n Holl. Nieuwe is binnen 300 000 Ogen tuurden in 'n stralende hemel Twee doden bij spoorwegongeluk Herdenking op Margraten Ede kreeg schaapskooi Pinksterzang in 7 kathedralen De geluidsmuur op de llsy in splinters gevlogen DINSDAG 31 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Door onveilig sein gereden 1 Enorme ravage bij Geldermalsem Twee spoormannen zijn gedood en acht reizigers lichtgewond bij een spoorwegongeluk bij Geldermalsen. Met een hevig gekraak boorde zich Zaterdagavond te half twaalf de lo comotief van een goederentrein in de cabine van de electrische trein uil Utrecht op de plek waar de spoor lijnen Utrecht en Dordrecht bij elk ander komen. De bestuurder van de electrische trein H. Giesbers (56) uit Eindhoven werd op slag gedood. De 29-jarige leerling machinist, afkom stig uit Groningen, woonachtig ii Rotterdam, werd tijdens de botsing van de locomotief geslingerd en over leed op weg naar het ziekenhuis. Men vermoedt dat de 55-jarige ma chinist van de locomotief door on veilig signaal is gereden. Laatstge noemde kon echter nog niet aan een verhoor worden onderworpen, om dat hij geheel van streek in een zie kenhuis is opgenomen. De ravage. I De ravage, die door deze botsing is veroorzaakt is verschrikkelijk. Het is een wonder, dat niet meer personen in de electrische trein zijn gewond. De locomotief drukte de gehele ca bine van de personentrein in elkaar en bovendien vijf meter van de der de klasse. Het carrosserie van de wa gen is naar rechts omgebogen. Het bleek, dat slechts de eerste wagen van de electrische trein uit de rails was gelopen. Van de goederentrein v/aren drie wagens ontspoord. Lijnen hersteld. Eerste hulp was spoedig ter plaat se. Gewaarschuwd door één van de lichtgewonden van de personentrein, die op één schoen en met bebloed ge laat, het huisje van de baanwachter in de buurt van de plaats des onheils binnenwankelde. I De opruimingswerkzaamheden wer den onmiddellijk onder leiding van De zwaar beschadigde personen trein, die bij Geldermalsen op een goederentrein liep, in de takels tij dens de opruimingswerkzaamheden. Bij dit ongeval vonden twee men sen de dood. terwijl er acht gewon den waren te betreuren. ir. Den Hollander, directeur van de N. S., ter hand genomen. Beide spo ren waren door het ongeval ver sperd, de bovenleiding was bescha digd. Tussen Kuilenburg en Gelder malsen en Leerdam en Geldermalsen werd met bussen een pendeldienst onderhouden. Tegen tien uur gisteravond was de spoorlijn hersteld. Het verkeer op beide lijnen is dus weer normaal. VUURWERK IN VLAMMEN Met een harde klap is gistermid dag omstreeks drie uur de zij-muur van een kleine vuurwerkfabriek in het centrum van de bebouwde kom van het oude dorp Velzen in de smalle straat terecht gekomen, doordat in het fabriekje brand was uitgebroken. Het was de derde maal in een jaar tijd, dat de vlam men in dit bedrijfje woedden, doch deze keer zag de eigenaar zijn bezit geheel verloren gaan. Het oude pand zal namelijk moeten worden ge sloopt; er kon niets meer worden gered, Door de in het rond vliegen de stenen en glasscherven werden twee toevallige voorbijgangers licht gewond. De brandweer wist het vuur spoedig te bedwingen. Begunstigd door prachtig zonnig weer zijn gistermiddag duizenden uit verre omstreken naar het Amerikaan se oorlogskerkhof te Margraten geko men voor deelneming aan de jaarlijk se „memorial day". Toen het hoornsig naal „Church Call" over de hoog vlakte en over de duizenden wit- glazende kruisen van het Ameri kaanse kerkhof weerklonk, was de eretribune voor het in aanbouw zijnde kerkhofgebouw, geheel gevuld met met de wereld. De Amerikaanse chaplain-Major Francis J. Gormen sprak een ope ningsgebed, waarna de Amerikaanse ambassadeur een toespraak hield. Daarna sprak de commissaris der ko ningin dr. F. Houben, die o.m. zei, dat de naam „Margraten" in de we reld gedachten oproept aan edelmoe digheid en offerzin