SmtLGAT f öéymLSTtö Lustrumbundel „Leidse Letters" de spiegel van het studentenleven Leidse Letters waren klaar Sacramentsdag en Vriendenkring Programma van burgerijdagen fleh J* van Ek veertig jaar bij gemeentereiniging te Leiden Met Ouden van dagen gingen 500 eeuwen op reis Jaarvergadering Werknemende Middenstand WOENSDAG 8 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI-AD - PAGINA 3 Het boekwerkje „De Leidse Let ters" dat gisteren op sociëteit Miner va werd uitgereikt, is misschien wel de beste studentenspiegel die tot dus ver in .Nederland het licht heeft ge zien. Het boek dat volgens de redac tie bedoeld is als een poging om de Leidse geest te vatten, is o.i. daar niet alleen in geslaagd maar vormt bovendien de beste persoonsbeschrij ving van de student in het algemeen, welke zich men kan denken. De studentikoze en dikwijls literal re bijdragen zijn zorgvuldig gekozen uit een bijna onuitputtelijke voorraad opwellingen uit het hart van perso nen, die gedurende enkele jaren het voorrecht hadden Leidenaar te zijn. Zij zijn doordrenkt van de zoete ro mantiek van liefde in Leiden op het eerste gezicht of van de zoete wee moed om wat na korte tijd weer voor de harde werkelijkheid verruild moest worden. Natuurlijk niet ieder Leids student voelde het afscheid van Leiden als zo iets vernietigends als Piet Paaltjens het gevoeld heeft, maar toch is de toon van deze her inneringen aan de studententijd en aan Leiden van een zekere weemoed vervuld. Vooral de bijdragen van de jongste generaties zijn echter meei geestig van toon en verraden boven dien een gezonde kijk op de betrek kelijk positie van de student en op Borrel in Minerva Terwijl men van een accordeonist slechts de handen en de mond zag bewegen en Bloemen-Bertha van het ene tafeltje naar hét andere schuifelde, hebben de lustrumvieren- de academieburgers gisteravond te gen zes uur in „Minerva" hun fees telijke borrel gedronken. Gelijktijdig vond in de bibliotheek een plechtigheid plaats, die in staat ,was het hart van de redactie van Leidse' letters en alle aanwezigen te begeesteren: de „Leidse letters" wa ren klaar. Bij elk lustrum wordt een jubi leumboek uitgegeven. Meestal is dit een doorwrocht geschiedkundig werk maar de nieuwe redactie zag haar taak serieus, maar luchtiger en waagde het zelfs op versvoeten te dansen. De Leidse Letters zijn een licht voetige proeve: de Leidse geest te vangen. Na deze verwoede poging, die de redactie tot de bodem moet hebben uitgeput, is het te begrijpen, dat de zin van hun begeleidende redevoe ringen voornamelijk stoelden in fles sen Sauternes en andere Ohateaux. De praeses van de redactie mr A. Korthals Altes was zó onder de indruk van het feit, dat zijn taak tot het samenstellen van dit merk waardige boek ten einde was, dat hij een uur lang merkwaardige speeches uitsprak, terwijl hij aan mensen, die het verdienden, een present exemplaar van de Leidse letters overhandigde. Onder hen waren ver tegenwoordigers van studenten-ver enigingen, medewerkers aan de Leid se letters en niet te vergeten, de commissaris van politie, waarmede de studenten in hun eigen belang een uitstekende relatie onderhou den. (Voor bespreking Leidse Let ters: zie elders). Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Scheikunde de heren E. J. W. Vogelzang te Leiden en A. W. de Ruyter van Steveninck (cum laude) te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geologie de heren H. C. G. L. Meijer te Leiden, A. P. Audretsch te Den Haag en F. J. J. van Heijst te Oegstgeest. Agenda Leiden WOENSDAG: Rozenkranskruistocht, 7 uur St. Petruskerk. Lustrum-show „De Zwarte Tulp", 8 uur nam. Schouwbi rg. DONDERDAG. St. Cosmas, kappers. Vergadering Liberty 8 uur nam. VRIJDAG. Smalfilmliga, Grote Pers Lakenhal, 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 18 u. waargenomen door de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136; te Oegstgeest door de Oegst- geester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons" (t.m. 2 Oct.). