DUINSTREEK RIJNSTREEK Huidgenezing F» U ROL Hoeveel geld kan men in Australië overhouden? ZATERDAG 28 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 3 KATWIJK AAN DEN RIJN Voor wat betreft de patiënten van de doktoren H. Hueting, J. Berg man en E. E. van der Laan te Rijns burg, wordt de Zondagsdienst waar genomen door dokter E. E. van der Laar, Rapenburg 1, Rijnsburg, Tel. 2810. LISSE VERLOREN EN GEVONDEN Verloren: Gouden schakelarmband; zwart lederen portemonnaie met in houd; bril met donker montuur; bro che met bloedkoraal; grijze lederen dameshandschoen; bruin lederen da- portemonnaie met inhoud; ver chroomd dames-polshorloge; zwart lederen portemonnaie met inhoud; broche; hoes van paraplu; donker blauwe dameshandschoen; blauwe kinderregenjas; bruin lederen porte monnaie met inhoud; bril met zwart montuur; rood étui met kam en spie geltje; bril met licht montuur; bruine damesportemonnaie met inhoud; gou den oorbel met diamantje; rijbewijs (no. B E 12189); paar dameshand schoenen (beige met bruin); mond- plaatje; plastic springtouw; schooltas inh. naaidoos, schriften en andere schoolbehoeften; regenbroek: enkele fietstas met inhoud; koffer met in houd. Gevonden: Nationaliteitsplaatje van auto; jong hondje; licht grijze shawt; zwart dames vest; uitschuifbaar foto toestel zwart lederen damesportemon naie met inhoud; bruine kinderporte- monnaie met inhoud; blauwe porte monnaie met inhoud; sleutel met naamkaartje; zwarte portemonnaie met inhoud; blauwe kinderportemon- naie met inhoud. LEIDSCHENDAM Wijding H. Subdiakonaat. De eerw. heer Th. v. Veen zal op 4 Juni a.s. de wijding van het H. Subdiako naat ontvangen. N00RDWIJKERH0UT Wijding H. Subdiakonaat. Op 4 Juni a.s. zal de eerw. heer J. v. d. Klugt van de St. Josephparochie de wijding van het H. Subdiakonaat ontvangen. N00RDWIJK GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op Zondag 5 Juni a.s. zal het echt paar Jac. VerkadeAlkemade, wo nende Pickéstraat 57, de dag herden ken, dat zij vóór 50 jaar in het hu welijk traden. Het gouden echtpaar zal het op die dag zeker niet aan be langstelling ontbreken. De Zondagsdienst zal op beide Pinksterdagen waargenomen worden door dr. Mulder. De Duinrandapotheek is geopend van 11.301 uur en van 4.30—5.30 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. Nieuw buslichtingen. De bus lichtingen zijn thans als volgt vastge steld: Hoofdkantoor: van Maandag t.m. Zaterdag 5 uur, 7.30 uur en 11.30 uur. Maandag t.m. Vrijdag 17.05 en 19.20 uur. Alleen Zaterdags 15.30 u. Bijbrievenbussen: Maandag t.m. Za terdag 04.00 uur, Maandag t.m. Vrij dag 14.25 en 17.50 uur. Alleen op Za terdag 14.15 uur. SASSENHEIM UITBREIDING BRANDWEFRMATERIAAL. Naar aanleiding van ingewonnen adviezen by de districtsinspecteur van het brandweerwezen en 't kring- hoofd van dc B.B. achten B. en W. het niet langer verantwoord met het momenteel beschikbare brandweer- materiaal te blijven volstaan. B. en W. schrijven hierover aan de raad. Naar onze mening dient ófwel de vredesbrandweer op behoorlijke sterkte te worden gebracht, ófwel de blokbrandweer van diverse be strijdingsmiddelen te worden voor zien, waarbij aanschaffing van min stens 4 draagbare motorspuitjes met tractie als minimum dient te worden aangehouden. Na rustige overweging menen wij aan de eerste oplossing, hoewel het meest kostbaar, de voor keur te moeten geven, omdat de vre- des-uitrusting mét vakkundig