuurd. Hij vraagt zich af, waarom de be reidheid tot onderhandeling eerst ontstond, nadat het kabinet was weg gestuurd. Met betrekking tot de passage in de regerings-verklaring, „dat er reden was om aan te nemen, dat er geen uitzicht bestond op de vorming van een ander kabinet", stelt spr. de vraag of er geen vijftien,, goede man nen" te vinden waren bereid en in staat de regering te vormen. Spr. is van oordeel, dat het kabinet zich zelf overschat. De heer SCHMAL (C.H.) zegt zich af te vragen wat er eigenlijk is ge beurd en wat er te wachten staat. Kennelijk wordt de zaak op de oude voet voortgezet. Als hij dezelfde ge zichten voor zich ziet, dan is er van persoonlijke animositeit jegens de bewindslieden geen sprake. Voor de minister president heeft hij grote sympathie en wat deze is aangedaan door eigen geestverwanten zou hij zijn ergste vijanden niet gunnen. Te gen de ministers heeft spr. geen be zwaar, doch wel tegen de gang van zaken. Wanneer in ons land de gedachte zou overheersen dat alleen geregeerd kan worden op een brede basis dan zou dat het bewijs leveren van een weinig conctructieTje kracht Hoop op de toekomst De heer ROMME (K.V.P.) meent zowel in de onder- als in de boven toon van de rede van de heer Oud vreugde te kunnen beluisteren over de terugkeer van dit derde kabinet- Drees Spr herinnert aan zijn verklaring op 17 Mei. Ook achteraf bezien is de crisis voor het landsbelang schade lijk geweest In dit verband wijst hij op de vertraging der belastingverla ging. Dat een crisis is nodig geweest om het verkregen resultaat te bereiken en om de breuk door de P.v.d.A. ver oorzaakt te herstellen heeft het aan zien van het democratisch bestel een ernstige deuk toegebracht. Degenen, die de breuk geslagen hebben, mogen wel, bedenken welke diepere ravage is aangericht en welke schade is toe gebracht aan het aanzien-, van het democratisch bestel. Het is z.i. buiten twijfel, dat het wegsturen van de regering altijd voor verantwoording van de Kamer meerderheid is. Hij meent, dat de meerderheid van 17 Mei ten onrechte die verantwoording op zich heeft ge nomen. Voor het overleg, dat op 17 Mei door de heer Burger is geopperd, be stond naar sprekers oordeel op dat ogenblik voor de regering geen enkele redelijke zin. Overleg zou toen geen wijziging hebben kunnen bereiken. Dat zou vóór de crisis een volstrekt zinloze onderneming zijn geweest. Als de regering een ander stand punt had ingenomen dan zij toen beeft gedaan, zou zij een grote fout hebben gemaakt, zo betoogt de heer Romme. Hij merkt op, dat de heer Oud de zaak heeft verengd tot de huurkwes- tie. Als de heer Oud zegt, dat het ka binet heeft gebogen is dat beslist onjuist. Het heeft vastgehouden aan de koppeling van de huurverhoging aan de belastingverlichting. Spr. merkt op, dat het kabinet Drees blijkens het slot-communiqué geen nieuwe richtlijnen heeft genomen. En dat er gesproken wordt van voort zetting van zijn arbeid. De heer Romme uit zijn waarde ring jegens de formateur, de heer Burger, ook om de openheid van zijn besprekingen. Hij betoogt, dat de heer Burger in de parlementaire geschie denis zal bekend staan als de for mateur der verrassingen". In dit ver band gaat hij nader in op de voor stellen van de formateur. Aangename verrassingen waren voor spr. de verlaging van de opcen ten op de grondbelasting en de aan vaarding van de gedachten ener be scheiden huurverhoging zonder af roming. Met de compensaties in de belas tingsector en de kwestie van de on derhoudsplicht, welke bij de huur verhoging aan de orde zijn gekomen, gaat spr. van harte accoord. Zijn frac tie heeft zich met de plannen van de heer Burger verenigd, omdat zijn mis lukking van zijn pogingen het alter natief zou zijn geweest Kameront binding, welke haar uit een oogpunt van 's lands belang veel minder aan trekkelijk voorkwam. Spr. vraagt te overwegen of de verlaging der omzetbelasting niet zou kunnen ingaan op 1 Augustus. Spr. verklaart tenslotte, dat de be-, reikte oplossing van dekabinetscrisis verscheidene hoopgevende elementen bevat. Het heeft passen en meten gekost, maar dat kan in