„Wondertuyn Warmond", droom die werkelijkheid is geworden Zullen we in de toekomst reeds gladiolen in Mei kunnen kopen Jkaeaen in ta&atatoxium te £i&&e Gladiolen op manshoogte in Lisse ZATERDAG 28 MEI 1955 DE LEIDSE COUR,A NT DERDE BLAD PAGINA 4 Nicolaas Kroese vertelt het een en ander over zijn wondertuin aan bur gemeester jhr mr Von Fisenne. Foto v. d. Horst. Een verzameling van merkwaardigheden De geheimen van de combinatie museum en lusthof, welke de naam draagt van „Wondertuyn Warmond", kan men sinds vanmiddag twaalf uur persoonlijk gaan ontsluieren. Maan denlang is er in de omgeving van perceel nummer 11 op de Oranje Nassaulaan getimmerd, gespit en ge plant, een activiteit, die bedekt werd door een sluier van geheimzinnig heid, omdat eigenlijk niemand wist, wat er precies gebeurde. Gistermiddag gingen de poorten echter open voor de genodigden o.w. zich burgemeester jhr. mr. Von Fi senne bevond en vandaag is de offi ciële openstelling een feit geworden. Omdat'we niet precies weten, wat het begin is van deze wondertuin. beginnen we maar bij het Zaanse huisje, bij de toeristen welbekend, dat thans in Warmond is neergezet. Men vindt daarin allerlei merkwaar digheden, waarvan de kroningsstoet uit 1948 geheel gemaakt van kneedbaar hout een bijzondere vermelding verdient. Zelfs haaien. Op enige afstand van elkaar vindt men vervolgens kleine rieten huis jes. In een daarvan staat een zee aquarium, waarvan de bevolking be staat uit een variatie, die zich uit strekt van een doodgewone kreeft tot sierlijke roggen en griezelige haaien toe. Tienduizend liter zeewa ter moest daarvoor naar Warmond worden vervoerd en aangezien het tankschip niet verder kon komen dan de brug, was er een oefening van de brandweer voor nodig, om het wa ter in de wondertuin te krijgen. De tulpen sinds 1600 is een onder werp, dat in het volgende huisje wordt aangesneden. Met tegels en platen worden de uiteenlopende vor men getoond tot die, welke het re sultaat van röntgen- en atoombestra ling zijn, toe. Ook over de bollenhan- del kan men er vele typische gege vens verzamelen en wie nog steeds niet gelooft, dat de bollenhandel veel mogelijkheden biedt, kan zien hoe eens een huis voor een tulpenbol werd geruild. Aan Warmond is een aparte expo sitie gewijd, die velen met aandacht zullen bestuderen. Men kan zich o.m. verdiepen in een geslachtstafel van Duivenvoorde, die teruggaat tot 1087. Ook de geslachttafel van Jacob de la Court is er te vinden. Narcissen met gespleten .kronen, het resultaat van bestraling, zal spe ciaal de vakmensen trekken. Openlucht schaken. Naast de huisjes is er een gezellig restaurant ,,d' Vijf Kreeften", zeer exclusief ingericht, waar Cor Lemai- re en Jan Blok voor de muziek zor gen. Dit is in korte trekken de omlijs ting van de wondertuin, want er is ook nog de tuin zelf, waar de heer Nicolaas Kroese voor de nodige be zienswaardigheden zorgde. Men ziet er een schaakspel van 100 m waarvan de stukken bestaan uit in het vereiste model geknipte buxus. Deze planten kunnen verplaatst wor den, zodat er ook inderdaad een spel letje schaak mogelijk is. Binnenkort zullen enkele grootmeesters op dit bord hun kunnen demonstreren en in de huiskamers zal men deze zeer bijzondere wedstrijd op het televisie scherm kunnen volgen. De schaak stukken moeten 2 a 3 keer per jaar geknipt worden en zij zullen pas over 25 jaar volgroeid zijn. De tuin, welke bedoeld is als een demonstratietuin vor de Boskoopse en Aalsmeerse cultures, is door de bekende architect Roeters van Len- nep ontworpen en ziet er keurig uit. Er is een prachtige rotspartij en er zijn allerlei bloemenhoekjes. Een kreeftenbassin en forellen- en kar pervijvers completeren de wonder lijke droom van Nicolaas Kroese, die op een stil plekje Warmond werke lijkheid is geworden. De vorst is oorzaak geworden, dat de tuin later geopend is dan de be doeling was. Van de bollendrukte heeft men niet meer kunnen profite ren, maar misschien krijgen we nog een handjevol zomer. Het enige gro te vraagteken lijkt ons het verkeer, want er is