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm.—5 uur nam. (Tot 15 Juli). BIOSCOPEN. Deze week draaien in Leiden de volgende films: Casino: Afgekeurd. Trianon: „Rose Marie", alle leef den. Luxor: „08/15", volwassenen. Lido: „A star is born", 18 j. Rex: „De stad zonder wet", 14 jaar. de weg die voor hem ligt. Het volgende gedicht van B. J. Pot is hier een goed voorbeeld van: DE BIECHT De dikke dames eten taartjes bij Lensvelt achter 't winkelraam Des avonds gaan zij samen kaarten bij kennissen van goede naam De dikke dames hebben mannen met bank en rekening-courant en ieder jaar vacantie-plannen voor wintersport in 't buitenland De dochters van de dikke dames studeren kunstgeschiedenis maar nimmer deden ze examens daar wetenschap hun doel niet is Ach dikke dames met uw duiten uw dochters en uw volle bord ik sta bij Lensvelt voor de ruiten en hoop dat ik uw schoon word. De bundel werd bijeengebracht door de heren J. Kist, A. G. Escher en mr. A. Korthals Altes. Défilé in Breestraat In het kader van de lustrumviering van de Leidse studenten werd van morgen om tien uur op de Breestraat een défilé afgenomen. Op een kleine verhoging voor het bordes van het stadhuis stonden de burgemeester van Leiden, de rector magnificus van de Leidse Universi teit, prof. dr J. N. Bakhuizen v. d. Brink, de garnizoenscommandant H. W. Gerth van Wijk, de comman dant van de studentenweerbaarheids- vereniging „Pro Patria", en enige andere officials. Voorts waren tegenwoordig afge vaardigden van Leidse verenigingen en de lustrum- en burgerijcommissie van het studentencorps. Om tien uur namen de trommelaars van 't muziekcorps van het regiment infanterie,, Johan Willem Friso" de bocht van de Breestraat. De blazers stelden zich op tegenover het bordes van het stadhuis en terwijl zij mars muziek lieten schallen, passeerden achtereenvolgens de gepluimde leden van Pro Patria, 5 compagnieën van de Kokschool, een detachement van de bewakingscompagnie, en 'n trans port-squadron. De parade werd door enige hon derden Leidse burgers bekeken. Alle leden van de Vriendenkring worden hierbij herinnerd aan dé grote feestdag van het Allerheiligste Sacrament, welke morgen gevierd wordt. Al kunnen wij in deze streken onze Eucharistische Koning niet huldigen door een processie langs straten en velden, wel kunnen wij in groten ge tale vroeg in de morgen met onze gezinnen ter H. Tafel naderen Hem hulde en dank brengen voor de met ons menselijk verstand niet te omvatten, maar toch onfeilbaar zekere, liefde welk Jezus ons betoond heeft door de instelling van de H. Eucharistie. Propaganda-actie nieuwe leden. Reeds vele nieuwe mede-leden mochten leden voor de Vrienden kring boeken na een huisbezoek. Ook kan men het invulformulier inzenden aan het secretariaat Cosijnstraat 1, Leiden. ROZENKRANS De leden van deMaria-Congre^-cie, afd. heren der St. Petrus Parochie wordt verzocht Donderdag 9 Juni a.s. des avonds te 8 uur in de kerk aan wezig te zijn. Dan zal nL; het Rozen hoedje worden gebeden voor de zie- lerust van het overleden lid F. H. Kerstens. DONDERDAG 9 JUNI. 7.159.15 uur. Hengclwedstrijd aan de Nieuwe Vaart. 8.3017.44 uur. Bedrijfsvoetbalwedstrijden aan het Zwarte Pad. Deelnemers: Leidse bedrijven, j 17.30 uur. Finale bedrijfsvoetbalwedstrijden. 