perso neel voortdurend ter beschikking staat en ook in oorlogstijd waar schijnlijk doeltreffender en sneller hulp kan bieden, dan de meer ver spreidde en uiteraard minder ge outilleerde blokbrandweer. Indien de raad zich kan verenigen met onze zienswijze, dat de tijd van aanschaffing van een tweede spuit thans is gekomen, zullen daarvoor globaal de volgende bedragen nodig zijn: opbouw met hoge en lage druk mist en eerste aanvalstank f 27.000 tot 30.000, chassis f 12.000 tot 14.000, uitbreiding slangenmate riaal f 2000, aanbouw garage f 3000. Totaal 44.000 tot f 49.000. Wij stellen u derhalve voor een crediet beschikbaar te stellen van 49.000, waarbij wij uiteraard gaar ne toezeggen dit bedrag, voor zover nodig, met de uiterste voorzichtigheid en zo doelmatig mogelijk te besteden. Overdracht woningbouwcomplex. In de raadsvergadering van 21 De cember 1954 werd besloten ten be hoeve van de bouw van 82 woningen een crediet van ten hoogste f 1.036.091 beschikbaar te stellen. Daarbij werd geen uitspraak ge daan of dit woningcomplex zal wor den ondergebracht bij het woningbe drijf of de woningbouwvereniging „Vooruitgang". B. en W. hebben zich terzake nader beraden en zijn tot de conclusie gekomen, dat deze wonin gen aansluiten aan die van de Aca cialaan, die aan de woningbouwver eniging toebehoren. In verband hier mede stellen B. en W. voor het on derhavige woningcomplex eveneens bij de woningbouwvereniging onder te brengen en in het belang van de verbetering der Volkshuisvesting een voorschot van ten hoogste f 1.036.091,beschikbaar te stellen, t.w. een grondvoorschot van 177.091 en een bouwvoorschot van 859.000. Gemeenteraad. De raad komt bijeen op Dinsdagavond a.s. te 8 uur. Op de agenda staat o.m.: Subsidies Stichting 19401945, en voor instel lingen voor bijzonder middelbaar on derwijs; verplichte vacantie-sluiting groentehandelaren; verstrekking van voorschottèn voor de bouw van 82 woningen aan de Woningbouwvereni ging „Vooruitgang"; regeling huurin- stallaties gas en water in gemeente woningen; vaste aanstelling G. Dijk stra; aanschaffing tweede brandspuit; aanbrengen „oliestook" op centrale verwarming raadhuis. Wijding H. Subdiakonaat. De eerw. heer T. v. Reisen zal op 4 Juni de wijding van het H. Subdiakonaat ontvangen. OEGSTGEEST DR. HUGENHOLTZ. 1 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat dr. Hugenholtz zich in deze gemeente vestigde en de praktijk van wijlen dr. Timmex*mans overnam. In verband met dit jubileum heeft zich een comité gevormd en er zal op Zaterdag 25 Juni een huldiging plaats hebben in „Het Witte Huis", waar na gelegenheid zal zijn deze sympa thieke arts de hand te drukken en te danken voor de voorbeeldige wijze waarop hij in deze 25 jaren zijn prak tijk heeft uitgeoefend. KATH. VROUWENGILDE. De plaatselijke afdeling hield giste renavond in het parochiehuis een al gemene vergadering die goed was be zocht. De waarnemend presidente, mevr. G. Meyer-Heeremanus, sprak bij de opening een kort woord van welkom tot de aanwezigen en speciaal de g.a. pastoor Looijaard c de spreekster van deze avond, mejuffr. R. Jonge- pier. Hierna ging men over tot bestuurs verkiezing. Mevr. Creyghton had om gezond heidsredenen bedankt als bestuurslid, terwijl van 't oude bestuur zich her kiesbaar stelden mevr. Kuipers-de Wit, mevr. G. Meyer-Heeremans, Mevr. J. Staal-van Santvliet, mevr. de Wilde-Dysselbloem en mevr. Chr. Willemse- Klösger. De