S)e &2id&e0oti/$a/nt Kom erbij, Boelganin Britse spoorwegstakers houden taai vast Tito licht het Westen in Chr. Democraten winnen op Sicilië Elten en de Zelfkant Adenauer legt buitenlandse zaken neer Boelganin uitgenodigd tot gesprek te Genève Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 7 JUNI 1955 46ste JAARGANG Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 STAKINGS- ONRECHT QNDANKS ALLE VERTOGEN van Engelands nieuwe premier Anthony Eden en ondanks het fe^t, dat er maar uiterst weinigen zijn in den lande, die met de stakers sym pathiseren, gaat de spoorwegstaking in Engeland maar rustig door. Niet alleen het reizigersvervoer stokt, maar ook de grondstoffenvoorziening van de Britse industrie; de export van Britse producten stagneert, er moeten fabrieken stilgelegd worden, er vallen ontslagen en in 't kort: het kost het land millioenen. En waarom? Omdat er een aantal machinisten en stokers is, dat niet accoord gaat met hun loonre- 0 geling. Let wel: zij menen niet, dat zij te weinig verdienen, maar doordat een categorie andere minder geschoolde spoorwegmannen onlangs een loonsverhoging heeft ge kregen, vinden zij, dat de afstand tussen deze lonen en de hunne te klein is geworden. Zij zouden dus te vreden zijn geweest, als die anderen geen loonsverhoging hadden gekre gen. Er zit ook nog een kwestie tus sen van het recht om te onderhande len, maar de grondoorzaak van de staking is dat verschil in salariëring. Nu willen wij de principiële kant van deze kwestie geenszins verklei nen; geschoolde arbeid dient beter betaald te worden dan ongeschoolde of minder geschoolde. Maar toch zit er iets scheef. Bij alle erkenning van het sta kingsrecht als uiterste strijdmiddel wil het er bij ons niet in, dat omwille van het eerste het beste meningsver schil de belangen van zovelen zó zwaar mogen worden geschaad. Wanneer een man zijn werkkracht in dienst stelt van een onderneming en hij vindt daarvoor een absoluut onvoldoende waardering, zodat hij zich en zijn gezin daarvan niet kan onderhouden, dan zal niemand hem het recht ontzeggen om die arbeid te staken. Men kan van niemand met redelijkheid verwachten, dat hij on derbetaalde arbeid blijft verrichten of blijft werken onder omstandighe den, die hem onwaardig zijn. Maar dat stakingsrecht houdt niet in, dat men om ieder wisse-wasje van zijn machtspositie gebruik mag maken om z'n wil door te drijven. Zeker niet, wanneer daar grote be langen mee geschaad worden. In de tegenwoordige maatschappij, die zo ingewikkeld is geworden, dat de éne groep onvermijdelijk afhan kelijk is van de ander, zijn er bedrij ven en diensten, welke onmisbaar zijn voor de gemeenschap. Het stop zetten van deze vitale diensten is een misdaad, begaan aan de gemeen schap, en behoorde ook als zodanig te worden gebrandmerkt met alle consequenties daarvan. Pogingen tot oplossing Na een vergadering van zes uur is het Britse Verbond van Vakvereni gingen (T.U.C.) Maandagavond voor de dag gekomen met een plan van vijf punten ter beëindiging van de spoorwegstaking. De 70.000 stakende machinisten en stokers wordt gevraagd hoeveel hun minimaal moet worden toege zegd alvorens zij instemmen met re geling va nde staking, met dien ver stande, dat later besprekingen zullen worden gevoerd over vergroting van het verschil met de lonen van min der geschoolde arbeiders. Indien de T.U.C. op deze basis tot een accoord zal komen, zal deze or ganisatie er bij de Britse eerste-mi- nister, Eden, op aandringen, dat nog tijdens de staking met de onderhan- deliingen zullen worden begonnen. De voorzitter van de Britse ver- voerscommissie, sir Brian Robertson, heeft Maandag aan de secretaris-ge neraal van de bond van machinisten en stokers een brief gezonden, waar in hij de stakers verzoekt weer aan het werk te gaan en de onderhande lingen te hervatten, „in het belang van de spoorwegindustrie, waarvan het bestaan van uw leden tenslotte afhangt", en in het belang van het land. De vakbond had eerder op de dag een soortgelijke verzoek van premier Eden van de hand