Cijfers tonen aan, dat hoogconjuctuur meer werk dan werkers beschikbaar stelt m met melk meer mans Jongeren K.Y.P. publiceert grote verlanglijst voor naaste toekomst Militair pastoraal centrum wordt binnenkort opgericht &2S®sm —Bwwm Ned. dierenbeschermers congresseren Ie Alkmaar Bromfietsen weg, of rijwielpaden breder Sociale vrede door vele instellingen bekroond Met uawte aexfiaat aan Mnidde&een ZATERDAG 4 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 „Gouden eeuw" voor werkend Nederland Gunstige positie zal voorlopig voortduren De omvang van de mannelijke be-1 schot naar verwachting rond 10.000 roepsbevolking wordt voor 1945 ge- j zal bedragen; de grootste overschot raamd op 3.119.000; in 1954 nam het aantal mannelijk beroepsbeoefenaren toe met 41.000. Voor 1955 wordt de netto-aanwas geraamd op 29.000 en voor 1956 op 30.000. De omvang van de vrouwelijke beroepsbevolking wordt voor 1954 geraamd op 972.000; voor 1953 was de raming 950.000; voor 1955 en 1956 is een toeneming van het aantal vrouwelijke beroepsbeoefena ren van respectievelijk 14.000 en 11.000 geraamd. Door invoering van het arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes met ingang van 1 Juli zullen deze cijfers vermoedelijk lager ko men te liggen. Door de hogere geboortecijfers en een vestigingsoverschot vertonen Noord-Brabant en Limburg naar ver houding de sterkste groei van de be roepsbevolking. De werkgelegenheid heeft zich in 1954 onder invloed van de gunstige conjunctuur zeer bevredigend ont wikkeld. Het aantal arbeidsplaatsen nam toe met 70.000 voor mannen en 25.000 voor vrouwen; het totaal aan tal arbeidsplaatsen bedroeg in 1954 gemiddeld 4.013.000, waarvan 3.047.000 door mannen en 966.000 door vrouwen werden bezet. In 1954 bleek 42 procent van de werkende beroeps, bevolking een bestaan te vinden in de nijverheid, 13 procent in de land en tuinbouw en visserij, en 45 pro cent in de dienstensector. Voor de mannen afzonderlijk zijn deze per centages respectievelijk 37,15 en 38, voor de vrouwen 27, 9 en 64. STIJGENDE TOENAME. In de verwachting, dat de hoogcon junctuur zal aanhouden wordt voor 1955 een toeneming van het aantal arbeidsplaatsen geraamd van 35.800 voor mannen en 15.300 voor vrouwen. Voor 1956 bedraagt deze geschatte uitbreiding respectievelijk 26.300 en 11.800. Bij voldoende aanbod van ar beidskrachten zouden de uitbreiding' van de werkgelegenheid in 1954 en de verwachtingen voor 1955 en 1956 aanmerkelijk groter zijn. De groei van de werkgelegenheid in 1955 en 1956 zal zich voornamelijk voordoen in de nijverheid, en wel vooral in de metaalnijverheid, de bouwnijverheid, de kleding- en tex- ten komen vooral voor onder losse arbeiders, grondwerkers, landarbei ders en kantoorbedienden. Drenthe en N.-Brabant hebben het grootste arbeidersoverschot, terwijl dit in Zeeland en Limburg weer ge ring is. Naar verhouding blijken de rayons Emmen, Stadskanaal, Borger, Coevorden, Winschoten, Buitenpost en Etten de grootste overschotten te hebben; daarnaast is ook in Drach ten, Heerenveen, Dokkum en Harden- berg het overschot relatief hoog. In al deze rayons liggen echter de cijfers, dank zij de hoogconjunctuur, de in dustrievestiging en de migratie, be langrijk lager dan in voorgaande ja ren. Waar 't werk roept. Het tekort aan mannelijke arbeids krachten wordt voor 1954 geraamd op 42.600 en voor 1955 en 1956 op res pectievelijk 38.900 en 29.100. De voor naamste tekorten doen zich voor on der de vaklieden, waarbij de metaal nijverheid en de bouwnijverheid wel sterk naar voren komen. De tekorten komen vrijwel in het gehele land voor. In de drie noordelijke provin cies en Zeeland zijn zij geringer, in Zuid-Holland daarentegen bijzonder groot. Het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten wordt voor 1954 geraamd op 25.000 en voor 1955 en 1956 op 20.000. Er is vooral sprake van een ernstig tekort aan vrouwelijke arbeidskrach ten in de confectiefabrieken, de me taalnijverheid, de textielindustrie, de genots- en ontspanningsindustrie en ue .luishouding. Gemiddeld waren