DE STER VAN DE WEEK De experimentele massa-injectie werd beter geheim gehouden dan de atoombom-proeven met melk meer mans India met een totale apen-ontvolking bedreigd K*V*P* wenst intrekking handelsmargebeschikking Drs» Rijneveld over arbeids voorziening in de landbouw Op de valreep SATERDAG 21 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 De geschiedenis van het Salk-vaccin „Mits het vaccin van dr. Saik te gen kinderverlamming goed bereid en goed toegepast wordt, zal het in staat blijken te zijn binnen de komende 10 jaar de kinderverlamming volledig te overwinnen". Aldus dr. Morris Fishbein, voorz. van de afdeling op voeding en voorlichting van de Ame rikaanse bestrijding van Kinderver lamming. Dr. Fishbein, die deel uitmaakt van de Hoofdredactie van het over de ge hele wereld in medische kringen ge waardeerde en in Nederland verschij nende medische maandblad „Excerpta Medica" en voor een bespreking, met de twee andere hoofd :edacteuren van dit blad naar Amsterdam gekomen is, zeide dat het bijzonder uitgebrei de onderzoek naar de deugdelijkheid van het vaccin onomstotelijk de grote waarde ervan bewezen heeft. Als massa-experiment werden in de Verenigde Staten 800.000 kinderen met het door de jeugdige Amerikaan, se arts Salk geprepareerde vaccin in gespoten. Op 400.000 andere kinderen paste men steriel water toe en nog weer 400.000 anderen kregen helemaal niets. Van de eerste 800.000 kinderen stierf er tijdens de periode waarin de proef genomen werd geen een aan kinderverlamming. Van de groep, die niet met het vaccin werd ingespo ten, echter 28. Wel werden, zoals in de wereld pers reeds gepubliceerd, later van de 6 miliioen kinderen, die met het Salk- vaccin werden ingespoten, 62 niette min door kinderverlamming aange tast, doch dr. Fishbein was hierdoor niet in het minst verontrust. Hij had er drie mogelijke redenen voor: Drie mogelijkheden. 1) De meesten der genoemde 62 kinderen waren ingespoten met het vaccin van de Cutter's fabriek, die een fout bij de vervaardiging maakte. 2) Het vaccin kan zijn uitwerking missen, indien een kind ermee wordt ingespoten op een moment, dat het reeds door kinderverlamming is aan getast. Naar bekend openbaart deze ziekte zich pas na 2 weken. 3) Er bestaan drie soorten van kinderverlamming, die dus door drie soorten virus worden veroorzaakt. Het Salk-vaccin is een mengsel, dat weerstand in het menselijk lichaam opwerkt tegen alle drie deze virussen. Evenmin als welk ander vaccin ook, zoals die tegen de waterpokken, de typhus of de gele koorts, werkt het Salk-vaccin met een volledig zeker effect. De experimenten hebben aan- getoond, dat het voor 65 procent af doende is tegen de eerste soort van kinderverlamming en tussen 80 en 85 procent tegen de tweede en derde soort. Onder de 62 toch aangetaste kinderen kunnen er dus zijn, die on der de resterende procenten gerang schikt moeten worden. In het algemene onderzoek ge bruikte men apen uit India. Apen kunnen n.l. als enige dierensoort ook aan kinderverlamming lijden. Er wer den twee apenkolonies opgericht, één in Florida en de andere in Zuid Caro lina. In totaal gebruikte men 80.000 apen voor het vervaardigen van het eerste vaccin uit apen-nieren. Toen werd de regering van India onge rust. Er waren naar schatting nog maar 500.000 apen in het land. Eni ge tijd plaatste men de uitvoer van apen op de embargo-lijst. Verdere ontwikkelingsgang. Aanvankelijk dacht men, dat het virus der kinderverlamming via de neus het menselijk lichaam binnen drong. Bij het onderzoek vond men echter uit, dat het door de mond ge schiedde. De volgende stap was het virus te telen buiten het lichaam. John En- GEBRUIK VAN ANTIBIOTICA IN VEEVOEDER WENSELIJK. Dr. M. van Eekelen, directeur van het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek te Utrecht, acht het ge bruik van anti-biotica in de veevoe ding ter bevordering van een snel lere groei van slachtvarkens aanbe velenswaardig. Dit deelde hij een A.N.P.