S)eC^iddc(Sou^ant Bruiloft van Nederland met de zon door vele duizenden medegevierd Spoorwegstaking in Engeland bracht grote chaos De besprekingen met de Russen te Belgrado In Engeland Pinksteren 1955ouderwets touristenweekend Naar reconstructie kabinet-Drees Zelfbestuur voor Tunesië Communistenrcl in W. Berlijn Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 31 MEI 1955 46ste JAARGANG viert de wandelsport hoogtij Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., 16.40 p. kwart. Franeo p. p. 16.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 V.V.V. kon de grote stroom met moeite indammen De beide afgelopen Pinksterdagen, die ondanks de pessimistische voor spellingen uit De Bilt, op zo spontane en vurige wijze door de zon gekust zijn, hebben de koude Pasen en de verregende Hemelvaartdag op onna volgbare wijze in de schaduw gesteld en geheel Nederland verwisselde in enkele uren tijds zijn wanten en over schoenen voor het zomerpakje en trok ten strijde om zoveel mogelijk van de voor ons land zo zeldzame straal tjes te veroveren. En ook het buitenland had ken nelijk een reserve programma'tje op gemaakt, voor het geval de zon met Pinksteren per ongeluk aanwezig zou zijn, want in een ongekende stroom trokken zij over de Nederlandse gren zen om al de geneugten van ons landje te genieten. Zoals het gebruikelijk is bij tou risme trokken de Nederlanders naar Duitsland en België en kwamen Duit sers en Belgen naar Nederland. Een voorlopige peiling toont aan, dat ruim 90.000 Duitsers Nederland en België met een bezoek verrasten en dat 135.000 Nederlanders en Belgen hun Pinksterdagen in Germanje door brachten. DE GROTE STEDEN De grootste trek in Nederland zocht een weg naar hét Westen van ons land, waar de drie grote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam weer konden bewijzen, dat zij over een prima-werkende V. V. V. beschik ten. Amsterdamse V. V. V.-ers konden op de avond van de 2e Pinksterdag het moede hoofd neerleggen met de voldoeninggevende zekerheid, dat zij 12.000 vreemdelingen aan onderdak geholpen hadden, al hadden zij niet alle bezoekers binnen de stadswal len kunnen houden en waren velen naar het Gooi en de badplaatsen doorgezonden. Een van de plaatsen, die hiervan een grote stroom ontving, was Noord- wijk, waar ook al de overbevolking van Den Haag een wijkplaats ge zocht had. DE BADPLAATSEN Alhoewel de tempertuur van het zeewater slechts 11 graden was en dus nog ruim 7 graden beneden het prettige bleef, genoten de badplaat sen een ouderwetse belangstelling. Zandvoort haalden juichend zijn zee meermin in en opende zo het seizoen en duizenden waren getuige hoe 127 dapperen te Scheveningen een wed loop naar zee hielden, wat voor tie Haagse badplaats het sein is, dat de badgasten welkom zijn. Rotterdam schreef een apart hoofd tukje voor zijn „E 55-tentoonstelling", waar tijdens de Pinksterdagen ruim 60.000 bezoekers kwamen kijken tot welke prestaties ons land in de afge lopen 10 jaren gekomen is. Gelderland en speciaal de Veluwe voerde vele tienduizenden terug naar de natuur en ook Zuid-Limburg zag een gestage stroom van vacantie- zoekende „werkslaven". HET WITTE WATER De bollenstreek zag geen bijzondere drukte, want het tulpenseizoen is in koude en regen verlopen en nu de „Keukenhof" gesloten is, hadden de meeste touristen een ander vacantie- doel gekozen, dan de Hollandse vel den, waar nog slechts hier en daar een bijzonder volhardende tulp te vinden is. De watercentra zagen daarentegen weer wit van de honderden zeilen, die de rukwinden trotserend de ranke bootjes over de eeuwige waterspiegel voerden