15.0017.00 uur. Mode-show te geven door dc firma Liberty, Metz en Co. Getoond wordt de laatste zomermode. Plaats: Griekse I markt (Pieterskerkhof). Kaarten op het Kaarten bureau, Bree- straat 4850. 1 17.00 uur. Taartenbakwedstrijd. Beoordeling van de resultaten van de Taartenbakwedstrüd ter Sociëteit Minehva. I 19.0020.45 uur. Voetbalwedstrijd Nederlands Elftal-Studenten Het Leids Elftal op de terreinen van de Leidse Hout. Toegangs- kaarten vanaf 1 Juni verkrijgbaar bij C. de Bock, Korevaarstr. 55, I M. C. Brokaar, Breestraat 67, J. H. Segaar, Morsweg 28, A. J. van de Born, Haven 38, M. Wolters, Doezastraat 32. Toegang overdekte I tribune 1,25, open tribune 0,75, staanplaatsen ƒ0,50, militairen en kinderen beneden 14 jaar 0,25. 19.3019.55 uur. Singelloop. Hieraan wordt deelgenomen door leden van Leidse sport- en athletiekverenigingen. Start: hoek Ooster- dwarsstraat. I 19.3023.00 uur. Welsprekendheidsconcours voor Leidse Middelbare Scholen, in de aula van het Leidse Gymnasium. I 19.30 uur. Klaverjaswedstrijden. Plaats: Foyer van de Stadsgehoor- zaal, Recreatiezaal van de N.V. Hollandsche Constructie Werk- plaatsen en Nederlandsche Electrolasch Mij. (Zoeterwoudseweg 1) I en de Cantipe van dc N.V. Touwfabrieken (Zijldijk 19), Lei- derdorp. 20.00 uur. Simultaan-seance dammen door de Heer W. Rozenburg. Plaats: Café „De Kleine Burcht", Nieuwe Rijn 19. Toegangskaar- ten aan de zaal. 20.00 uur. Musical Comedy. Middeleeuws. We hebben nog niet kunnen vast stellen, welk dier dit geluid maakt, maar in de Kleine Artis, die zich heel toepasselijk tegenover Leidse Courant heeft opgesteld, leeft een wezen, dat in staat is het geluid te maken, dat zowel door een hond Koninklijke onderscheiding De heer J. van Ek, één van de wei nige employé's van de Gem. Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, die de grote omwenteling van paarden- op autotractie bij deze dienst heeft me degemaakt, herdacht gisteren het feit, dat hij vóór veertig jaar bij dit „schoonmaakbedrijf" te werk werd gesteld. Ter gelegenheid van dit jubileum vond gistermiddag in tegenwoordig heid van het gehele personeel een hartelijke huldiging plaats. Een hul diging, waarvoor ook de burgemees ter, jhr. mr F. H. van Kinschot, en de wethouder van Openbare Wer ken, de heer A. J. Jongeleen hun be langstelling toonden. De directeur van de Dienst, de heer J. H. de Jong, die als eerste spreker het woord voerde, heette de jubilaris en diens familie hartelijk welkom, om' dan uit te weiden over de loopbaan en kwaliteiten van de heer Van Ek. Na allereerst 18 jaar als stalknecht werkzaam te zijn ge weest, in welke functie hij zich ont popte als een groot paardenliefheb ber en vriend van dieren, gaf hij twaalf jaar zijn krachten als inla- der bij de óphaaldienst. Thans kan men de heer Van Ek vinden in alle takken van het bedrijf, waar hij als „manusje van alles" een veel uit de hand nemende figuur is, die zich bo vendien een prettig collega toont. De heer De Jong, die zeer veel waar dering had voor de ijver en plichtsbe trachting van de jubilaris, herinner de er verder aan, dat de heer Van Ek de Dienst in deze veertig jaar heeft zien groeien, moderniseren en automatiseren. Bij al deze wijzigin gen heeft hij zich, aldus spreker, voorbeeldig aan weten te passen. Zijn woord van gelukwens, deed spreker namens het College van B. en W. gepaard gaan met de overhandiging van de oorkonde der Gemeente en de gebruikelijke jubi leumgratificatie. Burgemeester Van Kinschot, die eveneens veel waardering had voor de geleverde prestaties van de heer Van Ek en diens hulpvaardigheid en prettige