DUINSTREEK Overleg pas mogelijk als P.v.d.A. eigen crisis te boven is Moeilijke kwestie rond het "Demavo-perceel" te Voorhout 4-Jarig Engels meisje viel bij Zaltbommel uitrijdende trein Er komt een speeltuin ZATERDAG 21 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT -E BLAD - PAGINA 2 KONINGIN ONTVING FRACTIELEIDERS Centrale leiding komt vandaag bijeen Na de besprekingen, die koningin Juliana gisteren met acht politieke figuren heeft gehouden, zijn er nog geen aanwijzingen over een kabinets formateur. Na het raadplegen van alle fractieleiders, onder wie de heer Gortzak van de C.P.N., heeft de ko ningin oud-minister J. R. H. van Schaik en de demissionaire minister president Drees geraadpleegd. Met een urenregelmaat zijn in de loop van de dag gisteren de auto's het paleis aan het Lange Voorhout voorgereden. Aan het gebouw zelf wees niets er op, dat de koningin aanwezig was; de koninklijke stan daard wapperde niet van het paleis. Uiteraard hadden de journalisten, die zich voor het paleis geposteerd hadden, veel belangstelling voor dr Drees. Glimlachend merkte deze op, dat hij niets te melden had. In politieke kringen meent men, dat men uit het feit, dat gisteren nog geen kabinetsformateur is aangewe zen, kan concluderen, dat dr Drees enige respijt heeft gekregen voor het antwoord op de vraag: wat wil de P.v.d.A.? Het is immers niet te ver helen, dat in het kamp van de P.v. d.A. door de breuk tussen de fractie van de P.v.d.A. in de Tweede Ka mer en "de socialistische bewindvoer ders,-moeilijkheden zijn gerezen. De grote crisis van de kabinetscrisis is, dat de onderlinge onenigheid van de socialisten moet worden opgelost vóór een redelijk overleg mogelijk is. Vandaag zal de centrale leiding Boete tegen boer te Eefde geëist Tegen de veehouder G. W. Voort man te Eefde, die nog steeds weigert zijn handtekening te zetten voor aan sluiting bij de Gezondheidsdienst voor Dieren in Gelderland en de an dere twee erven Voortman, aan wie de veestapel toebehoort, eiste de of ficier van Justitie elk f 150 boete. Hij eiste voorts verkoop van het vee met teruggave van de opbrengst. Het is stamboekvee met een prima productie en alle dieren zijn t.b.c.- vrij. Inmiddels tekenden mej. E. E. Voortman en J. A. Voortman voor hun gedeelte. Maar G. V. Voortman bleef weigerachtig en voerde tot zijn verdediging aan, dat hij in de wet niets kan vinden, dat hem verplicht zich met een handtekening aan deze stichting te verbinden. „Ik heb mij steeds als aangeslotene van deze stichting beschouwd, omdat ik er aan betaal en voorheen via deze stichting mijn vee op t.b.c. werd onderzocht. Zij heeft deze service echter stopgezet, zodat ik genood zaakt werd zolang particulier de ziekte te controleren en te bestrij den. Ik heb nu de statuten ontvan gen, doch het blijkt, dat zij" nimmer zijn openbaar gemaakt. Dat betekent voor mij, dat ik my dus met een handtekening moet verbinden aan een privaatrechtelijke stichting, wel ke geen openbaar gemaakte statu ten bezit. („Telegraaf") SOLDAAT PLEEGDE VERDUISTERING. Wegens diefstal, verduistering en oplichting heeft zich Vrijdag voor de krijgsraad-oost te Arnhem te ver antwoorden gehad de 20-jarige dienstplichtig soldat C. J. v. A., ge detacheerd in de electronische school der luchtmacht op Schaarsbergen. Beklaagde, die voordat hij in dienst kwam, hofmeester op de grote vaart is geweest (Holland-Birmalijn), stal zowel vervoerbewijzen als sigaret ten e.d. in zijn functie van facteur. Ook