S)e£ekióe(Bon4a/nt Tito zweert eeuwige trouw aan het Westen Bloedige voetbalwedstrijd Zuid-Vietnam is nog niet tot rust gekomen Diamant-rush in Zuid Afrika McCarthy ziet er geen heil in Toenemende onrust in Frans Noord-Afrika Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 24 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13508 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20835, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.51 AFGEZAAGDE STOELPOOT DOLITIEK is geen wetenschap, maar een kunst, heeft Bis marck gezegd. De politiek is, evenals de kunst onderhevig aan invallen en bevliegingen. Wil echter de politieke vertoning aanspraak maken op de waardering en het begrip van het volk, dan moet zij, door alle vlotte aanpassingen en mogelijkheden heen toch de rechte lijn blijven volgen van het gezond verstand. Wordt deze lijn niet in acht geno men, dan ontstaat in de kunst een grillige wanstaltigheid van kleur en tekening, welke de volksmond idioot noemt, en in de politiek een toe spraak als de voorzitter van de P.v.d. A., de heer E. Vermeer, gisteren in Leiden heeft gehouden, door een arti kel van zijn hand in „Het Vrije Volk" toegelicht. Toespraak en toelichting zijn een staaltje van moderne kunst in de poli tiek, waarvan ons volk niets begrijpt, niet omdat de inhoud ervan te hoog vliegt, maar omdat de werkelijke ver houding er schots en scheef en on dersteboven door elkaar ligt. In Leiden zei de heer Vermeer, sprekende over de K.V.P.: „Slaagt deze partij er niet in een woord van oplossing te spreken, dan ligt de ver antwoordelijkheid niet bij ons doch bij haar". In zijn toelichting schreef hij: „De enige vraag met betrekking tot de oplossing van de crisis is en blijft: wil de K.V.P.-Tweede Kamerfractie de voortzetting van het kabinet-Drees of hebben Duynstee en Weiter het. daar gewonnen?" Deze goocheltoer van de heer Ver meer mag ook tot de politiek ais kunst-beoefening worden gerekend, maar het is kronkelkunst, waarvan een nuchter, rechtlijnig denkend volk geen hoogte meer kan krijgen. De verantwoordelijkheid voor de val van het kabinet-Drees ligt bij de met man en macht opgekomen P.v.d. A., daarbij geholpen.door de'heer Weiter. De P.v.d.A. heeft achteraf bitter berouw over haar "bevlieging, maar het is zonderling, dat dit be rouw zich gaat uiten in het aanslaan van een hoge toon tegen de K.V.P.! De K.V.P. heeft bestendiging van het kabinet-Drees gewild, en het daadwerkelijk nagestreefd. En zij wil dat nog, maar niet tot iedere prijs. Zij wenst samenwerking van alle het landsbelang dienende groeperingen van ons volk in een kabinet op brede basis. Zij wenst echter verschoond te blijven van nieuwe politieke kunst bevliegingen van de P.v.d.A., welke onder de regeringszetel plotseling een van de vier poten wegzaagt en als het zitkussen van de brede basis dan omtuimelt de afgezaagde poot er weer aan wil lijmen en het wil doen voor komen of de stoel weer even hecht is als voorheen. Zo gaat het echter niet in een degelijk Hollands huis houden! Dit is ook de mening van de andere twee regeringspartijen, de A.R. en C.H.U., en dat is te begrijpen. Ook zij blijven voorstander van een brede samenwerking. Geen van de drie „stoelpoten" heeft er behoefte aan de P.v.d.A. in de oppositie te drij ven. Maar dan moet de P.v.d.A. het bewijs leveren van haar goede trouw en zich wat inschikkelijker tonen. Bij het overleg door de informateur dr. Drees namens de Koningin gepleegd, is daarvan niet veel gebleken. De P.v.d.A. poogt uit een zichzelve aan gedane nederlaag nog een politieke overwinning in de wacht te slepen. Dat de andere met haar samenwer kende partijen daar niet in trappen niemand die hun dat kwalijk zal kunnen nemen. Het is niet het verlan gen van de K.V.P., dat de P.v.d.A. officieel een boetekleed aantrekt dat heeft zij toch reeds aan het lijf maar de hoge rode toon (waarachter het verdrongen minderwaardigheids complex van innerlijke verdeeldheid schuil gaat) is toch weinig dienstig om verbolgen politieke tegenstanders tot een vergelijk te brengen. De P.v.d.A. heeft, met het onbe duidend mes van de huurwet, een poot van de regerings-zetel eindelijk doorgezaagd gekregen, maar haar lin kervleugel was met dit sloop-werkje reeds lang bezig. Het huurwetje heeft de genade-stoot gegeven. Reeds lang werd, tot ieders verbazing, door P.v.d.A.