Toenemende belangstelling van Duitsers en Amerikanen voor stedeschoon en cultuurbezit E.T.I.-rapport over detailhandel in Oegstgeest Scheepsramp in Adriatische Zee IJzeren Gordijn wipt op Goed jaar voor narcissenkwekers Limonaderietjes in ruil voor slangen Schoolmelk 25 ct» per liter PONDERDAG 2 JUNI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Dc detailhandel in de ruimste zin telt 162 vestigingen in Oegstgeest, (waarvan 106 met enigerlei vorm van de koopruimte) hierin werken ruim 350 personen. Voorzover het de bedrijven zonder ambacht betreft, wordt het bedrijf voor 75% uitge oefend door de bedrijfshoofden en hun gezinsleden. Slechts 4 bedrijven hadden in 1950 6 tot 10 man perso neel. Globaal genomen kan men de klein-handel in twee categorieën in delen: In de eerste plaats de goede ren die voor het dagelijks levenson derhoud nodig zijn. In de tweede plaats zijn er die goederen welke slechts van tijd tot tijd worden aan geschaft. De oorzaak hiervan kan liggen in het duurzame karakter of in het karakter als luxe artikel. De eisen die de klanten aan de winkels stellen, zijn voor beide groepen ver- sohillend. Om de dagelijks beno digde artikelen, die in het algemeen een vaste kwaliteit en prijs hebben, hecht de consument veel meer waar de aan een kortere afstand van zijn woning tot de winkel. Men ziet dan ook in het algemeen dit soort winkels over de gemeente verspreid. Ten aanzien van duur zame goederen heeft de consument echter een andere wens, n.l. een wel overwogen keus te maken uit een veelheid van kwaliteiten en prij zen, hetgeen veeal het bezoeken van meer dan één winkel inhoudt. AAN DE LAGE KANT. Aangezien de afzet per hoofd van de bevolking doorgaans gering is, zal de kleinhandel in deze soort goe deren slechts levensvatbaarheid heb ben als hij kan steunen op een be volkingsgroep van een bepaalde minimale omvang en samenstelling. In kleinere gemeenten kan niet al tijd aan deze voorwaarden worden voldaan. Volgens het rapport blijkt dat het aantal detailhandelaren, in vergelij king met andere gemeenten aan de lage kant is. GEEN SNELHEIDSWEDSTRIJDEN MET BROMFIETSEN De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft zich tot de K.N.M.V. gewend met de mededeling, dat voor taan door zijn ministerie geen toe stemming zal worden gegeven tot 't •houden van snelheidswedstrijden met bromfietsen op de openbare weg. Een dergelijke vergunning hebben de organisatoren van wedstrijden steeds nodig op grond van de wegen- verweerswet, willen zij de medewer king van de politie en gemeentelijke instanties verkrijgen. Onder snel heidswedstrijd moet in dit geval wor den verstaan elk rijden met brom fietsen ter vaststelling of vergelij king van prestaties, waarbij het ele ment snelheid de doorslag geeft. In de toelichting wordt vermeld, dat dit besluit werd genomen in het belang van de verkeersveiligheid in het algemeen. Het rijwiel met hulp motor is, aldus de minister, van huis uit bedoeld als een rijwiel, waarop men zich zonder trappen kan voort bewegen. Het dreigt echter meer en meer zijn oorspronkelijk karakter te verliezen en te veranderen in een licht motorrijwiel. De indices worden nog lager, als men de talrijke groenten- en «bloe menhandelaren (zonder winkel) uit het westelijk deel van de gemeente buiten beschouwing laat, (die be drijven zijn voor hun afzet niet op de eigen gemeente georiënteerd). Men heeft zich bij deze snelle uit breiding niet bekommerd van waar uit de bewoners de noodzakelijke goederen en diensten zouden kunnen worden voorzien. In