collegialiteit in het licht JAAROVERZICHT „MARGRIET" De stichting Kleuterdagverblijf „Margriet" zegt in het jaarverslag over 1954, dat de verzorging van de kleuters in kleine groepjes door een „moeder-verzorgster" dit jaar meer intensief is voortgezet. Door nauwer contact met de huis houdscholen in Leiden brengen thans vier kinderverzorgsters hun gehele stagetijd, noodzakelijk voor het ver krijgen van het diploma kinderver- zorgster in de inrichting door. Het bezwaar van het herhaaldelijk wisselen van volontairs, is door het permanent volontairen grotendeels opgelost. Het aantal verpleegdagen bedroeg in het afgelopen jaar 14.815. Het financieel beeld is somber. Het opvoeren van de verpleeggelden, op dat de hogere uitgaven gedekt wor den, zou tal van ouders in geldelijke moeilijkheden brengen. Daarom hoopt de stichting, dat het verzoek aan de gemeente om verhoging van de sub sidie zal worden ingewilligd. stelde, stelde de jubilaris er van in kennis, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem de bronzen ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Tenslotte bood de heer C. Ver meer, voorzitter van de Personeels vereniging, namens het personeel ge lukwensen aan. Spreker, die er o.m. op wees, dat de jubilaris ondanks al le veranderingen, wekle zich bij de Dienst hebben voltrokken, steeds ge bleven is, die hij was: een toegewij de werker, die plezier in zijn dage lijkse arbeid had, overhandigde hem namens het personeel een geschenk, terwijl zijn echtgenote met een bou quet bloemen werd verrast. Nadat de jubilaris had bedankt voor de hem gebrachte hulde, maak ten allen van de gelegenheid gebruik om gelukwensen aan te bieden. als door een haan zou kunnen v den voortgebracht. Het is een naar geestig gehuil, dat ons er steeds weei aan herinnert, dat het leven eigen lijk een tranendal is. Dat, terwijl een tent verder de vlooien worden temdbeklagenswaardige zentjes. Alles voor een middeleeuws Gra vensteen, dat ook al eeuwen van zuchten vervuld is geweest. Vanmiddag wordt de kermis ge opend. Dan kunnen wij eindelijk onze nieuwsgierigheid naar dit we zen bevredigen. Het zou ons niet ver wonderen als het een geringde beer blijkt te zijn, met een baas, die de tweekleurige puntmuts draagt en die de vedel doet gonzen „Vlaggen uit met de burgerijda gen" is het consigne van de lustrum commissie. Ook zou zij graag zien, dat boven de intocht van de oud-stu denten, het dundoek breed uitwap- pert. We geloven dat de Leidse burgerij deze gelegenheid om de vlag uit de anti-mottenkist te hallen dankbaar zal aangrijpen. Kermis open. En vanmiddag te twee uur heeft de lustrum-commissie de kermis, die ook voor de burgerij tot en met Dinsdag toegankelijk zal blijven, opengesteld. De heer J. Hermans, de organisator van de kermis werd door de commissie toegesproken en be dankt, een tienjarig meisje overhan- Al was het weer dan ook niet zo zonnig als de voorgaande dagen en zoals de deelnemers aan en de orga nisatoren van de jaarlijkse autotocht der Leidse ouden van dagen aller ge zindten dat hadden gehoopt tóch kon den de weersomstandigheden geen beletsel vormen voor het welslagen van deze jaarlijkse uitgaansdag. Ach teraf beschouwd: een al te zomerse temperatuur tijdens een dergelijke rit is. ook niet alles en heeft zelfs stellig uitgesproken bezwaren, waar mede dus eigenlijk gezegd wil zijn, dat het niet beter had kunnen treffen. De animo voor deze tochten ver toont de laatste jaren een dusdanig steilstijgende lijn, dat zij het Comité, eerlijk gezegd, wel eens verontrust. Immers de organisatoren zijn voor 100% afhankelijk van de medewer king en bijdragen van