if I (Si Raad, die al z n kruit verschoten had kwam niet aan schouwburgplan toe ST.TIONSPUM -schutter»» Schoolmelk vijf cent goedkoper per liter Wijzigingen in de uitbreiding Zuid-West stuitten optegenstam DINSDAG 7 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 5EBOUWING (VOLLE TRIBUNE IN LEIDSE RAADZAAL) Lange besprekingen en geheime zitting maakten avondziiting nodig Gistermiddag was de publieke tribune van de raadzaal te Leiden opmer kelijk vol. Toen echter langzamerhand duidelijk werd, dat de behandeling van het schouwburgplan 's middags niet meer aan de orde zou komen toonde de galerij al spoedig weer het oude, vertrouwde beeld van blank- geverniste banken, 's Avonds kwamen de bezoekers allengs weer opdagen. We zagen de leden van de schouwburgcommissie en vele anderen, die in het culturele leven van Leiden belangstellen. De bezoekers werden teleur gesteld. Tegen elf uur besloot een leeggeprate raad, die al zijn kruit had ver schoten aan schoolmclk, uitbreiding Zuid-West, premiebouw etc. de behan deling van dit agendapunt tot een volgende zitting te verdagen. De voor zitter stelde de datum vast: Donderdag over een week 's avonds te acht uur. 's Middags en 's avonds tekenden wij o.m. het volgende op uit de mond van de raadsleden: Scholen. Bij het voorstel inzake de ver meerdering van het aantal openbare scholen van gewoon lager onderwijs stelde de heer Woudstra (Prot. Chr.) de vraag of de gemeente niet onder ogen moet zien in de toekomst in sommige volkrijke buurten 12-klas- sige scholen te vestigen. Voorts wenste hij nu van de stichting van nieuwe scholen- sprake is ingelicht te worden over de vestiging van een reeds lang gewenste gereformeerde school in het Morskwartier. De vesti ging van een openbare school aan de Rijnsburgerweg besprekend gaf hij als zijn mening te kennen, dat hi.i geen bezwaren ziet in het feit, dat de Leidse jeugd uit dit stadsdeel in Oegstgeest op school gaat. Als aan de Rij nesburger weg een school gevestigd wordt, waarom dan géén school voor Leiden én Oegst geest? In Oegstgeest wordt binnen kort. een tweede openbare school ge sticht. Over die scholen zullen dan 320 leerlingen verdeeld moeten wor den. De heer Van Dijk (K.V.P.) vroeg naar de betekenis van deze school voor de bezetting van de scholen in de binnenstad. Helpt dit mede het tekort in de binnenstad op te hef fen? Is dit plan een symptoom van de verplaatsing der scholen naar, rand van de stad? Agenda Leiden WOENSDAG: Rozenkranskruistocht, 7 uur St. Petruskerk. Lustrum-show „De Zwarte Tulp 8 uur nam. Sghouwbt rg. Dienst der apotheken. De avond en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 18 u. waargenomen door de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502; de Apotheek Rei.ist, Steenstraat 35, tel. 20136; te Oegstgeest door de Oegst- geester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN: Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons" (t.m. 2 Oct.). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm.—5 uur nam. (Tot 15 Juli). BIOSCOPEN. Deze week draaien in Leiden de volgende films: Casino: Afgekeurd. Trianon: „Rose Marie", alle leef den. Luxor: „08/15", volwassenen. Lido: „A star is born", 18 j. Rex: „De stad zonder wet", 14 jaar. Op dit laatste het eerst antwoor dend, sprak wethouder Van Schaik over de verschuiving van de scho len naar de buitenkant van de stad. In het centrum bijv. in de Lange- brug-school zal men zeker de ge volgen van deze vestiging ondervin den. Wellicht zal in de toekomst aan de lagere school Langebrug een andere bestemming (bijv. Technisch onder wijs of V.G.L.O.) gegeven worden. Misschien ook zal de school diensten kunnen bewijzen bij de herverdeling van de klassen in een tijd, waarin een andere leerlingschool mogelijk wordt. Ambulant hoofd. Tot de heer Woudstra zei de wet houder, dat een 12-klassige school een ambulant schoolhoofd noodzake lijk maakt. Eerder al is een verzoek een ambulant schoolhoofd te mogen aanstellen door het departement af gewezen. Zelf was de wethouder géén voorstander van 12-klassige scholen. De stichting van een gereformeer de school in het Morskwartier, aldus de heer Van Schaik, in antwoord op 'een andere vraag van de heer Woud stra, stuit op moeilijkheden bij het vinden van een definitieve plaats. In overleg met het schoolbestuur heeft 'men besloten ongeveer op de plaats waar het bestuur de school zou willen hebben voorlcfpig enige noodlokalen te plaatsen. Tenslotte betoogde hij, dat de gemeente een j verzoek orn stichting van een school ondertekend door honderd ouders zelfs wettelijk niet mag negeren. Met de wethouder van Oegstgeest was inderdaad overleg gepleegd. Het was juist de Oegstgeestse wethouder, die op stichting van deze school had aangedrongen, omdat het in de toe komst wel eens zou kunnen gebeu ren, dat op de Oegstgeestse scholen Leidse leerlingen afgewezen moeten worden. Brede discussies in de Leidse raad Propaganda of prijs? Tijdens de theepauze werd de raad gistermiddag in de gelegenheid ge steld de plannen voor de bouw in de buurt van het Stationsplein te be kijken. U ziet het verkeersplein vóór het nieuwe viaduct. 1. De waaiervormige vèemarkthal, 2. De plaats waar een meisjes HJS.S. gevestigd zal worden, 3. De nieuwe schouwburg, 4. De plaats waar in een plantsoen het nieuwe monument voor Rembrandt geplaatst zal worden. U ziet duidelijk de verbindingsweg met de Langegracht, die een recht streekse aansluiting op het viaduct geeft. Geruime tijd heeft dc Leidse ge meenteraad zich gistermiddag met de schoolmclkverstrekking bezig gehou den. Dit was niet, omdat de raad iets tegen het verstrekken van melk op de scholen zou hebben, maar omdat het college op voorstel van de fractie van de Partij van de Arbeid de prijs van de schoolmelk per liter van 30 op 25 cent had terug gebracht. K.V. P„ V.V.D. en Prot. Chr. zagen de noodzaak van deze maatregel niet in en aldus ontwikkelde zich in de raad de volgende discussie. Propaganda moet het doen. De heer Woudstra (Prot. Chr.) vroeg zich af of door dit alles het gebruik van schoolmelk verbeterd zal worden. Goede propaganda moet het doen. Niet een prijsverlaging van vijf cent. Ook dc heer Van Dijk (K.V.P.) was verbaasd over het feit, dat het college zo spoedig in een pas aan genomen voorstel een wijziging heeft gebracht. Ook hij meende, dat goede voorlichting aan de ouders op de eerste plaats moest komen. Hij gaf het college in overweging rekening te houden met een goed ge organiseerde distributie van de melk. Dit. kan bervorderd worden door ver schillende leveranciers aan te ne men. Nogmaals sprekend over de prijs verlaging, zei hij, dat het niet aan gaat ouders, die het kunnen betalen, met „fooitjes" tegemoet te komen. Veeleer moeten allen, die in ongun stige financiële omstandigheden zijn, geholpen worden. Getallen van het aantal kinderen, dat voor uitzending naar vacantiekampen en herstellings oorden in aanmerking komt, bewij zen, dat de gezondheidstoestand van de Leidse jeugd zeker niet slecht is te noemen. Mevr. Braggaa.r-De Does (P.v.d.A.) dankte