vergreep hij zich aan brieven, die bestemd waren voor andere mi litairen. Geld of geldswaardige pa pieren die er in zaten haalde hij er uit en gebruikte hij ten eigen bate. Ook speelde hij het klaar om door een samenweefsel van verdich+sels een suikerwarenfabriek in Leiden (Gebr. Pel) te bewegen hem kistjes borstplaat te sturen, die zgn. bestemd waren als surprises voor wedstrijden onder militairen, die met de feest dagen niet met verlof naar huis kon den. De handelwijze van beklaagde zei de auditeur schandelijk te vinden en hij eiste acht maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontslag uit militaire dienst. De krijgsraad achtte het no dig, alvorens te vonnissen, eerst nog een psychiatrisch rapport over be klaagde in te winnen. van de P.v.d.A.: de partijraad en de bestuursdaad, in Krasnapolsky te Amsterdam vergaderen. Daar zal ge probeerd worden de breuk te lijmen, maar het is de vraag of de socialis tische ministers, die zeer verstoord zijn zich zullen laten lijmen. Mr. Burger en de zijnen zullen tot het innemen van een soepeler stand punt ten aanzien van het huurvraag- stuk worden aangezet. Dit zal im mers noodzakelijk zijn, indien de so cialisten zich niet in de oppositie wil len manoeuvreren. Nieuwe verkiezingen werden door de P.v.d.A. zeker niet voorgestaan bij het advies aan de koningin. De algemene indruk was gister avond, dat alléén de K.V.P. het hou den van vervroegde algemene ver kiezingen heeft bepleit. De rechtbank te Dordrecht heeft de 22-jarige Amsterdammer E. H. A. H. veroordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de re gering. H. had 14 dagen geleden te recht gestaan, omdat hij op 8 ver valste postwissels in Dordarcht, Rot terdam en een aantal andere plaat sen een bedrag van totaal 6000 inde. De eis luidde 1 jaar met aftrek en terbeschikkingstelling. TH. J. VAN DER HEIJDEN. rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden. telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. IN KUIP GLOEIEND LOOD GEVALLEN. De 24-jarige metaalbewerker G. P. L., kwam in een witmetaalfabriek aan de Gevers Deynootstraat in Loos duinen met zijn linkerarm in een kuip gloeiend vloeibaar lood. Op zijn gillen werd hij door een collega uit de kuip getroldcen. Met ernstige ver brandingen aan het linkerdeel van zijn lichaam werd hij in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis aan de Zuidwal gebracht. Reeds vele dagen zijn keurmeesters van de vleeskeurihgsdienst Gouda be zig geweest met het onderzoek naar een vrij uitgebreide clandestiene slachterij van wrak vee, op 10 Mei ontdekt op het erf van de veekoop man P. van E. te Waddinxveen aldus meldt het Alg. Dagblad. In to taal werden twaalf processen-verbaal opgemaakt o.a. tegen tien veehouders en een slager die het ongekeurde vlees verkochten. Op 10 Mei troffen de keurmeesters op het erf van Van E. delen van een Meerderheid van B. en W. wil in beroep gaan Zoals reeds medegedeeld, hebben bij besluit van 26 April Cï.S. goedkeu ring onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van 17 Nov. 1954, strekkende tot verkoop van 111.35 m2 grond met daarop gebouwde wo ning aan de Prins Bernhardstr. aan de Gebr. Chr. J. en J. R. Biermans te Voorhout. In de overwegingen van dit besluit wordt o.a. gezegd, dat de gemeente zich door deze verkoop blootstelt aan een rechtsvordering van de zijde van „Demavo" Bouwintermediair, van welke vordering de financiële gevol gen, ook in geval van toepasselijk