^e&2ia<i>£(3cm/ta/tu pss^I Spoorwegstaking maakt afkondiging van de noodtoestand noodzakelijk Bijzondere volmachten voor Britse regering Industrie zal weldra de gevolgen ondervinden Morgen gezamenlijke verklaring te Belgrado Vrachtauto's vervoeren de getroffen Londenaars Moeilijke keus voor Marokkaanse winkeliers KOELKASTEN M WOENSDAG X JUNI 1955 0 I f f WM 46ste JAARGANG No. 13512 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IN N00D j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 - Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 In Engeland is Dinsdagavond de noodtoestand afgekondigd als gevolg van de spoorwegstaking, die Zaterdag te middernacht is begonnen. Tegelijkertijd is bekendgemaakt dat het nieuw-verkozen parlement op 9 Juni door koningin Elizabeth zal worden geopend, in plaats van op 14 Juni, zoals oorspronkelijk was vastgesteld. Deze maatregel is genomen, omdat het parlement de noodtoestand binnen een bepaalde periode moet bevestigen. Als gevolg van de toestand heeft de koningin verder besloten dat haar verjaardagsparade de traditionele „trooping the colour"-ceremonie geen doorgang zal vinden. GEEN INZET VAN TROEPEN. Het afkondigen van de noodtoe stand houdt niet in, dat troepen zul len worden ingezet. Buiten het inzet ten van 250 vrachtauto's van het le ger voor het vervoer van de post zul len geen troepen worden gebruikt. In een bekendmaking zei de regering te hopen, dat het niet nodig zal zijn ver dere volmachten aan zich te trekken, doch waarschuwde niet te zullen aar zelen dit te doen als de toestand dit noodzakelijk zou maken. Rassenscheiding in Amerika Het hooggerechtshof in Washington heeft Dinsdag bepaald, dat de rassen scheiding tussen blanken en negers op openbare scholen zo snel mogelijk moet worden beëindigd. Het hof zei echter, dat bij dé uit voering van deze order rekening moet woi-den gehouden met plaatselijke toestanden. Lagere gerechtshoven hebben de bevoegdheid te beslissen of plaatse lijke schoolbesturen het besluit naar behoren opvolgen. Het hooggerechts hof verwacht, dat zijn besluit zo spoe dig mogelijk geheel ten uitvoer zal worden gelegd. ALS MEN STAAKT IN HET ZIEKENHUIS Sinds zes dagen staakt in Chili 't ziekenhuis personeel en ondanks een oproep van de leider van hun vak bond, Salinas, om het werk onver wijld te hervatten, weigert ongeveer 70 pet. der stakers aan het werk te gaan. Deze staking heeft inmiddels ern stige gevolgen gehad, want zij heeft reeds het overlijden veroorzaakt van vijf patiënten, die onvoldoende ver pleeghulp ontvingen. De regering heeft thans ook de volgende reservebevoegdheden aan zich getrokken: 1. Het distribuéren van vloeibare brandstoffen, zoals benzine en dieselolie. 2., Het verzorgen van de verdeling van voedingsmiddelen. 3. Het recht om „roerende goede ren", zoals vaartuigen, voertui gen en vliegtuigen, te vorderen. 4. Het recht om zonder bevel tot aanhouding een ieder te arres teren, die er van wordt verdacht één of meer van de 25 bepalin gen betreffende de noodtoestand te hebben overtreden. Dit is de derde maal sinds het ein de van de tweede wereldoorlog, dat in Engeland de noodtoestand is afgekon digd. Deze maatregel werd in 1948 en in 1949 genomen door de toenmalige Labourregering in verband met de grote havenstakingen. De staking begon gisteren reeds de aanvoer van grondstoffen naar de fa brieken af te sluiten, waardoor veel ondernemingen gedwongen zullen zijn spoedig te sluiten. Twee goede moordenaars De twee Oostduitsers die vorig jaar op aanklacht van de naar het Wes ten overgelopen Russische kapitein Koklof waren gearresteerd, zijn gis teren vrijgelaten. Volgens Koklof hadden zij van hun Russische opdrachtgevers de op dracht gekregen om met behulp van electrische cyaankali-projectielen uit een als sigarettenkoker vermomd wapen te schieten op de leider van de Russische emigranten in West- Duitsland, Okolowitsj. De Wesduitse gerechtelijke autoriteiten zijn na langdurig onderzoek tot de slotsom gekomen, zo hebben zij bericht, dat de twee mannen niet werkelijk van plan waren die opdracht uit te voe ren; zij hadden evenmin openlijk dur ven weigeren. Voorlopig schijnen er voldoende voorraden levensmiddelen en ben zine te zijn. De voorraden steenkool bij de gas- en electriciteitsfabrieken zijn voor drie a vier weken vol doende. De twee industrieën, die het eerst getroffen worden, zijn de mijnen en en de staalindustrie. Normaal vervoe ren de spoorwegen 5,5 millioen vracht per week, waarvan 3,5 millioen steen kool is. Bij voortduren van de staking zullen de mijnen gesloten moeten worden, omdat de meeste van hen slechts een beperkte opslagruimte hebben. Gisteravond kwamen zes ministers van het afgetreden kabinet, de