SUOMI, HET LAND DER MOEDIGEN r 60.000 MIEREN EN 30.000 EILANDEN DE KUNST VAN HET WONEN IN HELSINKI uracJfc.A, HET RENDIER IN HET HOGE NOORDEN ZATERDAG 28 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Toen de Finnen in 1952 de Olympische spelen moesten ophouwen, nauwe lijks hersteld van de wonden, die twee oorlogen geslagen hadden, met een schuld als herstelbetaling aan Rusland van 300 millioen gouden vooroorlogse dollars, kenden zij één woord, waarin zij al hun veerkracht, moed en door tastendheid tot uitdrukking brachten: sisu. Het woord is moeilijk te verta len; het dichtst wordt het misschien benaderd door een woord, dat in ons taalgebruik passende munt is geworden, n.l. spirit. „Spirit" heeft de Fin in hoge mate. Toen voor de eerste maal de aangrij pende Olympic tune", gecomponeerd door een Fins onderwijzer, het ver nieuwde stadion, dat voor de Olympische spelen van 1940 was gebouwd, verklonken was, hadden de taaie inwoners van Suomi het klaargespeeld, de deerlijk gehavende stad te herbouwen, de haven een hypermodern aanzicht te geven, een Olympisch dorp te bouwen, een enorme sporthal, een veldorome, een voetbalstadion, en wat allemaal meer voor de massale kermis, die de olympiade wordt genoemd, nodig is. DOOR OORLOG VERZWAKT. De Finnen wilden de wereld tonen, waartoe zij in staat waren. Het was een krachttoer, die de prestaties van de gespierde gewichtsheffers in de Messuhalli vele malen te boven ging. Zij zijn geslaagd en hebben de warme bewondering van de gehele wereld geoogst. Zo is de aard van dit zwijgzame, wat verlegen, blond'e volk. De Fin nen hebben met het organiseren van deze spelen de gouden medaille ver diend, die zij met de sportevenemen ten zélf niet in de wacht konden sle pen. Voor grote prestaties in de sport- Kenmerkend voor Finland is het labyrint van grote en kleine eilanden, omspoeld door de meren. Naaldbomen groeien op de eilanden. Ook de kust strook is met eilanden bezaaid. arena was de jeugd door de oorlogen (in 1939 al begonnen) te veel ver zwakt. Met de oude sportroem, die in gedachten herleeft bij het noemen van hamen als: Paavo Nurmi, J. Myyra en Tapio Rautavaard, was het gedaan. 85.000 Jonge mensen waren gesneu veld; 50.000 jonge mannen waren blijvend invalide. Er is geen land in geheel de wereld, dat haar verhou ding zó veel weduwen telt. Het be hoeft u dan Ook niet te verwonderen in Helsinki vrouwen als tramestuur- der en -conducteur, als kellner, post bode en herenkapper te zien optre den. Tóch hulp aan Nederland. De legerleiding moest inr de voort durende oorlogen putten uit reserves, die al gauw uitgeput bleken. De dood- Een foto van een heuvel bij Pun- kaharju in het Zuid Westen van Fin land. Het meisje op de voorgrond is ge kleed in de kleurige nationale dracht, die alleen nog op het platteland wordt aangetroffen. De rijkdom van Finland ligt voor namelijk in zijn wouden, het „groen goud". De voornaamste bron van in komen voor de nog geen 4 millioen inwoners is de industrie, (papier) Hierna komen de landbouw en de bos bouw. Bij de overblijvende bronnen van inkomsten neemt de handel een belangrijke plaats in. vermoeide strijders konden, slechts met hoge drankrantsoenen op de been worden gehouden. Geen wonder dat de krachten van dit prachtige volk werden ondermijnd. De tuberculose maakte in en na de oorlog veel slachtoffers. Als wij aan de rampen van Finland denken, zien we steeds een prent van Dürer voor ogen, waar de oorlog over het land gaat, begeleidt door de dood', de pest en de honger. Maar Finland heeft zich opgericht. Het land heeft zijn herstelbetaling aan Rusland tot de laatste cent ver effend, het was één van de weinige landen, dat de schuld aan Amerika terugbetaalde. En het was waarlijk ontroerend na de watersnoodramp, 'die ons land in Februari 1953 trof, Finland te horen noemen als de gulle geven van vele honderdduizenden gulden. Historie. Finland heeft een rijke historie, die onder meer voortleeft in talloze oude volksliederen en balladen zoals de Kalevala, het nationaal volkslied. De Zweden brachten het Christen dom naar Finland in de 12e eeuw. Finland werd toen een deel van Zwe den en bleef dit eeuwen-lang. In die tijd ontstond de tweetaligheid met het gevolg, dat een-tiende deel van de Finnen slechts Zweeds spreekt en verstaat en de officiële aankondigin gen in twee talen zijn gesteld. Na de reformatie werd Finland een Lu thers land. De Finse taal herleefde, werd zelfs een hooglijk literaire taal. Het is deze taal, waarvan de wereld beroemde schrijver Mika Waltari zich bediende, bij het schrijven van zijn machtige werken en verhalen, zoals Sinuhe, de Egyptenaar, dat ook in het Nederlands vertaald is. Rusland, de octopus. In deze tijd werd het fundament ge legd voor de democratisch-sociale structuur, welke tot in onze dagen gehandhaafd bleef. Rusland treedt binnen in de ge schiedenis van het