verklaring van artikel 658 van het Burgelijk Wetboèk, niet zijn te voor zien; dat niet aangetoond is, dat de door de bouw van de woning ontstane geslacht rund aan. Het vlees van dit I situatie niet op een meer bevredigen dier was aanvankelijk niet te vinden, maar later ontdekte men dit ten huize van de slager E. H. D. uit Waddinx veen. Dit vlees was afkomstig van een wrak rund en werd voor de con sumptie afgekeurd. De keurmeesters hadden het ver moeden, dat op het erf vanVan E. meer runderen werden geslacht. Zij gingen het erf zorgvuldig onderzoe ken en troffen tenslotte onder de mestvaalt organen aan van drie run deren, vijf varkens benevens resten van schapen en kalveren. Alle dieren waren frauduleus geslacht. Tegen tien veehouders die Van E. gestorven dieren verkochten werd proces-verbaal opgemaakt. Van E. is bekend dat hij de dieren bij de vee houders liet weghalen. Het grootste deel van de geslachte dieren is via de slagerij van D.. aan Waddinxveners verkocht. HAARLEMMERMEER Geboren: Marijtje d. van H. van den Bijkei en G. Bakker; Nicolaas Maria z. van B. P. van der Peet en J. T. Selis; Teuntje d. van A. van der Stelt en C. Koolhaas; Maria d. van I. L. van Eenennaam en M. S. van der Maden; Petrus z. van C. Verhoeve en J. C. Huibers; George Jacobus z. van J. H. Biemond en W. Nieuwenhuis; Cornelis Jacobus Wil helmus z. van C. J. Spijker en M. H. Duivenvoorden; Grietje Adriana d. van J. Hulsbos en K. van Nieuw koop; Jan Adriaan z. van J. D. Bui tenhuis en G. Hooftman; Jan Hen drik z. van H. Vastenouw en C. den Haan; Ludwina Maria d. van J. G. Lücke en J. M. Goossens. 2 u. 30, vertrek per bus vanaf Uit hoorn om 12 u. 55, of indien het weer het toelaat per fiets, om 1 uur. Het 2e Juniorenelftal speelt op eigen ter rein tegen St. Pancratius, aanvang 1 uur. Handbal. De dames van het le elftal spelen wederom een uitwed strijd. Zij gaan op bezoek bij S.V.A. en vertrekken om 11 uur per fiets. Aanvang der wedstrijd 1 uur. De junioren spelen op eigen ter rein tegen Ambon. Aanvang 12 uur. R.K. Muziekver. T.A.V.E.N.U. Hemelvaartsdag trok de plaatselijke muziekvereniging naar Schiedam, om deel te nemen aan een muziekcon cours. Zij slaagde er in om met 2 tweede prijzen huiswaarts te keren, I één in de marsafdeling en één in de Getrouwd. Arie Honing en Neel- aMplin(r onnnprf opn io tje van Rijn; Jan Tiggelaar en Elisa beth Detje Bart; Jan van Dorth en Sophia Marbus; Johannes Franciscus Teeuwen en Anna Maria Cornelia Schoorl; Gerrit Snijder en Johanna Wilhelmina Pijlman. HILLEGOM Geboren: Jacobus Martinus Maria, zn van J. P. Rutten en D. Chr. M. van der Weijden; Martin, zn van F. W. Möhlmann en A. P. Muller. Ondertrouwd: J. de Jong en J. van Veen; M. Pompert en B. Dekker. Getrouwd: R. W. Velberg en C. J. van Til; P. J. van der Zwet en M. Veen. Overleden: M. C. van Looij, wedu we van S. Bodt, 79 j. KATWIJK Getrouwd: B. de Jong en H. J. On derwater; A. van den Oever en K. C. van Beelen; B. Vooys en A. C. Zuy- derduin; W. Haasnoot en C. Verdoes; M. Plug en D. van der Plas; P. Var- kevisser en C. A. van Velzen; E. de Ruyter en J. Ouwehand; M. van Bee len en A. Peeman. Overleden: W. Hasenoot 6 jaar; J. Guyt 77 jaar. KATWIJK AAN ZEE De Zondagsdienst, voorzover het patiënten betreft van de huisartsen: Visser, Slagmolen, Lodder, Cleveringa en Borleff, wordt waargenomen door C. Hagen, Prinses Julianalaan Telefoon 8222. DE KWAKEL K.D.O. Zondag speelt het le elftal een uitwedstrijd tegen Gein- burgia, aanvang 2 u. 