De Nederlandse spoorwegen vervoerden in 1954 meer reizigers maar met minder winst Kath. spoorwegwerkers bekeken vandaag in Utrecht hun positie Warenhuizen willen tunnel laten bouwen ter oplossing van het verkeersprobleem Bezwaar wegaanleg door Vogelenzang beantwoord Zo zag „Waarheid" Zeven nieuwe kath. militaire tehuizen in oprichting DINSDAG 7 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Vlug» veilig en (te?) goedkoop Internationale samenwerking brengt voor- en nadelen Als gevolg: van een stijging der kosten met ƒ34,3 millioen (ruim 9 pet.), waartegenover de inkomsten met 32,1 millioen toenamen (ruim 8 pet.), is de winst van de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen over 1954 met rond ƒ2,2 millioen gedaald en bedraagt ƒ2,6 millioen tegen ƒ4,8 millioen in 1953. Van de kosten stijging zijn de voornaamste posten 21,3 millioen wegens de aan het personeel op 1 Januri, 1 Juli en 1 October 1954 toe gekende loonsverhogingen en 8,2 millioen wegens gestegen onder houdskosten. Een bedrag van ƒ4 millioen werd evenals over 1953 ten gunste ge bracht van de reserve diverse bestem mingen als bijdrage in de totstandko ming van vfije kruisingen van de spoorweg met andere dan rijkswegen. De welvaartsstijging, welke het kenmerk is van de Nederlandse eco nomie in 1954 is aan de Spoorwegen voorbijgegaan, aldus constateert de directie in het jaarverslag. De be richten over de financiële situatie in het binnenlandse vervoer zijn over het algemeen weinig rooskleurig. ONGUNSTIGE LIJN. De laatste algemene tariefsverho ging der Nederlandsche Spoorwegen dateert van 1 Februari 1952. Per 1 April 1954 kon een noodzakelijk ge worden aanpassing der kolenvrach ten worden doorgevoerd. De loons verhoging van 1 Juli kon slechts voor een deel gecompenseerd worden door de verhoging der stukgoederen per 1 October 1954. De exploitatiekosten beliepen in 1952 ƒ291 millioen, in 1953 ƒ305 mill, en in 1954 339 mill. Het winstsaldo toonde de volgende ontwikkeling: "1952 ƒ5,5 mill., 1943 ƒ4,8 millioen en 1954 ƒ2,6 mill. Teneinde deze ongunstige tendenz tegen te gaan is een verzoek tot rei zigers- en wagenladingentarieven in gediend, waarvan tot nu toe slechts de laatste toegestaan is. 10.000 zitplaatsen meer De aflevering van dlesel-electrisch reizigers-materieel (totaal 69 rijtui gen) en 62 dieselelectrische locomo tieven voor de goederendienst stelde de N.V. in staat de stoomtractie in de drie noordelijke provincies van het land geheel te doen verdwijnen en haar taak elders verder te ver kleinen. De electrificatie van het baanvak EindhovenVenlo zal met ingang van de zomerdienst 1956 gereed zijn. De electrificatie van het baanvak RoosendaalAntwerpen zal met de zomerdienst in 1957 een feit worden. Het investeringsprogramma werd aangevuld met de bouw van 166 rij tuigen voor electrische tractie, welke in totaal 10.000 zitplaatsen zullen be vatten. Tezamen met de reeds vóór het verslagjaar geplaatste orders om vatten de bestellingen thans 21.500 zitplaatsen, waartegenover 9.600 zit plaatsen door het slopen van de laat ste houten rijtuigen zullen verval len. Ook zal het aantal goederenwa gens opgevoerd worden. De dringend noodzakelijke verbete ring van de vervoersvoorziening tus sen Amsterdam en Rotterdam via Haarlem en Den Haag werd nader tot de verwezenlijking gebracht door de onderhandelingen, welke gaande zijn over de uitvoering van werken, welke de overheid als voorwaarden heeft gesteld door de verhoging van de treinfrequentie op deze lijn. Hier toe behoren het opheffen van de ge lijkvloerse overwegen bij Heemste deAerdenhout en te Delft. ERNSTIGE CONCURRENT. Als gevolg van de richtlijnen voor de commissie vergunningen goede renvervoer werd het arbeidsterrein van het N.S.