particulieren en wanneer telkenj are het aantal gegadigden zo ongeveer met 10% toe neemt dan wordt het 't Comité toch wel angstig te moede, wanneer het geconfronteerd wordt met de vraag waar het toch in hemelsnaam de 3 a 4 duizend gulden vandaan moet ha len om deze tocht te financiëren. Het lijkt haast onbereikbaar, maar dank zij veler spontane daadwerkelijke medewerking en hulp in geld en na- tura, lukt het telkens weer. De dank baarheid van de oudjes wordt alleen overtroffen door die van het comité, dat nauwelijks woorden kan vinden om zijn erkentelijkheid te uiten voor zoveel en zo gevarieerde bewijzen van burgerzin en naastenliefde! En zo vertrokken dan gistermiddag kort na het vastgestelde tijdstip van 1 uur van de Burggravenlaan onge veer 660 oudjes, allen boven de 70 jaar en „verpakt" in circa 80 parti culiere auto's en 8 autobussen voor hun jaarlijkse tocht, voor velen de énige tocht. Voorafgegaan door Rijkspolitie en besloten door een auto van de Wegen wacht van de ANWB trok de lange karavaan via Leidens hoofdstraat, waar alle verkeerslichten op „groen" stonden, onder het nieuwe viaduct door de welvarende Bollenstreek waar alom de plaatselijke politie de baan vrij hield. Via Bloemendaal en Zandvoort leidde de route temidden van prachtig natuurschoon terug naar Hillegom, waar in restaurant „Tres long" werd gepauzeerd. Hier wachtte de deelnemers nog een prettige ver rassing in de vorm van het optreden van de bekende goochelaar Geral- dini wiens manipulaties algemene ver- en bewondering wekten. Hier ook dankte de voorzitter van het comité dr. C. R. Zijerveld allen die op enigerlei wijze hadden bijge dragen tot de voorbereiding of orga nisatie van deze tocht. De volgende week Dinsdag gaat de tweede groep. Moge het verloop desgelijk zijn digde vervolgens een schaar aan de praeses van de commissie mr. F.Mohr. Hierna betraden de studenten het kermisterrein cn speelden met inzet van een symbolische cent mee om symbolische prijzen. De praeses van de lustrumcommissie kreeg een feest varken mee naar huis. SPIEKER. Burgerlijke Stand Geboren: Franciscus Adrianus Jo annes, z. v. II. W. v. Breukelen en T. G. v. Halen; Johannes Hubertus Mi chel, z. v. J. P. F. Damave en J. H. W. Eppenga; Peter Johannes, z. v. L. A. de Roy v. Zuydewijn en M. J. v. d Geer; Petrus Thomas Fredericus An- thonius, z. v. F. J. de Boer en J Groenendijk; Berend, z. v. G. Nie- meijer en A. M. Moor; Harm Johan nes, z. v. H. J. Koree en P. J. Ter- veoren; Johannes, z. v. A. de Boer en M- Eckelkoom; Johannes Michaël, z. v. H. C. Albertz en E. B. von Jen- schurkowski; Neeltje Bastiaantje Frederika, d. v. W. Houtman en P. J. Ketel; Maria Jacoba Catharina. d. v. P. J. de Kort en L. J. Arnold; Catha rina Cornelia Carolina, d. v. H. H. v. den Bogaerd en T. C. de Groot. Ondertrouwd: W. Kuyer en M. T. Willemsen; S. A. Rissik en E. v. d. Sluijs; D. Slingerland en C. Pikaar; J. Filippo en G. C. Maters; A. Zand bergen en C. v. d. Ploeg; W. H. Nieuwenhuijs en G. Paulen; F. de Koning en W. L. Beij; G. Hoppen brouwer en M. W. Klein; H. Filippo en J. ter Heide; B. Erades en C. Mas tenbroek; I. Klein en S. B. van de Wetering; L. Klinkhamer en M. J. Marqunie; M. J. de Vogel en J. Stig- ter; G. Tijsen en E. E. Lucas. Getrouwd: J. Key er en A. J. Of ten. Overleden: M. Vergeer, huisvrouw van v. Leeuwen, 59 j.; C. J. Hubers, man, 57 jaar. WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND Van 15 t/m 31 Mei jl. werden te Leiden de volgende voorwerpen ge vonden: double halketting, oorbel met hanger, portemonnaie met inhoud, sjaal, handschoenen, auto-step, kin- der cape met capuchon, vulpen, straatnamen