Federatief Bondscongres bracht ieder, die van toeten en blazen wist, naar Wateringen Tulpenseizoen ten einde Het Oegstgeestse verkeer volgens het E.T.I.-rapport R.K. slagers toonden zich op hun jaarvergadering tevreden Ciske de Rat zette gistermiddag de eerste schreden op witte doek Aalsmeerse bloemkweker leverde aan een „zwarte" Parijse firma Visserslatijn Waterstaat belemmert voltooiing van 2 in aanbouw-zijnde villa's DINSDAG 7 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Concours Muziekgezelschappen uit Z.Holland Eerste dag in volledig succes De jaarlijkse wapenschouw van de R.K. Bond van Muziekgezelschappen in Z.H. vond gisteren een begin. Veertien Harmonie of Fanfare Corp sen hebben op vreedzame wijze de degen gekruist, en zoals gewoonlijk streed de een met meer de ander met minder succes. Echter kan worden vastgesteld dat de R.K. Harmonie Vereniging „de Phoenix" te Waterin gen. de organisatie punctueel heeft verzorgd en de R. K. Bond van Mu ziek gezelschappen in Z. H. tevreden mag zijn over deze eerste Concours dag. Alles werkte mee. Van de burge meester en gemeentebestuur was een 1 prettig aandoende belangstelling, het Veilingbestuur stelde belangenloos haar mooie hallen en terreinen ter beschikking. De burgerij leefde mee en zo is er door een prachtige samen werking een mooi resultaat bereikt, 's Morgens te 11 uur vond de officiële opening plaats in de Raadzaal van het prachtige Gemeentehuis. Hier werden de leden van het Bondsbe- stuur, Ere-comité, Jury-leden, Con courscomité Directeurs en afgevaar digden door de burgemeester dr M. P. A. Meissen, ontvangen en toege sproken. In zijn toespraak gaf de burgemeester uiting van zijn grote waardering voor de mensen die met een taaie vasthoudendheid werk zaam zijn aan de verheffing der mu ziek. Culturele verdieping in een tijd van vervlakking komt de geestelijke grondslag van ons volk ten goede. Hij besloot zijn toespraak met de wens dat dit concours een succes zou mogen worden. Na dit welkomst woord sprak de heer Ch. A. Willem- sen, voorz. van „de Phoenix". Zijn toespraak was een uiting van grote dankbaarheid aan diverse personen of instanties, door wiens medewer king de organisatie van het concours mogelijk geworden was. Toen de ere- wijn was rondgediend en er reeds 'n zeer gezellige sfeer was ontstaan, ver kreeg de heer C. A. Volgering, bonds voorzitter, het woord voor de offi ciële opening. Verheffing der muziek. Spr. bracht allereerst namens de bond dank aan de burgemeester en het gemeentebestuur voor de eer volle ontvangst. Hierover zijn wij ook aldus spr. verheugd, omdat juist in deze tijd begrip en belangstelling van de overheid zo hard nodig zijn om aan onze Harmonie en Fanfare corpsen het bestaan mogelijk te ma ken. Spr. ging wat uitvoeriger in op de diverse levenswaarden als vrucht van een gezonde muziekbeoefening. Tot slot riep spr. op om mede te wer ken aan de verheffing der muziek. Halen we onze volksmuziek uit die donkere hoek waarin zij was terecht gekomen, en plaatsen we haar in het stralende licht, waarin alleen echte gezonde gemeenschapskunst kan groeien en gedijen. Spr. ver klaarde daarmede het concours ge opend. Na een dronk op het welsla gen begaf men zich naar de veiling hal van de Veiling Wateringen, voor deze gelegenheid in een prachtig ver sierde concertzaal. Hierin hebben de verenigingen hun muzikale presta ties geleverd welke werden beoor deeld door een jury, bestaande uit de heren F. J. Vermeeren, oud kapel meester, L.S.K. te Breda, Jos Jimkes, musicus te Eergen op zoom en J. K. Pinkse, kapelmeester van de Amster damse Politiekapel. Ter oriëntatie zij vermeld dat in alle afdelingen min stens moeten worden behaald: Voor een derde prys 192 punten; voor een tweede prijs 228 punten; voor een eerste prijs 264 punten, met promotie 300 punten, promotie met lof 324 punten. De prijzenregen. De vereniging die het eerst optrad was „Die Groene Hazelieren", te Ha- zerswoude, in de 4e afd. Harmonie. Deze nog jonge vereniging had wat te kampen met de stemming en wat geforceerde klank, met minder mooie toonvorming. Toch geen onverdien stelijk begin. 