en de vele buitenlanders, die zonder boot bij de Kaag en de Friese meren terecht gekomen waren, von den veelal gastvrijheid bij Neder landse sportvrienden. Nederland beleefde tijdens de Pink sterdagen een ouderwets touristen weekend, dank zij de verliefde zon, die na zoveel weken hooghartige koelheid, volkomen onverwacht Ne derland tot zijn bruid koos; moge de liefde bestendig zijn! Van de zijde van de kabinetsfor mateur wordt medegedeeld: Zater dag heeft de kabinetsformateur ge meenschappelijke besprekingen ge voerd met de heren Romme, Schou ten, Tilanus en Willems. Deze be sprekingen hebben er toe geleid, dat de formateur contact zal opnemen met de minister-president van het demissionaire kabinet teneinde de mogelijkheden der beoogde recon structie nader te bezien. Het kabinet komt hedenmiddag bijeen. Naar verluidt zou een algemene huurverhoging van 5 procent worden aangevuld met een verlaging van de grondbelasting en een ruimer af trekpercentage voor de afschrijving van woningeji. Het zou voor de huis eigenaren een totale huurverhoging worden van ongeveer K) procent, waarvan de huurder de helft moet opbrengen. Ter compensatie van de 5 procent huurverhoging wordt gedacht van een verlaging van de omzetbelasting. Intussen is minister mr J. W. Beyen naar Messina vertrokken ter bijwoning van een conferentie van de Kolen- en Staalgemeenschap. Bij zijn vertrek op Schiphol verklaarde hij aan een verslaggever van „De Telegraaf": „Ik geloof wel, dat de reconstructie van het Kabinet nu voor elkaar is". Vrachtauto-snelheidsduivel veroorzaakte ravage Zondag is te Parijs na 9 maanden onderhandelen een overeenkomst ge parafeerd, waarbij Tunesië zelfbe stuur krijgt. Premier Faure tekende voor Frankrijk en premier Tahar ben Ammar namens Tunesië. De officiële endertekening zal Vrijdag geschieden. Tunesië zal op grond van de over eenkomst een nationale vergadering krijgen, maar Frankrijk zal zich blij ven belasten met de defensie en de buitenlandse betrekkingen van het land. De voormalige Franse premier, Mendès-France, beloofde vorig jaar autonomie aan Tunesië, dat 70 jaar geleden een Frans protectoraat werd. De onderhandelingen begonnen in September. De overeenkomst zal eind Juni of begin Juli door de Franse nationale vergadering ter goedkeuring worden behandeld. TOERISTEN TIJDENS DE PINKSTER DAGEN GESTRAND De wegen vol voertuigen, lopers en lifters Na vergeefse onderhandelingen gedurende de gehele Zaterdag is te 12 uur in de nacht van Zaterdag op Zondag in Engeland een algemene spoor wegstaking uitgebroken. Het gevolg daarvan was een geweldige verkeers chaos tijdens de Pinksterdagen. Duizenden vacantiegangers die voor de eerste vrije zomerdagen naar de stranden, bergen en bossen waren getrokken, konden niet naar huis terug keren. De industrie ziet zich voor de ernstigste crisis sinds de algemene staking van 1926 geplaatst. Allerlei bedrijven die hun grondstoffen anders per spoor aangevoerd krijgen, dreigen te worden lamgelegd. Premier Eden pakte de eerste crisis waarvoor zijn nieuwe regering zich geplaatst ziet aan, door zich Zondag via de radio tot het volk te wenden. Eden riep de stakers op het werk te hervatten en waarschuwde dat zijn regering gebruik zal maken van alle macht die voor de bescherming van de natie nodig is. Maar Albert Hallworth, plaatsvervangend algemeen secretaris van de stakende vakvereniging heeft de oproep van de minister-president van de hand gewezen en opstandig verklaard: „Wij kunnen en willen het desnoods drie maanden volhouden. Wij zijn vastbesloten door te zetten". hoofdwegen kwamen gemiddeld per uur 50.000 