gewezen. Tito's onderminister van Buiten landse zaken, Prica heeft aan de am bassadeurs van Engeland, Frankrijk en Amerika een volledig verslag uit gebracht over de onderhandelingen, die door Tito en de leiders van het Kremlin zijn gevoerd. Daarna ontving Prica de ambassa deurs van Griekenland en Turkije. De Zuidslaven, zo menen diploma tieke kringen in Belgrado, zijn op dit ogenblik méér dan enige andere natie in staat, de oprechtheid van Rusland's geroep om vrede te peilen. Prica heeft met de Westelijke am bassadeurs waarschijnlijk ook gespro ken over de datum, waarop een con ferentie zou moeten beginnen tussen Zuid-Slavië en Amerika, Engeland Frankrijk. Aan de conferentie zouden van Westelijke zijde slechts de ambassadeurs deelnemen. Hoofdstad, van Gallië was vervallen Frans dorpje In Bavay, een dorpje bij de Franse plaats Maubeuge, dat vrijwel geheel werd vernield door bombardementen in 1940, hebben archeologische naspo ringen de overblijfselen aan het licht gebracht van een forum van pl.m. 100 bij pl.m. 125 meter, van een tempel, van een geplaveid plein en van diverse andere bouwwerken uit de Gallo-Romeinse periode. De gevonden ruines tonen aan, dat Bavay de werkelijke hoofdstad was van Noordelijk Gallië, dat door de legioenen van Julius Cesar werd veroverd. Er kwamen in die tijd 7 bestrate Romeinse wegen in Bavay samen. De aangetroffen resten verduidelijken veel omtrent het leven in de streek om de voormalige hoofdstad vanaf de eerste tot de derd eeeuw van onze jaartelling, toen de stad werd vernield tijdens invallen van barbaarse stammen. Staking of geen staking. Ter omkering van zaken zijn vier passagiers van een Cunard Line-boot, de „Abcania", waarop het werk van wege de havenstaking stil ligt, een zit-staking begonnen. De Abcania ligt in de haven van Liverpool, en de vier bedoelde passagiers weigeren gevolg te geven aan het hun gedane verzoek de boot te verlaten, maar blijven rustig zonnebaden op een der bovendekken, waar zij zich in lig stoelen geïnstalleerd hebben. Zij be weren, dat de maatschappij, waar aan zij het geld voor de overtocht hebben betaald, thans verplicht is hen naar hun bestemming te bren gen, staking of geen staking. De resultaten van de Zondag j.l. gehouden verkiezingen voor de ne gentig zetels van het half-autonome parlement van Sicilië wijzen op een opmerkelijke winst aan de zijde van de Christen-democraten ten koste van het merendeel der overige par tijen, waaronder de communisten. Toen ongeveer zeventig procent van de stemmen was geteld, voor spelden waarnemers, dat de Chris ten-Democraten, die in Italië de enige grote partij tegenover de com munisten vormen, zes zetels meer zouden krijgen dan de dertig, die zij in het oude parlement te Palemo be zetten. De communisten en him so cialistische bondgenoten zullen, naar men verwacht, waarschijnlijk één van hun dertig zetels verliezen. Dit zou een belangrijke overwinning voor de Christen-Democraten zijn, omdat de communisten de afgelopen twee jaar hun propaganda vooral hebben gericht op de boeren en klei ne middenstanders in het armelijke Zuid-Italië. Caaya~g.iften uaox ffielgiójche ketting ap atatiefrezaek Franse vakbondleider vermoord De militante, 55 jaar oude lande lijke secretaris van de Franse socia listische ambtenarenbond, Lueien Gyesse, is dezer dagen op gruwelijke wijze in het Bois de Vincennes bij Parijs vermoord. De Parijse politie kon de identiteit van Gyesse pas Zaterdag vaststellen, daar alle zakken van het slachtoffer volkomen leeggehaald waren. Ten slotte wist men de dode te identifi ceren door de initialen L. G. in zijn kleding. De politie helt over tot de mening, dat niet moet worden gedacht aan een politieke misdaad. Waarschijn lijk is roof het motief van de dader geweest. Het misdrijf werd ontdekt door twee wandelaars, die te zamen door het Bois de Vincennes liepen en een zwak hulpgeroep hoorden. Zij baan den zich een weg door het struikge was en vonden de zieltogende Gyes se, die kreunend verzocht hulp te gaan halen. Toen de politie arriveer de, was