Leids viaduct werd niet zonder slag of stoot genomen Luchtkastelen van velen zullen werkelijk een paal in de grond kunnen krijgen Jiilametetlanye ötoet utegg.e6uiMl&tó, gxdfde aan tmutae daox tunnel Barrière moest voor minister Algera en tram wijken ZATERDAG 28 MEI 1955 i DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Lang gewacht. In Drente begonnen. Bij het spreekgestoelte ontmoetten elkaar minister Algera en ir. Den Hollander. Op de achtergrond de burgemeester van Leiden. De eerste bouwkas begon in En geland omstreeks 1750 reeds haar arbeid. In Nederland duurde het ech ter nog bijna twee eeuwen voordat men ook hier de voordelen van het sparen in groepsverband inzag. De Bouwkas Nederlandse Gemeenten is in 1946 als kleine vereniging haar werk in Drente begonnen. Al snel kwamen uit verscheidene buiten^ Drentse gemeenten aanvrage binnen om de werkzaamhéden naar elders te verplaatsen. De Noordelijke pro vincies profiteerden van de activitei ten en na enig verkennen kwam ook het Westen in de invloedsfeer van de B.N.G. te liggen. torisch noemde. Hij ging in gedachten terug naar de eerste „stoot" die aan de plannen voor dit viaduct werd ge geven, voor minister Algera heden avond de laatste stoot mocht plaatsen. Hij noemde de naam van minister Vos in dit verband met dankbaarheid Minister Vos heeft immers persoon lijk in 1947 ingegrepen toen de be sprekingen tussen de drie belangheb benden dreigden te verzanden. Hij dankte minister Algera, ir. Den Hollander, de Provincie, de N.Z.H.V. M. en tenslotte de drie gemeentebe drijven, die aan dit viaduct hebben gewerkt. Met name noemde hij ir. Y. Lemrn. „In de voltooiing van dit werk te Leiden ligt het symbool van de vol tooiing van de spoorwegwerken. We kunnen wat de geschiedenis betreft terug gaan tot 1920, toen er al aan de opheffing van de verkeersbarrière op dit punt is gedacht. Dat het tot 1047 geduurd heeft vóór aan dit werk werd begonnen is wel een bewijs van de „gedegen" manier waarmee we dikwijls plegen te werken". - Aldus gisteravond tegen acht uur minister mr. J. Algera, minister van verkeer en waterstaat, bij het zojuist geopende viaduct aan de Rijnsburger- weg te Leiden. De regen gaf aan het gehele tafereel voor het nieuwe spoorwegwerk, dat met vlaggen was versierd, een wat naargeestig aanzien. Grote drommen Leids publiek, die ondanks de wat winterachtige zomeravond naar dit grote evenement voor Leiden waren komen kijken, zorgden met hun enthou siaste reacties voor de feestelijkheid. Zij zagen zich in al hun mogelijkheden van weggebruikers in de optocht, die eerder al door het viaduct was ge golfd vertegenwoordigd. Een triomfantelijke stoet, die veel herrie maakte, vooral in de holle ruimte van de tunnel.. Het gemotoriseerde gedeelte van deze lawaaiige optocht stelde zich tegenover de officiële genodigden op. REGEN EN GEESTDRIFT Nog eerder teruggrijpend in de gang van zaken op deze avond ko men we bij de officiële in gebruik- stelling, door minister Algera. Achter het stuur van een met rode en witte bloemen versierde en glan zend gepoetste N.Z.H.-tram voerde de bewindsman dit voertuig met krach tige hand door de barrière van hard. board, die aan de grote ministe riële druk geen weerstand kon bie den. Tot schrik van vele persfoto grafen, die in de donkere kamer mis tige foto's uit de ontwikkelaar zagen komen, ging dit doorbreken van de bordpapieren heining gepaard met enige hevige knallen, die tot diep in Leiden gehoord zijn. Nadat de hoge gasten verwelkomd waren: minister Algera met echtgeno te (bloemen voor mevr. Algera), ir. Den Hollander, directeur van de N.S., de heer ir. J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H.V.M. met echtgenote, kondigde het Tamboer- en Pijper- korps K. en G. met klaroengeschal de stoet van de „aan de weg gebonde- nen" aan. Historisch moment. Wij hebben in onze aankondiging al vermeld, welke vertegenwoordigers van het genus weggebruiker het eerst de deugdelijkheid vari dit viaduct mochten beproeven. Samenvattend