Iedere paling aan onze haak heeft een zeereis achter de rug ZATERDAG 28 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 4 DE SIMMETJES WORDEN UITGEWORPEN Merkwaardigheden in de natuur „Twee gulden voor de visacte en één gulden voor verbetering van de visstand", staat er op het papiertje, dat ons vergunning geeft, om met in gang van Tweede Pinksterdag dan begint het hengelseizoen dit jaar naar hartelust te jagen op flinke wit- vissen en glibberige palingen. Enige tijd geleden hebben we in grote trek ken verteld, wat er met die gulden wordt gedaan. Het O.V.B. tracht op allerlei manieren de visstand in onze overbeviste wateren in stand te hou den en aan deze instelling hebben we het dan ook te danken, dat we straks overkomelijke hindernis gaan vormen voor de optrekkende glasaal. Ook de geconcentreerde bemaling met diesel, een electromotoren heeft op vele plaatsen stroomsnelheden in het le ven geroepen, die door de jonge pa ling niet meer overwonnen kunnen worden. Het natuurlijk karakter van het binnenwater heeft plaats moeten ma ken voor allerlei kunstmatige toe standen, die hun invloed doen gelden op de aard en de omvang van de aanwezige visstand. Maar ondanks deze buitensluiting niet voor niets ons hengeltje zullen van ^e aal zullen de vissers straks uitwerpen. We bezitten thans allerlei kwekerijen, waar de pootvis wordt opgevoed tot zij op eigen vinnen de poldersloten en vaarten kan gaan be volken tot het lose vissertje zijn dob ber ziet wegschieten en met een flin ke tik de waterbewocnster op het droge haalt. In die pootvisvoorziening is de glasaal een van de moeilijkste klanten en wel om de simpele reden, dat onze Europese palingskindertjes ver van huis geboren worden. Om precies te zijn in de Sargassozee tus sen de Bermuda-eilanden en de Azo- ren. De paling heeft een zeer merkwaar dige voortplanting. De mannetjes le ven meestal aan de kust of in riever- mondingen en hun lengte bedraagt hoogstens 47 cm. Met de vrouwtjes is met een redelijke kans op succes hun snoeren kunnen uitwerpen en dat is dan te danken aan die ene gulden, welke volgens aantekening op de visacte gebruikt wordt voor ver beterang van de visstand. Europese vangstations. Gelukkig- zijn de waterstaatkundige werken in Europa nog niet van dien aard, dat de jonge paling overal voor een gesloten deur komt. In Frankrijk zijn vele vangstations en van de glas aaltjes, die onze binnenwateren be volken zijn er dan ook heel wat af komstig uit Nantes, St. Nazaire en Re- don. Na de vangst wordt de aal opgesla gen in speciale tanks en later wordt ze naar Nederland vervoerd in kisten het anders. Zij verspreiden zich over j met iaden, waarvan de bodem uit be. allerlei binnenwateren en kunnen eentengellinnen bestaat, waarop de glas- lengte bereiken van 1.20 meter. Wan-j aai jn dunne laagjes komt te liggen, de wijfjes ongeveer 7 jaar oud j Vanuit deze kisten worden ze in onze binnenwateren uitgezet. Overigens is het niet zo erg gemak- zijn, verlaten zij, meestal op storm achtige najaarsnachten, haar woon plaatsen en trekken naar de rivier mondingen en de kust, waar zij zich bij de daar verblijvende mannetjes voegen. Het lijkt misschien een beetje onwaarschijnlijk, maar deze drang is bij een vrouwtje zo groot, dat zij indien dit nodig is zelfs hele stuk ken over het land kruipt, om haar doel te bereiken. Op reis. Aan de kust bereiken zij de ge slachtsrijpe toestand en veranderen daarbij zeer ingrijpend van vorm. De rugzijde wordt donkerder, de buik zijde lichter van kleur; de