voertuigen de stad binnen en de verkeerspolitie zat met de han den in het haar. Er is een bloeiende handel in bus kaartjes ontstaan, in het bijzonder in de badplaatsen, waar duizenden gas ten zijn gestrand. De Britse lucht vaartmaatschappij B.E.A. werd be stormd met aanvragen voor vluchten tussen- de grote steden, maar vrijwel alle machines waren al volgeboekt. Op de grote wegen ontmoette men overal vacantiegangers, die al liftend en lopend naar huis probeerden te komen. Het verkeer over de hoofdwegen bij Londen was Maandagavond over kilometers gestremd. Langs de acht In Westelijke kringen te Belgrado is men van mening, dat de bespre kingen aldaar voor de Sowjet-Russen „die kennelijk gekomen zijn, om de Zuidslavisclie communisten terug te brengen naar het orthodoxe Moskovis- me", ongunstig verlopen. Tito zou ge heel afwijzend hiertegenover staan en vergoeding eisen voor de schade aan de Zuidslavische economie toege bracht door de communistische blok kade van 1948 tot 1954. Voorts zou hij de repatriëring eisen van de Zuidsla- ven in de Sowjet-Unie. De Zuidslaven zouden een vergoe- Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan de zeereerw. heer Th. A. Vis, pastoor te Amsterdam (H. Willibr. buiten de Veste). Tot pastoor aldaar is benoemd: W. J. V. Hessing; tot pastoor te IJmuiden (West): W. Ch. Westerhoven; tot pastoor te Muiden: C. M. Does- wijk, die kapelaan was te 's Graven- hage (O. L. Vr. v. Goede Raad). ding eisen van 600.000.000 dollar. (In 1952 noemde Tito nog een bedrag van 429.000.000). De Russen zouden 90.000.000 geboden hebben. Inmiddels is een commissie ter behandeling van deze kwestie ingesteld. De Westelijke diplomatieke verte genwoordigers in Belgrado zijn van mening, dat de Sovjet-Unie van Tito verlangt, dat hij aan het Westen te kennen geeft, dat de Sowjet-Unie werkelijk een regeling van de Euro pe kwesties wenst. In het algemeen, aldus Reuter, wordt de indruk gewekt, dat presi dent Tito tijdens de besprekingen aanzienlijke persoonlijke successen heeft geboekt. Speciale correspondenten van de „Prawda" melden uit Belgrado, dat de besprekingen zich in een „geest van volkomen "'ederzijds begrip" ontwikkelen. De afgelopen Pinksterdagen heeft Tito zijn gasten bij zich gehad op zijn vacantie-eiland Brioni in de Adria- tische Zee. De besprekingen zijn daar in een wat informelere stijl voortge zet. Het gezelschap zou vandaag van daar vertrekken voor een bezoek aan de Sloweense hoofdstad Ljubljana en de Kroatische hoofdstad Zegreb. Men zal Donderdag in Belgrado terugke ren. In de Londense buitenwijken kroop het verkeer met de snelheid van een wandelaar; vacantiegangers, die bang waren, dat zij na de Pinksteren niet op tijd in de stad zouden zijn, hadden ieder voertuig dankbaar voor zich in beslag genomen. Ook uit an dere industriële steden werden ver- keersstoringen gemeld. Militairen ingeschakeld. Militaire vliegtuigen en 250 leger auto's zijn ingeschakeld voor het postvervoer, maar bij de spoorwegen zulen geen militairen dienst doen. De regering heeft op het publiek een beroep gedaan om 1. zuing te zijn met brandstof, licht en electrische energie; 2. Zo weinig mogelijk transportmid delen te gebruiken; 3. Zo weinig mogelijk van de poste rijen, telegrafie en telefonie ge bruik te maken; 4. Een lift te geven aan iedereen, die mee wil rijden. De regering verklaarde, dat over al in het land ruime voorraden le vensmiddelen voorhanden zijn en dat de staking geen reden is voor een prijsverhoging. De kranten hebben besloten het aantal pagina's te beperken. Premier Eden zei in zijn radiore de nog, dat de staking een