onze verhoudingen. De oplossing ziet spr. niet als een krammen en lijmen, maar als een inzet tot heling, maar ook niet meer dan als een inzet. Wil van de crisis getuigd kunnen worden, dat ze goed, nuttig en nodig is geweest, dan moet dit parlementaire jaar een voortzet ting vertonen van de geest der be reikte overeenstemming. Niet eigenzinnig. De heer TILANUS (C'H) verklaart waardering te hebben voor de wij ze, waarop de heer Burger zich van zn taak heeft gekweten. Wat de'Ka mer door oplossing- wordt geboden is een verbetering in vergelijking met de voorstellen, die voor 17 Mei aan het oordeel der Kamer werden onderworpen. Het heeft hem verblijd, dat bij het beraad in Kamersfeer, de formateur niet zijn eigen zin of die van zijn fractie heeft willen doordrijven. Hij is er over verheugd, dat de fractie van de heer Burger haar wens naar huurafroming heeft laten vallen en dat de opcenten op de grondbe lasting verdwijnen. De C.H.-fractie wenst de brede sa menwerking gecontinueerd te zien. Te ruim half zes wordt de verga dering geschorst tot 's avonds acht uur. Een overzicht van het centrum met rechts het Gravensteen en in het verschiet de patriciërshuizen van het Rapenburg. De foto werd vanaf de omloop van de Pieterskerk gemaakt. Te acht uur wordt de vergadering voortgezet. De heer GORTZAK (CPN) geeft als zijn oordeel te kennen dat het algemeen regeringsbeleid wel in het geding is geweest, al wordt in de re- regeringsverklaring gezegd, dat het votum der Kamer zich niet tegen de regeringspolitiek in het algemeen richtte. Als de P. v. d. A.-fractie be reid is te capituleren voor de eis van de heer Romme, waardoor de afro ming van de huurverhoging niet door gaat, dan was die bereidheid ook op 17 Mei aanwezig. De wijze waarop deze crisis is opgelost onderstreept weer eens temeer, dat de schijn van democratisch overleg tussen regering en kamer wordt losgelaten, zegt spr. Oplossing van het huurprobleem zal naar sprekers oordeel de oplossing van het woningvraagstuk naderbij brengen. De heer ZANDT (S.G.) betoogt, dat het herboren kabinet het pro duct is van koehandel. Hij merkt o.m. op, dat eigenlijk geen enkel Ka merlid zich kon verenigen met het oorspronkelijk huur voorstel. Het moet z.i. voor de socialistische minis ters wel een onverkwikkelijke zaak geweest zijn, dat zij in feite door so cialistische kamerleden van him ze tels zijn gestoten. Nuchter De heer SCHOUTEN (A.R.) merkt Op, dat bij de verwezenlijking der plannen, waaraan niet behoeft te worden getwijfeld, Zy, percent ver hoging ten goede zal komen aan de huiseigenaren. Dat is een resultaat waarop niet kon worden gehoopt bij de behandeling der oorspronkelijke voorstellen. Hij geeft uiting aan zijn waarde ring jegens de formateur. Of de bereikte oplossing zal voe ren tot een verbetering van de poli tieke verhoudingen in deze kamer moet v/orden afgewacht, meent de heer Schouten, die daarbij te ken nen geeft tot de nuchterlingen te willen worden gerekend. De vraag is gerezen of de oplossing ook te vin den zou zijn geweest zonder kabinets crisis. Spr. kan zich niet scharen bij degenen, die deze vraag bevestigend zouden willen beantwoorden. Men kon z.i. de belastingvoorstellen toen niet afhandelen en ten aanzien van het huurontwerp het nader overleg afwachten. Hij maakt vervolgens enige opmerkingen over het ontstaan van de kabinetscrisis. Het leggen van een politiek verband tussen de huur wet en de belastingontwerpen was z.i. geen juist beleid. De tweede ern stige fout is gemaakt toen de rege ring in het z«er ongunstige voorlo pige verslag over het huurontwerp geen aanleiding heeft gevonden haar gehele beleid ten deze in ernstige overweging te nemen. Sprekers frac tie heeft met één uitzondering, ge meend de verantwoordelijkheid voor een cabinetscrisis niet op zich te mo gen nemen. Dat standpunt heeft ze nog. Spreker merkt op, dat de heer Oud geen bezwaar heeft gemaakt te- den de essentiële inhoud der rege ringsverklaring. Hij meent, dat de oplossing welke bereikt is, kan wor den aanvaard. Men kan niet zeggen, dat het kabinet een dictaat is op gelegd. Het heeft in vrijheid