vooruit springende lippen schrompelen in en de gehele kop krijgt een spitser uiter lijk. De ogen worden groot en puilers uit, de huid wordt dikker en vaster. Voedsel wordt niet meer opgenomen. De palingen teren geheel op hun vet- reserve. En dan begint de grote reis! Gezamenlijk trekken de mannetjes en de vrouwtjes naar de Sargassozee, aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan, om daar op zeer grote diepte te paaien. Als het aalbroed ter wereld is, sterven de oude palingen. Uit de afgeplatte larven ontwikke len zich dan de kleine doorzichtige glasaaltjes, die zodra zij een leng te van ongeveer 10 cm. hebben be reikt terugkeren naar het conti nent, waar hun ouders vandaan kwa men. Deze tocht naar Europa duurt driejaar. heeft deze aankondiging gedaan tij- Het merkwaardige is, dat ook de) w T von paling uit Noord Amerika en de Oost kelijk, om glasaal te kopen. De gun stige resultaten, welke met glasaal kunnen worden bereikt, is anleiding geworden, dat er veel kapers of be ter gezegd kopers op de kust zijn. Vooral na 1945 bleek de belangstel ling sterk toe te nemen en langza merhand is er sprake van een vrij sterke concurrentie tussen de aan kooporganisaties van verschillende landen, die glasaal op de vangstations willen kopen. De O.V.B., die helaas geen eigen vangstation in het buitenland heeft, onderhoudt een goede relatie met de Franse leveranciers en geniet bij de afname een zekere prioriteit. Ook uit Engeland. Ook van een Londense firma, die eigenares is van het vangstation Ep- ney aan de rivier de Severn, in de omgeving van Gloucester, betrekken wij de laatste jaren glasaal, die met de nachtboot naar Hoek van Holland worden gebracht. „De palingjagers" behoeven dus niet bang te zijn, dat zij dit jaarv hun snoer tevergeefs zullen uitwerpen. Er zwemmen nog genoeg hartige hapjes rond en ook de jeugd, die de volgende jaren goed moet maken, is er in rui me mate. In 1953 werd er 7.285 kg. glasaal uitgezet, welk gewicht neerkomt op 22.000.000 exemplaren. Overigens was 1953 een topjaar en het zojuist genoemde aantal werd nog nimmer bereikt. De vangst van de verschillende stations is vaak zeer wisselvallig, maar als we deze kwes tie bekijken over de loop van de laat ste tien jaren en daarbij bedenken, dat we als koper in een vrij gunstige positie verkeren, dan behoeven we voorlopig niets te vrezen. het'licht buiten te sluiten, krijgt de alg geen of althans weinig kans zich te ontwikkelen. Vraag: Als ik een huis verkoop, waarin een politie-ambtenaar woont, mag de koper er dan in of moet hij 3 jaar wachten? Antwoord: Dit laatste is zeer zeker het geval. De nieuwe eigenaar moet procederen voor de kantonrechter om tot ontruiming te komen. Indien de kantonrechter tot ontriuming be slist, bepaalt hij tevens de datum waarop de woning leeg opgeleverd moet worden. Vraag: Iemand stelt een aantal vragen over de kleding van bruid en bruidegom, bruidsmeisjes en getui gen: a) welke das draagt de bruide gom die in jacquet gekleed gaat en kan de bruidegom jacquet dragen, wanneer de gasten niet in lange ja- pannen en zwarte pakken verschij nen? Antwoord: Als de bruid in het wit mag gaan, moet de bruidegom jacquet dragen met de z.g. plastron, een bre de geplooide das. Ouders en getuigen zullen in dat geval ook officiëel ge kleed moeten gaan, dus de dames in lang toilet en de heren in jacquet, maar dan met (normale) grijze das. b. Welke kousen behoren de bruid en bruidsmeisjes (22 en 25 jaar) te dragen? Antwoord: Voor de bruid bij het witte