- afgevaardigden tegen hun „eigen" ministers geageerd, zodat het socialistisch blad „Vrij Nederland" reeds maanden geleden schreef: „Men kan moeilijk anders concluderen dan dat de bij de P.v.d.A.-fractie een vol strekt ontoereikende politieke lei ding is". Daar ligt de grote fout en alle vertoningen van politieke moderne kunst vermogen deze fout voor het oog van het volk niet te verdoezelen. KORTE METTEN. De Mexicaanse veeboeren hebben in hun strijd tegen de veedieven het recht in eigen handen genomen. Vol gens de Mexicaanse politie zijn de laatste twee maanden bijna vijftig veedieven zonder enige vorm van proces en vaak na achtervolgingen die herinnerden aan de ruwste Wil- West tijden, opgehangen. Aanpappen met Moskou geen bezwaar Te Belgrado wordt vernomen, datl komst blijft echter het Westen. Ver- de Sowjet-Russische leiders Chroes- der zien wij nog enkele toekomstige jtsjew en Boelganin Donderdag in' mogelijkheden in een derde richting Belgrado zullen aankomen voor een n.l. in de landen van het Nabije en bezoek aan Zpid-Slavië van zeven tot acht dagen. De Russische delegatie zou behal ve Belgrado ook andere plaatsen in Zuid-Slavië bezoeken. Voglens maarschalk Tito is het doel va ndeze Russische zending niets anders dan een normalisatie van de betrekkingen tussen beide staten. Yugopress, het semi-officiële Joe goslavische persagentschap meldt, dat Zuid-Slavië gedurende de aan staande besprekingen met Rusland er niet mee zal instemmen een buf ferstaat te worden of een onderdeel van een neutrale strook. Dit zou het opgeven van de onafhankelijkheid en een actieve buitenlandse politiek inhouden, aldus het agentschap. Yugopress zei verder: „Zuid-Sla vië heeft altijd geweigerd en zal al tijd weigeren zich aan te sluiten bij blokken, waarvan het bestaan wordt beschouwd als tegenstrijdig aan zijn politiek van actief naast elkaar be staan". De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Koca Popovic, heeft verklaard, dat de „normalisa tie" van de Joegoslavische betrek kingen met Rusland „geen hinder paal zal vormen voor de samenwer king met onze bondgenoten in het Balkanpact en geen wijziging zal brengen in onze houding ten aanzien van het Westen". Popovic verklaarde, dat er geen nieuwe verdragen te verwachten zijn van de besprekingen met de Russi sche politici. Wel zal er waarschijn lijk een gemeenschappelijk commu niqué worden gepubliceerd over de resultaten van de komende conferen tie in Belgrado. Popovic vervolgde, dat er nog een reeks economische kwesties tussen beid elanden geregeld moet worden en dat de uitwisseling van goederen, die het vorige jaar is hervat, „zeer zeker kan worden uitgebreid". Het voornaamste doel van onze buitenlandse handel in de nabije toe- Verre Oost Volgens te Rangoon ontvangen be richten hebben Karen-opstandelingen onlangs een gehele communistische voetbalsploeg, die zij voor een „vriendschappelijke" westrijd in een dorp 100 km ten Noorden van de Birmaanse hoofdstad hadden uitge nodigd, vermoord. Het bloedbad was het gevolg van een vete tussen de twee groepen, die •beide tegen de Birmaane regering ageren. Nadat de Karens hun tegenstan ders hadden doodgeschoten, verdwe nen zij naar hun schuilplaatsen met •medeneming van een bedrag van on geveer 350 gulden, dat de communis ten bij weddenschappen over de uit slag van de wedstrijd hadden inge zet. Af gezanten Amerikaanse vrouwenclubs bij koningin Maandagochtend ontving H.M. Ko ningin Juliana op het Paleis Soest- dijk een delegatie