beslist. Geen verbreking. De heer WILLEMS (P.v.d.A.) spreekt als tweede fractievoorzitter van de P.v.d.A. en zegt slechts een enkele opmerking te zullen maken, omdat er nader gelegenheid zal zijn het beleid te bespreken. Spr. bestrijdt de opvatting als zou zijn fractie de brede basis hebben willen verbreken. De brede basis acht hij wel niet het bij uitstek ge schikte middel voor het goed func- tionneren van het democratisch be stel, maar het is z.i. niet mogelijk in een der redevoeringen van zijn frac tieleden een aanduiding te vinden, die wijst op de bedoeling de brede basis te verbreken. Spreker betoogt, dat geen kabinets crisis nodig was geweest om de op lossing te verkrijgen, die nu bereikt is. Intussen is hij van oordeel, dat de komende voorstellen beter zijn dan de oorspronkelijke. Van betekenis is o.a., dat verband is gelegd tussen de huurverhoging en het onderhoud. Resumerende zegt spreker zich over de gevonden oplossing slechts te kunnen verheugen. Hij zal zijn zijn vertrouwen onverzwakt aan het kabinet blijven geven. Zoveel te beter. De heer GERBRANDY (A.R.) zegt zijn ibest te hébben gedaan om het eens te kunnen zijn met de symp<a)- thieke rede van zijn fractie-voorz., maar hij is daartoe niet kunnen ge raken. Bij de stemming op 17 Mei heeft de heer Fokkema hem inge fluisterd dat hij moest voorstemmen, omdat anders het kabinet misschien zou aftreden. Zoveel te beter, had 'hij gedacht, want dan komt er mis schien een kabinet, dat niet zo maar wat morrelt, maar er het mes inzet en het woningprobleem tot oplossing brengt door het stimuleren van het particulier initiatief. De wijze, waar op de kabinetscrisis is opgelost stuit mij tegen de borst, verklaarde de heer Gerbrandy, deze heeft een ern stige wonde toegebracht aan het par lementaire stelsel. Spr. betoogt, dat hier het initiatief is verplaatst van het kabinet naar enige fracties. Antwoord van minister-president De minister-president, de heer DREES zegt te menen, dat het kabi net niet ontevreden behoeft te zijn over de wijze, waarop de voorstellen zijn ontvangen. Het kabinet erkent ten volle, dat het nu de verantwoor delijkheid draagt voor de crisis, want De stalen-wesp bereikte nieuw record De Franse piloot Jean Boulet, Iaat hier de barograaf zien, die staat op 8260 meter, met welke hoogte Boulet het wereld-hoogte-record voor helicopters heeft gebroken. Op de achtergrond zien we de „Alouette n", de helicopter, waarmede de recordvlucht werd gemaakt. Het toestel wordt aangedreven door een turbine-motor van 400 P.K. en kan 4 a 5 passagiers vervoeren. De recordvlucht speelde zich af boven het vliegveld Buc in een van de voorstadjes van Parijs, waar ook deze foto werd gemaakt. het heeft de kabinetskwestie gesteld. Er was geen enkele eenheid in de Kamer wat men dan wél wilde ten aanzien van het huurontwerp. Voor de regering lag het zo, dat er geen enkel vooruitzich bestond op een re geling, die ieder bevredigde. Het complex van voorstellen dat nu is aangekondigd doet duidelijk uitkomen welke reëel verband er is tussen huren en belastingen. Deze oplossing was niet mogelijk door de motie-Burger. Wat nu bereikt is zou toen niet verkregen kunnen worden met overleg. Er is gezegd, dat bepaalde conces sies zijn gedaan, de een meer, de an der minder. Daarop zegt spr. niet te willen ingaan. Er zijn zeker conces sies gedaan en dat is mogelijk ge weest omdat men aan de andere kant een resultaat bereikte, dat beter was. Als hij heeft gezegd, dat er geen kans was om een kabinet te vormen, zoals de heer Weiter bedoelde, dan had hij het oog op een kabinet, dat een meerderheid in de kamer zou hebben. Als de partij van de heer Weiter 52 zetels in de kamer had zou dat wat anders zijn geweest. De ad viezen waren zodanig, dat er geen meerderheid in de Kamer te vinden zou zijn. Spr. heeft geen enkele po ging gedaan, omdat hij tot de con clusie was gekomen, dat het geen zin zou hebben. Spr. komt dan tot de vraag of het inconstitutioneel zou zijn terug te ke ren, omdat het vertrouwen was op gezegd. Hij merkt op, dat toch vier-vijfde deel van de kamer wenste, dat het kabinet