S)e C<2idóe6oii4cmt De Europese integratie in een bepaald kanaal MrBeyen vindt reden tot optimisme Spoorwegstakers maken anderen brodeloos Zelf be tuur voor Tunesië Circusartist met fantasie Tijger op straat! Tito wist zijn onafhankelijk heid te bewaren Einde van een roofridder Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT i ZATERDAG 4 JÜNI 1955 46ste JAARGANG No. 13515 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., 16.40 p. kwart. Franco p. p. 16.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 VAAGHEDEN I"\E PELGRIMSTOCHT DER RUS- *^SEN naar Tito is alweer voorbij. Chroestsjef heeft zijn plicht gedaan en gezegd, dat het hem speet, dat men in Moskou zo lelijk tegen Tito ihad gedaan (maar het was de schuld van Beria!) en de resultaten van de conferentie zijn vastgelegd in een gemeenschappelijke verklaring. Wan neer deze vage verklaring werkelijk 't enige resultaat vormt van de Sov- jetrussische missie naar Belgrado, dan is dat een bedroevend klein beetje. Wat de Russen er zelf van zeg- 0 gen, vindt men in de „Praw- da", volgens welk blad het conflict dat de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië ver stoorde, thans tot het verleden be hoort en de normale vriendschappe lijke betrekkingen tussen de landen volledig zijn hersteld. „Echter in die burgerlijke kringen voor welke de belangen van de vrede vreemd zijn en die direct belanghebbend zijn bij het voordurend opwarmen van de beruchte koude oorlog, worden de resultaten van de besprekingen van Belgrado met onverholen teleurstel ling en woede ontvangen." „Lamenielache", zouden we hier zeggen. De werkelijkheid is, dat Ohroest- sjef een belabberd figuur geslagen heeft in Belgrado en geen voet aan de grond heeft kunnen krijgen. Hij dacht slim te zijn en over het hoofd van Tito heen te kunnen appeleren aan de communistische partij in Joe goslavië, maar Tito had hem door en als bewijs, dat er geen sprake was van een contact „van huis tot huis", maar slechts van de beide „hoofden van het gezin", was het de Russische premier Boelganin, die de verklaring en de overeenkomsten mocht teke nen en niet de leider van de delega tie Chroestsjef. Wij zullen heus niet in woede uit barsten over dit resultaat, alleen 'n bescheiden leedvermaakje mogen we ons wel veroorloven. Intussen wacht het Westen zonder veelillusies overigens af, of het geen als twee de doel van de conferentie geannon ceerd werd misschien nog verwezen lijkt zal worden, n.l. of Titp als ver zoenend bemiddelaar tussen Oost en West zal kunnen optreden, of hij •bijv. het Westen zial kunnen overtui gen van de werkelijk vredelievende bedoelingen van de Russische lei ders. Dit dan speciaal met het oog op de a.s. bespreking der Grote Vier op top-niveau. Deze bespreking zo zij tot stand komt, want er liggen nog obstakels genoeg zal onge twijfeld een grote gebeurtenis zijn in de wereldgeschiedenis, maar voor lopig kunnen wij nog altijd geen hooggeplaatste verwachtingen er van koesteren. Veel is misschien welover wogen tactiek, maar de Sowjet-pers is juist op dit punt allesbehalve aan moedigend. Uit de Russische pers commentaren valt af te leiden, dat de Russen in elk geval ontbinding van de Navo zullen eisen (om de „spaning" te verlichten) en instel ling van een „Europees veiligheids verdrag" zullen voorstellen. In de verklaring van Belgrado komen deze wensdromen ook al voor. De verlan gens van het Westen zijn daarente- genover heel wat gematigder: zij wil len proberen tot overeenstemming te komen over een werkwijze en methoden, die gevolgd moeten wor den bij het,onderzoek naar mogelijk heden om tot oplossing van de be staande kwesties te komen. De vrede moet zich tegenwoordig wel met vaagheden voeden om het leven te rekken. IS HET KANAALTOCH EEN