-redacteur in een onderhoud mede, naar aan leiding van zijn recent bezoek aan Rome, waar hij samen met pi-of. dr. ir M. J. L. Dols deel uitmaakte van een Europees symposium over de toepassing van antibiotica en nieuwe greoistoffen in de veevoeding. Dr. Van Eekelen is van mening, dat het verbod in ons land dient te worden opgeheven. EERSTE STEEN VOOR MOSKEE TE 's-GRAVENHAGE GELEGD- Sir Muhammad Zafrulla Khan, rechter in het Internationale Hof van Justitie te 's-Gravenhage, heeft gis termiddag de eerste steen gelegd voor de eerste moskee in Nederland. De moskee zal worden gebouwd aan de Oostduinlaan te 's-Graven hage. ders werd de Nobelprijs toegekend voor dit werk. Het was dr. Salk, die merkte dat het mogelijk zou zijn een vaccin te bereiden van een dood virus. De stichting stelde hem in staat dit gron dig te onderzoeken. Velen dachten, dat hij onmogelijk kon slagen. Voor zover dr. Fishbein bekend, is er geen enkel ander vaccin, dat uit dood vi rus wordt bereid. Dr. Salk slaagde. 800.000 Menselijke proef konijnen. Hij spoot er apen mee in en daar na zich zelf en zijn familieleden met gunstig resultaat. Daarna diende hij een aantal apen met injecties grote doses van het pure virus in de her senen toe. Ze stierven niet, doch zoals mem uit de bloedproeven con stateerde ontwikkelden afweerver- mogen tegen de verlamming in hun lichamen. Daarna waren 5000 kinde ren in Pittsburg aan de beurt. Niet alleen groeide bij hen de weerstand in het lichaam, doch deze bleef ge handhaafd. Om nu te bewijzen, dat het vaccin inderdaad effectief was, moest men overgaan tot het massa-experiment met de reeds genoemde 800.000 kin deren, die er mee ingeënt werden, een unicum in de geschiedenis der medische wetenschap. „Het werd be ter geheim gehouden, dan welk mili tair geheim in de oorlog ook", zei dr. Fishbein. Hoe lang de uitwerking van de in spuiting met het Salk-vaccin duurt, staat nog niet vast. Wel meent men te weten, dat het zeker drie jaar is. Aangezien men drie jaar geleden met de proeven is begonnen, zal de toe komst moeten uitwijzen of het vaccin de mens voor vele jaren meer of zelfs voor het leven tegen kinderverlam ming* beschermt. In de V.S. stelt men er thans reeds een groot vertrouwen in. Zo zijn de ouders in New York enige tijd gele den gevra.agd of zij hun kinderen van 6 en 7 jaar op de lagere scholen wensen te laten inenten. 98 Procent van de ondervraagde ouders ant woordde bevestigend. De K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer meent, dat de handelsmarge beschikking zo snel mogelijk moet worden ingetrokken. Dit heeft de fractievoorzitter, prof. mr C. P. M. Romme meegedeeld aan het be stuur van de Nederlandse Katholie ke Middenstandsbond, dat zich eer der tot de betrokken bewindslieden had gewend met een verzoek tot in trekking. Prof Romme verklaart namens zijn fractie, dat deze vooropstelt, dat zij het regeringsstreven om, voor zo ver dit redelijk kan, het prijspeil zo laag mogelijk te houden, in het al gemeen belang acht en haar royale steun daaraan meent te moeten ver lenen. Zij is echter van mening, dat de handelsmargebeschikking ten on rechte op het middenstandsbedrijfs leven een ongunstige schijn werpt door alleen voor dit deel van het be drijfsleven een dergelijke beschik king van algemeen karakter uit te vaardigen en het daarmee in een uit zonderingspositie te plaatsen zonder dat de feiten daai'toe aanleiding ge ven en zonder dat dwingende rede nen daartoe lijken te nopen. Het is de fractie wel te rade geworden, dat een discriminatie van het midden standsbedrijfsleven door de regering niet is bedoeld maar het feit der discriminatie wordt hiermee naar Aan de vooravond van Hoofts sterfdag heeft de demissionnaire mi nister van O. K. en W., mr Cals, in de ridderzaal van het Muiderslot voor de vijfde keer in deze omge ving voor de achtste keer de jaar lijkse staatsprijs voor letterkunde voor het jaar 1954, de P. C. Hooft- prijs, uitgereikt aan de Nijmeegse hoogleraar prof. dr