terug kwam. Men vergist zich bepaald, zo zegt de minister-president, dat er in vo rige gevallen mij de kabinetten bij wij ze van spreken ter hand zijn gesteld. Er is geen sprake van, dat het kabi net kant-en*klare plannen zijn voor gelegd, verklaarde spr. Het kabinet heeft geantwoord op vragen, die wa ren ingediend door de heer Burger. Onjuist is de mening, dat het kabinet eenvoudig heeft aanvaard wat 'het werd voorgelegd. Het heeft gehan deld als eert zelfstandige regering, zoals ook de Kamer zelfstandig han delt. Het spreekt vanzelf, dat ter wille van de oplossing de regering zich bereid heeft verklaard tot be paalde voorstellen, die ze anders niet zou hebben gedaan. Tenslotte spreekt de minister-pre sident de hoop uit, dat de oplossing van de kabinetscrisis zal bijdragen tot verbetering van de interne poli tieke verhoudingen. Replicerend betoogt de heer WEL TER (KNP) o.a. nog, dat de regering niet mede-verantwoordelijk, maar alleen verantwoordelijk voor de cri sis is geweest. De heer GORTZAK (CPN) gaat nader in op de kwestie der militaire uitgaven. De minister-president, de heer DREES verklaart aan zijn medede lingen niets te hebben toe te voegen. Over bepaalde kwesties kan nog na der worden gesproken aLs de betrok ken ontwerpen in de Kamer worden behandeld. Nog deelt hij mede, dat er voor gezorgd zal worden, dat de verlaging der omzetbelasting zal werken in de prijzen. Tegen half sluit de voorzitter de vergadering. De kosten, die gemoeid zullen zijn met de bouw van een nieuw provin ciehuis op het terrein van de voor malige dierentuin in 's-Gravenliage, belopen rond twintig millioen gul den. Dit blijkt uit een mededeling van gedeputeerden aan de Provin ciale Staten van Ziiid-Holland, waar in de leden van dit laatste college een nadere uiteenzetting wordt ge geven van de financiële consequen ties van de bouw van een provincie huis. De bouwkosten alleen zullen ze ventien millioen gulden bedragen, maar met de kosten o.m. voor grond, inrichting en toezicht en uitvoering komt men op een totaalbedrag van uitgaven van 23.478.000. Tegenover deze uitgaven staat dan een bedrag van 4.183.000 aan inkomsten o.m. door verkoop van de grond met op stallen aan het Korte Voorhout en aan de Schouwburgstraat en door de rijksbijdrage voor vergoeding van de gebouwen, die bij het bom bardement in 1945 verloren gingen. Aanvankelijk was het totaal van de aan de bouw van een provinciehuis verbonden kosten geraamd op 14.000.000. Door stijging van lonen, LIJK OPGEHAALD. Het lijk van de vij tien-jarige Dirk Griekspoor uit IJsselstein, die, zoals bekend, Zondag bij het zwemmen nabij Lopik verdronken is, is gister middag uit de Lek opgehaald. Het stoffelijk overschot van zijn tien jarige halfbroer Aart Boekman is nog niet gevonden. doordat de kosten voor grond hoger zijn dan aanvankelijk was geraamd en omdat men (gezien de ervaringen bij de inrichting van het provincie huis van Gelderland) voor de inrich ting een bedrag gelijk aan 10% van de bouwsom van het gebouw wil uit trekken, zal het eerstgenoemde be drag van 14 millioen nog met f 6 millioen moeten worden verhoogd. Ernstige gewonde te R dam Gistermiddag is voor het Zuiderzie kenhuis te Rotterdam een trein van de Rotterdamse tramwegmaatschap pij op een autobus van de Rotter damse Electrische Tramwegmaat schappij gereden, waardoor een meisje van tien jaar zeer ernstig werd gewond en talrijke passagiers lichte verwondingen opliepen. Het geval verliep nogal gecompli ceerd. De bus stak de rails over juist toen een andere bus voor het Zuider ziekenhuis de daar gevestigde be- ginhalte verliet. Bij de aanrijding werd de eerste bus aan de achterzij de door de trein gegrepen, draaide een halve slag om, kwam klem te zitten tussen de inmiddels tot stil stand gekomen trein en de van de andere kant komende bus en werd zeer ernstig ingedrukt. Onder de ve le passagiers brak een paniek uit en velen werden licht gewond. Het enig ernstig gewonde meisje is in het Zuiderziekenhuis ter verpleging op genomen; het heeft een schedelbasis- fractuur opgelopen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5