een uitgestrekte gemeente met verschillende woon kernen zou het scheppen van een kunstmatig centrum trouwens een hachelijke zaak zijn geweest. De be lemmeringen in de uitbreiding van de gemeente naar het westen en de ongelukkige verkeerssituaties zijn waarschijnlijke oorzaken, dat het winkelcentrum nabij de Leidse Buurt niet volledig is uitgegroeid. Aanvul ling is gezocht in de Greverstraat, waar hier en daar tot aantrekkelijke winkel vorming is gekomen en in de lang gerekte Kempenaerstraat die echter het nadeel heeft loodrecht op de gangbare verkeersrichting te staan. IN WOONHUIZEN. Hadden de winkelieren zich des tijds voldoende rekenschap kunnen geven van de komstige opslag-repa ratie-, en expeditieproblemen, dan zou nog wel een aanvaardbare toe stand zijn ontstaan. Het merendeel der winkels bestaat echter uit ver bouwde woonhuizen, die dus van de begane grond af reeds bepaalde on doelmatigheden vertoonden en zich bij uitbreiding der omzetten steeds meer gingen wreken en successieve lijk kostbare verbouwingen noodza kelijk maakten, waarbij het uiter lijk aanzien der verdiepingen bijna altijd werd vergeten. Voegt men daarbij de onderbreking van winkelreeksen door woonhuizen (vaak nog met ontruimen) en de soms zeer smalle trottoirs dan on derstreept dit de conclusie van de oppervlakkige toeschouwer, dat de winkelstraten een te onsamenhan gend beeld vertonen, waarin wel alle gewenste soorten winkels aan wezig zijn maar heel de onderlinge rangschikking te wensen overlaat. De steeds verder gaande uitbrei- VOOR DE GROOTSTE KEUZE IN ALLE soorten Schoenen voor olke beurs VOOR DE prettigste bediening VOOR de beste service JlcU€M> het moderne schoenenpaleis inde Haarlemmerstraat (Advertentie). ding van de gemeente maakt de af stand tussen de niet-centraal gele gen winken en klanten steeds groter en verhoogt daardoor de kosten van personeel en transportmiddelen voor „huisbezorging" hetgeen niet zonder invloed kan blijven op het prijspijl. Voor de winkels van dagelijkse be hoeften. weegt dit iets meer zwaar dan voor andere. Een volgende keer zullen we het hebben over Verkeer en Vervoer. OVERSTE BROEDERS VAN O. L. V. VAN ZEVEN SMARTEN BENOEMD. Tot algemeen overste van de Con gregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten is hedenmorgen te Voor hout, in het bijzijn van mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, gekozen de eerw. broeder Waltherus. De nieuwe overste br. Waltherus (C. J. Jansen) werd 29 Augustus 1912 in den Helder geboren en is thans in Rotterdam werkzaam als noofd van een jongensschool voor moeilijk opvoedbare kinderen. Ledenvergadering Vreemdelingen Verkeer Boekje over geschiedenis Pilgrimfathers Museumbezoek toont verheugende stijging Nederland en dus ook Leiden mag zich in een steeds grotere belangstel ling van onze oosterburen verheugen. Gelukkig is déze interesse lonend en dus ruimschoots voldoende om te genover het verleden een oogje dicht te doen. Nu waren het bovendien niet alleen Duitsers die in Leiden te gast gingen want het gastenboek van de V.V.V. over 1954, waarin de leden van deze vereniging gisteravond door de directeur de heer Visser een kijk- nissen van internationale vermaard- ntid zijn feiten die spreker uiter mate optimistisch stemden. Met steun van het gemeentebe stuur zal binnenkort door hei V.V.V. een boekje over de Pilgrin fathers van de hand van de vroegere archi val is dc heer Van der Burgh ver schijnen. Nieuwe *'otcleis. Het jaarover/•.