DE STER VAN DE WEEK Fiets en autoped hoofdprijzen in onze kinderprijsvraag Kinderruzie met blauwe bonen" inplaats van met oorvijgen beslecht ZATERDAG 28 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Uit Rotterdams puinhopen groeit langzaam een nieuw station In Rotterdam bouwt men gestadig voort aan het nieuwe Centraal Station, welke het oude, niet meer aan de eisen des tijds voldoende gebouw moet vervangen. Onze fotograaf maakte deze opname van de vorderingen der werkzaamheden vanuit het Groothandelsgebouw. Op de voorgrond het nieuwe tramcircuit met midden rechts de voorlopige uitgang van het station. In het mid den de ijzeren overkappingen van het oude station, met daarvoor de fundering voor het nieuwe stationsgebouw. Binnenkort zijn melk- gebieden gerubriceerd Op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid, de heer Vonde ling, of de minister het moment nog niet gekomen acht om een beslissing te nemen ten aanzien van de toeslag op de minimumgarantieprijs van melk ten behoeve van de producen ten, die onder ongunstige omstan digheden hun bedrijf uitoefenen, heeft de heer Mansholt, minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening thans geantwoord, dat hy het gewenst acht op zo kort mogelij ke termijn te komen tot een beslis sing inzake de rubricering van ge bieden, welke in aanmerking komen voor een toeslag van maximaal 1.70 .per 100 kg melk of een gedeelte daar- 'van op de minimumgarantieprijs van dé melk. Met het secretariaat van het land- Jjouwschap is inmiddels reeds veel vuldig overleg gepleegd, waarbij on- dér zoek en in de provincies zijn in gesteld en waarbij tevens andere or ganen, welke op dit gebied van ad vies kunnen dienen, zijn ingescha- këkl. Op grond van deze gezamenlijk verzamelde gegevens is een voorlo pige rubricering van bpvenbedoelde gebieclen verkregen, welke voor na der overleg met het landbouwschap zal dienen. Na beëindiging van dit overlég mag een spoedige bekendma king van bovenbedoelde gebieden worden verwacht. In 1956 betalen. Het Ügt in het voornemen, dat di rect na de beëindiging van de werk- j zaamheden, verbonden aan de Mei- inventarisatie, de provinciale dien sten met een uitwerking in verdere details zullen aanvangen. Wellicht ten overvloede moge de minister er op wijzen, dat de uitbe taling van een eventuele toeslag niet eerder zal kunnen geschieden dan in het begin van 1956, daar eerst be kend moet zijn welke de gemiddelde netto-opbrengst in het melk-prijsjaar November 1954-November 1955 is ge weest. HAARLEMSE LUILAK. Voor de Haarlemmers is het jaar lijks een feest om de Vrijdagavond voor Pinksteren langs de Pottenmarkt te wandelen, die ter gelegenheid van de Luilak langs de zuidelijke singels der stad wordt gehouden. De belang stelling van de handelaren was dit jaar groter dan voorgaande jaren: de drie singels tussen de Stads schouwburg en het Zuider Buiten Spaarne waren dicht bezet en tot laat in de avond heerste er een grote drukte. Zodra het licht wordt komt de jeugd om een bloemetje of pot plant voor moeder te kojen. Voor zij echter op de markt arriveren zullen dé meisjes en jongens velen door hun l'atvaai hebben wakker gemaakt. Om te voorkomen, dat de baldadig heid te grote afmetingen zal aanne men, hadden Haarlemse politieman nen het initiatief genomen een Sterrit voor jeugdige wielrijders en -rijksters te> houden. Op een aantal controleposten wer den vragen gesteld over het verkeer ep hij of zij, die het grootst aantal punten verzamelde, ontvingen van- mongers in de Stadsdoelen een fiets als beloning. H.H. WIJDINGEN TE TETERINGEN. Op Zondag 5 Juni a.s. zal Z. H. Exc. nigr. J. W. M. Baeten, in het Missie huis St. Franeiscus Xaverius te Tete- ringen, de volgende H.H. Wijdingen toedienen: De Tonsuur aan de fraters G. Alke made, W. Boden, J. de Boer, A. Cor- nelissen, E. Van Eygen, H. v. d. Geest, H: Janissen, Th. v. d. Leest, H. v. d. Meer, G. Moens, J. v. Schie, M. de Vries. Het Subdiakonaat aan de fraters A. Van den Broeck, Th. Bruin, M. Heijn- drikx, B. Jansen, J. Mors, C. v. Ny- napteri, B. Peters, J. Peters, J. Ver wilt-A. Willems, allen van het Gezel schap van het Goddelijk Woord. De Priesterwijding aan frater A. Duif van de Orde der Cisterciënsers (Nieuwkuik). Het ei en Nederland Verbruik en uitvoer stegen In het eerste kwartaal van dit jaar zijn in Nederland volgens officiële cijfers 215 millioen eieren geconsu- sumeerd, dat is 32 millioen eieren méér dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Tot voor kort gebruikte men in Nederland volgens de contro leerbare gegevens het rechtstreeks betrekken bij de boer en de consump tie van particuliere kippenhouders vallen daar practisch niet onder per hoofd per jaar gemiddeld 136 eieren, tegen in België 200, in Canada 272 en in Amerika 406 eieren. Ook de export van Nederlandse eieren is beduidend gestegen. In '53 werden' 1650 millioen eieren uitge voerd voor een bedrag van 255 mil lioen gulden; vorig jaar beliep deze export 2075 millioen stuks (dagelijks 50 grote goederenwagons vol) voor een waarde van 375 millioen gulden. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn voorts 530 millioen eieren ge ëxporteerd. De Nederlandse hoenderstapel heeft het afgelopen jaar een record gevestigd: Haar productie bedroeg 3y2 milliard eieren. In de jaren 1953 en 1954 was Nederland het grootste eieren-exporterende land ter wereld; het ziet er naar uit, dat ons land zich dit jaar op die top zal handhaven. GOEDKEURING NODIG VOOR „GESTEUNDE" VRIJE BOUW. Publiekrechtelijke lichamen zullen in het vervolg voor de bouw van wo ningen in de vrije sector een rijks goedkeuring moeten aanvragen. Dit geldt ook voor vrije-sectorwoningen, waarvoor door publiekrechtelijke lichamen geldelijke steun in dé ruim ste zin wordt verleend. Daartoe foor den onder meer gerekend garanties ten aanzien van hypothecaire geldle ningen, credieten, al dan niet perio dieke bijdragen a fonds perdu en ver laagde grondprijzen. Deze rijksgoedkeuring, die sinds Juli 1952 voor de woningbouw niet meer bestaat, is thans bij beschik king van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting weer in het leven geroepen voor door of van wege publiekrechtelijke lichamen te bouwen of financieel gesteunde vrije- sector-woningen, omdat verschillende gemeentebesturen er toe zijn 'over gegaan de bouw in de vrije sector, waarvoor geen rijkssubsidie wordt gegeven, financieel te steunen, waar door de mogelijkheid aanwezig is, dat het beleid ten aanzien van het wo ningbouwprogramma wordt ver stoord. BLOEMBOLLENVEILING „WEST I FRIESLAND" HAD GOED JAAR. In de gistermiddag gehouden jaar vergadering van bloembollenveiling- Vereniging „West-Friesland" te Bo- venkarspel werd medegedeeld, dat 't Ttfgelopen seizoen bijzonder goed was ^geweest. I Werd in 1953/54 een record-omzet bereikt van 10 millioen, het afgelo pen seizoen was dit 13.546.051,80. De gemiddelde toeneming der omzet ten aan de veiling W. Friesland v/as j 35%; het winstcijfer, in 1953/54 groot 13.000, bedroeg dit jaar 237.000 Het beste bewijs van de goede gang van zaken is de sterke daling van het surplusfonds. Twee jaar geleden i ging nog voor 451.000.over dit fonds; verleden jaar voor 95.000. nu slechts voor 152.De onkosten daalden in de laatste drie jaren van 1.90% tot 1.83% en nu tot 1.73%; de algemene kosten van 1.50 tot 1.15% en 0.94%; de sociale lasten vorig jaar nog 0.35 nu 0.28 Van het geheven veilingpercentage en de provisie van het in- en ver koopbureau werd 25 gerestitueerd aan ledenverkopers (totaal ƒ112.700); het restant van de winst werd ge bruikt voor extra afschrijving. Veertien dagen gevraagd voor dierenmishandeling „Een walgelijke dierenmishande ling" noemde de president bij het