-concern in het goede renvervoer langs de weg beperkt tot de grootte vóór genoemde datum, en uitbreiding is slechts mogelijk, wan neer particulier initiatief ontbreekt De Europese Kolen- en Staalge meenschap bracht voor de N.S. een daling van kolenvervoer en een on gunstige wijziging van het goederen- vervoer-tarief. De vele nadelige factoren van het afgelopen jaar, inspireerde de direc tie haar algemene beschouwingen te besluiten met de woorden: „De eerst komende jaren zullen moeten leren of onze vennootschap dientengevol ge op een keerpunt is geplaatst in haar ontwikkeling als gezonde ver voersonderneming". EUROPEES BEZIEN. Over het voorstel der N.S. het in ternationale reizigersvervoer per spoor ingrijpend te verbeteren door snelle en comfortabele dieseltreinen in te leggen tussen belangrijke Euro pese centra werd in het verslagjaar in beginsel overeenstemming be reikt met de spoorwegondernemin gen van België, Italië, Luxemburg, Frankrijk, W.-Duitsland en Zwitser land. Gezamenlijk wordt loop en sa menstelling vastgesteld van de Trans- Europ-Express (T.E.E.), waarvoor het materiaal eind 1956 in gebruik zal worden genomen. De T.E.E.-trei nen zullen de reistijden aanzienlijk verkorten en oen uitgebreid comfort bieden. Geheel onverwacht is gisteren in de Haagse gemeenteraad een tunnel plan ter tafel gekomen om de ver keersmoeilijkheden in het centrum van Den Haag tot oplossing te bren gen en wanneer de voortekenen niet bedriegen, zal dit plan eerder ver wezenlijkt worden, dan de roem ruchte IJ-tunnel-plannen in Amster dam, die binnenkort onuitgevoerd hun vierde lustrum vieren. Het initiatief tot het Haagse tun nelplan is uitgegaan van de directeur van Vroom en Dreesmann, die te za- men met de Beyenkorf en C. en A. van dit plan zal profiteren. Ook parkeerruimte. Teneinde het verkeersprobleem rond de Grote Markt, waar deze drie warenhuizen een plaats gevonden hebben, op te heffen, hebben boven genoemde bedrijven het voornemen een verkeerstunnel met parkeer ruimte te laten aanleggen, die spe ciaal de expeditie van en naar hun bedrijven zal opnemen, waardoor drukke Haagse centrum aanzienlijk ontlast zal worden. Tevens zal een voetgangerstunnel aangelegd worden, zodat de weer loze voetganger voortaan ongehin derd onder dit warrige centrum door de overkant zal kunnen bereiken. De Haagse wethouder van weder opbouw vertelde, dat de plannen nog slechts het eerste stadium bereikt hebben, maar dat men wel het voor nemen heeft spoed achter de moge lijke verwezenlijking te zetten. Momenteel wordt overleg gepleegd tussen de drie betrokken bedrijven over aanleg en onkostenspreiding. De ingang van de tunnel is gepro jecteerd aan de Amsterdamse Veer kade, waar ook de garages zullen worden aangelegd. Ondergrondse af takkingen zullen naar C. en A. en de Beyenkorf voeren, terwijl de uit monding zal komen te liggen bij de magazijnen van V. en D. PREMIE-BETALING INVALIDITEITSWET. De Tweede Kamer heeft een wets voorstel bereikt, waarin wordt be paald, dat zegelmachines met het „waardemetersysteem" in den ver volge evenals de zegelmachines met het „waardekaartsysteem" zullen voldoen