S)e CddaeSoti/fco/rtf Huurverhoging en belasting verlaging op 1 September a.s. Spoorwegstaking in Engeland is erg impopulair Ook een spoorweg staking went HET KABINET IS BEREID TOT t Opgezweepte gemoederen hebben de vuren in Engeland gedoofd De omzetbelasting met nog 70 millioen omlaag Himalaya-toppen beklommen Het verzet in Frans Noord-Afrika De vrede in het Oosten langs een omweg Mayer opvolger van Monnet 't Leven past zich aan bij de situatie DONDERDAG 2 JUNI 1955 46ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Verlaging inkomsten belasting geringer Er was gisteren druk parlementair verkeer in den Haag over de recon structie van het 'kabinet-Drees. De voorstellen van de gezamenlij ke regeringspartijen, besproken met het ministerie, hebben ertoe geleid, dat het demissionnaire kabinet bereid is tot: "I Een algemene huurverhoging van 5 procent op 1 Sept. 1955 te doen ingaan, zoals door de heren Schouten en Rorarae tijdens het overleg met de kabinetsformateur werd voorgesteld; De invoering van de ingediende voorstellen tot belastingverlaging tot een bedrag van 502 millioen gulden te verschuiven van 1 Juli naar 1 September 1955. De door mr. Burger voorgestelde halvering van de grondbelasting op bebouwd en onbebouwd on roerend goed te aanvaarden en het afschrijvingpercentage voor de inkomstenbelasting ten behoe ve van de huiseigenaren van 10 op 15 te brengen. Deze belasting faciliteiten maken het echter echter noodzakelijk dat de voor gestelde verlaging van de inkom stenbelasting geen 8 doch 6 pro cent zal worden, de verlaging van de inkomstenbelasting zal dus kleiner worden. De compensatie van de algemene huurverhoging van 5 procent voor hen, die in d< thans voor gestelde belastingverlagingen De eerste Himalaya-expeditie, wel ke geheel uit vrouwen bestaat, is er in geslaagd in de Djoegal Himal ke ten een top zonder naam van onge veer 7000 meter hoogte te beklimmen. Het zijn de Schótdfe dames Monica Jackson, moeder van twee kinderen, R. E. Stark, spraaklerares en dr Eve lyn Camrose. De top werd 21 Mei overwonnen. Inmiddels zijn de da mes teruggekeerd naar Katmandu, de hoofdstad van Nepal. Een Britse expeditie onder dr. Charles Evans, is er in geslaagd de Kanchenjunga, de op twee na hoog ste berg ter wereld 8.579 meter te beklimmen. Evans maakte ook deel uit van de expeditie, die de Mount Everest heeft overwonnen. De Kangchenjunga werd 25 Mei be klommen. Kenners in Darjeeling (India) wa ren verbaasd over het bericht, daar de berg als veel moeilijker te beklim men gold dan de Mount Everest, die in 1953 werd overwonnen. De Kangchenjunga ligt ten Oosten van de Mount Everest. geen tegemoetkomingen ontvan gen, zal gezocht worden in een afschaffing van de omzetbelasting op textiel en een verlaging van deze belasting op suiker (de to tale verlaging die van deze beide maatregelen het gevolg is be draagt 70 millioen gulden). C Streven naar een garantie van de zijde der huiseigenaren voor een goede uitoefening van de onder houdsplicht der woningen. Het uitstel van een heroptreden van het kabinet-Drees is veroorzaakt door de P.v.d.A., welke vasthield aan de eis dat gelijktijdig met de invoe ring van de nieuwe huurverhoging van 5 procent voorwaarden worden gesteld aan de onderhoudsplicht van de huiseigenaren. Bovendien wilde zij de verzekering hebben van het kabinet dat in deze parlementaire periode geen voorstel zou worden gedaan tot een nieuwe huurverhoging zonder afroming. De ministers verklaarden dat zij de idee van een onderhoudsplicht voor de huiseigenaren uitstekend vonden, maar dat de controle hierop in het al gemeen moeilijk te organiseren valt, zeker niet bij een geringe huurver hoging van 5 procent. De K.V.P., de A.R. en de C.H.U. hebben zich met de regerings zienswijze accoord verklaard; het wachten is nog op de P.v.d.A., welke aan de ministerraad opnieuw een schriftelijke uiteenzetting heeft ge geven. De ministerraad is hedenmor gen bijeengekomen; de P.v.d.A.-frac- tie vergadert hedenmorgen. Blanken onder de rebellen? Te Parijs is van gewoonlijk welin gelichte zijde vernomen, dat de Fran se minister van binnenlandse zaken Bourges-Manoury, die Woensdag j.l. te Parijs van een bezoek aan Alge rije is teruggekeerd, premier Faure heeft medegedeeld, dat de Algerijnse verzetslieden hulp krijgen van gede serteerde leden van het Franse vreemdelingenlegioen, waaronder zich ook Duitsers zouden bevinden. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Franse geheime dienst reeds lang wist, dat de rebellen worden gehol pen door Arabische officieren uit de landen in het Midden-Oosten, doch dit is de eerste aanwijzing, dat zich on der hen ook voormalige legiónnairs bevinden. In de afgelopen 24 uur zijn negen personen in Algerije door terroristen vermoord. In Frans Marokko. Te Marakesj in Frans-Marokko is een Marokkaanse wethouder doodge schoten, kort nadat de pasja van dit gebied, El Glawi, zich er op had be roemd, dat er dank zij zijn strenge maatregelen een einde was gekomen aan de reeks gewelddaden. In totaal werden in Marokko in de afgelopen 24 uur vijf personen vermoord. In Tunis. In Tunis is de nationalisten-leider Habib Bourguiba, uit zijn verbanning teruggekeerd. Bourguiba betrad de vaderlandse bodem onder geweldige toejuichingen van een opgewonden menigte. Hij werd uit naam van de Bey verwel komd dpor diens zoon, prins Ohedli, en door geheel de Tunesische rege ring met premier Tahar Ben Amar aan het hoofd. Zijn eerste toespraak in het Arabisch, die onmiddellijk door luidsprekers werd vertaald in het Frans, was van zeer vriendschap pelijke aard. Hij wendde zich name lijk tot zijn Franse vrienden en ver- Terug van de Ilsy Louis Clement, de Franse vlieger, die op de terugweg' van de ILSY naar Frankrijk met zijn toestel in België verongelukte en werd gedood. klaarde, dat hij niet als overwin naar terugkeerde doch met uitgesto ken hand. Kort daarop werd hij ontvangen door de Bey in diens paleis," een ont vangst, die onmiddellijk aanleiding gaf tot vele geruchten. Men acht het namelijk waarschijnlijk, dat Bourgui ba binnenkort geroepen zal worden zich aan het hoofd van een nieuwe Tunesische regering te plaatsen. De vrijgelaten Amerikaanse vliegers De vier door de communistisch^ Chinese autoriteiten vrijgelaten Amerikaanse vliegers hebben Woens dag op een persconferentie te Hono- loeloe, de hoofdstad van de Hawaii- of Sandwich-eilanden, waarzij op doorreis naar de Verenigde Staten vertoefden, verklaard weerstand te hebben geboden aan de pogingen tot „hersenspoeling" der Chinese com munisten. Zij hadden zich echter wel schul dig verklaard aan „agressie tegen Chinees gebied en het op onwettige wijze overvliegen er van". Toen de verslaggevers één hunner, kapitein Harold Fisher, vroegen of hij een „bekentenis" had getekend, antwoordde deze: „Ik moet eerst mijn advocaat raadplegen, alvorens deze vraag te kunnen beantwoor den". Voor het begin der persconferen tie had generaal-majoor Smith, be velhebber der Amerikaanse lucht strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, verklaard, dat de vier vrijgelatenen niet alle vragen zou den kunnen beantwoorden, daar nog elf hunner kameraden in gevangen schap in China vertoeven TELEFOON BERLIJNSE SPOORWEGEN VERBROKEN Oostduitse spoorwegautoriteiten hebben telefoonverbindingen tussen de gebouwen van de bovengrondse spoorweg in Oost-Berlijn en de ze ventig Westberlijnse stations verbro ken, aldus werd Donderdag van iemand van de spoorwegen in West- Berlijn vernomen. De woordvoerder zeide, dat deze maatregel gevaar oplevert daar ver tragingen niet kunnen worden ge meld, er is nog maar een lijn over, aie voortdurend bezet is. Roerloos en met gedoofde vuren staat een grote groep locomotieven op het emplacement van Kings Cross bij Londen: de machinisten staken...» en onderwijl wordt de toestand op het Britse eiland steeds critieker Men on ziet er een gat in Krisjna Menon, de Indische diplo maat, die te Peking bij Tsjoe En-Lai is geweest op zoek naar een oplossing voor de crisis in het Verre Oosten, gaat nu een wereldreis ondernemen en de hoofdsteden bezoeken van de landen die bij het conflict over For mosa zijn betrokken. Hij gaat eerst naar Londen, dan naar Ottawa en tenslotte naar New York en Wash ington. Menon heeft zich intussen een idee gevormd over de manier waarop men kan komen tot ontspanning in het Verre Oosten. Hij is voorstander van een geleidelijk werkende actie. Door een reeks .concessies over en weer zou de spanning zodanig kum nen worden verminderd dat het ge- Ernstig autobusongeluk in West Duitsland Negentien vrouwen zijn Woensdag omgekomen, toen een bus bij Hoech- stenbach, aan de grote verkeersweg KeulenFrankfort in de buurt van Limburg, in de bocht slipte en tegen een boom reed. De bus vervoerde veertig personen 39 vrouwen en een predikant die een vacantiereis maakten Zestien vrouwen waren op slag dood, drie andere stierven kort na het ongeluk in een ziekenhuis. De overige inzittenden van de bus heb ben verwondingen opgelopen, enige van hen in vrij ernstige mate. Alle slachtoffers zijn Duitsers. De vrouwelijke bestuurder van de bus heeft er het levend afgebracht, zij het met verwondingen. vaar voor oorlog in het Verre Oos ten als geweken kan worden be schouwd De eerste stappen op deze weg van geleidelijkheid zijn eigenlijk al ge zet. De Chinese volksrepubliek heeft vier Amerikaanse piloten vrijgelaten en op hun beurt hebben de Verenig de Staten uitreisvisa verleend aan de 76 Chinese studenten die