gerechtshof te Amsterdam de han delswijze van een 51-jarige expedi- teur uit Hooglanderveen, die daar voor door de politierechter te Utrecht op 14 September j.l. tot twee weken gevangenisstraf was veroordeeld. Van dit vonnis eiste de procureur-gene raal gisteren bevestiging. Hij vond dat verdachte met twee weken ge vangenisstraf er wel heel goed af komt. Op 6 September van het vorig jaar had verdachte 's morgens een weg gelopen pink, die hij pas na een paar uur met veel moeite had kunnen vangen, in woede.met een stuk van een spar zodanig op kop, rug en len den geslagen, dat 'het beest ernstig was gewond, hetgeen aan de hand van later gemaakte foto's kon wor den aangetoond. Verdachte gaf het hem ten laste gelegde toe. Volgens deze getuigenverklaring zou hij heb ben gezegd: „Had ik het beest maar kapot geslagen", toen men hem op het laakbare van zijn gedrag had ge wezen. Wellicht waren de vissen gevjaarschuwd? Reeds eerder veroordeeld. Verdachte was reeds eerder we gens dierenmishandeling veroordeeld Zijn verdediger vroeg begrip voor de omstandigheden, die het gedrag van zijn cliënt zouden verklaren: Hij had uren achtereen achter het beest aan gelopen en was doodmoe. De verde diger pleitte voor een voorwaarde lijke gevangenisstraf of een geld boete, aangezien verdachte door een onvoorwaardelijke gevangenisstraf zeer zou worden gedupeerd in zijn werk. Het hof zal over veertien dagen uitspraak doen. Onze jongste lezers vinden meestal op deze frontpagina weinig stof tot overpeinzing. De buitenlandse politiek met zijn vele haken en ogen ligt zover van hun ledikantjes, dat zij meestal maar snel doorbladeren naar Lambiek en eenmaal in de week naar de kran- tentuin, waar voor hen aangenamer dingen te vinden zijn. Vandaag willen we echter graag de berichten over koude en warme oorlogen even onderbreken om vooral bij de kinderen lachende gezichten te voorschijn te toveren. In de Krantentuin vinden zij namelijk een prijsvraag die even gemakkelijk op te lossen als prijzenrijk is. Hun suikeroom en tante hebben twee puzzeltjes samengesteld die door elke zoon en dochter van onze abonnees opgelost kan worden. De prijzen zijn af en wij vrezen dat de kinderen moeite zullen heb ben om voor dat de inzending sluit van hun verbazing te bekomen. Bij inzending hebben zij namelijk een grote kans dat lange eind naar school binnenkort op de fiets of autoped te kunnen afleggen. Verder zijn er nog een aantal spelen en nuttige voorwerpen beschik baar waar zelfs Oom Toon en Tante Jo duizelig van werden. Wij schrijven deze laatste regels in het besef, dat byna alle kinderen toch reeds in de Krantentuin te vinden zijn. De achterblijvertjes kun nen we dan ook slechts aansporen zo snel mogelijk de pagina op te slaan en papier en potlood uit hun schooltas op te diepen. AFDOENDE BESTRAFFING NA FAMILIEBERAAD Het woonwagenkamp in Hilversum heeft dezer dagen de gebruikelijke bruine bonen eens met een blauwe bonentractatie afgewisseld. Een jong echtpaar met twee kleuters kwam op een gegeven moment onder vuur te liggen. Als zweepslagen suisden vijf kogels de verschrikte mensen om de oren. Het bleek dat de overbuurman de lont in het kruit had gestoken. De man was zo verbolgen geweest over een ruzie tussen zijn kinderen en die van de aangevallen partij, dat hij onder veel misbaar een revolver greep om de familie uit te moorden. Na de mislukte schietpartij kreeg de man hulp van zijn broer, die een oude sabel hanteerde. Voor hij zijn dreigement echter kracht bij kon zetten, kwam de oude vader van de revolverheld aanrennen. Deze geneerde zich waarschijnlijk voor het roosschieten van zijn zoon, want hij rukte hem de revolver uit de hand en riep de gehele familie aan flarden te zullen schieten. Gelukkig waren de kogels echter op zodat een akelig ketsen zijn woorden begeleidde. Toen de politie ter* plaatse verscheen zat