aan de eisen, gesteld in de invaliditeitswet, regelende de pre miebetaling. Cijf er-lawine. Het vervoer van reizigers kenmerk te zich in het verslagjaar door een voortgezette, rustige ontwikkeling in stijgende lijn. Het totale aantal reizen bedroeg in het verslagjaar 172,2 millioen tegen 160,7 millioen in het vorige jaar, ket- geen een stijging met 7,2 pet. bete kent. Het aantal reizigerskilometers steeg van 6,621 millioen in 1953 tot 7.061 millioen of met 6,7 pet. Hier mede werd het na-oorlogse .hoogte punt van 6,839 millioen reizigers kilometers in 1948 ruim overtroffen. In 1952 reisde nog 10,4 pet. van het totaal 2e klasse; in 1953 was dit per centage gedaald tot 9,6 en in het ver slagjaar liep het verder terug tot 9,4. In het binnenlandse verkeer wer den in totaal 168,8 millioen reizen afgelegd, tegen 157,5 millioen in het voorgaande jaar of 7,2 pet. meer. In het internationale verkeer trad een stijging op van het aantal rei zen met 7,9 pet. ten opzichte van het voorgaande jaar. De reizigerstreinen legden taal af 51,8 millioen km. (1953: 48,0 millioen km.). Het goederenvervoer nam toe van 23,7 millioen ton in 1953 tot 25,1 mil lioen ton of met 6,1 pet. Overwegbeveiliging. Met de beveiliging van overwegen werden in 1954 goede vorderingen gemaakt. Bij 12 onbewaakte overwe gen werden automatische knipper lichtinstallaties in dienst gesteld. Van de onbewaakte overwegen waren er op 31 December 1954 in totaal 123 uitgerust met geheel-automatische en 4 met halfautomatische knipperlicht- installaties en 11 met halve overweg bomen. Bij 91 bewaakte overwegen werden rode knipperlichten geplaatst, zodat op 31 December 1954 in totaal 132 overwegen hiermede waren voor zien. WELTER WAAKT OVER HET LANDGOED „BILJOEN". Het lid van de Tweede Kamer de heer Weiter heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende vragen schrif telijk gesteld: 1). Is het juist, dat het landgoed „Biljoen", nabij Arnhem, als gevolg van een voorgenomen stadsuitbrei ding als een stuk landschapsschoon onherstelbaar dreigt beschadigd te worden? 2. Zo ja, is de minister dan be reid maatregelen te treffen om te voorkomen, dat dit geschiedt? Verrassend plan in Haagse gemeenteraad Centrum ónder de Grote Markt Mogelijkheden worden bezien Enige tijd geleden heeft de heer Van der Goes van Naters in de Twee de Kamer vragen gesteld over de aanleg van rijksweg no. 43, ten wee ten van Haarlem, die een strook van het buiten Vogelenzang zou door snijden en daardoor ernstige schade aan dit recreatieoord zou toebren gen. De minister van Verkeer en Water staat heeft thans geantwoord, dat de bezwaren die aangevoerd zijn z.i. niet opwegen tegen de bezwaren, die aan wijzing van bovenbedoeld plan verbonden zijn. Wanneer de weg an ders getrokken zou worden, zou het plan 4 millioen duurder worden, terwijl het ook nadelen van ver keerstechnische aard zou dragen. De minister heeft echter contact opgenomen met een commissie, die bovenbedoelde bezwaren zal onder zoeken en tevens zal bezien in hoe verre een aanvaardbare wijziging van de plannen mogelijk is. ZOMERSE HELICOPTERDIENST TUSSEN ROTTERDAM—ZAND- VOORT—HAARLEM. Het ligt in de bedoeling om, even als vorig jaar in de bollentijd is ge schied, gedurende het tijdvak van 1 Juli tot 15 Augustus een helicopter- dienst te openen tussen de gemeen ten Rotterdam, Zandvoort en Haar lem. Voorts zal nog een speciale pen deldienst worden onderhouden tus sen Zandvoort