Haar vliegenier Buitengewoon toezicht oo woningbouw in „Molenblok" 4 DE STENEN SPREKEN CAROSSERIE - Reparaties en alle soorten PLAATWERK Noodzakelijke investeringen vergen grote leningen ZATERDAG 28 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VJ.ERDE BLAD PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De raad der gemeente Katwijk kwam in openbare vergadering bij een. Afwezig dr. Borleffs De waarn. voorzitter wethouder Bloot doet me dedeling van de ongesteldheid van de burgemeester, die in het Diaco- nessenhuis is opgenomen. De toestand is redelijk en de burgemeester hoopt spoedig zijn werkzaamheden te kun nen hervatten. Mr. van der Plas stelt voor namens de raad een schrijven van belangstelling te zenden aan de burgemeester,waarmede de raad in stemt. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van V.V.V. om het zwem men in het centrum toe te staan van af 3 uur inplaats van 4 uur, waarover een lange discussie gevoerd wordt. B. en W. hadden voorgesteld het ver zoek af te wijzen. De voorzitter licht de motivering van B. en W. uitvoerig toe en wijst hierbij op de zwemge- legenheden op het Noorder- en Zui- derstrand, op de twee zweminrich tingen. Het voorstel van mr. van der Plas om de tijd op 3 uur te stellen wordt verworpen met 126 stemmen. De heer P. Verhoog, Valkenburgse weg 4, wil een perceeltje grond van de gemeente huren wat hij thans in gebruik heeft doch waarvan een an der persoon de huurder is. B. en W. stellen voor het verzoek af te wijzen. De heer Verhoog gebruikt thans deze grond als mestvaalt. Enkele raadsle den willen het verzoek toestaan, doch op voorwaarde dat de heer V. het zal betalen. Tot 31 Dec. a.s. mag de heer V. het gebruiken als teelgrond, waar-, na B. en W. besluiten zullen hierbij de soepelheid te betrachten. De heer G. W. Overdijkink en 2 anderen hebben een verzoek inge diend om de raadsleden vergoeding te geven voor telefoon, n.l. 5,per maand, het abonnement, en 20, voor gesprekken. De voorstellers wil len per sé thans besluiten doch B. en W. willen hier niet aan en volgende raad komt een praeadvies, eventueel met voorstel van B. en W. B. en W. hebben met de heer J. C. Tieleman, N. Dinweg 4, onderhande lingen aangeknoopt over de aankoop van zijn pand dat, in verband met de doorbraak VarkevisserstraatNieu we Duinweg, verdwijnen moet. Die onderhandelingen hebben tot over eenstemming geleid en de heer Tie leman is bereid gevonden het pand aan de gemeente te verkopen voor 20.000.en onder voorwaarden, dat de gemeente de kosten van over dracht zal betalen en ƒ600bij draagt in de kosten van verhuizing. Zolang de heer Tieleman het pand nog blijft bewonen zal hij huur be talen berekend tegen ƒ600.per jaar. Enkele leden vinden het bedrag vrij hoog, doch menen als het een ont- eigeningsgeschiedenis wordt, het de gemeente nog meer zal kosten. Het voorstel wordt aangenomen met de mededeling dat de heer Overdijkink heeft tegengestemd. Tussen Secr. Varkevisserstr. en Randwèg liggen 24 perceeltjes grond die in erfpacht zijn uitgegeven. B. en W. stellen voor deze 24 perceeltjes aan de 24 belanghebbenden te verko pen ad 1.75 per M2 en het erfpacht- recht op te heffen. Aldus wordt be sloten. Ter verwezenlijking van het op- bouwplan zal het nabij de Oude Kerk staande catechisatielokaal, eigendom der Ned. Herv. Gemeente moeten ver dwijnen. Zowel de Kerkvoogdij als B. en W. hebben zich met de taxatie, 17.452.kunnen verenigen. De op pervlakte is pl.m. 100 M2. De Kerk voogdij krijgt een ander stuk grond ter grootte van pl.m. 300 M2. Kosten van overdracht en levering voor re kening der Kerkvoogdij. Aangeno men. In 1951 besloot de raad tot de bouw van een garage voor brand weermateriaal en motorvoertuigen van de gemeente. Deze garage voldoet lang niet aan de behoefte, Zo ont breekt b.v. een kantoortje voor de chef, deuren moeten veranderd wor den, enz. enz. Totëalkosten 12.006.—. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten. Na enkele opmerkingen en wenken van leden wordt dit voorstel aangenomen. De Commissie, belast met het na zien van de rekening van het Grond bedrijf over 1954 heeft aan deze op dracht gevolg gegeven. De eindcij fers van baten en lasten bedragen 5.759.85 en die van de kapitaals- inkomsten en uitgaven 225.822.56. Deze commissie bestaat uit de heren Jac. van der Plas en J. N. Ouwehand. Deze rekening wordt goedgekeurd. S choolartsendienst. De Schoolartscndienst „Kring Kat wijk", omvattende de gemeenten Kat wijk, Leidschendam, Valkenburg en Voorschoten was met pl.m. 10.000 kin deren te groot geworden voor één schoolarts. Thans zullen Zoetermeer en Zoeterwoude hierin worden opge nomen waardoor het getal kinderen 12000 wordt en waardoor een tweede schoolarts kan worden benoemd. De bestaande regeling moet dus in getrokken worden en een nieuwe ver ordening vastgesteld waartoe de raad besluit. Woningbouw Molenblok. In het „Molenblok" werden reeds eerder 262 woningen met 11 winkels, 24 garages en 9 werkplaatsen ge bouwd. Door een correctie in de op zet bleef er daarna nog ruimte over voor 66 étage-woningen en 26 een gezinswoningen. Na overleg zijn B. en W. er in geslaagd van de N.V. Bouw. en Handelmij „Wabo"-Eind- hoven te Gouda een aanvaardbare prijs te verkrijgen voor genoemde woningen in 4 blokken, ruimte bie dende voor 259 bedden, 8 garages en 5 werkplaatsen. Met de bij de vorige bouw opgedane ervaringen zal, zo zeggen' B. en W. terdege rekening worden gehouden. De „Wabo" wil het werk uitvoeren voor 683.730.De totale kosten worden geraamd op 880.000.maar het heiwerk is reeds uitgevoerd. Op zeer korten termijn zal met het werk kunnen worden be- j gomien, hopelijk ook met de nog te bouwen 26 eengezinswoningen ter plaatse. De heer A. Wassenaar motiveert, dat hij aan dit voorstel zijn stem niet kan geven. Hij wil openbare aanbe steding. Nog 9 leden vragen hierover het woord. Het ene lid is voor, het an dere tegen en allen brengen in herin nering de misère die beleefd is met de vorige 262 woningen in dit blok. De voorzitter doet de raad medede ling van het onderzoek, dat is inge steld in andere plaatsen, waar deze firma aan het bouwen is en doet de toezegging dat een buitengewoon toe. zicht zal worden uitgeoefend, waarna de raad met alleen de stem van de heer Wassenaar tegen, het voorstel aanneemt. Vuilnisemmers voor 7. Op 20 Januari besloot de raad tot aanschaffen van een roltror.vmel-vuil- nisauto en 6000 uniforme vuilnisem mers welke in bruikleen zouden wor den gegeven tegen 0.10 per maand, te berekenen op de gas-electr. nota. B. en W. menen thans dat dit systeem niet practiscb en ook niet economisch is. Een dergelijke rompslomp kost veel te veel. Daarom achten B. en W. het meer gewenst de emmers in eigendom uit te geven tegen betaling van ene som in eens, of indien dat bezwaarlijk is, in bepaalde termij nen. De regeling betreft echter al leen huisvuil; voor puin, tuin vuil, be. drijfsafval geldt een afzonderlijke re geling. Men kan verzoeken ook dit af te halen waarvoor echter afzonderlijk moet worden betaalt. Op 15 Juli a.s. zal de nieuwe regeling ingaan. Aanvankelijk was er nogal tegen stand bij enkele leden vooral omdat het volledige betalen dezer emmers, pl.m. 7.nogal bezwaren zal heb ben bij een deel der inwoners, doch na uitvoerige toelichting door de voorzitter wordt het voorstel met alg. st. aanvaard. Tot April 1954 is het vrijkomende zand van de berghaven afgenomen door de fa. C. Westdijk te Woubrugge en wel volgens mondelinge afspraak met de directeur van Gemeentewer ken tegen 0.90 per m3. Intussen zijn er met de firma moeilijkheden ont staan over de overeenkomst en de in 1954 toegezonden nota's werden niet meer door de fa. voldaan. Er is door de gemeente nog te vorderen 3650.85. Mr. Briët is van mening, dat de rechtsvordering tot betaling van het geleverde wel voor toewij zing vatbaar is. B. en W. stellen mits dien voor over te gaan tot het in stellen van