«.lit van de heer Vis ser maakte melding van een stijging van het aantal ,'eden tot 210 en het ttr perse gar: -.'an nieuwe folders over de toerist scne bijzonderheden v&n Leiden. De heer V'.ascr constateer ie ver volgens een verheugende stijging van het museumbezoek. In het museum je gegund werd, bevatte ook namen I van Volkenkunde passeerden het en jrelallen van Fnirelsen 4merika- vt)riSe jaar maar liefst 24'000 Pers0" en getallen van Engelsen, Amerika nm de lokelten Dit bakent t 0 v. nen en zelfs van duizenden Leide- I 1953 een stijging van 50 pet. De La- naars, die de schoonheden van huil henhal boekte ruim 28.000 bezoekers en het museum voor oudheden stad niet alleen voor de vreemdelin- 18 000 Aantrekkelijke tentoonstel- gen lieten. Buitengewoon bemoedi- lingen maakte de museumgang van gend zijn bijvoorbeeld de cijfers van het museumbezoek, die werkelijk niet alleen aan de vele regenachtige dagen te danken zijn Reeds in het openingswoord van de voorzitter van v'.V.V., wethouder D. van der Kwaak, was een opge wekte klank te horen. Het toenemen. de vreemdelirgonoezoek en het in schakelen van Leiden in gebeurte- Mgr. Buis medio Augustus naar Leiden Voor de Zuidslavische vloot is gis teren de rouw afgekondigd, nadat be kend was geworden dat een mijnen veger van de vloot Dinsdagochtend in een storm in het Noordelijk deel van de Adriatische Zee met man en muis was vergaan. Twee officieren, twee onderofficieren, elf cadetten en elf manschappen verloren het le ven. Vijf lijken zijn geborgen. De ramp had plaats in het Vele- bitkanaal tussen het eiland Kuk en het vasteland van Dalmatië. Op een gegeven ogenblik stak de Boreas, een verraderlijke noordenwind, op die binnen een paar minuten de snel heid van honderd kilometer bereik te. Het schip dat door twee andere werd begeleid, kapseisde en zonk vrywel onmiddellijk. Zes uur later passeerde het Zuidslavische jacht Jadranka met aan boord Kroesjtt- sjef, Boelganin en leden van hun ge volg op veertig kilometer afstand van de plaats de£ onheils op weg voor een bezoek aan Rijeka. De redacteur van het Westduitsc persbureau D.P.A. Bruno Sobczak en de hoofdverslaggever van „Sued- neutsche Zeilung", Hans Ulrich Kep- ski, zijn uit Oost-Berlijn naar dc Sovjet-Unie vertrokken. Zij behoren tot een groep Westduitse journalis ten, die enkele dagen geleden on verwacht toestemming kregen van liet Sovjetrussische ministerie van buitenlandse zaken, om de Sovjet- Unie te bezoeken Zij zullen drie weken in de Sov jet-Unie mogen verblijven en wel óp eigen kosten en zonder voorge schreven program. Dit is de eerste maal, dat een groep Westduitse journalisten in tien jaar tijds toestemming heeft ontvan gen tot een dergelijk bezoek van Sovjet-zijde. In Oost-Berlijn wordt dit een keerpunt in de verhouding tussen de Sovjet-Unie en West,-Ber- Ujn genoemd. DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG Het areaal werd iets ingekrompen De Narcissenkwekers waren gister avond in vergadering bijeen. De agen da had er al niet veel twijfel over laten bestaan: er zouden geen opwin dende berichten te beluisteren vallen. Men hoorde, dat er voor de directeur van de Keuringsdienst, de heer Lim burg, nog altijd het een en ander te wensen overblijft; men koos nieuwe bestuursleden; luisterde naar de ge bruikelijke notulen en het even ge bruikelijke jaarverslag en daarmee had men de vergadering gehad. De voorzitter, de heer Th. Hoog, zei in zijn openingswoord, dat men over het afgelopen jaar niet klagen mag. Er was vrijwel geen surplus en men kreeg goede prijzen. Het areaal was ingekrompen van 