land in de vorige eeuw. Sindsdien heeft deze mogend heid als een dreigende octopus naast het land van de duizend meren gele gen. Steeds weer trachtte Rusland met één van zijn slingerarmen het te knevelen, vele malen hebben de Fin nen met succes him Suomi aan de wurgende greep weten te ontworste len. I De geschiedenis van de laatste oor- 1 logen ligt ons nog vers in het geheu- In Helsinki vindt u ook de kunst zijn ingericht naar de eisen van dc I de achtergrond is het z.g. kasteel voor van het wonen geillustreerd. De stad tijd. Op de foto ziet een park in de de kinderen dat onder meer onder is ruim en hoog gebouwd, de flats Finse hoofdstad. Het hoge gebouw op dak geeft aan de weeskinderen. gen. Zo ook de naam van maarschalk Mannerheim. die bij zijn gevallen sol daten op het grote oorlogskerkhof in Helsinki begraven ligt. Sinds Finland onafhankelijk is, is het een republiek. De president (thans J. K. Paasikivi) wordt voor zes jaar gekozen; hij wordt bijgestaan door een parlement, dat bestaat uit 200 volksvertegenwoordigers en dat zetelt in het monumentale parle- mentshuis van grauw graniet aan de Mannerheim intië in Helsinki (Zweeds: Helsingfors). Finland was het eerste land in Europa, dat passief en actief kiesrecht voor de vrouw instelde. (1906). Het land. Suomi zoals de Finnen hun land noemen, verschijnt voor ons geestes oog als het land van de meren en eilanden. Als met spreekt van „het land) van de duizend meren" doet men het landschap tientallen malen tekort, want de schoonheid van het meer vindt men in dit land, dat voor 70 pet. bedekt is met wouden, 60.000-voudig. Suomi telt 30.000 eilandjes. Het land is 25 maal dunner bevolkt dan Ne derland. Het doet dan ook wat grappig aan de Finnen in him reclame-folders voor de vreemdelingen in slogans, die elkaar volgens het internationale recept overschreeuwen, de „opwin dende" bezienswaardigheden van het land te horen aanprijzen, terwijl zijn aantrekkelijkheid juist gelegen is in de koele rust van het landschap. „Kom óver de poolcirkel", roepen zij de vreemdeling toe. En zij willen hem naar het uit,,zon"derlijke gebied brengen waar de zon nooit ondergaat. „Dompelt u onder in het mondaine leven van Helsinki" raden zij aan. (Dat onder ons gezegd goddank niet mondain is). Maar liever zou de toerist zijn gees telijke genezing zoeken op de uitge strekte meren, waar de koele bries en het gekweel van vogels zijn ruste loze geest masseren. Kanotochten tus sen de wouden, misschien afgewisseld door wat vissen op zalm en forel en iedere dag de verkwikking van het saunabad zouden hem de rust moeter? geven, die hij bijna nergens in Euro pa kan vinden. Helsinki. Natuurlijk mag een bezoek aan de hoofdstad Helsinki niet ontbreken. Een moderne, West-Europese stad, modern breed en hoog uit- en op-ge bouwd, dat rustend op de rotsen de toerist, die de baai binnenvaart, een onvergetelijke aanblik biedt. West- Europees, zeiden wij, maar er zijn toch ook enige elementen in deze stad, die er op wijzen, dat ook het Oosten zijn stempel op deze gemeen schap heeft gedrukt. Hoog boven alle gebouwen rust daar de grote kerk van Helsinki, die met zijn torens als minaretten, doet denken aan het Rus sische Kremlin. Inderdaad, Helsinki heeft vele be zienswaardigheden, zoals het parle mentsgebouw, de open meren midden in de stad, de musea en de warenhui zen, die van Amerikaanse afmetingen zijn. Voor de rest is het land, voor zover bewoond, bezienswaardig door oude kerken, middeleeuwse burchten, die de geest van het mystieke gezan- gensnoer: de „Kalevala" ademen, de moderne waterkrachtwerken, de fris- se woningbouw.. En wie zich thuis op de borst wil kloppen, kan zich ver zekeren van een foto: Ik ben op de poolcirkel, en bij de vriendelijke Lap pen pantoffeltjes van rendier huid gaan kopen. Géén Baedeker. Maar „de Baedeker" afwerken, is in Suomi minder raadzaam, dan het ontdekken van het stille en aangrij pende natuurschoon, schijnbaar ge schapen om de overspannen zenuwen van West-Europa tot rust te brengen. En de rustige en vriendelijke in woner zal daar zeker het zijne tóe bijdragen. Hij zal u gaarne in een van die bewonderenswaardige vlagen van gastvrijheid, de Fin eigen, de schoonste plekjes van zijn land laten zien. Want hij is trots op zijn land, op zijn traditie, democratie en schoon heid. Een schoonheid, die door de Finse toondichter Jean Sibelius in zijn mu ziek werd verklankt. In Kuusamo en in Laplan weet de vis hoe hij de haak moet grijpen. In het Noorden van Finland ligt .land. ,de Lappen in hun schilderachtife Lapland, met zijn vriendelijke bevol- Het is het land van de Midder- costumes. king: de Lappen. Een van de trek- nachtszon, watervallen en stroomver- Op de foto ziet u de rendieren bij pleisters voor het tourisme naar Fin-1 snellingen, de rendieren-kudden en een gedreven.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 13