frac tieleiders van de vier regeringspar tijen en de „formateur", mr. Burger, bijeen. Aangenomen mag worden, dat de overeenstemming is bereikt. De Tweede Kamer-fracties verga deren vandaag opnieuw om het standpunt der regering inzake huur verhoging en verruiming van belas ting-verlaging te bespreken. Over 't algemeen blijft men in par. lementaire kringen optimistisch over de kans tot reconstructie. Tito wil geen neutraal Duitsland Morgen, Donderdag, zal een geza menlijke Russisch-Zuidslavische ver klaring worden gepubliceerd, aldus heeft A.F.P. Dinsdag in welingelich te kringen in Belgrado vernomen. Volgens deze kringen zal de ver klaring bestaan uit twee delen. Het eerste deel zal handelen over de al gemene aspecten van de internatio nale politiek voor zover die beide landen aangaan. Het tweede deel van de verklaring zal uitsluitend betrek king hebben op de betrekkingen tussen Rusland en Zuidslavië. Intussen verneemt A.F.P. verder, dat gedurende de besprekingen tus sen die leden van de Russische de legatie en maarschalk Tito de Duit se Jcwestie wel is aangeroerd, doch Italiaanse leraren staakten Maandag zijn 52.000 leraren in Ita lië in staking gegaan om hun sala riseisen kracht bij te zetten. Zij heb ben besloten vandaag (Woensdag) weer aan het werk te gaan, welk be sluit met grote teleurstelling ontvan gen is door een millioen scholieren, wier eindexamen vandaag begint. Na twee dagen van onderhandelen is een compromis bereikt waarvan de voorwaarden later zullen worden be kend gemaakt. De vakorganisatie van de leraren maakte bekend, dat de staking was opgeschort om aan de wensen van de ouders tegemoet te komen. Het ge schil zal later in de week aan presi dent Gronchi worden voorgelegd. In Londen, dat evenals de gehele rest van Engeland ernstig is gedupeerd door de zo onverwacht uitgebroken spoorwegstaking, welke millioenen reizigers ver van huis en haard deed stranden, doet op het ogenblik de vrachtwagen opgeld. Nu de bussen door het ontbreken van alle spoorvervoer zo overbelast zijn, dat van het geregeld uitvoeren van enige dienst geen sprake kan zijn, tracht ieder zich een plaatsje op een vrachtwagen te veroveren om op deze wijze, zij het verre van comfortabel, toch de tocht huiswaarts te vervolgen. De foto toont een tafereeltje uit Tooley Street bij London Bridge in de Engelse hoofdstad; en masse beklimt men een vrachtwagen terwijl een grote menigte rondom staat te wachten op enig middel van vervoer. dat op dit punt weinig vorderingen zijn gemaakt. Van Zuidsla vische zijde wordt ver nomen, dat Belgrado het Russische streven naar de totstandkoming van een herenigd, doch neutraal Duits land, niet kan steunen. Men meent, dat het verkrijgen van de Zuidsla- vische steun ten deze een der hoofd doelen was van het bezoek der Sow- jet-delegatie aan Zuidslavië. Naar van Zuidslavische zijde ver luidt heeft Tito zeer openhartige be sprekingen met de Sowjet-leiders gevoerd. Zij waren bij hem te gast op het eiland Brioni. Bij de overtocht van ongeveer vijf mijl naar Brioni waren bijna alle Sowjet-gedelegeerde zeeziek. Wei nigen maakten gebruik van het aan geboden diner. In Postojma waren uitvoerige vei ligheidsmaatregelen getroffen en het verkeer door de plaats was ge heel verboden. Buitenlandse toeristen moesten drie tot vier uur wachten, totdat de Sowj et-gedelegeerden ge- waren. De situatie in Vietnam De internationale commissie van toezicht op de wapenstilstand in Viet- nam heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat de regering van Noord-Vietnam en het Franse opperbevel in Indo- China in principe zijn overeengeko men de tijdslimiet voor de evacuatie van vluchtelingen te verlengen. De overeenkomst voorziet in een verlenging met twee maanden en twee dagen van de periode van 300 dagen, die destijds werd vastgesteld op de conferentie te Genève. De oor spronkelijke periode van 300 dagen, gedurende welke tijd bewoners van zowel Noord- als Zuid-Vietnam vrij waren te evacueren, liep op 18 Mei j.l. af. Complete guerilla. De gevechten, die vorige week in Zuid-west-Vietnam zijn uitgebroken, hebben zich ontwikkeld tot een vol slagen guerilla, waarin tientallen schermutselingen per dag plaats vin den, aldus meldt een correspondent van Reute^. De particuliere legers van de or- In Schotland bij het Wormit Station is op slechts luttele meters van het station een trein waarvan de locomotief uit de rails was gelopen, ver ongelukt. Twee mannen en een jongen, die mee mocht rijden op de oco- motief, werden hierbij gedood; de machinist werd van de machine geslingerd en werd zwaar gewond. Onze foto geeft een overzicht van de ravage tijdens de opruimingswerkzaamheden. ganisatie Binh Xuyen en de secte Hoa Hao, die door