15, vertrek per speciale autobus om 12 u. 45 vanaf Leenders. Het le Juniorenelftal speelt uit tegen Amstel zw., aanvang Wisseldraden redden haar het leven Toen de sneltrein uit Duitsland Donderdagavond om half zeven in razende vaart het station Zaltbommel passeerde, zag het stationspersoneel tot zijn grote ontzetting, hoe plotse ling eén coupédeur openvloog en een klein meisje naar buiten rolde. Onmiddellijk toegeschoten hulp vond het meisje op de rails liggen, maar de wisseldraden hadden de val gebroken en het kindje was niet le vensgevaarlijk gewond. In Geldermalsen. werd de trein tot stilstand gebracht en gedurende de tijd, die was verlopen tussen Zalt bommel en Geldermalsen was een Engelse moeder ,die haar man een sergeant bij het Britse bezettingsleger in Duitsland een bezoek had ge bracht, angstig aan het speuren naar haar 4-jarig dochtertje. Zij was met een van haar andere kinderen even naar het toilet geweest en in die tijd heeft haar 4-jarige spruit kans gezien het coupé-deurtje te openen en naar buiten te vallen. Het kindje is met een hersenschud ding in een ziekenhuis opgenomen. afdeling concert, een mooie prestatie. Postd. ver. „Ons Genoegen". Wedvlucht vanaf St. Ghislain Hornie met oude duiven op 15 Mei: in con cours 224 duiven, los 9 u. 30, sterke W.N.W. wind en bewolkte lucht, koud weer, vlot verloop. Uitslag: 1, 29, 41. Verkerk; 2, 11, 14. Bartels: 15, 16. v. V'iet; 4, 6, 13. 34. de Horde; 5, 22, 42. Woerden; 7. Verhoef; Brouwer; 9,. 21, 43, 44. Rekelhof- Zaal; 10, 45. v. d. Beid; 12. Schippers; 17, 38, 39. Winters: 18. 20, 33. Kra nenburg; 19, 23, 25, 27, 28, 35, 40. CuiDer; 24, 32. Janmaat; 26, 36. Lu- nenborg; 30. Burggraaff; 31. de Groot; 37. v. Kints en 45. v. d. Beid. Afstand van deze vlucht was 211 Ion. LISSE Het bestuur van de speeltuinver eniging „Marijke" kan nu eindelijk profijt trekken van haar onvermoei baar zwoegen, om een speeltuin te stichten. Deze week kreeg het be stuur van dé Ged. Staten van Zuid- Holland het verheugende bericht, dat het door de gemeente verleende cre- diet goedgekeurd was. Het terrein, dat achter de Gladio- lenstraat gelegen is, schijnt voor dit doel uitstekend geschikt te zijn. Dit bevestigde een N.U.S.O.-expert. (Bij de N.U.S.O. zijn zo goed als alle Ne derlandse speeltuinverenigingen aan gesloten). Het beschikbare terrein heeft een totale oppervlakte van 2000m2. Behalve aan de afrastering en de betegeling hoopt men zeer binnenkort te beginnen aan de in richting van de kleuterhoek. Naast een grote zandbak zal de inventaris van de kleuterhoek uit enkele wip planken en wat hobbelpaarden be staan. Het bestuur gelooft niet, dat een en ander vóór de vacanties in kan nen en kruiken zal zijn temeer, daar van gemeentezijde bericht is, dat er met de levering van de diverse mate rialen een tijd van 6 weken gemoeid is. Het „Mafijke"-bestuur rekent op de medewerking van geheel Lisse hij de opbouw van de speeltuin. Vooral de hulp van vaklieden, zoals: timmerlieden, lassers, grondwerkers, smeden enz. wordt bijzonder op prijs gesteld. Allen, die mee willen wer ken om de jeugd van Lisse een ont spanningsterrein aan te bieden kun nen zich bij de volgende adressen opgeven,' Mevr. Helmus, Prins Hendrikstraat 10; W. A. Akerboom, Grachtweg 40; P. v. Eyk, Meer en Houtstraat 30; J. v. Graven. Leidse vaart 6 en C. Spaargaren, Beatrixstraat 2a. GEVONDEN EN VERLOREN Koffer met gebreide kinderkleding; rood jumpertje; doublé dameshorlo- merk Waltham; blauwe