der duizenden, die in onafzienbare rijen hier begra ven liggen als even zovele getuigen van persoonlijke verantwoordelijk heid, van de strijd tegen het kwaad. De commissaris der koningin be sloot met te zeggen, dat het geloof in God de wegen zal wijzen naar samenwerking met andere volkeren. Hij was van mening, dat oorlog te vermijden is, indien wij Gods begin selen toepassen op onze verhouding met de wereld. z Na een hoornsignaal volgden krans- leggingen door de autoriteiten mede namens H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. Vele honderden schoolkinderen uit de omliggende dorpen, die bij de gra ven van het kerkhof stonden opge steld, legden hierna op elk graf een eenvoudige bloementuil. Na een ze gen, uitgesproken door chaplain-co lonel A. C. Wildman, het lóssen van drie salvo's door een vuurpeleton van het militaire depót te Maastricht, en het hoornsignaal „Taps" volgden tot besluit het hijsen der Nederlandse en Amerikaanse vlaggen en het spe len van de Nederlandse en Ameri kaanse volksliederen door de bergka- pel der Domaniale mijnen te Kerk- rade.. AUTOMOBILISTEN VOORZICHTIG MET WEGWERPEN VAN BRANDENDE ROOKARTIKELEN. Indien het mooie droge weer, wat een ieder hoopt, zo vriendelijk wil zijn aan te houden, dient de vacan- tieganger ernstig rekening te hou den met het grote gevaar voor bos branden. Dat geldt zeker ook voor automobilisent aldus waarschuwt de K.N.A.C., die er om dienen te denken, dat zij hun brandende sigaar of sigaret niet achteloos uit het portierraam mogen werpen. Niet alleen door de snelheid kan hier door gemakkelijk bosbrand ont staan, doch ook degene, die achter rijdt kan hierdoor ernstig in gevaar worden gebracht. Het is bovendien de taak van iede re Nederlander, zo gaat de K.N.A.C. voort, om het steeds kleiner worden de natuurschoon-areaal in ons land gezamenlijk te besohermen en te be waren. Indien men persé meent de rook- overblijfselen toch uit het raampje te moeten gooien ondanks het feit dat er in vrijwel alle auto's toch een asbakje aanwezig is dan doe men het tenminste door ze zo laag moge lijk los te laten. Immers het extra gevaar is, dat door de snelheid waar mede wordt gereden, de brandende sigaar of sigaretrestanten naar de kant van de weg vliegen en boven dien him brandbaarheid wordt aan gewakkerd. Eerste Pinksterdag om 12 uur n.m. heeft de IJmuidense logger „Martha" toebehorende aan de re derij v.h. Jan Corn. Pronk de eerste Hollandse Nieuwe aan land ge bracht. De schipper, Hendrik van der Plas, was over de vangst, die 45 kantjes vette Hollandse Nieuwe be droeg, zeer tevreden. De haring, gevangen op 56 gra den en 40 minuten Noorder breedte, waren van mooie kwaliteit en klein van stuk, zodat er dus vele in een kantje gingen. Dit is een vangst van de „Adeco- combinatie". Toen de „Martha" de vangst aan boord had, is de logger met yolle snelheid naar Mmuiden terugge keerd, direct gevolgd door de Kat wijk 45. de Neptunus", met schip per Messemaker aan boord. Dit schip had een uur achterstand. De „Martha", heeft onlangs de bedrijfs wimpel ontvangen voor de best verzorgde vis en haring aan voer in het jaar 1954. Aan de markt. Gisterochtend zijn de jagers Sch- 333 met dertig kantjes van twee schepen en de Sch-63 met 48 kant jes van drie schepen te Schevenin- gen met Hollandse Nieuwe aan de markt geweest. Notering Hollandse Nieuwe: Kleine soorten 450.tot 506.gro tere soorten 250.tot 285.gul den. Een kantje bevat ongeveer 625 haringen. „Ik heb als commissaris der Ko ningin de laatste tijd van alles bij de hand gehad: In Lunteren stichtte ik met Pasen brand, elders opende ik een beek en kortgeleden een riool waterzuiveringsinstallatie, maar van daag zal het dan voor de verandering een schaapskooi zijn"; dit zei jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, com missaris der koningin in Gelderland, toen hij Zaterdagmiddag de nieuwe schaapskooi opende die voor de Gin- kelse kudde op de heide bij Ede ver rezen is. Nadat de Edese burgemeester en nog enkele 'andere autoriteiten tref fende woorden gesproken hadden, gooide jhr. Quarles van Ufford de deuren van de nieuwe schaapskooi open en met zichtbaar plezier hielp hij eigenhandig mede de dringende masas in het goede spoor te houden en naar binnen te dirigeren. 