Eerste Kamer over Nieuw Guinea Besmette biggen verkocht 'n Barstende hoofdpijn Plechtig en kleurrijk programma van Heiligdomsvaart Maastricht Bromfiets gaf geen voorrang en auto reed in op 'n groep fietsers Wethouders van gemeente Voorhout kregen gisterenmiddag „een bon" Zonder toestemming van burge meester op 't sportveldencomplex Melk - chauffeurs vergiftigden vis Pool schoot vijf maal op meisje DONDERDAG 2 JUNI 1955 DE LEIDSB COIJ NT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Graankorrel stierf om nieuwe vrucht voort te brengen Eindelijk is het dan zover, dat Amsterdam zonder Nationaal Monument is, eindelijk ja, want men heeft naar dat tijdstip verlangd, niet omdat men in Amsterdam iets tegen het Nationaal Monument als zodanig zou hebben, maar omdat men niet hield van het tijdelijke karakter daarvan. En omdat eerst het tijdelijke Natio nale Monument moest zijn verdwenen velen waren trouwens reeds vergeten, dat het hier een „tijdelijk" bouwsel betrof voordat aan de bouw van het definitieve kon worden begonnen, is een kleine juichkreet bij het zien van de afbrokkelende laatste resten van het oude monument volkomen op zijn plaats. Hoe het nieuwe monument wordt, dat volgend jaar zal worden onthuld kan nog geen buitenstaander zich precies voor stellen, hoe de laatste resten van het tijdelijke monument in de felle zon vielen onder de slopershamer, toont deze foto Infiltratie in de aandacht De hëer Al'gera heeft gistermiddag in de Eerste Kamer pogingen in het werk gesteld om de begroting Nieuw - Guinea van de agenda af te voeren. Een debat met een demissionnair mi nister leek hem tamelijk vruchteloos. Hij vond steun bij de V.V.D., A.R., C.P.N. en bij drie leden vain de frac tie van de P.v.d.A., nej. mr. Tjeenk Willink en de heren Dreu en mr. G. J. P. Cammelbeek. Hoewel het voorstel in dde geest met 27 tegen 14 stemmen werd afge wezen drukte het tooh een stempel- op het verder verloop van de debat ten. De kabinetscrisis vervulde "méér de gedachten dan de agenda. Prof. mr. A. N. Molenaar (VVD) sneed opnieuw de Telegraaf-artikelen van April j.l. aan, over de Indonesi sche infiltraties in Nederlands Nieuw - Guinea, waarop hij tijdens de behan deling van de begroting van Buiten landse Zaken van minister Luns geen afdoend antwoord had gekregen. Ook vroeg hij inlichtingen over geheime militaire stukken, die in het voorma lige legerkamp van de landmacht op Nieuw-Guinea, in Ifar, onbeheerd zouden zijn aangetroffen. Het was prof. dr. F. C. Gerretson (C.-H.), die korte tijd later ook de infiltrantenkwestie op de ministers tafel legde met de woorden:. „Weest oprecht in deze zaak". Reeds een jaar geleden, aldus prof. Gerretson, was ik van andere infiltratiekwesties op de hoogte; ook weet ik, dat de rappor teur van deze infiltratie-achtergrond van hogerhand het zwijgen is opge legd. Een veehouder te Delft heeft zich gistermorgen voor de kanonrechter te Delft te verantwoorden gehad, omdat hij een groot aantal biggen' zou heb ben verkocht en afgeleverd, dat lij dende was aan varkenspest, Uit het verhoor van- de vee-arts en twee andere getuigen bleek dat ver dachte, ondanks een waarschuwing, met de aflevering was voortgegaan, hetgeen de ambtenaar van het O.M. hem zeer kwalijk nam. In zijn requi sitoir zei de ambtenaar, dat hij dit een hoogst ernstige zaak vond, die in verscheidene plaatsen van het land „explosies" van varkenspest tengevol ge heer gehad. „Het had maar wei nig gescheeld of een nationale ramp zou het gevolg zijn geweest", zei de ambtenaar en hij eiste dan ook zes weken principale hechtenis. De raadsman van verdachte wees ge had gehad. „Het had maar wei deze zaak nog drie civiele acties tot een totaal van bijna twaalfduizend gulden tegen zich heeft lopen. Met het oog hierop pleitte hij clementie. De kantonrechter wilde het nog met een geldboete afdoen en vonniste met 50-0.subs 200 dagen hechte- EMIGRANTE VLIEGT MET LEVENDE HAVE NAAR CANADA. Negen Juni a.s. zal van Schiphol een speciaal gecharterd vliegtuig ver trekken, waarmee de 47-jarige me juffrouw J. Brugman uit Barneveld naar Sidney op Nova Scotia in Cana da - reist. Behalve haar meubelen neemt mejuffrouw Brurgman met het vliegtuig mee 24 honden waaron der 17 Afghanen 500 meter kippen gaas, een tractor, haar bibliotheek en haar discotheek. Drie paarden, een ezel en een ponny reizen morgen al vast vooruit. Deze dieren mogen na melijk niet per vliegtuig Canada wor den ingevoerd. Zij gaan nu via Prest- wick naar Glasgow, vanwaar zij ver der worden verscheept naar Quebec. Een van de weinige opmerkelijke geluiden kwam vervolgens uit de mond van de K.V.P.