jopper; paar grijsblauwe sokken; huissleutel; de en voor de gemeente minder risico brengende wijze kan worden gere geld; dat in deze omstandigheden het door de raad genomen besluit geacht moet worden niet in overeenstem ming te zijn met het belang der ge meente. Tot zover G. S. In beroep? Het college van B. en W. is echter van oordeel, dat deze argumenten niet steekhoudend zijn en stellen daarom aan de raad voor om van de bevoegdheid, neergelegd in artikel 235 der Gemeentewet gebruik te ma ken en vóór 1 Juni bij de Kroon voorziening te vragen. Een minderheid ir» het college staat op het standpunt, dat dit ach terwege moet blijven. In het praeadvies zegt het college vervolgens, dat G. S. bij hun overwe ging vooral de nadruk op de finan ciële gevolgen hebben gelegd en daar uit de conclusie trekken, dat het raadsbesluit geacht moet worden niet in overeenstemming te zijn met het belang van de gemeente. Hierbij ra ken zij zijdelings de kern van de kwestie n.l. de eigendomsvraag. Het raadsbesluit van 17 Nov. j.l. is gebaseerd op de mening, dat deze woning door natrekking (art. B.W.) eigendom van de gemeente is gewor den. Andere mening. Van natrekking kan naar de me ning van deze minderheid echter niet gesproken worden, wanneer tus sen de grondeigenaar en de bouwer een contractuele verhouding betref fende het bouwen aanwezig is. Van wege het gemeentebestuur zijn met „Demova" vóór de bouw besprekin gen gevoerd; er is een bouwvergun ning verstrekt, welke hoewel van pu bliekrechtelijke aard, toch de toe stemming tot de bouw op die grond uit privaatrechtelijk oogpunt insluit. Tenslotte is van gemeentewege de bouw niet verhinderd. Deze omstan digheden in aanmerking nemende moet worden geconstateerd, dat de bepalingen van art. 658 en 659 moei lijk op dit geval van toepassing kun nen zijn en het derhalve geenszins vaststaat, dat de gemeente door na- Lekking eigenaresse van deze woning is geworden. Zelfs al zou de Kroon in beroep het besluit van G. S. ver nietigen, blijft de mogelijkheid be staan, dat de gemeente gedwongen wordt tot het voeren van een rechts geding inzake het eigendom. Geringe kans. Alvorens goedkeuring, tót het voe ren van een rechtsgeding te verkrij gen, zal echter een rechtskundig ad vies onzerzijds aan G. S. moeten wor den overgelegd. Deze kosten en die eventueel van het rechtsgeding zelf zijn o.a. de fi nanciële gevolgen, welke niet te voorzien zijn. Naar de mening van de minder heid is de kans, dat het beoogde re sultaat wordt bereikt zeer gering en daarom adviseert deze minderheid om niet in beroep te gaan en met deze woning en ondergrond te han delen, zoals met de overige 4 percelen is geschied. Aan de raad de beslissing. armbandje waaraan bedeltje; witte keeshond met bruine vlek op de kop (reu); witharige hond met bruine plek op de kop. Verloren: Muntbiljet 10; munt biljet ƒ2.50; witte Rozenkrans; rode kinderportemonnaie; nylonkous; vul potlood en vulpen (grijs); fototoestel; met lichtbruin tasje; Lips-sleutel; lichtbruine damesportemonnaie met inhou£; motor bril; bruin lederen étui met „Parker"--nüpen; stropdas; muntbiljet 10'.5 muntbiljetten van ƒ1.en een muntbiljet van 2.50; witte gymschoen; zwarte muts "bos sleutels; paar rode glacé dames handschoenen, zwarte kip; twee ka naries en een parkiet. Geb.: Gijsbert, z. van C. Dolie- slager en A. Hulsbos;; Wilhelmus Aidrianus Maria, z. van W. v. Leeu wen en S. M. Pollé; Cornelis Johan nes, z. van C. J. Ruigrok en C. J. Groot; Gerritje