233 punten wist zij te verwerven. 2de prys. In dezelfde afdeling leverde Adest Musica uit Sassenheim een mooie prestatie door een goede uitvoering van beide nummers. Deze vereniging speelde 308 punten bij elkaar, wat betekende een le prijs met promotie naar de 3de afdeling. „St. Jan" te Pijnacker kwam uit in de 3de afdeling Harmonie. Deze vereniging beschikte niet over een mooie toon en was over het geheel wat onevenwichtig in klank. 237 y punten. 2de prijs. Liefde voor Harmonie te Roelof- arendsveen speelde in de 2de afde ling Fanfare en zij deed dit met en thousiasme. De uitvoering wisselde goede met minder goede momenten. 249 punten. 2de prijs. St. Cecilia, de Lier, speelde zeer verdienstelijk in de 2de afd. Har monie. 275 punten. 1ste prijs. lste Harmonie Gloria in Excelsis Deo te Nootdorp. Minder gelukkige uitvoering. Het was alles te opper vlakkig. Ook de stemming was niet rein. 2)32 punten. 2de prijs. St. Cecilia te Voorhout leverde in de lste afd. Harmonie een lofwaar dige prestatie. Dit was een mooie uit voering met beschaafde klank. De jury honoreerde deze prestatie met 308 y2 punten, lste prijs met promo tie naar de afd. Uitmuntendheid. Seizoen van bijgoed ingeluid Fini: het tulpenseizoen 1955 zit er eindelijk! op. Want het mag dan zo zijn, dat men gisteren in de keurings zaal van het Krelagehuis nog enkele variëteiten ten toon stelde, men heeft nu een nieuw seizoen ingeluid: dat van het bijgoed. Men zag nu zowel bol- als vaste plantirissen, pioenen, Calla's, enz. Om met de tulpen te beginnen: E. Kooi, Vrouwenparochie, bracht naast Sweet Harmony, die men sierlijk de St. Radboud, Kethel, kwam in ver- I advocaat-7 met slagroom-tulp noemt gelijking met de vorige vereniging ~,diz,e vaneteit Leeft namelijk een minder gelukkig voor de dag. ook in bloem met witte rand - een ko- de lste afd. Harmonie. Zij behaalde I l°ssaal bloemstuk van de enorme rose 234 y punten. 2de prijs. St. Adrianus te Naaldwijk, ook in de lste afd. Harmonie, deed het weer veel beter, vooral muzikaler. 304 punten met promotie naar de afd. Uitmuntheid. Afdeling Uitmuntendheid. Afdeling Uitmuntendheid Fanfare. In deze afdeling speelde Door Samen werking sterk te Aaxlanderveen. Hoewel er soms niet onaardig gemu siceerd werd was er toch te weinig leven en kleur in de uitvoering. Er werden 236 punten behaald. 2de prijs Afd: Uitmuntendheid Harmonie. St. Gregorius Kwintsheul. Naar onze smaak geen boeiende uitvoering. Toch was er nog zoveel goeds dat met 268 y punten een lste prijs be haald werd. Goed werk verricht. In deze afdeling speelde ook St. Cecilia te Schipluiden. Het was een goede uitvoering. 275 punten, lste prijs. Juliana uit Stompwijk speelde in de Ere-afd. Fanfare. Deze kleine ver eniging wist van het moeilijke werk dat zij moest spelen heel wat te ma ken. Het was een lofwaardige uit voering. 285 y punten, lste prijs. St. Cecilia, Loosduinen sloot de dag af met een uitvoering die niet fraai van stemming was. Maar er was ook veel goeds. Deze vereniging kwam uit in de Ere-afd. Harmonie en behaalde 268 punten, lste prijs. Uitslagen Marswedstrijden: Liefde voor Harmonie Roelof- arendsveen, 96 punten, lste prijs. Gloria in Excelsis Deo, Nootdorp, 93 punten, lste prijs. Tamboerwedstrij d St. Cecilia, Loosduinen, 90 pt. le pr. Dagprijs: St. Cecilia te Voorhout legde beslag op de de dagprijs door het behalen van het hoogste aantal punten n.l. 308 y op de eerste con coursdag. Hetr concours wordt vol gende week Zondag 12 Juni voort gezet. Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA. 17.00—17.30 Waterpret in het Natuurbad „De Biltse Duinen". NTS. 20.15—21.45 Filmavond. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Gram. 11.10 „De droom was een vergissing' hoorspel. 12.30 Land en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12.53 Gram. e act. 13.00 Nws. 13.15 Metro- pole Ork. 14.00 Bondsdag. 14.45 „Zar und Zimmermann", opera (le be drijf). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgel spel. 18.15 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven", caus. 18.30 Radio Volksuniversiteit: „De dynamiek van de samenleving en van de geneeskunde met de we derzijdse relatie" door Prof. Dr. R. Hornstra. Derde lezing. 19.00 Nws. en werber. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Herdenkingsdienst. 21.30 Politiekapel en soliste. 22.00 „Wonderlijke wetenswaardigheden", caus. 22.15 Viola da gamba en clave- cimbel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Metropole- ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or gelspel. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Instr. kwint. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 In str. trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.15 Gram. 17.50 Re- geringsuitz.: Nederland en de we reld: „Vijf jaar internationale tech nische hulp" door A. A. J. Warmen- hoven. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Accordeonorkest, en solist. 18.45 Act. 18.55 Lichte muz. 19.15 „Chris ten zijn in de Nederlandse samenle ving", lezing. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pro- menade-ork. 20.30 „Koninklijke Hoogheid", hoorsp. 21.55 Concert gebouworkest. 22.45 „Atoomwolken en atoomafval", cous. 23.00 Nws. en S.O.S.-berichten. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.40— 24.00 Gram. Het betrekkelijk isolement dat in de eerste periode van de ontwikkeling kenmerkend was voor onze gemeente •heeft in later eeuwen plaats gemaakt voor een vrijwel volledige aansluiting op het landelijk water- land en spoor wegnet. Mijlpalen in deze ontwikke ling zijn geweest in de eerste plaats de totstandkoming van het wagen veer, latere brug bij het Haagsche Schouw, waardoor een doorgaande straatwegverbinding tussen Den Haag en Haarlem werd verkregen, die door de kom van het oude Oegst geest voerde. In de tweede plaats de bouw van het station Leiden, op voormalig Oegstgeester grondgebied, waarna de tramlijnen volgden, naar Haarlem, Katwijk en Noord wijk. De waterwegen hebben in de ont wikkelingsgeschiedenis een veel ge ringer rol gespeeld. Ook de aanleg van Oegstgeesterkanaal en Haarlem mertrekvaart hebben geen aanwijs bare gevolgen gehad. Zij zijn door haar geringe diepgang van weinig betekenis voor het scheepvaartver keer. De gunstige verkeersgeografi- sche ligging van Oegstgeest heeft niet geleid tot vestiging van grote in- dustriën. Door het personenvervoer beschikt Oegstgeest over een vrij dicht autopark. In 1936: 172; in 1953: 391 auto's. Van meer belang nog dan het privaten is echter het openbaar vervoer. Oegstgeest is mede door zijn ligging ten opzichte van Leiden opgenomen in bijna het gehele net van tram- en autobuslijnen. De ver keerssituatie in Oegstgeest werd in het verleden erg bemoeilijkt door het verloop van de oude straatweg. De totstandkoming van de nieuwe Dijk weg in 1935 heeft dat probleem radi caal opgelost. Een vraagstuk dat nog immer tot grote moeilijkheden aan leiding geeft, wordt gevormd door de omstandigheid dat de voornaam ste ordelijke uitvoer- en toegangs weg van Leiden door het economisch centrum van de gemeente voert. Niet alleen de vermenging van locaal en doorgaand verkeer, ook het onge scheiden naast elkaar voorkomen van alle soorten vervoersmiddelen, met name Op de te smalle Geversstraat (die bovendien wordt gekenmerkt door een aantal onoverzichtelijke kruispunten en zeer smalle trottoirs) maken de verkeerssituaties bijzonder gecompliceerd. Op een bepaalde dag (25 April 1954 van 7—11 uur en van 15—19 uur) telde men totaal 5792 vervoermiddelen. 