in 1954 rond 16.000 personen op aanvullende wer ken werkzaam, voor een groot deel bestaande uit losse arbeiders, landar beiders en grondwerkers, in welke beroepen de werkloosheid stei'k door het seizoen wordt beïnvloed. Bovenstaande gegevens zijn ont leend aan de „arbeidsmarktbeschrij ving", die de „Arbeidsvoorziening" publiceerde. i Publicatie Nederlondj Zulvelbureau, GrovenhoBe NEEM PER MAN DRIEKWART KAN ié Breed bezien De jongerenorganisatie in de Ka tholieke Volks Partij heeft een pro gramma het licht doen zien, waarin wensen en verlangens van de jeugd in 92 punten zijn samengevat. Het programma heeft betrekking op het gezin, het onderwijs, jeugdvorming buiten schoolverband, jeugd en vrije tijd, jeugd en arbeid, jeugd en dienst plicht, jeugd en toekomstig gezin, jeugd en internationale betrekkingen, jeugd en politiek en tenslotte kinder bescherming. HUISVESTING. Over het gezin zegt het programma, dat elk gezinshoofd zich door arbeid een zodanig inkomen moet kunnen verzekeren, dat het kan voorzien in de behoefte van dat gezin; dat moet worden voorkomen, dat de moeder buiten het gezin moet gaan werken, tielindustrie en de voeding, en ge- kunnen beschik- fWiir in n* ken over een woning en dat voldoen- notmiddelenindustrie. Ook dienstensector, vooral in de handel, kan een belangrijke toeneming van het aantal arbeidsplaatsen worden verwacht. De .werkgelegenheid in de landbouw zal afneraene vooral door de voortgaande mechanisatie en ra tionalisatie. In de sterk geïndustrialiseerde pro vincies, zoals Noord- 'en Zuid-Hol land, Noord-Brabant, Gelderland, Overijsel, Limburg en Utrecht wordt dan ook de grootste uitbreiding van de werkgelegenheid verwacht. In de meer agrarische provincies ligt de toeneming van de totale werkgele genheid lager. OUDEREN KREGEN KANS. Her verloop van de werkloosheid vertoonde reeds in 1952 een kentering ten goede; sedert dien trad een gelei delijke daling van de werkloos heid op. Deze gunstige gong van zaken bracht met zich mee, dat reeds in 1953 spanningen op de arbeidsmarkt op traden, terwijl in 1954 van ernstige tekorten aan arbeidskrachten in vrij wel het gehele bedrijfsleven sprake was. Voor vele oudere en ook min der geschikte arbeidskrachten ont stond hierdoor de mogelijkheid we derom in het arbeidsproces te wor den opgenomen. In de periode 1952 1954 liep de werkloosheid onder de arbeidskrachten van 40 jaar en ouder met rond 18.000 terug. Kleine reserve. De gemiddelde geregistreerde ar beidsreserve van mannen, waarin be halve de werklozen ook begrepen zijn de personen, werkzaam op aanvullen de werken, bedroeg rond 70.000 tegen rond 100.000 in 1953. Deze gemiddelde werkloosheid van 70.000 mannen kan worden ontleed in: seizoenwerkloos heid 23.000, wrijvingswerkloosheid 19.000, werkloosheid van minder ge- schikten 13.000 en structuur werkloos heid 15.000. Op grond van de verwachte ont wikkeling van de beroepsbevolking en de werkgelegenheid wordt de om vang van de geregistreerde arbeids reserve van mannen voor 1955 ge raamd op gemiddeld 63.000 en voor 1956 op gemiddeld 67.000. Het aantal werkloze vrouwen on dergaat gewoonlijk van jaar op jaar weinig verandering. Over 1954 be droeg het gemiddeld aantal rond 6.000, welk cijfer ook voor 1955 en 1956 kan worden verwacht. Voor mannen en vrouwen tezamen kan dus globaal worden gesteld, dat het jaargemiddelde van Je geregis treerde arbeidsreserve in 1955 rond de 70.000 zal liggen en in 1956, en kele duizenden hoger. PLAATSELIJK BEZIEN. De omvang van de arbeidsover- schotten nam door de gunstige werk gelegenheid sterk af. Over 1954 werd het arbeidersoverschot geraamd op gemiddeld 15.000, terwijl door de ja de grotere woningen moeten worden gebouwd. ONDERWIJS. Inzake het onderwijs wordt in het programma gesteld, dat de verander de en veranderende maatschappelijke verhoudingen een zodanige algehele herziening van he. onderwijs, zowel naar leervorm als naar leerinhoud noodzakelijk maken, dat het de per soonlijkheidsvorming centraal stelt en aan de maatschappelijke en staatbur- gerlijke vorming en