een recthsvordering. Zon der hoofdelijke stemming wordt hier toe besloten. Vacantie voor de groenteboeren De afdeling Katwijk van de Christ. Bond van kleinhandelaren in aard appelen, groenten en fruit verzoekt voor deze branche in de periode van 7 tot 20 September een vacantierege- ling te willen vaststellen, waartoe de raad bevoegd is. De Kamer v. K. te Leiden heeft hieromtrent een gunstig advies uitgebracht. Gedurende deze vacantie zullen de belangen van de consumenten voldoende gewaarborgd worden. B. en W. hebt en er daarom geen bezwaar tegen een desbetreffen de verordening voor deze branche vast te stellen en ook de raad gaat er mee accoord. Het bestuur der Ver. tot uitzending van zwakke Kat wij les e kinderen vraagt een subsidie van 0.50 per kind per verpleegdag in de exploita tiekosten. Het batig saldo der vereni. ging was weliswaar per 31 Dec. 1.1. 2809.99, maar de uitgaven gaan in stijgende lijn waarom B. en W. het verantwoord achten voor 1954 een subsidie toe te kennen van 345, zynde 690 verpleegden a 0.50. Ook hierover lange discussies, omreden sommige leden naar voren brengen dat de vereniging het niet nodig heeft. Met de stemmen tegen van de heren Overdijkink en H. Haasnoot wordt het aangenomen. Oudheidkamer wordt heropgericht. De wederoprichting van een oud heidkamer kwam reeds eerder in be spreking in de raad. Thans komen B. en W. met definitieve voorstellen b, om in beginsel te besluiten tot de op. richting, mede om deze instelling een passend gebouw te verstrekken, dan om de bezittingen van de opgeheven Stichting in eigendom te aanvaarden .een spaarbankboekje groot 998.24, een collectie voorwerpen, foto's, enz.) De geraamde kosten van herstel van een en ander zijn 1000!waarvoor het Rijk 90 pet. subsidie verleend. Het perceel Voorstraat 59, thans tech nische school, komt eerlang vrij. Dit gebouw is, volgens B. en W., uiter mate geschikt voor Oudheidkamer. Een reeds eerder benoemde commis sie stelt zich voor jaarlijks een ten toonstelling te houden en wil in de zaal „Irene" aan de Voorstraat. De kosten hiervoor worden geschat op pl.m. 2700.Vervolgens zal een bedrag van 1200.nodig zijn voor het houden van lezingen enz. gedu rende t het badseizoen. In genoemde commissie hebben zitting de heren: G. W. Overdijkink, voorz., N. J. v. Duyvenbode, D. Nasveld, J. v. d. Plas, A. Haasnoot, N. v. Beelen, J. G. P. Bouman, J. L. Veldhuizen van Zan ten, secretaris. Wegens het haringkaken. Van het Comité Gedenkteken Wil lem Beukelszoon te Biervliet is een verzoekschrift ingekomen om een bij drage voor de oprichting aldaar van een gedenkteken voor de in de 14de I (Advertentie) Dc regen tikt in het water van dc Ja, dit moet de geachte inzender van de prijsvraag „De stenen spre ken" zelf zien tc ontdekken. Let u op de achtergrond dan zal het niet mocilUk vallen om ant woord op deze vraag te geven. U kunt ook dc naam van de straat of bedrijf noemen. De vorige week De waardebon van ƒ5.gaat A. J. P. Rozemeijer, Mr. dr. Schokklngstraat Veenendaal (Utr.). hï%'. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief briefje aan de puzzie-redactie vi de Leidse Courant, Papengraoht Leiden. De foto stelt voor De inzendingen worden ingewacht tot en met Donderdag aanstaande. Onder dc goede oplossers wordt een waardebon van vijf gulden verloot. N.V. RIJNPLAAT i. o. VAN SPEYKSTRAAT la - LEIDEN - TELEFOON 20983. HET ADRES VOOR ALLERHANDE (Advertentie.) GEMEENTERAAD LEIDERDORP De raad van Leiderdorp verga derde gisteravond onder leiding van burgemeester K. v. Diepeningen. Be richt van verhindering was binnen gekomen van de heren de Graaf en Nievaart Na de ingekomen stukken stond als eerste punt op de agenda het voorstel tot het aangaan van twee geldleningen tot een bedrag van 1000.000.ten behoeve van de ka- pitaalsdienst der gemeente en be stemd voor de financiering van uit gevoerde en nog in uitvoering zijnde werken, alsmede van de werken, die binnen zeer afzienbare tijd in uit