L. J. Rogier, voor de door hem geschreven drie hoofd stukken van het gedenkboek „In vrijheid Herboren, Katholiek Neder land 1853—1953". Het was voor de derde keer dat deze prijs werd toegekend voor be schouwend proza. Gisteravond is in het concertge bouw te Nijmegen onder grote be langstelling een balletavond gege ven door ae doofstomme meisjes van het instituut te St. Michielsgestel. De meisjes dansten op muziek van mo derne en van klassieke componisten, o.a. Strauss, Dvorzak e.a. Hun dans is gebaseerd niet op geluid maar op de muziektrillingen, welke zij waar nemen. De bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Mutsaerts, dankte de uit voerenden, en in liet bijzonder mgr. Van Overbeeke, aan wie hij bijzon dere hulde bracht voor al de inspan ningen en vooral ook de artistieke bemoeiingen, welke hij gehad heeft om deze meisjes tot deze hoogte op kunstgebied te kunnen brengen. GETUIGENVERKLARINGEN WAREN MEIEDIG. De officier van justitie bij de Dordtse rechtbank heeft vrijspraak gevraagd tegen de 72-jarige J. L. wiens zaak op 3 December jl. werd geschorst, omdat bleek, dat zeven getuigen a charge meineed hadden gepleegd. L. werd er van beschul digd gelden uit een erfenis te heb ben verduisterd. De officier had ech ter het vermoeden, dat de aanklacht tegen hem vals was en na een be wogen zitting werden alle getuigen in arrest gesteld. Kort geleden zijn zij wegens meineed tot vrij zware straffen veroordeeld. De zaak t^gen L. moest uiteraard nog worden af gesloten en daarom werd in een kor te zitting gistermiddag requisitoir genomen. De officier zeide slechts, dat duidelijk was gebleken, dat L. het hem tenlaste gelegde niet: had ge pleegd, zodat hij vrijspraak moest vragen. Dinsdag 31 Mei zal de recht bank vonnis wijzen. het oordeel der fractie niet wegge nomen. Tenzij nieuwe feiten onverhoopt tot een tegengestelde conclusie zou den moeten gaan leiden behoort naar de mening der K.V.P.-fractie deze algemene beschikking te worden in getrokken. Overigens vertrouwt de K.V.P.- fractie, dat van de kant van de Ka tholieke Middenstandsbond blijvend al het mogelijke zal worden gedaan, om het middenstandsbedrijfsleven zo diep mogelijk te doordringen van de juistheid van het regeringsstre ven in het algemeen, het prijspeil niet boven het noodzakelijke te doen stijgen. HET NATIONALE FONDS VOOR BIJZONDERE NODEN. Het Nationale Fonds voor Bijzon dere Noden ontving in 1954 927 aan vragen voor hulpverlening, waarvan 790 gevallen, waarin ook metterdaad werd geholpen. In totaal werd uit gekeerd een bedrag van 512.992, waarvan f 139.200,90 door het natio nale fonds werd gefourneerd. Dit wordt vermeld in het verslag over 1954 van het Nationale Fonds voor Bijzondere Noden, in welk verslag ook wordt vermeld, dat de inzame ling een batig saldo van 90.842,48 opleverde en dat uit de opbrengst van de zomerpostzegels een bedrag van 8091,35 werd ontvangen. Het jaarverslag memoreert verder met erkentelijkheid de uitwisseling van werkwijze met de AVO. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN i NedTlond» ZulvlbuKpu, Gravenhoge lAdvertentiej Het onderzoek, dat door de L.E.I. (Lanbouwkundig Economisch Insti tuut is ingesteld naar de arbeids voorziening in de landbouw dit onderzoek strekte zich uit over 59 gemeenten met 15000 landarbeiders heeft uitgewezen, dat er een reëel tekort aan landarbeiders bestaat. Dit houdt wel verband met de conjunc tuur, doch is structueel van karakter, zodat de landbouw zich daarbij zal moeten aanpassen, met name door rationalisatie, mechanisatie en exten sivering van het bedrijf. Tot deze conclusie kwam drs R. Rijneveld, wetenschappelijk mede werker voor het streekonderzoek van het L.E.I., toen hij Woensdag te Alk maar voor de bond van op coöpera tieve grondslag werkende zuivelfa brieken in Noord-Holland een in leiding hield over het vraagstuk van de arbeidsvoorziening in de land bouw, nu en in de toekomst. In de na-oorlogse jaren hadden landbouw en veeteelt ongeacht