B. en W. voor dit voorstel, dat op haar interpellatie was gevolgd. Zij legde er nog eens de nadruk op, dat het onderwijzend personeel geïn- 1 strueerd moet worden en dat de dis tributie goed geleid wordt. De heer Drijber (V.V.D.) bena drukte, dat zijn fractie een warme voorstander is van de schoolmelk- voorziening. Er is echter aan het voorstel de prijs van 30 cent met vijf cent te verlagen een principieel kantje. Hij toonde zich ééns met de heren Van Dijk en Woudstra: in de goede propaganda moet de kracht liggen. In verband hiermee stelde hij aan het college de vraag, hoe de reactie was van het publiek op even tuele propaganda sinds, er in een vo rige zitting over de schoolmelkvoor- ziening gesproken is. De heer Goslings (P.v.d.A.) her innerde aan wat hij in een vorige zit ting over het belang van de school- melkverstrekking voor de volksge zondheid had gezegd. Aantrekkelijke prijs. Wethouder Van der-Kwaak wees er op, dat géén van de raadsleden te gen de schoolmelkvoorziening is. Ook hij echter was van mening, dat prijs verlaging niet nodig is. Tegemoetko ming in de kosten in het raadsstuk genoemd is beter. Vrijwillige extra- bijdragen leveren extra administra tie en kosten op. Wethouder Van Schaik meende, dat het nodig is de melkverstrekking voor de ouders zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Ook in andere plaat sen worden prijzen van 25 en zelfs 20 cent aangehouden in het belang van de propaganda. Het melkcomité zal in overweging worden gegeven meer leveranciers aan te stellen. De heren Van Dijk, Goslings, Woudstra, Drijber en mevr. Brag- gaar-De Does verdedigden nogmaals hun standpunten. De heer Woudstra stelde ^voor, aan de commissie, die het gebruik van schoolmelk moet propageren, een flink bedrag voor de propaganda beschikbaar te stel len. Een stemming over het voorstel van B. en W. gaf als uitslag te zien: 18vóór, 16 tegen. Tegen Waren de fracties van V.V.D., Prot. Chr. en K.V.P. met uitzondering van de heer De Bree. ANDERE VOORSTELLEN Nauwe doorgang. Bij het voorstel betreffende drai neren en egaliseren van twee bijvel- den aan de Haarlemmerweg maakte de heer Baart (P.v:d.A.) de opmer king, dat de doorgang naar deze vel den te nauw is. Rioolgemaal. De heer Van Dijk vroeg waar het nieuwe rioolgemaal van het Philo- sophenpad geplaatst zal worden. Hij was bang, dat door de bouw van dit gemaal hét mooie geheel van dit stadsgedeelte zou worden aangetast. Wethouder Jongeleen moest erken nen, dat een vast plaats voor dit ge maal nog niet gevonden is. De aard van een gemaal brengt met zich mee, dat een groot gedeelte onder de grond gebouwd wordt. Het- zal slechts een laag, bescheiden gebouwtje wor den, dat de omgeving niet zal scha den. Extra bedrag voor Stations- werken. De heer Schüller (P.v.d.A.) betuig de zijn instemming met het feit, dat het Stationsplein gemeente-bezit is geworden. Ook de heer Porheine (V. V.D.) toonde zich erkentelijk. Hij be treurde het echter, dat de overkap ping van het station nog niet bevre digend is. Rechts van het station is een moeilijke oversteekplaats. Ver keerslichten of anders het opstellen van een agent tijdens drukke uren achtte hij noodzakelijk. Is hoogbouw wel zo ideaal Voldoende groen en velden y De moeilijkheden bij het aannemen van de gewijzigde plannen voor de uitbreiding Zuid-West in de avond zitting van de gemeenteraad, lagen hoofdzakelijk in de hoogbouw. Eerder al hebben de fractie-voorzitters van de P.v.d.A. en de K.V.P. de degens gekruisd over de wenselijkheid van de hoogbouw. Dat was bij de behan deling van het voorstel tot de bouw van een torenflat. De heer Meester wijst steeds op de ideale bouw in Zweden en verheer lijkt de hoogbouw. De heer Van Dijk vindt, dat hoogbouw neerdrukkend werkt en de intimiteit van het ge zinsleven aantast. Het voorstel werd uiteindelijk aangenomen met de aan tekening, dat de heer Van Dijk, de heer De Bree en mej. Noordman (K.V.P.) werden geacht tegen de wij ziging te hebben gestemd. 