vier eerstgenoemden werden herkozen, terwijl als nieuwe bestuurs leden mevr. A. C. Peters, mejuffr. Weiter en mevr. Pieck door de ver gadering zijn aangewezen. Mevr. Staal-vcn Santvliet werd presidente en mejuffr. L. G. Weiter secretaresse. Dank werd gebracht aan mevr. Creyghton voor het vele werk dat zij in 't belang der vereniging heeft ge daan. Voorts deed men mededeling over het jaarlijkse uitstapje en wederom gaan de dames „de grens over" en wel naar Brussel. Het woord was daarna aan mej. Jongepier, leidster van de Mater Amabilisschool te Leiden, die een causerie hield over „Wat is de Mater Amabilisschool en daarom nog een M.A. School?" Het idee van de M.A.-school vond zijn oorsprong by de Belgische pae- dagoge mejuffr. Schouwenaars, die reeds in 1940* met een klein groepje meisje experimenteerde, doch eerst in 1947 in Nederland tot definitieve vorm kwam. De M.A.-school richt zich tot het werkende meisje vanaf 17 jaar en ouder en geeft zowel aan het meisje werkzaam in de fabriek, atelier als winkel en kantoor en huishouding een zo alzijdig mogelijke vorming. De school wil het meisje behulp zaam zijn om straks doelbewust haar plaats in de maatschappij te kunnen innemen door: le haar op aangepas te wijze inzicht te geven in de bedoe ling en de mogelijkheden van het leven; 2e. door haar de. juiste motie ven bij te brengen; 3e door haar prac- tisch in die bekwaamheden en vaar digheden te trainen welke zi„ in het leven als vrouw nodig heeft. Vervolgens gaf mejuffr. Jongepier een uiteenzetting over 't werkpro gramma en de vakken waarin onder wezen wordt. Na nog gewezen te hebben dat er tevens een avondschool aan verbon den is, wees de spreekste. op de noodzaak van een M.A.-school. De statistieken wijzen uit, dat van de meisjes boven de 17 jaar er onge veer 90 pet. in loondienst zijn, wat betekent, dat zij geen speciale oplei ding krijgen voor het doel waartoe verreweg de meesten van deze meis jes bestemd zijn: „huisvrouw te zijn". De practijk, aldus mejuffr. Jon gepier, wenst de vreselijke gevolgen welke de ongeschiktheid voor hun taak met zich mee brengen, dagelijks uit. Een dergelijk instituut is dus minstens even noodzakelijk als een lagere school. In 't algemeen bestaat er een niet onredelijke klacht ten op zichte van de onvolledigheid van de eigenlijke vorming van het oudere meisje. De vorming wil de M.A.- school hun geven. Geb.: Alida Petronella Helena, d. v. W. J. d. Dubbelden en C. H. M. Com peer; Robertus Franciscus Maria, z. v. F. A. M. v. d. Brink en E. v. Leusden; Jospehina Catharina d. v. J. W. Lubbe en A. H. v. d. Helm; Albertus Hen- drikus Maria, z. v. A. v. d. Meer en A. P. v. Leijden; Hendrik, z. v. H. Los en G. Pet. Ondertr.: J. Th. Ludlage, 30 jr. en A. J. M. Vester, 24 jr.; J. S. Gouwe loos, 26 jr. en A. Mulder, 21 jaar. Getr.: Muhammad Djalal en J. J. de Zwart; G. Th. v. d. Maat en H. M. A. v. d. Weijden; H. L. de Grijs en G. E v. d. Maat; G. C. Grimbergen en H. G. v. d. Maat. Overl.: E. P. A. Willems geb. Al- bers, 67 jr.; C. de Goede geb. v. d. Poel, 79 jr.; A. H. G. Jonker geb. Roelse, 39 jaar. VOORHOUT K.A.V. De K.A.V. kwam gister avond bijeen in café De Bonte Koe. Na het zingen van het K.A.V.