S)e ftzicbeGoti^cmf VERRASSENDE RUSSISCHE UITNODIGING AAN ADENAUER LEIDEN Uitnodiging houdt een de facto erkenning van W. Duitsland in Bonn voelt wel iets voor steviger handelsbetrekkingen Nehroe in Moskou Hoa Hao had succes Een zeer primitieve volkstam Formosa begint te luwen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 8 JUNI 1955 46ste JAARGANG IN LUST (RUM) Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 MORGENSTOND t^l/OOR iemand, die er zijn nacht- rust goed van neemten het is onverstandig en ongezond dat niet te doen! is er geen schoner uur dan de morgenstond. De nieuwe dag wordt geboren, fris en zuiver en ook wij worden iedere dag herboren, als nieuwe, uit de verkwikking van de slaap gewek te wezens. Staande op de drempel van de morgen ligt de dag voor ons in de dauw van het lokkende onbekende, van het grote avontuur, dat het leven is. Het kan zijn, dat de dag drukkend of vervelend wordt d°or alledaagse arbeid, of regen en wolken brengt van leed en teleurstelling en de •vond vermoeid en lusteloos aan sluipt maar zelfs dan zal de heu genis van de morgenstond ons ster ken. Het is het eerste uur, dat de waar de van de dag bepaalt. Een goed begin is 't halve werk. Laat in de morgenstond de zon op gaan in uw hart door uw hart te keren naar de straling van Gods ge nade en goedheid. Indien ge werkelijk mens wilt zijn, en niet een „redelijk dier", indien ge mens wilt zijn, verlost en vrij en vreugdevol de toekomst ziende, in dien ge énigszins kunt, vier dan in de morgenstond met de eeuwig-jeug dige Kerk van Christus het wondere geheim van Gods offerende tegen woordigheid, het rein en behaaglijk offer, dat „van de opgang van de zon tot aan haar ondergang" en zo telkens weer opnieuw over het ge hele aardrond wordt opgedragen tot dat de tijd teneinde neigt. Geen schoner en heerlijker mor genstond dan, herboren in de nieu we dag, verlangend zich te spoeden naar het ontbijt met hemelse spijze. „Indien ge de gave Gods kende en degene, die met u spreekt" en Zijn intrek bij u neemt hoe hemelhoog zou de ziel het „Magnificat" zingen, in nederige dank omdat „Hij, die machtig is grote dingen aan mij heeft gedaan, en heilig is Zijn Naam". Het is morgen Sacramentsdag, in ons gewest de bijna vergeten Sacra mentsdag. Geen bloemen, geen processie maar toch oprechte dankbaarheid om het schoonste geschenk, dat Jezus aan de zijnen geeft en blijft geven aan al degenen, die het sterkende geschenk-van-Hemzelf willen aan vaarden in een zwak en ootmoedig hart. Te Londen zijn Dinsdag Japans- Russische besprekingen begonnen, om een einde te maken aan de nog steeds tussen beide landen bestaan de staat van oorlog. De Japanse de legatie staat onder leiding van Mat- soemoto, de Russische onder die van de Sowj et-ambassadeur te Londen Malik. De Sowjet-Unie heeft gisteren de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, uitgenodigd naar Moskou te komen voor besprekingen over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen en handelsrelaties. De uitnodiging was vervat in een nota, die de Sowjetrussische ambassade in Parijs gisteren heeft overhandigd aan de Westduitse ambassade in Parijs. Het was de eerste Russische nota aan West Duitsland. De nota houdt in, dat de Sowjet-Unie West Duitsland thans in feite erkent. Adenauer en zijn naaste medewerkers hebben herhaaldelijk verklaard voorstanders te zijn van een eventueel aanknopen van betrekkingen met de Sowjet-Unie. Men had echter niet verwacht, dat de Sowjet-Unie reeds een maand na het herstel der Westduitse souvereiniteit met een voorstel zou komen. BONN SLAAT HET NIET AF Tijdens een haastig belegde pers conferentie in het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Moskou overhan digde men de buitenlandse journalis ten een vertaling van de nota. Daarin komt de volgende belangrijke passage voor: „De regering Van de Sowjet- Unie zou graag zien, dat