voering zullen worden genomen. Per 1 Jan. 1955 bedroeg het schuldrestant 3:808.824,57. Daar komt nog bij een eeuw geleefd hebbende inwoner dier gemeente, de befaamde uitvinder van het haringkaken. De kosten worden graamd op 20.000.waarvoor reeds 5000.beschikbaar was en boven dien hebben de gemeenten IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen bereids subsidie toegezegd. Vlaardingen b.v. per inwoner 1 ct. of 570.B. en W. stellen voor het voorbeeld van Vlaar dingen te volgen en 1 ct. per inwoner of rond 260.hiervoor uit te trek ken, waarmee de raad accoord gaat. De heer A. Pronk vraagt in dit ver band tegelegenertijd een nieuwe straat Willem Beukelszoonstraat te noemen waarvoor de voorzitter toe zegging doet. De heer C. van der Plas vraagt hoe het staat met de nieuwe B.L.O.- school. Sinds lange tijd is hierover niets vernomen. Steeds werd gezegd „er wordt aan gewerkt". De voorzitter zegt toe de volgende vergadering een bevredigend ant woord te zullen geven. Het liep na middernacht toen de voorzitter de vergadering sloot. lening van ƒ500.000 en een van ÏOOO.OOO resp. van 1 Maart 1955 en de tweede te ontvangen 1 Maart '56. In totaal dus ƒ5.308.824,57. In de dienst 1955 wordt hiervan afgelost 70.853,41 zodat ter 'beschikking staat voor de financiering van gedane en nog openstaande kapitaalsuitgaven 5.237.971,16. Naar verwachting zal aan het einde van het jaar het ge- investeerde kapitaal zijn ƒ5.498.595.01 Er zal dus een tekort aan financie ringsmiddel er. ontstaan een bedrag van 260.023,85. De eigen reserves 'bedragen 477.066,48 zodat ter be schikking 'blijft ƒ216,442,63. In deze berekening Lr evenwel geen rekening gehouden met investeringen, die in de loop van 1955 zijn uitgevoerd of nog zullen worden uitgevoerd. Dit zijn de bouw van 36 woningen, bouw ULO-school, aanleg van speelweide, bouw transformaterhuisje met gara ges, de aankoop van een nieuwe vrachtauto voor gemeentewerken, 't bouwrijp mak en van gronden in com plex V van het grondbedrijf, de kapi taalsverstrekking aan het grondbe drijf wegens in 1954 gemaakte kos ten voor bouwrijpmaken en aankoop van gronden, en het bouwrijpmaken van gronden in complex IV. De kos ten hiervoor vormen een bedrag van 1.2000.000. Daartoe zal 'bij de bank van Ned. Gemeenten een tweetal le ningen worden aangegaan resp. van 650.000 met een looptijd van 50 jaar tegen een rente van 3 3/8%, af te lossen in 50 jaarlijkse annuïteiten elk groot .27.090,22. De tweede is groot ƒ350.000.en heeft een looptijd van 40 jaren, rente 3 5/16% af te lossen in 40 jaarlijkse termijnen van ƒ8750. Zonder 'blikken of' blozen leende de raad 'het gevraagde millioen. Huisvesting gemeentediensten Binnen afzienbare tijd zal de uit breiding van het gemeentehuis aan de orde worden gesteld. Tot die tijd zal naar een tijdelijke oplossing wor den gezocht voor het steeds toene mende ruimtegebrek. B. en W. me nen die tijdelijke oplossing als volgt te hebben gevonden. Het 'bureau ge meentewerken zal worden onderge bracht in een kamer van „Het Wapen van Leiderdorp". Als burgemeesters kamer zal worden ingericht de ka mer waar thans gemeentewerken is ondergebracht. De afdeling bevol king komt dan in de huidige burge meesterskamer en het ontvangers kantoor in de afdeling bevolking. Voor de inrichting en ae te maken kosten vragen B. en W. een bedrag van 5000.wat de raad grif toe stond. Straatnamen. De nieuw aan te leggen straten zullen de namen gaan dragen van vorstelijke personen. Als eerste straat die wordt aangelegd, n.l. die langs de nieuwe Willem de Zwijgerschool, zal de naam dragen van Willem dc Zwijgerlaan. Gunning bouwrijpmaken van ter rein in complex IV. Als laagste in schrijver van de deze week gehou den inschrijving werd het werk ge gund aan de heer W. Hennipman te Leiderdorp voor de som van 51.000. Ook hiermede ging de raad accoord. Er zijn in deze gemeente twee ar restantencellen welke nog nooit zijn gebruikt, maar wel zijn sinds '52 on derhandelingen over zijn gevoerd met de Staat. Deze zijn nu zover gevor derd dat, als er een schelleiding is aangebracht van de cellen naar het groepsbureau, deze cellen kunnen worden verhuurd voor een bedrag van 150.per jaar vermeerderd met 120.