75 van dit ver keer moet als doorgaand worden be schouwd. Verder geeft het rapport ook nog enkele cijfers over de ver binding met Warmond. Ongeveer 1200 voertuigen per dag. Het pro bleem van de zuidelijke Zandweg van een nog steeds groeiend deel van Oegstgeest ligt echter niet zozeer in de omvang van het automobielver- keer, als wel in het ongescheiden daarvan voorkomende intensieve rij- wielverkeer en in het ontbreken van parkeergelegenheid. Het vraagstuk is daarbij nog verscherpt door de sterk toegenomen intensiviteit van het autobusverkeer in de laatste ja ren. Daardoor is de situatie op deze weg veel ongustiger dan op de ver gelijkbare Rhijngeesterstnaatweg, die wel een algehele scheiding der ver- keerssoorten kent. De oorzaak van deze scheiding komt 'het best tot uitdrukking bij de beschouwing van de intensiteit van het rijwielverkeer tussen Oegstgeest en Leiden. Bij een 24 uurstelling werden geregistreerd: 500 rijwielen in de richting Oegst geest en 4000 richting Leiden. Samenvattend kan gezegd worden, dat de verkeesproblemen in Oegst geest vrijwel volledig zijn toe te schrijven aan het doorgaande ver keer, dat door de ontbrekende schei ding op de belangrijkste straatwegen een voortdurende dreiging vormt van de verkeersveiligheid in de meente. parkiet Queen of Parrots plus een verloping uit deze tulp: de iets dieper getinte Kathleen Ferrier. De bloem is ook minder sterk par kiet, maar staat, zo zei ons de heer Kooi, steviger op de benen van P. Bakker Mzn, Enkhuizen, was er nog Perrot, een witte, rood getekende Marjoletti-zaailing. J. A. van Zanten, Heemskerk, be sloot de tulpenrij met een diep-rode sport uit Miss Ellen Willmott. Of het een soort is, dat aan de concurrentie met Dyanito bijv. zal aankunnen, menen we te moeten betwijfelen. W. v. d. Ende, Naaldwijk, expo seerde zijn witte calla White Supe rior. We heben ze van deze Feestvierende „St. Petrus" ontving collegae Groter vleesverbruik De Katholieke slagers, die gisteren en eergisteren in Amsterdam hun jaarvergadering hielden en daar al in een feestelijke stemming geraak ten, omdat het veertig jaar geleden was, dat in Amsterdam een afdeling van „St. Petrus" werd opgericht, ble ven tijdens het gehele congres in goede stemming, omdat zoals een der sprekers vertelde de toestand in het slagersbedrijf geen ernstige reden tot klagen geeft. Het vleesverbruik in Nederland be draagt momenteel gemiddeld 38,5 kg. per persoon per jaar en dit is een verheugend cijfer. De toegenomen omzet stelt echter hogere eisen aan de vakbekwaam heid en de dienstenverlening van de weieens zwaarder gezien. De combi natie met rode anjers vonden we trouwens nu niet bepaald een s'uc- ces! P. Hemmes, Heiloo, bracht naast de „gewone" Hollandse Irs Wedgwood een wat donkerder getinte sport uit deze soort. Dat wil zeggen: in knop was deze verloping donkerder. Komt er volgende week een bloeiend exemplaar? De Graaff Bros S. A. van Ko nijnenburg Co. Noordwijk, eta leerden een fraaie groep Hollandse Irissen: de bekende blauwe H. C. v. Vliet, de witte White Van Vliet, de forse gele Pride of Holland, en G. C. van Wieringen, de zeer aparte paars blauwe National Velvet met iets kleinere bloemen dan de rest, maar een zeer mooie kleur en 'n zaailing on der nummer 15, licht blauw met hel derblauwe vlag en