1300 woningen meer. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) zei, dat het nieuwe plan een winst van 1300 woningen heeft opgeleverd. Het totaal aantal geprojecteerde wo ningen bedraagt thans bijna' 5200. Hij sprak van zijn vreugde en herinner de aan woorden, die hij vroeger heeft gesproken. Hij vroeg of er in dit plan rekening is gehouden met het toene mende verkeer. De heer Meester (P.v.d.A.) eveneens erkentelijk meende ook, dat de gemeente zich moet instellen op het verkeer van de toekomst (1970). Zijns inziens was de breedte van de hoofdwegen niet toereikend. Ook de breedte van de zijstraten moet minimaal b]/2 meter zijn, opdat wagens geparkeerd kunnen worden. Voorts bracht hij onder de aandacht, dat het aantal te bouwen garages ge ring is. In de tekening staan ook ster flats aangegeven met vier woonla gen. Hij drong er op aan het aantal woonlagen uit te breiden. Naar Zweden. Hij deed de suggestie aan de wet houder in Zweden en Denemarken de toepassing van de sterflat te be studeren. Vervolgens meende hij, dat waterpartijen en plas vijvers het aan zien van dit stadsdeel kunnen ver fraaien. Tenslotte vroeg hij ruimte voor speeltuin en rolschaatsbaan en volkstuinen. Sportveld. De-heer De'Hosson (K.V.P.) merk te op, dat het grote sportveld temid den van huizenblokken in dit plan een verbindingspad raadzaam maakt, opdat de bewoners niet grote omwe gen behoeven te maken. Ook dit raadslid vroeg om een voldoende ver zorgingsgelegenheid voor de auto's De heer Huurman (Prot. Chr.) raadde het college aan de sportvel den midden in deze nieuwe wijk met groen te omzomen. Voldoende par keergelegenheid en garages waren 't thema van het betoog, dat hierop volgde. Vervolgens vroeg hij inlich tingen over de economische opzet van het plan. Niet enthousiast. De heer Van Dijk (K.V.P.) toonde zich niet zo enthousiast over dit ge wijzigde uitbreidingsplan als de an dere leden. Leven wij nu zo snel, dat de dienst gemeentewerken niet in staat is een plan te ontwerpen, dat tegen enige jaren bestand is? In dit Verplaatsing. Het rectorspoortje plaatsen naast het Gravensteen noemde de heer Portheine (V.VJX) een gelukkig be sluit. Hij hoopte, dat het college Ook nog eens met succes zijn invloed op monumentenzorg zal kunnen uitoefe nen voor het openen van de blinde vensters in het Gravensteen. plan wordt op grote schaal de nieuws bouwwijze gepropageerd. Persoonlij) vindt hij de uitbreiding tot woonlagen een aantasting van de_in- timiteit van het gezinsleven, reisje naar Zweden om de sterflat te bestuderen kwam hem niet in he| minst aanlokkelijk voor. Wethouder Jongeleen zou afwisse lend als muzikale begeleiding van de raad feestmars en treurmars wensen Dit naar aanleiding van het verschil, lend geluid, dat de raadsleden heb.; ben laten horen. Het kenmerk var. dit plan is: ruimtewerking, ook al zou men zich zo hier en daar afvra-1 gen: zijn de wooncomplexen niet te dicht op elkaar geplaatst? Maar de gehele opbouw van dit plan maakt dit, noodzakelijk. 12 Hectare zijn echte/ voor groen gereserveerd. Tussen de sportvelden komt een doorgangspad,! 