verder aan de lichamelijke opvoeding, aan handen arbeid en aan kennis van de levende natuur meer aandacht besteedt. Voorts wordt gevraagd om verlen ging van de leerplicht tot en met 16 jaar onder gelijke verlenging van het verbod van geregelde arbeid in loon dienst. Degenen, die tijdens hun studie geheel of gedeeltelijk in eigen on derhoud voorzien, dienen in aanmer king te komen voor belastingaftrek. Voor de onderscheidene takken van het onderwijs worden voorts voorzie ningen gevraagd, die er op gericht zijn dat het algemeen gestelde inzake het onderwijs verwezenlijkt kan wor den. JEUGDVORMING. Voor de activiteiten van de jeugd wordt een wettelijke regeling van de subsidieverlening aan onder meer de jeugdbeweging, jeugdzorg, jeugd- sport en aan het werk voor de onge organiseerde jeugd gevraagd, waarbij speciaal de vorming van jeugdleiders en sportleiders in voldoende mate moet worden gesubsidieerd. Inzake de dienstplicht wordt ge vraagd om verruiming van de moge lijkheid tot uitstel van militaire dienst voor hen, die een dagstudie maken. De beroepskeuzevoorlichting voor mi. litairen moet door de r.ormale burger lijke instanties geschieden. De financiële vergoeding aan de dienstplichtige dient nader te worden bezien. In afwachting van een ver beterde definitieve regeling moet op korte termijn een zodanige demobili satie-uitkering worden verleend, dat de eerste kosten bij het verlaten van de dienst kunnen worden bestreden. Voorts wordt gevraagd een zodanige verscherpte controle op samenstelling en uitvoering van het dienstrooster, dat onnutte tijdpassering binnen de diensturen worden voorkomen. De overheid heeft volgens het program ma verder de plicht tegenover werk gever en werknemer bij herhalings oefeningen een salaris uit te betalen, dat gelijk is aan het gemiddelde bur gersalaris, genoten gedurende het voorafgegane jaar. BELASTING ONGEHUWDEN. Over de jeugd en het toekomstige gezin wordt in het programma opge merkt, dat huwende met terugwer kende kracht over Je twee aan hun huwelijk voorafgegane jaren een ver mindering van loon- en/of inkom stenbelasting dienen te verkrijgen. Voor meerderjarige zelfs tandg wo nende ongehuwden worde een afzon- derlijk belastingtarief geschapen. Inzake de jeugd en de internatio nale betrekkingen wordt gevraagd speciaal bij de onderwijsherziening meer aandacht te besteden aan de in ternationale betrekkingen tussen jon geren, opdat de jeugd kome tot het besef van haar plaats in de wereld. Het talen-onderwijs dient meer op het practisch gebruik te zijn afge stemd. Ter bevordering van de Euro pese integratie moeten jeugd-uitwis- selingen eenvoudiger worden ge maakt. Voorts wordt met betrekking tot de politiek gevraagd de leeftijd voor het actieve kiesrecht tot 21 jaar te verlagen. Ook zou het volgens het programma aanbeveling verdienen, indien een aparte staatssecretaris wordt belast met de coördinatie van alle overheidstaken ten aanzien van jeugd, onder welk departement deze ook ressorteren. Tenslotte wordt gevraagd om een spoedige tot standkoming van een adoptie-regeling. ren 1955 en 1956 het arbeidersover- tig zijn. Arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes 1 Jali in werking Met ingang van 1 Juli treedt in werking de wijziging van de arbeids wet, die bedrijfsarbeid van meisjes boven de leeftijd van 15 jaar ver biedt. Bedrijfsarbeid is alle arbeid met uitzondering van huishoudelijke ar beid in een privé-huishouding. Zolang de zgn. landbouwarbeidswet nog niet in werking is getreden, is dit arbeids verbod niet van toepassing op arbeid in het land- en tuinbouwbedrijf. De districtshoofden der arbeidsin spectie kunnen ondernemers voor individuele gevallen dispensatie van dit verbod geven. Bij de beslissing op een verzoek daartoe zal allereerst aandacht worden gewijd aan de be langen van het betrokken meisje. Als overgangsmaatregel geldt deze nieuwe bepaling van de arbeidswet niet voor meisjes, die op 1 Juli 1955 reeds 14 jaar en niet meer leerplich- Ook 7 militaire tehuizen Binnenkort zullen plannen gerea liseerd