en Haarlem. Men ver wacht een exploitatietekort van 2000 gulden. B. en W. van Haarlem stel len de gemeenteraad voor, voor 1000 gulden garant te zijn. De gemeente Zandvoort heeft reeds toegezegd 500 gulden beschikbaar te stellen, terwijl het restant voor re kening van de Sabena en het reis bureau Copex te Hillegom zou ko men. Nog vele problemen Mandetden tep,elaai& nieten buiCaft in Ziuanenwatet Ieder jaar komen er 3 a 400 paren Lepelaars naar het Zwanenwater bij Callantsoog om daar ongeveer 1000 jongen uit te broeden. Het Zwanenwater is een van de drie broedplaatsen van Lepelaars, die er in West Europa zijn: alle drie zijn ze in ons land verder vindt men ze alleen in Oost Europa. De vogels zijn hier ten lande beschermd, in tegenstelling tot het buitenland, waar zij geregeld worden geschoten; dat is dan ook de reden, dat het aantal dat hier in ons land naar de broedplaat sen trek ieder jaar vrij constant blijft. De Lepelaars, die van garnalen leven, maken elke dag een tocht van maar liefst 60 km., om in de Waddenzee hun voedsél tel vangen. Toch komen zij trouw naar Callantsoog terug, hoewel er ook op een van de Waddeneilanden een broedplaats is. Onze fotograaf is er in geslaagd een van de nesten in het Zwanenwater te benaderen na eeiv minutenlange tocht waarbij elk krakend takje vermeden diende te worden en met een waar „spinnen-geduld" om later te wachten tot de dieren op het nest waren teruggekeerd. Het is hem echter gelukt en het resultaat van zijn werk ziet U hierbij: een beeld dat de vergelij king met een modern vliegveld uitstekend kan door staan: terwijl enige Lepelaars netjes in het gelid in het struikgewas zitten, „landt" een nieuwkomer. Bijzonder goed is te zien, hoe het fraaie vogellijf uitgebalanceerd in de lucht hangt. De bedrijfsgroep spoorwegen van de Ned. Kath. Bond van Vervoers- personeel „St. Raphael", waarbij 30,8 procent van het spoorwegpersoneel is aangesloten, hield gisteren zijn alge mene vergadering. In zijn uitvoerige openingsrede on- j derwierp de voorzitter, de heer J. M. Blommers de ontwikkeling van het I spoorwegbedrijf aan een beschou wing en meende, dat de feitelijke positie van de Ned. Spoorwegen het I gevaar inhoudt, dat de verantwoor i delijke bedrijfsleiding zodanig met technische, economische en finan ciële zorgen in beslag wordt geno men, dat de uit de huidige ontwik keling voortvloeiende sociale proble men te veel achteraf onder het oog worden gezien. Natuurlijk kon de heer Blommers /taiet voorbijgaan aan de recente spoorwegongevallen, die van het per soneel en van de bedrijfsleiding ernstige bezinning eisen. Het kweken van of het voedsel geven aan een ge- wel van onbetrouwbaarheid ten aanzien van de moderne beveili gingsinstallaties achtte de heer Blom mers funest. Evenzo achtte hij het onaanvaardbaar om zonder diep gaand onderzoek voorkomende on regelmatigheden aan menselijke te kortkomingen van het personeel te wijten. Verlof moeilijkheden. Uit de cijfers van het vorige jaar kan geconcludeerd worden, dat het aantal straffen en daartegen ingestel de scheidsgerechten iets terugloopt. Ondanks het feit, dat reeds enige ja ren met het morele strafstelsel wordt gewerkt, blijft de vraag nog actueel of de wijze waarop het op zichzelf goede stelsel wordt gehanteerd, wel de beste kansen biedt tot versterking van het gewenste verantwoordelijk heidsbesef. Voor de vierde maal moest de voorzitter op de algemene vergade ring zijn misnoegen uitspreken over de verlofmoelijkheden, voor het bui tendienst-personeel, die deze zomer opnieuw een bron van ongenoegen, zullen worden. Nu is de arbeids markt echter kwantitatief en kwali tatief te schaars om op korte termijn een oplossing te kunnen verwachten. 