761.000 R.R. tot 728.000 R.R. Vele kwekers waren zo verstandig geweest die va riëteiten waarnaar ndet veel vraag meer was in te krimpen en soms ge heel op te ruimen. De inzending van „De Narcis" op de Gentse Floraliën was een groot succes. Men had diverse nieuwere va riëteiten ingezonden, waardoor ook deze meer bekendheid bij onze Zui derburen kregen. Dé administrateur, de heer v. d. Laan ging nog even de geschiedenis van de keuringsdienst na, die vorig jaar veertig jaar bestond. Verder bleek uit het verslag, dat van het uitgegeven teeltrecht van 1094 H.A. pl.m. 1057 H.A. was volge- plant. De vraag is gerezen, aldus spr., of het geen aanbeveling verdient tot uitbreiding van het teeltrecht over te gaan, daar de statistieken uitwezen, dat er bij een groeiend areaal minder abnormaal wordt ingeleverd en de surplusheffing niet hoger wordt. Wat het ledental der vereniging aangaat: men telt nu 1000 leden. Moeilijke arbeid. Over het verslag van de directeur van de Keuringsdienst, de heer F. Limburg gesproken:' de controleurs hadden het 't afgelopen jaar niet ge makkelijk. De vorst had in verschil lende gevallen de gewassen aange- tast en het opzuiveren was daardoor moeilijk. Spr. wees nog even op de belangrijkheid van het zuiver hou den der partijen. Vroeg en afdoend zuiveren der partijen is en blijft een eerste vereiste voor de kwekers. Met vliegbestrijding had men min der moeite, daar de oppervlakte die onbehandeld wordt, gering is. Toch komt men telkens weer partijtjes te gen, waarvan men niet eens de moei te heeft genomen om ze voor het planten na te zoeken en waar men tien en meer vliegplanten per bed vindt. Door het slechte weer tijdens de rooiperiode kwam nogal veel bot- velerlei sytis en koprot voor. Marine. Met aaltjesziek had men heel wei nig te maken en voor het bloembol- len-surplusfonds kreeg men uiteraard niet veel te keuren. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de aftredende heren Th. Hoog, R. C. Segers, G. N. Berbée en Joh. v. d. Lely (welke laatste we gens ziekte had moeten bedanken) gekozen de volgende heren: Th. de Vroomen (Warmond), A. J. J. Arents- horst (Sassenheim), G. M. Berbée Azn. (Breezand) en G. Enthoven Dzn., Nw. Vennep. De heer Hoog dankte de scheidende bestuursleden voor hun aan „De Nar cis" bewezen diensten, terwijl de heer Hoog op zijn beurt werd bedankt door de heer Jac. Th. de Vroomen. De wijziging der statuten slechts een formaliteit ging er zonder slag of stoot door en daarmee had men de vergadering gelijk gehad oók. De apotolische vicaris van Yessel- ton (Noord Borneo) mgr Jacobus Buis zal medio Augustus een bezoek aan Leiden brengen. De bisschop zal zijn intrek nemen bij zijn ouders. Op het programma staan besprekingen in binnen- en buitenland over een snelle ontwikkeling van het missie gebied. Mgr. Buis maakt de reis naar Nederland met de Oranje. Leidse biologen terug uit Nieuw-Guinea Waneer men ergens in de binnen landen van Nieuw-Guinea Papoea's tegenkomt, die een aantal felge kleurde limonaderietjes door de neus dragen, is het zeer waarschijnlijk dat deze mensen een bijdrage hebben ge leverd tot de collectie van het rijks museum van natuurlijke historie te Leiden. Ongetwijfeld zullen zij u dan kunnen vertellen over die drie zon derlinge Nederlanders die deze kostbare attributen zomaar afgaven in ruil voor doodgewone schildpad den, slangen, kreeften of vissen. Drie biologen van het Leidse mu seum zijn namelijk zeven maanden lang door Nieuw-Guinea getrokken om er wetenschappelijk onderzoek te verrichten