IJSKAST? De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, is gisteravond op Schiphol teruggekeerd van de conferentie der Europese Kolen- en Staal gemeenschap in Messina. Bij zijn aankomst zei de minister: „Wij hebben bereikt, dat het streven naar Europese integratie in een bepaald kanaal is gekomen. Na de verwer ping van de E.D.G. was dit verloren gegaan. Er waren wel plannen, maar de samenwerking ontbrak. Het was naar het oordeel van de Beneluxlanden ook een politiek belang de Europese integratie na te streven. Zij waren van oordeel, dat de Europese integratie in bepaalde welomlijnde banen moest worden gebracht en hebben daarom een memorandum opgesteld, dat aan de andere drie landen der K.S.G. werd gegeven". OFFICIEEL COMMUNIQUé. In een officieel communiqué, dat aan het eind van de tweedaagse con ferentie werd uitgegeven, worden de volgende punten ter verwezenlijking van het Benelux-plan opgesomd: 1) De gemeenschap moet worden ontwikkeld en versterkt door de eco nomische integratie van de sectoren, waarin het verdrag der gemeenschap voorziet. 2) Door het scheppen van een ge meenschappelijke markt moet men komen tot „horizontale", d.w.z. alge mene, integratie van de Europese eco nomie. 3) De integratie van het verkeers wezen, met inbegrip van de lucht vaart, en op het gebied van de ener gievoorziening, in hetoijzonder van de atoom-energie, moet worden ont wikkeld en versterkt. 4) De zes landen moeten hun mo netaire politiek coördineren. 5) Er dient een Europees investe ringsfonds te worden,ingesteld. 6) Er moet een Europese integra- Eerste ontslagen zijn reeds gevallen De eerste ontslagen in Engeland als gevolg van de spoorwegstaking zijn reeds gevallen. Honderden arbeiders kregen reeds aanzegging, dat zijn vol- gende week niet terug kunnen ko- man, terwijl duizenden anderen te ho ren kreg.en, dat het overwerk zal wor den stopgezet en hun loonzakje dus volgende week minder zal bevatten. De grote Colville-staalgroep in Schotland kondigde aan, dat zij ver moedelijk binnenkort zal moeten slui ten, maar toch nog zo lang mogelijk de zaken draaiende zal houden. In Wales hebben zes staalfabrieken de deuren reeds gesloten. Armstrong Siddeley Motors Ltd in Coventry, 5300 arbeiders, hebben overwerk voor de duur van de sta king afgeschaft, welke voorbeeld prompt door de in dezelfde stad ge vestigde Standard automobielfabrie ken werd gevolgd. Er is overigens nog geen enkel vooruitzicht, dat de staking snel zal zijn afgelopen, zoals stakingsleider Jim Baty gisteren zei. Onderhande lingen tussen de TUC (het Britse vakverbond), en de stakingsleiders leverden gisteren niets op en Sir Wal ter Monckton, de minister van Ar beid, heeft thans industriële experts opdracht gegeven een plan te ontwer pen om de impasse, die het voeren van nieuwe vredesbesprekingen ver hindert, te doorbreken. Hij wist er wat op. „Ik zou het spoorwegconflict kun nen regelen voordat het volk in ellen, de wordt gedompeld. Ik geloof dal ik gemakkelijk de leider van de stai kers, Jim Baty, x»n de voorzitter val de Britse yervoerscommissie, gen» raai sir Brian Robertson, kan hypno tiseren", zo heeft de beroepshypnöti- seur Henry Blyth uit Torquay tele grafisch laten weten aan de minister van arbeid, sir Walter Monckton. Tegenover verslaggevers verklaar de Blyth, dat het een ernstig ge meend aanbod was. Volgens de foto's, die hij had gezien, meende hij geen moeite te zullen hebben met het hyp notiseren van Baty. „Wat generaals betreft", zo voegde hij er aan toe, „dat zijn alle goede mensen". Bijna tien maanden nadat oud-pre mier Mendès-France in Tunis het pro tectoraat Tunesië zelfbestuur kwam aanbieden, werden gisteren in Parijs de handtekeningen geplaatst onder de overeenkomst, waarmee deze droom voor de Tunesiërs