Hasina, d. van W. van 't Oever en A. de Jong; Cornelia Sophia, d. van H. W. Asper en C. S. de Jong; Petronella Cornelia, d. van P. v. d. Berg en K. C. Sneeuw; Ger rit, z. van M. A. Dekker en M. Lui ken; Ineke, d. van D. P. van Breenen en M. Balkenende. Getr.: J. Th R. de Vroom en en M. A. T. Beelen; P. J. van Kesteren en G. J. van Stijn; G. J. J. Hesselmann en M. M. A. Zonneveld; G. Nieuwen huis en M. Th. Segers. VOORSCHOTEN De medische dienst wordt waar genomen door dokter F. J. M. Toni- no, Voorstraat 23, tel. 2493; voor "wijk zuster: Gezondheidscentrum, tel. 2177 EERSTE SCHOOLWEDSTRIJDEN. Ter voorbereiding van de school sportdag, een jaarlijks terugkerend sportfestijn voor de vijfde en zesde klassen van de Voorschotense lagere scholen, zijn gistermiddag de voor wedstrijden voetbal en korfbal be gonnen. Door het uitzonderlijk slech te weer konden Dinsdag de vastge stelde wedstrijden nl. niet doorgaan. De meisjes spelen een halve com petitie korfbal, de jongens voetbal. De wedstrijden worden geleid door mevr. KeijzerVarkenvisscher en de heren B. Hakker en J. v. Bemmelen. Gistermiddag werden gespeeld: Korfbal: Herv. SchoolGeref. School 13; R.K. Meisjesschool Openbare School 31. Voetbal: Herv. SchoolGeref. school 80; R.K. Jongensschool Openbare School 00. EERSTE VOORTREKKERS GEÏNSTALLEERD. Na twee jaar voorbereiding heeft de St. Laurentiusstam haar eerste drie geïnstalleerde voortrekkers. De plechtigheid vond Woensdagavond plaats in de parochiekerk en 's mor gens op Hemelvaartsdag in de kapel Na de belofte bekleedde de oubaas hen met de installatietekenen. Aalm. J. Groenendijk las daarna tot hun in tentie de H. Mis, waarin hij de aan wezigen toesprak. De indrukwekken de plechtigheden werden bijgewoond door de gehele stam, de ouders van de nieuwe voortrekkers, de leiders en leidsters van de jeugdbeweging en de pioniersters van de Gidsenbeweging. Men verzamelde zich na afloop in het „Eigen Huis" voor een feestdis, waar nog menig woordje gesproken werd. WARIVIOÜDT KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR STAND OP E55 De burgemeester met zijn echtge note, benevens de leden van het plaatselijke Comité E55 met hun da mes, waren aanwezig bij de opening van de E55 te Rotterdam, welke ope ning, zoals bekend, werd verricht door de koningin in aanwezigheid van de prins. Na de officiële opening maakte de koningin een rondgang over het tentoonstellingsterrein en bracht ook een bezoek aan het ge bouw waar de elf provinciën van Ne derland hun ontwikkeling van de laatste 10 jaar toonde. Hier bracht zij een bezoek aan de stand van War mond. De commissaris der koningin verzocht burgemeester, jhr. L. M. E. von Fisenne om de koningin iets te vertellen van de tot stand- koming van deze stand. De burge meester gaf hieraan natuurlijk gaar ne gevolg en gaf een duidelijke uit eenzetting over hetgeen hier door Warmond werd geëxposeerd. Hij dankte de koningin nogmaals voor de bereidwilligheid, waarmede voor de Warmondse stand het fraaie model zeiljacht „Red Devil" 'had wil len afstaan. Dit model bevindt zich onder een glazen stolp en is aan de stand bevestigd. De koningin was vol belangstelling voor de Warmond- se stand en sprak haar grote waarde ring uit over wat hier door 'n kleine gemeente tot stand is gebracht. Voor hen, die de stand van War mond willen bezoeken, delen wij mede, dat deze stand, voorstellende de watersport van Warmond, op de E5i5 te vinden is in het paviljoen No. 58 achter de stand