weinig parkeergelegen heid. Misschien kan dit probleem nog op een bijzondere manier worden opgelost. Tenslotte is het toch een wondertuin, daar in Warmond. LISSE (ENGEL) Kind liep onder auto Direct overleden Het snelverkeer heeft weer een slachtoffer geeist. Toen het zeven ja rige zoontje van de familie B. uit de Engel gistermorgen naar school ging, lette hij bij het oversteken aan de Beekbrug niet op het verkeer en wilde zo de straat over rennen. De schauffeur van een naderende luxe wagen, de chirurg v. B. uit Alkmaar, kon een aanrijding niet voorkomen. Het kind werd door het voorspatbord opgeschept. Toen dokter v. Dijk voor eerste hulpverlening aangekomen was kon hij slechts de dood constateren. Solexclub de Bollenstreek. Twee de Pinksterdag organiseert de Solex club de Bollenstreek een toer die de deelnemers langs vele stille wegen voert. Men gaat over de Kaag, Hoog- made, Hazerswoude, Schoonhoven, Lopikerkapel, Polsbroekerdam, Meye, Zwammerdam naar 's Molennaars- brug, waar gedineerd wordt. De totale afstand bedraagt 135 km. De start is gesteld op half negen van af het H.B.G.-plein, 's Avonds om negen uur denkt men terug te zijn in Lisse. Bijgoed werd hoofdsoort De gladiolenkwekers hebben de j laatste jaren de wind behoorlijk in de zeilen. Er mocht dan wel eens een jaar tussen zitten, waarin men min der florijnen verdiende dan wense lijk was, maar sedert 1945 is er in dit knolgewas een behoorlijke hoe veelheid aards slijk verdiend. Zoals dat gaat in het bollen vak: de vraag naar nieuwigheid hield gelijke tred met de verdienste. En de vaderland se hybridateurs, die men noch op het gebied van kruisen en zaaien, noch op dat van de handel sprookjes moet gaan vertellen, wisten van wanten. Het vak werd compleet bedolven on der de nieuwe soorten. En hoewel het natuurlijk niet allemaal goud was, wat er bonk, werden vele uit stekende variëteiten geïntroduceerd. Fantastische bedragen werden ook het vorige jaar nog voor werkelijk goede nieuwigheden gevraagd èn gekregen. De nieuwe zaailingen wor den vaak per liter verkocht. Dat wil zeggen: de kleinste knolletjes kra len heten die in vakjargon wor den niet geteld, maar gemeten per liter. Prijzen als 1000.voor een liter „kralen" waren ook het afge lopen seizoen geen zeldzaamheid. Export steeg. Doordat men werkelijk verbete ringen van het bestaande sortiment wist aan te bieden en men bovendien bollen kon offreren die gezond wa ren, steeg de vraag voor export se dert 1945 met sprongen. Waren de gladiolen voor de tweede wereldoor log een vrij onbelangrijk artikel ze werden toen gerangschikt onder het zgn. bijgoed thans zijn ze met de hyacinten, narcissen én de tul pen een hoofd soort geworden. En als men de heer C. v. Til, de actieve voorzitter van de Ned. Gladiolenver- eniging om zijn mening vraagt, dan zegt hij U, dat men met het export cijfer nog lang niet aan de top zit. Het overgrote deel van de gladio len wordlt gebruikt door de snij- bloemkWekers. En het is daarom, Een hoekje van de tuin met een stukje karpervijver. dat men zich de laatste jaren ook meer heeft verdiept in de vraag wel ke soorten nu eigenlijk geschikt te noemen zijn om in warenhuizen in bloei te worden getrokken. Vorig jaar werden op het Labora torium voor Bloembollen onderzoek te Lisse verschillende soorten uitge probeerd en dit jaar heeft men op vrij uitgebreide schaal de proeven voortgezet. In de kassen. De heer Hogewoning liet ons de kassen met bloeiende gladiolen zien. Hij vertelde o.m., dat een gedeelte der knollen zes weken voor het plan ten werd bewaard bij 1814 gr. en een gedeelte bij 22 gr. De knollen werdien 27 Januari geplant bij een temperatuur van plm. 20 gr. Toen het gewas eenmaal flink boven de grond was matigde men de tempera tuur tot 16 gr. De bollen, die een temperatuur van 22 gr. hadden ge kregen, bloeiden bijna allemaal vroe ger dan die 1814 gr. hadden gehad. Dat scheelde van 3 tot soms 5 dagen. Het allereerste kwam in bloei Hap py End, d!ie volmaakte bloemsten gels gaf. Ook de meer bekende Acca Laurentia behoorde tot de vroege