werkelijkheid werd. Voor Frankrijk tekende premier Edgar Faure en voor Tunesië premier Tahar Ben Ammar. Tunesië zal zijn eigen zaken nu vol ledig zelfstandig afdoen, uitgezonderd de defensie en de buitenlandse poli tiek van het land, die onder supervi sie van Frankrijk blijven. J\Caning, ffiaudcwifn ap ötatieOezoefi in de Canga Een beeld van het bezoek dat koning Boudewijn van België aan de Congo brengt: in Usums Bra laat Z.W i zich voorstellen aan een aantal vooraanstaande inwoners. tie op sociaal en cultureel gebied ko men. DE COMMISSIE. De conferentie heeft besloten een commissie in te stellen, welke na dere plannen moet uitwerken voor een Europese conferentie. Deze com missie is dan waarschijnlijk het „ka naal", waarop mr. Beyen doelde, het kanaal' waarin de Europese integra tie is gekomen. Als dit „kanaal" maar niet dezelfde functie zal blijken te hébben als de befaamde ijskast of de uit de mode geraakte doofpot. Een Saarlander, Ludwig Kraetsch geheten, is te Klagenfurt tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichterij, waarvan o.m. de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Innitzer, het slachtoffer is geworden. Enige tijd geleden meldde Kraetsch, die in de stukken een werkloos artist en acteur wordt genoemd, zich bij de ambtswoning van de kardinaal, waar hij zich voorstelde als „pater Gamelsberg", pauselijk inspecteur van vrouwenkloosters. Op grond daarvan leende kardinaal Innitzer hem duizend schillingen en een gara gehouder zette twee nieuwe banden op zijn auto, op rekening van de Paus. Vervolgens bezocht de „pater" ver momd als Trappist, een aantal kloos ters. De vicaris-generaal van Klagen furt ontdekte evenwel dat het Latijn van de „pater" verre van zuiver was. Hij maakte eens een theologisch praatje met hem en weldra maakte de „pater" zulke theologische blun ders, dat hij door de mand viel. Een tijger heeft Vrijdag enige tijd in de straten van Duinkerken rondge lopen, nadat hij uit zijn kooi was ont snapt, zonder dat werklieden die de tenten van een circus aan het oprich ten waren, dit merkten. Vrouwen sleepten in paniek haar kinderen met zich mee en zochten een schuilplaats. Winkeliers sloten onmiddelijk hun deuren. Het circuspersoneel slaagde er na een half uur in de tijger te vangen, voordat hij het strand had bereikt. Het circus was even tevoren in de stad aangekomen. SimpxCe penneatveek gaf, £uni& 't <ze£ffre&tuwca*ecfit De Franse minister-president, Edgar Faure, en de Tune sische premier, Tahar Ben Ammar, hebben Vrijdag middag in Parijs de overeenkomst getekend, krachtens welke aan Tunis zelfbestuur op binnenlands gebied werd verleend. Deze telefoto toont Faure tijdens de ondertekening van het verdrag. Links van hem zien we de Franse minister voor Marokkaanse en Tunesische aangelegenheden, Pierre July, en rechts naast Faure staat (met fez) Tahar Ben Ammar. Het Westen tevreden „De weg is voortaan vrij voor de Sowjet-Unie en alle landen van de volksdemocratie voor het aanknopen en ontwikkelen van vriendschappe lijke betrekkingen met de Zuidsla- vische federatieve volksrepubliek", aldus heeft de secretaris van de Sowjetrussische communistische par tij, Chroestsjef, Vrijdagochtend ver klaard in een rede te Sofia. Na te kennen te hebben gegeven, dat de Russisch-Zuidslavische be sprekingen een einde hadden ge- gemaakt aan de breuk in de goede betrekkingen tussen de twee landen, bracht Chroestsjef hulde aan Zuid- Slavië, „dat zijn souvereiniteit niet heeft opgeofferd en zijn onafhanke- lykheid tegenover het imperialis tische kamp geheel heeft bewaard". Hij vergat erbij te zeggen: „Ook tegenover het Sovjet-Russische kamp", en daarop heeft nu weer het Britse ministerie van buitenlandse Men herinnert zich ongetwijfeld de roofovervallen, welke