van de gemeente Katwijk. Men doet verstandig zich in het bezit te stellen van de platte grond van de tentoonstelling, welke verkrijgbaar is aan de ingang van het tentoonstellingsgebouw. Deze kaart bevindt zich in de catalogus. WASSENAAR Filmavond voor „Het Zeepaardje". Voor leden van de vereniging van aquariumliefhebbers „Het Zeepaard je" heeft Vrijdagavond de heer J. P. Zoutewelle uit Den Haag een zelfop- genomen kleurenfilm vertoond, die getiteld was „Van Vissen, bloemen en planten". De heer Zoutewelle ver van Huize Beresteyn. Door het abnor- telde in een inleidend woord, waar- maal slechte weer brachten de te in- om ^ij het eerste deel van zijn film niet aan aquaria, maar aan de schoon- wijd: een aquariumliefhebber mag heid van de natuur buiten heeft ge niet eenzijdig worden en alleen maar interesse tonen voor het stukje na tuur, dat in zijn bak te vinden is. De gehele natuur verdient zijn be langstelling en liefde. Spr. vertelde iets over paddenstoe len, over verschillende soorten aqua ria en vroeg de speciale aandacht van zijn toehoorders voor het zee- aquarium, dat in ons land nog al te weinig gehouden wordt. Het houden van een dergelijk aquarium is lang stalleren voortrekkers de nacht niet in de openlucht door, maar in afzon dering binnenshuis. Tijdens de avondwake sprak de aal moezenier de voortrekkers toe en wees hen op Gods liefde, de opdracht aan Maria werd besloten met het Magnificat. By de doopvont werd de doopbelofte en de geloofsbelijdenis hernieuwd, waarna met het liturgisch avondgebed gesloten werd. Op He melvaartsdag werden de voortrekkers door hun oubaas naar de kapel van „Beresteyn" gebracht, waar zij voor het tabernakel werden geïnstalleerd. niet zo moeilijk als men meestal meent en wie beweert, dat een zee aquarium minder mooi is dan een zoetwaterbak heeft ongelijk: een zee wateraquarium is alleen geheel an ders. Daarna werd de film vertoond: een interessante film, rijk aan prachtige kleurenopnamen. De heer Zoutewelle gaf een toelichting en vertelde veel wetenswaardigheden over tal van soorten vissen en planten. Uit inrichting ontsnapt. De poli tie hield een man aan, die op de Hogeweg liep te bedelen. Hij wekte het medelijden van de bewoners op, door een briefje te tonen, waaruit blijken kon, dat hij invalide en doof stom was geworden ten gevolge van een verblijf in het concentratiekamp Buchenwalde. Toen de politie een onderzoek in stelde bleek, dat de man ontvlucht was uit een psychopaten-asyl te Woensel. Hij was evemin doofstom als invalide. De man is naar de in richting teruggebracht. Floraliaplantjes worden uitgereikt. In de week van 23 tot 28 Mei zul len door de Floraliavereniging de plantjes worden uitgereikt, die door schoolkinderen en ouderen zijn be steld. De schoolkindei'en ontvangen hun plantjes op de scholen, de oude ren moeten zich wenden tot de heer van Spronsen op de kwekerij in Duin- relL In begin September op een nader te bepalen datum zal de Floralia vereniging de jaarlijkse tentoonstel ling organiseren, waarop de resulta ten van de kweekkunst kunnen wor den ingezonden en een jury de prijzen zal toekennen voor de beste prestaties in de verschillende groe pen. De spanningswijziging. De werk zaamheden in verband met de z.g. spanningswijziging vinden regelmatig voortgang. In de maand Juni wordt weer een groot aantal percelen „om geschakeld" op de nieuwe spanning van 220 Volt, o.m. gedeelten van de van Zuylen van Nijeveltstraat en omgeving en van de