van de „General WAT NIET MAG IN ARGENTINIë. De politie heeft Maandagavond in de Argentijnse stad Santa Fe, 400 ki lometer van Buenos Aires, een einde gemaakt aan een onvoorbereide pro cessie en drie Katholieke geestelij ken en vijftien leken in verzekerde •bewaring gesteld. De leken werden later vrijgelaten. Londen handhaaft Bao Dai Tussen de strijdkrachten van de religieuze Hoa Hao secte en de rege ringstroepen in het Westelijke deel van Zuid-Vietnam neemt de span ning toe, aldus meldde het Franse persbureau Maandag. Waarnemers verwachten dat in dit gebied spoe dig gevechten zullen uitbreken. Intussen wordt in Parijs verno men, dat Frankrijk in principe heeft ingestemd met een bijeenkomst van vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten en Zuid- Vietnam ter bespreking van de toe stand in Indo-China, zoals is voor gesteld door de premier van Zuid- Vietnam, Ngo Dinh Diem. 2e 9,infUteldag, utiegt R.A.T.. O-men het getuid Sir Anthony Eden, de Britse pre ker, heeft een telegram ontvangen van het Zuid-Vietnamese revolution- naire comité, waarin het besluit van het comité om het staatshoofd Bao Dai af te zetten wordt medegedeeld, aldus is op het Britse ministerie van buitenlandse zaken vernomen. In Britse kringen is evenwel ver klaard, dat men dit telegram naast zich neer zal leggen. Volgens de Brit se regering, die Bao Dai erkent als staatshoofd van Zuid-Vietnam, heeft het revolutionnaire comité geen en kele juridische basis, en bezitten der halve de verklaringen van dit comi té geen geldigheid. Tonelen, die herinneren aan de „goldrush" aan de Klondyke in het begin van deze eeuw, hebben zich deze week in Zuid-Afrika afgespeeld, toen nieuwe terreinen, waarin zich diamant kan bevinden, te Vaalpoort nabij Kimberley, werden toegewezen. Vele honderden zoekers, oud en jong, mannen en vrouwen, renden in loop pas weg op een teken van de rege ringsvertegenwoordiger, om hun con cessies af te palen. Hoewel de zoekers tegenwoordig niet meer zulke fabelachtige fortui nen bijeen kunnen garen als de vroe gere pioniers, worden er door en kelen toch diamanten van prima kwaliteit gevonden en verdienen zij tot 7000 gulden per week. De mooiste steen, die onlangs in de omgeving van Kimberley werd gevonden, was een diamant van 44 karaat, welke meer dan 50.000 gulden opbracht. Het terrein van Vaalpoort ligt op een bezitting van een Zuid-Afrikaan se boer, die er van overtuigd was, dat er zich diamant op bevond. Tot aan zijn dood zocht hij vruchteloos naar diamanten, doch daarna kwam zijn voorspelling uit en werden er op zijn terrein diamanten gevonden. De eerste supersonische luchtacroba ten van de RAF, uitgerust met Haw ker Hunter straaljagers komen op Tweede Pinksterdag tijdens de Ilsy 55 op Ppenburg ook een demonstratie van hun kunnen geven. De vliegers die ingedeeld zijn bij het 43 Squadron Fighter Command in Schotland zijn reeds druk aan het trainen boven het vliegveld van de basis. Foto toont de drie straaljagers tijdens een volmaakte drievoudige „looping the loop" in de hogere sfe ren van Schotland. Federation of Women's Clubs" uit de U.S.A., die op doorreis zijn naar Ge- nève waar de internationale conven tie van vrouwenclubs van 1955 ge houden zal worden. Foto toont Hare Majesteit op de trappen van het pa leis omringd door de gehele delega tie. Links van Koningin Juliana, mrs. C. M. Powell, lid van de „Texas Fe deration" en rechts mrs. Lewellyn W. Robinson, ex-presidente van de „North Carolina Federation". De republikeinse senator McCar thy heeft Maandag te Washington verklaard in de voorgestelde confe rentie van de regeringsleiders van de Grote Vier geen heil voor de Ver enigde Staten te zien. In een televisie-uitzending zeide de senator van oordeel te zijn, dat de beslissing aangaande de conferentie grotendeels het werk is van Milton Eisenhower, Nelson Rockefeller en Harold Stassen, „de mannen van de republikeinse „New Deal". „Ik