boekje, huissleutels, dou ble dasspeld, potefeuille met inhoud, bankbiljet, rijwieltas, passerdoos, ny lonkous, 2 contactsleuteltjes (van au to), corset, kop van rijwiel lantaarn, zakhorloge, luchtfilter van motorrij wiel, double broche, padvindersmes in etui, dek zeil, lap stof, muntbiljet, paar regenpijpen, ball-pointpen, kin dermuts, jopper met ritssluiting, re genjas, motorhandschoen, zakbijbel tje, passer, kinderschoentjes, geld be drag, jekker, zonnebril, zak inhoud overall, capuchon van regenjas, pols horloge, bril, medaille verm.: van wandelsport, armband, toillettasje in houd toillet-artikelen, kanarie vogel, wieldop van auto, deksel van onder steek, vishengel (tweedelig), speel goed olifantje, autobar/1 met velg. Inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveld straat 10 op Woensdag- en Zaterdag middag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Gisterenavond had de jaarvergade ring van de werknemende midden stand plaats. Na opening door de voorzitter, die bijzonder de geeste lijk adviseur, kap. van Adrichem en de spreker van de avond, de heer de Ries, welkom heette, werden o.m. de financiële verantwoording en de be groting besproken. Ieder kon zich accoord verklaren. De kascommissie werd benoemd, waarna bestuursverkiezing volgde. Daar mej. Berbee en de heer van Cleef, beiden aftredend, zich niet meer beschikbaar stelden, moesten twee nieuwe bestuursleden worden gekozen. Als candidaten werden voor gesteld de heer J. Flerig en de heer J. Ie Rütte. Beiden werden bij accla matie gekozen. Na een korte pauze'gaf de voorz. het woord aan de heer de Ries, die sprak over: Bedrijfsorganisatie cn Ondernemingsraden betoog, dat het hard nodig is, dat allen, die bij bedrijfsorganisatie be trokken zijn of dit in de toekomst kunnen worden, op de hoogte zijn van de verantwoording. Na' een uit eenzetting over het ontstaan van de wet op de P.B.O. en de wet op de ondernemingsraden, kwam spr. op het zwaartepunt van de medezeggen schap, waarvoor geen grenzen zijn te stellen en geen inhoud kan wor den vastgesteld. Deze immers han gen geheel af van de onderneming en vele andere omstandigheden. Na de inleiding v/erden verschillende vragen gesteld, die alle naar genoe gen werden beantwoord. Hierna werd het woord verleend aan de geest, adviseur, die in ver band met het Sacramentsfeest op a.s. Donderdag de leden aanspoorde voor zover ze nog geen lid zijn van de Vriendenkring, dit te worden bij de a.s. wervingsactie. Circa half elf sloot de voorz. de Spreker bewees in een glashelder geanimeerde vergadering. RECHTZAKEN TEGENSPARTELING. Een week gevangenisstraf voor waardelijk en ƒ75.boete of 20 da gen legde de Haagse Politierechter op aan oen vertegenwoordiger uit Noordwijk. Deze had op 4 Maart j.l. te Leidedorp een politieman mishan deld.* Verdachte kwam met anderen in een café en moest daar ten slotte door de politie verwijderd worden De politie verbood hem auto te rij den ,maar verdachte stapte toch in zijn wagen. Een agent trok hem uit de auto, waarbij verdachte hevig te genspartelde en de agent sloeg. Later was verdachte oer taxi naar huis ge gaan, maar ook in de taxi had hij moeilijkheden veroorzaakt. De offi cier van Justitie had 100 boete of oO dagen geëist. KOSTER MISHANDELD. De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter een bouwvak* boete of 25 dagen tegen eer 23-jari ge landsarbeider uit Hazerswoude. Hem was mishandeling van de kos ter van de Geref. kerk ten laste ge legd. Eerst had verdachte de man voor dief cn oplichter uitgescholden, vervolgens had hij hem zo'n klap ge geven dat het bovengebit van de kos ter bijna