het land niet mochten verlaten De volgende stap op deze weg zou zijn het openstellen van China voor journalisten uit de landen die lid zijn van de Verenigde Naties. Maar eerst zou China alle Amerikanen die het gevangen houdt, vrijlaten. Van de Chinese volksrepubliek zo wel als van nationalistisch China verlangt Menon vrijwillig staken van de militaire acties over en weer. In feite wordt er al nauwelijks meer gevochten. Daarna zou er een werkelijke wa penstilstand kunnen worden geslo ten in het gebied rondom Formosa. Dat zou des te beter kunnen wan neer de nationalisten zich tevoren vrijwillig zouden terugtrekken van de eilanden voor de kust Menon heeft in Peking de indruk gekregen dat de Chinese regering alles doet om te vermijden dat het tot een gewapend conflict komt Zij zou oprecht een vredelievende oplos sing voor de moeilijkheden nastre ven V. S. wenden zich tot Peking. Voor het eerst hebben de Verenig de Staten zich gisteren direct tot Pe king gewend zij erkennen officieel het communistische regiem niet en hebben steeds geweigerd er direct mee in contact te treden om de vrijlating te verzoeken van de Ame rikanen die nog in China gevangen v/orden gehouden. Dit contact is tot stand gekomen via het Chinese con sulaat te Genève. De voormalige Franse premier Re- né Mayer is gisteren door de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Schuman-landen gekozen tot voor zitter van de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Gemeenschap. Mayer is de opvolger van Jean Monnet, de geestelijke vader van het Schuman-plan, die vorig jaar na ver werping van de E.D.G. door de Fran se Assemblée zijn ontslag indiende, omdat hij deze verwerping als een veto over de Europese integratie be schouwde. De verkiezing van de voorzitter van de Hoge Autoiiteit was het eer ste punt op de agenda van de minis ters-conferentie, die in Messina wordt gehouden. De magen van de Britten houden het wel uit De algemene raad van de Britse Federatie van vakverenigingen is Woens dagmorgen drie uur lang bijeengeweest ter bespreking van de spoorweg staking, doch is er niet in geslaagd nieuwe voorstellen te formuleren voor de oplossing van het conflict. De raad aanvaardde een rapport van een speciale commissie, die de toe stand nader heeft bestudeerd en besloot deze commissie haar werkzaam heden te laten voortzetten. Woensdagmiddag zou de raad opnieuw bijeenkomen. AANPASSING. Het leven in Engeland begint zich aan te passen aan de toestand ver oorzaakt door de staking. De ver warring van de eerste dagen is titans verdwenen en overal zijn. extra auto's ingezet. Stoeten vrachtauto's houden de aanvoer van levensmiddelen in Groot-Brittannië gaande en alles wijst erop dat althans de magen van het Britse volk niet onder de staking zullen leiden. Maar wat er wel on der leiden moet, is de economie, die nog maar zo kort geleden de gevol gen van de oorlog te boven was ge komen. Sportief vat het Britse volk de sta king, die ongelofelijk impopulair is, op. Ondanks de vele moeilijkheden op transportgebied, slagen de meeste mensen erin, min of meer op tijd op hun werk te verschijnen. Vliegtuigen van de R.A.F. helpen de posterijen door de postzakken tus sen de grote centra te vervoeren. De regelingen die er zijn getroffen om het vervoer en de distributie van melk en levensmiddelen gaande te houden, werken tot nu toe voortref felijk en er is voor de duizenden vrachtauto's die het werk nauwelijks aankunnen, voorlopig nog brandstof genoeg. De Britse pers voorspelt, dat vol gende week een millioen arbeiders werkloos zullen worden, indien de staking voortduurt .zulks omdat mij nen, staalfabrieken, scheepswerven en andere bedrijven over minder steenkool zullen beschikken. weer (geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 S uur) ZONNIG Droog weer en weinig bewol- king. Zwakke tot matige Ooste- lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 3 Juni zon op 4.27, onder 20.53; maan op 19.15, onder 2.54 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk cm Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 3 Juni v.m. 2.00; n.m. 14.25 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. 17 C. KOPENHAGEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM onbewolkt 21 LONDEN onbewolkt 21 LUXEMBURG onbewolkt 21 PARIJS onbewolkt 24 BORDEAUX regen 27 GRENOBLE zwaar bew. 21 NICE zwaar bew. 21 GENEVE onbewolkt 21 ZURICH licht bew. 21 LOCARNO zwaar bew. 15 BERLIJN onbewolkt 15 FRANKFORT onbewolkt 13 MUNCHEN zwaar bew. 18 WENEN zwaar bew. 18 INNSBRUCK regen 18 ROME half bew. 23 AJACCIO licht bew. 24 Korreltje Wij kunnen niet allemaal groot zijn, maar- wij kunnen ons altijd wijden aan iets dat groot is.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1