-afgevaardigde jhr. mr. G. A. H. Ruys de Beeren- brouck, die naar aanleiding van het mannentekort op Nederl. Nieuw-Gui- mea voorstelde Inddsch-Nederlandse en Ambonnese jonge vrouwen naar dit gebied te sturen. „Zij kunnen be ter tegen de tropen dan haar Neder landse sexegenoten". Ook de kwestie van de voertaal kreeg de aandacht van de K.V.P. - woordvoerder, die vond, dat het roer radicaal om moet. „Over enkele ja ren zal het nog moeilijker zijn om het Nederlands als voertaal in te voe ren. Op het ogenblik komen wij geen stap verder, omdat de gouverneur om bepaalde redenen voorstander van het invoeren van het Nederlands is. Warme steun voor het Nederlands als voertaal kreeg hij van de heer De Dreu (P.v.d.A.), die ook nu „nog" de tijd rijp vond om van het Maleis op het Nederlands over te schakelen. De Maleise taal leidt tot contact voor infiltranten met de bevolking, aldus de heer De Dreu, die afschaffing van het Maleis alleen in een snel tempo doelmatig achtte. U voelt U weer "stralend AKKERTJE Radio's, ongeveer 20 pet. goedkoper Nog deze week kan een prijsver laging voor radiotoestellen verwacht worden. In de besprekingen, die ge voerd zijn tussen vertegenwoordigers van radiofabrikanten, -importeurs en -detailhandelaren enerzijds en verte genwoordigers van de minister yan Economische Zaken anderzijds, is overeenstemming bereikt over een prijsverlaging van omstreeks 20 pro cent, waarbij inbegrepen is de verla ging, die het resultaat zal zijn van de voorgenomen afschaffing van de weeldebelasting op radio's. Met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1954 zullen de bijverdiensten uit een particuliere betrekking geheel ten goede komen aan een gepension- neerde ambtenaar. De Eerste Kamer heeft zich gisteren zonder discussie en zonder stemming verenigd met de ze jongste wijziging in de wet op de beperking van de cumulatie van pen sioenen. De inkomsten uit een over- heidsbetrekking zullen echter nog ten dele, maar in mindere mate dan tot nu toe op het pensioen bedrag in min dering worden gebracht. De Tweede Kamer heeft er sterk op aangedrongen, dat ook deze bepaling zou komen te vervallen, maar tijdens de openbare behandeling van deze wetswijziging op 16 Maart kon minis ter Beel niet verder gaan dan de toe zegging, dat hij uit het rapport van de commissie-Van Poelje tot herzie ning van de pensioenwetgeving het advies betreffende de cumulatie voor rang in afhandeling zal geven. (Alg. Dagbl. Wegens diefstal van kleine geldsbe dragen uit brieven is gisteren door de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voor waardelijk met aftrek van het voor arrest geëist tegen de 28-jarige be steller van de PTT J. H. uit Den Haag. De brieven, waarop de man het .voorzien" had, waren geadresseerd aan pater Eusebius Kemp en het geld, dat in de 'brieven zat, was door goede gevers bestemd voor de kleu ters van het kindertehuis „St. Anto- nius" te Den Haag. In de periode van Januari 1954 tot Februari 1955 nam de besteller de post voor pater Kemp weg, haalde het geld uit de enveloppen en ver nietigde daarna de brieven. Om de dief te vinden werd een valstrik uit gezet. Men verzond twee brieven, die te voren met een speciaal poeder waren geprepareerd, aan pater Kemp. Deze brieven hebben de ge adresseerde nooit bereikt en de da- dor liep tegen de lamp. Verdachte verklaarde dat hij in totaal onge veer f 200 had weggenomen. Hij zei- de het geld te hebben besteed voor zijn zieke vrouw, doch tegen de po litie zou hij aanvankelijk hebben verklaard het niet te kunnen ver kroppen, dat „kapelaans" zoveel geld kregen. Uitspraak over tien da gen. em als symbool DUBEC? Omdat een hert een edel en zacht dier is, - zoals ook de uitgelezen geurige Orifinttabakken, die sinds 1885 voor DUBEC worden gekozen, uitermate edel en zacht zijn. Omdat het snelle hert beschikt over sterke longen en een voortreffelijke ademhaling. Wie de zachte, geurige DUBEC rookt heeft geen last van prikkeling in de keel, geen last van rokershoest. Koop vandaag nog DUBEC Dubee Maxoul ron^. f ovaal Dubee no 4 (in het bekende rode doosje) 