bloeiers. Maar deze variëteit geeft al tijd een flink percentage uitval en maakt ook vrij gauw korte koppen. Anna C. Philips, een typisch banaan- gele variëteit, bloeide ook vroeg en was uitstekend. Early White liet zien, dat ze deze naam niet ten onrechte heeft gekregen. Deze intens-witte variëteit behoorde tot de vroegsten. Reeds eerder in het seizoen werden hiervan trouwens al vazen op de keurig in Haarlem getoond. Van Dr Fleming is het reeds bekend, dat het een uitstekende rose kasgladiool is en ook hier vertoonde deze soort een beste stand. De koperoranje Mare- chal Niel was uitgesproken matig, terwijl *van Spungold niets was te recht gekomen. Nu zegt dat nog niet alles. Want als U nagaat, dat de primulinus Whi te Lady vorig jaar tot een van de soorten behoorden, die in de kassen van het Laboratorium te Lisse het sterkst de aandacht trok en dat er nu maar heel weinig moois van te zeg gen valt, dan is het niet uitgesloten, dat bijv. Spungold een volgend jaar tot de besten behoort. Uitstekende indruk. Men kan van proeven, die één of twee jaar lopen nog niet ales zeg gen. De voorname Mabel Violet prijkte daar met de mooi gevormde takken, terwijl zowel Artist, Dream Girl als Lustige Witwe een uitste kende iftdruk maakten. Van de apar te purperrose Albert Verweij stonden de stengels, ondanks de flinke lengte en de zware, rijpe bloemtrossen nog kaarsrecht overeind. Het oude „werkpaard" Sneeuwprinses mocht dan nog een wat lange stengel heb ben, deze variateit was voor de vol le honderd procent in bloei geko men en vormde beste takken ook! Sans Soici viel beslist tegen, maar Josephine deed het daarentegen weer prima. Heel goed was de witte Prin ses Al-ba en vooral de wat bleek ge- Foto v. d. Horst. 1 tinte Devotion sloeg een prima fi- Opvallend is de lengte van de gla diolen in de kas. Manshoogte kunnen we wel zeggen. Foto v. d. Horst. guur. Gladiolen als deze laatste een vrij korte, stugge stengel, maar toch een lange bloemtak zijn voor de kascultuur de ideale soorten. Er waren ook variëteiten, waarvan men betere resultaten had verwacht. Wellicht dat deze soorten met een andere behandeling het wél goed doen en er is voorlopig nog werk ge noeg aan de winkel om dat allemaal te gaan uitpluizen. Voor zo -ver dat mogelijk is. Want Moeder natuur heeft nog altijd geheimen, die ze hardnekkig weigert los te laten. Z0ETERW0UDE HAZERSWOUDE [DORP] In de eervolle lijst van 25 pries ters, gekomen uit de beide parochiën van Zoeterwoude, wordt wederom 'n priesterzoon, nu van de H. Kruis verheffing, opgenomen. Op 4 Juni hoopt de Eerw. heer C. Paardekooper A.C.zn uit de handen van mgr. J. P. Huibers de H. Pries terwijding te ontvangen en op Zon dag 5 Juni in de parochiekerk van de H. Kruisverheffing zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. I NEOMIST TH. J. KEMPERS. De parochie van Hazerswoude St. Michaël, heeft dit jaar 2 neomisten. De eerste, Th. J. Kempers, ontvangt Zaterdag 4 Juni de H. Priesterwij ding in de kathedraal St. Bavo te Haarlem uit handen van mgr. Hui bers. De neomist heeft 'n onregelmatige studietijd achter de rug. Na het ver laten van de lagere school vertrok hij in September 1942 niet naar Ha- geveld, maar naar Bodegraven, waar hij gastvrijheid genoot bij de familie Th. Bunnik aan de Noordzijde. Hier begon hij z'n studie o.l.v. 'n rector met 8 studiegenoten. Na drie maan den verhuisden ze naar Venhuizen, waar de hele le klas kon onderge bracht worden in het Zusterhuis. Hier werd ook de 2e en 3e klas ge volgd. In de oorlogswinter werd les gehaald in eigen parochie bij K. de Heij en de eerw. heer B. v. d. Meer. Daarna volgde de rest van de studie te Haüeveld en Warmond. Nog nader zal bericht worden waar de neomist zal worden inge haald. Er volgt dan om 7 uur een plechtig - Lof. De andere dag, Zondag 5 Juni draagt de neomist zijn eerste plech tige H. Mis op. Daarna volgt van 2 3 uur receptie voor de parochianen en na het Lof van 3.15 uur is er re ceptie voor familieleden en niet-pa- rochianen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12