-lied, werden de notulen voorgelezen door de secretaresse, waarna de 2e voor zitster het jaarverslag van de ver gadering in Haarlem voorlas. De voorzitster hield een inleiding over Moederdag. Ze bracht vooral hulde aan de moeder die alles kan en alles wil. Vooral schetste zij de moeder als het baken voor haar kinderem Besloten werd tot contributiever- ging tot 40 ct. per maand. Voor de uitgaansdag werd de Efteling in Kaatsheuvel gekozen.: De geestelijk adviseur sprak over de jeugdbeweging en de Lourdesreis. VOORSCHOTEN POSTKANTOOR WORDT VERBOUWD Het postkantoor zal meer aan de eisen van deze tijd gaan voldoen. Het inwendige zal worden verbouwd. Daartoe wordt het postkantoor ge sloten. Met ingang van 6 Juni a.s. wordt het gebouw van Chr. Belangen tijdelijk postkantoor. Volleybal-demonstratie. Op de Tweede Pinksterdag organiseert de Voorschotense Sportveren. Rouw koop enige demonstratiewedstrijden volleybal op de speelweide aan de Prinses Margrietlaan. De wedstrijden zullen gehouden worden van 11.30 uur tot 13.30 uur. De Voorschotenaren spelen tegen een Leids Dames- en He renteam. Uitslagen schoolsport. De giste ren gespeelde school wedstrijden le verden als resultaat: Korfbal Herv. SchoolDs. Fort- gensschool 20; Geref. School Meisjesschool 07. Voetbal: Openbare SchoolHerv. School 00; Ds. FortgensschoolGe ref. School 01. De stand is nu: Korfbal: R.K. Meis jesschool 6 pnt.; Geref. School, Her vormde School en Openbare School ieder 2 pnt.; Ds. Fortgensschool 0 pnt. Voetbal: Herv. School 5 pnt.; Open bare School 4 pnt.; Geref. School 2 pnt.; R.K. Jongensschool 1 pnt.; Ds. Fortgensschool 0 pnt. Damnieuws. Na een spannende finale is het G. Oostergo wederom gelukt beslag te leggen op de kam pioenstitel. Op fraaie wijze werd de ernstige concurrent J. van Bemmelen in de laatste wedstrijd verslagen. Een succes, dat de ijverige secretaris van D.E.S. van harte gegund wordt* De voorlopige eindstand in de eer ste klasse is: C. Oostt^go 10 uit 6, kampuioen van Voorschoten; J. van Bemmelen 6 uit 6 en 1 afgebr. partij; Stom 4 uit 6 en 2 afgebr. partijen: Zitman 0 uit6. In de tweede klasse werd v. d. Vlekkert Jr. onbedreigd kampioen. Een mooi succes voor deze jonge spe ler, waarvan nog veel te verwachten is. De eindstand luidt: v. d. Vlekkert Jr. 9 uit 6, kampioen; van Delft 5 uit 5; v. d. Hulst 3 uit 4; v. d. Munt 1 uit 3. De uitslagen van de laatst wedstrij den luiden: finale le klasse afgebr. partij StormOostergo 02; Storm Zitman afgebr.; OostergoJ. van Bemmelen 2—0. Finale tweede klasse: van Delft v. d. Hulst 02; J. v. d. Vlekkert v. d. Hulst 1—1. Ladderwedstrijden: B. v. Bemme lenOverduin 20; Weggende Bruijn 20; v. d. MuntBuskens 2 0; BuskensOosterom 24; Woude- Buskens 02. Tijdens de Pinksterdagen is de medische Zondagsdienst der doktoren als volgt geregeld, le Pinksterdag dokter H. Olthuis, Leidseweg 179 tel. 2527 en 2e Pinksterdag dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 23 57. De bouw van de Chr. Muloschool is gegund aan de laagste inschrijver, de aannemer A. C. v. d. Oever uit Leiden voor de prijs van 149.175. U KUNT IN ONS LAND KIEZEN UIT: cjfi ca. 30 soorten wasmld* delen 57 typen kettlrigkasten (naar k-eu^pr^hoogte ett 78 typen ziekenhuisbedden ca.63 typen haarkammen ca. 100soorten textiel 13 tes van knopen rtfPi Huidzuiverheid Huidgezondheid En.puistjes verdrogen door Purolpoeder (Advertentie) WASSENAAR Wijding H. Subdiakonaat. De eerw. heer C. Kroft zal op 4 Juni de wijding van het H. Subdiakonaat ontvangen. Voor de Pinksterdagen geldt de volgende regeling voor de dokters hulp in spoedgevallen: Van Zater dagmiddag 2 uur tot Zondagavond 24 uur waarschuwe men de artsen A. H. Bertels, Lange Kerkdam 33, tel. 2697 en B. A. Geerlings, Storm van 's Gra-1 vesandeweg 64, tel. 2137; en van Zon dagavond 24 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur de artsen R. S. ten Cate, Hugo de Grootstraat 1, tel. 3027 en K. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Van Zaterdagavond tot Maan dagmorgen 8 uur wordt de apothe- kersdienst waargenomen door de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32 en daarna tot Zaterdagmorgen door Apotheek De Burcht, Johan de Wittstraat 9. Geboren: Margaretha d. v. L. M. Ruijgrok en M. van Echten; Edith d. v. J. van Keppel en G. M. Schotman; Maria E. d. v. J. P. H. van Zijl en A. E. M. Asselman; Geo R. z. v. E. A. V/alraad en A. Lentink; Fennigje G., d. v. H. Visscher en F. G. Prins. Ondertrouwd: P. J. van der Ham en J. P. H. Beijersbergen; B. R. Frerichs en F. Korthuys; J. J. van der Graaf en A. H. Schut; D. N. Verschoor en L. G. Dulfer; W. A. C. van der Kroft en P. C. Q. Oostdam Getrouwd: V. J. Mooijen en J. W. Brandsteder; A. J. de Wit en J. M. Overdevest; J. W. Schellekens en C. Melsert; A. Kraaij en A. A. van Her- wijnen; F. H. C. van Wijck en M. L. E. C. Dijckhofx. Overleden: Willem Verloop 60 j. Antonie C. W. Nieuwkoop 61 j. Jo- hanne A. Damer 82 j. Jan Krijgsman 52 j. Hendrikus v. d. Barselaar 73 j. Jacob Nauta 51 j. Overtime of vrouwenwerk „Meneer vertel me nou niks over de verdiensten in Australië, daarover heb ik al lang genoeg gehoord aan boord van het schip; wanneer je vrouw óók gaat werken, kun je wat geld over houden. Maar dan kun je net zo goed in Nederland blijven, want daar heb je het in dit geval óók goed Ziezo, deze man was aan boord al vast goed geïnformeerd. Jammer voor hem dat hij daarvoor eerst de reis naar Australië moest volbrengen, want hij trok juist z'n voet van dc loopplank van het schip dat hem naar dit land had gebracht. Wanneer je met de hiervoor ver melde gedachte in het hoofd je voet op de landingssteiger zet, is er een mooie kans dat de weg naar de mis lukking wordt betreden. Kan men in Australië geld over houden en hoeveel? Er wordt nergens zoveel „gepraat" (om geen ander woord te gebruiken) als aan boord van een emigranten- schip. Daar is het „hofje" of „de buurt" nog maar een ziekenzaal bij. Ruim vijf weken praat men stukken aan elkaar en praat men veel stuk. Er zijn altijd mensen, die beter geïnfor meerd zijn dan een ander. Vandaar dat mijn zegsman zo goed geïnfor meerd was Er wordt geadviseerd en gewaar schuwd: pas op voor dit, pas op voor dat. Allemaal erg goed om de tijd te doden gedurende de ruim vijf we ken, doch men doet verstandig om het meeste maar direct te vergeten! Van werk en verdiensten. Zoals in elk land ter wereld, wis selt ook in Australië het economisch beeld regelmatig. Ongeveer twee jaar geleden kon ik vertellen over de eco nomische inzinking in dit land, welke toenmaals het begin voor onze emi granten moeilijk maakte. Doch zelfs toen was er vrijwel H00GMABE Wijding H. Subdiakonaat. De eerw. heer G. Kapteijn zal de wij ding van het H. Subdiakonaat ont vangen op 4 Juni a.s. LANGERAAR SOCIALE CURSUS VAN DE K A B. Het eerste jaar van de sociale cur sus van de KAB is beëindigd en gis teravond werden aan de leerlingen de uitslagen bekend gemaakt van het examen dat de cursisten aan het ein de van dit eerste deel van de cursus moeten maken. Dit eerste jaar om vatte