600 MENSEN BRACHTEN DE NACHT DOOR OP DE WADDENZEE Ongeveer 600 personen, die de Pinksterdagen op Ameland zouden doorbrengen, hebben een onplezierige overtocht gehad met de nieuwe veer boot Friesland, die hen Zaterdagmid dag van Holwerd naar Nes zou bren gen. Doordat die boot een grote toe loop van passagiers had en er ook nog veel bagage en voertuigen aan boord moest worden gebracht vertrok hij enkele uren te laat. De waterstand was daardoor al zo laag geworden dat een vlotte overtocht niet meer moge lijk bleek. Tussen Holwerd en Nes liep de boot dan ook aan de grond en het lukte niet om weer vlot te komen. De .Waddenzee" heeft geprobeerd as sistentie te verlenen maar ook deze boot liep vast op ongeveer 50 meter van de Friesland. De honderden pas sagiers, die dicht opeen op de boot zaten, hebben de nacht op het wad moeten doorbrengen en pas bij hoog tij kon men weer vlot komen. De boot, die Zaterdagmiddag om 4 uur te Nes aan de steiger had moéten zijn, arriveerde pas op de morgen van de Eerste Pinksterdag om 6 uur. PRIJS VAN 10.000. In de 527 ste staatsloterij, vierde klasse, vijfde lijst, is een prijs van 10.000.gevallen op lot nr. 16968. Koningin Juliana en prins Bern hard hebben Zondag de Pinkster- dienst bijgewoond in de Lutherse kerk te Utrecht. Hun komst was een grote verrassing. De dienst werd geleid door ds W. Kooiman uit Am sterdam. Jachtopziener W. Nab verliet Hoge Veluwe Toch blijft hij er Zelden zal een jachtopziener bij het beëindigen van zijn diensttijd zo gehuldigd zijn als dit Zaterdagmiddag met de chef-jachtopziener van het rationale park „De Hoge Veluwe", de heer W. Nab, het geval was. In het restaurant „De Koperen Kop" wa* geen stoel onbezet en de minister president, dr. W. Drees, en de minis ter van oorlog ir. C. Staf, bevonden zich met hun dames bij de gasten. Vele sprekers stelden de voortreffe lijke karaktereigenschappen van de vertrekkende en diens vakkennis in het licht. Door het jagersgilde „Sint Hu- bert", waarvoor Willem Nab een on misbare adviseur was, werd hem de functie van wildmeester aangeboden en zo zal hij ook in de toekomst nog menige voetstap in het Nationale Park blijven zetten. Minister Staf sprak namens de jachtclub, waarvan de heer Nab ere lid en jagermeester was. Niet alleen zijn raadgevingen, ook zijn sterke verhalen werden altijd bijzonder ge waardeerd. Men vraagt wel eens, zo merkte de minister op, of Nab nog niet van Drees gaat trekken, maar hij schijnt met zijn 73 jaar de eeuwige jeugd te hebben. Ir. Staf bood een gemakkelijke stoel aan, maar hij hoopte dat de jachtopziener als i ouds present zal zijn, als men een beroep op hem doet. Nog tal van andere sprekers zon gen de lof van Willem Nab en het aantal aangeboden geschenken was legio. Tijdens de laatste voorstelling, die circus Franz Althoff gisteren te Alkmaar hield, is de 17-jarige Duitse trapeze-werkster Sigrid Hoffmann uit de nok van het circus omlaaggestort. In bewusteloze toe stand werd zij uit de piste gedragen en naar het ziekenhuis gébracht. Berichten omtrent haar toestand ontbreken. „De Kerk en de bisschoppen van Nederland groeten de gelovigen van West-Europa". Met deze woorden be gon mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbis schop-coadjutor van Utrecht, als eer ste zijn 3 minutenpreek, in de expe rimentele uitzending van'de K.R.O., die op Pinkster-Zondag 7 kathedralen in West-Europa verband in 1 uitzen ding. Dit experiment, geleid door pa ter Th. Brockbernd en steunend op vele jaren technische ervaring, is buitengewoon geslaagd en waarlijk een pinkstergetuigenis geworden van