kunnen we wel zeggen, dat aan het Knallend baant de versierde tram zich een weg door de barrière. (Foto's: „De Leidse Courant"). scherpe oog van de organisatoren van deze gehele plechtigheid weinig we genbelastingbetalers zijn ontsnapt. De burgemeester nam vervolgens het woord: Dank en vreugde klonk in zijn woorden op dit ogenblik, dat hij his- Minister Algera, uit wiens rede wij in de aanhef al een gedeelte citeer den, noemde óók de voltooiing van dit viaduct een moment van grote bete kenis. Het mag dan wat lang ge duurd hebben, maar als het waar is dat wachten de zelfbeheersing oefent, dan heeft dit alles zin gehad. Aldus de minister. Maar zo'n project kost ook een hoop geld en de moeilijkheid is dat elke belanghebbende instantie er voor strijdt om zijn aandeel in de kosten gering mogelijk te maken. Hij was verheugd, dat door onder ling begrip en samenwerken dit alles toch tot stand was gekomen. Hij noemde deze spoorwegwerken in illustratie van de energie die Ne derland in de na-oorlogse jaren heèft kunnen opbrengen. Herinneringen. Ir. Den Hollander haalde een her innering aan de paardetram op. Toen •hij vertelde van de rit naar de Post- hof om de K.K.K. te kunnen horen, legde hij uit, dat alleen de ouderen de diepere betekenis van dit alles zouden kunnen doorgronden. Hij riep schrikbeelden op aan de overweg, die Leiden twee jaar gele den heeft afgedankt. Van 624 uur per etmaal waren de bomen 90 keer gesloten, 20.000 voetgangers, 15.000 wielrijders, 3.700 auto's, en 400 trams moesten dagelijks onder dit juk door. „Ik vraag me wel eens af", aldus f de heer Den Hollander, „wat doet Drie vertegenwoordigers van „Leiden Leeft" dragen de spoorwegbomen naar het rijk der historie. Jammer vond hij het, dat de ver hoogde spoorweg, niet nog een kilo meter was doorgetrokker, dan had men het probleem van de spoorweg overgang bij De Vink ook op kun nen vangen. Met een viaduct bij de Lamrnen- schansweg, stelde de minister vast; is Leiden van nog één barrière bevrijd. Tenslotte bracht hij dank als spoorwegjongen, zoals hij zei op de eerste plaats aan zijn eigen spoor wegmensen. Vervolgens noemde hij de namer» van allen, die voor dank in aanmerking kwamen. Ir. J. J. Jurrissen dankte ook velen, in het bijzonder de medewerkers van de N.Z.H.V.M. en stelde een cadeau, een aarden wandbord, waarvan hij een foto aan de burgemeester toon de, in het vooruitzicht Moeilijk overleg. Als laatste kwam de wethouder van openbare werken te Leiden, de heer A. Jongeleen aan het woord. Hij noemde dit een van de belang rijkste werken die na de bevrijding in Leiden tot stand zijn gekomen. Een van onze diepste wensen is vervuld. Knelpunten in het verkeer zijn op geheven. Het overleg is wel moeilijk geweest, maar de spoorwegen ener zijds, maar óók Leiden aan de andere kant, waren dikwijls niet makkelijk. Ook hij dankte vele mensen. Tenslotte noemde hij als een van zijn bescheiden wensen een beeld houwwerk als versiering van het viaduct. De genodigden bestegen vervolgens de tram en twee bussen om zich naar de Stadsgehoorzaal te laien rijden, waar een welgevuld buffet en ver schillende dranken gereed stonden om de verkilde gasten inwendig wat te verwarmen. Wie er waren. Onder de velen, die bij deze plech tigheid tegenwoordig waren noemen wij de heer A. C. A. Deerenberg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, het College van B. en W. te Leiden, burgemeesters van 16 omlig gende gemeenten, vele raadsleden van Leiden, hoofden van dienst, T. van Waveren, voorzitter van de K. v. K. te Leiden en de secretaris mr. dr. P. Knibbe, de rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, vele vertegenwoordigers van Leidse instel lingen en verenigingen. Bouwkas Nederlandse Gemeenten ook in Sleutelstad Van de vele neigingen om tot be- zitsvermeerdering te komen is de hang naar een eigen huis wel de ge zondste. Van hol- tot flatbewoner heeft men reeds getracht het bewoon de tot iets van zich zelf te maken. In de na-oorlogse tijd, waarin wo ningbouw