de fase van conjunctuur, steeds te kam pen met een tekort aan arbeidskrach ten. Dit verschijnsel dreigt blijvend van karakter te worden, aldus spre ker. De sociale positie van de landarbei der noemde hij de spil van het land- arbeidersvraagstuk. Op de beroeps ladder in de weidegebieden neemt de landarbeider, na de duw-arbeider, de ongeschoolde fabrieksarbeider en de los-werkman nu de laagste plaats in. Zijn beroep staat maatschappelijk weinig in aanzien. Slechte huisves ting en gebrek aan vakonderwijs dit laatste vinden zowel boer als ar beider zelf overbodig hebben de sociale positie van de landarbeider ongunstig beinvloed. 't Werk van de doorsnee-vaste landarbeider is echter te vergelijken met dat van de goed geschoolde metaalarbeider in de in dustrie. Gezien de aantalsontwikkeling ft aantal landarbeiders neemt steeds af) is de lage sociale positie van de land arbeider op zichzelf een urgente re den om te streven naar „verheffing" van het beroep. Indien men het con currerend vermogen van dit beroep niet verhoogt, zullen de ontwikke lingstendenties een realiteit worden. De cijfers over de laatste 3 jaren wijzen uit, dat men de prognose van 1952 over het afnemen van het aan tal landarbeiders al ver vooruit is. In de komende 15 jaren zal dit aan tal in de weidegebieden, landelijk bezien met 20 cn in Friesland en Noordholland zelfs met 40 a 50 afnemen. Door loonsverhoging zal men het concurrerend vermogen van net beroep van landarbeider kunnen verhogen. De lonen zullen gelijke tred moeten houden met die in de industrie, zeide spreker. Loonsverhoging zal echter leiden tot meer rationalisatie, die volgens deskundigen van het I.R.L. (Insti tuut Rationalisatie Landbouw) 25 besparing op de arbeidskosten kan opleveren. Voorts tot meer mecha nisatie voor de melkveehouderij voorzag drs Rijneveld een gaan in de richting van het gemechaniseerde gezinsbedrijf en extensivering, met als gevolg een minder intensief gebruik van de grond c.q. een lagere productie. Alleen op deze wijze kun nen de boeren zich aanpassen aan de komende situatie, aldus de heer Rij neveld. „Vlaggetjesdag" zal in het water vallen Vissers varen niet uit Tijdens een zeer bewogen vergade ring, die gisteren in de Haagse Die rentuin gehouden werd, hebben on geveer 1200 vissers, aangesloten bij de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, besloten de vissersvloot niet in gereedheid te brengen en niet te monsteren, zodat Maandag a.s. slechts weinig schepen „vlaggetjesdag" zullen houden. Dit besluit werd genomen, nadat er tussen de Stichting van de Arbeid en het college van Rijksbemiddelaars vergaderd was en een bindende uit spraak gevraagd was. Door deze uitspraak niet op te vol gen, heeft de Centrale Bond zich de critiek van de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale te Katwijk op de hals gehaald; deze bond is van me ning, dat het advies opgevolgd had moeten worden. Inmiddels staat wel vast, dat het merendeel van de vissersvloot uit Scheveningen, Vlaardingen, Katwijk en Noordwijk Maandag niet ter ha ringvangst uit zal varen. Wegens deze moeilijkheden zal de gebruikelijke vlootrevue niet plaats vinden, maar 7 schepen, die wel uit varen, zullen te Scheveningen toch een particuliere schouw houden, om de vele buitenlandse gasten niet te zeer teleur te stellen. SPOORWEGTUNNEL IN HOORN? Teneinde twee nieuwe stadswijken, die voor net grootste gedeelte na de oorlog zijn gebouwd, dichter bij el kaar te brengen, heeft de gemeente raad van Hoorn besloten ten oosten van de stad een tunnel te doen aan leggen onder de spoorlijn Hoorn— Enkhuizen; de kosten hiervan wor den begroot op ongeveer 800.000. Dikwijls zie je, dat mensen die het niet direct meezit in het leven, tot zeer grote prestaties komen, juist omdat ze het erg moeilijk hebben. Dergelijke mensen krijgen een soort kop pigheid, die hen zo hard doet vechten, dat ze tenslotte toch hun zin krijgen, terwijl andere mensen, die het gemakkelijker hebben, voor