Gyesse reeds overleden. Het in Düsseldorf verschijnende dagblad „Rheinische Post" heeft de Nederlandse en Duitse regeringen aangeraden, opnieuw een poging te doen om het erover eens te worden, dat de grenscorrecties van 1949 on gedaan gemaakt moeten worden. Het blad kenmerkt die grenscorrecties als een eenzijdige, nooit door de Duitse regering erkende handeling. „De gebieden hebben niet opge houden bestanddeel te zijn van het land Noordrijn-Westfalen", zo meent het blad. Over grenscorrecties „op basis van wederkerigheid" valt vol gens het blad te spreken. „Daarvan is in Elten en de Zelfkant geen spra ke. Bovendien leiden volksstemmin gen al te gemakkelijk tot ontstem ming, daar zij voor de verliezende partij vaak met verlies van prestige gepaard gaan. Daarom ware het ver standig door overeenkomsten een barrière op de weg naar een ver enigd Europa uit de weg te ruimen',' aldus het blad. De minister-president van het land Noordrijn-Westfalen, dr Karl Ar nold, behoort tot de uitgevers van dit dagblad. Ook in de Bondsdag is onlangs door de een liberale afge vaardigde een initiatief genomen om de Duitse regering tot nieuwe onder handelingen met Nederland over El ten en de Zelfkant te brengen. DODELIJKE BOTSING. Gisteravond is door tot nu toe on bekende oorzaak onder Nijelamer bij Wolvega een auto, bestuurd door de 51-jarige heer J. Wierda tegen een boom gereden. De bestuurder werd op slag gedood. Een opname van het bezoek van Koning Boude wijn aan de Belgische Congo. In Nyanga kreeg de vorst een groot aantal speren ten geschenke. Hier bewondert hij de gift in gezelschap van de Mwami van Ruwanda. GEVANGENIS-OPROER In het staatsopvoedingsgesticht te Ionia (Michigan) hebben Maandag vier gevangenen tijdens een korte opstand twee bewakers gewond en twee andere enige tijd als gijzelaars vastgehouden naar aanleiding van een klacht over een bewaker. De directeur wilde de opstandelin gen pas ontvangen, nadat zij de gij zelaars hadden vrijgelaten. Eenheden van de staatspolitie, wier hulp was ingeroepen, behoef den niet tot actie over te gaan. In het gesticht verblijven ongeveer duizend deliquenten. Helicopter bereikt Mont Blanc-top Een Amerikaanse helicopter die door een Fransman werd bestuurd, is er gisteren in geslaagd voor het eerst te landen op de top van de Mont Blanc. De piloot, Jean Moine, en zijn enige passagier, de berggids André Contamine bleven vier minuten op de 4807 meter hoge top, waar toen zij landden een windsnelheid van 40 km. per uur heerste. Moine ver telde, dat zijn Bell 476 zelfs nog enige klimkracht had, toen hij haar op de top neerzette. Toch geloofde hij dat een landing op deze hoogte met een helicopter nog niet eerder was gepresteerd. Een andere Franse piloot meent beslag te hebben gelegd op het hoog terecord voor helicopters. Hij bereik te in een Frans hefsohroefvliegtuig een hoogte van 8260 meter. Het vo rige record, gevestigd door een heli copter van het Amerikaanse leger, was 7475 meter. Drie nieuwe ministers De lang verwachte reorganisatie van de Westduitse regering is Maan dagochtend ingeleid, toen Bondskan selier Adenauer aan de Bondspresi dent zijn ontslag als minister van bui tenlandse zaken vroeg. Drie nieuwe figuren zullen hun intreden in de Bondsregering doen. Als minister van buitenlandse zaken zal Adenauer worden opgevolgd door Heinrich von Brentano, die tot dusverre leider der Christelijke fractie in de Bondsdag was. Von Brentano is inzake de buiten landse politiek een trouw volgeling van Adenauer en van een wijziging van de politieke koers zal dan ook geen sprake zijn. Overigens blijft Adenauer persoonlijk verantwoorde lijk, ook voor de buitenlandse poli tiek, daar hij volgens de Duitse grond wet alleen de richtlijnen der politiek te bepalen heeft. De ministers zijn tegenover hem, eerder dan tegenover het parlement verantwoordelijk. Von Brentano staat bekend als een onvermoeide ij veraar voor de Europese vereniging. De tweede nieuwe minister in Bonn zal de heer Theodor Blank zijn, die reeds vier jaren lang een leidende