verleden jaar herfst op de grote autowegen van West-Duitsland werden gepleegd. Men heeft toep het gehele politie-ap- paraat in werkingk gezet om de auto bandieten op te sporen, doch tever geefs. Thans meldt de „Volkskrant", dat in een garage aan de autoweg tussen Hassel en Frankfort 'n zekere Esser is gearresteerd, die waarschijnlijk de leider was van de langgezochte bende. Esser werd vorige maand gewond tijdens een vuurgevecht met de Keulse politie. Hij kon toen nog ont snappen. De agenten die hem de handboeien omdeden waren van de speciale poli- tie-eenheid die negen maanden gele den opdracht kreeg een einde te ma ken aan de roofovervallen op de gro te verkeerswegen. 1 zaken de nadruk gelegd. Een woord voerder van dit ministerie verklaar de gisteren, dat Tito zijn verzekerin gen, dat de Joegoslavische betrek kingen met het Westen niet zouden worden beïnvloed door haar bespre kingen met de Sow jetregering schijnt te zijn nagekomen. De Amerikaanse autoriteiten heb ben tot nu toe evenmin iets veront rustends kunnen vinden in de resul-1 taten van Belgrado. Minister Foster Dulles heeft de ambassadeur der Ver. Staten in Joegoslavië, Riddle- berger, naar Washington ontboden om rapport over de besprekingen uit te brengen. Westelijke waarnemers zijn de me ning toegedaan, dat Chroestjef en Boelganin met hun bezoek aan Bul garije en waarschijnlijk aan Roeme nië willen voorkomen, dat in andere Oost-Europese landen „Tito-bewe- gingen" zullen ontstaan, nu de be staansmogelijkheid is aangetoond van een communisme, dat niet het stempel van het Kremlin draagt. weer .Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 10 uur). ZUIDWESTELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking en plaat- selijk enkele buien, morgen- ook opklaringen. Matige wind rui- mend van Zuidoost naar Zuid- west. Weinig verandering in tem- 5 peratuur. De lucht betrekt Het K.N.M.I. deelt mede: Het stralende weer van de afge lopen week was te danken aan een hogedrukgebied bij Noorwegen, dat maar weinig van plaats veranderde. Aan de Zuidflank stroomde met Oos telijke wind droge continentale lucht ever Duitsland naar Frankrijk; daar ontmoette hij vochtige van de Azo- ren afkomstige Oceaanlucht en de begrenzing van deze lucht drong maar heel langzaam naar het Noor den. Intussen verscheen bij de in gang van het Kanaal een storing, die overvloedig regen veroorzaakt in Engeland. Deze storing beweegt nu Noordwaarts en heeft o.a. tot gevolg dat bovengenoemde grenslijn in ver sneld tempo naar het Noordoosten opdringt. Vanavond reeds passeert de scheidingslijn met enkele buien ons land, waarna de wind naar Weste lijke richting draait en het zonnige weer van deze week plaats moet ma ken voor een geheel ander, weertype. Morgen is het weer vrij zacht, met tamelijk veel bewolkkig en mogelijk hier en daar een enkele lichte bui. De maximumtemperaturen bleven de afgelopen week schommelen rond de 20 graden, morgen zullen de tem peraturen niet veel met die van van daag verschillen. 5 Juni zon op 4.26, onder 20.55; maan op 21.10, onder 4.03 uur. Volle maan 15,08. 6 Juni zon op 4.25, onder 20.56; maan op 21.55, onder 4.51 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 5 Juni v.m. 3.20; n.m. 15.45 uur. 6 Juni v.m. 3.55; n.m. 16.20 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZüRICH IOCARNO BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbewolkt 21 C. licht bew. 23 onbewolkt 20 licht bew. 21 regen 18 zwaar bew. 20 regen 23 half bew. 26 regen 20 zwaar bew. 21 geheel bew. 20 geheel bew. 20 regen 20 onbewolkt 20 half bew. 21 regen 17 half bew. 19 zwaar bew. 19 zwaar bew. 27 onbewolkt 24 Korreltje Luiaards hebben altijd zin om iets te gaan doen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1