premier Ngo Dinh Diem met een uitroeiingsoorlog worden be dreigd, sneden verbindingslijnen af en namen voorposten. Ngo Dinh Diem trok vorige week 24.000 man geregelde troepen in het Zuiden samen. Water spuit op in Portugal Opspuitend water heeft in het uiterste noorden van Portugal, in de streek van Vidago, voor millioenen escudos schade aangericht. Het zwaarst getroffen was het dorpje Peto de Lagarelhos, waar alles op de ak kers stond, werd vernield, al het vee werd gedood en tal van huizen in stortten. In paniek probeerde de boerenbe volking te vluchten, maar men vond de wegen geblokkeerd. Lang niet iedereen is echrer veilig thuisgeko men. Uit tal van dorpen en steden in het noorden van Portugal zijn red- digsbrigaden vertrokken om de ver misten te helpen opsporen. Het peil van de rivier die door dit gebied stroomt, is intussen snel gestegen, en de velden beginnen overal onder wa ter te komen. Je zaak of je leven De Marokkaanse winkeliers in Ca sablanca staan voor de keus: de win kels open houden en sterven of ze sluiten en verdreven worden. Het merendeel van hen heeft na het einde van de Mohammedaanse vasten het tweede gedaan op bevel van de na tionalisten onder bedreiging met de dood. De pasja van Casablanca heeft (evenwel tot het wegzenden van 67 'winkeliers bevel gegeven met het ar. jgument, dat zij hun aanwezigheid in de stad niet langer kunnen rechtvaar- idigen. De Franse autoriteiten hebben dit verbod opgeschort, doch de ang stige winkeliers hebben besloten hun winkels gesloten te houden. Twee Joodse winkeliers zijn het af gelopen weekeinde in Casablanca doodgeschoten; een derde onderging Maandag in Rabat hetzelfde lot. De laatste negen dagen zijn 13 men sen gedood en 26 gewond bij aansla gen in Marokko. De invloedrijke pasja van Marra- kesj heeft Dinsdag verklaard, dat de hoofdoorzaak van de snel slechter wordende toestand in Marokko ligt in het feit, dat de Marokkanen nog steeds wachten op hervormingen, die Frankrijk het protectoraat twee jaar geleden heeft beloofd, toen de pro- nationalistische sultan, Mohammed ben Joessef, werd verbannen. Standvastig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Een hoge- drukgebied, waarvan het centrum al geruime tijd bij de Noorse kust gele gen is, bepaalt nog steeds het weer boven West-Europa. In ons land, waar Noordoostelijke winden lucht aanvoe ren, die boven de Noordzee wegens de betrekkelijk lage zeewatertempe ratuur flink wordt afgekoeld, bleef het sinds de Pinksterdagen stralend weer met maximumtemperaturen, die nauwelijks boven de 20 graden kwa men. In de avond en nacht werd het weer tijdelijk verstoord door mist of laaghangende wolken, die boven de Noordzee ontstonden en daarna met Noordelijke wind landinwaarts dre ven. De zonnestraling was echter sterk genoeg om deze bewolking of mistvlagen in de ochtend te doen ver dwijnen. Op de Oceaan is er weinig depressie-activiteit. Een storing, die bij Newfoundland ontstond, beweegt in Zuidoostelijke richting naar de Azoren, wat voor het weer in Europa een gunstige ontwikkeling betekent. Het ziet er dan ook naar uit, dat het zonnige weer nog enkele dagen voort duurt met de wind in de Oosthoek en iets hogere middagtemperaturen. De kans op buien is weliswaar aanwezig, maar deze zijn van weinig betekenis voor het algemene weerbeeld. IN ALLE MERKEN. Prijzen vanaf 345, Fa. J. P. v. Berge Henegouwen AALMARKT 12 - TEL. 21782. Avertentie) HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot 1 Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BESTENDIG WEER. Droog weer met in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist, overdag meer bewolking in de hogere niveaux, maar nog vrij zonnig. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. 2 Juni zon op 4.28, onder 20.52; maan Op 18.09, onder 2.29 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 2 Juni v.m. 1.15; n.m. 13.40 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 18 C. OSLO onbewolkt 21 KOPENHAGEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM licht bew. 20 LONDEN zwaar bew. 20 LUXEMBURG licht bew. 20 PARIJS onbewolkt 23 BORDEAUX onbewolkt 26 GRENOBLE - onbewolkt 23 NICE half bew. 21 GENèVE onbewolkt 20 ZüRICH onbewolkt 19 LOCARNO licht bew. 21 BERLIJN geheel bew. 21 FRANKFORT onbewolkt 22 ROME licht bew. 21 AJACCIO onbewolkt 21 MALLORCA half bew. 12 Korreltje Ook slapen is een kunst; men moet er een hele dag voor wakker blijven. Kabinet vergadert met fractie-voorzitters De gehele Ministerraad heeft gister middag vergaderd over de voorstellen van de gezamenlijke regeringspar tijen,ter tafel gebracht door mr. Burger. Spoorwegramp in Schotland eist 3 mensenlevens

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1