alleen de vader mistroostig op zijn knevel te bijten. De zonen hadden de buitenlucht opgezocht en konden eerst enkele uren later gearresteerd worden. Het optreden van de revolverhelden was een uitvloeisel van een lang familieberaad. Het bijzondere van deze ruzie was dat de politie door mensen buiten het kamp gewaarschuwd werd. De kampbewoners zeiden niets gemerkt te hebben. De revolverknallen hadden zij voor het springen van fietsbanden gehouden KORTE golf Een grasdrogerij aan de Leeu- warderweg onder Srieek is heden nacht zodanig door het vuur geteis terd, dat het meeste gedroogde gras verloren ging de machines wegens de opgelopen schade voorlopig niet zul len kunnen werken. Een 80-jarige kunstschilder, die eerst op 60-jarige leeftijd zich volle dig aan de schilderkunst ging wijden, Jean Wingen uit Den Haag, zal op 2de Pinksterdag te Maastricht, zijn ge boortestad, een tentoonstelling ope nen van zijn oude en jonge werken. De leerling van de lagere tuin bouwschool te Pijnacker, die gisteren het diploma met de beste puntenlijst uitgereikt kreeg, is doofstom. Tijdens de officiële eindles w-reri verschil lende autoriteiten aanwezig om zo wel deze bijzonder goede leerling, als ook zij ngeduldige leraren te felici teren met dit succes, hetgeen onder streept werd met enkele geschenken. De fokkers van het Friese Stam boekvee hebben bezwaren gemaakt tegen de nieuwe veemarkt, die de ge meente Leeuwarden geplanned heeft, daar in het nieuwe plan de keurings- en demonstratieterreinen van de vee markt gescheiden zijn. Er zijn door de veehouders andere plannen inge diend, die in hun bezwaren tegemoet kunnen komen. Wat ook de oorzaak mag zijn van een eventuele slechte vangst op Pinkster maandag, de eerste dag van ons vaderlandse hengelsportseizoen bij gratie van de minister aan de hengels zal het vast niet liggen en aan de duizenden, nu reeds popelende, hengelliefhebbers nog veel minder. Overal in den lande bereidt „vislustig" Nederland zich voor op de grote dag, die dan misschien niet direct pannen vol vis, maar dan toch in elk geval heel veel sportvreugde zal opleveren. In de Jordaan te Amsterdam, het hengelsportcentrum bij uitstek, heerst de laatste dagen vooral een koortsachtige drukte en een grote vraag naar split-dane, simmen en der gelijke artikelen, een drukte die zich sterk concentreert rond de alom erkende figuur van de bekende Jordaanse sportvisser Nelis Vogel, die men hier bedrijvig met hengelmateuiaal in de weer ziet. Andrew Carnegie is feitelijk een heel wonderlijke ster, want de e>ne helft van zijn leven heeft hij de grootste moeite ge daan om zoveel mogelijk geld te verdienen en het laatste deel van zijn leven besteedde hij om al het verdiende geld weer kwijt te raken, want toen hij erg rijk was, zei hij eens: „Wie rijk sterft, sterft ongelukkig!" en volgens die regel heeft hij geleefd. Nu was er bij de geboorte van Andrew erg weinig kans, dat hij rijk zou sterven, want in Enge land, waar hij ter wereld kwam, was juist de weefmachine ont dekt en dat had verschrikkelij ke gevolgen voor de wevers van die tijd. De machine kon immers alles veel vlugger en goedkoper ma ken, en de mensen, die tot dan toe met hun weefgetouwen thuis gewerkt hadden, verdiende na een poosje zo weinig geld, dat zij niet zelden van honger om kwamen. Want in die dagen leefde men heel anders dan tegenwoordig; nu zou een dergelijke toestand ondenkbaar zijn, maar toen kre gen de arbeiders heel weinig loon en zij behoorden nog tot de gelukkigen, want wie geen werk kon krijgen, moest maar omkomen van de honger. De vader van Andrew Carne gie besloot deze noodtoestand niet af te wachten. Toen hij zag, dat er voor hem geen fatsoenlijke boterham meer te verdienen was, trok hij met zijn vrouw en kinderen naar Amerika en probeerde daar een "nieuwe toekomst op te bouwen. Het begin in Amerika was nu niet