90 Ct DUBEC, de edele Oriènt-cigard Opening 9 Juli Bij de opening van de Heiligdoms vaart te Maastricht 1955 worden op Zaterdag 9 Juli verscheidene wereld lijke en geestelijke autoriteiten ver wacht. Tot de geestelijke hoogwaar digheidsbekleders behoren o.a. kardi naal Jozef Frings van Keulen, de bis schoppen van Aken en Luik, alle bis schoppen van Nederland en enkele missiebisschoppen. Kardinaal Frings celebreert op Zondag 10 Juli in de 13 Gewonden in Den Haag In de Javastraat in Den Haag is gistermiddag omstreeks half zes een automobilist ingereden op het hem tegemoetkomende verkeer, waarbij hij in botsing is gekomen met een scooter en elf wielrijders; hierbij werden twee personen ernstig en elf licht gewond. Gistermiddag zijn op het in aanleg zijnde sportveldencomplex in Voor hout, vlak bij het bordje „Verboden Toegang", wethouder W. Borst en plaatsvervangend wethouder mr We- ve verbaliseerd, omdat zij zonder toe stemming van de burgemeester het terrein hadden betreden. Beide heren verklaarden, dat zy bij het opmaken van het procesver baal pas hadden vernomen, dat zij een schriftelijke toestemming van de burgemeester moesten hebben. Dit deelde de betreffende wachtmeester mede. De wethouder en zijn tijdelijke collega waren naar het terrein geko men, om de werkzaamheden in ogenschouw te nemen, daar zij des middags een onderhoud zouden heb ben met .de directie van de Heide Mij, die de sportvelden aanlegt. Zij rekenden zich niet tot de onbevoeg den van artikel 461. Ten eei'ste uit hoofde van hun functie; ten tweede omdat zij respectievelijk voorzitter en secretaris zijn van de door de raad ingestelde sportvelden-commis sie. Beide heren hebben het departe ment van binnenlandse zaken op de hoogte gebracht van het gebeurde. Burgemeester drs De Graaff ver klaarde op ons (telefonisch) verzoek om enige toelichting van zijn stand punt, dat het terrein ingevolge art. 461 niet door onbevoegden mocht worden betreden i.v.m. de opgesla gen materialen en om een vlotte af werking te bevorderen. De burge meester was de mening toegedaan, dat ook de wethouders voor het be treden van het terrein toestemming hadden móeten vragen. „Indien zij even contact met mij hadden opge nomen, zou er niets gebeurd zijn". Burgemeester De1 Graaff verklaar de voorts, dat de raadscommissie voor de sportvelden, waarvan de beide betrokkenen respectievelijk voorzitter en secretaris waren, niet meer bestaat. Volgens de opvatting van de burgemeester hield deze commissie die een commissie van advies was.op te bestaan toen het sportveldenplan door de raad werd aanvaard. Tenslotte verklaarde de burge meester, dat de bespreking van d^ beide heren met de directie van de Heide Mif geen bespreking van B. en W. was, omdat hij zelf verhinderd was er aan deel te nemen en aan de secretaris van de gemeente tijdens de laatste B. en W.-vergadering was opgedragen een nieuwe datum met de directie van de Heide Mij vast te stellen. De 73-jarige automobilist uit Was senaar reed in de richting van de Ko ninginnegracht tussen de Suriname- straat en het Nassauplein. Van rechts uit de Schelpkade kwam een tot nu toe onbekend gebleven bromfietser, die volgens de politie geen voorrang aan de auto verleende. De automo bilist week naar rechts uit en kwam daarbij op het voor hem linker weg gedeelte, waar een file wielrijders naderde. Met elf wielrijders en een scooter kwam de auto in botsing, mede doordat volgens de politie de automobilist op het gaspedaal heeft getrapt in plaats van op de rem. Door de serie aanrijdingen werd een 30-jarige scooter-bestuurder uit Delft en een 66-jarige wielrijder uit Den Haag ernstig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis Bronovo opgenomen. De 14-jarige duopassagier van de scooter, eveneens uit Delft, werd min der ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. Bovendien moesten een wielrijder en een wielrijdster, resp. met een been- en een hoofdwonde naar het ziekenhuis Westeinde worden ver voerd, vanwaar zij na behandeling' huiswaarts konden keren. Acht ande re wielrijders, die schaafwonden en ontvellingen hadden opgelopen, kon den ter plaatse door de gemeentelij ke geneeskundige dienst van Den Haag worden behandeld. De scooter en de rijwielen werden alle min of meer beschadigd. NIEUWE MOERDIJKBRUG NADERT ZIJN VOLTOOIING. De spoorbrug over het Hollands