kloeke bloemen. Een uitstekende aanwinst zo met het blote oog te zien. J. de Jong Zn., Aalsmeer, liet een drie-tal boerenpioenen zien: de bekende rode officinalis rubra pleno, firma de rose officinalis rosea pleno en de iets kleinere, maar helderrose getin te officinalis mutabilis pleno. Maas Van Stein, Hillegom, voerden naast de rose pleno en de rubra ple no ook de resea superba pleno met zeer fraaie rose bloemen ten tonele. Van deze firma was er tevens een uitvoerige collectie Iris Germanica, die naast de meer bekende soorten ook nieuwe Amerikaanse variëteiten bevatte. Het was een bonte groep, die door de „rijke" tinten sterk de aan dacht trok. De Engelsen noemen deze baard-Irissen niet voor niets „the poor men's orchids"! We noemen o.m. de zeer grootbloe- mige Grand Canyon, met bijzonder mooie bronsbruine bloemen, de blauw met paarse Nightfalle, de sterk in het oog springende hemelsblauwe Great Lakes, de zeer apart goud brons getinte Prairy Sunset en Gra ce Sturtevant, brons met lila en pur peren lippen. Opnamen begonnen „Stilte, geluid, camera's" schalden gistermiddag de aanwijzingen van de Duitse regisseur Wolfgang Staudte door de hallen van Cinetone studio's aan de Duivendrechtsekade te Am sterdam, toen dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling film van het Ministe rie van O., K. en W., zich temidden van een bonte wirwar van kabels, schijnwerpers, decorstukken en ner veuze technici voor een groot aantal genodigden, onder wie de auteur Piet Bakker en vertegenwoordigers van het filmbedrijf, opmaakte om met de traditionele, symbolische „klap" voor de camera's het sein te geven voor de eerste opname van de nieuwe Ne derlandse speelfilm „Ciske de Rat". Daarvoor had dr. Hulsker in een korte rede de producente, de film- productiemaatschappij „Amsterdam" N.V., gefeliciteerd met haar initiatief. „Wij krijgen vandaag een exem plaar waar wij nog wel vreugde van zullen beleven" zo sprak hij aan de hand van een der regels uit het boek. De president-commissaris van bovengenoemde maatschappij, mr. E. E. Menten, zeide in een nadere toe- f 500.- boete Volgéns het monopoliebesluit voed selvoorziening mag een bloemenex- porteur niet leveren aan een buiten landse importeur, die op de zoge naamde zwarte lijst staat. Een ven nootschap te Aalsmeer werd er van verdacht in de eerste helft van 1954 voor ruim drie millioen francs aan een Parijse importeur, die, zij het dan via een tussenschakel, op de zwarte lijst stond. Deswege werd zij gisteren door de economische politie rechter te Haarlem veroordeeld tot een geldboete van f 500. Een der firmanten ontkende gewe ten te hebben, dat de bloemen be stemd waren voor de Parijse impor teur, die op de zwarte lijst stond. Weliswaar had hij de bloemen aan een andere Parijse importeur ge zonden, maar de afrekening was ge schied door de importeur, die op de lijst stond. De firmant zeide in de veronderstelling te hebben verkeerd, dat de Parijse bedrijven een finan ciële regeling getroffen hadden en dat de importeur van de zwarte lijst voor de betaling zou zorgdragen. Thans mag het weer Enkel getuigen legden verklarin gen af over het onderzoek. In Maart kreeg men reeds de indruk, dat de firma er voor zorgde, dat de op de lijst staande importeur bloemen ont ving. Dat heeft tot Juli geduurd, toen de Parijzenaar weer van de lijst werd gevoerd, omdat hij zyn verplichtin gen was nagekomen. De officier van Justitie eiste een voorwaardelijke geldboete van f2500 en een onvoorwaardelijke boete van f500, waarna mr. H. Huff er betoog de, dat de levering niet is geschied aan de Parijzenaar, die op de zwarte lijst stond. Dat deze echter geld stuurde was eigenlijk een zaak. die buiten de Aalsmeerse firma omging; zij wist immers niet