geloofseenheid. Deze eenheid in het geloof en in de liefde van de H. Geest was ook het voornaamste thema van de 7 korte predicates, die na mgr. Alfrink wer den gehouden door de aartsbisschop van Liverpool, mgr. W. Godfrey, door kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, mgr. W. J. Weber, bisschop van Straatsburg, kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Wenen en door kardinaal Roncalli, patriarch van Venetië. In elke kathedraal werd door koor en gelovige telkens een strofe gezon gen van het Veni Creator, waarna een korte toespraak volgde, welke door zijn kortheid en kernachtigheid telkens bijzonder indringend een pinkstergedachte belichtte. Bijzonder treffend was in dit op zicht het aanhaken aan actuele ge beurtenissen, zoals dit geschiedde door mgr. Weber van Straatsburg, toen deze zeide, dat de liefde de basis moet zijn voor het toekomstige ver enigd Europa, en door kardinaal In nitzer, in zijn verwijzing naar het Oostenrijkse vredesverdrag. Ook hij bad om de liefde als basis voor we derzijds begrip onder de volkeren. De smetteloze rei van de in het Gregoriaans gezonden strofen vond een kleurrijk maar niet geheel pas send einde, toen het koor van de St. Marco in Venetië de laatste strofe in het Gregoriaans, maar meerstemmig zong. Een indrukwekkend slot vormde het gezamenlijk reciteren van het Christus Vincit, Christus regnat, Christus imperat. GEEN NEO MAAR ANTI. Dr. W. H. G. Feuilleteau de Bruijn deelt aan het Alg. Dagbl. mee, dat hem niets bekend is van het bestaan of de oprichting van een neo-fascisti- sche groep. Hij heeft, zo zei hij ons, geen enkel contact met zulk een groep en is nimmer aangezocht zich voor zulk een nieuwe fascistische partij candidaat te stellen. Een der gelijk verzoek* zou hij onvoorwaarde lijk hebben geweigerd. Want hij is fel anti-fascist. De strijd tegen de meest verwaar loosde ziekte in ons land heeft een aanvang genomen en duizenden ver koopadressen zijn thans door het ge hele land gevestigd, terwijl boven dien duizenden vrijwillige propagan disten bij de verkoop van de ver rassingscouvert j es behulpzaam zijn Het bijkantoor van Het Nationaal Rheumafonds waarschuwt de hou ders van de couvertjes met de mees te nadurk de couvertjes niet te ope nen, daar dan de mogelijkheid be staat, dat een van de 5456 kansen (totaal 228.000.00) verloren gaat. Met nauwgezetheid moet men de instructies die op de couvertjes ge drukt staan opvolgen. Zoals reeds eerder werd medege deeld zal op 9 Augustus middels een gezamenlijk radio programma in at tractieve uitzendingen het geheim aan deze Rheuma-verrassingsactie verbonden worden bekend gemaakt. Tot zolang moet men zijn nieuws gierigheid bedwingen. Ontbreekt er gens in Nederland een verkoopadres cn men wenst de strijd tegen de Rheuma te helpen bestrijden, dan kan men zich opgeven aan het bij kantoor van Het Nationaal Rheuma fonds te Rotterdam, Postbus 634, te lefoon 50000 (K. 1800) Heemraads singel 303. Nog net voor Pinksteren zijn op de Betuwse veiling te Ressen-Bemmel bij Nijmegen de eerste Betuwse Mei kersen van dit jaar aangevoerd. Het waren een paar honderd stuks, die werden aangevoerd door de kweker W. Maters te Oosterhout en die wer den gekocht door de groothandelaar J. Aalbers uit Zetten-Andelst. Ze brachten 5,3 cent per stuk op. Maar juist de tragen boeiden de toeschouwer In Voorburg sneuvelden de ruiten De lucht boven Ypenburg is gister middag van geraas en knallen ver vuld geweest. Op verschillende tijd stippen werd de geluidsbarrière doorbroken. Versplinterd glas tot in de wijze omgeving van het vliegveld was het gevolg. De explosies werden ook in Leiden gehoord en werden o.m. veroorzaakt door Gerben Son- derraan in zijn Fokker-Hunter, ter wijl laag boven het veld twêe oud gedienden uit de eerste wereldoorlog in museum-tweedekkers een spiegel gevecht leverden. Koninklijke gasten. 