72 garageboxen zijn geprojecteerd,! ook op het industrieterrein aan de 5-Meilaan komen garages. De nieuwe' ontwikkeling van de hoogbouw laat toe, dat garageruimte onder de flats beschikbaar komt. Over de parkeer-! ruimte deelde de wethouder medej dat hier en daar terrein om de auto's te stallen zal voorkomen. Grote ter reinen kunnen 'echter niet beschik- baar worden gesteld. De verkeerswe- gen zijn niet te nauw, aldus de wet- houder. De hoofdverkeerswegen me ten 42 meter van rooilijn tot sloot. De woonstraten van 4^2 meter breed, (slechts drie straten) kunnen wellicht wat breder geprojecteerd worden. Het college zal dit nog overwegen. Mogelijk kan door de architect het aantal woonlagen worden uitgebreid. Over het reisje naar Zweden zou de wethouder graag een uitspraak van de gehele raad willen hebben. Uiter aard stond hij hier niet geheel af wij zend tegenover. (Interruptie: maar dan met de hele raad). Aangaand de volkstuinen kon hij nog geen toezeggingen doen. Het aantal won ningen, dat door het gewijzigde plan extra zal worden gebouwd bedraagt 1200 a 1500. Na vele onderhandelingen is gemeente tot overeenstemming ge raakt met de N.S. over de plannen voor het viaduct aan dc Lammen- schansweg. De gemeente wacht een kostenberekening af. Dit ver klapte de wethouder in antwoord op een desbetreffende vraag van een van de raadsleden. Tot de heer Van Dijk zei de wet houder, dat hij ook nu niet de ga rantie kon geven, dat het nieuwe plan over 4 a 5 jaar niet veranderd moet worden. Het wegvallen van de Rijksweg 4b is vooral de aanleiding tot deze verandering geweest. Hij er kende, dat het gezinsleven niet aan intimiteit wint door hoogbouw. Noodgedwongen gaan wij tot deze plannen over, rekening houdend met de vooruitgang van de moderne ste denbouw en met een ruime groen voorziening. De heer Huurman (Prot. Chr.) diende in tweede instantie in het I voorstel, één artikel te laten verval-1 len. Het artikel luidt: de breedte van de dakvensters mag ten hoogste 15% der gevelbreedte bedragen. De heer Huurman bepleitte een grotere breedte. Tijdens de re- en dupliek die hier op vólgde kwam de tegenstelling tussen de heren Meester (P.v.d.A) en Van Dijk (K.V.P.) over de hoog bouw nog eens scherp tot uiting. De heer Meester wees nogmaals op de noodzaak van de flatbouw, de heer Van Dijk zeide door rapporten van de bond voor het grote gezin voldoende tegen de hoogbouw gewaarschuwd te zijn. Het voorstel werd vervolgens zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Zoals reeds gemeld wensten de heren Van Dijk en De Bree en mej. Noordman geacht te worden tegen het aannemen van deze verordening gestemd te hebben. JCaffiemaaCtifd ap 't Stadduh plein Terwijl het carillon van het Stad- htds studentenliederen als ,Jö vivat" én; „Gadeamus igitur" speelde na- itfén de Academieburgers vanmorgen Höh plaatsen aan de tafels op het Stadhuisplein in. Zij zouden een kof fiemaaltijd nuttigen. Maar vóór de studenten de tanden in een broodje met ham konden plaatsen werden zij door de president-curator dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk toege sproken. Prof. mr. C. H. F. Polak hergaf ook nog aan enige koppels duiven de vrijheid. Het regende niet. Prof. dr. P. A. H. de Boer hield 'n tafelrede, waarin hij de geesten van de studenten masseerde en lenig maakte voor de voordracht die door prof. M. Polanyi 's middags over Ein stein gehouden zou worden. (Foto: „de Leidse Courant")

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10