Nederlandse Taal en Maat schappijleer. Kap. Lagerberg, docent van Maatschappijleer besprak kort het gemaakte examenwerk en maak te hierover enige bemerkingen. De heer J. Zwirs, die Nederlandse Taal had onderwezen, deed dit over dit vak. De uitslag mocht niet onbevre digend genoemd worden. Voor som migen was het zeer goed, doch er wa ren ook minder goede. De beide do centen dankten de leerlingen voor de aandacht en ijver waarmede de cur sus was gevolgd. De KAB-voorzitter de heer P. Vroonhof sprak een dank woord tot de leraren en cursisten voor de bereidwilligheid om tijd be schikbaar te stellen voor deze nuttige cixrsus. De cursist P. de Boer sprak een dankwoord namens zijn medecursis ten. Wij zyn dankbaar voor de ver worven kennis, zeide hij. Hij besloot zijn sympathiek woordje met het uit spreken van de hoop dat deze cursis ten ook waardevol werk in de toe komst kunnen leveren in de organi saties en het katholiek maatschappe lijk leven. Na dit officiële gedeelte in het les lokaal begaf men zich naar het paro chiehuis voor een gezellig samenzijn. NIEUWKOOP JUBILEUM VAN HOOFDONDER WIJZER TH. J. F. TEUNISSE. Het jubileum van de heer Teunisse, dat oorspronkelijk gevierd zou wor den in December j.l., doch wegens ziekte van' de jubilaris, moest wor den uitgesteld, zal nu gevierd worden op Donderdag 2 Jixni a.s. Het programma is als volgt: 8 uur gezongen H. Mis uit dankbaarheid, en om 10 uur Kinderhulde. Des avonds om half acht zal de ju bilaris worden gehuldigd door het schoolbestuur personeel, oud-leerlin gen, verenigingen, enz. Nadere bijzonderheden zullen door het oud-leerlingen comité per circu laire worden bekend gemaakt. RIJNSATERWOUDE Gecostumeerd voetballen Op het land van de heer Timmer vond Don derdag een geanimeerde voetbalwed strijd plaats tussen twee gecostumeer de elftallen uit Woubrugge en Rijn- saterwoude t.b.v. het uitstapje van de ouden van dagen. De gasten arri veerden met de Ter Aarse prae-histo- rische brandspuit, anno 1926. Het vrij talrijke publiek genoot kennelijk van de dwaze capriolen der spelers en de eigenwijze, vaak zeer partijdige be slissingen van de scheidrechter. Daar deze de tel niet bij kon houden, werd door middel van strafschoppen uitge maakt, dat de gastheren als overwin naars het veld konden verlaten. Bur gemeester Bakhuyzen bedankte na afloop alle spelers. Op Zaterdag 11 Juni om half acht vindt te Woubrugge een revanche- wedstrijd plaats eveneens t.b.v. de ouden van dagen. TER AAR PRIMEURS Aan de Centrale veiling werden heden weer een paar primeurs aan gevoerd. Door de kweker A. C. v. d. Hoorn Cz. te Ter Aar werden de eer ste doppers aangevoerd, deze brach ten 3.30, per kg. op. De eerste sper- ciebonen werden aangevoerd door de kweker J. C. Vuijk te Ter Aar. Deze primeur bracht 4.80 per kg. op. Eindles en diploma-uitreiking aan de R.K. Lagere Tuinbouwschool. Bij de diploma-uitreiking waren aan wezig burgemeester Hogenboom e, de Commissie van Toezicht, de heer Verkleij, leraar in algemene dienst en plaatsvervanger van de Rijkstuin- bouwconsulent, Zr. Christine, direc trice van de Huishoudschool, kape laan G. Lagerberg en de heer Onder water namens de onderwijsvereniging van de L.T.B. Verder vele ouders van leerlingen en nog enkele andere ge nodigden. Door het hoofd der school, de heer G. Eibers, werd een kort welkomstwoord gesproken. De eerste verhandeling van de leer lingen ging over het onderwerp: De