lange Kerkdam en omgeving, voorts percelen op de Papeweg en de Vinkelaan. In Juli wordt het werk voortgezet op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Deyl, in de Langstraat en de Kerk dam en omgeving en in Augustus komen o.m. aan de beurt, de rest van de percelen in Langstraat en omge ving, een gedeelte van de Schouwweg en omgeving, Kerkstraat, Achterweg, Tuinpad, Ridderlaan en nog enkele straten. In verband met vacantieplannen kan men zich voor de juiste datum van de omschakeling op die dag moet nl. het betrokken perceel toe gankelijk zijn voor het personeel van gemeentebedrijven inlichtingen in winnen bij het kantoor van gemeen tebedrijven of bij de installateurs. BUITENLANDS BEZOEK AAN POLITIESCHOOL. In de afgelopen week werd door de heren mr. G. Dahlman, voorzitter van de Raad van Beheer van. de Staatspolitieschool van Zweden, te vens president van de Hoge Raad van Arbeid in Zweden en voormalig Raadsheer in de Hoge Raad van Zwe den en mr. E. Biörklund, directeur van de Staatspolitieschool, onder meer een bezoek gebracht aan de Politie- opleidingsschool te Wassenaar. Beide bezoekers, die naar Neder land waren gekomen om de opleiding van politieambtenaren te bestuderen, werden voorgelicht door de directeur van de school, de commissaris van politie te Wassenaar. Zij woonden enige lessen bij en toonden zich zeer enthousiast over de aard van het onderwijs en de inrich ting van de school. 25 Jaar in gemeentedienst. Woensdag heeft de heer D. van Bar neveld het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de ge meente. De heer van Barneveld is thans voorman bij de gemeentelijke plantsoendienst. Op de jubileumdag werd hij 's mor gens in het kantoorgebouw van de dienst van gemeentewerken gehul digd en later door de Burgemeester ontvangen. Behalve de gebruikelijke gratificatie ontving hij namens het personeel enkele boeken, 's Middags kwamen in zijn woning aan het Bo- thaplein enkele deputaties van ver enigingen hun gelukwensen aanbie den. De heer van Barneveld is n.l. een bekende figuur in de Christelijke vakorganisatie, o.m. secretaris van de plaatselijke afdeling van het C.N.V., de Christelijke Besturenbond en voorzitter van de ilaatselijke afde ling van de Bond van Chr. Over heidspersoneel. Veel werk heeft de jubilaris voorts verzet in de cursus commissie van .de Tuinbouwvereni- ging Wassenaar en omstreken. Na mens het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Mij voor Tuinbouw en Plantkunde werd hem een erediploma voor 25-jarige trouwe dienst uitge reikt. 5 Geboren: Fridolin E. H. Mdr van F. E. M. Smulders en S. A. J. M. Nij- dam; Wilhelmus A. H. M., zn van P. T. H. M. Rikkers en L. M. H. G. Stu- lemeijer; Casper T., zn van S. Leen- stra en R. Eringa; Cornelis, zn van A. J. C. Bouwhof en F. W. E. Roelof- sen; Gustaaf R. R., zin van C. M. N. Kuiters en M. Dubbeldam; Maria D., dr van P. C. Kortekaas en A. A. M. Looij estijn. Ondertrouwd: A. P. Parlevliet en A. P. C. Knynenburg; C. G. Laarman en E. C. A. Oliehoek; W. K. von Pfaunder en G. J. Spat; J. D. Peters en D. E. de Jong; J. A. Bruggeman en P. C. L. Citroen; W. Y. S. van Kes teren en E. van Humbeeck; E. Hilge- man en A. Snippe; R. A. Thomas en J. H. van Rijn. Getrouwd: F. H. C. van Wijck en M. L. E. C. Dijckhoff; C. H. Gross- mann en M. W. Sark; J. E. P. Lipp- mann en L. I. M. Vanhee; D. A. de Rooij en J. M. Borsboom; M. J. Berg man en C. M. van der Velde.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6