direct een succes; alle kin deren moesten meeverdienen om het gezin te eten te geven en zo kwam Andrew in een wolspinnerij terecht. Lang bleef hij daar echter niet, want hij vond spoedig een baantje, dat hem een beetje meer salaris gaf en na veel omzwervingen kwam hij terecht bij de spoorwegen, die toen nog helemaal in de kin derschoenen stonden. - Hier kreeg Andrew zijn kans en met beide handen greep hij hèm. Hij zat boordevol orginele idééën en vrij spoedig kwamen zijn chefs tot de ontdekking, dat die Andrew Carnegie een waardevolle kracht voor de maatschappij was. Hij maakte promotie op promotie en binnen weinige jaren had hij de top be reikt. Hij vond, dat de spoorwe gen niet alleen voor het ver voer van de mensen en de goe deren moesten zorgen, maar dat ze het de mensen ook gemakke lijk moesten maken en zo ont wierp hij nieuwe spoorwagons en -practisóhe goederentreinen.1 In het Amerika van die tijd dit alles gebeurde in de twee de helf van de vorige eeuw had een man met durf en door zettingsvermogen een goede kans om in een paar jaren tijds rijk te worden en Andrew Car- Andrew Carnegie negie werd rijk. Bij de spoor wegmaatschappij, waar hij in de laagste functie begonnen was, werd hij een der grootste aan deelhouders" en toen schijnt de geldkoorts hem even te pakken gekregen te hebben. Hij ging speculeren en kocht olievelden; hij richtte nieuwe maatschap pijen op en ontgon nieuwe ge bieden; kortom hij probeerde alles in goud om te zetten en hij had geluk; hij kon nergens mee beginnen, of hij verdiende er schatten golds mee en toen hij in 1901 66 jaar oud was, be zat hij het fabelachtige fortuin van bijna 400 millioen dollar. Toen kwam Carnegie tot rust; hij trok zich terug uit het zaken leven en kwam tot de ontdek king, dat geld de mens niet ge lukkig gemaakt, maar dat hij slechts gelukkig kan worden. als hij zijn geld goed besteedt. Carnegie besloot toen om met zijn geld mensen te helpen, die hulp nodig hadden. Vooral vond hij het belangrijk, dat iedereen zoveel mogelijk gelegenheid kreeg om zich te ontwikkelen en daarom stichtte hij duizenden bibliotheken, honderden scholen en tientallen instituten, waar wetenschappelijke onderzoe kingen verricht konden worden. Ook toonde hij de kunst een warm hart; hij hielp jonge schrijvers en schilders en maak te van zijn grote landhuis een soort vacantie-oord voor hen. Maar bovenal was hij een man, die de vrede lief had. Toen in 1914. in Europa de eer ste wereldoorlog uitbrak, was het voor de toen 79-jarige Car negie of de wereld instortte. Hij deed reeds tijdens de oor log al het mogelijke om het leed van de getroffen landen te ver zachten; hij schonk fabelachtige sommen aan Frankrijk en Bel gië, die veel onder de oorlogs handelingen leden en stichtte naderhand een „heldenfonds". Dit fonds was niet bestemd voor „oorlogshelden", want Carnegie meende terecht, dat de ware helden in het leven van alledag gevonden worden. Dit „Carnegie-fonds" bestaat nog en soms hoor je, dat iemand 'n beloning uit dat fonds krijgt, wanneer hij b.v. een drenkeling gered of zich op een andere ma nier in het belang van zijn me demens moedig gedragen heeft. Toen Carnegie 84-jaar oud was, stierf hij en voor zijn dood had hij nog een heel groot be drag gegeven om het Vredes paleis in Den Haag te laten bou wen, omdat hij meende, dat door een dergelijke instelling de vrede op de wereld bewaard zou kunnen worden. Na zijn dood bleek, dat Car negie in grote lijnen zijn devies trouw gebleven was en dat hij niet „rijk gestorven was". Natuurlijk bezat hij nog heel veel geld bij zijn dood, maar verreweg het meeste van het geld, dat hij met harde werken en met fabelachtige geluk ver diend had, had hij weggeschon ken aan instellingen en fondsen, die het heiï van zijn medemen sen bevorderen. STERRENKIJKER.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10