en een grote hoeveelheid materiaal voor het museum te ver zamelen. De drie heren, de onder directeur dr. L. D. Brongersma, als mede dr. L. B. Holthuis en dr. M. Boeseman, zijn dezer dagen in Lei den teruggekeerd en hebben in een onderhoud het een en ander verteld over hun ervaringen. Deze studiereis kon mede dank zy n' subsidie van de Nederlandse or ganisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek worden gemaakt, al thans wat de heren Brongersma en Holthuis betreft. De heer Boeseman maakte de reis op uitnodiging van 't gouvernement van Nieuw-Guinea ter inventarisatie van de zoetwater visfauna. Daarnaast kregen de heren steun van de Koninklijke tallozen lichter. Al deze extra be langstelling veroorzaakte vooral in de bollentijd een schrijnend gebrek aan hotelaccomodatie. Dank zij een op roep door de radio kon men over 30 extra particuliere adressen beschik ken. Vrijwel alle aanvragers werden op deze wijze geholpen. Leiden vroeger en nu. Spreker memoreerde vervolgens do verschillende festiviteiten, die het centrum van Leiden in een extra feestelijk dag- en floodlight zetten. De Leidato en het Oud-Hollands centrum waren de hoogtepunten. De Leidse middenstand maakte de don kere dagen voor Sinterklaas tot een lichtend voorbeeld van onderne mingszin en het waterorgel liet heel Leiden naar zijn pijpen dansen. Het boekje „Leiden, vroeger en nu" zal weldra aan de Leidse boe- kenrij worden toegevoegd. Pauze-voorstellingen. In samenwerking met K. en O. zul len nog dit jaftr zes pauze-voorstel lingen gegeven worden. De Leidse bevolking zal kunnen bewijzen dat wat de volle zaal betreft de leuze „wat Kan Kan kan Kan alleen" niet op zal gaan. De heer Visser vestigde tenslotte de aandacht op een enquête in mid denstands- en horecafbedrijven. De penningmeester de heer G. A. P. Eversteyn mocht vervolgens voor zijn zorgvuldig en belangeloos ver richte bezigheden een warm ap plaus in ontvangst nemen. Als leden van de nieuwe kascom- missie werden de heren J. van Ul- aen en L. Questroo geïnstalleerd. De bestuursverkiezing bracht vervol gens mr. Portheine achter de tafel. Na de pauze werden enkele inte ressante filmpjes vertoond. Miauwende kikkers. De drie biologen zijn allen zeer tevreden over de bereikte resultaten. De miauwende boomkikkers en de grote zaagvissen, waarover wij reeds eerder schreven, vormen nog niet eens het belangrijkste deel van hun vangsten. Dr. Brongersma, die zich speciaal toelegt op reptielen en am- phibieën is het meeste in zijn schik met drie zeeslangen, die in geheel zoet water zijn gevangen, maar liefst 700 kilometer stroomopwaarts in de Boven-Digoel. Ook is hij blij met 'n aantal zoetwater- en moerasschild padden van een soort, waarvan het museum nog niets had. Dr. Holthuis, wiens specialiteit de kreeftachtigen zijn, was het meest enthousiast over de kreeftenfauna van de Wissel meren. Verscheidene kreeftensoorten komen hier naast elkaar voor en zij vormen een van de voornaamste voedselbronnen voor de bevolking, daar er slechts weinig vis in deze meren leeft. Dr. Boeseman tenslotte, de vissendeskundige van het mu seum, is het beste te spreken over de haaien uit het Jamoermeer. Tot nu toe was namelijk slechts het be staan van één soort zoetwaterhaaien bekend, in Midden-Amerika. Nage gaan moet echter nog worden, of de haaien uit het Jamoermeer werkelijk slechts daar leven, of uiteindelijk toch uit zee komen. Rijke oogst. Ruw geschat bedraagt de gehele buit 4 a 5000 vissen, 10.000 garnalen, krabben of kreeften, 2000 reptielen en