Witlofteelt. Deze werd gehouden door de leexding P. Keijzer Mz. Hij behandelde de ontdekking in België, de eerste teelt in Nederland in 1920 en verder de techniek van de teelt. Tweede was de leerling C. Pieterse, die sprak over Stooktomaten en daar bij over de teelt, de bemesting en de ziekteverschijnselen. Beide kregen, door het stellen van vragen, ruimschoots gelegenheid om te to nen dat zij met vrucht de gegeven lessen hadden gevolgd. De leerling Hans Fransen leverde wel een bijzondere prestatie met zijn voordracht over „Administratie als hulp bij het bedrijfsbeheer". Na zijn keurige verhandeling over dit lang niet gemakkelijke onderwerp kwam hij tot de conclusie, niet alleen met hand, maar ook met het verstand. Alle drie de jeugdige inleiders mochten een welverdiend applaus in ontvangst nemen. Burgemeester Hogenboom ging daarna over tot het uitreiken van de diploma's aan: J, W. Fransen te Nieuwveen met de hoogste lof en zilveren medaille voor bijzondere prestatie; G. v. Veen met lof, te Alphen aan den Rijn; C. M. Zevenhoven; J. P. Bosland; Fr. Kraan; Jac. Hoogenboom; J. J. Vel,- sluijs; P. A. Keijzer; P. J. Lelieveld; N. F. J. C. Dobbe en G. M. Kleijn allen te Ter Aar; Th. H. Keijzer; W. H. v. d. Hoorn te Nieuwveen; W. J. M. v. d. Zwet te Zevenhoven; J. M. P. Bylemeer te Leimuiden; A. A. Zel- denthuis; Th. J. J. Hoogenboom te Uithoorn; J. Th. Zethof; A. H. van Leeuwen te Aalsmeer en C. D. Pie terse te Noorden. De burgemeester feliciteerde de geslaagden en hun ouders alsmede de leraren met dit resultaat. geen enkele Nederlander hier zonder werk. Het bleek geen ongegrond op timisme in die tijd reeds te gewagen van verwachtingen voor een spoedi ge opleving; die is er inderdaad ge komen. In deze correspondentie wil ik de perspectieven voor de toekomst niet bespreken; in het kort gezegd: deze zyn hoopvol. Tot de huidige situatie my bepa lend, kan worden gecoixstateerd dat die uitnemend is.. Er is werk te kust en te keur zowel voor vakman als ongeschoolde. Het is beslist geen zeldzaamheid dat de emigrant die de éne dag hier arriveert, twee dagen later aan het werk is! Mogelijk niet meteen in de baan, welke hij zich wenst, dochmen verdient geld! De taai-barrière sluit voor de nieuw aangekomene de eerste tyd nog veel af. Kan dus worden gezegd, dat men zich op het ogenblik geen zorgen heeft te maken over het ver krijgen van werk, een andere vraag is, hoe het staat met de verdiensten en daaraan gekoppeld, hoeveel geld je kunt overhouden in Australië Het huidige basisloon bedraagt momenteel bijna 13 pound per weel*, hetgeen kort gezegd juist genoeg is voor een normaal gezin om van te leven. De kinderrijke gezinnen heb ben een toeslag in de vorm van spe ciale uitkeringen voor elk kind be neden de 16 jaar, n.l. pound per week. Van dat basisloon kan men beslist niet sparen, in elk geval niet van be tekenis. Ook daarom is het noodza kelijk zich na aankomst in dit land zo snel mogelijk te laten verzekeren, als voorzorg voor vrouw en kind, indien de man zou komen te over lijden. Moét de vrouw werken? Wanneer men mij vraagt of het in Australië noodzakelijk is, dat de vrouw werkt, dan xnoet ik in het al gemeen ontkennend antwoorden. Zelfs in het geval dat er alleen kleine kinderen eix dus geen „mee- verdieners" in een gezin aanwezig zyn, is het mogelijk financiële vorderingen te maken, aangenomen dat de man bereid en m staat is aan extra zware eisen