— voor vergoeding van huur van de schelleiding aan de P.T.T. Kosten van aanleg zijnde 425, keurde de raad goed. Nadat het uitbreidingsplan zonder veel discussies door de raad was aan vaard, deelde de voorz. mede, dat hij, in verband met de aanleg van een zwembad, een onderhoud had ge had met voor- en tegenstanders van een polobad. Beide partijen geven toe, dat een ideale oplossing, bij uit voering van welk plan dan ook, niet werd verkregen. Daarom is er een nieuw plan ontworpen waarover de voorz. in de volgende raad verdere mededelingen hoopt te kunnen doen. De Zondagsdienst der doktoren wordt voor beide Pinksterdagen waargenomen door dokter H. Bake- ma, Acacialaan 58. Tel. 24828. Geb.: Yvonne Louise, d. van Ph. Goedhart en L. Beekman; Willibror- dus Hermanus Bernardus Maria, z. v. J. C. M. A. Geijer en J. E. M. Langemeijer; Carolina Cecilia Philo- mena Maria, d. van J. H. A. Wessels en C. Ph. Plasman; Jan Dirk, z' van C. de Vreede en C. Hoogstraten. Ondertr.: D. Korpershoek, 49 jr. en C. W. Dijkman, 42 jr. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 44) Ze keek de dingen aandachtig aan. Er waren koffers bij, wist ze, die nog toebehoord hadden aan haar vader. Andere weer waren van andere fami lieleden afkomstig. Er was een oude koffer bij, die Edmond haar vroeger gewezen had, omdat die al verschil lende malen de oceaan was overge stoken en zelfs eens in Frans Indo- China geweest was, toen een van de avontuur zoekende Carons daarheen gegaan was. Die koffer wilde ze eerst zien. Ed mond was er altijd aan gehecht ge weest en al in zijn jongensjaren had hij die gerbruikt om er zijn schat ten knikkers, boeken en vistuig in te bergen. Die koffer had een ge heime bodem, die hij haar ooit in een mededeelzaam ogenblik had la ten zien. Hij had er bij vertelt, dat de Caron die in Indië geweest was er de juwelen in verborgen had, die hij uit een oud Indische tempel ge roofd had! Misschien zou dat geheime over dat wat de geheimzinnige inbre kers in Edmond's papieren gezocht hadden en over dat gene waar de Haerne toespelingen op gemaakt had. Het was als het openen van een grafkelder, dacht ze en had bijna geen moed het te doen. Maar het moest gebeuren. De dagen vlogen nu om. Veel te vlug. Zij moest zich gereed maken voor de bruiloft, die over enkele we ken zou plaats hebben. Ze had haar handen vol. Artemise en Madame Plourde zaten dagen bedolven onder een zee van zijde en satijn, lint en kant. Maar dikwijls als zij Simonne zochten om even dit of dat te komen passen, was ze niet te vinden. Uren later verscheen ze dan pas, rood ge stoofd door de zon en moe van lange zwerftochten over de heuvel of door de polders. Elke avond wandelde ze met Pierre of zat ze rustig in zijn tuin te luiste ren naar de laatste gedichten die hij geschreven had. Ze genoot van de muziek van zijn woorden en voelde de emoties na die hem ontroerd had den bij het schrijven. Ze kreeg ge leidelijk een inzicht in zijn hart, in vakje een aanwijzing kunnen geven zijn ideeën; ze begon haar eigen plaats te zien in zijn leven en begreep hoe langer hoe meer zijn liefde voor haar. Dikwijls ook beluisterde ze in zijn werk een ondertoon van droef heid, een vraag die geen antwoord kende, een verlangen dat nooit ver vuld kon worden. Soms ook vulden zich haar ogen met tranen, als hij die opriep door een pakkende be schrijving. Ze begreep hem en vroeg zich af of hij zelf begreep waar dat klagende, die mineurstemming van daan kwam. Het was als een schreien in het donker. „Het komt door dat wat ik hem niet kan geven", dacht ze, „omdat het reeds weggeven is. Hij weet dat, mis schien slechts onbewust, ofschoon hij het niet direct laat merken en het zelfs niet eens schijnt te