150.000 Mensen waren op het veld samengepropt om de sensaties van de moderne luchtvaarttechniek te kun nen aanschouwen. Onder hen waren de koningin en de prins, die twee mi nuten vóór de aanvang van het hoofdprogramma per vliegtuig, be stuurd door de luitenant-kolonel- vlieger Sonderman, arriveerden. Het is deze middag wel gebleken, dat de supersonische voertuigen, die door majoor Flinterman en verkeers leider Gernler als aan radio-grafische touwtjes formatie na formatie over de toeschouwers werden geleid, ge makkelijker te besturen waren dan de 150.000 bezoekers, die voor het merendeel met fietsen urenlang de aan- en afvoer moesten ondergaan. Extra brug. Over de rijksweg was een ver- keersbrug gemonteerd, die echter de stroom bezoekers niet kon verwer ken. Inderhaast werd nog een tweede brug aangelegd; maar zelfs deze bleek niet tegen de grote toevloed opge wassen. Ondanks de enorme drukte rond de llsy en Den Haag heeft zich toch niets voorgedaan, dat de politie de moeite van het vermelden waard achtte. De grote teleurstelling van de dag was voor de Nederlandse pa- Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. AVRO. 16.45 Testplaat en gram. 17.0017.30 Voor de jeugd. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 „Dossier 333", hoorsp. 12.10 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Zigeurnerkwint. 12.53 Gram. en-act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. en Omroepkoor. 14.00 „Belshazzar", ora torium. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 19.15 Viool, clavecimbel en cello. 18.45 Spectrum v. h. Chr. Organisa tie- en Verenigingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Duitse muz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Omroep orkest en so liste. 21.15 „Stalin, de Rode Staart", caus. 21.35 Lichte muz. 22.00 Won derlijke Wetenswaardigheden. 22.15 Volksmuz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 rachutiste Janny Silver, die bij het i Gym" 7.3o' Gram." 8.00 Nws.' 818 parachute-springen haar sprong uit het vliegtuig te vroeg maakte en op een kippenhok in Delft terechtkwam. Zij ontbrak toen een Turkse en Joe goslavische valschermspringster aan de koningin, na een koene sprong een tuil bloemen overhandigden. Charmant. Tegen twee uur ging de lange rij aantrekkelijke sport vliegtuigen laag over de baan als opening van het programma. Juist de kleine toestellen hebben bij deze show het meest ge boeid. De vrilles van de Franse bur gemeester Louis Clément die hij voordraaide, terwijl hij met beide handen uit het vliegtuig zwaaide, waren charmanter dan de rauwe ma nier waarmee op deze middag de ge luidsmuur vele malen werd verplet terd. Na Gerben Sonderman brak nog eens Amerika's snelstp man, Charles Yeager door de muur, de Ca nadezen en de Engelsen deden het in formatie tot driemaal toe, tot nie mand er zich meer om bekommerde, uitgezonderd de minstens veertig be woners van Voorburg en het Laak kwartier wier ruiten barsten door het geweld van de straaljagerknal len. Het Koninklijk Paar behoorde tot de ruim twintigduizend bezoekers die Tweede Pinksterdag op het vlieg veld Ypenburg de grote ILSY show bijwoonden. We zien hen hier op de tribune tijdens de voorstelling. Gram. (8.25 Vacantiekalender. 8.30 Rep.). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.me- dedelingen. 12.33 Voor het platteland 12.38 gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoon- stellingsageuda. 13.18 Orgel en ba riton. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.50 Gram. 17.15 Gram. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz.: „De brievenbus gaat open". Corres pondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Orgelspel. 18.45 Act. 18.50 Lichte muz. 19.10 Klankb. over de hengelsport. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Interv. en gram. 20.40 „Mijn beroemde man", hoorsp. 21.50 Accordeonork. 22.15 „Gevaren van atoomexplosies", caus. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8