rol heeft gespeeld bij de voorberei ding der Duitse bewapening. Blank is afkomstig uit een arbeidersgezin en verdiende zelf het geld voor zijn stu die. In de oorlog klom hij op tot officier. Via de vakbeweging is Blank na 1045 in de politiek beland. Voorbereidend beraad der ministers Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gisteravond hun reeds be kende nota's verstuurd, waarin Rus land wordt uitgenodigd tot een con ferentie van de regeringsleiders van de Grote Vier Eisenhower, Eden, Faure en Boelganin op 18 tot en met 21 Juli in Genève. De conferentie van de staatsleiders zou voorafgegaan worden door een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, die een soort werkprogramma voor hun chefs zouden opstellen. In de Westelijke nota wordt dit echter niet voorgesteld. De Westelijke ministers Dulles, Mac Millian en Pinay zullen op 16 en 17 Juni in New York bijeenkomen om hun gesprek met Molotof voor te bereiden. Zij zullen van de gelegen heid gebruik maken om ook andere vraagstukken aan de orde te stellen. De ministers zullen de Westduitse bondskanselier Adenauer op de hoogte stellen wanneer zij onderwer pen bespreken die West-Duitsland raken. Maar dat betekent niet, dat Adenauer de bespreking behoeft bij te wonen, zo is officieel meegedeeld. Men neemt echter aan, dat Ade nauer op 16 Juni in New York zal I aankomen voor een bezoek van 24 uur. Dulles twijfelt. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren uiting gege ven aan zijn twijfel, dat de bijeen komst van de Grote Vier op 't hoog ste niveau op zichzelf internationale spanningen zal verminderen. „Er is meer nodig dan woorden en meer dan een conferentie om de voorwaarden te scheppen die ver mindering van onze krachtsinspan ningen zullen rechtvaardigen", zei Dulles in een toespraak tot studen ten van de universiteit van Zuid-Ca- rolina. President Eisenhower heeft van daag in een rede tot de cadetten van de militaire academie van West Point verklaard, dat de komende vier-mo- gendhedenconferentie van regerings leiders slechts het begin is van een nieuwe krachtsinspanning om de vrede te winnen, voor welk streven „wellicht een generatie nodig zal zijn". Hij maande aan tot voorzichtigheid te aanzien van de „dwaze verwach tingen dat een wereld, die ziek is door onwetendheid, wederzijdse vrees en haatgevoelens op wonderbaarlijke wijze door één conferentie kan wor den genezen". In Bonn is men het erover eens, dat Blank de zwaarste taak op zich gaat nemen, die voor een minister kan zijn weggelegd. Tegenover de militairen van de oude stempel verdedigde Blank met hardnekkigheid zijn these van de nieuwe soldaat als „burger in uni form". De lichte taak in de Bondsregering wordt thans toevertrouwd aan de derde nieuweling, von Merkatz. Hij neemt het ministerie voor bondsraad zaken over. Het ministerie heeft naar algemene overtuiging niet veel om het lijf. Mer katz behoort tot de conservatieve Duitse partij, wier woordvoerder hij in de Bondsdag was. Hij stamt uit een Pommerse officiersfamilie en diende in de laatste oorlog twee jaren als vrijwilliger. De drie nieuwe ministers zullen Woensdag in de Bondsdag beëdigd worden. weer (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 5 10 uur). IETS LAGERE TEMPERATUREN. Enkele verspreide buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot ma- tige wind, in het Noorden van het land uit Noordelijke richtin- gen, elders veranderlijk. Morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. 8 Juni zon op 4.24, onder 20.58; maan op 23.02, onder 6.49 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 8 Juni v.m. 5.00; n.m. 17.25 uur. Het weer in Europa AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO regen 21 C. zwaar bew. 25 geheel bew. 19 regenbui 22 geheel bew. 24 half bew. 24 regen 28 zwaar bew. 26 geheel bew. 30 geheel bew. 23 zwaar bew. 23 zwaar bew. 26 regen 25 mist 22 zwaar bew. 27 half bew. 32 zwaar bew. 26 Korreltje De beste spreker is hij. die iets te zeggen heeft.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1