realiseren. Hij schijnt tevreden te zijn met dat wat ik hem geven kan. Zou hij den ken, dat hij me werkelijk bezitten kan, geheel en al? Of weet hij, dat er iets onbereikbaars voor hem is aan mij?" Ogenschijnlijk wist hij dat niet. Hij vroeg nooit naar haar liefde, maakte nooit toespelingen meer op haar ogenblikken van afgetrokken zijn, lette er niet op als zij hem wel eens vergat en in haar geest terug was in Quebec of in Montreal waar Marcel Bernard nu alleen was. Zij deed wel eerlijk haar best om het verleden te vergeten, maar het was haar niet mogelijk. Zij had een vrucht geproefd, waarvan men de smaak niet kwijt kan raken. Zo lang ze met hem zou samen leven zou ze zich die smaak herinneren en misschien er. naar verlangen. En dat zij nooit meer kon krijgen wat zij toen van nabij gezien had, maakte haar ongelukkig het meest nog omwille van Pierre. Hij verdiende bemind te worden, vol ledig en met volkomen overgave. Maar ze kon dat niet, onmogelijk. Hij liep met haar naar huis onder de sterren. Ze wandelden langzaam, alsof hij het ogenblik waarop hij haar verlaten moest wilde verschui ven. Een warme wind streek heden avond over de vlakte. De bladeren van de populieren ruisten en de forse olmen fluisterden boven hun hoofd. „Nog een paar dagen, Simónne", zei hij bij het afscheid, „en je zult altijd bij me zijn". Hij nam haar hand en legde die tegen zijn wang. „Zo lang heb ik op jè gewacht en naar je verlangt. Het leek me een groter geluk dan een mens mocht verhopen. Het leek God verzoeken als ik Hem vroeg jou te mogen win nen". „Maar je stelt je te veel van me voor. Het is jouw liefde die me zo verheven doet schijnen. Je dicht me deugden en eigenschappen toe die ik helemaal niet bezit. Ik ben een meisje zoals er tienduizenden anderen zijn. De liefde verandert alles. Weet je nog. dat we eens gezegd hebben, dat liefde iets is dat groter is dan de mens zelf? Het is een kracht die de mensen als op golven voortdrijft. We hebben er geen zeggingschap over". „Dat is zo". Ze zag zijn ogen glin steren in het donker. „We kunnen aan de liefde geen wetten stellen. Ze doet niet wat we graag van haar zouden willen. We kunnen zelfs niet zeggen wie we zullen liefhebben en wie er bemind zal worden...." De een bemint, de ander laat zich beminnen. Het was een zin, die Tony Brossard haar eens gezegd had. Zou het zo steeds zijn? Of het mogelijk was dat twee mensen evenveel van elkaar hielden, vroeg ze zich af. Hij kuste haar en zei welterusten. Ze wandelde langzaam de laan op. Vannacht zou ze alleen in het huis zijn. Artemise was bij de zuster van Alphonse die op sterven lag en zou niet terugkomen voor de volgende morgen. Het kon haar niet schelen. Ze was in haar korte leven al zoveel alleen geweest, op zichzelf aange wezen. Er was Maandag een brief geko men van Marcel. Een korte, maar vriendelijk brief. Ze ging naar de bibliotheek waar ze hem had laten liggen en ging vermoeid zitten in de oude leren stoel die nog van haar vader geweest was. Ze nam het ge schrevene nog eens door. Was het verbeelding van haar, of las ze tus sen de regels door iets van verlangen en van spijt? Klonk dat op uit die oprecht gesproken wensen voor haar geluk? Ze dacht aan hem. Ze zou hem altijd voor zich zien zoals hij die morgen gestaan had bij cle grot van St. Ursule, toen hij opeens besefte dat zij Simonne was. Ze liet cle brief vallen. Ze zat ineens rechtop in haar stoel. Haar ogen staarden met ontzetting buiten de lichtkring, die de leeslamp wierp Ze sloeg cle hand aan haar mond, om een kreet te onderdrukken. Seconden lang zat ze zo. Haar hart had opgehouden te kleppen, begon dan onstuimig weer te tikken. Na de eerste schrik voelde ze zich weer warm worden. Dan kwam de schaduw die in de deur stond naar voren, stapte in het licht en bleef boven haar staan met een grijns om zijn mond. „Edmond!". vormde haar lippen, maar ze bracht geen geluid voort. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 15