worden tot oprichting van een militair pastoraal centrum, dat leiding beoogt te geven aan de ziel zorgers in het leger. Momenteel be staat het corps aalmoezeniers bij de vloot uit 14, bij leger- en luchtmacht uit 85 priesters; bovendien zijn er rond 170 reserve-aalmoezeniers, die periodiek in actieve dienst komen. te bij die gelegenheid dat de zielzorg in het leger volkomen en uitsluitend van godsdienstige aard is. Het is, al dus spreker, noodzakelijk dat te be klemtonen. De zielzorg kent geen andere doeleinden zoals b.v. culture le, sociale of paedagogisch. Zij is zui ver godsdienstig van karakter en is gericht op de verhouding van de mens tot God. Het zijn de aalmoeze niers, die trachten deze verhouding aan de soldaten te geven, te herge ven of te verinnigen. De centrale van militaire tehui zen heeft momenteel 45 katholieke opening te verwachten van 7 nieuwe katholieke militaire tehuizen in de grootste legerplaatsen van ons land. Deze en andere mededelingen deed gistermiddag de hoofdlegeraalmoeze nier, mgr. H. J. J. van Straelen od een perconferentie in het Dinsdag a.s. te openen katholiek militair vor mingscentrum „Waalheuvel" te Ub- bergen. Mgr. Van Straelen benadruk- Onder voorzitterschap van mr. dr. W. Hugenholtz is te Alkmaar het tweedaagse congres gehouden van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Het jaarverslag vermeldde een stijging van het le dental van 65.000 tot 70.000 en de oprichting van een drietal nieuwe af delingen, n.l. die te Epe, Boskoop en Veenendaal, terwijl men bezig is met de heroprichting van de afdeling Enk huizen. Over de aanneming van de nieuwe dierenwet liet de vergadering zich bij monde van voorzitter Hu genholtz optimistisch uit. Tijdens een der redevoeringen zei een der sprekers, dat dierenbescher ming niet beschouwd moest worden als een hobby, maar als een plicht, die geen ziekelijke vorm mag aan nemen. Op 1 September: Suiker en textiel goedkoper De afschaffing van de omzetbelas ting op suiker, waartoe besloten is in het overleg over de oplossing van de kabinetscrisis, betekent dat de suikerprijs voor de consument met 3 a 4 cent per kilogram zal dalen. De afschaffing van de o. b. op tex tiel, waartoe eveneens is besloten, zal tot gevolg hebben dat de detailhan- delsprijzen van textielgoederen met een percentage variërend van 7 tot 9, verlaagd zullen worden. Het ligt in de bedoeling deze prijs verlagingen op 1 September a^. te doen ingaan. Ir J. G. Kruimel: Op het tweedaags congres, dat de Federatie van Nederlandse Rijwiel padverenigingen gisterochtend te Barneveld houdt, heeft de oud-direc teur van de provinciale Waterstaat van Gelderland, ir. J. G. Kruimel uit Arnhem, er. op gewezen, dat de brom fietsen niet langer van de „toeristi sche rijwielpaden" te weren zijn en dat het noodzakelijk is met het oog daarop bredere paden aan te leggen. De huidige paden met een breedte van 1 tot 1.2 m. voldoen niet meer door de enorme vermeerdering van het verkeer (het zg. sociaal toerisme) en voor de snelle aanwas van het aantal bromfietsen. (Op 1 April wa ren er 422.500). Ir. Kruimel was er voor een aantal paden te - verbreden to.. 1,8 m. (niet breder, omdat er dan weer autover keer zou mogelijk worden). Uitslui tend deze paden zullen dan toelaat- Bondsraadsvergadering St. Eloy Op de vandaag te Utrecht gehou den besloten bondsvergadering van de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond St Eloy heeft de voorzitter, de heer J G. van den Brink, zoals gebrui kelijk is op deze vergaderingen, en kele actuele problemen in de vakbe weging besproken. Uitgaande van de grote waarde van een confessionele vakbeweging, noem de hij het niet toevallig dat de unie ke sociale vrede in ons land samen valt met een sterke confessionele vakbeweging. Het aantal in 1954 door staking verloren arbeidsdagen bedroeg slechts 0,004 procent van het totale aantal voor de productie beschikbare ar beidsdagen van de werknemers. In de aan 1954 voorafgegane jaren was het niet veel anders. Stakingen en uitsluitingen komen dus bijna niet meer voor. De