de West duitse bondskanselier en andere func tionarissen naar Moskou kwamen om overleg te plegen over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen en handelsrelaties en over enkele andere vraagstukken". In Westduitse regeringskringen te Bonn verluidt, dat de Bondsregering bereid is diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie aan te knopen. Een woordvoerder van de West duitse regering wilde geen directe commentaar op de Sowjet-uitnodi- ging geven, maar hij zei in het alge meen, dat de Westduitse regering er geen twijfel over had gelaten, dat zij bereid is diplomatieke betrekkin gen met de Sowjet-Unie aan te gaan. Complete verrassing. He nieuws van de Russische uitno diging is in Bonn ontvangen als een politieke sensatie van de eerste rang. Bondskanselier dr. Adenauer heeft het nieuws in zijn privé-woning in Rhoendorf ontvangen, doch hij heeft vooralsnog geweigerd enig commen taar te geven. Ook Adenauer's staats secretaris, prof. Hallstein, heeft een commentaar uitgesteld, totdat de tekst der Moskouse nota grondig zal zijn bestudeerd. De Bondsregering is Woensdagoch tend bijeengekomen en men neemt aan, dat Adenauer toen zijn stand punt over de nota aan zijn ministers heeft bekend gemaakt. Wat de tekst der nota aangaat, wordt in Bonn vooral de aandacht gevestigd op passages, die wijzen op de grote oorlogsverliezen van Rus land en Duitsland en op de grote mogelijkheden voor de Duitse indus trie, die uit een versterking der han delsbetrekkingen met de Sowjet-Unie zouden kunnen voortvloeien. HERENIGING ALS LOKAAS Waarnemers in Moskou geloven, dat de Sowjet-regering Adenauer het vooruitzicht van uiteindelijke herenL ging van Duitsland in ruil voor be ëindiging van de bewapening van West-Duitsland zal bieden, indien de Bondskanselier naar de Russische hoofdstad komt. De nota is zo gesteld, dat zij zo aan trekkelijk mogelijk is voor de Duitse openbare mening, daar zij persoonlijk contact op het hoogste niveau voor stelt en het aanknopen van diploma tieke en economische betrekkingen, waartoe Westduitse zakenlieden kun nen worden aangetrokken, die be roofd zijn van hun traditionele con tacten in Oost-Europa. Daardoor zou de nota zijn nut hebben tegenover de Duitse openbare mening, zelfs indien West-Duitsland niet op de uitnodiging zou ingaan. Er is geen aanwijzing in Moskou, dat de Russen overwegen het Oost- duise regiem op te geven. Nehroe, de premier van India, is gistermiddag op het centrale mili taire vliegveld van Moskou aangeko men voor een bezoek van twee we ken aan de Sowjet-Unie. Hij werd begroet door de hoogste autoriteiten van regering en partij, onder wie premier Boelganin en partij-secreta ris Chroestsjef. De grote verkeerswegen waren vrij gemaakt van alle verkeer en duizen den mensen stonden langs de kant om de premier van India toe te jui chen. Volgens buitenlandse waarnemers was het de eerste eerste keer dat iemand in de Sowjet-hoofdstad zo'i welkom werd bereid en de eerste keer ook, dat een groep Sowjet-re- geerders in zo'n stoet meereed. De ontvangst was enthousiaster dan indertijd de verwelkoming van Attlee, Raab of zelfs Tsjoe En-Lai. Vacantia te Cand en tex zee in een auta-Acheepje JliiniAtet en Jiamet kwamen meet frtaedetCijik Bijeen Dinsdagmiddag is voor de eerste maal na de kabinetscrisis de Tweede Kamer met de voltallige Ministerraad bijeen geweest. Bij deze gelegenheid legde de ministerpresident, dr. Drees, een regeringsverklaring af, waarin hij de oplossing van de crisis nader onder de loupe nam. De bovenstaande foto werd tijdens de rede van dr. Drees genomen; we zien v.l.n.r. de ministers Van de Kieft, Algera, Witte, Zijlstra, Beyen, Beel, Drees, Mans- holt, De Bruyn, Van Tiel, Suurhoff, Cals en staatssecretaris van financiën Van den Bergh. Eindelijk is dan de oplossing gevonden voor dié veel eisende vacantiegangers, die het maar steeds niet eens kunnen worden