toilet uiteraard witte kousen, de bruidsmeisjes kousen passend bij de kleur van haar toilet. Er zijn te genwoordig kousen (ook nylons) in vele kleuren verkrijgbaar. c) Mogen er zowel door de bruid (die in het wit gekleed gaat) als door de bruidsmeisjes (die in het-zachtgeel met tulen overrok gekleed zijn) zil veren of gouden avondschoentjes ge dragen worden, evenals bijbehorend zilveren of gouden avondtasje? Antwoord: De bruid draagt hier witte schoentjes, de bruidsmeisjes hebben keuze uit de kleuren, die har moniëren bij haar geel toilet, dus b.v. goudkleur of zwart (geen zil ver). Voor de tasjes geldt hetzelfde. d) Moeten sieraden over lange handschoenen gedragen worden en van welk materiaal moeten lange handschoenen voor de bruidsmeisjes zijn? Antwoord: Er zijn verscheidene soorten lange handschoenen verkrijg baar voor dit doel (kant, nylon enz.). Daarover of daaronder worden geen sieraden gedragen. Lange handschoe nen passen alleen bij korte mouwen of japonnen zonder mouwen. e) Moeten de bruidsmeisjes iets op het hoofd dragen? Antwcord: Men geeft de bruids meisjes liefst een grote hoed in de kleur van het tollet, maar men kan ook volstaan met een klein kapje van dezelfde stof. f) Zijn tulen overrokken nog mo dern en kan de bruid die dragen over een kanten japon, ook als de bruids meisjes hetzelfde gekleed gaan en moeten zij hetzelfde boeket bloemen bij zich hebben als de bruid, althans wat soort en kleur betreft? Antwoord: De bruidsmeisjes gaan gelijk gekleed in dezelfde kleur. De bloemen bestelt de bruidegom per soonlijk bij een goede bloemist, die dan behalve het bruidsboeket in de door hem gewenste kleur ook toef jes voor de beide bruidsmeisjes en corsages voor de gasten levert. Vraag: Wat is de bedoeling van de invoering van de zg. F.M. band bij de radio? Verdwijnen dan de huidige Hilversums op de tegenwoordige golflengten? En is men, als dat door gevoerd wordt, genoodzaakt een nieuw toestel te kopen? Is die in voering van dat F.M. bandsysteem binnenkort te verwachten? Antwoord: De bedoeling van de in voering van F. M. (frequentie modu latie) is het verbeteren van de ge luidskwaliteit bjj radio-overdracht. Het systeem is n.l. veel meer storing en ruisvrij. Hierdoor kan de dyna miek groter zijn. Bovendien is het over te brengen frequentie spectrum veel groter. Een nadeel is, dat dit systeem practisch alleen op zeer kor te golven toe te passen is met tot ge volg de geringe reikwijdte. Daardoor zal het zeker niet binnen afzienbare tijd de A.M. (amplitude modulatie) op de korte, midden en lange golven verdringen. Er is daarom nog lang geen sprake van om de stations Hil versum I en II e.d. op te heffen. Voor F.M. en A.M. zijn verschillende ty pen ontvangers nodig, maar de duur dere moderne toestellen zijn zodanig ingericht, dat ze voor beide systemen omschakelbaar zijn. U vraagt.... wij antwoorden T WEET U HET OOK NIET V. te L. Waar zijn kaarten voor de „Ilsy" te krijgen? Antwoord: Bij alle kantoren van Van Gend en Loos; N.V. Korlvink's sigaranmagazijnen, enz. Th. B. te A.: Wegens een verkeers overtreding ben ik tussen 1 Februari en 5 Mei tot een geldboete veroor deeld. Val ik onder de gratieregeling? Antwoord: Wij moeten bij het be antwoorden van deze vraag tevens een beantwoording van enkele dagen geleden corrigeren. De gratieregeling geldt slechts voor overtredingen, wel ke vóór 1 Februari j.I. begaan zijn en welke vóór 5 Mei j.I. gevonnist wer den. U valt dus niet onder de gratie- regeling. Vraag: Waarom wordt de „Sterrit" dit