Diep, die vervangen wordt door een dubbelsporige brug, zal binnen af zienbare tijd zijn voltooid. Zondag middag zal het op een na laatste nieuwe brugdeel worden ingevaren. Het is de bedoeling, dat het te ver vangen deel tussen een en drie uur wordt uitgevaren, waarna men tot circa half zeven bezig zal zijn aan de plaatsing van het nieuwe deel. In het Westfriese kanaal nabij Noord-Scharwoude is tengevolge van vergiftiging een grote sterfte ontstaan onder de visstand. Deze vergiftiging moet worden geweten aan de onge veer 30.000 liter wei, die enige chauf feurs van een zuivelonderneming uit Breda gedurende de afgelopen dagen in het water van het kanaal hebben geloosd. De chauffeurs vervoeren dagelijks melk in een tankauto naar een melk fabriek in Opmeer, waar de melk wordt verwerkt. De na de verwer king overgebleven wei moet door de chauffeurs weer worden meegeno men, die op de terugweg deze vloei stof in het kanaal gooiden, zeer tot schade van de daarin aanwezige bot, aal, brasem en blei. Beroepsvissers schatten de aangebrachte schade op enige duizenden guldens. De rijkspo litie heeft proces-ver baal opge maakt. St. Servaaskerk te Maastricht een Pontificale Hoogmis. Zondag 17 Juli zal te Maastricht, in een plechtigheid waaraan alle parochies van het dio cees Roermond deelnemen, het bis dom worden toegewijd aan Maria. Elke morgen, na de pontificale plechtigheid in de St. Servaas zullen de relieken van heiligen uit de relie- kenschat dezer kerk, in het histori sche Pandihof aan de gelovigen wor den getoond. Elke middag van de Heiligdoms vaart tussen 9 en 24 Juli wordt na een Pontificaal Lof in de O. L. Vrou we basiliek de toning der relieken uit de schatkamer van de O. L. Vrouwe- kerk gehouden. Op de Zondagen 10 en 24 Juli trekt door Maastricht een grote feeststoet, waarin het Christendom door de tij den heen wordt uitgebeeld. Wagenspelen. Tijdens de Heiligdomsvaart, werden voorts toneelvoorstellingen gehouden van een speciaal geschreven open luchtspel van Leo Maas, „De gebroken ring", waarin de marteldood van St. Lambertus wordt verhaald. Verder wordt, eveneens door leerlingen der toneelacademie, het Middeleeuwse mysteriespel „Marieken van Nim- weghen" vertoond en zullen wagen spelen op diverse plaats van Maas tricht worden gegeven. Verder worden ook muzikale ge beurtenissen in het plan der feestvie ring opgenomen: Het Limb. Sympho. nieorkest, diverse mannenkoren, ly ceumkoor en andere ensembles wer ken hieraan mede. Grote belangstelling verwacht. Op Vrijdag 8 Juli zullen relieken van 21 der heilige bisschoppen van Maastricht aan de 21 parochiekerken van Maastricht worden overgedragen en in feeststoeten naar de eigen pa rochiekerk worden overgebracht, waar deze relieken gedurende de hele Heiligdomsvaart ter verering blijven uitgesteld. Woensdag 13 Juli zal ingr. Lemmens op het Vrijthof een H. Mis opdragen, speciaal voor de duizenden schoolkinderen van Maastricht. Maastricht is sedert enkele maan den al bezig aan de voorbereiding van een straatversiering. Ook de ge meente zal aan deze versiering deel nemen met een feestelijke tooi van alle openbare gebouwen, pleinen,, bruggen e.d. Evenals in het verleden worden ook nu weer tienduizenden pelgrims, niet alleen uit Limburg, maar uit alle delen van Nederland en ook uit de aangrenzende gebieden van Aken, Luik en Hasselt-Tongeren verwacht. Een 32-jarige Pool heeft in de Oran- jeboomstraat in Breda vijf schoten gelost op het achttienjarige meisje Jeanne Oostvogelen, met wie hij ken nis had gemaakt in een dancing. Het meisje gaf te kennen de connectie te willen verbreken, terwijl zij met haar moeder en broer in de tuin van haar woning stond, .waarop de Pool een revolver uit zijn zak haalde en op het meisje schoot. Het meisje vluchtte over een tuinmuur en het schot miste. Tijdens de vlucht struikelde zij en op dat moment schoot de man weer, waarbij hij het meisje in de rug raakte. Het meisje vluchtte opnieuw. Tot vijf maal toe vuurde de man schoten af, die gelukkig geen doel troffen. De moeder en de broer pro beerden de Pool te overmeesteren, maar hij vluchtte per fiets en is later door de politie opgehaald, aangehou den en ingesloten. Het meisje is naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat de verwonding gelukkig van niet ernstige aard was.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5