ge loof niet, dat Ike het besluit heeft •genomen". Aldus senator McCarthy. (Milton Eisenhower is het hoofd van de universiteit van de staat Pennsylvania, Rockefeller is een spe ciale assistent van president Eisenho wer en Stassen is het hoofd van de organisatie voor werkzaamheden in bet buitenland). De typhus-epidemie in Hagen De typhus-epidemie in de West- faalse stad Hagen heeft zich uitge breid. Tot dusver bedraagt het aan tal zieken en verdachte gevallen on geveer 450 in het geheel. In twee scholen te Hagen en in Gevelsberg zijn noodziekenhuizen ingericht. De besmettingshaard is een melk fabriek in Hagen, die inmiddels ge sloten is. Dit heeft een woordvoer der van de regering in Bonn Maan dag bekend gemaakt. De woordvoer der sprak hiermede een bericht van de Oostduitse radio tegen, volgens hetwelk zou zijn vastgesteld, dat de haard van besmetting een bacteriolo gisch instituut van de IG-Farbcn is. Geen „hergeboorte" van het kabinet Het kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft jongstleden Vrijdag dr. W. Drees uitgenodigd, na kennisneming van de over de ka binetscrisis uitgebrachte adviezen en na overleg met het kabinet, te rap porteren over de vraag, of de moge lijkheid zou bestaan van aanblijven van het demissionaire kabinet, met uitzicht op overeenstemming met de Staten-Generaal over het verder te volgen huurbeleid. De heer Drees heeft thans aan H.M. meegedeeld, dat daarvoor zijns in ziens geen voldoende politieke grond slag bestaat. (Geldig van Dinsdagavond tot 5 Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OVERWEGEND DROOG. j Overwegend droog weer met 5 opklaringen, maar vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot ma. tige wind uit uiteenlopende rich- tingen. Hogere temperaturen overdag. 25 Mei zon op 4.36, onder 20.42 min maan op 8.18, onder min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 25 Mei v.m. 5.40; n.m. 18.10 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- Aanslagen aan de lopende band Drie Marokkanen zijn gedood en twee gewond bij Maandagavond in Casablanca gepleegde aanslagen. In één wee«t tijds werden 23 personen vermoord. Na een bespreking van Franse mi litaire politieke leiders te Casablanca over nieuwe maatregelen tegen de ge welddadigheden, werd Maandag be kend gemaakt, dat de veiligheids maatregelen in de stad zullen worden verscherpt. Volgens Maandag te Constantine (Algerije) ontvangen berichten, zijn zes Franse parachutisten, die op 16 Februari door de rebellen krijgsge vangenen waren gemaakt, ontsnapt en hebben zij zich bij een Franse post aan de Algerijns-Tunesische grens gemeld. De opstandelingen zouden •de krijgsgevangenen als dragers heb ben gebruikt en hen blootvoets door het gebergte hebben laten lopen. Te Souk Ahras in Algarije heeft een groep van vijftien opstandelingen een veldwachter in zijn woning ver moord. Een 70-jarige Mohamme daanse vrouw werd in het gebied van Barika door messteken gedood. De opstandelingen vielen nabij Bir el Ater een afdeling van het Franse vreemdelingenlegioen aan. De legioensóldaten dreven de rebellen op de vlucht. BENOEMINGEN BISB0M HAARLEM Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: pastoor te Rotterdam (H. Bavo) nieuwe parochie de zeereerw. heer A. P. Loerakker die bouwpastoor was aldaar. gen 7 uur luiden: weer max. temp. STOCKHOLM onbewolkt 20 C. OSLO half bew. 11 KOPENHAGEN onbewolkt 11 AMSTERDAM motregen 14 LONDEN zwaarbew. 18 LUXEMBURG licht bew. 15 PARIJS onbewolkt 17 BORDEAUX licht bew. 24 GRENOBLE onbewolkt 21 NICE half bew. 21 GENèVE onbewolkt 18 ZURICH onbewolkt 17 LOCARNO zwaar bew. 13 BERLIJN motregen 13 FRANKFORT zwaar bew. 17 MüNCHEN licht bew 14 WENEN licht bew. 13 INNSBRUCK licht bew. 18 ROME zwaar bew. 23 AJACCIO half bew. 24 MALLORCA zwaar bew. 17 Korreltje Het is gemakkelijker critiek te le veren, dan iets naar waarde te schat ten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1