doormidden ging. De ver dachte had gezegd: „Ik heb er wel een week gevangenisstraf voor over". „We zijn hier niet in de wildernis", zei de politierechter. De officier van Justitie merkte op, dat verdachte had gehoopt dat de koster zou terugslaan, opdat hij hem dan eens goed zou kunnen aftuigen. Hoewel verdachti rolhield met de vlakke hand te hen- ben geslagen achtte de officier het niet twijfelachtig dat een vuistslag was gegeven. De landarbeider weid overeenkomstig de eis veroordeeld. IN DE STEEK GELATEN. Overeenkomstig de eis van de of- ticier van Justitie veroordeelde de Haagse Politierechter eiste 50.— arbeider uit Leiden tot een week ge vangenisstraf. Gedurende diverse pe rioden in 1954 en 1955 had verdachte opzettelijk zijn echtgenote en drie kinderen in hulpeloze toestand- ach tergelaten. De verdachte, die ver telde rheumaljjder te zijn, is momen teel werkloos en draagt nu nog niets bij tot het onderhoud van zijn gezin. HOUTDIEFSTAL Een 32-jarige chauffeur-monteur uit Lisse zag zich door dc Haagse Po litierechter overeenkomstig de eis veroordeeld tot veertien dagen gevan genisstraf wegens diefstal van hout te Zoeterwoude in December jl. De verdachte vertelde dat zijn vracht- auto was verzakt en dat hij toen het hout onder de wielen had gelegd. Later waren een paar planken gebro ken en de rest zat onder de modder en bagger. Hij had toen het hout niet weer terug willen leggen. De rechter vond het een mooi ver haal, maar hij geloofde er niets van. „Het was afgesproken werk", zei de rechter, uit de stukken voorlezend dat er een afspraak was gemaakt met een koper. Onmiddellijk na zijn thuis komst had verdachte het hout ver kocht. De verdachte zat nog in de proeftijd van vier maanden voor waardelijk wegens een vorige ver oordeling. Hij deed onmiddellijk af stand van zijn recht op hoger beroep. VOORLOPIG NIET MEER RIJDEN! De officier van Justitie bij de Haag se Politierechter eiste zes weken ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen de 42- jarige vertegenwoordiger v. d. M. uit Den Haag. Deze had op 31 Januari jl. te Voorschoten een auto bestuurd, terwijl hij onder drankinvloed ver keerde. De verdachte was op de Pa penlaan met zijn auto twee verhoog de tramrails overgestoken, had een muurtje genomen en tenslotte een hek geramd. Hierop was dc auto in het zand blijven steken. Mr. P. van 't Hoff Stolk, de raads man, vroeg een voorwaardelijke straf. Het vonnis luidde: zes weken gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. KOE LATEN VERKOMMEREN Een winkelier uit Wassenaar werd door de Haagse rechtbank overeen komstig de eis veroordeeld tot 500 boete of 30 dagen. Hij had een koe op ergerlijke wijze verwaarloosd. Het dier had een kaakverzwering en kon alleen maar wat halfvast voedsel tot zich nemen. Dit onthield verd. het beest en evenmin vond hij het nodig er een dierenarts bij te halen. Toen het geval werd ontdekt was de koe broodmager. Het dier moest worden afgemaakt. ft f;* v' -f-Kfjr'""hten WOERDEN. 8 Juni. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden zijn van ochtend 212 partijen kaas aange voerd. De prijzen waren: eerste soort 2.192.28, tweede soort f 2.12 2.18. extra kwaliteit tot f 2.45. De handel was kalm. Met groot leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze geachte secretaris-pen ningmeester, de Heer C. J. HUBERS. Gedurende meer dan 20 jaren behartigde hij de belangen van onze polder. Zijn nagedachtenis zal by ons in hoge ere blijven. Namens het bestuur en ingelanden van de Berg- en Daalpolder, J. P. v. REISEN. voorzitter. Voorhout, 7 Juni 1955.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3