gevolg is van verschillende standpunten der beide betrokken vakverenigingen. Eden verklaarde dat een loonsver hoging voor de machinisten en sto kers tot nieuwe eisen van een van deze vakverenigingen de National Union of Railwayman zou leiden en dat de Britse transportcommissie zich daardoor voor een eindeloze stroom salaris- en loonsverhogingen geplaatst zou zien. Behalve de spoorwegmannen zijn ook ongeveer 20.000 arbeiders in zes Britse havens al ruim een week in staking. Ongeveer vierduizend Oostberlijn- se communisten hebben Zaterdag ge demonstreerd tegen een bijeenkomst van voormalige leden van de Duitse derde pantserdivisie in een bierhuis in West-Berlijn. De communisten werden door de politie tegengehou den, toen zij wilden doordringen tot de bijeenkomst en zij maakten hier bij gebruik van stenen, stokken en boksbeugels, waarmee zij de politie mannen te lijf gingen. Deze kregen echter versterking en door middel van een waterkanon en gummiknup pels wisten zij de communisten uit een te drijven. Een-en-twintig politiemannen, van wie vijf in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, en vier burgers werden gewond; 44 personen werden naar het politiebureau gebracht, al dus een mededeling van de politie. Dit was de grootste communistische demonstratie in West-Berlijn sedert ten minste zeven jaar. De Oostber- lijnse pers had weken tevoren tot de demonstratie opgeroepen. Aan „vre- desstrijders" was verzocht de verga dering van „oorlogsstokers" met ge weld te verhinderen. Beweerd werd, dat de Westberlijnse autoriteiten de organisatoren van de vergadering hadden geholpen. Deze laatsten zei den geen politieke doelen na te stre ven. De demonstranten waren voor namelijk jongelieden. Siatneae tweeling. metd twee gewone eenCingeti Christine Mary Andrews, links en haar tweelingzusje Deborah Marie, werden vorig jaar in October als Sia mese tweeling geboren; zij waren met de hoofdjes aaneengegroeid, zo dat als de een naar boven lag met 't gezicht, dan lag de ander met het ge zicht naar beneden. De babies wer den gescheiden en zo konden ze nu als twee gewone, gezonde kinderen gefotografeerd worden zij het dan ook dat de hoofdjes nog dik in ver band zitten. Hun toestand is echter prima. In San Francisco sloeg een met meubilair beladen vrachtauto in een der drukste straten van Chinatown op hol. De bestuurder kon het ge vaarte, dat met een snelheid van on geveer 150 km per uur reed niet meer in zijn macht houden. De gevolgen waren vreselijk: negen auto's werden door de truck geramd alvorens hij tot staan kwam en ontplofte. Min stens acht personen kwamen hierbij om het leven. De foto toont een overzicht van de plaats van het ongeluk; de pijl wijst naar de vrachtwagen. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEN DROOG WEER. Droog weer met in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Overdag zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. 1 Juni zon op 4.29. onder 20.51; maan op 17.01, onder 2.09 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. STOCKHOLM niet ontvangen C. OSLO niet ontvangen KOPENHAGEN onbewolkt 20 AMSTERDAM zwaar hew 17 LONDEN geheel hew 21 LUXEMBURG onbewolkt 19 PARIJS onbewolkt 22 BORDEAUX onbewoikt 23 GRENOBLE onbewolkt 20 NICE licht bew. 21 GENèVE onbewolkt 19 ZURICH onbewolkt 19 LOCARNO zwaar bew. 21 BERLIJN onbewolkt 19 FRANKFORT onbewolkt 21 MüNCHEN onbewolkt 16 WENEN licht bew. 17 INNSBRUCK onbewolkt '8 ROME half bew. 26 AJACCIO onbewolkt 21 MALLORCA zwaar bew. 23 Korreltje De ervaring is de som van onze teleurstellingen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1