wat er zich in Parijs afspeelde. Pleiter meende, dat wegens gebrek aan bewijs vrijspraak moest volgen. De poltierechter achtte hetgeen tenlaste is gelegd bewezen, maar aangezien de Parijzenaar niet meer op de zwarte lijst stond, meende hij, dat er geen reden was ook een voor waardelijke straf op te leggen. Tin-verzamelaars verzamelden zich Uit het gehele land was een vijf tigtal vrienden, verzamelaars en be langstellenden van cultuur-histori sche tinnen figuren Zaterdagmiddag naar Amsterdam getogen, waar men in het Carltonhotel heeft kunnen kennis maken met het doel en stre ven van de in Maart jl. te Amster dam opgerichte „Stichting ter be vordering toepassing cultuur-historf- sche tinnen figuren". De vice-voorzitter, deelde mede, dat in ons land 48 verzamelaars in de ruimste zin bevinden. Alle deelnemers werden verrast met een 30 mm hoog tinnen figuur tjes voorstellende de slotvoogd van het Muiderslot P. C. Hooft of het an der lid van de Muiderkring, Maria Tesselschade. Vervolgens bezichtigden de aan wezigen de eerste tentoonstelling op dit gebied in ons land. Vooral de fi guren die een overzicht gaven van de onderscheidene klederdrachten uit Ihet tijdperk van 15001820, trok ken de aandacht. lichting op de film, dat de maatschap pij „Amsterdam" ernaar gestreefd heeft ,de locale sfeer te doorbreken. Hij achtt de figuur vani Ciske de Rat, die zijns inziens een internatio nale figuur is, daarvoor zeer geschikt. Wie wordt Ciske? „Uit vroegere films is reeds ge bleken, dat wij in Nederland over een voldoende aantal bekwame ci neasten en acteurs beschikken", zo voegde de heer Menten er nog aan toe. De opname van de anderhalf uur durende film zullen op 23 Juli a.s. v/orden beëindigd. De eerste voor stellingen worden in October in de theaters Cineac en Plaza te A'dam gehouden. Aan de film werken o.a. de navol gende acteurs mede: Cees Laseur, die de rol van de kinderrechter mr. Van Loon vervult, Guus Oster, Kees Brusse, Ben Groenier, Johan Kaart, Willy Ruys, Lies Franken, Paul Steenbergen en Katja Ernst. Enkelen van hen zullen tevens hun rollen in de Duitse taal spreken. Wie de figuur van Ciske zal spe len is nog niet bekend. Vandaag zal daarover worden beslist. DE HEIDE BRANDDE. Vijf ha. heide zijn gistermiddag verloren gegaan bij een brand op een ongeveer tien ha. groot complex heide bij Eist (Utr.). Toen de brand tegen kwart voor twee werd ontdekt, ruk ten nevelspuiten uit van de gemeen te Rhenen, Veenendaal, Amerongen, Leersum en Eist. Ruim een uur la ter, om drie uur, hadden de brand weren, die al „nevelend" om de vuurhaard reden, de vlammen be dwongen. De oorzaak van de brand, die woedde in de nabijheid van de jeugdherberg de Eikelkop, is onbe kend. slager en daarom moeten de oplei dingseisen voor de jongere slagers opgevoerd worden. Het slagersvak wordt meer en meer gespecialiseerd en vooral de steeds uitgebreidere apparatuur eist een grondige opleiding. Toch een schaduw. Maar tussen al deze opgewekte klanken, klonk ook een minder vro lijk geluid en dit werd veroorzaakt door het optreden van de Bedrijfsor ganisatie, die volgens een der spre kers een te ruimere opvatting had van haar taak en daardoor de vrij heid van de slagers te zeer aan ban den legde. Een derde spreker toonde zich te genstander van het verkopen van pluimveeartikelen door slagers, hoe wel hij zich voorstander toonde van uitbreiding met artikelen, die tot het gebied van de slager gerekend kun nen worden. Zondag hield de feestvierende Am sterdamse afdeling een receptie, no digde collega's uit aan een feestdiner en liet in de avonduren door het R.K. Hoofdstadtoneel Molières „De inge beelde zieke" op de planken brengen. Zaak Vinkeveen Bezwaar weerverworpen Ook het gerechtshof te Amsterdam