voorzitter verheugde zich daarover. De naar vrede gerich te strijd vindt thans zijn eerste be kroningen in een Stichting van de Arbeid, vakraden bedrijfsverenigin gen, kernen, ondernemingsraden, af- delingsziekenkassen en wat al niet meer. De bevordening van meer menselij ke verhoudingen in de ondernemin gen is z.i. mede daardoor aan de orde van de dag, ook in de metaalnijver heid. Doch de consolidatie van de huidige bedrijfsvrede in een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie laat nog steeds op zich wachten. De daar toe strekkende wettelijke mogelijk heden worden in deze bedrijfstak nog steeds niet benut, hetgeen zeggen wil, dat St. Eloy vooralsnog een strijdor ganisatie moet blijven, aldus de voor zitter. I MET PLAATJES VAN JOOP KOEVOETS I Let wel: te kijk, want alle buren Ze kwamen op hun tenen gluren In 't kistje, waar zo zacht mijn moe Klein Knikkebeentje dekte toe. „V/at heeft dat kind een doppig neusje, „Lijkt het een ei of is 't een kneusje? ,.E - oei, wat staan z'n benen raar, „Wat is dat voor 'n exemplaar!]!" „En kijk eens, hoe zijn knieën knikken, Zo'n kind, daar moet je wel van schrikken." Mijn moeder ach, ze hoorde 't aan Ze liet de buren stiekum gaan. Ze dacht: „Zo'n kind is er maar ééntje „Je bent mijn schattig Knikkebeentje". Ik groeide, 't kistje werd te klein, Wat zou voortaan mijn bed wel zijn? baar zijn voor bromfietsen, de overige blijven slechts voor rijwielen open. Er zal dan echter niet volstaan kun nen worden met wat grint en leem, ook de deklaag zal aan het intensie ver verkeer aangepast moeten wor den, maar moeten passen in de omge ving. Hiervoor zullen door de over heid grote uitgaven gedaan moeten worden. Er dient rekening mee gehouden te worden, dat deze nieuwe paden te vens doorgaanspaden zullen zijn. Een fietser legt over het algemeen geen grote afstanden af, maar bij de brom fietser speelt de vermoeidheid geen rol en hij zal wel lange afstanden rijden. De rijwielpadverenigingen zullen de nieuwe paden op elkaar moeten laten aansluiten, waarin spr. een nieuwe taak voor de federatie zag. Zorgelijke toestand voor de vogels Dr. G. A. Brouwer uit Bilthoven heeft als voorzitter van de Neder landse vereniging tot bescherming van vogels, die gisteren in hotel „De Schuur" te Breda haar algemene ver gadering hield, de toestand van de Nederlandse vogelstand zeer zorge lijk genoemd. Ook de natuurlijke omstandighe den worden voor de vogels als het ware met de dag slechter. Hij moest dit onder meer toeschrijven aan ruil verkaveling, de steeds -'cortschrij- dende mechanisatie van de landbouw en de steeds intensievere bewerking van de velden. Daarna constateerde hij dat onder meer door bespuiten van boomgaarden, vooral in de Betuwe, de vogels gaan verdwijnen. Ook langs de Oude Maas in Brabant, waar men een recreatieoord wil inrichten, laat de omgeving veel te wensen over. Door het verwezenlijken van het del taplan en de wijzigingen welke men ook in de Waddenzee wil aanbrengen verdwijnt bovendien het voedselter- rein voor de steltlopers. In de ko mende tijd zal vooral onder de jeugd belangstelling voor de vogelbescher ming worden gewekt, zo meende de heer Brouwer. APARTE TREINPLAATSEN VOOR ONDEROFFICIEREN Sinds ruim een week hebben de onderofficieren, evenals de officieren dat reeds hadden, speciaal voor hen gereserveerde plaatsen in militaire treinen. Deze regeling is tot stand gekomen na overleg tussen de Ne derlandse Spoorwegen en de inspec tie van het vervoerswezen van de Koninklijke Landmacht. LOKVOGEL In deze tijd van overvloed aan werk en tekort aan werkers hebben de werkgevers een nieuw lokmidel gevonden om werklus- stigen naar hun bedrijven te lokken. Daar in de laatste jaren de tirouwe fiets verdrongen is door de luidruchtige brommer, bieden sommige fabrieken brom fietsen aan als extra premie, wanneer arbeiders bereid zijn een twee-jarig werkcontract te tekenen. Deze nieuwe lokvogel is opge laten in fabrieken rondom Arn hem en naar het schijnt met re delijk succes.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6