moeilijkheden veel vlugger opzij gaan. Een man, die in Nederland en ver daarbuiten erg beroemd ge worden is, en die het waarlijk in zijn jonge jaren niet voor de wind ging, was Albert Plesman, de oprichter van de K.L.M., die in Nederland de burgerlucht vaart tot ontwikkeling bracht. Als jongen had Plesman eon hinderlijke gewoonte, hij stot terde, en op school werd hij daar erg mee geplaagde Toen hij in het lejjjer kwam en vroeg of hij bij do vliegerij kon komen, werd hij bij het landleger inge deeld, en ook daar werd hij erg geplaagd met zijn stotteren. Plesman liet zich echter niet in een hoek drukken; hij kon be ter zwemmen, roeien en hardlo pen, dan een van de andere of ficieren en dit maakte tenslotte zoveel indruk op de spotters, dat ze hun mond leerden hou den. In 1920, toen er alleen nog maar door militairen gevlogen werd én van burgerluchtvaart practisoh geen sprake was, zag Plesman een vliegdemonstratie en toen wist hij, wat hij van zijn leven wilde majeen. Hij nam ontslag uit de dienst, haalde na veel moeite zijn vliegbrevet en begon met de oprichting van de K.L.M. In het begin leek het nog niet zoveel, want de mensen moesten nog aan vliegen wen nen en de afstanden waren nog erg kort. Maar met zijn tanden; op el kaar geklemd, zette Plesman door, al leek alles soms zinloos en hij begreep, dat zijn 'maat schappij vooral uit moest blin ken in veiligheid, zodat de men sen haar zouden vertrouwen. Langzamerhand kwam hij de eerste grote moeilijkheden tc boven; de luchtverbinding Am sterdam—-Londen werd de eer ste grote lijn en na 1930 groeide de K.L.M. uit tot een wereldbe- drijf, dat in alle grote steden op de aarde haar kantoren had en Albert Plesman dat practisch over de gehele we reld vloog. Er kwamen lucht- verbindingen met Indië en Ame rika; de K.L.M. deed mee aan internationale vliegwedstrijden en won in de grote Melbournc- vlucht van 1934 de 2e prijs met het beroemde „Uiver-vliegtuig". Maar ook tegenslagen Dieven niet uit; soms stortte eon vlieg tuig neer en verloren veel men sen het leven; soms waren er moeilijkheden in andere landen, waardoor de K.L.M. in haar werk belemmerd werd. De grootste tegenslag vormde de oorlog. De bezetter sloopte prachtiscn geheel Schiphol, nam Plesman gevangen en toAi de oorlog afgelopen was, kwam Plesman terug op een verwoest Schiphol zonder vliegtuigen. „Ik ga naar Amerika, om ze te halen!" was het eerste, wat hij zei. „Vraag dan aan de regering, of ze U tot generaal wil benoe men," zeiden enkele mensen, omdat ze wisten, dat je vlak na de oorlog in Amerika alleen wat kon bereiken, wanneer je een hoge militaire rang had. „Ik go als Plesman!" ant woordde de directeur; hij ging als burger en kwam met vlieg tuigen thuis, alhoewel Neder land straat-arm was en andere landen, die wel geld hadden, op de vliegtuigen moesten wachten. Na de oorlog maakte de Ne derlandse burgerluchtvaart een ongekend grote vlucht. Steeds groter werden do afstanden, steeds korter de tyd, steeds ster ker het vertrouwen, dat in deze Nederlandse luchtvaartmaat schappij werd gesteld. De koppigheid en het taaie doorzettingsvermogen van Ples man was hiertoe in staat;" hij kreeg nooit een klap, die zo zwaar was, dat hij ook maar 'n ogenblik de moed verloor. En bovenal had hij een groot ver trouwen in God, die hij bij al zijn ondernemingen te hulp riep en op Wie hij een kinderlijk vertrouwen had. Toen hij enkele jaren geleden eens in de buurt van Enschede reed, sprong een journalist op de treeplank van zijn wagen en vroeg hem, hoe hij dacht over de vliegtuigramp, die toen juist bij Bahri gebeurd was. Plesman had nog niets van de ramp ge hoord en het vliegtuig werd be stuurd door zyn zoorï. Toen heeft Plesman even ge slikt en gevochten tegen zijn tranen, maar lang duurde het niet: „We gaan gewoon door!" was zijn antwoord en hij ging door, steeds beter, steeds uit gebreider, totdat Onze Lieve Heer hem op Nieuwjaarsdag 1954 opriep voor de hoogste vlucht, die ieder mens moet ma