heeft, in hoger beroep het bezwaar schrift verworpen, dat de wachtmees ter der rijkspolitie uit Vinkeveen had uitgebracht en waarin hem doodslag ten laste wordt gelegd. De rechtbank te Utrecht had het bezwaarschrift afgewezen en de pro cureur-generaal had eveneens tot verwerping geconcludeerd. Het hof te Amsterdam heeft nu de beslissing van de rechtbank te Utrecht beves tigd. De wachtmeester, die nu elders ge detacheerd is, staat nog een tweede beroep open. Hij kan binnen drie dagen van de beslissing van het hof in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Op 31 Juli van he vorig jaar heeft de wachtmeester de 23-jarige kaas handelaar K. van der Vliet op een tentoonstellingsterrein te Vinkeveen een klap met zijn gummistok op het hoofd gegeven. De volgende morgen was de jongeman, wiens schedel op de plaats waar de klap was toege bracht zeer dim was, overleden. De heer Kommers toog Zater dagmiddag met roggebrood naar de Bosbaan by zijn woonplaats Amstelveen, waar hij een knaap van een karper wist (te zitten, die hem een aanzienlijke dosis vissersroem zou kunnen bezor gen. De inlichtingendienst van de heer Kommers bleek echter niet geheel betrouwbaar, want er was geen karper in de Bosbaan, doch toen hij zijn roggebrood royaal in het water had, bleek een bra sem van 9.3 pond voor dit aas te bezwijken en spartelde even la ter in het schepnet van de heer Kommers. Aangemoedigd door dit succes toog de gelukkige visser Zondag wederom naar de Bosbaan en wederom wachtte hem de roem, alleen moest hij dit keer bevoch ten worden, want de brasem van 10.5 pond, die thans een rogge broodmaaltje wilde verschalken, gaf zich niet zonder meer ge wonnen, zodat een opwindende strijd van ruim een uur nodig was, voordat de brasem op het droge lag. Met een bescheiden glimlachje loopt de heer Kommers momen teel door Amstelveen en zijn visvrienden slikken al hun vis serslatijn in, wanneer zij hem ontmoeten, want de heer Kom mers is momenteel onbetwist de brasemkampioen van Nederland. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll Bureaucratius kan weer lachen Prikkeldraad verhindert de toevoer van materiaal Bureaucratius laat weer eens zijn gulle lach over de Lage Landen schal len en ditmaal wordt zijn plezier op gewekt door een twee-en-een-halve meter hoge prikkeldraad-afrastering, die de Rijks Waterstaat rond twee in aanbouw zijnde villa's te Soest heeft geplaatst. Een aannemer, die te Soest een dubbele villa wilde bouwen, had net jes aan de gemeente Soest toestem ming gevraagd en verkregen, had zelfs een premie voor de bouw ver worven en was druk bezig met het optrekken van de bouw, nadat de fundamenten reeds gestort waren, toen Rijks Waterstaat zijn activiteit bemerkte en met een prikkeldraad afrastering verdere aanvoer van ma terialen onmogelijk maake, zodat de bouw gestopt is. Een formulier te kort. De plaats, waar de villa's verrijzen, ligt buiten de kom van de gemeente Soest en voor een dergelijke bouw heeft men niet alleen de toestemming van de gemeente, doch ook van het Departement van Waterstaat nodig, omdat dit geen stedebouw maar lint bebouwing is. Deze toestemming werd niet aan gevraagd en dus ook niet verkregen; de gemeente vond het kennelijk over dreven, want zij protesteerde tegen de maatregelen van Rijks Waterstaat, maar in Den Haag heeft men de grootste stapel papieren en daarom heeft Bureaucratius deze eerste slag althans weer gewonnen. De aannemer kan zijn bouwwerk niet meer berei ken; de half afgebouwde villa's zul len er niet beter van worden, maar de alleen-zaligmakende vorm, door Den Haag uitgedacht, wordt bewaard en voor de handhaving van dit grote goed, moeten alle andere belangen wijken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6