over de vraag of ze nu een kampeerwagen of een motorboot zullen aanschaffen. Voor deze lieden en voor zijn vrouw en kinderen! heeft nl. de Engelse scheepsontwerper, Alan Eckford uit Brox- borne in Hertfordshire, zijn beste krachten gegeven aan het bouwen van de „Otter", een kampeerwagen annex motorboot, welke zich even gemakkelijk op het water als op het land laat gebruiken. De „Otter", welke dus een zeer toepasselijke naam draagt, komt op een kleine vijfduizend gulden en bereikt zijn natte element, voort bewogen door een eenvoudige buitenboordmotor, met een snelheid van vier knopen. Op de weg is hij licht genoeg hanteerbaar om door een 8 P.K. wagentje te wordgn getrokken, zelfs met zes passagiers aan boord. Hoe de „Otter" van het ene element in het andere kan worden gebracht zonder veel moeite, toont -deze foto. Hoa-Hao-eenheden hebben Maan dag j.l. in Zuid-west-Vietnam een omtrekkende beweging gemaakt, waarna zij de honderd kilometer ten Zuid-westen van Saigon gelegen stad Vinhlong wisten te veroveren. In de nacht van Maandag op Dinsdag heb ben regerings- en opstandige troepen verwoed om het bezit van de stad gevoehten. Men meent, dat zij nog in handen der Hoa Hao is, doch de regerings troepen zouden in de onmiddellijke nabijheid voorbereidingen treffen voor een tegenaanval. Volgens andere berichten wisten Hoa Hao-eenheden ook door te dringen in de 35 km. Zuidelijker- gelegen stad Cantho. Van de zijde van het Zuidvietna- mese nationale leger kon Dinsdag avond geen commentaar worden ver. kregen. De normale bijeenkomst van legervertegenwoordigers en corres pondenten werd afgelast. Een missie van de Indische an thropologische dienst is er voor het eerst in geslaagd in „vriendschap pelijk contact" te treden met een volksstam, die nog niet bekend is met het gebruik van vuur of het maken van zelfs de meest primitieve stenen voorwerpen. Deze volksstam, die uit ongeveer 200 personen bestaat, bewoont een klein eiland in de Golf van Benga len, meer dan 1100 kilometer van Calcutte. De stam heet „Onge". Men heeft tot dusverre nog niet kunnen vaststellen of deze mensen tot het donkere Oceanische of het zwarte Afrikaanse ras behoren. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles heeft Dinsdag op een persconferentie te Washington verklaard van gevoelen te zijn, dat de kwestie-Formosa minder gevaar lijk begint te worden. Op de vraag wat er bij de komen de besprekingen met de Russen op dat stuk zou worden gedaan, zei de minister, dat sommige problemen het best uit de wereld worden geholpen door er niet te veel aan te doen. In feite bestónd er een staking van het vuren in de Straat van Formosa. Dulles acht het niet onmogelijk, dat de Sowjet-Unie in de toekomst de satellietlanden wat meer de vrije hand zal laten. BESPREKINGEN RONDOM GAZA. De Israëlische premier Sjaret heeft generaal-majoor Burns, hoofd der commissie van waarnemers der Ver enigde Naties, die toezicht uitoefent op de naleving van het Palestijnse bestand, meegedeeld, dat Israël be reid is deel te nemen aan besprekin gen met Egypte op hoog plan, om te komen tot vermindering der span ning in het gebied van Gaza. Israël heeft een Egyptisch voorstel, om de troepen van Israël en Egypte langs de bestandslijn in het gebied van Gaza terug te trekken, verwor pen. ATTLEE WIL AFTREDEN. Clement Attlee, gisterenavond her kozen als leider van de Britse La bour Party, heeft besloten in Octo ber weer af te treden. Attlee (72), die twintig jaar lang de, thans 6 millioen leden tellende, Labour Party heeft aangevoerd, zal zich op het partijcongres niet her kiesbaar stellen. Veertien mijnwerkers opgesloten Veertien Saarlandse mijnwerkers zijn sinds Dinsdagavond in de mijn van Heinitz, in de omgeving van Saarbrücken, opgesloten, nadat een schacht was ingestort. Vier andere mijnwerkers konden spoedig nadat het ongeluk gebeurde, worden gered. Een der geredden is