te voldoen. Dit betekent, bei-eidheid tot het maken van „over-time", welke soms z'n vrije Zaterdag geheel of gedeel telijk doet verliezen. Om van de avonden niet te gewagen. Doch de emigrant, die vooruit wil komen, moet niet naar Australië trekken voor een lui leventje! De extra verdiensten stellen hem in staat een stuk land of na behoorlijk spa ren, een huis te kopen. Tenzij hij het geluk heeft een huis tegen rède- lijk bedrag te kunnen huren. Wat hij door overtime extra kan verdienen in casu spai-en? Dit 'hangt af naar de beschikbare overtime in het betreffende bedrijf, doch kan va riëren van plm. 3 tot tien pound per week. Indien er „mee-werkenae" kin deren zijn, dan hangt het er maar van af in hoeverre deze kinderen hun plicht t.o. de ouders verstaan, met andere woorden, of zij bereid zijn tenvolle de last helpen dragen, dan wel zich als „kostgangers" aan merken en hun ouders afschepen met vergoeding voor de kost. En helaas, hun aantal is groter dan men wel zou denken En indien de vrouw werkt? Het is niet nodig uit te wijden over de jong getrouwde lieden, die in dit land arriveren en samen aan het werk gaan. Dit is op zichzelf niets oneervols, doch geldt als „normaal" Het behoeft geen nader betoog, dat bij de dubbele „pay-enveloppe" het „rozengeur en maneschijn" is op fi nancieel gebied, want de vrouw ver dient bijna evenveel als de man! Het komt ook voor, dat mede vanwege 't accommodatie probleem 'n gezin op een farm terecht komt, waar de vrouw in het huishouden assisteert en daardoor meteen het inkomen verhoogt. In elk geval is zij dan ook in staat meteen haar eigen gezin te verzorgen, al vergt dit alles uiteraard meer van haar krachten. Er zijn emigrantenvrou wen, die een hard leven hebben te leiden en men kan voor haar de grootste achting en waardering bezit ten. Geheel anders wordt de situatie, indien de vrouw, ongeacht het aan tal kinderen, er samen met de man tussenuit trekt en in fabriek of waar dan ook gaat werken. Er kunnen door ziekte of anders zins zich omstandigheden voordoen, welke het voor de vrouw een trieste noodzaak maken haar gezin te ver laten. Men zou mij ouderwets of wat aan ook kunnen noemen, doch het is m.i. nog steeds de eer van een man, indien hij in staat is, voor heel zijn gezin tc zorgen waarbij het feit dat hij emigreert, ook aan hem hoger eisen stelt. Indien hij „voor de toe komst van de kinderen" emigreerde, heeft hij daarvan ook de volle con sequenties te aanvaarden en te dra gen in waardigheid. Het komt voor. dat gehuwde emigrantenvrouwen wat men noemt „uit werken gaan", iets wat geen enkele Australische vrouw doet. Het is m.i. met tenvolle gerecht vaardigde nationale trots, indien ook een Nederlandse immigratievrouw zich daartoe niet leent; in dit ver band geldt zelfs het werken in een fabriek als meer eervol! Conclude rend, kan dus worden gezegd, dat in het algemeen het allerminst nood zakelijk is dat een emigrantenvrouw in Australië mee gaat werken; het zijn slechts de overwegingen voor een „versnelling" van het te sparen bedrag, die daartoe aanleiding zijn. En voorts, wie in Nederland be- hoorlyk de eindjes aan elkaar kan knopen; zich geen zorgen maakt voor de toekomst voor zichzelf, noch voor z'n kinderen, wel, die bespare zich de gang over de loopplank van het emigrantenschip. Aan boord waarvan ze hem in elk geval niks kunnen vertellen

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11