jaar voor het laatst gehouden? Antwoord: Omtrent de reden is ook ons niets bekend; Fater Loop Indische Archipel naar de Sargassozee komt om te paaien en dat ook hun nakomelingen terugkeren naar het land van herkomst. Naar het voorbeeld van hun ouders vestigen de mannetjes zich weer aan de kust of in de riviermonden en trekken de jeugdige vrouwtjes weer naar de binnenwateren, waarbij zij ook weer hele stukken over land kruipen. Voor gesloten deuren. Ieder voorjaar verschijnt de paling in grote massa voor onze kusten en de vrouwelijke leden van dit gezel schap zoeken ijverig naar plaatsjes, om tot de binnenwateren te kunnen doordringen. Helaas beschikken wij niet meer over gunstige toelaatplaatsen! De in het kader van onze verzilting steeds beter geworden afsluitingen van de binnenwateren zijn een on- ev. een directeur van een grote melk- dens het „Lichtbaken" van enkele v/eken geleden, zonder opgave van reden. Men veronderstelt echter wel, dat er een andere vorm van ontspan ning voor de ouders van grote gezin nen voor in de plaats zal komen. Vraag: Waar zijn yoghurtplantjes te krijgen? Antwoord: Yoghurtplantjes wor den niet meer gebruikt om de meer en meer geconsumeerde yoghurt- drank te maken. Vroeger, vooral op het platteland hield men er derge lijke plantjes op na om steeds in successie hiervan verschillende melk te bereiden. Nu de verchillende melk fabrieken enz. deze yoghurt kant en klaar in flessen aan de consument afleveren, heeft het geen zin meer yoghurtplantjes er op na te houden. Wilt u per sé hiermee beginnen, zie dan contact op te nemen met de een of andere autoriteit op dit gebied, fabriek, misschien kan die u helpen. Ook kunt u zelf wel yoghurt berei den, door van de in de handel zijn de yoghurt een gedeelte te mengen met gewone melk en deze onder een nogal hoge temperatuur enige tijd te laten staan. Van dit mengsel gebruikt u als het gelukt is, weer een gedeelte voor nieuwe bereiding, enz. Het re sultaat kan echter een reeks misluk kingen geven of een minder smakend product, zodat u goedkoper in de ge wone melkhandel terecht kunt. Vraag: Route afstanden en te pas seren plaatsen voor: 1. Gentbrugge Rotterdam; 2. GentbruggeLeiden; 3. Sas v. GentRotterdam; 4. Sas v. GentLeiden; 5. RotterdamLeiden; C. EindhovenWestdorpe. Antwoord: 1. Gentbrugge, St. Ni klaas, Beveren, Waas, Antwerpen, Brasschaet, Nispen, Roosendaal, Oudenbosch, Standaardbuiten, Ze venbergen, Moerdijk, Willemsdorp, Dordrecht, Rotterdam; afstand 160 kilometer. 2. Verder Rotterdam, Ypenburg, Leidschendam, Voorschoten, Leiden; afstand 35 km. 3. Sas v. Gent, Sluiskil, Terneuzen, overvaren naar Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder, Kruiningen, naar Brabant, Bergen op Zoom, Roosen daal, Oudenbosch, verder als bij no. 1; afstand 150 km. 4. en 5. Zie 2 en 3. 6. Eindhoven, Acht, Best, Oirschot, Moergestel, Tilburg, Dorst, Breda, Princenhage, Etten, Roosendaal, Wouw, Bergen op Zoom, Kruiningen, 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Terneuzen, Sluiskil, Westdorpe; af stand 135 km. Vraag: Het water in mijn betonnen regenbak wordt groen. Wat te doen? Antwoord: De bak goed schoon ma ken met chloorkalk of bleekwater en zorgen voor goede afsluiting. Door Géneuiève Fath presenteert Sparen of afbetaling o Vrouwelijk en luchtig zijn de nieuwste scheppingen van het Huis Fath in Parijs, speciaal waar het avondkleding betreft. De stoffen zijn weelderig en de kleuren vrolijk en jeugdig. De foto toont een avondjapon van hemelsblauwe