ernstig gewond. De opgeslotenen bevinden zich tachtig meter onder de grond. Som migen staan door klopsignalen in verbinding met de reddingsploegen. Nader wordt gemeld, dat tien mijnwerkers zijn omgekomen. In het geheel werden 16 mannen afgesloten van wie zes gered zijn. Zware slagregens in Frankrijk Zware slagregens hebben geduren de de afgelopen 48 uur grote schade aangericht in het Zuidoostelijk deel van Frankrijk. Op verschillende plaatsen heeft de zware regenval overstromingen veroorzaakt waar door een aantal huizen onder wa ter is komen te staan. Ook aan tele foonleidingen is veel schade aange richt. Als de regen aanhoudt, lopen de inwoners var» verscheidene dorpen gevaar te moeten worden geëva cueerd. De autoriteiten in het ge bied hebben reeds de nodige veilig heidsmaatregelen genomen. Ook in Grenoble dreigt overstromingsge vaar. De rivier de Isère bereikte daar Dinsdagavond het gevaarlijke peil. Verscheidene wegen in de buurt van Grenoble staan reeds blank. ONBESTENDIG WEER Het weer in ons land heeft giste ren een belangrijke verslechtering ondergaan. De oorzaak hiervan was het front van een verafgelegen de pressie, dat zich snel over West-Eu ropa verplaatste. De depressie zelf bleef ten Zuid- Westen van Ierland liggen. Het front bracht op vele plaatsen in West- Europa regen en onweer. Grote neer slag hoeveelheden vielen in Oost- Frankrijk (plaatselijk meer dan 100 mm) en in Noord-Engeland (2050 mm). In ons land viel de meeste regen in het Oosten (ongeveer 15 mm). Aan het front ontstond een nieuwe depressie, die met veel regen over Duitsland naar het Oosten trekt. De scheidingslijn tussen een koude Noord-Oostelijke en een vochtige en zachtere Zuid-Westelyke luchtstro ming kwam juist boven ons land tot stilstand, waardoor er veel bewol king bleef. Intussen zyn er aanwijzingen, dat de ten Zuidwesten van Ierland gele gen depressie naar Frankrijk gaat bewegen. Daarom is te verwachten, dat het weer in ons land de komen de dagen onder depressie-invloed zal blijven. De regenkansen blijven daarom bestaan en het weer zal een onbestendig karakter hebben. Een Titiaan voor f 1.80 In Milaan is een „Mater Dolorosa" van Titiaan (14771576 ontdekt, die kort na de oorlog voor 300 lire 1.80) van eigenaar veranderd was. Een oude Italiaanse antiquair had dit schilderij, volgens hem een oud werk van weinig artistieke waarde, kort na de oorlog, toen hij in behoef tige omstandigheden verkeerde, te koop aangeboden aan een zekere mijnheer Anselmi. Deze zag echter niets in de koop, doch hij gaf de an tiquair 300 lire, waarop de man het schilderij bij hem achterliet, omdat hfj geen aalmoes wilde aannemen. Anselmi' wilde het schilderij echter ook niet houden en schonk het aan een klein museum. Dit museum zag kennelijk ook niet veel in het werk, want de Milanese dame, die de hui dige bezitster van de Titiaan is. heeft het schilderij gekocht in een raritei ten-winkeltje te Porta Ticinese. Kunstverzamelaars hebben haar reeds verscheidene millioenen lire geboden voor de „Mater Dolorosa", (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele regenbuien en een kans j 5 op onweer. Weinig wind. Iets hogere temperaturen. 9 Juni zon op 4.23, onder 20.59; maan op 23.26, onder 7.57 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 9 Juni v.m. 5.35; n.m. 18.00 uur. Het weer in Europa I STOCKHOLM i OSLO KOPENHAGEN I AMSTERDAM I LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GEtNèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA lichtbew. onbewolkt regen motregen zwaar bew. licht bew. regen lichtbew. mist onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt regen zwaar bew. geheel bew. zwaar bew regen zwaar bew. half bew. onbewolkt 32 30 27 Korreltje In welke situatie u zich ook be vindt, er zijn altijd meer mogelijk heden in te ontdekken dan moeilijk heden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1