ken. STERRENKIJKER. Na veel en rijp beraad had het jonge Veenendaalse echtpaar besloten in Canada een nieuw vaderland te zoeken en gisteren was de grote dag aangebroken; tientallen familileden waren mee naar Rotterdam gegaan om de pioniers waarwei te wuiven, maar toen de boot zijn tweede signaal, gegeven had en op het punt stond de laatste band met het vaderland te verbreken, ont zonk 't jonge vrouwtje de moed. Zoals in het roemruchte liedje uit de „Jantjes", zag zij op dat moment in „wat ze in haar land je achterliet" en omdat dit blijk baar te veel was in verhouding met het avontuur, dat haar wachtte, bekende ze wenend aan haar echtvriend, dat ze thuis wilde bleven. En alhoewel „de vrouw de man moet volgen", besloot de Veenendaler voor één keer de rollen om te keren en volgde hij zijn vrouw over de valreep naar de kade, waar zij weer vol liefde in de schoot der familie opgenomen werden. LAGERE RICHTPRIJS B ACONV ARKEN S. Blijkens de jongste berekening van het Landbouw Economisch Instituut is de kostprijs van slachtvarkens met 3 cent per kg gedaald. In verband hiermede heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening de richtprijs voor baconvar- kens van de 2e kwaliteitsklasse te rekenen van 16 Mei j.l. bepaald op 2,53 per kg goud geslacht gewicht. Het bedrijfschap voor vee en vlees heeft met ingang van Maandag 23 Mei tot nader order de gewlchtsgrcn- zen voor varkens voor de bereiding van bacon vastgesteld op 63 tot en met 68 kg. Zulks met het oog op het feit, dat in de klasse van 63 t/m 70 kg koud geslacht gewicht aanmerke lijk meer bacon var kens worden aan geboden dan op grond van de on langs met Engeland gemaakte af spraken kunnen worden uitgevoerd. Met ingang van dezelfde datum wordt de toeslag uit het vleesfonds voor varkens in het gewicht van 63 t/m 70 kg, voorzover niet voor de bereiding van bacon geslacht, ver hoogd tot 12 cent per kg, teneinde te bevorderen, dat de prijs voor deze categorie varkens op het tegenwoor dige niveau 2,20 per kg koud geslacht gewicht 2e kwaliteitsklasse wordt gehandhaafd. Voor varkens boven 70 tot en met 77 kg koud geslacht gewicht onder gaat de toeslag op het slachten van 7 cent per kg geen wijziging. PASTOOR TH. VIS GAAT HEEN. Pastoor .Th. A. Vis van de Willi- brordus buiten de Veste de groot ste parochie van Amsterdam gaat binnen afzienbare tijd met emeritaat. Mgr. J. P. Huibers heeft het daartoe gedane verzoek al ingewilligd, maar hij heeft de pastoor gevraagd nog in functie te blijven tot zijn opvolger benoemd zal zijn. Waarschijnlijk als eerste gemeente in het land, zal Kampen een goede verbinding naar de nieuwe polder Flevoland krijgen. De plannen tot aanleg van een drie-banns weg van Kampen naar Flevoland zijn al ge reed cn binnenkort zal do aanbeste ding geschieden. De nieuw aan te leggen weg zal na het gereedkomen van de polder aansluiten op de weg. die door Flevoland naar Lelystad zal lopen. De kosten van het thans reeds aan te leggen weggedeelte worden geraamd op ongeveer 1.300.000,—. Oneerlijke am'ifenaar verduisterde f 20.000 DRIE JAREN GEKNOEID Naar dezer dagen gebleken is, heelt een ambtenaar aan een van dc de parlementen in dc afgelopen 3 jaren kans gezien ongeveer 20.000.te verduisteren met gebruikmaking van een valse boekhouding. De man, die eerst voor het departe ment in Haarlem werkzaam wp moest zelf postwissels innen en ge' van contactambtenaren in ontvan nomen. Tijdens deze werkzaamhed en vermoedelijk ook door middel v valse kwitanties over uitbetaal voorschotten heeft hij eerst in Harv lem 6.000.weten te ontvreemde r. Overgeplaatst naar Den Haag gir hij op de oude voet voort en onttrol daar op dezelfde wijze nog 13.000. aan 's Rijks kas. Toen de man een dag niet op kan toor verscheen en ook thuis niet werd aangetroffen, werd een onderzoek in gesteld. De man, die het geld hoofdzakelijk aan dure gebruiksvoorwerpen uitge geven heeft, is te Haarlem aangehou den.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9