amphibieën, enige duizenden in secten en nog wat dieren van andere groepen. Overeenkomstig het voorstel, be sloot de gemeenteraad op 7 Maart j.l. een bedrag van f3600.be schikbaar te stellen ter bevordering van het algemeen gebruik van schoolmelk. Tevens werd om prae- advies in handen van B. en W. gesteld een tijdens de beraadslagin gen ingediend voorstel van Mevr. C. P. Braggaar-de Does en de heer Di\ J. Goslings om de ouderbij drage vast te stellen op f 0.25 per liter. In't voorstel van B. en W. was .uitgegaan van een bedrag van f 0.30 per liter. Verlaging van de ouderbijdrage tot het voorgestelde bedrag zal in derdaad dienstig kunnen zijn aan het doel, dat met het voorstel 'be oogd wordt., nl. een zo groot moge lijke uitbreiding van Ihet gebruik van schoolmelk. Uitgaande van het standpunt, dat het gebruik van schoolmelk, we gens de grote waarde daarvan, krachtig dient te worden bevor derd, heeft het College zich met de grootst mogelijke meerderheid voor in de Commissie voor de Financiën en een minderheid in de Commissie voor het Onderwijs. Op grond van de veronderstel ling, dat het aantal gebruikers van schoolmelk bij een ouderbijdrage van f 0.25 nagenoeg zal verdubbe len in vergelijking met het tegen woordige aantal, en dat een deel der ouders vrijwillig de volle kost prijs van de melk zal betalen, moet het tekort op de verstrekking van schoolmelk voor het resterende deel van dit jaar bij een ouderbij drage van f 0.25 per liter op f 5610 worden geraamd. Het bedrag, dat de raad beschikbaar stelde, zal in verband hiermede met f 2010. moeten worden verhoogd. VOORZIENINGEN ENDEGEEST. Aan de raad der gemeente Lei den wordt voorgesteld een bedrag van f762.280.beschikbaar te stel len voor het treffen van de volgen de voorzieningen ten behoeve van de psychiatrische inrichtingen „En degeest" c.a.: het vernieuwen van restauraties aan die paviljoens; het aanbrengen van serres aan de pa viljoens Mannen E en C en Vrou wen C van Endegeest; het verbete ren van de eetzaal van het zusters- verlaging van de ouderbijdrage tot huis; het^ treffen van voorzienin f0.25 uitgesproken. Wel wenst het daarbij de mogelijkheid open te la ten, dat ouders, op basis van vrij willigheid, een extra-bijdrage be talen gelijk aan het verschil tussen de kostprijs van de melk, die thans f 0.34 per liter bedraagt, en de ver schuldigde bijdrage. Een lid van het College heeft zich tegen verlaging van de ouderbij drage verklaard, omdat daardoor ook de ouders, die zonder bezwaar een hogere prijs kunnen betalen, een tegemoetkoming van de ge meente ontvangen. Dit standpunt wordt gedeeld door de grootst mogelijke meerderheid gen aan het centrale ketelhuis; het bouwen van een werkplaats voor de arbeidstherapie. ASSISTENTENKAMERS IN ZIEKENHUIS. De Rijksgebouwendienst, afd. On derhoud en Uitbreiding, Laan Copes van CattenburCh 57, heeft het bou wen van assistenkamers afd. heel kunde in het Acad. Ziekenhuis te Leiden na onderhandse besteding ge gund aan de laagste inschr. fa. K. Burgy, Schoutenburgstraat 4 te Oegstgeest, voor f 61.490. (Aanbest. 30 Maart). Uitslaande brand op veilingterrein Een weggegooide lucifer of sigaret veroorzaakte gisterenavond een fel brandje in enkele rieten manden, die op het terrein van de veiling onder een afdak van de H.C.W.-loodsen waren opgeslagen. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over op een berghok. De inmiddels gearri veerde brandweer wist het vuur met twee stralen spoedig onder de knie te krijgen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2