363 meer leden. De heer Blommers deelde mee, dat men thans bij de N.S. zover gevor derd is met de werkclassificetie- proeven, dat kortgeleden een pari taire commissie is benoemd, die een bevredigend stelsel moet trachten te construeren. De in het ARD opgenomen dienst en rusttijdenbepalingcn, die verleden jaar zijn gewijzigd, hebben bij de uit voering nog al wat moeilijkheden veroorzaakt. In gemeenschappelijk overleg zijn daarom een aantal op de practijk ingestelde wijzigingen ont worpen, die thans bij de minister ter goedkeuring liggen. In de periode van 1 October 1954 tot 1 April 1955 ging de .St. Rapheal" met netto 363 leden vooruit. Binnenkort zullen plannen gereali- heeft momenteel 45 katholieke mili seerd worden tot oprichting van een j tair, tehuizen in explotatie Er moe militair pastoraal-centrum, dat lei ding beoogt te geven aan de zielzor gers in het leger. Momenten bestaat het corps aalmoezeniers bij de vloot uit 14, bij leger en luchtmacht uit 85 priesters; bovendien zijn er rond 170 eserve-aalmoezeniers, die periodiek in actieve dienst komen. De oprichting van katholieke mili- taire-tehuizen gaat geregeld voort. Binnen twee maanden is de opening te verwachten van zeven nieuwe katholieke militaire tehuizen in de grootste legerplaatsen van ons land. Deze en andere mededelingen deed gisteren de hoofdlegeraalmoezenier, mgr. H. J. J. van Straelen in het heden te openen katholieke militair ormingscentrum „Waalheuvel" te Ubbergen. Mgr. Van Straelen zei bij die gelegenheid, dat de zielzorg in het leger volkomen en uitsluitend van godsdienstige aard is. Sinds 1947 is de zielzorg in het leger aanzienlijk uitgebouwd. Thans zijn er vele hulpmiddelen, die de aalmoeze nier ten dienste staan. Mgr. Van Straelen wees in dit verband op het Vormingscentrum Waalheuvel, op Katholiek Thuisfront, op het katho lieke actiewerk in het lege, zoals dat belichaamd wordt in de G-3-bewe- ging: vorming van een apostolische elite binnen het leger is het grote doel van dit werk. De Centrale van Militaire Tehuizen ten er echter meer komen, aldus de hoofdlegeraalmoezenier. Spreker wees op de enorme „papieren steun", die de zielzorger in het leger kent. Hij attendeerde op het weekblad „Salvo" met een oplage van 50.000 exemplaren en op een 6-tal andere periodieken, die de geestelijke ver zorging bezit. Tenslotte stak mgr. Van Straelen een pluim op de hoed van Nationaal Katholiek Thuisfront, dat de aankoop en de voortreffelijke inrichting van het Vormingscentrum Waalheuvel heeft mogelijk gemaakt. Zonder de hulp van thuisfront was de oprich ting van dit instituut in Ubbergen niet te realiseren geweest Er wordt op het zgn. „Spanjaards bergje" in Santpoort met even grote omzichtigheid als deskundigheid ge zocht naar sporen van een wooncul- tuur uit het begin der Christelijke jaartelling en thans kon worden vastgesteld, dat er op dit duitje een huis heeft gestaan, waarvan de vorm overeenkomt met die uit nederzet tingen uit dezelfde tijd, teruggevon den in Oostelijk Nederland. Nog nimmer werden in de Weste lijke provincies resten gevonden van een woning uit die tijd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5