organza, prettig te draden en als het ware voorbestemd voor de „eerste balnacht" van iedere bakvis. Het fijne borduurwerk is uitgevoerd in zilver draad en af en toe onderbroken door pareltjes. Het geheel is een creatie geworden, waaraan Géneviève Fath een eigen karakter heeft verleend. Naar de E 55 De E 55, die vorige week in Rotterdam werd geopend, is heus niet alleen voor de man nen van belang. Zowel de huis vrouw als het meisje zullen er interessante dingen vinden. Wij zullen hier geen lange op somming geven, maar toch moe ten we even de aandacht vesti gen op „Bouwen en Wonen", aan welke afdeling o.m. de Huis- houdraad medewerkt. Men kan daar de kennis ver rijken op het gebied van wo ninginrichting en aan de hand van vele demonstraties kan men zien, hoe de huisvrouw in een moderne woning het doelma tigst haar werk kan verrichten. Een blik in de stad van de toe komst zal haar vertrouwd ma ken met de modernste woonmo- gelijkheden. Ook het huishoudonderwijs met demonstraties is in deze sector van de E 55 onder gebracht. Op deze vraag antwoordt 't Ge zin s-Begrotings-Instituut: Spa ren! Want wij Staan allen voor de opgave rond te komen met het geld, dat de man verdient. Van tekorten kan men niet le ven. Het is een pilcht tegenover het gezin, om de tering naar de nering te zetten. Wie zijn toe vlucht neemt tot het afbeta lingssysteem is duur uit. Bij af betaling is een rente van 13 tot 25 zeker niet buitensporig. Als men daarbij ook nog bere- ként de samengestelde interest, die vanaf de eerste termijn van het gestorte geld wordt getrok ken, dan komt men vaak tot de conclusie, dat op de contant som 25 tot 34% méér betaald wordt. Deze winst kan men zelf maken, indien men eerst spaart en dan koopt! 5 Geboden van 't wonen Woon eerlijk. Woon niet tus sen leugens van kitsch en be drog van kwasie weelderigheid. Al het nèt-echte is in wezen on echt. Alle namaak-antiek en na maak-rijkdom is een valsheid, die U niet moet toelaten. U moet zich kunnen optrekken aan de dingen, waartussen U leeft. Al leen wat zuiver is van vorm en kleur kan blij maken en steun geven. Woon behaaglijk. De voor werpen, waartussen U leeft, mogen U niet koud laten. Er gens hebben zij tot taak U te koesteren in hun veilige beslo tenheid. Het zijn geen dode din gen; zij moeten U aanspreken in Uw behoefte aan warmte, ge zelligheid en comfort. Woon tussen mooie dingen. Het is niet voldoende, dat Uw meubelen e.d. nuttig zijn. Zij moeten ook in schoonheid die nen. Lelijke dingen ziet U al genoeg. Woon tussen kleuren. Kleur loosheid is vreugdeloosheid. Er zijn ruim twee millioen kleuren- nuances, die we nog niet ge bruikt hebben en waar we nu aarzelend mee beginnen. Kies kleuren, die Uw persoonlijke voorkeur hebben en neem nooit een kleur, die U niet werkelijk mooi vindt. Woon in de ruimte. Zet niet te veel neer en hang niet te veel op. Maak het niet te kaal, maar maak het vooral niet te vol. De ruimte tussen de meubelen is net zo belangrijk voor behaag lijk wonen als de meubelen zelf. Ruimte geeft rust! Thee-traditie De thee is weer in prijs verlaagd en daar zijn we echt blij om, voor al omdat het de thee is. Want op water na drinkt de mens niets zolang als thee. Vol gens de Chinese kro nieken werd er onge veer 2700 jaar voor Christus reeds thee ge dronken. Dit hoedje heeft de harten van de En gelse dames ver overd. 't Is charmant en in alle weers omstandigheden zeer gemakkelijk. lOIIOIIOHOIIOHOHOHOHOHO.HOHOHOIIOHOHOHOHOHOi OIIOIIOIIOIIOIIOIIO -

Leidse Courant | 1955 | | pagina 16