en -gebrek hand in hand gingen, kreeg men maar weinig kans om het huis van zijn dromen tot een onroerend eigendom te maken. Tal van beperkende maatregelen maak ten het zelf bouwen onmogelijk en in het gunstigste geval mocht men een gehuurde woning betrekken. Sinds in 1953 de particuliere bouw weer een kleine kans gekregen heeft, kan men weer een keuze maken uit de veelheid van. bouwspaarkassen die ons land ook voor de oorlog ken de. Bij het sparen ontmoette men dikwijls echter vele haken en ogen die de kasbewoner warm van erger nis maakten. Jaren bleef men dik wijls ingeschreven zonder dat ook maar een steen verlegd werd en tientallen poogden dan ook hun geld terug te krijgen om het in grijpbaar der dingen dan luchtkastelen te ste ken. In Roodenburgerpolder. Eerst toen de Bouwkas Nederland se Gemeenten met steun van vele steden en dorpen in ons land zijn activiteit kon ontplooien begon er voor de minder kapitaalkrachtige wensdromer licht te dagen. Weldra zal nu ook in Leiden door deze spaarkas met steun van de overheid „opbouwend" werk ver richt worden. Vele Leidenaars zul len in de gelegenheid gesteld worden met slechts een gering bedrag aan baar geld, een huis te laten bouwen. In samenwerking met een gemeen telijke commissie zal de bouwkas uitzoeken, wie binnenkort als huis bezitter de bouwrijpe gronden in de Roodenburgerpolder zal bevolken. Met slechts 15% Op 24 Mei 1954 verleende de ge meenteraad haar toestemming aan een voorstel om de Bouwkas ook in Leiden te laten opereren Het ligt in de bedoeling in de Roodenburgerpolder een aantal bescheiden gezinswoningen te bouwen, die de spaarder ongeveer -6.000 zullen kosten. Als men bedenkt dat de grond en het hei werk vele duizenden guldens op slokken, is een dergelijk bedrag voor een eigen huis niet te veel. Deze eigen haard wordt boven dien goud waard door het zeer soepel afbetalingssysteem. De spaarder zal slechts vijftien pro cent van het totaal moeten bezit ten om een paal in de grond te krijgen. De rest van de bouwprijs wordt door de bouwkas gelijkmatig over Een rij van de ruime woningen, die door de Bouwkas Ned. Gemeen ten in Uithoorn gebouwd zijn. dertig jaar uitgesmeerd. Natuurlijk behoeft men zich niet aan deze ter mijn te houden en is aflossing in eens mogelijk. Geeft men op een ze ker ogenblik er de brui aan, dan krijgt men zijn geld vermeerderd met rente en verminderd met 1% administratiekosten terug. Onopzegbare hypotheek. De hypotheek, die door de Bouw kas verleend wordt is onopzegbaar en biedt de spaarder dus voldoende garanties. Als de spaarder de vruchten van zijn spaarzin geplukt heeft zal maan delijks een bedrag afgelost moeten worden. Dit zal voor een huis van 16.000 ongeveer 60,bedragen. Hoewel dit weinig meer is dan de huur die men tegenwoordig voor een moderne flat neertelt, heeft de Bouw kas toch een schifting moeten toe passen bij de inschrijving van de nieuwe spaarders. Het inkomen van een spaarder zal op tenminste 6500 moeten staan of komen. Het is ech ter mogelijk dat in Leiden flats ge bouwd worden tegen een veel lage re aanschaffingsprijs. In dat geval zou ook de salarisgrens belangrijk dalen. Tesamen imet een gemeentelijke commissie onder leiding van het ge meenteraadslid de heer Hagens heb ben wij enkele dagen geleden een tocht langs de verschillende bauw- kas-„aanplantingen" kunnen maken. Bijzonder trof ons hierbij de leven dige architectuur die gunstig afstak bij de uniforme woningwethuizen. Vele van de bijna 5000 woningen, die door de B.N.G. gebouwd werden, worden bewoond door mensen, die zonder dit systeem hun leven lang een hoge huur betaald hadden, zon- dre dat hun huis hun éigen huis werd. GEM. AANKONDIGING. INZAMELING HUISVUIL LEIDEN Op 2e Pinksterdag zal geen huis vuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare weg te plaat sen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Maan dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Donderdag 2 Juni e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9